Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

asyftaos

Νεοφερμένος

Ο Alucard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Είναι βλακεία να γίνεις γκέι στις μέρες μας. Απλά δεν λέει με τόσες ξελιγωμένες κοπέλες που τριγυρνάνε.

ετσι, πες τα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinotubo

Νεοφερμένος

Η Οχι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
συμφωνω στον γαμο των ομοφυλοφυλων αλλωστε δεν ενοχλουν κανεναν! Ασκοπα το κανουν και δεν τους ωφελει και σε τπτ .. εμας τι μας ενοχλει? εμας παντρευονται? στο κατω κατω στην φυση..απο πτηνα και θηλαστικα ως εντομα εχουν ομοφυλοφιλικες τασεις.. δεν σημαινει κατι αυτο.. και ναι ο γιος μου αν ηταν ομοφυλοφιλος θα συνεχιζε να ηταν γιος μου και μαλιστα θα τον στηριζα στην ΔΙΚΙΑ του αποφαση (αν θεωρουσε οτι αυτη τον βολευε καλυτερα) σε μερικα πραγματα δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως δυστυχως... επιπλεον οι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι προερχονται απο οικογενειες διαλυμενες η απο κακη παιδικη ηλικια.. (δεν μιλαω για ολες αλλα τις περισοτερες) ΤΕΛΟΣ :D:lol::):P

ετσι, πες τα!


Σιγα μωρε σας χαλανε να πουμε... οχι οτι συμφωνω με τις ξελιγωμενες αλλα αραξτε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καμία σχέση...Η ομοφυλοφιλία έχει να κάνει αποκλειστικά με τα βιώματα που δεν σχετίζονται με το κοινωνικό στάτους της οικογένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinotubo

Νεοφερμένος

Η Οχι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καμία σχέση...Η ομοφυλοφιλία έχει να κάνει αποκλειστικά με τα βιώματα που δεν σχετίζονται με το κοινωνικό στάτους της οικογένειας.

και ομως εχει σχεση!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με τον τρόπο που λες αναπτύσσονται τα ψυχικά νοσήματα. Η ομοφυλοφιλία δεν ειναι ψυχικό νόσημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Ομοφυλόφιλος γεννιέσαι,δεν γίνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, ούτε αυτο ισχύει, τουλάχιστον σε καθοριστικό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Όχι, ούτε αυτο ισχύει, τουλάχιστον σε καθοριστικό βαθμό.

Σύμφωνα με μελέτες τις οποίες έτυχε να διαβάσω υποστήριζαν επιστημονικά πως ομοφυλόφιλος γεννιέσαι,γιαυτό και κάθε μορφή ρατσισμού θεωρείται κατακριτέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θα με βόλευε να ήταν έτσι για να έχω ενα επιχείρημα επιπλέον για υπεράσπισή τους, αλλά δεν είναι.
Δες εδώ:
https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality#Why_some_people_are_gay_or_lesbian
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Θα με βόλευε να ήταν έτσι για να έχω ενα επιχείρημα επιπλέον για υπεράσπισή τους, αλλά δεν είναι.
Δες εδώ:
https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality#Why_some_people_are_gay_or_lesbian
Ίσως να έχεις δίκιο.Τουλάχιστον αυτοί υποστηρίζουν πως έχουν γεννηθεί έτσι.
Πολύ πιθανό όμως να επηρεάζουν και ενδοοικογενειακοί παράγοντες, όπως χωρισμοί,έλλειψη ανδρικού πρότυπου,κακοποίησης κ.α

Απ' ότι ξέρω όμως δεν υπάρχει κάτι 100% σίγουρο που να αποδεικνύει το παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παρ'όλα αυτα δεν αποτελει συνηδειτη επιλογη αφου γινεται σε μικρη ηλικια οπου το παιδι ουτε ξερει τι ειναι το σεξ, επομενως το οτι οι κριτικες ειναι ανουσιες ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι η πιθανή υιοθεσία παιδιού από παντρεμένο πια ζευγάρι ομοφυλόφιλων.
Ποια τα πρότυπα αυτού του παιδιού;
Υπάρχει περίπτωση να γίνει ετεροφυλόφιλος όταν βιώνει αυτή τη κατάσταση στην ίδια του την οικογένεια;
Δεν φαίνεται σαν εξαναγκαστική μετατροπή του παιδιού σε ομοφυλόφιλο; :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ισως. Το σημαντικότερο προβλημα σε αυτό, για μένα, ειναι η έλλειψη του θεμελιώδους αναπαραγωγικού μοντέλου πατέρας-μητέρα. Απο τη στιγμή που ενα ομοφυλο ζευγάρι δεν έχει καμια σχέση με την αναπαραγωγή δεν βλέπω κανένα λόγο να έχει ένα παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,085 μηνύματα.
Ισως. Το σημαντικότερο προβλημα σε αυτό, για μένα, ειναι η έλλειψη του θεμελιώδους αναπαραγωγικού μοντέλου πατέρας-μητέρα. Απο τη στιγμή που ενα ομοφυλο ζευγάρι δεν έχει καμια σχέση με την αναπαραγωγή δεν βλέπω κανένα λόγο να έχει ένα παιδί.
Και στο ορφανοτροφείο πάντως δε νομίζω να υπάρχει αυτό το κλασσικό μοντέλο μητέρα- πατέρας.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ετεροφυλόφιλου ζευγαριού με ομοφυλόφιλο για να προκύψει το συμπέρασμα ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν μπορούν να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδί. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που και να επιτραπούν οι υιοθεσίες, θα δίνεται προτεραιότητα στα ετεροφυλόφιλα ζευγάρι (χώρια το τι τραβάει κάθε ζευγάρι πριν του δοθεί παιδί για υιοθεσία).

Τέλος, και ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλο που δεν μπορεί να τεκνοποιήσει, εν τέλει δεν έχει καμία σχέση με την αναπαραγωγή.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η αναπαραγωγή είναι ούτως ή άλλως στοιχείο ενός ετερόφυλου ζευγαριού, άσχετα αν τεκνοποιήσει ποτέ ή όχι. Στο ορφανοτροφείο σίγουρα δεν υπάρχει άμεσα το πρότυπο πατέρα-μητέρας, αλλά σίγουρα υπάρχει έμμεση προσέγγιση. Όλα τα παιδιά σε ορφανοτροφείο γνωρίζουν οτι υπάρχουν ή υπήρξαν δυο ετερόφυλοι άνθρωποι που λέγονται γονείς τους και είχαν ενα συγκεκριμένο μοντέλο, ο μπαμπάς και η μαμά. Αν το αναπαραγωγικό μοντέλο εκλείψει βιωματικά, δηλαδή άσχετα με το πως οι γκέι γονεις θα προσπαθούν να μεγαλώνουν το παιδί τους, τότε αυτό ίσως συνεπάγεται μελλοντικά προβλήματα.
Δεν ξερω αν ενα ομοφυλο ζευγάρι μπορεί να αναθρέψει ή όχι ενα παιδί καλύτερα απ'οτι ενα ετερόφυλο ζευγάρι. Μιλώντας πάντα αντικειμενικά. Αυτό που ξέρω ειναι οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος ένα παιδί που δεν έχει διαμορφώσει ταυτότητα (δηλαδή κάτω των 5-6 ετών) να υποχρεώνεται να ζει σε ένα μοντέλο οικογενειακώς ανώμαλο. Και προσοχή, λέω οικογενειακώς ανώμαλο. Δεν λέω οτι γενικά η ομοφυλοφιλία ειναι ανωμαλία. Όταν όμως μπαίνει στα χωράφια του θεσμού της οικογένειας, τότε είναι. Απόδειξη αυτού ειναι οτι ποτέ στη φύση δεν απαντήθηκαν όντα που είχαν παράλληλα ομοφυλοφιλικές σχέσεις και δεσμούς συζύγων. Γι'αυτο και θεωρώ οτι οι γκέι λέγονται σύντροφοι και όχι σύζυγοι. Η έννοια της συζυγίας έχει να κάνει με την οικογένεια, η οποία πιστεύω ακράδαντα οτι άπτεται μονο στα ετερόφυλα ζευγάρια.
Αναγνωρίζω κάθε δικαίωμα συμβίωσης των ομοφυλοφίλων. Δεν μπορώ ομως να αναγνωρίσω κάτι που ξεφεύγει από τη λογική. Άλλωστε ουτε νομικά δεν κατοχυρώνεται όρος "γάμος" για τους γκέι. Κάθε νομικη κατοχύρωση αποτελεί απλή διοικητική πράξη. Ο όρος "γαμος" αναφέρεται αποκλειστικά σε δύο νυμφευόμενους γαμέτες, δηλαδή φυσικώς ικανούς να αναπαράγουν το είδος. Άρα, λοιπόν, δεν ορίζεται κάτι που να καλείται "γαμος ομοφυλοφίλων", παρά μονο "νομική κατοχύρωση συμβίωσης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ο πολιτικος γαμος ξεφευγει απ'αυτο που λες,miv.Ειναι μια απλη νομικη κατοχυρωση συμβιωσης,κατι που ισχυει για ολα τα ζευγαρια,ομοφυλα ή ετεροφυλα.Αν ομως θεωρειται γαμος για τους ετεροφυλοφιλους,πρεπει να θεωρειται και για τους ομοφυλοφιλους.Τωρα οσον αφορα την υιοθεσια,εχω τις επιφυλαξεις μου.Κι αυτες δεν αφορουν τα προτυπα που θα παρει το παιδι μεσα απ'την οικογενεια,αλλα εξω απ'αυτην.Αν αυτο το παιδι παει σχολειο και του φωναζουν ολοι "Οι γονεις σου ειναι ανωμαλοι",δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο περιβαλλον γι'αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
πω πω κάτι ρεζίλια :!: γινόμαστε ρεζίλι διεθνώς που παντρεύουμε αδερφές και μετά τις βγάζουμε να παραπονιούνται ναζιάρικα στην τηλεόραση ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν :!: ΑΙΣΧΟΣ :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
πω πω κάτι ρεζίλια :!: γινόμαστε ρεζίλι διεθνώς που παντρεύουμε αδερφές και μετά τις βγάζουμε να παραπονιούνται ναζιάρικα στην τηλεόραση ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν :!: ΑΙΣΧΟΣ :!:

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο,στην Ευρώπη το φαινόμενο αυτό δεν αντιμετωπίζεται όπως εδώ..Άλλωστε νομίζω πως σε ορισμένες τουλάχιστον - αν όχι σε όλες - ευρωπαϊκές χώρες είναι κατοχυρωμένος ο γάμος ομοφυλόφιλων.
Γιατί είναι ρεζίλι να δίνεις σε κάποιον που έχει διαφορετικές απόψεις και επιλογές από σένα το ίδιο δικαίωμα που έχεις κι εσύ,δηλαδή,την νόμιμη συμβίωση με ένα άτομο που αγαπάς και στηρίζεις;
Είναι λιγότερο ρεζίλι να παραβιάζεις τα ανθρώπινα δικαιώματα του;

ΥΣ: Για να προλάβω ορισμένους,είμαι straight.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2:
πω πω κάτι ρεζίλια :!: γινόμαστε ρεζίλι διεθνώς που παντρεύουμε αδερφές και μετά τις βγάζουμε να παραπονιούνται ναζιάρικα στην τηλεόραση ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν :!: ΑΙΣΧΟΣ :!:
__________________
Ξέρεις δεν στις περισσότερες χώρες αυτό επιτρέπεται....Και δεν είναι μόνο στην Ολλανδία.


Για την υιοθεσία τώρα εγώ είμαι λίγο αρνητική....Μπορεί να δέχομαι τον γάμο όμως μου φαίνεται λίγο κάπως να λέει ένα παιδί από εδώ ο μπαμπάς μου ο μπάμπης και η μαμά μου ο σπύρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Γιατί να τον λένε Μπάμπη;:p
Ας τον λένε Βαγγέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top