ΟΕΦΕ: Μαθηματικά κατεύθυνσης Γ' Λυκείου

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Πάω να λύσω 4ο θέμα(Το κάνω σπαστό, αλλιώς θα μου σπάσει τα... νεύρα).
Το γ ερώτημα μπορεί να σου σπάσει λίγο τα νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Ρε παιδιά..Μπορεί στις πανελλήνιες να βάλουν τόσα πολλά ολοκληρώματα.??Εννοώ,δεν υποτίθεται ότι τα θέματα πρέπει να είναι κάπως περισσότερο "μοιρασμένα" στην ύλη τους??Γιατί άμα είναι το μισό διαγώνισμα να 'ναι με ολοκληρώματα,σαν αυτό του ΟΕΦΕ...:/:
μη μου λες τέτοια, μη μου λες τέτοια... ούτε τα απλά δεν βγάζω :(
(by the way γράφω την Τρίτη το διαγώνισμα αυτό του ΟΕΦΕ... αν έχει μόνο ολοκληρώματα όπως λες τότε μόνο τη θεωρία θα γράψω)

***Δεν πρόκειται να κατεβάσω τα θέματα... πειρασμός δε λέω, αλλά ντάξει την Τρίτη θα δω τι κάνω***
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Το γ ερώτημα μπορεί να σου σπάσει λίγο τα νεύρα.
To γ το έβγαλα, ήθελε λίγη προσοχή στα δεδομένα.
Το δ δεν έβγαλα..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alekoukitsa

Νεοφερμένος

Η Alekoukitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδιά εγώ στο γ4 μαθηματικά κατεύθυνσης ακούστε τι έκανα και αν μπορει να μου πει κάποιος αν είναι σωστό!πήρα δυο περιπτώσεις για α θετικο και για α αρνητικό!!ανεβάζω την πρώτη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 16042012823.jpg
    16042012823.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 215

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εισαι σωστη αλλα την πατησες εκει που την πατησα και εγω. Εκει που αρχιζεις 0<t<a επρεπε να παρεις μικροτερο ισο και οταν περναγες ολοκληρωματα να τις εβγαζες και να μενε <. (επειδη δεν ειναι παντου μηδεν μπλα μπλα). Επισης τα απολυτα δεν χρειαζονται αφου εχεις παρει α>0. Οταν κανεις και την περιπτωση α<0 στο τελος το γενικευεις με απολυτα για α ανηκει R εκτος του μηδενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Μία προσπάθεια για το Δ δ.
Δείχθηκε στο β ότι η f παρουσιάζει μέγιστο σε κάποιο . Λόγω Θ. Fermat είναι . Επειδή η f' είναι γνησίως φθίνουσα από υπόθεση, για έχουμε . Δηλαδή η f είναι γνησιώς φθίνουσα στο και με , λόγω τριγωνικής ανισότητας.
Επομένως θα είναι . Επιπλέον από υπόθεση είναι
Από τις ανισότητες (1) και (2) παίρνουμε τελικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fog(x)

Νεοφερμένος

Ο fog(x) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημερα παιδια
Αν μπορει καποιος να μου στειλει και μενα τις απαντησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deppy21

Νεοφερμένος

Η deppy21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια....Γινεται να μου στειλετε και εμενα τις απαντησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimmyCool

Νεοφερμένος

Ο JimmyCool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες. Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει τις απαντήσεις ή τις πιθανές απαντήσεις?
Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkon2007

Νεοφερμένος

Ο xkon2007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά. Όποιος έχει τις απαντήσεις μπορεί να τις στείλει και σε 'μένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Μπορειτε να μου στειλετε και εμενα αν γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Επειδη νομιζω εχει περασει αρκετος καιρος τα δημοσιευω εδω σε σποιλερς!
θεματα
ΘΕΜΑ Γ
Η συνάρτηση f: IR -> IR είναι συνεχής και για κάθε x *ανήκει* IR ισχύει:
(1 + 3α^2)f(x) = e^(ολοκλήρωμα με άκρα ολοκλήρωσης: κάτω: "Χ" πάνω "1" και μέσα συνάρτηση 2tf(t)dt
Όπου α *ανήκει* IR – {0}
Γ.1. Να αποδείξετε ότι:
Ι. Η F είναι παραγωγίσιμη με f’(x) = -2xf^2(x)
II. f(x) = 1 / (x^2 +3a^2)
Γ.2. Να αποδείξετε ότι η τιμή του ολοκληρώματος (ολοκλήρωμα με άκρα ολοκλήρωσης: Κάτω: "0" πάνω "α" και συνάρτηση: tf(t)dt) είναι ανεξάρτητη του α.
Γ.3. Να μελετήσετε και να παραστήσετε γραφικά την f.
Γ.4. Αν Ε είναι το εμβαδό του χωρίου που ορίζεται από τους άξονες, την γραφική παράστηση της f και την ευθεία x=α, να αποδείξετε ότι:
1 / 4|α| < Ε < 1 / 3|α|

Θέμα Δ
Η συνάρτηση f είναι δύο φορές παραγωγίσιμη στο IR με f(0) = 2, lim(x τείνει στο -2) (f(x) - 2e^(x+2) ) / (x+ 2) = 1

και f’’(x) < 0 για κάθε x *ανήκει* IR
Να αποδείξετε ότι:
Δ.1. f’(-2) = 1 και f(x) x + 4 για κάθε x *ανήκει* IR
Δ.2. Η f παρουσιάζει μέγιστο σε σημείο x0 *ανήκει* ( -2, 0 )
Δ.3. Η εξίσωση: f'( Ολοκλήρωμα με άκρα ολοκλήρωσης: κάτω: 0 πάνω: 2(χ-5) και εσωτερική συνάρτηση: f(t-x)dt ) = f'(0)
έχει μοναδική λύση στο IR την x = 5
Δ.4. Ο μιγαδικός αριθμός z για τον οποίο ισχύει f(|z + i|) f(|z| + 1) είναι φανταστικός.

ΘΕΜΑ Α
Α.1. Να αποδείξετε ότι αν μια συνάρτηση f είναι παραγωγίσιμη σ’ ένα σημείο x0, τότε είναι συνεχής στο σημείο αυτό. (μονάδες 5)
Α.2. Πότε μία συνάρτηση f με πεδίο ορισμού Α παρουσιάζει ολικό μέγιστο στο x0 *ανήκει* Α;
Α.3. Να αποδείξετε ότι η συνάρτηση f(x) = α^χ , a>0 είναι παραγωγίσιμη στο IR και ισχύει f’(x) = α^χlna
Α.4. Να βρείτει ποιοι από τους επόμενους ισχυρισμούς είναι αληθείς και ποιοι ψευδείς:
i. Μία συνάρτηση είναι «1-1» αν και μόνο αν δεν υπάρχουν σημεία της γραφικής της παράστασης με ίδια τεταγμένη.
ii. i^(4ν+3) = i, για κάθε ν *ανήκει* ΙΝ
iii. Αν lim(χ τείνει στο χο)f(x) > 0 τότε f(x) > 0 κοντά στο x0
iv. Αν δύο μεταβλητά μεγέθη x,y συνδέονται με τη σχέση y=f(x), όταν f είναι μία συνάρτηση παραγωγίσιμη στο x0, τότε ο ρυθμός μεταβολής του y ως προς x στο σημείο x0 είναι η παράγωγος y=f’(x0)
v. Αν μία συνάρτηση f είναι παραγωγίσιμη σε ένα διάστημα Δ τότε τα εσωτερικά σημεία x0 του Δ, στα οποία f’(x0) =/ 0, δεν είναι θέσεις τοπικών ακροτάτων της f.
ΘΕΜΑ Β
Δίνονται οι συναρτήσεις f(x) = e^(x-2) και g(x) = lnx + 2
Β.1. Να βρείτε τις συναρτήσεις fog και gof και να εξετάσετε αν είναι ίσες.
Β.2. Να αποδείξετε ότι η f έχει αντίστροφη και να βρείτε την f-1
Β.3. Να αποδείξετε ότι η εξίσωση e^(x-2) = lnx + 2 έχει μία τουλάχιστον ρίζα στο διάστημα (e^(-2) , 2)
Β.4. Να αποδείξετε ότι:
lim(x τείνει στο - άπειρο) f(x) / (gof)(x) = lim(x τείνει στο + άπειρο) g(x) / (fog)(x) = 0
Απαντησεις:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trick

Νεοφερμένος

Η trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μία προσπάθεια για το Δ δ.
Δείχθηκε στο β ότι η f παρουσιάζει μέγιστο σε κάποιο . Λόγω Θ. Fermat είναι . Επειδή η f' είναι γνησίως φθίνουσα από υπόθεση, για έχουμε . Δηλαδή η f είναι γνησιώς φθίνουσα στο και με , λόγω τριγωνικής ανισότητας.
Επομένως θα είναι . Επιπλέον από υπόθεση είναι
Από τις ανισότητες (1) και (2) παίρνουμε τελικά

Ακριβώς αυτό!

Σε γενικές γραμμές πάντως τα ΟΕΦΕ μαθηματικών κατεύθυνσης μου φαίνονται ευκολότερα από πανελληνίων...

παιδιά εγώ στο γ4 μαθηματικά κατεύθυνσης ακούστε τι έκανα και αν μπορει να μου πει κάποιος αν είναι σωστό!πήρα δυο περιπτώσεις για α θετικο και για α αρνητικό!!ανεβάζω την πρώτη!!

Δεν χρειάζονται δύο περιπτώσεις...βάζεις στον αρνητικό ημιάξονα -|α| και στον θετικό |α| και καθάρισες... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Εγω και εγω οεφε .. και εχω απογοητευτει.Μου φανηκαν πααρα πολλα και δεν πρόλαβα να τα λύσω .
Εσεις σας τα δωσανε πισω ;;Τι βάθμό πηρατε;; Εμενα ο καθηγητης μου δεν το εχει διορθωσει ακόμα αλλά εγω νομιζω οτι θα τα εχω πάει χάλια.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Ολα τα θεματα ΟΕΦΕ 2012. https://www.anodosedu.gr/main.php?page=succes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
92 πήρα τελικά. Μαντεψτε γιατί ^_^ δεν είδα ένα ερώτημα στο δεύτερο θέμα
Ναι έχασα 6 μονάδες επειδή δεν είδα το ερώτημα ΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΑΝΙΣΤΡΕΨΙΜΗ ΒΡΕΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ελα ρε βλακεια... Να σκεφτεσαι οτι πηρες 98 οσο κ γω :P Αλλα εκανα κ γω μια πατατα... διαρεσα με f(x) χωρις να αποδειξω οτι δεν ειναι 0, αλλα φυσικα δεν με χαλασε :P (Τελικα αυτος ο οεφες σε αλλα μαθηματα με εμψυχωνει, βλεπε μαθηματικα, και σε αλλα με αποθαρρυνει,βλεπε φυσικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ελα ρε βλακεια... Να σκεφτεσαι οτι πηρες 98 οσο κ γω :P Αλλα εκανα κ γω μια πατατα... διαρεσα με f(x) χωρις να αποδειξω οτι δεν ειναι 0, αλλα φυσικα δεν με χαλασε :P (Τελικα αυτος ο οεφες σε αλλα μαθηματα με εμψυχωνει, βλεπε μαθηματικα, και σε αλλα με αποθαρρυνει,βλεπε φυσικη)
Στα μαθηματικα ηταν ευκολος.Ειδικα Β-Γ θεμα παιχνιδακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εμενα μου φανηκε πιο ευκολο το 4ο απο το 3ο, το 3ο ειχε και ενα ερωτημα που επρεπε να σκεφτεις(το τελευταιο), το 4ο θεμα ηταν απλες μεθοδολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpko

Νεοφερμένος

Ο mpko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση για το 4ο Θέμα(ΟΕΦΕ 2012). Ξεκινώντας από |z+i|<=|z|+1 'βάζοντας' f η οποία είναι γνησίως φθίνουσα για x>=0 προκύπτει ότι f(|z+i|) >= f(|z|+1). Έχοντας επίσης τη σχέση f(|z+i|) <= f(|z|+1) από τα δεδομένα ισχύει τελικά f(|z+i|) = f(|z|+1) η οποία είναι f 1-1 στο [0,+οο), οπότε
|z+i| = |z|+1. Από αυτή τη σχέση κατέληξα στο ότι |z|+2iRe(z)=0. Με ισότητα μιγαδικών |z|=0 και Re(z)=0 που σημαίνει ότι zεΙ και z=0.
Έτσι αποδεικνύω ότι ο z=0 ενώ στις λύσεις του ΟΕΦΕ αποδεικνύεται ότι y=Im(z)>=0 και x=Re(z)=0 , δηλαδή μπορεί και πάλι z=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top