Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

largyro

Νεοφερμένος

Η largyro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εχω περασει σ αυτο το τμημα ομως για προσωπικους λογους θελω να αλλαξω σε καποια φιλολογια στην αθηνα.να δωσω με το 10% η υπαρχει καποιος αλλος τροπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
εχω περασει σ αυτο το τμημα ομως για προσωπικους λογους θελω να αλλαξω σε καποια φιλολογια στην αθηνα.να δωσω με το 10% η υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Θέλεις κάποια Ελληνική ή Αγγλική Φιλολογία;
Τι βαθμολογία ακριβώς έχεις συγκεντρώσει χωρίς τα ειδικά ξενόγλωσσα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
εχω περασει σ αυτο το τμημα ομως για προσωπικους λογους θελω να αλλαξω σε καποια φιλολογια στην αθηνα.να δωσω με το 10% η υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Είτε 10% είτε πανελλαδικές. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
Αν είσαι σίγουρη ότι θα περάσεις με το 10% (έχεις δηλαδή 18000 και πάνω) τότε να κάνεις 10%. Αλλιώς καλύτερα να ξαναδώσεις εξετάσεις, γιατί οι θέσεις με το 10% είναι λίγες και επειδή του χρόνου θα είναι η τελευταία χρονιά που θα υπάρχει αυτό το μέτρο πολύ πιθανόν να είναι πολύ ψηλά οι βάσεις.
Εξ αποστάσεως να σπουδάζεις δύσκολο ε; :redface: Έχει εργαστήρια;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εκεί είν' η φάση παιδιά, εκεί.

Εκεί να πάτε, είναι γαμάτο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εκεί είν' η φάση παιδιά, εκεί.
Εκεί να πάτε, είναι γαμάτο τμήμα.
Επειδή έχω αρχίσει να το ψάχνω ως σχολή και επειδή έχω και συγγενή μεταφράστρια μου έχει πει πως ίσως η σχολή κλείσει καθώς δεν έχει καθηγητές.Ισχύει; Και γενικά τι παίζει ως σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Επειδή έχω αρχίσει να το ψάχνω ως σχολή και επειδή έχω και συγγενή μεταφράστρια μου έχει πει πως ίσως η σχολή κλείσει καθώς δεν έχει καθηγητές.Ισχύει; Και γενικά τι παίζει ως σχολή;

Δε σπουδάζω εκεί ρε, αλλά ξέρω μία τύπισσα που σπουδάζει. Λίγο ξέμπαρκη είναι, αλλά θα τη ρωτήσω και θα σου πω τι παίζει.

Πάρε και καμιά άλλη γνώμη όμως να 'σαι σίγουρη, είναι λίγο βλάκας αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δε σπουδάζω εκεί ρε, αλλά ξέρω μία τύπισσα που σπουδάζει. Λίγο ξέμπαρκη είναι, αλλά θα τη ρωτήσω και θα σου πω τι παίζει.
Πάρε και καμιά άλλη γνώμη όμως να 'σαι σίγουρη, είναι λίγο βλάκας αυτή.
Το κακό είναι ότι ο καθένας έχει μια δική του άποψη επί του θέματος όσοι/-ες σπουδάζουν εκεί ας μου πουν τίποτε πιο κατατοπιστικό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Τα εχω πει ήδη, αν ψάξεις μερικές σελίδες πίσω, αλλά θα τα ξαναπώ.

Το τμήμα έχει σημαντικές ελλείψεις σε καθηγητές στην κατεύθυνση κυρίως των Γερμανικών και της Διερμηνείας. Αυτό πάει να πει πως στους δύο αυτούς κλάδους δεν υπάρχουν αρκετοί μόνιμοι καθηγητές, με αποτέλεσμα κάθε χρόνο να υπογράφονται εκ νέου συμβάσεις (οι λεγόμενοι συμβασιούχοι ή ΠΔ407).
Φέτος το Ιόνιο Πανεπιστήμιο πήρε 1.5 πίστωση (ενώ πέρσι είχε πάρει 4) η οποία πρέπει να δοθεί ισόποσα σε όλα τα τμήματα για την πρόσληψη διδακτικού προσωπικού. Τα χρήματα που αντιστοιχούν σε έναν συμβασιούχοι του ΙΠ αυτή τη στιγμή είναι 25 με 27€ μηνιαίως. Και όχι δεν εχω κάνει λάθος στο ποσό.

Αυτό πάει να πει πως:
1) τα μαθηματα των ΠΔ ξεκινούν τον Νοέμβρη και
2) είναι στην κρίση των καθηγητών αν θέλουν να πληρώσουν (αεροπορικα, διαμονή) για να έρθουν να διδάξουν

Παράλληλα, αυτή την περίοδο αρκετοί καθηγητές επέλεξαν να πάρουν τη λεγόμενη ακαδημαϊκή άδεια (συγκεκριμένα 2 φέτος και άλλοι 3 του χρόνου). Το αν τα μαθηματα τους θα αναθέσουν να τα αναλάβει άλλος καθηγητής, το επιλέγουν οι ίδιοι και συνήθως δεν γίνεται. Τα διδασκόμαστε όταν επιστρέψουν.

Τέλος η κατεύθυνση των γαλλικών είναι σχεδόν πλήρης, αλλά και πάλι π.χ. εγώ στο β'εξάμηνο διδάχθηκα 14 από τα 19 μαθηματα λόγω κακών συγκυριών.

Το να κλείσει το Τ.Ξ.Γ.Μ.Δ μου φαίνεται απίθανο, μιας και είναι το μοναδικό τμήμα μετάφρασης και διερμηνείας στην χώρα. Η οποία προσπάθεια μεταφοράς ή συγχώνευσης θα προκαλέσει εντάσεις. Πολλά ακούγονται, time will tell.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τα εχω πει ήδη, αν ψάξεις μερικές σελίδες πίσω, αλλά θα τα ξαναπώ.

Το τμήμα έχει σημαντικές ελλείψεις σε καθηγητές στην κατεύθυνση κυρίως των Γερμανικών και της Διερμηνείας. Αυτό πάει να πει πως στους δύο αυτούς κλάδους δεν υπάρχουν αρκετοί μόνιμοι καθηγητές, με αποτέλεσμα κάθε χρόνο να υπογράφονται εκ νέου συμβάσεις (οι λεγόμενοι συμβασιούχοι ή ΠΔ407).
Φέτος το Ιόνιο Πανεπιστήμιο πήρε 1.5 πίστωση (ενώ πέρσι είχε πάρει 4) η οποία πρέπει να δοθεί ισόποσα σε όλα τα τμήματα για την πρόσληψη διδακτικού προσωπικού. Τα χρήματα που αντιστοιχούν σε έναν συμβασιούχοι του ΙΠ αυτή τη στιγμή είναι 25 με 27€ μηνιαίως. Και όχι δεν εχω κάνει λάθος στο ποσό.

Αυτό πάει να πει πως:
1) τα μαθηματα των ΠΔ ξεκινούν τον Νοέμβρη και
2) είναι στην κρίση των καθηγητών αν θέλουν να πληρώσουν (αεροπορικα, διαμονή) για να έρθουν να διδάξουν

Παράλληλα, αυτή την περίοδο αρκετοί καθηγητές επέλεξαν να πάρουν τη λεγόμενη ακαδημαϊκή άδεια (συγκεκριμένα 2 φέτος και άλλοι 3 του χρόνου). Το αν τα μαθηματα τους θα αναθέσουν να τα αναλάβει άλλος καθηγητής, το επιλέγουν οι ίδιοι και συνήθως δεν γίνεται. Τα διδασκόμαστε όταν επιστρέψουν.

Τέλος η κατεύθυνση των γαλλικών είναι σχεδόν πλήρης, αλλά και πάλι π.χ. εγώ στο β'εξάμηνο διδάχθηκα 14 από τα 19 μαθηματα λόγω κακών συγκυριών.

Το να κλείσει το Τ.Ξ.Γ.Μ.Δ μου φαίνεται απίθανο, μιας και είναι το μοναδικό τμήμα μετάφρασης και διερμηνείας στην χώρα. Η οποία προσπάθεια μεταφοράς ή συγχώνευσης θα προκαλέσει εντάσεις. Πολλά ακούγονται, time will tell.
Μια άλλη απορία όσο αφορά στις Πανελλήνιες οι 2 ξένες γλώσσες που απαιτούνται ως ειδικά μαθήματα.
Εγώ ως 2η ξένη γλώσσα θα δώσω Γερμανικά. Το επίπεδό τους στις Πανελλήνιες ποιο είναι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.

Εγώ ως 2η ξένη γλώσσα θα δώσω Γερμανικά. Το επίπεδό τους στις Πανελλήνιες ποιο είναι;:worry:

Mittelstufe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
B2 δεν θεωρείται πλέον το Mittelstufe; Αν θυμάμαι καλά, μου τα εξηγούσε μια φιλη.

Πάντως Β2 είναι το επίπεδο στις πανελλαδικές αλλά για να αντεπεξέλθεις με άνεση στη σχολη χρειάζεσαι C1 και πάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
B2 δεν θεωρείται πλέον το Mittelstufe; Αν θυμάμαι καλά, μου τα εξηγούσε μια φιλη.

Πάντως Β2 είναι το επίπεδο στις πανελλαδικές αλλά για να αντεπεξέλθεις με άνεση στη σχολη χρειάζεσαι C1 και πάνω. :)
Το βρήκα.Παλιότερα μόνο το C1 πιστοποιούσε επίπεδο Mittelstufe.Τώρα πλέον πιστοποιεί και Β2.
Εγώ έχω την εξής απορία θα δώσω το Σεπτέμβρη για Β2 σε περίπτωση που δεν προλάβω το C1 θα μπορώ να αντεπεξέλθω στο επίπεδο Πανελληνίων με το Β2 μόνο ή θα μου φανούν μπαστούνια;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ναι ρε, τσεκαρε παλιά θέματα για να βεβαιωθείς, αλλά γενικά δεν είναι δύσκολα μέχρι τώρα. Ασε που θα τα έχεις και φρέσκα, καθώς οι περισσότεροι που δίνουν και 2η ξένη γλώσσα συνήθως έχουν σταματήσει 3η γυμνασίου/1η λυκείου και τη φρεσκαρουν για τις εξετάσεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Μην λέτε ρε σεις επίπεδο C1, C2 γ το ειδικό μάθημα.. Εχω ενα φίλο, έχει lower και αν τον ακούσετε να μιλάει θα νομίζετε οτι έχει 100 proficiency.
Το θέμα είναι να ξέρεις εσύ αγγλικά/γερμανικά ή κάποια άλλη γλώσσα.
Σχολείο μας φέτος μια κοπέλα είχε prof και ενα 13 ωραιότατο έγραψε στις πανελλαδικές. Ενας άλλος έγραψε 18 με advanced. Αλλα το παιδί ήξερε και γαμώ τα αγγλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εγω εχω ενα λοουερ esb αλλα μιλαω-μιλαγα απταιστα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι ρε, τσεκαρε παλιά θέματα για να βεβαιωθείς, αλλά γενικά δεν είναι δύσκολα μέχρι τώρα. Ασε που θα τα έχεις και φρέσκα, καθώς οι περισσότεροι που δίνουν και 2η ξένη γλώσσα συνήθως έχουν σταματήσει 3η γυμνασίου/1η λυκείου και τη φρεσκαρουν για τις εξετάσεις.. :)
Κοίτα,έτσια κι'αλλιώς αγγλικά τελειώνω φέτος.Γερμανικά θα κάνω και γ' λυκείου:P
Αν μπορούσες να μου βρεις και τίποτα παλιά θέματα θα με υπερβοηθούσες
Μην λέτε ρε σεις επίπεδο C1, C2 γ το ειδικό μάθημα.. Εχω ενα φίλο, έχει lower και αν τον ακούσετε να μιλάει θα νομίζετε οτι έχει 100 proficiency.
Το θέμα είναι να ξέρεις εσύ αγγλικά/γερμανικά ή κάποια άλλη γλώσσα.
Σχολείο μας φέτος μια κοπέλα είχε prof και ενα 13 ωραιότατο έγραψε στις πανελλαδικές. Ενας άλλος έγραψε 18 με advanced. Αλλα το παιδί ήξερε και γαμώ τα αγγλικά
!
Για μένα το να περάσει κάποιος ένα ECPE (για παράδειγμα) με high pass δε συνεπάγεται με το γεγονός ότι ξέρει και τα αγγλικά του επιπέδου αυτού.Απλώς για να μπορείς να δώσεις ειδικό μάθημα μια ξένη γλώσσα στις πανελλήνιες απαιτείται και ένα επίπεδο στη γλώσσα αυτή το οποίο δεν το αποκτάς απλά με ένα lower ούτε με τα Κπγ;).

εγω εχω ενα λοουερ esb αλλα μιλαω-μιλαγα απταιστα αγγλικα
Τα esb σε εξυπηρετούν για συγκεκριμένους σκοπούς απο συγγενή μου μεταφράστρια μου είπε ότι αφού με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη σχολή με αυτά δεν είμαι καλυμμένη.Προφανώς για να μιλάς καλά αγγλικά διαβάζεις βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jellajlo

Νεοφερμένος

Η jellajlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα ήθελα κι εγώ να εκφράσω την απορία μου...έχω ακούσει πολλά για το πώς μετριούνται τα μόρια για τις δυο ξένες γλώσσες. Από τη μία ότι κάθε γλώσσα ξεχωριστά πιάνει 4.000, δηλαδή συνολικά 8.000, απο την άλλη οτι αφού δώσεις και τις δυο γλώσσες θα επιλέξεις τη μια, προφανώς αυτή που έχεις γράψει καλύτερα, και τέλος ότι συμψηφίζονται....φωτίστε με,πλιζ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αν απαιτείται εξέταση σε δύο ειδικά
μαθήματα, είναι απαραίτητο ο υποψήφιος
να έχει επιτύχει χωριστά στο καθένα από
τα μαθήματα αυτά το παραπάνω ελάχιστο
όριο βαθμολογίας (10) και βαθμός ειδικού
μαθήματος, για τον υπολογισμό των
μορίων, είναι ο μέσος όρος των βαθμών
των δύο αυτών ειδικών μαθημάτων.


Οι συντελεστές βαρύτητας για τα
ειδικά μαθήματα και τις πρακτικές
δοκιμασίες ανάλογα με το τμήμα είναι:

- (x2) για τα Τμήματα και τις
κατευθύνσεις ξένων φιλολογιών
(Αγγλικής, Γαλλικής, Γερμανικής, Ιταλικής,
Ισπανικής), της ειδίκευσης Ισπανικής
Γλώσσας και Πολιτισμού του τμήματος
Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και
Διερμηνείας του Ιονίου Παν/μίου και της
ειδίκευσης Μετάφρασης ή Διερμηνείας
του τμήματος Ξένων Γλωσσών
Μετάφρασης και Διερμηνείας του ίδιου
Παν/μίου.

Το άριστα είναι τα 4.000 μόρια και όχι τα 8.000.
Εξεταζεσαι δηλαδή σε δύο ξένες γλώσσες και για να υπολογίσεις τον βαθμό σου πολλαπλασιάζεις τον μέσο όρο με το 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Επίδειξη αυταρχισμού,
αντιδημοκρατικότητας και βίας έκανε
σήμερα το βράδυ η (υποψήφια στις
τελευταίες εκλογές με το ψηφοδέλτιο της
ΝΔ) Α. Σαλή Παπασαλή αλλά και η
Αστυνομία μέσα στο χώρο του Ιονίου
Πανεπιστημίου. Χωρίς κανέναν ουσιαστικό
λόγο, η Πρύτανης ζήτησε να αρθεί το
άσυλο του Πανεπιστημίου και να
εισέλθουν αστυνομικοί μέσα στο κτίριο
της Πρυτανείας προκειμένου να συλλάβουν
διαμαρτυρόμενους φοιτητές οι οποίοι το
μόνο που έκαναν ήταν να έχουν ζητήσει
συνάντηση με την κα Σαλή για να της
επιδώσουν ψήφισμα με τα αιτήματά τους
για την υποβάθμιση του ΑΕΙ…

Ας σημειωθεί ότι, σύμφωνα με τους
εκπροσώπους τους, οι φοιτητές δεν
άσκησαν σε καμία περίπτωση
οποιαδήποτε βία, δεν έκαναν κατάληψη του
χώρου αφού κόσμος μπαινόβγαινε
κανονικά, δεν έκαναν ζημιές ή
βιαιοπραγίες, δεν απείλησαν κανέναν. Το
μόνο που έκαναν ήταν να παραμείνουν έξω
από τα γραφεία της Πρυτανείας
φωνάζοντας δεικτικά συνθήματα για την
άρνηση της επικεφαλής του ιδρύματος να
τους δεχθεί!
Ομάδα αστυνομικών μπήκαν όντως και
προχώρησαν σε προσαγωγές τουλάχιστον
30 φοιτητών, σύμφωνα με μαρτυρίες
εκπροσώπων τους αλλά και δηλώσεις των
εκπροσώπων του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ, που
έσπευσαν στα γραφεία της Ασφάλειας για
να προβούν σε παράσταση διαμαρτυρίας
και να απαιτήσουν την άμεση
απελευθέρωση των παιδιών.
Η απουσία οποιασδήποτε έκνομης πράξης
από τους φοιτητές φαίνεται και από το ότι,
σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες, δεν
έχουν αποδοθεί κατηγορίες και οι φοιτητές
δεν έχουν (τυπικά) συλληφθεί αλλά
προσαχθεί.

Ενδεικτικα από εδώ: www.corfupress.com/news/news/2009-0...-kai-aytarxismoy-apo-tin-prytani-toy-lionioyr


Κατάργηση ασύλου θέλατε ρε μουνια ε; ΝΑ ΤΩΡΑ. 30 φοιτητές στην ασφάλεια με κλούβα για 5 ώρες να δίνουν καταθέσεις και όλα αυτα γιατί; Επειδή ήθελαν να συζητήσουν από πού κι ως πού με υπουργική απόφαση ΔΥΝΑΝΤΑΙ πλέον να μεταβούν στο εξωτερικό το Ζ' εξάμηνο των σπουδών τους και δεν ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ πια. Κι η πρυτανεία αρνείται να δώσει εξηγήσεις, να σηκώσει τα τηλέφωνα και ξέρει μόνο να παίζει κρυφτό μέσα στο απόρθητο μεγαρο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top