Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
το ονειροοοο μουυυυ!!!ομως δν ξερω καλα γαλλικα η γερμανικα οποτε δν εδωσα 2η γλωσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανος Χρυσανθοπ

Νεοφερμένος

Ο Θανος Χρυσανθοπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πως ειναι η διερμηνεια στο Ιονιο; Γιατι λενε οτι δεν υπαρχει σχεδον; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
υπαρχει κανεις που να το δηλωσε 1ο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πως ειναι η διερμηνεια στο Ιονιο; Γιατι λενε οτι δεν υπαρχει σχεδον; :confused:

Επειδή όντως δεν υπάρχει. Δεν υπάρχουν χρήματα => δεν υπάρχουν καθηγητές. Έχουμε και τα ενδοπανεπιστημιακά μας τερτίπια συν τοις άλλοις, οπότε άντε να βγάλεις άκρη.

Το τμήμα, δεν είναι ονειρικό. Θα μου πεις και ποιο είναι ακριβώς έτσι όπως το φαντάζεσαι όταν το δηλώνεις στο μηχανογραφικό σου; Δεν θα σταθώ στις υποδομές, τον εξοπλισμό, τα έξοδα, τα επαγγελματικά δικαιώματα και όλα αυτά τα ευχάριστα που μας ταλαιπωρούν.

Το βασικό, για μένα, πρόβλημα είναι η έλλειψη καθηγητών. Εγώ ήδη από το πρώτο έτος δεν έχω διδαχθεί 5 μαθήματα, για διάφορους λόγους (είτε ο καθηγητής τα έξυνε και δεν ερχόταν για μάθημα, είτε άλλοι αρνούνταν να υπογράψουν συμβάσεις -και με το δίκιο τους, με τέτοια ποσά- είτε σε ορισμένες περιπτώσεις για σοβαρούς λόγους υγείας). Αυτό πάει να πει πως είμαι ήδη 5 μαθήματα πίσω, σε μια σχολή που έχει πάνω από 10 μαθήματα κάθε εξάμηνο, χωρίς να φταίω.

Συνειδητά θεωρώ πως φέτος ή δεν θα φτάσουμε καν τον αριθμό των εισακτέων, ή η βάση του τμήματος θα πέσει κατακόρυφα. Μου φαίνεται κάπως αστείο να ωραιοποιούμε μια σχολή, και το ίδιο το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, όταν μπάζει κυριολεκτικά από παντού.

Κι αν σκεφτούμε λίγο παραπέρα, ούτε το Ιστορικό, ούτε το Πληροφορικής, ούτε το Τεχνών είναι σχολές που "κρατάνε" το Ιόνιο. Μόνο το Μουσικό από τη μία είναι γνωστό διότι δεν είναι καθαρά θεωρητικό αλλά και πρακτικό τμήμα και το Μεταφραστικό απ'την άλλη, επειδή δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Αν θελήσουν να κλείσουν το πανεπιστήμιο στα πλαίσια αυτής της τάσης που επικρατεί, δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο κώλυμα, πέραν της αντίστασης των ίδιων των φοιτητών, φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
συγγνωμη γινεται να κλεισουν το τμημα ενω ειναι ηδη μεσα οι φοιτητες? θα πρεπει να τελειωσουν τις σπουδες τους και μετα να μη δεχτουν αλλους εισακτεους, γιατι αυτο αλλιως ειναι παρανομο... Χριστιαννα με συγχυσες πρωινιατικα γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σας ερθω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FoxMulder

Νεοφερμένος

Ο FoxMulder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Επειδή και εγώ σπουδάζω στο ΤΞΓΜΔ αυτό που έχω να πώ είναι πως το πρόβλημα εστιάζεται στην κατεύθυνση των γερμανικών. Το κομμάτι με τα γαλλικά λειτουργεί άψογα ( βέβαια το άψογα ειναι υποκειμενικό.) Για όποιον θέλει να έρθει καλό θα ήταν να έχει κατανου του οτι το εξαμηνο εξωτερικού θα το πληρώσει απο την τσέπη του. Γι αυτό ας αρχισει τις οικονομίες του απο ΤΩΡΑ. Τα λεφτά είναι ελάχιστα. (183 ευρώ με τα φετινά στοιχεία).Κακοί χειρισμοί έριδες μεταξύ καθηγητών και βέβαια όλο το οικονομικό αλαλούμ έχουν συμβάλλει σε αυτό. Τώρα το κομμάτι της διερμηνείας επίσης υπολειτουργεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζενη1996

Νεοφερμένος

Η τζενη1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
θα παω δευτερα λυκειου και ενδιαφερομαι πολυ για το τμημα μεταφραστων και διερμηνειων κερκυρας... ειναι η μονη σχολη που αρεσει.. ειμαι καλη μαθητρια ομως με τις γλωσσες δεν ειχα την ευκαιρια δυστυχως ν ασχοληθω σοβαρα απο πιο μικρη.ετσι εχω μονο ενα λοουερ αν και τα πηγαινα παντα πλ καλα με τα αγγλικα και φετος το καλοκαιρι γνωριζοντας οτι για να μπω χρειαζομαι δευτερη ξενη γλωσσα αρχισα ιταλικα, καθως ειναι πιο ευκολα απο τα γερμανικα κ τα γαλλικα .... θελω καποιος να με ενημερωσει αν υπαρχει προβλημα που ενω δε γνωριζω γαλλικα κ γερμανικα σκοπευω ν μπω στη σχολη αυτη ..μηπως ειναι χαμενη υποθεση και να μην ελπιζω ? παντως εγω ειμαι διατεθημενη να εξασκηθω πολυ τα επομενα χρονια και στα ιταλικα και στα αγγλικα προκειμενω να ανεβασω τα μορια μου και να καταφερω να μπω σαυτη τη σχολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
θα παω δευτερα λυκειου και ενδιαφερομαι πολυ για το τμημα μεταφραστων και διερμηνειων κερκυρας...
ειναι η μονη σχολη που αρεσει.. ειμαι καλη μαθητρια ομως με τις γλωσσες δεν ειχα την ευκαιρια δυστυχως ν ασχοληθω σοβαρα απο πιο μικρη.ετσι εχω μονο ενα λοουερ αν και τα πηγαινα παντα πλ καλα με τα αγγλικα και φετος το καλοκαιρι γνωριζοντας οτι για να μπω χρειαζομαι δευτερη ξενη γλωσσα αρχισα ιταλικα, καθως ειναι πιο ευκολα απο τα γερμανικα κ τα γαλλικα .... θελω καποιος να με ενημερωσει αν υπαρχει προβλημα που ενω δε γνωριζω γαλλικα κ γερμανικα σκοπευω ν μπω στη σχολη αυτη ..μηπως ειναι χαμενη υποθεση και να μην ελπιζω ? παντως εγω ειμαι διατεθημενη να εξασκηθω πολυ τα επομενα χρονια και στα ιταλικα και στα αγγλικα προκειμενω να ανεβασω τα μορια μου και να καταφερω να μπω σαυτη τη σχολη....
Για να μπεις, δίνεις δύο γλώσσες ανάμεσα σε: αγγλικά / γαλλικά / γερμανικά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζενη1996

Νεοφερμένος

Η τζενη1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εποικοινωνησα με το υπουργειο κατοπιν με παρεπεμψαν να τηλεφωνησω να ρωτησω αλλου και μ ειπαν οτι ολο το φασμα των γλωσσεων ειναι ανοιχτο...να πω την αληθεια δε πολυ εμπιστευομαι αυτο π μ παν γιατι δεν ηταν και πολυ σιγουρη.... εσυ εισαι τοσο σιγουρος για αυτο? δηλαδη τζαμπα ξεκινησα τα ιταλικαα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
θα πρέπει να γνωρίζει υποχρεωτικά 2 από τις 3 γλώσσες: Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά...σε οποιονδήποτε συνδυασμό θέλει.

Κοίτα εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζενη1996

Νεοφερμένος

Η τζενη1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
επομενως φιλε δε γινεται να μπω με τα ιταλικα που αρχισα.... πρεπει να αρχισω γαλλικα ή γερμανικα ετσι?
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
επομενως φιλε δε γινεται να μπω με τα ιταλικα που αρχισα.... πρεπει να αρχισω γαλλικα ή γερμανικα ετσι?
:/:
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλα θα καταφέρεις να μάθεις μία ξένη γλώσσα σε τόσο λίγο καιρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
επομενως φιλε δε γινεται να μπω με τα ιταλικα που αρχισα.... πρεπει να αρχισω γαλλικα ή γερμανικα ετσι?
:/:
Κοίτα. Αντικειμενικά, πρέπει να καταβάλεις υπερπροσπάθεια για να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο (Β1 - Β2) σε κάποια από τις δύο γλώσσες και συγχρόνως να μην αφήσεις κενά στην κατεύθυνση.

Η γνώμη μου: Μιας και δεν ξέρεις αν έχεις τρέλα (γιατί αυτό χρειάζεται η σχολή) με γερμναικά / γαλλικά, δοκίμασε την Αγγλική Φιλολογία. :)
Μπορείς να κάνεις μετά μεταπτυχιακό σε μετάφραση / διερμηνεία, καλύτερα, όμως, να το αποφύγεις σε μία τόσο «φορεμένη» γλώσσα, όπως τα αγγλικά. Υπάρχουν άλλα «έξυπνα» μεταπτυχιακά προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζενη1996

Νεοφερμένος

Η τζενη1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
δε θα αρχιζα τα ιταλικα αν με ειχαν ενημερωσει σωστα.... και θα χα χρονο περισσοτερο.... μπορω να εμπιστευτω αυτο που μου λες? εισαι σιγουρος ? που το γνωριζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
δε θα αρχιζα τα ιταλικα αν με ειχαν ενημερωσει σωστα.... και θα χα χρονο περισσοτερο.... μπορω να εμπιστευτω αυτο που μου λες? εισαι σιγουρος ? που το γνωριζεις
Πόσο καιρό έχεις αρχίσει να μαθαίνεις Ιταλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Σε αυτό το λινκ περιγράφει το τμήμα μία φοιτήτρια: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2509521&postcount=3 (το παρέθεσα και πριν, αλλά μάλλον δεν το είδες).
Ενδιαφερόμουν κι εγώ πέρυσι, γι' αυτό το έχω ψάξει. Είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό που λέω (εκτός κι αν αλλάξει φέτος το σύστημα εισαγωγής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Σε αυτό το λινκ περιγράφει το τμήμα μία φοιτήτρια: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2509521&postcount=3 (το παρέθεσα και πριν, αλλά μάλλον δεν το είδες).
Ενδιαφερόμουν κι εγώ πέρυσι, γι' αυτό το έχω ψάξει. Είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό που λέω (εκτός κι αν αλλάξει φέτος το σύστημα εισαγωγής).
Πράγματι πρέπει να επιλέξεις μεταξύ αυτών των γλωσσών.

Τζένη , αν ρωτούσες τους κατάλληλους ανθρώπους, θα ήξερες ποια 2η ξένη γλώσσα πρέπει να επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
μ ειπαν οτι ολο το φασμα των γλωσσεων ειναι ανοιχτο...
Ίσως να μην σε παραπληροφόρησαν. Αν ρώτησες ποιες γλώσσες μπορείς να δώσεις στις Πανελλήνιες, ορθά σου απάντησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ίσως να μην σε παραπληροφόρησαν. Αν ρώτησες ποιες γλώσσες μπορείς να δώσεις στις Πανελλήνιες, ορθά σου απάντησαν.
Ακόμα και εγώ γνωρίζω ποιές γλώσσες απαιτούνται για την συγκεκριμένη σχολή και μάλιστα έχω συμμαθητή που πέρασε. Αυτός που το έμαθε δηλαδή, απο το μέντιουμ;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τζενη1996

Νεοφερμένος

Η τζενη1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
συγνωμη δε ξερω ν το χειριζομαι κθολου το φορουμ το εφτιαξα αποκλειστικα για να ενημερωθω για τη συγκεκριμενη σχολη.... και στο σχολειο μου κανενας δε μπορουσε ν βοηθησει καθως ο σχολικος προσανατολισμος ειχε διακοπει ευχασριστω για τη βοηθεια στεναχωρηθηκ α πολυ ειναι η αληθεια γτ μ αρεσε η ολη φαση της σχολης αυτης... αλλα θ τη βρω την ακρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top