Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τελευταία ακούγονται πολλά για το συγκεκριμένο τμήμα... εντελώς εγκυκλοπεδικά θα ήθελα να μάθω τι παίζει εκεί... όσοι ξέρουν ή είναι φοιτητές εκεί ας μας δώσουν τα φώτα τους:D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ας μας τα δώσουν γιατί σε 2.5 χρόνια θα με φάνε στη μάπα :P
Αν κάποιος καλός, χρυσός άνθρωπος μπορεί να πει και τα επαγγελματικά τους δικαιώματα μόλις βγουν απ'τη σχολή γιατί τα χρειάζομαι για το σεπ :P

(Άμα δεν μπορεί κανείς θα τα ψάξω και θα τα παραθέσω εγώ :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
είδα το πρόγρμμα σπουδών και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον... ειδικά στο Ζ εξάμηνο που πας για πρακτική αγγλία γαλλία η γερμανία.. έχει επίσης και μαθήματα σχετικά με τις πολιτικές επιστήμες και την οικονομία γεγονός που το κάνει πολύ ενδιαφέρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeLLiNo

Νεοφερμένος

Η Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδια πιστευω ωσ αυτη η σχολη ειναι πολυ ενδιαφερουσα..οταν παρεις το πτυχιο σου μπορεις να : καλυψεις θεσεις εργασιας σε τομεις αναλογωσ με τις σπουδες και την ειδικευση σου σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα.Σε τράπεζες ,οργανισμούς , σε ερευνητικά κέντρα, στην εκπαίδευση και την κατάρτιση , ωσ ελεύθεροι επαγγελματιές (μεταφραστές) σε ιδιωτικές επιχειρήσεις και γενικά σε θέσεις που χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις ξένων γλωσσων , στα Μ.Μ.Ε , σε εκδοτικούς οίκους και στη μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείόυ εξωτερικών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
*Ειδίκευση Μετάφρασης και Διερμηνείας του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας του Ιονίου Πανεπιστημίου εξετάζονται σε δύο από τις τρεις ξένες γλώσσες:. ΑΓΓΛΙΚΗ, ΓΑΛΛΙΚΗ, ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ.


Γιατί ο kotsis έλεγε πως μπορεί να δώσει και τις 3 γλώσσες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Μπορεις στις Πανελληνιες να δωσεις τρεις λωσσες αλλα στο τμημα ειδικευεσαι σε 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeLLiNo

Νεοφερμένος

Η Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ναι αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να δωσεις 3 γλωσσες ..μπορεις και με 2 να περασεις ..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ε ναι.. μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ήταν πάντα το όνειρό μου αυτή η σχολή αλλά ξέροντας άτομα που πήγαν σας λέω ότι αμα δεν έχετε μέσον σε πρεσβείες-υπουργεία τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα.Περνούσα στη σχολή-πέρυσι έδωσα- αλλά τελικά πήγα αγγλική με σκοπό να ακολουθήσω διπλωματικό σώμα αργότερα καλώς εχόντων των πραγμάτων.Και στην τελική με την αγγλική έχεις πάντα την ελπίδα του ΑΣΕΠ,πράγμα που στων μεταφραστών δεν ισχύει.Εμένα η κολλητή μου ήταν και έκανε μετά το 10% και ήρθε αγγλική λέγοντας πως η σχολή είναι εξαιρετικά δύσκολη και ότι αισθανόταν εντελώς χαμένη που δεν είχε καποιο μέσον για να συνεχίσει μετά στο αντικείμενο.Πέρα απο αυτά,ότι νομίζετε,δεν παύει να είναι μια πολύ καλή και ενδιαφέρουσα σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Δεν εχει να κανει με μεσο αλλα με το ποσο καλος εισαι και ποσο θα ψαξεις να βρεις.Εμενα η ξαδερφη μου ειναι διερμηνεια και φυσικα εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες για ικανοποιητικη επαγγελματικη αποκατασταση.Οσον αφορα τους μεταφραστες,ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια γιατι και ατομα που τελειωνουν ξενες φιλολογιες βρισκουν θεσεις σε μεταφραστικα γραφεια!!!Γιαυτο οποιος θελει το τμημα καλυτερα να παλεψει για διερμηνεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Η βάση της σχολής αυτής είναι από τις λίγες που κατεβαίνει αντί να ανεβαίνει.Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πολύ δύσκολη όσο δύσκολο είναι και να την τελειώσεις.Ε τώρα άμα είσαι ο Einstein θα βγάλεις άκρη σίγουρα(και αυτό πιστεύω ισχύει για όλες ανεξαιρέτως τις σχολές) ,το αντικείμενό της είναι πραγματικά καλό άλλωστε.Εγώ προτίμησα την αγγλική ως κάτι πιο βατό αν και θελω να ακολουθήσω διπλωματικό σώμα μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
:bye:εμένα με ενδιαφέρει πολύ αυτή η σχολή..εκεί θέλω να περάσω..ξέρει κανείς τι επιπέδο αγγλικών και γερμανικών ζητάνε? είδα τα θέματα του έπεσαν πέρσι και αγγλικά δεν έχω πρόβλημα..είμαι του προφισιενσι..αλλα δεν 3ερω για γερμανικά..είιμαι στο επίπεδο τσερτιφικά(Β1)..δηλαδή είχα ένα προβλματάκι στις ασκήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
:bye:εμένα με ενδιαφέρει πολύ αυτή η σχολή..εκεί θέλω να περάσω..ξέρει κανείς τι επιπέδο αγγλικών και γερμανικών ζητάνε? είδα τα θέματα του έπεσαν πέρσι και αγγλικά δεν έχω πρόβλημα..είμαι του προφισιενσι..αλλα δεν 3ερω για γερμανικά..είιμαι στο επίπεδο τσερτιφικά(Β1)..δηλαδή είχα ένα προβλματάκι στις ασκήσεις..
Για να μπεις στη σχολή πρέπει απλά να γράψεις και στις 2 γλώσσες πάνω από 10,δηλαδή δεν είναι και τόσο δύσκολο.Παρόλαυτα έχω ακούσει ότι ειδικά στο μεταφραστικό η δεύτερη γλώσσα είναι εξαιρετικά δύσκολο μάθημα και υπάρχουν και πάρα πολλά άτομα που ήδη από το πρώτο έτος τα παρατάνε και έρχονται μετά με το 10% σε μας πχ-αγγλική- γιατί πολύ απλά δεν την παλεύανε με την 2η ξένη γλώσσα.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορείς να μπεις αλλά μετά αν δεν ξέρεις καλά θα δυσκολευτείς πάρα πολύ διότι αυτομάτως αυτοί θα θεωρήσουν δεδομένη τη γλώσσα και το μάθημα θα είναι πανεπιστημιακού επιπέδου.Ήταν ένας από τους λόγους που προσωπικά προτίμησα το αγγλικό,υπάρχουν πολλά παραδείγματα στη σχολή μας από άτομα που ήρθαν από το μεταφραστικό και λέω ας μην την "πατήσω" δεδομένου ότι τα γαλλικά μου δεν είναι τέλεια.Από εκεί και πέρα είναι μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα σχολή και με πολύ διάβασμα όλα γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Απλά γενικά οι σχολές με ξένες γλώσσες μου αρεσουν πολύ και φαίνονται ολύ ενδιαφέρουσες..δεν με τρελαίνει η ιδέα φιλολογία, νομική ή παιδαγωγικά..!
σίγουρα έχω χρόνο μέχρι τότε καθώς πάω μόλις πρώτη λυκείου αλλα θα ήθελα ήδη να ξέρω κάποια πράγμτα!!
γερμανικά θα συνεχίσω από του χρόνου πάλι πιτεύω και γενικά ως τότε διαλέγω..!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Απλά αυτό που δεν ξεκαθαρίζουν στο ΣΕΠ-το υποτιθέμενο ΣΕΠ που διδασκόμασταν στο σχολείο- είναι ότι σ'όλες τις ξενόγλωσσες σχολές (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις πχ τουρκικών σπουδών,οπου τα τουρκικά διδάσκονται εκ των υστέρων) οι καθηγητές θεωρούν τη γλώσσα ως δεδομένη και δεν θα κάτσουν να σου διδάξουν τη γλώσσα αυτή καθ'αυτή αλλά θα προχωρήσουν σε πανεπιστημιακού επιπέδου μάθημα χωρίς κανείς να κάτσει να ασχοληθεί με το αν εσύ έχεις κενά ή όχι.Νομιίζω ότι υπάρχει γενικώς αυτή η αντίληψη,ότι θα μπω αγγλική να μου μάθουν αγγλικά αλλά δεν έχει καμία σχέση οπότε ή εσύ πρέπει εξ'αρχής να ξέρεις τη γλώσσα ή στην πορεία να κάτσεις να κάνεις πολύ προσωπικό διάβασμα.Πολλά παιδιά την έχουν πατήσει και τα βρίσκουν σκούρα.Παρόλαυτα σε καμία περίπτωση δεν σε αποθαρρύνω να κάνεις κάτι που σου αρέσει και εφόσον είσαι αρκετά μικρή,έχεις και πολύ χρόνο για να βελτιωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Eternity-

Νεοφερμένος

Η -Eternity- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τη Μεταφραστική σχολή της Κέρκυρας..Σκοπεύω να την βάλλω πρώτη επιλογή εφόσον συγκεντρώσω τα απαραίτητα μόρια. Μήπως θα μπορούσε κανένας από εσάς να μου πει για αυτή τη σχολή, ή καλύτερα μήπως έχει κάποιος φοιτήσει εκεί? Δεν γνωρίζω ακριβώς μέχρι πόσα μόρια δίνουν οι δύοι ξένες γλώσσες που θα δώσω, γι'αυτό θα το εκτιμούσα πολύ αν με διαφωτίζατε λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
και εγω...!Και κατι αλλο:αφου γραψουμε τις ξενες γλωσσες,το αθροισμα τους προστιθεται στα κανονικα μορια μας(των υπολοιπων δηλ.μαθηματων)η' διαιρειται το αθροισμα τους δια 2 και μετα προστιθενται??:xixi:...περιμενουμε πληροφοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Για το μεταφραστικό προστίθενται τα μόρια των δύο ξένων γλωσσών,διπλασιάζονται και διαιρούνται δια 2.Η σχολή παιδιά είναι όμως εξαιρετικά δύσκολη,καλή δύναμη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
σορρυ αλλα επειδη ειμαι και λιγο χαζη σ αυτα...και θεωρητικη...μου φερνεις ενα πχ μην κανω κνα λαθος?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
καλά και εγώ αγγλική φιλολογία είμαι,δεν το χω με τα μαθηματικά και πολύ.Λοιπόν έχω 17,000 μόρια, και 18 αγγλικά και 13 γαλλικά. 18x2=3,600 μόρια και 13x2=2,600.
3,600+2,600=6,200
6,200:2=3,100
17,000+3,100=20,100


Είναι λίγο περίπλοκο αλλά έτσι πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top