Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στη Γερμανία στα πλαίσια του εξαμήνου εξωτερικού που μέχρι πριν μια εβδομάδα ήταν υποχρεωτικό για όλους του φοιτητές του ΤΞΓΜΔ...Από ότι φαίνεται δυστυχώς είμαι από τους τελευταίους που το πρόλαβαν, μιας και πριν λίγες μέρες ενημερωθήκαμε ότι το εξάμηνο από υποχρεωτικό γίνεται προαιρετικό!

Θα ήθελα λοιπόν να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στους άσχετους και ανίδεους υπευθύνους που λαμβάνουν ΓΡΗΓΟΡΕΣ και ΕΠΙΠΟΛΑΙΕΣ αποφάσεις για τόσο σοβαρά ζητήματα.

Η πλάκα βέβαια είναι ότι όταν οι φοιτητές πηγαίνουν στην Πρυτανεία και ζητούν να ΜΙΛΗΣΟΥΝ με την Πρύτανη χωρίς να έχουν προηγηθεί οποιεσδήποτε αναταραχές, ΞΑΦΝΟΥ η αστυνομία εισέρχεται στο κτίριο της Πρυτανείας και προσαγάγει 28 άτομα (στη πλειοψηφία τους κοπέλες) ανοίγοντάς τους ταυτόχρονα φάκελο στην αστυνομία.
Δυστυχώς δεν τα έζησα από πρώτο χέρι, γιατί αν τα ζούσα...θα είχα πλακώσει πολύ κόσμο!

Ντροπή σε όλους εκείνους που με τις ενέργειες τους σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς, διχάζουν την ελληνική κοινωνία και υποβαθμίζουν όλο και περισσότερο την παιδεία μας , αποτρέποντας ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ νέους ανθρώπους να ζητήσουν το αυτονόητο...ένα καλύτερο αύριο!
ΝΤΡΟΠΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Και ξέρεις τι είναι το πιο εκνευριστικό; Δεν ξύπνησε μια μέρα ο Αρβανιτοπουλος και είπε ''Α! Τι θα κάνω σήμερα; Θα μεταμορφωσω το ΤΞΓΜΔ!'' Υπάρχουν καθηκια από μέσα που το πρότειναν. Αλλά οι μέρες τους είναι μετρημένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Αμήν, ΟΥΣΤ, ξεκουμπίδια από εμένα σε τέτοιους ανθρώπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Φοιτητικός Σύλλογος
Τ.Ξ.Γ.Μ.Δ. Ιόνιου
Πανεπιστημίου
ΟΤΑΝ ΣΠΕΡΝΕΙΣ ΑΝΕΜΟΥΣ, ΘΕΡΙΖΕΙΣ
ΘΥΕΛΛΕΣ..
Στις 17/1/13 συνέβη ένα πρωτοφανές
για τα δεδομένα της Κέρκυρας γεγονός
που συγκλόνισε την τοπική κοινότητα
και ολόκληρη την ακαδημαϊκή
κοινότητα. Δεν πιστεύαμε στα μάτια μας
όταν το απόγευμα της ίδιας ημέρας μια
διμοιρία ΜΑΤ εισέβαλε στο κτήριο της
Πρυτανείας και συνέλαβε 28 φοιτητές,
στην πλειοψηφία τους κοπέλες.
Όλα άρχισαν όταν το μεσημέρι, μετά την
ορκωμοσία που γινόταν στο κτήριο της
πρυτανείας, φοιτητές του τμήματος
Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και
Διερμηνείας θελήσαμε να έρθουμε σε
επαφή με τις πρυτανικές αρχές,
προκειμένου να συζητήσουμε για το
εξάμηνο εξωτερικού, το οποίο με
υπουργική απόφαση έγινε προαιρετικό
αντί για υποχρεωτικό υποβαθμίζοντας
το τμήμα και τις σπουδές μας. Η
απόφαση ελήφθη ερήμην του τμήματος
και θέλαμε η πρυτανική αρχή να
εκφράσει τη στάση της σχετικά με αυτό
το κρίσιμο ζήτημα και παράλληλα να
διεκδικήσουμε επαρκή χρηματοδότηση.
Ήταν η μοναδική μας ευκαιρία να
μιλήσουμε με την πρύτανη, καθώς ήταν
από τις λίγες φορές που οι πόρτες της
Πρυτανείας ήταν ανοιχτές, λόγω της
ορκωμοσίας. Ήμασταν αποφασισμένοι
να παραμείνουμε στο κτήριο μέχρι να
δεχθεί να μας δει, καθώς τα χρονικά
περιθώρια και για τις αιτήσεις του
εξαμήνου μας είχαν στενέψει. Είναι
αυτονόητο ότι δεν ασκήθηκε βία σε
κανέναν, δεν απειλήθηκε κανείς, δεν
προκλήθηκε καμία ζημιά στο χώρο, δεν
επρόκειτο για κατάληψη καθώς η πόρτα
παρέμενε ορθάνοιχτη μέχρι το βράδυ.
Ασφαλίτες μπαινόβγαιναν και
κυκλοφορούσαν ελεύθεροι από το
μεσημέρι στο κτήριο, ενώ οι υπάλληλοι
του πανεπιστημίου κρατούνταν όμηροι
από την πρύτανη και τον αντιπρύτανη
που είχαν κλειδωθεί στο γραφείο τους.
Οι ενέργειες μας ήταν απολύτως
ειρηνικές και μόνος μας στόχος να
μιλήσουμε με την πρύτανη. Οι άνωθεν
εντολές ήταν πολύ ισχυρές (ας μην
ξεχνάμε ότι η “κυρία” Σαλή ήταν στο
ψηφοδέλτιο επικράτειας της Ν.Δ.) και με
πολύ προσπάθεια η κατηγορία βρέθηκε.
7 παρά 10 το απόγευμα, την ώρα που
κάναμε συνέλευση για το αν θα
παραμείνουμε στο κτήριο, η πόρτα της
αίθουσας άνοιξε και οι ΜΑΤατζαήδες
χωρίς να μας δείξουν την εισαγγελική
εντολή, μας έσυραν κάτω στην κλούβα,
πιάνοντας έναν συμφοιτητή μας απ’ το
λαιμό και σέρνοντας τον στις σκάλες. Οι
συλλήψεις μπορεί να ήταν 28, αλλά τα
άτομα που ήταν μέσα στο κτήριο ήταν
πολύ περισσότερα. Η κλούβα έφυγε
άρον άρον, την ώρα που πλησίαζε η
πορεία αλληλεγγύης στις καταλήψεις,
ενώ οι ΜΑΤατζήδες φώναζαν “όσους
πήραμε πήραμε, φεύγουμε γιατί έρχεται
η πορεία”.
Φτάνοντας πια στην ασφάλεια,
επιτέλους μάθαμε την κατηγορία που
μας απαγγέλθηκε. Η Σαλή (μέσω της
γραμματέως της πάντα για να μην
χαλάσει την εικόνα της) μας κατήγγειλε
για “διατάραξη οικιακής ειρήνης”.
Βέβαια όπως έχουμε ήδη τονίσει και
όπως έχει δει οποιοσδήποτε ήταν στο
κτήριο κατά τη διάρκεια της ημέρας, δεν
εμποδίσαμε την κίνηση κανενός, ούτε
και μπήκαμε παράνομα. Το αποτέλεσμα
της προσπάθειας μας να μιλήσουμε με
την πρύτανη ήταν να αποκτήσουν 22
φοιτήτριες και 6 φοιτητές φάκελο στην
ασφάλεια, δηλαδή να δώσουν
δακτυλικά αποτυπώματα και να τους
τραβήξουν φωτογραφίες. Έξω από το
κτήριο της ασφάλειας συγκεντρώθηκαν
από την πρώτη στιγμή πάνω από εκατό
άτομα: φοιτητές που δεν είχαν
συλληφθεί, καθηγητές μας, αλληλέγγυοι
από την πορεία, εκπρόσωποι
σωματείων, άτομα από τον αναρχικό και
τον ευρύτερο αριστερό χώρο.
Η εικόνα μιας κλούβας γεμάτη ως επί το
πλείστον με φοιτήτριες, που ζητούσαν
τα αυτονόητα, σίγουρα σόκαρε την
τοπική κοινωνία, ωστόσο δεν είναι σε
καμία περίπτωση ουρανοκατέβατη.
Πρόκειται για πιστή εφαρμογή όχι μόνο
του νόμου-πλαίσιο, αλλά του συνόλου
της πολιτικής που θέλει το λαό
υποταγμένο, να μη μπορεί να σηκώσει
κεφάλι. Το σύστημα εδώ και καιρό
δείχνει τα δόντια του. Καταστέλλει την
όποια δίκαιη συλλογική αντίδραση με
τον πιο ωμό και απροκάλυπτο τρόπο.
Είναι αρκετό να σκέφτεσαι διαφορετικά
από το σύστημα και να διεκδικείς όσα
σου ανηκούν για να θεωρείσαι
επικίνδυνος και να διώκεσαι. Ας μην
ξεχνάμε ότι ο φασίστας Δένδιας με τον
τρομονόμο έχει δείξει τις διαθέσεις του:
αναίτιες προσαγωγές, εκκενώσεις
καταλήψεων, σπάσιμο του ασύλου, ωμή
βία κατά των διαδηλωτών.
Η ομοϊδεάτισσα του Δένδια, “κυρία”
Σαλή – Παπασαρή καθώς και ο “κύριος”
Κάτσιος αντιπρύτανης οικονομικών,
έχουν φτάσει στο έσχατο σημείο
ξεφτίλας. Αντί να δεχτούν να δουν τους
φοιτητές για ένα τόσο σημαντικό
ζήτημα, επέλεξαν να μας δουν να
βγαίνουμε σηκωτοί από ένα
πανεπιστημιακό κτήριο, θυμίζοντας
μέρες χούντας. Ο τρόμος τους δεν θα
περάσει. Δεν μας αφήνουν πλέον κανένα
περιθώριο διαλόγου.
-Να εξασφαλιστεί το υποχρεωτικό
εξάμηνο εξωτερικού και η
χρηματοδότηση του.
-Οι ακαδημαϊκοί χώροι να είναι ανοιχτοί
και ελεύθεροι για τους φοιτητές.
-Καλούμε τους Συλλόγους Φοιτητών,
Διδασκόντων και Διοικητικών
υπαλλήλων να καταδικάσουν τα
γεγονότα και να στηρίξουν τον αγώνα
μας.
-Απαιτούμε η φασιστική πρύτανική αρχή
να παραιτηθεί άμεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Νομίζω πρέπει να ανοίξουμε καινούριο thread για να μαθευτεί ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina93

Νεοφερμένος

Η matina93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν κάποιος είναι φοιτητής στο συγκεκριμένο ή ακόμα καλύτερα κατατακτήριος θα ήθελα να ρωτήσω αρκετά γιατί το site δεν με καλύπτει καθόλου.Ξέρω αγγλικά και γαλλικά και θα ήθελα να ξεκινήσω μια 3η γλώσσα πριν δώσω κατατακτήριες αλλά ενώ είχα την εντύπωση ότι μπορώ να δώσω Γαλλικά και Ιταλικά ως 2η εναλλακτική αντί των αγγλικών είδα μόνο τα Γερμανικά.Τι ισχύει;Πόσες γλώσσες διδάσκονται εν τελει στο τμήμα;Και κάτι πιο σημαντικό απ όλα γίνεται να βγάλω τη σχολή από απόσταση;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleftheriaNik

Νεοφερμένος

Η EleftheriaNik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα! μπορεί να μου πει κάποιος τι μαθήματα υπάρχουν σε αυτό το τμήμα; Σκέφτομαι να δηλώσω για πρώτη επιλογή και θα 'θελα να ξέρω κάνα δυο πράγματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ναι όντως.
Όσοι σπουδάζετε πείτε δύο πράγματα για'μας που ενδιαφερόμαστε.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosemary*

Νεοφερμένος

Η rosemary* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όσοι σπουδάζετε εκεί, ενημερώστε μας λίγο για την κατάσταση που επικρατεί τώρα εκεί.
Διάβασα κάτι παλαιότερα θέματα, και έφριξα ολίγον τι :P
Με λίγα λόγια, αξίζει να το δηλώσουμε;
Ή να προτιμήσουμε Αγγλική Φιλολογία με μεταπτυχιακό στη μετάφραση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Όσοι σπουδάζετε εκεί, ενημερώστε μας λίγο για την κατάσταση που επικρατεί τώρα εκεί.
Διάβασα κάτι παλαιότερα θέματα, και έφριξα ολίγον τι :P
Με λίγα λόγια, αξίζει να το δηλώσουμε;
Ή να προτιμήσουμε Αγγλική Φιλολογία με μεταπτυχιακό στη μετάφραση;
H μετάφραση λυπάμαι αλλά σιγά σιγά τελειώνει,άσε που στο εξωτερικό οι μεταφραστές και οι διερμηνείς είναι από την ανάλογη σχολή και όχι από κάποια ξένη φιλολογία. Ένα συγγενικό μου πρόσωπο που τυχαίνει να είναι διερμηνέας στο επάγγελμα,μου είχε μιλήσει πριν 3 μήνες με όχι τόσο καλά λόγια για τη σχολή μιας και παρουσιάζει ελλείψεις σε καθηγητές που διδάσκουν "ζωοτικής" σημασίας μαθήματα για κάποιον που φοιτά στο τμήμα αυτό. (Τυχαίνει,να λατρεύω τις ξένες γλώσσες και να σκέφτομαι σοβαρά να δηλώσω το Μεταφραστικό ως πρώτη επιλογή στις Πανελλήνιες για αυτό και μου μίλησε). Θα μου πεις ελλείψεις έχουν όλες οι σχολές,αλλά πολλοί φοιτητές μου είχε πει ότι έρχονται στην Αθήνα και συνεχίζουν τις σπουδές τους σε ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Αθήνα λόγω των ελλείψεων αυτών. Παρόλλα αυτά, μου έχει μιλήσει με τα καλύτερα λόγια για τους καθηγητές του τμήματος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ο νονός του πατέρα μου έχει δικό του μεταφραστικό γραφείο στη Θεσσαλονίκη,και απ'ότι μου έχει πει (επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για μεταφρασεολογία),η σχολή είναι πραγματικά Ό,ΤΙ ΝΑ' ΝΑΙ!!!Πάνε άτομα για συνέντευξη και στο δοκιμαστικό κάνουν μέχρι και ορθογραφικά λάθη στις ξένες γλώσσες!!!Άντε τώρα δως'του του άλλου να μεταφράσει ένα ιατρικό κείμενο.Θα το κάνει σαν τα μούτρα του!(γι' αυτό και στις οδηγίες των προιόντων βρίσκουμε τόσα λάθη που βγάζουν μάτι)Το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό,αλλά και γενικά πολλοί δεν το έχουν και με τις ξένες γλώσσες.Με έχει συμβουλέψει αν θέλω να κάνω αυτό το επάγγελμα,να πάω στο εξωτερικό για σπουδές.Το Στρασβούργο στη Γαλλία φημίζεται για το τμήμα μεταφρασεολογίας του,και νομίζω πως υπάρχει συνεργασία μεταξύ του εν λόγω πανεπιστημίου με το γαλλ. ινστιτούτο Θεσ/νίκης,και υπάρχει η δυνατότητα να κάνει κανείς σπουδές εξ αποστάσεως στο ΙΦΤ,και μετά να πάρει πτυχίο απ'το παν/ο του Στρασβούργου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ο νονός του πατέρα μου έχει δικό του μεταφραστικό γραφείο στη Θεσσαλονίκη,και απ'ότι μου έχει πει (επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για μεταφρασεολογία),η σχολή είναι πραγματικά Ό,ΤΙ ΝΑ' ΝΑΙ!!!Πάνε άτομα για συνέντευξη και στο δοκιμαστικό κάνουν μέχρι και ορθογραφικά λάθη στις ξένες γλώσσες!!!Άντε τώρα δως'του του άλλου να μεταφράσει ένα ιατρικό κείμενο.Θα το κάνει σαν τα μούτρα του!(γι' αυτό και στις οδηγίες των προιόντων βρίσκουμε τόσα λάθη που βγάζουν μάτι)Το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό,αλλά και γενικά πολλοί δεν το έχουν και με τις ξένες γλώσσες.Με έχει συμβουλέψει αν θέλω να κάνω αυτό το επάγγελμα,να πάω στο εξωτερικό για σπουδές.Το Στρασβούργο στη Γαλλία φημίζεται για το τμήμα μεταφρασεολογίας του,και νομίζω πως υπάρχει συνεργασία μεταξύ του εν λόγω πανεπιστημίου με το γαλλ. ινστιτούτο Θεσ/νίκης,και υπάρχει η δυνατότητα να κάνει κανείς σπουδές εξ αποστάσεως στο ΙΦΤ,και μετά να πάρει πτυχίο απ'το παν/ο του Στρασβούργου!!!
Αντί για μεταφρασεολογία,εννοείς μήπως μετάφραση; Γιατί αν και αμελητέα,υπάρχει διαφορά στις λέξεις αυτές.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Θα ήθελα κι εγώ να κάνω μία ερώτηση εδώ για το μελλοντικό μου επάγγελμα.Θέλω να γίνω μεταφραστής-διερμηνέας.Ένας γνωστός μου είναι μεταφραστής και μου έχει λύσει αρκετές απορίες,αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει κάτι.Για να εξασκήσει κάποιος αυτό το επάγγελμα πρέπει οποσδήποτε να έχει τελειώσει μετάφραση κ διερμηνεία σε πανεπιστήμιο?Ρωτάω επειδή θέλω να σπουδάσω Ιστορία (επιτέλους αποφάσισα) αλλά εφόσον ξέρω τρεις γλώσσες (και μέχρι τότε θα έχω μάθει άλλες τόσες),γιατί να μην γίνεται να εξασκήσω το επάγγελμα?Και ο γνωστός μου αυτός σπούδασε βιοχημεία κ τώρα έχει δικό του μεταφραστικό γραφείο.Με τις ορολογίες τι παίζει?Πώς θα τις μάθω?Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adventuretime

Νεοφερμένος

Η adventuretime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας λοιπόν, βλέπω αυτη η συζήτηση έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό ...χρονιά μπορώ να πω ...άλλα ελπίζω να μην υπαρχει θεμα να ξανανοίξει έχοντας κι εγω καποιες αποριες σχετικα με αυτην την σχολη :worry: Δευτερα λυκειου κι εγω η κακομοιρη ( Προσοχη με το καινούργιο σύστημα ) και θα ηθελα αμα μπορειτε να μου ξεδιαλύνεται καποιες αποριες που εχω για αυτην την σχολη :):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Γεια σας λοιπόν, βλέπω αυτη η συζήτηση έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετό καιρό ...χρονιά μπορώ να πω ...άλλα ελπίζω να μην υπαρχει θεμα να ξανανοίξει έχοντας κι εγω καποιες αποριες σχετικα με αυτην την σχολη :worry: Δευτερα λυκειου κι εγω η κακομοιρη ( Προσοχη με το καινούργιο σύστημα ) και θα ηθελα αμα μπορειτε να μου ξεδιαλύνεται καποιες αποριες που εχω για αυτην την σχολη :):clapup:
Καταρχάς για να μπεις, πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον 2 ξένες γλώσσες. (Π.χ. Αγγλικά και Γερμανικά, ή Αγγλικά και Γαλλικά, ή Κινέζικα και Ισπανικά κ.τ.λ.). Γενικά, είναι καλό τμήμα, οργανωμένο και με πολλές προοπτικές. Μια φίλη μου σπούδασε εκεί. Με το που τελείωσε, την ζήτησαν στην Κίνα και στην Κορέα και στην Γερμανία. Ακόμα, την ζήτησαν λίγο αργότερα και στην Αγγλία, όμως δεν ξέρω τι αποφάσισε. Επίσης, λόγω του ότι είναι η μόνη σχολή στην Ελλάδα που είναι Μετάφρασης και Διερμηνείας, είναι και η καλύτερη στον Ελλαδικό χώρο. Γενικά, έχει πέραση! Το θέμα είναι να σου αρέσει κιόλας. :) Για περισσότερες πληροφορίες: www.dflti.ionio.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Καταρχάς για να μπεις, πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον 2 ξένες γλώσσες. (Π.χ. Αγγλικά και Γερμανικά, ή Αγγλικά και Γαλλικά, ή Κινέζικα και Ισπανικά κ.τ.λ.)

Όχι, δεν γίνεται να μπεις με οποιοδήποτε ζεύγος γλωσσών θες. Μην παραπληροφορείτε, σας παρακαλώ.
Από την επίσημη σελίδα του τμήματος:

[FONT=&quot]Οι φοιτητές εισάγονται στο Τµήµα Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και ∆ιερµηνείας, υποχρεωτικά µε δύο (2) γλώσσες εργασίας πέραν της Ελληνικής, στις οποίες και φοιτούν έως το πέρας των σπουδών τους. Συγκεκριμένα, στις Πανελλήνιες Εξετάσεις επιλέγουν δύο γλώσσες μεταξύ της Αγγλικής, της Γαλλικής και της Γερµανικής.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εμ, βασικά εγώ που ξέρω ιταλικά και αγγλικά, δε μπορώ να μπω στη σχολή ή απλά δεν μπορώ να εξεταστώ και στις δύο; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Στις πανελλαδικές μπορείς να γράψεις εξετάσεις σε όσες γλώσσες θες από τις πέντε (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά, ισπανικά). Για να μπεις στο Τ.Ξ.Γ.Μ.Δ. είναι απαραίτητη προϋπόθεση να εξεταστείς επιτυχώς σε δύο από τις παρακάτω:
1) αγγλικά
2) γαλλικά
3) γερμανικά
Δεν γίνεσαι δεκτός αν δεν έχεις δύο από τις τρεις προαναφερθείσες γλώσσες, οπότε με ιταλικά/αγγλικά μόνο, όχι, δεν γίνεσαι δεκτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Όχι, δεν γίνεται να μπεις με οποιοδήποτε ζεύγος γλωσσών θες. Μην παραπληροφορείτε, σας παρακαλώ.
Ναι, δίκιο έχεις με συγχωρείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Στις πανελλαδικές μπορείς να γράψεις εξετάσεις σε όσες γλώσσες θες από τις πέντε (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά, ισπανικά). Για να μπεις στο Τ.Ξ.Γ.Μ.Δ. είναι απαραίτητη προϋπόθεση να εξεταστείς επιτυχώς σε δύο από τις παρακάτω:
1) αγγλικά
2) γαλλικά
3) γερμανικά
Δεν γίνεσαι δεκτός αν δεν έχεις δύο από τις τρεις προαναφερθείσες γλώσσες, οπότε με ιταλικά/αγγλικά μόνο, όχι, δεν γίνεσαι δεκτή.

Αχά, κατάλαβα.
Ευχαριστώ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top