Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης & Διερμηνείας (Κέρκυρα)

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
τίποτα!!^^:no1: και όπως έχω πει και σε παλιότερο ποστ:

Ήταν πάντα το όνειρό μου αυτή η σχολή αλλά ξέροντας άτομα που πήγαν σας λέω ότι αμα δεν έχετε μέσον σε πρεσβείες-υπουργεία τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα.Περνούσα στη σχολή-πέρυσι έδωσα- αλλά τελικά πήγα αγγλική με σκοπό να ακολουθήσω διπλωματικό σώμα αργότερα καλώς εχόντων των πραγμάτων.Και στην τελική με την αγγλική έχεις πάντα την ελπίδα του ΑΣΕΠ,πράγμα που στων μεταφραστών δεν ισχύει.Εμένα η κολλητή μου ήταν και έκανε μετά το 10% και ήρθε αγγλική λέγοντας πως η σχολή είναι εξαιρετικά δύσκολη και ότι αισθανόταν εντελώς χαμένη που δεν είχε καποιο μέσον για να συνεχίσει μετά στο αντικείμενο.Πέρα απο αυτά,ότι νομίζετε,δεν παύει να είναι μια πολύ καλή και ενδιαφέρουσα σχολή.

Δεν αποθαρρύνω εννοείται κανέναν απλά ψάξτε το γιατί γίνονται πολλά λαθη στην επιλογή σχολής,για να αποφύγουμε κάθε είδους πισωγυρίσματα.:bye:
Άλλη μια φορά που συμφωνώ μαζί σου!Εκείνες τις παλιές εποχές (lol) στο μεταφραστικό στόχευα, αλλά δεν το πέτυχα (δίναμε 9 πανελλαδικά, και με τσάκισαν τα μαθηματικά και η φυσική).Έπειτα, όταν έμαθα τα ίδια που αναφέρεις κι εσύ, από άτομα που είχαν περάσει σ' αυτό, ευχαριστούσα την καλή μου τύχη!Όχι ότι η Γαλλική μέχρι να την τελειώσω ήταν εύκολη, αλλά αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι το μετά...Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, με το μεταφραστικό αν δεν έχεις τις σωστές ''γνωριμίες-μπάρμπα στην Κορώνη'', το μέλλον διαγράφεται μελανό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeLLiNo

Νεοφερμένος

Η Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Νομιζω οτι ειναι 19056 μαζι με τα ειδικα μαθηματα ( 2 ξενες γλωσσες);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
μαζι με τις ξενες γλωσσες ειναι 19056.Χωρις,με ενα 15500 και μετα αν γραψεις πολυ καλα στα ειδικα,παιρνας!:)Εγω εγραψα και....πιστευω το'χω!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τη Μεταφραστική σχολή της Κέρκυρας..Σκοπεύω να την βάλλω πρώτη επιλογή εφόσον συγκεντρώσω τα απαραίτητα μόρια. Μήπως θα μπορούσε κανένας από εσάς να μου πει για αυτή τη σχολή, ή καλύτερα μήπως έχει κάποιος φοιτήσει εκεί? Δεν γνωρίζω ακριβώς μέχρι πόσα μόρια δίνουν οι δύοι ξένες γλώσσες που θα δώσω, γι'αυτό θα το εκτιμούσα πολύ αν με διαφωτίζατε λίγο...
και εγω μεταφραση διερμηνεια θελω να περασω!!!:Dελπιζω να εχω γραψει πολυ καλα καιστα ξενογλωσσα και ολα θα ειναι μια χαρα. ως προς την φοιτητικη ζωη δεν ξερω απολυτως τιποτα. μην ανησυχεις ομως γιατι θα ειναι κατι καινουργιο που θα εχεις την ευκαιρια να το εξερευνησεις μεσα σε αυτα τα 4 χρονακια. μακαρι να περασουμε και εγω το θελω παρα πολυ!!!:iagree::iagree::iagree::D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioio

Νεοφερμένος

Ο giorgioio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
κατι φιλοι μ εχουν περασει κ λενε οτι ειναι πολι δυσκολα κ μια ξαδερφη μ[που την τελειωσε] μου λεει οτι πληρωνετε λιγο σε σχεση μ τη δουλεια π κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukaki

Νεοφερμένος

Η koukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Συγχαρητηρια Ερικα!Μακαρι να περασεις!
Το επαγγελμα αυτο δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο,ωσπου μου το προτεινε η καθηγητρια των αγγλικων μου.
Αρχικα σκοπευα να δηλωσω Αγγλικη Φιλολογια,αλλα τελικα θα δηλωσω Ιονιο Πανεπιστημιο.
Αυτο με με ανησυχει ειναι το ειδικο μαθημα των Γαλλικων.Το Μαρτιο θα δωσω το Sorbonne C1 και φοβαμαι λιγο το επιπεδο των γαλλικων μου.
Αλλη μια ερωτηση που εχω ειναι αν καποιος τελιωσει το πανεπηστημιο αυτο,μπορει να δωσει εξετασεις για π.χ καθηγητης αγγλικων ή γαλλικων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Αλλη μια ερωτηση που εχω ειναι αν καποιος τελιωσει το πανεπηστημιο αυτο,μπορει να δωσει εξετασεις για π.χ καθηγητης αγγλικων ή γαλλικων?

τελειώσει*
πανεπιστήμιο**

Δυστυχώς όχι,δεν μπορεί.Μιλάμε πάντοτε για δημόσιο τομέα,στον ιδιωτικό φυσικά και γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukaki

Νεοφερμένος

Η koukaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ευχαριστω!Συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη αλλα εχω συνηθεισει να γραφω με κρικλισ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogorina

Νεοφερμένος

Η gogorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Iwannaaaaaa κ γω μεταφραστικο ειμαι και εχω κανει 10% μηπως και μπω καπου αλλου και ναι πρωτη επιλογη ειναι η αγγλικη...εχω χαμηλοτερα μορια ομως.μπορειται να με παρετε??? ειναι πραγματικα επειγον να ερθω αθηνα...αυριο βγαινουν οι βασεις και εχω απελπιστει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Iwannaaaaaa κ γω μεταφραστικο ειμαι και εχω κανει 10% μηπως και μπω καπου αλλου και ναι πρωτη επιλογη ειναι η αγγλικη...εχω χαμηλοτερα μορια ομως.μπορειται να με παρετε??? ειναι πραγματικα επειγον να ερθω αθηνα...αυριο βγαινουν οι βασεις και εχω απελπιστει...
Καλή επιτυχίααααα,που ξέρεις ίσως και να μπεις...Ενημέρωσέ μας αύριο...και btw γιατί άφησες το μεταφραστικό? Δύσκολα ή άλλοι λόγοι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnightsun

Νεοφερμένος

Η midnightsun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
περασα!!:)

οοοφ ευχαριστω πολυ. και εγω εκει θελω και ελπιζω να περασω!!!:thanks::thanks:

περασες διαβασα !!συγχαρητηρια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Συγχαρητήρια και από μένα και καλό κουράγιο γιατί το χρειάζεστε πραγματικά για τη συγκεκριμένη σχολή:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-Mizu-

Νεοφερμένος

Η -Mizu- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πέρασα και εγώ! Ανυπομονώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
καταρχάς συγχαρητήρια σε όσους περάσανε. είμαι μαθήτρια της γ λυκείου και ενδιαφέρομαι και εγώ για αυτή τη σχολή και αν δεν γίνομαι αδιάκριτη-ενδεικτικά πόσο γράψατε και περάσατε.

ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

player

Νεοφερμένος

Η player αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πέρασα και εγώ! Ανυπομονώ. :)

Πέρασε και η κόρη μου και ψαχνει για παρέα. Είμαστε από Ηράκλειο Κρήτης-εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Το εχασα για 50 μορια...Αλλα δεν με πειραζει..Μπηκα σε σχολη που ηθελα εξισου πολυ...!!!Συγχαρητηρια σε οσους μπηκαν και καλη φοιτητικη ζωηηηηηηη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
και εγω μπηκα μεταφραση διερμηνεια. ηταν η πρωτη μου επιλογη γιατι το λατρευω αυτο το τμημα! ποιος αλλος περασε??:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnightsun

Νεοφερμένος

Η midnightsun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ κ εσυ επισης !


για να παρουμε μια γευση απο τη σχολη μας

"Οι λειτουργίες του Τμήματος στεγάζονται στα ακόλουθα κτίρια:

το Μέγαρο Καποδίστρια (μεταπτυχιακά προγράμματα, βιβλιοθήκη, Γραμματεία σπουδών, γραφεία διδακτικού προσωπικού, εργαστήριο Η/Υ των μεταπτυχιακών φοιτητών),
στο κτίριο Καλυψώ (αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο Η/Υ των προπτυχιακών φοιτητών)
στο κτίριο του πρώην Γαλλικού Ινστιτούτου (αίθουσες διδασκαλίας, βιβλιοθήκη Λεξικών, καμπίνες διερμηνείας)."

https://www.facebook.com/photo.php?pid=239816&o=all&op=1&view=all&subj=30830295269&aid=-1&id=1542466435&oid=30830295269 εχει μερικες ωραιες φωτο απο τισ εγκαταστασεις του ΤΞΓΜΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
περασες διαβασα !!συγχαρητηρια !
ναι ναι περασα!!!!!!!!:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::D:D:D:no1::no1:
-----------------------------------------
Πέρασα και εγώ! Ανυπομονώ. :)
και αλλη συμφοιτητρια!!:bye::bye::D:D:D
-----------------------------------------
Πέρασε και η κόρη μου και ψαχνει για παρέα. Είμαστε από Ηράκλειο Κρήτης-εσύ;
μην ανησυχειται εγω η athinoula17 ειμαι απο αθηνα και δεν εχω καποιον, οπως φανταζομαι και οι περισσοτεροι πρωτοετεις φοιτητες και φοιτητριες αυτου του τμηματος στην κερκυρα. μην αγχωνεστε ολα θα ερθουν απο μονα τους.πιστευω οτι θα ειμαστε και οι 81 εκλεκτοι /ες και με διψα για αυτο που κανουμε. και η μαμα μου εχει το ιδιο ακριβως ...αγχος να το ελεγα? θα δειτε οτι το πολυ σε μια εβδομαδα θα εχει γνωρισει πολλα παιδια. σιγουρα θα την συναντησω, πιστευω. αφηστε, εχω και εγω τη μαμα μου και σας καταλαβαινω:iagree::iagree::iagree:
-----------------------------------------
ευχαριστω πολυ κ εσυ επισης !


για να παρουμε μια γευση απο τη σχολη μασ

"Οι λειτουργίες του Τμήματος στεγάζονται στα ακόλουθα κτίρια:

το Μέγαρο Καποδίστρια (μεταπτυχιακά προγράμματα, βιβλιοθήκη, Γραμματεία σπουδών, γραφεία διδακτικού προσωπικού, εργαστήριο Η/Υ των μεταπτυχιακών φοιτητών),
στο κτίριο Καλυψώ (αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο Η/Υ των προπτυχιακών φοιτητών)
στο κτίριο του πρώην Γαλλικού Ινστιτούτου (αίθουσες διδασκαλίας, βιβλιοθήκη Λεξικών, καμπίνες διερμηνείας)."

https://www.facebook.com/photo.php?p...30295269&aid=-1&id=1542466435&oid=30830295269 εχει μερικες ωραιες φωτο απο τισ εγκαταστασεις του ΤΞΓΜΔ
υπεροχες φωτογραφιες. αντε να το δουμε και απο κοντα το πανεπιστημιο:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
περασα κι γω!!!μολις γυρισα απο κερκυρα που βρηκα σπιτι!οσοι δεν εχουν παει ακομη για σπιτι ας πανε οσο το δυνατον πιο γρηγορα πολυ δυσκολο πραγμα!μελοντικοι συμφοιτηται μου!θα τα πουμε στην κερκυρα!
ειναι ωραιο να ξερεις οτι και αλλα ατομα θα ειναι το ιδιο χαμενα με σενα!

περασα κι γω εκει!!!απο οκτωβρη θα ειμαι και γω ενα απο τα πρωτακια του ΞΓΜΔ
^^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top