Νομική ή Αστυφυλάκων;

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
ΟΚ! Αποδεκτό και μπράβο σου που το παραδέχεσαι!:D
Εφόσον όμως έχεις συνειδητοποιήσει ότι βλέπεις τα πράγματα απ΄αυτήν την σκοπιά, γιατί θέλεις να πάρεις στον λαιμό σου άλλους που σκέφτονται διαφορετικά και έχουν άλλες προτεραιότητες;
μα του εξηγησα αν εχει λεφτα απο γονεις να κανει αυτο να πουλαει και μουρη.λεμε τωρα ενας που ειναι ματσο θα παει να γινει αστυφυλακας?αυτο λεω
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μα του εξηγησα αν εχει λεφτα απο γονεις να κανει αυτο να πουλαει και μουρη.λεμε τωρα ενας που ειναι ματσο θα παει να γινει αστυφυλακας?αυτο λεω

Surprise, surprise! ΄Ετοιμος;;;
Μπορεί κάποιος που έχει και τις δυνατότητες και τα λεφτά, να επιλέξει να σπουδάσει σε σχολές που δεν θεωρούνται "σχολές κύρους"!
Είσαι ακόμα μαζί μας;
Δεν θέλω να έχω βάρος στη συνείδησή μου ότι σου προκάλεσα εγκεφαλικό!!! :console:
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Παιδιά κάτι άσχετο λέτε να αυξηθούν οι θέσεις εισακτέων στις αστυνομικές σχολές;
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Η αστυφυλάκων νομίζω είναι 3 χρόνια και πληρώνεσαι από το πρώτο έτος και μένεις σε ειδική εστία οπότε δεν έχεις έξοδα. Το θέμα με την αστυφυλάκων είναι ότι παίζει και το θέμα της ασφάλειας όταν μετά αρχίσεις και δουλεύεις. Αλλά θα έχεις ένας σταθερό μισθό. Η νομική είναι τελείως διαφορετική, δεν γνωρίζω πολλά γιατί δεν το έχω σπουδάσει. Αλλά είναι 4 έτη και στο τέλος θα πρέπει να κάνεις πρακτική σε γραφείο. Προσωπικά την θεωρώ καλή σχολή από την άποψη ότι μαθαίνεις τους νόμους και θεωρητικά τα δικαιώματα σου. Αλλά από εκεί και πέρα δεν θα είναι όλα τόσο στρωμένα όσο στην αστυφυλάκων. Θα πρέπει να χτίσεις όνομα για τον εαυτό σου, αν δεν έχεις γονείς ή συγγενείς με γραφείο και στην ουσία θα αρχίσεις από το μηδέν. Βέβαια μπορεί να εργαστείς και με άλλον τρόπο όχι απαραίτητα σαν δικηγόρος. Ο διευθυντής μας στο γυμνάσιο ήταν απόφοιτος νομικής, αλλά πρέπει να είχε τα μέσα δεν ξέρω. Προσωπικά θα επέλεγα νομική, σου δίνει πιο πολλές διεξόδους. Αλλά εσύ ότι θεωρεις καλύτερο για εσένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι αστυνομικοί χαίρουν τρομερής αντιπάθειας στον περισσότερο κόσμο.
Οχι, δεν πρέπει να ασχολούμαστε με το τι λεει ο καθένας για να επιλέξουμε επαγγέλμα.
Ειδικα εφόσον μιλαμε για γενικεύσεις και στερεότυπα.
Αλλα δεν είναι μονο τα λεφτα.Πολλοι/πολλες μονο και μονο στο άκουσμα αστυνομικός δεν θα έβγαιναν καν ραντεβού με τον αλλο.
Βεβαια , δεν ειναι λόγος αυτός να μην επιλέξεις ένα επάγγελμα που
α) αμα θες μπορείς να εισαι σωστός
β) εισαι απόλυτα εξασφαλισμένος.Μιλαμε για δεύτερη σχολή , τα περιθώρια μιας λάθους επιλογής στενεύουν...

Υπεργενικεύσεις. Η αστυνομία δεν γίνεται δεκτή από τους αναρχικούς. Δεν είναι όλοι αναρχικοί. Μια φασαρία να γίνει αμέσως καλούμε τους "μπάτσους" για να μας σώσουν. Για ταυτότητα στους ίδιους "μπάτσους" πας, για μήνυση το ίδιο, αν χάθηκε το παιδί σου πάλι σε αυτούς θα πας, όταν έχει μεγάλες συναυλίες και προγράμματα αυτοί βρίσκονται, στα διόδια αστυνομικούς έχει, κάποιοι είναι της τροχαίας, περιπολίες στους δρόμους αυτοί κάνουν. Τότε ξαφνικά τους αγαπάμε τους "μπάτσους".Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Η αστυφυλάκων νομίζω είναι 3 χρόνια και πληρώνεσαι από το πρώτο έτος και μένεις σε ειδική εστία οπότε δεν έχεις έξοδα. Το θέμα με την αστυφυλάκων είναι ότι παίζει και το θέμα της ασφάλειας όταν μετά αρχίσεις και δουλεύεις. Αλλά θα έχεις ένας σταθερό μισθό. Η νομική είναι τελείως διαφορετική, δεν γνωρίζω πολλά γιατί δεν το έχω σπουδάσει. Αλλά είναι 4 έτη και στο τέλος θα πρέπει να κάνεις πρακτική σε γραφείο. Προσωπικά την θεωρώ καλή σχολή από την άποψη ότι μαθαίνεις τους νόμους και θεωρητικά τα δικαιώματα σου. Αλλά από εκεί και πέρα δεν θα είναι όλα τόσο στρωμένα όσο στην αστυφυλάκων. Θα πρέπει να χτίσεις όνομα για τον εαυτό σου, αν δεν έχεις γονείς ή συγγενείς με γραφείο και στην ουσία θα αρχίσεις από το μηδέν. Βέβαια μπορεί να εργαστείς και με άλλον τρόπο όχι απαραίτητα σαν δικηγόρος. Ο διευθυντής μας στο γυμνάσιο ήταν απόφοιτος νομικής, αλλά πρέπει να είχε τα μέσα δεν ξέρω. Προσωπικά θα επέλεγα νομική, σου δίνει πιο πολλές διεξόδους. Αλλά εσύ ότι θεωρεις καλύτερο για εσένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Υπεργενικεύσεις. Η αστυνομία δεν γίνεται δεκτή από τους αναρχικούς. Δεν είναι όλοι αναρχικοί. Μια φασαρία να γίνει αμέσως καλούμε τους "μπάτσους" για να μας σώσουν. Για ταυτότητα στους ίδιους "μπάτσους" πας, για μήνυση το ίδιο, αν χάθηκε το παιδί σου πάλι σε αυτούς θα πας, όταν έχει μεγάλες συναυλίες και προγράμματα αυτοί βρίσκονται, στα διόδια αστυνομικούς έχει, κάποιοι είναι της τροχαίας, περιπολίες στους δρόμους αυτοί κάνουν. Τότε ξαφνικά τους αγαπάμε τους "μπάτσους".Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Η αστυφυλάκων νομίζω είναι 3 χρόνια και πληρώνεσαι από το πρώτο έτος και μένεις σε ειδική εστία οπότε δεν έχεις έξοδα. Το θέμα με την αστυφυλάκων είναι ότι παίζει και το θέμα της ασφάλειας όταν μετά αρχίσεις και δουλεύεις. Αλλά θα έχεις ένας σταθερό μισθό. Η νομική είναι τελείως διαφορετική, δεν γνωρίζω πολλά γιατί δεν το έχω σπουδάσει. Αλλά είναι 4 έτη και στο τέλος θα πρέπει να κάνεις πρακτική σε γραφείο. Προσωπικά την θεωρώ καλή σχολή από την άποψη ότι μαθαίνεις τους νόμους και θεωρητικά τα δικαιώματα σου. Αλλά από εκεί και πέρα δεν θα είναι όλα τόσο στρωμένα όσο στην αστυφυλάκων. Θα πρέπει να χτίσεις όνομα για τον εαυτό σου, αν δεν έχεις γονείς ή συγγενείς με γραφείο και στην ουσία θα αρχίσεις από το μηδέν. Βέβαια μπορεί να εργαστείς και με άλλον τρόπο όχι απαραίτητα σαν δικηγόρος. Ο διευθυντής μας στο γυμνάσιο ήταν απόφοιτος νομικής, αλλά πρέπει να είχε τα μέσα δεν ξέρω. Προσωπικά θα επέλεγα νομική, σου δίνει πιο πολλές διεξόδους. Αλλά εσύ ότι θεωρεις καλύτερο για εσένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Υπεργενικεύσεις. Η αστυνομία δεν γίνεται δεκτή από τους αναρχικούς. Δεν είναι όλοι αναρχικοί. Μια φασαρία να γίνει αμέσως καλούμε τους "μπάτσους" για να μας σώσουν. Για ταυτότητα στους ίδιους "μπάτσους" πας, για μήνυση το ίδιο, αν χάθηκε το παιδί σου πάλι σε αυτούς θα πας, όταν έχει μεγάλες συναυλίες και προγράμματα αυτοί βρίσκονται, στα διόδια αστυνομικούς έχει, κάποιοι είναι της τροχαίας, περιπολίες στους δρόμους αυτοί κάνουν. Τότε ξαφνικά τους αγαπάμε τους "μπάτσους".Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Διάβασε τι γράφω.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Υπεργενικεύσεις.
Υπεραπλουστεύσεις &
Υπερβολές.

Αυτά γράφεις.


"Ναι, αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι αστυνομικοί χαίρουν τρομερής αντιπάθειας στον περισσότερο κόσμο.
Οχι, δεν πρέπει να ασχολούμαστε με το τι λεει ο καθένας για να επιλέξουμε επαγγέλμα.
Ειδικα εφόσον μιλαμε για γενικεύσεις και στερεότυπα.
Αλλα δεν είναι μονο τα λεφτα.Πολλοι/πολλες μονο και μονο στο άκουσμα αστυνομικός δεν θα έβγαιναν καν ραντεβού με τον αλλο.
Βεβαια , δεν ειναι λόγος αυτός να μην επιλέξεις ένα επάγγελμα που
α) αμα θες μπορείς να εισαι σωστός
β) εισαι απόλυτα εξασφαλισμένος.Μιλαμε για δεύτερη σχολή , τα περιθώρια μιας λάθους επιλογής στενεύουν."


καλε πως περασες ιατρική; Μια αδυναμία στην κατανόηση διακρίνω .
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ναι, αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι αστυνομικοί χαίρουν τρομερής αντιπάθειας στον περισσότερο κόσμο.
Οχι, δεν πρέπει να ασχολούμαστε με το τι λεει ο καθένας για να επιλέξουμε επαγγέλμα.
Ειδικα εφόσον μιλαμε για γενικεύσεις και στερεότυπα.
Αλλα δεν είναι μονο τα λεφτα.Πολλοι/πολλες μονο και μονο στο άκουσμα αστυνομικός δεν θα έβγαιναν καν ραντεβού με τον αλλο.
Βεβαια , δεν ειναι λόγος αυτός να μην επιλέξεις ένα επάγγελμα που
α) αμα θες μπορείς να εισαι σωστός
β) εισαι απόλυτα εξασφαλισμένος.Μιλαμε για δεύτερη σχολή , τα περιθώρια μιας λάθους επιλογής στενεύουν.


καλε πως περασες ιατρική; Μια αδυναμία στην κατανόηση διακρίνω .

Η κατανόηση απαιτεί προτίστως νόηση κάτι που γενικά λείπει από τα λεγόμενα σου. Θα πρέπε να μην έχω λογική για να κατανοήσω το κείμενο σου όπως θέλεις και να το δεχτώ κιόλας. Όπως μας έλεγε ο καθηγητής της έκθεσης μας όταν έδινα: "πάρε την συλλογιστική σου πορεία και φύγε γιατί μας οδηγείς όλους στο γκρεμό."
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Η κατανόηση απαιτεί προτίστως νόηση κάτι που γενικά λείπει από τα λεγόμενα σου. Θα πρέπε να μην έχω λογική για να κατανοήσω το κείμενο σου όπως θέλεις και να το δεχτώ κιόλας. Όπως μας έλεγε ο καθηγητής της έκθεσης μας όταν έδινα: "πάρε την συλλογιστική σου πορεία γιατί θα μας οδηγείς όλους στο γκρεμό."


τι λεξη στερεότυπο , την έμαθες οταν εδινες έκθεση;
Γιατι σε αυτα αναφερόμουν.
Το γράφω ξεκάθαρα.Δεν το υπαινίσσομαι καν .
Το γραφω. Απαντήσες σε πραγματα που δεν έγραψα.Ετσι μονος σου.Δεν διαφωνώ σε αυτα που έγραψες , εσυ διαφώνησες σε αυτα που ΔΕΝ έγραψα.
Απλα εχεις θιχτεί γιατί σε έχουν παρει πρεφα ολοι .
Πραγματικά, σταματα να ασχολείσαι μαζι μου, οπως εκανα κι εγω μαζι σου .
Δεν μ'αρέσει κιόλας , απο παιδαγωγικη σκοπια, διότι γνωρίζω οτι εισαι αρκετά μικρότερος.
Bye.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
τι λεξη στερεότυπο , την έμαθες οταν εδινες έκθεση;
Γιατι σε αυτα αναφερόμουν.
Το γράφω ξεκάθαρα.Δεν το υπαινίσσομαι καν .
Το γραφω. Απαντήσες σε πραγματα που δεν έγραψα.Ετσι μονος σου.Δεν διαφωνώ σε αυτα που έγραψες , εσυ διαφώνησες σε αυτα που ΔΕΝ έγραψα.
Απλα εχεις θιχτεί γιατί σε έχουν παρει πρεφα ολοι .
Πραγματικά, σταματα να ασχολείσαι μαζι μου, οπως εκανα κι εγω μαζι σου .
Δεν μ'αρέσει κιόλας , απο παιδαγωγικη σκοπια, διότι γνωρίζω οτι εισαι αρκετά μικρότερος.
Bye.
Αγαπητή αλιζούλα, καταρχάς μην συγχύζεσε. Έγραψες ότι έγραψες και κατέληξες με το "Πολλοι/πολλες μονο και μονο στο άκουσμα αστυνομικός δεν θα έβγαιναν καν ραντεβού με τον αλλο." Δεν θα σε ήθελα για δικηγόρο, θα άνοιγα μόνος μου το κελί να μπω μέσα.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
"Ναι, αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι αστυνομικοί χαίρουν τρομερής αντιπάθειας στον περισσότερο κόσμο.
Οχι, δεν πρέπει να ασχολούμαστε με το τι λεει ο καθένας για να επιλέξουμε επαγγέλμα.
Ειδικα εφόσον μιλαμε για γενικεύσεις και στερεότυπα.
Αλλα δεν είναι μονο τα λεφτα.Πολλοι/πολλες μονο και μονο στο άκουσμα αστυνομικός δεν θα έβγαιναν καν ραντεβού με τον αλλο.
Βεβαια , δεν ειναι λόγος αυτός να μην επιλέξεις ένα επάγγελμα που
α) αμα θες μπορείς να εισαι σωστός
β) εισαι απόλυτα εξασφαλισμένος.Μιλαμε για δεύτερη σχολή , τα περιθώρια μιας λάθους επιλογής στενεύουν."


καλε πως περασες ιατρική; Μια αδυναμία στην κατανόηση διακρίνω .
Επίσης υπάρχουν κοπέλες που βλέπουν στολή και τρελαίνονται ,δεν λέει κάτι αυτό που λες
Κάτι αναρχογκομενες έχουν τέτοια κόμπλεξ με τους αστυνομικούς
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Επίσης υπάρχουν κοπέλες που βλέπουν στολή και τρελαίνονται ,δεν λέει κάτι αυτό που λες
Κάτι αναρχογκομενες έχουν τέτοια κόμπλεξ με τους αστυνομικούς

Ας παει το παιδί οπου θελει.
Το να πας σε μια σχολή επειδή αρέσει στο φυλο που ελκεσαι σεξουαλικά η επειδή αντίστοιχα δεν αρεσει, δεν έχει καμια λογική.
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Γίνε τσεος επειδή οι περισσότερες γκόμενες γουστάρουν στολή. Δε θα χάσεις.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ ο άλλος "καίγεται" κι εσείς μιλάτε για γκόμενες!:no:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, και μάλιστα προβλέπεται να προσληφθούν κοντά στους 800 φέτος!

 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Γίνε τσεος επειδή οι περισσότερες γκόμενες γουστάρουν στολή. Δε θα χάσεις.
ναι καλα.αμα ειναι καποιος κουστουματος δικηγορος καλλιεργημενος με τον τσεο θα παει η γκομενα που δεν εχει τροπους.τα πιστευετε αυτα σοβαρα?
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γίνε τσεος επειδή οι περισσότερες γκόμενες γουστάρουν στολή. Δε θα χάσεις.
Συνεχίζετε αταλάντευτοι την εκτόξευση τρομερά σεξιστικών σχολίων, που είναι από κάθε ηθική άποψη μεμπτά. Και με ένα ύφος χυδαία μάγκικο, το οποίο προκαλεί γέλιο μέσα από την προβολή της γυναίκας ως ηλίθιας. Ούτε για αστείο ανάλογα στερεότυπα που προσδίσουν στη γυναίκα μειωμένη αντίληψη και κρίση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top