Νομική ή Αστυφυλάκων;

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
Συμβιβάζομαι απλά με την ιδέα. Δεν πεθαινω κιολας. Δεν έλεγα εξ απαλών ονύχων ότι εκεί είναι το μέλλον μου. Λόγω των τωρινών συνθηκών όμως το σκέφτομαι σοβαρά.
εγω σου λεω μακρυα και πηγαινε νομικη να πουλας και μουρη οτι τελειωσες νομικη.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
εγω σου λεω μακρυα και πηγαινε νομικη να πουλας και μουρη οτι τελειωσες νομικη.
Και τι νόημα εχει άμα οπως λενε δεν έχεις να φας; Κύρος έχουν και άλλες σχολες που κακώς έχουν αδικηθεί έτσι όπως η φιλολογία, το πολυτεχνείο ή και τα οικονομικά. Το ζητούμενο είναι να έχω μια δουλειά να ζήσω. Στην Ελλάδα του σήμερα αυτό είναι το ζητούμενο. Μας έχει φάει η αίγλη.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Πλεον θα λεμε "μπες σε σωμα ασφαλειας να σωθεις" (αντι να σωσεις 😂)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
Και τι νόημα εχει άμα οπως λενε δεν έχεις να φας; Κύρος έχουν και άλλες σχολες που κακώς έχουν αδικηθεί έτσι όπως η φιλολογία, το πολυτεχνείο ή και τα οικονομικά. Το ζητούμενο είναι να έχω μια δουλειά να ζήσω. Στην Ελλάδα του σήμερα αυτό είναι το ζητούμενο. Μας έχει φάει η αίγλη.
οτι δε θα χεις να φας στη νομικη πως το ξερεις?
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
οτι δε θα χεις να φας στη νομικη πως το ξερεις?
Ειδικά τώρα με τον κορονοιο και την επερχόμενη βαριά ύφεση είμαι κάπως πιο διστακτικός να δηλώσω κάτι που δε σου εγγυάται βέβαιο ικανοποιητικό μισθό. Η νομική όπως λένε και πολλά παιδιά εδώ στο φόρουμ δεν στο εξασφαλίζει αυτό. Δεν το ισχυρίζομαι εγώ αυτό. Εγώ απλά λέω ό,τι ακούω. Και δεν είναι οι πρώτοι αυτοί που μου το λένε. Το χω ακούσει ακόμη και από απόφοιτο του τμήματος. Απλώς ρώτάω και δω για κάποια γνώμη.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Δεν τίθεται καν ζήτημα, αστυνομία ασυζητητί. Αν η νομική ήταν όνειρο ζωής, Το Όνειρο, να το συζητούσαμε, εκεί μάλιστα, να πω κυνήγα το όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει! Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι, τι να λέμε. Αν κάποιος/α απ' τους γονείς δεν είναι (μεγαλο)δικηγόρος, αν δεν υπάρχει κάποια δυνατή πελατειακή σχέση(επίτηδες υπογραμμίζω το δυνατή, δεν αρκεί απλά η σχέση) με κάποιο υψηλόβαθμο πολιτικό πρόσωπο, τότε απλά την έβαψες. Κατά πάσα πιθανότητα, όχι το επάγγελμα δεν θα μπορέσεις να ασκήσεις, αλλά θα ψάχνεις για κονέ (!), για να κάνεις την πρακτική σου άσκηση.
Δεν ξέρω, σε άλλο κόσμο ζούμε? Απορώ πως κάποιος/οι συμφορουμίτες απορούν, πως είναι δυνατόν να συμβουλεύουμε κάποιον να πάει αστυνομία αντί για νομική.
Φίλους/ες δεν έχουμε που έχουν τελειώσει νομική? Γνωστούς? Δεν γνωρίζουμε τι γίνεται εκεί έξω? Αν είσαι τυχερός και βρεις εργασία, στην καλύτερη να έχεις ένα βασικό (πιο πιθανό να παίρνεις 300-400 και να μην μπορείς καν να καλύψεις τις ασφαλιστικές σου εισφορές και να ζήσεις). Το πιο πιθανό είναι είτε να είσαι άνεργος είτε να κρατάς δίσκο και να αμείβεσαι με τα διπλάσια ή τριπλάσια λεφτά από τον μέσο συνομήλικό σου δικηγόρο.
Αν αγαπάς αυτό που κάνεις, αν είσαι καλός και μπλα μπλα μπλα, τα ακούω βερεσε. Δεν μιλάμε για εξαιρέσεις, αλλά για τον γενικό κανόνα.
Στο ενα θα έχεις 13-14 χιλιάρικα το χρόνο, απ' τα πρώτα χρόνια, εύκολα και ξύνοντας τα...με ασφάλειες, άδειες, νυχτερινά, με, με, με, στο άλλο ένας θεός ξέρει.
Όσοι/ες ανήκουμε στη πλέμπα, καλό είναι να βλέπουμε και λίγο ρεαλιστικά τα πράγματα .
Τέλος, αν δεν θες να περάσεις την μισή σου ζωή Εβρο-λιγκα, μην δηλώσεις καν στρατό.
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Από τον τρόπο που απαντάς, lendario, αλλά ακόμα και απο το γεγονός οτι τέθηκε εξ'αρχής ενα τόσο περίεργο δίλημμα, θεωρώ πως είσαι για αστυφυλάκων. Ή πιο σωστά, δεν είσαι για Νομική.
Αν είχες πραγματικό πάθος με τη δικηγορία, θα γελούσες και μόνο με την ιδέα των σωμάτων ασφαλείας.
Ενδιαφέρεσαι για την ευκολότερη επαγγελματική αποκατάσταση, το σίγουρο χιλιάρικο με τον λιγότερο δυνατό κόπο, και τα σκυλιά δεμένα όπως πολύ σωστά είπε ο nPb πιο πάνω.
Αυτό είναι ακριβώς το προφίλ της συντριπτικής πλειοψηφίας των υποψήφιων αστυφυλάκων.
Δεν είναι ούτε λεγεωνάριοι, ούτε navy seals. Δε χρειάζεται καμία ιδιαίτερη σκληραγώγηση, παρα μόνο συμβιβασμός με την ιδέα.
Είσαι 24, οχι 17 για να πεις πως "δεν έχω ιδέα τι με περιμένει".
Θεωρώ πως μέσα σου ξέρεις ήδη την απάντηση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Αυτό είναι ακριβώς το προφίλ της συντριπτικής πλειοψηφίας των υποψήφιων αστυφυλάκων.
Δεν είναι ούτε λεγεωνάριοι, ούτε navy seals. Δε χρειάζεται καμία ιδιαίτερη σκληραγώγηση, παρα μόνο συμβιβασμός με την ιδέα. Είσαι 24, οχι 17 για να πεις πως "δεν έχω ιδέα τι με περιμένει".
Θεωρώ πως μέσα σου ξέρεις ήδη την απάντηση.

Nαι γίνονται Λεγεωνάριοι στην Χιλιαρικία του Χρυσοχοϊδη. Αφού πέφτει χιλιάρικο με τα επιδόματα...;) Συν ότι είναι οι μόνοι που μπορούν πλέον να κάνουν με ευκολία οικογένεια αφού οι γυναίκες παντρεύονται ως γνωστόν πιο εύκολα τους εξασφαλισμένους και όχι τους πειναλεοδικηγόρους. Ο δικηγόρος για να φτιάξει καριέρα πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 10 χρόνια. Ξέρω πολλούς δικηγόρους που ακόμη και στην πρώτη 5ετία ζουν ως "φοιτητές" από την άνεση.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Nαι γίνονται Λεγεωνάριοι στην Χιλιαρικία του Χρυσοχοϊδη. Αφού πέφτει χιλιάρικο με τα επιδόματα...;) Συν ότι είναι οι μόνοι που μπορούν πλέον να κάνουν με ευκολία οικογένεια αφού οι γυναίκες παντρεύονται ως γνωστόν πιο εύκολα τους εξασφαλισμένους και όχι τους πειναλεοδικηγόρους. Ο δικηγόρος για να φτιάξει καριέρα πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 10 χρόνια. Ξέρω πολλούς δικηγόρους που ακόμη και στην πρώτη 5ετία ζουν ως "φοιτητές" από την άνεση.

Ναι, αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι αστυνομικοί χαίρουν τρομερής αντιπάθειας στον περισσότερο κόσμο.
Οχι, δεν πρέπει να ασχολούμαστε με το τι λεει ο καθένας για να επιλέξουμε επαγγέλμα.
Ειδικα εφόσον μιλαμε για γενικεύσεις και στερεότυπα.
Αλλα δεν είναι μονο τα λεφτα.Πολλοι/πολλες μονο και μονο στο άκουσμα αστυνομικός δεν θα έβγαιναν καν ραντεβού με τον αλλο.
Βεβαια , δεν ειναι λόγος αυτός να μην επιλέξεις ένα επάγγελμα που
α) αμα θες μπορείς να εισαι σωστός
β) εισαι απόλυτα εξασφαλισμένος.Μιλαμε για δεύτερη σχολή , τα περιθώρια μιας λάθους επιλογής στενεύουν...
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Alizoula, όσο και αν ακουγονται λογικά όσα λες, δεν ισχύουν για τη πλειοψηφία του κόσμου.
Προσωπικά με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, αλλα να ξέρεις πως είμαστε η μειοψηφία.
Παρα πολλοί/πολλές θα εβγαιναν ευχαρίστως ραντεβού, και ο λόγος δεν είναι μόνο η σιγουριά του μισθού αλλα ενα (ανόητο) αίσθημα "γοητείας" - ευτελίζουμε τον όρο τώρα, αλλα...
Προσωπικά δεν ξέρω καμία κοπέλα που να εχει το παραμικρό θέμα μαζί τους - πέρα κάποιων πολύ ιδιαίτερων περιπώσεων αναρχικών, αντιεξουσιαστών κλπ.
Αντιθέτως, ξέρω πάρα πολλές που κατατάσσουν το επάγγελμα στα top απο άποψη πέρασης στις γυναίκες!
Τρελό; Ανόητο; Συμβαίνει όμως.
Θέλω να καταλήξω πως κοινωνικός αντίκτυπος στη περίπτωση των σωμάτων ασφαλείας δεν υφίσταται. Αντίθετα, ως άνεργος σε ηλικία 30+ υφίσταται, και μάλιστα έντονος.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
ενας 18 χρονων να παει στρατο να τρωει στην μαπα τον καθε μην τον χαρακτηρισω για το χιλιαρικο και να παθει 1000 ψυχολογικα.ρε νομικη και παλι νομικη!ειναι σαν να συγκρινεις το εβερεστ με το φιλοπαπου.Απο τη μια πουλας ατελειωτη μουρη,ειμαι δικηγορος λες και πεφτουν κατω ξεροι ολοι.Απο την αλλη ενας απλος μπατσος που δεν εχεις καθολου τον σεβασμο της κοινωνιας ισα ισα τρως το μπινελικι της αρκουδας
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Καλά και μόνο από το δίλημμα Νομική ή Αστυφυλάκων φαίνεται ότι πας καθαρά για την αποκατάσταση.Αστυφυλάκων είναι κάτι σίγουρο αλλά θα σε τρέχουν πολύ.Οπότε είμαι λίγο διστακτικός να σου πω πήγαινε.Από την άλλη αν το δίλημμα ήταν Νομική ή Αξιωματικών θα σουλεγα το 2ο με κλειστά μάτια.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Που φτασαμε παντως.....να προτεινουμε σε καποιον να επιλεξει αστυνομια (ειτε αστυφυλακων ειτε αξιωματικων) αντι για νομικη. Πριν 10 χρονια (ισως και λιγοτερο) θα ηταν αδιανοητο να υπαρχει τετοιο διλημμα. Η απολυτη καταντια πραγματικα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,663 μηνύματα.
Που φτασαμε παντως.....να προτεινουμε σε καποιον να επιλεξει αστυνομια (ειτε αστυφυλακων ειτε αξιωματικων) αντι για νομικη. Πριν 10 χρονια (ισως και λιγοτερο) θα ηταν αδιανοητο να υπαρχει τετοιο διλημμα.
και τωρα ειναι αδιανοητο φιλε μου.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Μα αφού αυτές που αναφέρεις άμεση δράση, δι.ασ, ζήτα πχ θεωρούνται ειδικές υπηρεσίες που σημαίνει ότι πρέπει να πληροίς κάποια ειδικά προσόντα/κριτήρια για να υπηρετήσεις. Αν είσαι πχ 1.80 και 60 κιλά πώς θα είσαι αποτελεσματικός;
Να στείλουν έναν ειδικό φρουρό που έχει πάει ειδικές δυνάμεις και εχει και ενα δίπλωμα μηχανής πχ βγάζει νόημα. Αλλά τώρα έναν αστράτευτο αστυφυλακα πώς; Με τί προσόντα;

Καταρχάς για να μπεις σε οποιαδήποτε αστυνομική και γενικότερα στρατιωτική σχολή ελέγχουν τον Δείκτη Μάζας Σώματος. Δεν μπορείς να εισαχθείς στην αστυνομία φερ' ειπείν εάν είσαι 1,80 και 40 κιλά. Όσοι είναι ΔΙΑΣ, Άμεση Δράση δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι ντούκια. Όσοι είναι εντός των ορίων του ΔΜΣ μπορούν να σταλθούν ανά πάσα στιγμή αφού λάβουν τη σχετική εκπαίδευση. Τέλος, αν ίσχυε ότι επιλέγεις εσύ πού θα πας, τότε δε θα είχαμε ΜΑΤ, ΔΙΑΣ και όλες τις ομάδες υψηλής επικινδυνότητας γιατί πολύ απλά όλοι θα διάλεγαν να πάνε σε γραφείο. Όπου έχει ανάγκη το Σώμα σε στέλνει και πιθανώς να έχεις μεταθέσεις (σαφώς λιγότερες από το Λιμενικό). Σκέψου πάντως την επιλογή του Λιμενικού και της Πυροσβεστικής που είναι λιγότερο επικίνδυνα (με αφορμή αυτό που είπες ότι δε θες καταδιώξεις αλλά κάτι πιο ήσυχο ουσιαστικά).
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ενας 18 χρονων να παει στρατο να τρωει στην μαπα τον καθε μην τον χαρακτηρισω για το χιλιαρικο και να παθει 1000 ψυχολογικα.ρε νομικη και παλι νομικη!ειναι σαν να συγκρινεις το εβερεστ με το φιλοπαπου.Απο τη μια πουλας ατελειωτη μουρη,ειμαι δικηγορος λες και πεφτουν κατω ξεροι ολοι.Απο την αλλη ενας απλος μπατσος που δεν εχεις καθολου τον σεβασμο της κοινωνιας ισα ισα τρως το μπινελικι της αρκουδας

Ευκλειδη με έχεις μπερδέψει, πραγματικά.
Στο νήμα περι Ιατρικής, τη θάβεις επειδή προάγει τα στερεότυπα περι κύρους.
Εδώ, σε εναν άνθρωπο που ξεκάθαρα ψήνεται για μπατσιλίκι επειδή θέλει το σίγουρο χιλιάρικο -δεν υπάρχει κανένα πάθος για Νομική, ειναι οφθαλμοφανές-, τον προτρέπεις για Νομική.
Τελικά μετράει η μούρη ή όχι;
Θα πέφτουν όλοι κατω ξεροί όταν στα 30 του δεν θα έχει δουλειά και θα ψάχνει μέσον να μπει ασκούμενος σε κάποιο γραφείο για αστείο μισθό;
Ειδικά με δεδομένο οτι το παιδί ψάχνει απλά να βολευτεί και δεν κηνυγάει κανένα όνειρο.

Δεν συγκρίνω καν τις δυο επιλογές, γι αυτό και εξ'αρχής δήλωσα πως δεν τίθεται καν δίλημμα.
Όμως το να προτρέπουμε τη Νομική σε κάποιον που γλυκοκοιτάζει το χιλιάρικο του μπάτσου και μάλιστα με τον πιο εύκολο τρόπο, το θεωρώ απο ανούσιο έως λάθος.
Δεν είναι όλα για όλους.
Να πάνε Νομική αυτοί που πραγματικά το θέλουν, και αντίστοιχα μπάτσοι αυτοί που το γουστάρουν ή έστω το αντέχουν προκειμένου να εξασφαλιστούν.
Αυτό επιβάλει η φυσική επιλογή.
Τα υπόλοιπα θα τα δείξει ο χρόνος.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Καταρχάς για να μπεις σε οποιαδήποτε αστυνομική και γενικότερα στρατιωτική σχολή ελέγχουν τον Δείκτη Μάζας Σώματος. Δεν μπορείς να εισαχθείς στην αστυνομία φερ' ειπείν εάν είσαι 1,80 και 40 κιλά. Όσοι είναι ΔΙΑΣ, Άμεση Δράση δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι ντούκια. Όσοι είναι εντός των ορίων του ΔΜΣ μπορούν να σταλθούν ανά πάσα στιγμή αφού λάβουν τη σχετική εκπαίδευση. Τέλος, αν ίσχυε ότι επιλέγεις εσύ πού θα πας, τότε δε θα είχαμε ΜΑΤ, ΔΙΑΣ και όλες τις ομάδες υψηλής επικινδυνότητας γιατί πολύ απλά όλοι θα διάλεγαν να πάνε σε γραφείο. Όπου έχει ανάγκη το Σώμα σε στέλνει και πιθανώς να έχεις μεταθέσεις (σαφώς λιγότερες από το Λιμενικό). Σκέψου πάντως την επιλογή του Λιμενικού και της Πυροσβεστικής που είναι λιγότερο επικίνδυνα (με αφορμή αυτό που είπες ότι δε θες καταδιώξεις αλλά κάτι πιο ήσυχο ουσιαστικά).
άμα υπηρετείς μόνιμα στην Αθήνα πώς είναι δυνατόν να έχεις μεταθέσεις; ε οχι και δεν εχει κινδυνο η πυροσβεστικη. Παιζει να ειμαστε ο μονος λαος που λεει οτι δεν εχει κινδυνο. Να μου πεις το λιμενικο οκ ναι το δέχομαι ντάξει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ προτιμώ να χω έναν σίγουρο μισθό γενικά εννοείται.

Και τι νόημα εχει άμα οπως λενε δεν έχεις να φας; Κύρος έχουν και άλλες σχολες που κακώς έχουν αδικηθεί έτσι όπως η φιλολογία, το πολυτεχνείο ή και τα οικονομικά. Το ζητούμενο είναι να έχω μια δουλειά να ζήσω. Στην Ελλάδα του σήμερα αυτό είναι το ζητούμενο. Μας έχει φάει η αίγλη.

Δεδομένων των παραπάνω που έχεις πει
και των παρακάτω σωστότατων επισημάνσεων του Tommy_civil,

...σε εναν άνθρωπο που ξεκάθαρα ψήνεται για μπατσιλίκι επειδή θέλει το σίγουρο χιλιάρικο -δεν υπάρχει κανένα πάθος για Νομική, ειναι οφθαλμοφανές- ...

Θα πέφτουν όλοι κατω ξεροί όταν στα 30 του δεν θα έχει δουλειά και θα ψάχνει μέσον να μπει ασκούμενος σε κάποιο γραφείο για αστείο μισθό;
Ειδικά με δεδομένο οτι το παιδί ψάχνει απλά να βολευτεί και δεν κηνυγάει κανένα όνειρο.

είναι ξεκάθαρο ότι αυτό που ανταποκρίνεται στα "θέλω" σου, είναι η Αστυφυλάκων!
Δεν ξέρω αν δεν το έχεις ξεκαθαρίσει ακόμα στο μυαλό σου ή αν το έχεις ξεκαθαρίσει αλλά περιμένεις και την επιβεβαίωση των άλλων.
΄Οπως και να έχει, κυνήγησέ το κατά προτεραιότητα επειδή είναι αυτό που θες!
Καλή επιτυχία!
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
άμα υπηρετείς μόνιμα στην Αθήνα πώς είναι δυνατόν να έχεις μεταθέσεις; ε οχι και δεν εχει κινδυνο η πυροσβεστικη. Παιζει να ειμαστε ο μονος λαος που λεει οτι δεν εχει κινδυνο. Να μου πεις το λιμενικο οκ ναι το δέχομαι ντάξει.

Με τις μεταθέσεις δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει να είμαι ειλικρινής. Δε λέω ότι είναι ακίνδυνη η Πυροσβεστική. Λέω ότι είναι λιγότερο επικίνδυνη από την Αστυνομία. Έχει διαφορά το ένα από το άλλο. Και να ξέρεις ότι ούτε και το Λιμενικό είναι παντελώς ακίνδυνο. Εξαρτάται από το πού θα πας. Αν είσαι σε κάποιο νησί με πρόσφυγες, λαθρομετανάστες τότε ρισκάρεις και την υγεία σου. Για αυτό άλλωστε ζητούν οι Λιμενικοί να αναγνωριστεί το επάγγελμά τους ως ανθυγιεινό και επικίνδυνο. Και τα δύο αυτά Σώματα κατ' εμέ όμως είναι λιγότερο επικίνδυνα από την Αστυνομία (ειδικά για έναν άνδρα).
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Με τις μεταθέσεις δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει να είμαι ειλικρινής. Δε λέω ότι είναι ακίνδυνη η Πυροσβεστική. Λέω ότι είναι λιγότερο επικίνδυνη από την Αστυνομία. Έχει διαφορά το ένα από το άλλο. Και να ξέρεις ότι ούτε και το Λιμενικό είναι παντελώς ακίνδυνο. Εξαρτάται από το πού θα πας. Αν είσαι σε κάποιο νησί με πρόσφυγες, λαθρομετανάστες τότε ρισκάρεις και την υγεία σου. Για αυτό άλλωστε ζητούν οι Λιμενικοί να αναγνωριστεί το επάγγελμά τους ως ανθυγιεινό και επικίνδυνο. Και τα δύο αυτά Σώματα κατ' εμέ όμως είναι λιγότερο επικίνδυνα από την Αστυνομία (ειδικά για έναν άνδρα).
Αλλου ειδους κινδυνο εχει η Αστυνομια και αλλο η Πυροσβεστικη. Και αυτο παλι αναλογα σε ποια υπηρεσια θα βρεθεις...μπορει να σαι σε κανα γραφείο απλα και να βαρας μυγες. Παντως τη δεδομενη περιοδο αμφοτερες μοιαζουν καλυτερες επιλογες απο τη νομικη στην Ελλαδα. Τραγικό μεν αλλα ετσι ειναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top