Νομική ή Αστυφυλάκων;

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Με τις μεταθέσεις δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει να είμαι ειλικρινής. Δε λέω ότι είναι ακίνδυνη η Πυροσβεστική. Λέω ότι είναι λιγότερο επικίνδυνη από την Αστυνομία. Έχει διαφορά το ένα από το άλλο. Και να ξέρεις ότι ούτε και το Λιμενικό είναι παντελώς ακίνδυνο. Εξαρτάται από το πού θα πας. Αν είσαι σε κάποιο νησί με πρόσφυγες, λαθρομετανάστες τότε ρισκάρεις και την υγεία σου. Για αυτό άλλωστε ζητούν οι Λιμενικοί να αναγνωριστεί το επάγγελμά τους ως ανθυγιεινό και επικίνδυνο. Και τα δύο αυτά Σώματα κατ' εμέ όμως είναι λιγότερο επικίνδυνα από την Αστυνομία (ειδικά για έναν άνδρα).
αξιωματικων έχει κίνδυνο γενικά;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης να σας προτείνω το εξής:
΄Οταν έχετε απορίες όπως παραπάνω για τις μεταθέσεις των αστυνομικών, καλό είναι να χρησιμοποιείτε το διαδίκτυο.
Είναι κρίμα ν΄αγωνιάτε για θέματα για τα οποία μπορείτε να πάρετε απαντήσεις τα επόμενα δύο λεπτά!
Ορίστε:
Το ΠΔ 100/2003
και οι τροποποιήσεις που έγιναν σ΄αυτό με τα παρακάτω:
1) https://www.e-nomothesia.gr/kat-ast...iko-diatagma-89-2019-phek-144a-30-9-2019.html
2) https://www.e-nomothesia.gr/kat-ast...edriko-diatagma-7-2020-phek-6a-15-1-2020.html
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
lendario έχει πλάκα οτι ενώ εμείς εχουμε περάσει σε διδακτορικό επίπεδο τη συζήτηση, αναλύοντας φροϋδικά τα κριτήρια επιλογής ενός υποψηφίου και προσπαθώντας να σε "ψυχολογήσουμε", όλα τα δικά σου μηνύματα έχουν να κάνουν με την αστυφυλάκων και μάλιστα με το ποιο είναι το πιο εύκολο/λιγότερο επικίνδυνο πόστο :P
Αφού είναι ξεκάθαρο μέσα σου, πάνε στην αστυφυλάκων και να είσαι σίγουρος πως θα βρεις τον δρομο σου μέσα στο Σώμα. Για όλους έχει, και για τους δραστήριους, και για τους πιο ήσυχους, ολοι οι καλοί χωράνε.
Μη το ζαλίζεις και πολύ μέσα σου...
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
αξιωματικων έχει κίνδυνο γενικά;

Αν περνάς Αξιωματικών ΕΛΑΣ, πήγαινε με κλειστά μάτια. Καμιά απολύτως σχέση με τους κινδύνους που διατρέχει ένας αστυφύλακας. Θα έχεις εξασφαλιστεί για μια ζωή αφού κι ο μισθός σου θα είναι υψηλότερος και δε θα ρισκάρεις τη ζωή σου. Ούτε ΜΑΤ πρόκειται να πας, ούτε ΔΙΑΣ, ούτε Ζ. Αν πιάσεις τα μόρια, βάλτην και δε θα μετανιώσεις.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αν περνάς Αξιωματικών ΕΛΑΣ, πήγαινε με κλειστά μάτια. Καμιά απολύτως σχέση με τους κινδύνους που διατρέχει ένας αστυφύλακας. Θα έχεις εξασφαλιστεί για μια ζωή αφού κι ο μισθός σου θα είναι υψηλότερος και δε θα ρισκάρεις τη ζωή σου. Ούτε ΜΑΤ πρόκειται να πας, ούτε ΔΙΑΣ, ούτε Ζ. Αν πιάσεις τα μόρια, βάλτην και δε θα μετανιώσεις.
ματ δεν θα είχα θέμα να πάω προσωπικά, δεδομένου ότι είσαι πιο καλά εξοπλισμένος. Μόνο δι.ασ και ζητά δε θα θελα, γενικά όχι πάνω σε μηχανάκι. Αλλά εκεί δεν πάνε τους φρουρους; από ότι άκουσα 1200 άτομα εκεί τους πήγαν. Σε κάθε περίπτωση σαφώς και θα προτιμούσα όμως αν όχι γραφειο, κάποιο τμημα ταξης ή τροχαίας ή και ασφάλειας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νομίζω ότι οποιαδήποτε κοπέλα θέλει έναν αποκαταστημένο κηφηνάριο έστω και των σωμάτων ασφαλείας στην χειρότερη των περιπτώσεων παρά έναν πεινάλα απόφοιτο της νομικής. Είναι η αρχή της εξέλιξης των θηλαστικών. Το ισχυρό αρσενικό τραβάει τα βλαμμένα θηλυκά του κοπαδιού. Μόνο καμία αριστερή συνιστώσα από το κοπάδι των θηλυκών ίσως πάει κόντρα στο ρεύμα και τη φάει κανένας περαστικός λύκος.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Νομίζω ότι οποιαδήποτε κοπέλα θέλει έναν αποκαταστημένο κηφηνάριο έστω και των σωμάτων ασφαλείας στην χειρότερη των περιπτώσεων παρά έναν πεινάλα απόφοιτο της νομικής. Είναι η αρχή της εξέλιξης των θηλαστικών. Το ισχυρό αρσενικό τραβάει τα βλαμμένα θηλυκά του κοπαδιού. Μόνο καμία αριστερή συνιστώσα από το κοπάδι των θηλυκών ίσως πάει κόντρα στο ρεύμα και τη φάει κανένας περαστικός λύκος.
Για να είμαι ειλικρινής ποτέ μου δε θα γούσταρα γυναίκα που κοιτάει απλά να βολευτεί με έναν τέτοιο τρόπο και μπορώ πολύ εύκολα να το καταλάβω. Οπως εγώ δεν κοιτάω στις γυναίκες τα λεφτά και το "και καλά κύρος μιας δουλειας" έτσι δε θα ήθελα να κρίνουν και μένα έτσι. Μισώ την υποκρισια.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
ματ δεν θα είχα θέμα να πάω προσωπικά, δεδομένου ότι είσαι πιο καλά εξοπλισμένος. Μόνο δι.ασ και ζητά δε θα θελα, γενικά όχι πάνω σε μηχανάκι. Αλλά εκεί δεν πάνε τους φρουρους; από ότι άκουσα 1200 άτομα εκεί τους πήγαν. Σε κάθε περίπτωση σαφώς και θα προτιμούσα όμως αν όχι γραφειο, κάποιο τμημα ταξης ή τροχαίας ή και ασφάλειας.

Όχι δεν πάνε μόνο τους Ειδικούς Φρουρούς στις ομάδες αυτές
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Από νομική πέρα από δικηγόρος μπορείς να βρεις εύκολα δουλειά σαν συμβολαιογράφος και να βγάζεις πχ το μήνα πάνω κάτω 1000 με 1500 ευρώ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από νομική πέρα από δικηγόρος μπορείς να βρεις εύκολα δουλειά σαν συμβολαιογράφος και να βγάζεις πχ το μήνα πάνω κάτω 1000 με 1500 ευρώ;

Πολύ δυσκολότερα!
Ψάξτο και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Το δικαστικο σωμα θα σε ενδιεφερε;
Ακούγεται ενδιαφέρον ναι. Απλά δε ξέρω αν είμαι όντως τόσο ικανός για να περάσω αυτές τις εξετάσεις που έχω ακούσει ότι είναι οι πιο δύσκολες που υπάρχουν στην Ελλάδα και κατά δεύτερον δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ακόμα και εδώ το μέσον για να εισαχθείς, όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλες τις θέσεις του Δημοσίου, πλην των λιγων θέσεων ενστόλων που υπάρχουν στο μηχανογραφικό.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ακούγεται ενδιαφέρον ναι. Απλά δε ξέρω αν είμαι όντως τόσο ικανός για να περάσω αυτές τις εξετάσεις που έχω ακούσει ότι είναι οι πιο δύσκολες που υπάρχουν στην Ελλάδα και κατά δεύτερον δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ακόμα και εδώ το μέσον για να εισαχθείς, όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλες τις θέσεις του Δημοσίου, πλην των λιγων θέσεων ενστόλων που υπάρχουν στο μηχανογραφικό.
Κοιτα χωρις να θελω να σε απογοητευσω ναι υπαρχουν αρκετοι που μπαινουν με μεσο και στο δικαστικο σωμα. Το λεω επειδη ειχα εναν γνωστο μου γειτονα που ουτε ιδιαιτερα διαβαστερος ηταν (σπουδασε σερβια νομικη) ουτε τον εκοβε γενικως. Και ομως καταφερε και μπηκε γιατι ειχε γερο βυσμα. Το πως τα βγαζει περα βεβαια ως δικαστης ειναι αποριας αξιον. Ωστοσο για τους πολυ διαβαστερους και αξιους σιγουρα υπαρχει πιθανοτητα να επιτυχουν στις εξετασεις αυτες. Αμα σου αρεσει ως κλαδος σκεψου το.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μπορείς να πας αστυφυλάκων τελειώνεις και ξαναδινεις πανελλήνιες για αξιωματικούς με χαμηλότερη βάση (είναι αυτό που λέει για αστυνομικούς ,όχι για πολίτες )
Επίσης αξιωματικοί υπάρχουν και στα ματ και στην ομάδα Δίας και σε τροχαία και παντού (τους ξεχωριζεις απο τα αστέρια στους ώμους )απλώς δεν πρόκειται να κανείς ποτε τη βρώμικη δουλειά ,ακόμα και στα ματ να σαι ,ο ρόλος σου θα ναι στρατηγικός-διακοσμητικός κυρίως .
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Μπορείς να πας αστυφυλάκων τελειώνεις και ξαναδινεις πανελλήνιες για αξιωματικούς με χαμηλότερη βάση (είναι αυτό που λέει για αστυνομικούς ,όχι για πολίτες )
Επίσης αξιωματικοί υπάρχουν και στα ματ και στην ομάδα Δίας και σε τροχαία και παντού (τους ξεχωριζεις απο τα αστέρια στους ώμους )απλώς δεν πρόκειται να κανείς ποτε τη βρώμικη δουλειά ,ακόμα και στα ματ να σαι ,ο ρόλος σου θα ναι στρατηγικός-διακοσμητικός κυρίως .
Χαμηλοτερη βαση; Περυσι η βαση για αξιωματικους αστυνομιας (μονο για αστυνομικους) ηταν 18.100 παντως.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Χαμηλοτερη βαση; Περυσι η βαση για αξιωματικους αστυνομιας (μονο για αστυνομικους) ηταν 18.100 παντως.
Το 17 που έδινα εγώ Πανελλήνιες ήταν 16000 ,δηλαδή πιο κάτω και από αστυφυλάκων
Κάθε χρόνο αλλάζουν ανάλογα και με το ποσό καλά γράφουν οι αστυνομικοί στις πανελλήνιες
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κοιτα χωρις να θελω να σε απογοητευσω ναι υπαρχουν αρκετοι που μπαινουν με μεσο και στο δικαστικο σωμα. Το λεω επειδη ειχα εναν γνωστο μου γειτονα που ουτε ιδιαιτερα διαβαστερος ηταν (σπουδασε σερβια νομικη) ουτε τον εκοβε γενικως. Και ομως καταφερε και μπηκε γιατι ειχε γερο βυσμα.

Mετά περιμένουμε οι νέες γενιές να πιστέψουν σε διαφορετικές αξίες. Αν φτιάξει ποτέ αυτή η χώρα σφυρίξτε μου να το δω. Αν έχεις βύσμα, διάβαινε...:clapping::worship:
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Mετά περιμένουμε οι νέες γενιές να πιστέψουν σε διαφορετικές αξίες. Αν φτιάξει ποτέ αυτή η χώρα σφυρίξτε μου να το δω. Αν έχεις βύσμα, διάβαινε...:clapping::worship:
Ε μα για αυτο τα νεα παιδια εχουν χασει τις φιλοδοξιες τους και στρεφονται σε Αστυνομια, Πυροσβεστικη, Στρατο...το δειχνουν και οι βασεις εισαγωγης αλλωστε (σχολη πυροσβεστων πανω απο νομικη κομοτηνης, αξιωματικων δε πανω και απο νομικη αθηνας).... που και κει το βυσμα παει συννεφο αλλα τουλαχιστον δε θα πεινασουν. Διαφορετικα η μεταναστευση ειναι η μονη λυση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Διπλωματικό σώμα είναι εύκολο να μπεις τουλάχιστον ή και κει μέσον θέλει;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top