Νομική ή Αστυφυλάκων;

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δεν ξέρεις σε ποιον θα πέσει το γραπτό σου. Εκτός από ιστορία, λατινικά και άγνωστο αρχαία δίνεις έκθεση και δίνεις γνωστό στα αρχαία που ΟΛΑ είναι Καθαρά Υποκειμενικά. Είναι ξεκάθαρα στη διακριτική ευχέρεια του εξεταστή. Και μη μου πεις ότι δεν έχει συμβεί ο ένας εξεταστής να σου βάλει 17 και ο άλλος 12;
Αυτή η ''καραμέλα'' για την υποκειμενικότητα των εξετάσεων έχει καταντήσει αφόρητη. Προφανώς και μαθήματα όπως η Έκθεση ή το Γνωστό των Αρχαίων Ελληνικών επιδέχονται υποκειμενικής βαθμολόγησης εκ μέρους των εξεταστών, ωστόσο δεν μπορώ να δεχθώ αυτό ως επιχείρημα κάποιων για να δικαιολογήσουν μία μελλοντική ή μία συντελεσμένη αποτυχία. Υπάρχουν και μαθήματα ή ενότητες μαθημάτων που κρίνονται αντικειμενικά και κρίνουν ουσιαστικά τις γνώσεις και τη συνθετική ή αφαιρετική ικανότητα των μαθητών. Μπορεί, πράγματι, η αποτυχία στο μάθημα της Έκθεσης να απορρέει από άδικη βαθμολόγηση διορθωτή και να επηρεάσει αρνητικά το τελικό αποτέλεσμα, αλλά σε μία πολύ χαμηλή βαθμολογία θα είναι απλώς το ''κερασάκι'' στην τούρτα και όχι η βαθύτερη αιτία της αποτυχίας.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αυτή η ''καραμέλα'' για την υποκειμενικότητα των εξετάσεων έχει καταντήσει αφόρητη. Προφανώς και μαθήματα όπως η Έκθεση ή το Γνωστό των Αρχαίων Ελληνικών επιδέχονται υποκειμενικής βαθμολόγησης εκ μέρους των εξεταστών, ωστόσο δεν μπορώ να δεχθώ αυτό ως επιχείρημα κάποιων για να δικαιολογήσουν μία μελλοντική ή μία συντελεσμένη αποτυχία. Υπάρχουν και μαθήματα ή ενότητες μαθημάτων που κρίνονται αντικειμενικά και κρίνουν ουσιαστικά τις γνώσεις και τη συνθετική ή αφαιρετική ικανότητα των μαθημάτων. Μπορεί, πράγματι, η αποτυχία στο μάθημα της Έκθεσης να απορρέει από άδικη βαθμολόγηση διορθωτή και να επηρεάσει αρνητικά το τελικό αποτέλεσμα, αλλά σε μία πολύ χαμηλή βαθμολογία θα είναι απλώς το ''κερασάκι'' στην τούρτα και όχι η βαθύτερη αιτία της αποτυχίας.
Δε μιλάω για χαμηλή βαθμολογία. Δε μιλάω για βαθμολογιες του 13 και του 14. Μιλάω πχ για κάποια περίπτωση που εγώ πχ αναμένω 18.000 μόρια και βλέπω 17.000 μόρια. Ε δε θέλει και πολύ να συμβεί αυτό. Μια αδικία στην έκθεση είναι αρκετή. Έχεις πέσει κατευθείαν.
Σημειωση: 17 έχει ο αστυφυλακας, 18+++ ο αξιωματικος
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δε μιλάω για χαμηλή βαθμολογία. Δε μιλάω για βαθμολογιες του 13 και του 14. Μιλάω πχ για κάποια περίπτωση που εγώ πχ αναμένω 18.000 μόρια και βλέπω 17.000 μόρια. Ε δε θέλει και πολύ να συμβεί αυτό. Μια αδικία στην έκθεση είναι αρκετή. Έχεις πέσει κατευθείαν.
Σημειωση: 17 έχει ο αστυφυλακας, 18+++ ο αξιωματικος
Σίγουρα όσο ανεβαίνουν τα μόρια, τόσο στενεύει το περιθώριο της βαθμολογίας. Δεν είναι καθόλου δύσκολο να πέσεις από 18000 σε 17000 λόγω έκθεσης, αρχαίων, ιστορίας. Λίγο να χάσεις από το καθένα όχι καμία τρομερή ζημιά (1 μόναδα στο κάθε μάθημα, αντί 18 να πάρεις 17) έφυγε 1 χιλιάρι μόρια. Σε αυτά τα μαθήματα, που δεν είναι π.χ. Λατινικά, στάνταρ απάντηση, δικαιολογείται αυτή η 1-2 μονάδες απόκλιση από την προσωπική σου άποψη.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Ε αυτό εξηγώ στην alizoula2. Δεν παύει να σαι κ καθηγητής Πανεπιστημίου, και να τα ξέρεις όλα τέλεια και να τα χεις μάθει όλα αυτολεξεί...Αν σε αυτά τα 2 μαθήματα πέσεις σε κανέναν βλάκα δε σε σώζει τίποτα. Γι αυτό λέω ότι θες τύχη για να περάσεις αξιωματικός. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ όσο νομίζουν μερικοί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σίγουρα το διάβασμα είναι το σημαντικότερο... Αν διαβάσεις έχεις περισσότερες πιθανότητες να γράψεις, το να σε αδικήσουν είναι πιο απίθανο από το να αδικήσεις εσύ τον εαυτό σου.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Σίγουρα το διάβασμα είναι το σημαντικότερο... Αν διαβάσεις έχεις περισσότερες πιθανότητες να γράψεις, το να σε αδικήσουν είναι πιο απίθανο από το να αδικήσεις εσύ τον εαυτό σου.
Δε διαφωνώ, αλλά και πάλι μιλάμε για πιθανότητες. Και μόνο ότι υπάρχουν και μάλιστα πολλές αρκεί.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σίγουρα, υπάρχουν πιθανότητες αλλά δεν πάμε με αυτό το σκεπτικό στις εξετάσεις ή στην προετοιμασία (περισσότερο παραπέμπει στο σκεπτικό ενός ατόμου φυγόπονου). Πιθανότητες υπάρχουν για όλα, αν βγεις έξω να σε πατήσει ένα αυτοκίνητο υπάρχουν αρκετές πιθανότητες, τόσα συμβαίνουν κάθε στιγμή στον κόσμο. Αυτό δεν σημαίνει όμως, ότι δεν θα διασχίζουμε δρόμους, ή δεν θα περπατάμε στο πεζοδρομίο. Θα προσεχούμε όμως. Το ίδιο και με το διάβασμα, δεν μπορούμε να σκεφτόμαστε ότι θα μας αδικήσουν στην βαθμολόγηση, άρα δεν διαβάζω. Μπορείς, αλλά θα είναι σίγουρο το αποτέλεσμα ότι εσύ αδικείς τον εαυτό σου.
 

Tommy_civil

Νεοφερμένος

Ο Tommy_civil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πρέπει να βασίζετε σε πολλές έρευνες αυτό που έγραψες
Μάθε λοιπόν ότι πλέον οι αστυνομικοί δε μπαίνουν με ένα τενεκέ λάδι στο σώμα ούτε δείχνουν μηδαμινό ενδιαφέρον για την καλλιέργεια του πνεύματος και περαιτέρω σπουδές καθώς πλέον η πλειοψηφία έχει πτυχίο ή σπουδάζει ταυτόχρονα με την εξάσκηση του επαγγέλματος
Όσο για τον ποιον θα επιλέξει μία κοπέλα γιατί να μην συμφωνήσουμε στο "σε αυτόν που της αρέσει περισσότερο";

Αγαπητέ Acherback,

να υποθέσω πως είσαι στο Σώμα και δεν σου άρεσαν τα γραφόμενά μου;
Δε πειράζει, θα το συνηθίσεις.
Σ'ευχαριστώ για τις συστάσεις πως πρέπει να μάθω οτι πια οι μπάτσοι δεν μπαίνουν με εναν τενεκέ λάδι, αν και μου είναι παντελώς άχρηστες, δυστυχώς.
Δεν θα συνεχίσω την ανάλυση, η γνώμη μου έχει εκφραστεί υπερ αναλυτικά.
Θα κλείσω μόνο λέγοντας πως εύχομαι, πραγματικά, να είναι τα πράγματα όπως τα λες.
Καλή συνέχεια.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γιατί λίγα είναι τα μορια; μόνο με τύχη περνάς εκεί όπως και σε όλες τις στρατιωτικές σχολές αξιωματικων σωμάτων ΣΣΑΣ. Δείτε λίγο τις βασεις. Είναι κοντά στα 18.500.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και η αστυφυλακων εχει υψηλα μορια και προφανως και εχεις ανταγωνισμο για να περασεις αλλα θεωρω οτι ενας πολυ καλος μαθητης, χωρίς να βασιστεί και στην τύχη του (πέρα από τις ικανότητες του), την έχει.
Lendario εφοσον εχεις βγαλει φιλολογια απθ δε νομιζω οτι η αστυφυλακων είναι απιαστη για σενα. Τωρα για αξιωματικων ειναι λιγο δυσκολα εκεί που χει φτασει η βαση (πανω απο 3 ιατρικες ειναι πλεον). Οχι οτι δεν μπορεις να την πιασεις αλλα ο παραγοντας τυχη μετραει πολυ οταν μιλαμε για τετοια μορια. Βαλε τα δυνατα σου και στοχευε το 100 σε ολα τα μαθηματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Όσο αναφορά το που θα σε στείλουν όταν βγεις όπως το βλέπω εγώ επειδή λένε η σειρά θα είναι 800 βλέπω να σας πάνε από τμήματα μέχρι ΜΑΤ.

Ότι απορία γενικά στείλε σε προσωπικό αν θες!
Γιατι αν είναι μικρές οι σειρές που τους στελνουν;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δεν ξέρεις σε ποιον θα πέσει το γραπτό σου. Εκτός από ιστορία, λατινικά και άγνωστο αρχαία δίνεις έκθεση και δίνεις γνωστό στα αρχαία που ΟΛΑ είναι Καθαρά Υποκειμενικά. Είναι ξεκάθαρα στη διακριτική ευχέρεια του εξεταστή. Και μη μου πεις ότι δεν έχει συμβεί ο ένας εξεταστής να σου βάλει 17 και ο άλλος 12;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Απλά θεωρώ τεράστια αδικία αυτό με το άλλοθι "είναι κορίτσι". Ε και γω πχ μπορεί να μαι φλωρος άνδρας. Και καλά ισότητα δεν έχουμε; Έχουμε οικονομική κριση, είναι απόλυτα φυσικό οι άριστοι μαθητές να στρέφονται σε αυτού του είδους τα επαγγέλματα. Οι άριστοι μαθητές συνήθως είναι πιο ευαίσθητοι, πιο μαλθακοι σαν άνθρωποι από τη δική μου την εμπειρία τουλάχιστον. Γιατί δηλαδή πάντα να ευνοείται το κορίτσι, όταν πρέπει κάποιος να επιλέξει να πάει εκεί που θέλει;


Αμα την θες μονο για τα λεφτά κι ισχύουν αυτά που γράφεις για σενα τοτε μην την δηλώσεις !
Και κορίτσι να ησουνα τα ίδια θα σου έλεγα.
Δεν δηλώνουμε αστυνομία οταν είμαστε "πιο ευαίσθητοι" και "πιο μαλθακοι " σαν άνθρωποι.
Καθε επάγγελμα χρειάζεται ορισμένα χαρακτηριστικά .Σαν να σου λεω θα παω ειδική αγωγή ενω βλέπω οτι δεν μπορώ να το ασκήσω επειδή θα έχω το 900αρι το μηνα .
Γενικα απο τα μηνύματα σου φαίνεται οτι το μονο που σαρεσει σε αυτό το επάγγελμα ειναι ο σίγουρος μισθός .Για να δηλώσεις αυτή τη σχολή θα πρέπει να μπορεις να εισαι τοσο στα ματ οσο κι στο γραφείο και οχι να σε ενδιαφέρει αν "θα βολευτείς" καπου .
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αμα την θες μονο για τα λεφτά κι ισχύουν αυτά που γράφεις για σενα τοτε μην την δηλώσεις !
Και κορίτσι να ησουνα τα ίδια θα σου έλεγα.
Δεν δηλώνουμε αστυνομία οταν είμαστε "πιο ευαίσθητοι" και "πιο μαλθακοι " σαν άνθρωποι.
Καθε επάγγελμα χρειάζεται ορισμένα χαρακτηριστικά .Σαν να σου λεω θα παω ειδική αγωγή ενω βλέπω οτι δεν μπορώ να το ασκήσω επειδή θα έχω το 900αρι το μηνα .
Γενικα απο τα μηνύματα σου φαίνεται οτι το μονο που σαρεσει σε αυτό το επάγγελμα ειναι ο σίγουρος μισθός .Για να δηλώσεις αυτή τη σχολή θα πρέπει να μπορεις να εισαι τοσο στα ματ οσο κι στο γραφείο και οχι να σε ενδιαφέρει αν "θα βολευτείς" καπου .
Μα το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΜΙΣΘΟ στην Ελλάδα. Σαν φιλολογος φετος μπορει να χω 5 ιδιαιτερα. Του χρονου ξερω αν θα εχω εστω και ενα; στα φροντιστήρια αν καταφέρεις να μπεις οι μισθοί είναι εξευτελιστικοι. Στα σχολεία οι διορισμοί για εμάς τους νέους αποτελούν παρελθόν μέχρι τα βαθιά μας γεράματα. Και σου ξαναλέω, δε μιλάμε για βόλεμα, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ. Δεν είναι πολυτέλεια να βγάζεις ένα χιλιάρικο. Πολυτέλεια ήταν κάποτε να σαι διορισμένος στη ΔΕΗ, στον ΟΤΕ ,στο Δήμο που χωρίς κανένα προσόν έβγαζες 5 χιλιάρικα. Μην αρχίζω να λέω και άλλα πολύ χειρότερα που συνέβαιναν κάποτε και σχετικά πρόσφατα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και να σου πω και κατι; Εμένα δε μ'αρέσει να με συντηρούν οι γονείς μου μέχρι να βρω εγώ δουλειά όποτε μου καπνίσει που μπορεί να είναι και στα 40. Και ούτε θα μ'άρεσε να τους επιβάρυνω ακόμη και αν ήταν ζάμπλουτοι ή πρώην υπάλληλοι της ΔΕΗ. Θέλω με δικές μου δυνάμεις να βγάλω μισθό και να κάνω οικογένεια. Όχι με το στήριγμα των γονέων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Μα το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΜΙΣΘΟ στην Ελλάδα. Σαν φιλολογος φετος μπορει να χω 5 ιδιαιτερα. Του χρονου ξερω αν θα εχω εστω και ενα; στα φροντιστήρια αν καταφέρεις να μπεις οι μισθοί είναι εξευτελιστικοι. Στα σχολεία οι διορισμοί για εμάς τους νέους αποτελούν παρελθόν μέχρι τα βαθιά μας γεράματα. Και σου ξαναλέω, δε μιλάμε για βόλεμα, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ. Δεν είναι πολυτέλεια να βγάζεις ένα χιλιάρικο. Πολυτέλεια ήταν κάποτε να σαι διορισμένος στη ΔΕΗ, στον ΟΤΕ ,στο Δήμο που χωρίς κανένα προσόν έβγαζες 5 χιλιάρικα. Μην αρχίζω να λέω και άλλα πολύ χειρότερα που συνέβαιναν κάποτε και σχετικά πρόσφατα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και να σου πω και κατι; Εμένα δε μ'αρέσει να νε συντηρούν οι γονείς μου μέχρι να βρω εγώ δουλειά οπότε μου καπνίσει που μπορεί να είναι και στα 40. Και ούτε θα μ'άρεσε να τους επιβάρυνε ακόμη και αν ήταν ζαμπλουτοι ή πρώην υπάλληλοι της ΔΕΗ. Θέλω με δικές μου δυνάμεις να βγάλω μισθό και να κάνω οικογένεια. Όχι με το στήριγμα των γονέων.
Φιλε μην κοιτας τι γινοταν πριν 2 3 δεκαετιες. Τοτε η Ελλαδα ζουσε σε μια φουσκα που ηταν θεμα χρονου να σκασει. Ολοι μας λιγο πολυ ειχαμε καποιον κοντινο/ μακρινο συγγενη που διοριστηκε χωρις κανενα προσον στο Δημοσιο. Προφανως και γινονταν τρελα πραγματα (για αυτο και φαλιρισαμε) τοτε αλλα πρεπει να προσαρμοστουμε στα τωρινα δεδομενα. Για μενα καλα κανεις και ενδιαφερεσαι να μπεις αστυνομια διοτι ως φιλολογος τα πραγματα πλεον ειναι δυσκολα εως παρα πολυ δυσκολα.
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αμα την θες μονο για τα λεφτά κι ισχύουν αυτά που γράφεις για σενα τοτε μην την δηλώσεις !
Και κορίτσι να ησουνα τα ίδια θα σου έλεγα.
Δεν δηλώνουμε αστυνομία οταν είμαστε "πιο ευαίσθητοι" και "πιο μαλθακοι " σαν άνθρωποι.
Καθε επάγγελμα χρειάζεται ορισμένα χαρακτηριστικά .Σαν να σου λεω θα παω ειδική αγωγή ενω βλέπω οτι δεν μπορώ να το ασκήσω επειδή θα έχω το 900αρι το μηνα .
Γενικα απο τα μηνύματα σου φαίνεται οτι το μονο που σαρεσει σε αυτό το επάγγελμα ειναι ο σίγουρος μισθός .Για να δηλώσεις αυτή τη σχολή θα πρέπει να μπορεις να εισαι τοσο στα ματ οσο κι στο γραφείο και οχι να σε ενδιαφέρει αν "θα βολευτείς" καπου .
Και κατι αλλο επισης. Εσύ δηλαδή θεωρείς οτι όλοι οι φιλόλογοι, παιδαγωγοί, νηπιαγωγοί που κανουν μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ΟΛΟΙ το γουστάρουν το λειτούργημα; Ξαφνικά όλοι θέλουν να το ασκήσουν, ενώ κάποτε ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα; Γιατί στην αστυνομια ΟΛΟΙ το είχαν όνειρο από βρέφη; Γιατι οι βάσεις κάποτε ήταν 10 και τώρα είναι 17; Άρα μη μου λες ότι δεν πάνε για το σίγουρο μισθό και μόνο. Προφανώς και πάνε μόνο γι αυτό. Αλλά σου ξαναλέω, δεν είναι βόλεμα, είναι επιβίωση.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα, το οικονομικό κομμάτι σίγουρα δίνει κίνητρο και ώθηση να πας στρατό, αστυνομία, πυροσβεστική. Τουλάχιστον, τους περισσότερους που ξέρω ή ακούω σχετικά με τέτοια επαγγέλματα, σκέφτηκαν το οικονομικό σοβαρά για την επιλογή τους, ότι είναι εξασφαλισμένη δουλειά κλπ. Θεωρώ αρκετοί σε αυτή τη δουλειά κατευθύνονται λόγω του οικονομικού κομματιού, και όχι γιατί τους άρεσε όταν ήταν μικροί να παίζουν «κλέφτες και αστυνόμοι»
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αγαπητέ Acherback,

να υποθέσω πως είσαι στο Σώμα και δεν σου άρεσαν τα γραφόμενά μου;
Δε πειράζει, θα το συνηθίσεις.
Σ'ευχαριστώ για τις συστάσεις πως πρέπει να μάθω οτι πια οι μπάτσοι δεν μπαίνουν με εναν τενεκέ λάδι, αν και μου είναι παντελώς άχρηστες, δυστυχώς.
Δεν θα συνεχίσω την ανάλυση, η γνώμη μου έχει εκφραστεί υπερ αναλυτικά.
Θα κλείσω μόνο λέγοντας πως εύχομαι, πραγματικά, να είναι τα πράγματα όπως τα λες.
Καλή συνέχεια.
Το ότι όσοι εισάγονται πλέον αστυνομία ,ακόμα και αστυφυλάκων με 16.5κ δείχνει την τεράστια αναβάθμιση της αστυνομίας .Πλεον δεν πάει στην αστυνομία ο κάθε τυχαίος που δεν είχε τι να κάνει με τη ζωή του .Οσο περνάνε τα χρόνια αυτό που λέω θα φαίνεται όλο ένα και περισσότερο
Μην μιλήσω για τους αξιωματικούς που είναι στην κυριολεξία άριστοι μαθητές .
Πριν λίγες μέρες μάλιστα με σταμάτησε η Δίας για έλεγχο και ήταν πραγματικά άψογοι τόσο στη συμπεριφορά τους όσο και στη δουλειά τους και ναι θεωρώ ότι έτσι είναι η πλειοψηφία της ελληνικής αστυνομίας
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Το ότι όσοι εισάγονται πλέον αστυνομία ,ακόμα και αστυφυλάκων με 16.5κ δείχνει την τεράστια αναβάθμιση της αστυνομίας .Πλεον δεν πάει στην αστυνομία ο κάθε τυχαίος που δεν είχε τι να κάνει με τη ζωή του .Οσο περνάνε τα χρόνια αυτό που λέω θα φαίνεται όλο ένα και περισσότερο
Μην μιλήσω για τους αξιωματικούς που είναι στην κυριολεξία άριστοι μαθητές .
Πριν λίγες μέρες μάλιστα με σταμάτησε η Δίας για έλεγχο και ήταν πραγματικά άψογοι τόσο στη συμπεριφορά τους όσο και στη δουλειά τους και ναι θεωρώ ότι έτσι είναι η πλειοψηφία της ελληνικής αστυνομίας
Καλα δεν σημαινει οτι ειναι και νορμαλ ομως αυτο που συμβαινει στην Ελλαδα. Σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο οι αριστοι μαθητες γινονται δασκαλοι, καθηγητες, ιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι, οικονομολογοι, κτλπ. και οχι αστυνομικοι, πυροσβεστες, στρατιωτικοι.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλα δεν σημαινει οτι ειναι και νορμαλ ομως αυτο που συμβαινει στην Ελλαδα. Σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο οι αριστοι μαθητες γινονται δασκαλοι, καθηγητες, ιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι, οικονομολογοι, κτλπ. και οχι αστυνομικοι, πυροσβεστες, στρατιωτικοι.
Και πριν λίγα χρόνια όλοι οι δάσκαλοι ήταν άριστοι μαθητές και όλοι έλεγαν ότι λένε τώρα για τις στρατιωτικές σχολές
«Αντί να γίνουν δικηγόροι πάνε στο παιδαγωγικό »
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό κάποιος με 18.5κ μόρια να πάει αξιωματικών αστυνομίας και όχι νομική ή ΕΜΠ ή λοχρη,δετ ΟΠΑ
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και πριν λίγα χρόνια όλοι οι δάσκαλοι ήταν άριστοι μαθητές και όλοι έλεγαν ότι λένε τώρα για τις στρατιωτικές σχολές
«Αντί να γίνουν δικηγόροι πάνε στο παιδαγωγικό »
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό κάποιος με 18.5κ μόρια να πάει αξιωματικών αστυνομίας και όχι νομική ή ΕΜΠ
Δεν ειπα οτι ειναι κακο. Ο καθενας οτι θελει μπορει να επιλεξει. Απλως επισημαινω ποιο ειναι το φυσιολογικο κατεμε. Δεν ειναι νορμαλ ο καθηγητης να ειναι πιο αμορφωτος απο εναν πυροσβέστη οπως συμβαινει στην Ελλαδα εν ετει 2020. Ο ενας καλειται να μεταδωσει γνωσεις στις νεες γενιες ενω ο αλλος να απεγκλωβισει ατομα και να σβησει φωτιες.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι ειναι κακο. Ο καθενας οτι θελει μπορει να επιλεξει. Απλως επισημαινω ποιο ειναι το φυσιολογικο κατεμε. Δεν ειναι νορμαλ ο καθηγητης να ειναι πιο αμορφωτος απο εναν πυροσβέστη οπως συμβαινει στην Ελλαδα εν ετει 2020. Ο ενας καλειται να μεταδωσει γνωσεις στις νεες γενιες ενω ο αλλος να απεγκλωβισει ατομα και να σβησει φωτιες.
Μα επειδή έγραψαν περισσότερα μόρια στις πανελλήνιες από τους μαθηματικούς ,φυσικούς ,οικονομολόγους δεν σημαίνει ότι είναι πιο μορφωμένοι οι στρατιωτικοί από τους προηγούμενους και στο τέλος της ημέρας δεν χρειάζεται να έχει κανείς phd για να διδάξει σε σχολείο .Πολυ πιο σημαντική είναι η μεταδοτικότητα και ο τρόπος που τα εξηγεί για μένα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top