Να είναι υποχρεωτική η πρωινή προσευχή στα σχολεία;

Να είναι υποχρεωτική η πρωινή προσευχή στα σχολεία;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)
  • Ναι

    Ψήφοι: 46 31.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 81 56.3%
  • Δεν ξέρω, αμφιταλαντεύομαι

    Ψήφοι: 6 4.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 9.7%

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
καλημερα παιδια!!εγω προσωπικα ειμαι κατα της πρωινης προσευχης στα σχολεια μιας και ουσιαστικα δεν προσφερει και πολλα πραγματα..περα το οτι ο καθενας μπορει να πιστευει στην δικη του θρησκεια(eγω ειμαι στη θρησκεια των metallica,nirvana...:P)και δεν ειναι υποχρεωμενος να παρακουλουθει την προσευχη ποσο μαλλον και το μαθημα των θρησκευτικων.με το ιδιο σκεπτικο πρεπει να κανουμε καθε πρωι και προσευχη για τους μωαμεθανους ,τους βουδιστες,τους ισλαμιστες του σχολειου κλ.π..στην ταξη μας συγκεκριμενα ειχαμε μια κοπελα η οποια ηταν απο το πακισταν και δεν ηταν χριστιαννη ωστοσο ηταν αναγκασμενη οχι μονο να πει την ΠΡΟΣΕΥΧΗ αμα την φωναζε ο διευθυντης αλλα και να μαθαινει απεξω και τα θρησκευτικα...και ρωτω ειναι κατασταση αυτη????δηλαδη συγγνωμη αλλα τι την νοιαζει εκεινη για τον χριστιανισμο??ξερω εγω την ζωη του βουδα??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
καλημερα παιδια!!εγω προσωπικα ειμαι κατα της πρωινης προσευχης στα σχολεια μιας και ουσιαστικα δεν προσφερει και πολλα πραγματα..περα το οτι ο καθενας μπορει να πιστευει στην δικη του θρησκεια(eγω ειμαι στη θρησκεια των metallica,nirvana...:P)

Παρολο που συμφωνουμε και μουσικα... Να εκφρασω μια διαφωνια... Παρουσιαζοντας ετσι θεμα θρησκειας(metallica, nirvana etc) δινεις λαβες σε κοσμο να λενε λαλακιες οτι η μουσικη επηρρεαζει τον κοσμο αααα σατανικα και τα ρεστα... Δεν πιστευω οτι θα δουμε κατι τετοιο στο φορουμ αλλα το λεω γενικα...

και δεν ειναι υποχρεωμενος να παρακουλουθει την προσευχη ποσο μαλλον και το μαθημα των θρησκευτικων.με το ιδιο σκεπτικο πρεπει να κανουμε καθε πρωι και προσευχη για τους μωαμεθανους ,τους βουδιστες,τους ισλαμιστες του σχολειου κλ.π..

Αυτο δεν μπορει να αποτελεσει λυση... Και επειδη ειναι χρονοβορος η διαδικασια αυτη και γιατι δυσκολα θα γινει αποδεκτη... Πολυ δυσκολοτερα απο την καταργηση της χριστιανικης προσευχης... Εξαλλου μενει και το ποσοστο των αθεων...

στην ταξη μας συγκεκριμενα ειχαμε μια κοπελα η οποια ηταν απο το πακισταν και δεν ηταν χριστιαννη ωστοσο ηταν αναγκασμενη οχι μονο να πει την ΠΡΟΣΕΥΧΗ αμα την φωναζε ο διευθυντης αλλα και να μαθαινει απεξω και τα θρησκευτικα...και ρωτω ειναι κατασταση αυτη????δηλαδη συγγνωμη αλλα τι την νοιαζει εκεινη για τον χριστιανισμο??ξερω εγω την ζωη του βουδα??:worry:

Αυτο ειναι λαθος της κοπελας... Δικαιουται απαλλαγη και δεν ανηκει στις περιπτωσεις που θα την εμποδισουν οι γονεις να την παρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
Γιατι εχω το κακο(μου το αναγνωριζω) συνηθειο να συζητω με τους γνωστους μου(κι εχω και πολλους παναθεμα με) οποτε μπορω να σχηματιζω μια ποιο σφαιρικη και ευρεια γνωμη... Και να μην βασιζομαι μονο στην προσωπικη μου εμπειρια...

Ελπιζω να σε καλυψα...
εχω αλλαξει 3 γυμνασια....και συζητω και εγω με τους γνωστους μου :) 2 περιπτωσεις εχω συναντησει φανατισμου απο καθηγητη(κανεις απο αυτους δεν ηταν καθηγητης θρησκευτικων) και αλλες τοσες να ακουσα απο γνωστο μου. οποτε οχι δεν μπορεις να λες οτι η πλειοψηφια των καθηγητων ειναι φανατισμενοι. η πλειοψηφια ειναι normal ανθρωποι και υπαρχουν και καποιοι αλλοι (λιγοι) οι οποιοι εχουν σοβαρα προβληματα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
εχω αλλαξει 3 γυμνασια....και συζητω και εγω με τους γνωστους μου :) 2 περιπτωσεις εχω συναντησει φανατισμου απο καθηγητη(κανεις απο αυτους δεν ηταν καθηγητης θρησκευτικων) και αλλες τοσες να ακουσα απο γνωστο μου. οποτε οχι δεν μπορεις να λες οτι η πλειοψηφια των καθηγητων ειναι φανατισμενοι. η πλειοψηφια ειναι normal ανθρωποι και υπαρχουν και καποιοι αλλοι (λιγοι) οι οποιοι εχουν σοβαρα προβληματα.....

Μαλιστα... Τι να σου πω??? 6 χρονια σε γυμνασιο και λυκειο εφαγα... Καταφερα να πετυχω πολλους βλαμμενους καθηγητες... Αλλα ποτε δεν ξεπερασαν τους καθηγητες θρησκευτικων... Τωρα ενα ειναι το σιγουρο... Καποιος απο τους 2 μας δεν εχει καλη ερευνα... Καποτε θα μαθουμε ποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
:/:δεν εννοουσα να κανουμε ολες τις προσευχες και ουτε οτι ειμαι μονο με rock την θεωροντας τη μεταλλική σατανικη κλ.πθεωρωομως πως η θρησκεια βρισκεται μεσα μας ... στην ψυχη μας και οχι σε 5 λεπτα καθε πρωι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ουτε κι εγω στο ειπα ετσι... Απλα σου λεω οτι κινδυνευεις να παρερμηνευθεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Μαλιστα... Τι να σου πω??? 6 χρονια σε γυμνασιο και λυκειο εφαγα... Καταφερα να πετυχω πολλους βλαμμενους καθηγητες... Αλλα ποτε δεν ξεπερασαν τους καθηγητες θρησκευτικων... Τωρα ενα ειναι το σιγουρο... Καποιος απο τους 2 μας δεν εχει καλη ερευνα... Καποτε θα μαθουμε ποιος...

Μα γιατί προσπαθείς να μετατρέψεις την προσωπική και επομένως υποκειμενική σου άποψη και εμπειρία σε ένα γενικό και αντικειμενικό πειστήριο της θέσης σου?Μπορεί εσύ κατά την διάρκεια της μαθητικής σου ζωής , να συνάντησες πολλούς καθηγητές και κυρίως θεολόγους , όπως εσύ υποστηρίζεις, οι οποίοι ήταν αδιάλλακτοι,απόλυτοι και φανατισμένοι,και σε αυτό δεν έχω τίποτα απολύτως να σχολιάσω και να κατακρίνω.Όμως δεν μπορείς να γενικεύεις τόσο, ώστε να αποκαλείς την πλειονότητα των καθηγητών φανατισμένους:worry:.Για όνομα του Θεού.....Αυτό που θέλω να σου εξηγήσω είναι, πως αυτό που εσύ θεωρείς ένα γενικό επιχείρημα , στην ουσία δεν είναι, διότι πρόκειται για την ΕΜΠΕΙΡΙΑ σου, και αυτή εμπειρία το μετατρέπει αυτομάτως σε ένα επιχείρημα που αφορά μόνο εσένα.Ο καθένας έχει την δική του εμπειρία , εμένα για παράδειγμα δεν μου έχει τύχει θεολόγος ο οποίος να είναι φανατισμένος.Ε, και?Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα για να πείσω κάποιον σκεπτόμενο άνθρωπο?Οχι.Απλά πρόκειται για την εμπειρία μου, η οποία ναι μεν γίνεται σεβαστή , όχι όμως και καθολικά αποδεκτή.Κοίτα λίγο τον συλλογισμό σου:

1)Κάποιοι από τους θεολόγους που είχα ήταν φανατισμένοι.
2)Κάποια άτομα από τον περίγυρό μου υποστηρίζουν ότι κάποιοι θεολόγοι τους ήταν φανατισμένοι.
..............................................................................................................................................
Συμπέρασμα:Η πλειονότητα των καθηγητών (θεολόγων) είναι φανατισμένοι.


Θέλω να έχω την εντύπωση , πως κατάλαβες οτι το επιχείρημά σου δεν είναι ορθό.

Το ότι σε εσένα τύχαιναν όλοι οι φανατισμένοι και ανόητοι, δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αν σιχαινομαι κατι σ' ενα φορουμ ειναι να διαβαζουμε 1-2 μηνυματα και να απανταμε λες κι εχουμε διαβασει ολοκληρο το θεμα... Αν ειχες διαβασει ολα τα τελευταια μου ποστ, φιλε Χαρη, θα εβλεπες οτι δεν μιλαω μονο για την δικη μου προσωπικη εμπειρια και τι εχω πει για τους καθηγητες μου στο σχολειο...

Αρχισαμε τα φροντιστηρια για την Γ΄ Λυκειου προσφατα, ε???

ΥΓ. Το μειον απο μενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Αν σιχαινομαι κατι σ' ενα φορουμ ειναι να διαβαζουμε 1-2 μηνυματα και να απανταμε λες κι εχουμε διαβασει ολοκληρο το θεμα... Αν ειχες διαβασει ολα τα τελευταια μου ποστ, φιλε Χαρη, θα εβλεπες οτι δεν μιλαω μονο για την δικη μου προσωπικη εμπειρια και τι εχω πει για τους καθηγητες μου στο σχολειο...

Αρχισαμε τα φροντιστηρια για την Γ΄ Λυκειου προσφατα, ε???

ΥΓ. Το μειον απο μενα...

Κάνεις λάθος αν νομίζεις πως δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματά σου.Και τα έχω διαβάσει και νομίζω μάλιστα πως τα χαρακτηρίζει μια απολυτότητα και γενίκευση.........τελος πάντων, δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω εγώ κάτι τέτοιο και εξάλλου δεν είναι αυτό το θέμα μας.Σχετικά λοιπόν με αυτά που έχουν λεχθεί από εσένα προηγουμένως , δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με παραπέμπεις εκεί...εγώ διάβασα απλώς ,οτι πέρα απο την αρνητική σου στάση απέναντι στην εμπλοκή της θρησκείας στην εκπαίδευση(κατι που το σέβομαι απολύτως), είχες έναν θεολόγο στο παρελθόν ο οποίος ήταν φανατισμένος , αλλα και ότι πολλοί γνωστοί σου, τους είχαν τύχει τέτοιες περιπτώσεις.Και ξαναρωτάω....είναι αυτό σοβαρό επιχείρημα για να πούμε οτι η πλειονότητα των θεολόγων είναι φανατισμένοι?:confused::hmm:

Πέρα από αυτό , εγώ δεν ικανοποιήθηκα καθόλου από τον τρόπο που προσπαθείς να αναιρέσεις τα επιχειρήματα του προηγούμενου μηνύματός μου.....δεν βλέπω καμία ικανοποιητική απάντηση.....;)Σε παρακαλώ λοιπόν να παραθέσεις πιο πειστικά αντεπιχειρήματα από το να λές οτι δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματά σου , κατι που όπως προείπα δεν αληθεύει.


Όσον αφορά τα τελευταία λόγια σου , δεν μπορώ να καταλάβω πως σχετίζονται με το θέμα της συζήτησης.
Αν μπορούσες να το επεξηγήσεις....

Φιλικά Χάρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Διαβασε τι εχω γραψει παραπανω και θα δεις οτι ειναι ηδη γραμμενες οι απαντησεις που ψαχνεις...

Τα τελευταια μου λογια... Αρχικα συμπερανα οτι αρχισες προσφατα φροντιστηρια για την τριτη λυκειου, απο τον τροπο που ανελυσες το επιχειρημα μου... Βεβαια δεν εψαξες για προκειμενες και εβαλες οτι να ναι... Αν ειχες βρει τις προκειμενες παντως θα ειχες κανει καλη αναλυση του επιχειρηματος...

Οσο για το υστερογραφο αναφερομαι στην αξιολογηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Χαρη, σκεψου αυτο:

(1) Στη ζωη μας σπουδαζουμε μια φορα οι περισσοτεροι αν ειμαστε τυχεροι (ποσο μαλλον πριν 10-20 χρονια πριν, οταν σπουδαζανε οι θεολογοι μας που ηταν αλλιως τα πραγματα, δεν νομιζω να εχεις δει νεο θεολογο, τα 10-20 χρονια ισως να 'ναι και λιγα).

(2)Απο αυτες τις σπουδες θα μπορουμε να διαλεξουμε ενα επαγγελμα εμεις οι κοινοι θνητοι, το οποιο θα το ασκουμε για ολη μας τη ζωη, ετσι οπως γιναν οι συνταξεις, ειδικα αν αυτο προκειται για επαγγελμα στο δημοσιο τομεα (βλ. καθηγητης γυμνασιου-λυκειου).

(3) Θεολογια στο ελλαδεξ απο οσο ξερω ασχολειται κυριως (αν οχι αποκλειστικα) με την ορθοδοξια. Μπες στο σαϊτ της ακαδημιας θεολογικων σπουδων και θα ειναι σα να μπαινεις στο σαϊτ του αγιοσπυριδωνα ( https://www.acadimia.gr/ ).
Επισης, δες αυτο απο https://www.mysep.gr/?p=1588 :
Σκοπός του τμήματος :
Σκοπός του Τμήματος είναι η κατάρτιση των φοιτητών σε θέματα που αφορούν το περιεχόμενο της Αγίας Γραφής, την ιστορική πορεία της εκκλησίας και γενικότερα τη χριστιανική πίστη και παράδοση.
Πιο συγκεκριμένα το τμήμα Θεολογίας προσφέρει στους φοιτητές τους τη δυνατότητα να ερευνούν και να μελετούν την Ορθόδοξη Θεολογία, καλλιεργούν τους Πρακτικούς Κλάδους της Θεολογίας (Ποιμαντική, Κοινωνιολογία της Θρησκείας, Σύγχρονα Ιδεολογικά Ρεύματα), αλλά και να δημιουργούν την απαραίτητη επικοινωνία Εκκλησίας – Κοινωνίας.

Αρα λοιπον απο (1), (2) και (3) προκυπτει οτι ενας ελληνας καθηγητης θρησκευτικων στο σχολειο ειναι ενα ατομο το οποιο διαλεξε να αφιερωσει τη ζωη του στην ορθοδοξια, απο τα 18 μεχρι τα 65 και βαλε, συνειδητα. Οσο ανοιχτομυαλος και να ειναι, εναν δογματισμο θα τον εχει στα σιγουρα. Κι εμας ο θεολογος μας χρυσος ανθρωπος, θα ενδιαφερθει, θα νοιαστει, αλλα αν του μιλησεις για θρησκειες βλεπεις οτι το ατομο ειναι κολλημενο, πως να το κανουμε. Εσυ θα διδασκες για ΠΑΟΚ αν εισαι ΑΕΚ η αν δεν ασχολιοσουν με ποδοσφαιρο; Η θα διδασκες κομμουνισμο αν ησουν θετσερικος η αν δεν ασχολιοσουν με την πολιτικη; Δε νομιζω...

Τα παραπανω ελπιζω να σου αρκουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
νομιζω πως εισαι προκατειλημμένος .... δεν σημαινει πως οποιος καθηγητης διδασκει θρησκευτικα ειναι και φανατισμενος...παντα ολοι οι θεολογοι σ ολα τα σχολεια που πηγα ηταν ανοιχτομυαλοι ανθρωποι. δεν λεω παντα υπαρχουν και οι εξερεσεις αλλα δεν ειναι παντα ετσι.
δεν ειμαι και σιγουρη γιατι δεν εχω περασει και απο πολλους αλλα εχω την αισθηση οτι μαλλον το αντιθετο συμβαινει.
1 θεολογο ειχα τωρα. ανοιχτομυαλος ανθρωπος.αλλα μαλλον αυτη ηταν η εξαιρεση και οχι οι ξεροκεφαλοι κολλημενοι καθηγητες των θρησκευτικων.
αλλα οφφτοπικ...

μια φορα η προσευχη δεν πρεπει να γινεται στο σχολειο αφου ειναι πρωσοπικη υποθεση .... εκτος αυτου βεβαια, μονο προσευχη δεν γινεται!!!τα νευρα μας σπαμε καθε μερα! ΟΛΟΙ! εναν δεν ξερω που σηκωνεται οικειοθελως να πει προσευχη αναμεσα σε 300 ατομα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Η δικιά μου άποψη είναι πως όσοι υποστηρίζουν την ''κατάργηση της προσευχής'' στα σχολεία το πρωί το λένε μόνο και μόνο επειδή ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να την παρακολουθούν και πόσο μάλλον να την λένε κιόλας.Συγνώμη που θα το πω αλλά αυτά είναι κούφιες δικαιολογίες επειδή το πρωί δεν θέλετε να μπαίνετε σε αυτήν την διαδικασία των 2 λεπτών.Τι πάει να πει ότι είναι ''προσωπική υπόθεση'';;Θέλετε να πείτε ότι αν δεν υπήρχε ποτέ η προσευχή του σχολείου,εσείς θα προσευχόσασταν στο σπίτι σας κάθε μέρα,πως θα επισκεπτόσασταν την εκκλησία και θα συμπεριφερόσασταν ως αυτό που λέμε ''καλοί χριστιανοί'';;Από πότε σας έπιασε ο πόνος για τους αλλόθρησκους και τους αλλοεθνείς;Η μισή Ελλάδα -και για να μην πω η περισσότερη- βλέπει έναν Αλβανό,έναν μαύρο ή ένα Πακιστανό στον δρόμο και τον κοιτάει με μισό μάτι.Τώρα που θέλετε να απαλλαγείτε με την προσευχή σας έπιασε η πονοψυχία για αυτούς;Η μήπως εάν δεν υπήρχε η προσευχή αυτή θα βοηθούσατε ουσιαστικά κι όχι στα λόγια;Φυσικά και δεν θα διαφωνήσω περί των αλλόθρησκων και των αλλοεθνών,αλλά αν το εννοούσατε,δεν θα υπήρχε ρατσισμός,δεν θα υπήρχε κοινωνική ανισότητα.Θα δεχόμουν να καταργούταν η προσευχή εάν υπήρχαν λογικά επιχειρήματα.Εδώ θέλω να σημειώσω ότι ΔΕΝ είμαι φανατικός χριστιανός ούτε ''πνεύμα αντιλογίας''.Είμαι ένας φυσιολογικός έφηβος που όπως λέτε και εσείς μου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου να χονέψω ότι είμαι χριστιανός.Αλλά οι λόγοι που αναφέρετε για την κατάργηση απλά δεν στέκουν.Συγνώμη αν ήμουν απότομος/κουραστικός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Η δικιά μου άποψη είναι πως όσοι υποστηρίζουν την ''κατάργηση της προσευχής'' στα σχολεία το πρωί το λένε μόνο και μόνο επειδή ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να την παρακολουθούν και πόσο μάλλον να την λένε κιόλας.Συγνώμη που θα το πω αλλά αυτά είναι κούφιες δικαιολογίες επειδή το πρωί δεν θέλετε να μπαίνετε σε αυτήν την διαδικασία των 2 λεπτών.

Οπως ειπες κι εσυ ειναι δυο λεπτα. Εσυ προλαβαινεις να βαρεθεις μεσα σε δυο λεπτα; Εγω παντως οχι... :P Επισης, το θεμα δεν ειναι μονο η πρωινη προσευχη αν διαβασες τις προηγουμενες αναρτησεις, ειναι γενικα η υπαρξη του (οποιουδηποτε) θρησκευτικου στοιχειου στα σχολεια.

Τι πάει να πει ότι είναι ''προσωπική υπόθεση'';; Θέλετε να πείτε ότι αν δεν υπήρχε ποτέ η προσευχή του σχολείου,εσείς θα προσευχόσασταν στο σπίτι σας κάθε μέρα,πως θα επισκεπτόσασταν την εκκλησία και θα συμπεριφερόσασταν ως αυτό που λέμε ''καλοί χριστιανοί'';;

"Προσωπικη υποθεση" θα πει οτι ειναι καλυτερο να το κανεις μονος σου. Οπως οταν εγω παω τουαλετα δεν σε παιρνω μαζι μου ετσι κι οταν εσυ προσευχεσαι δεν χρειαζεται να ειμαι κι εγω εκει :P
Οπως και να το κανουμε καποια ατομα δεν νιωθουν αυτο το θρησκευτικο αισθημα εκεινη την ωρα (ή και γενικα). Και γενικα δεν νομιζω κανενας πρωι πρωι με την τσιμπλα στο ματι να ερχεται πιο κοντα στο θεο... Μηχανικη κινηση χεριων (και στοματος) ειναι. Και στο κατω κατω της γραφης αν ειναι να μαζευομαστε ολοι πριν το σχολειο κανενα προβλημα, αλλα ας τραγουδαμε ενα τραγουδι, το "Ποτε θα κανει ξαστερια" ξερω γω, που γινεται κι επικαιρο σιγα σιγα...

Από πότε σας έπιασε ο πόνος για τους αλλόθρησκους και τους αλλοεθνείς;Η μισή Ελλάδα -και για να μην πω η περισσότερη- βλέπει έναν Αλβανό,έναν μαύρο ή ένα Πακιστανό στον δρόμο και τον κοιτάει με μισό μάτι.Τώρα που θέλετε να απαλλαγείτε με την προσευχή σας έπιασε η πονοψυχία για αυτούς;

Οπως ακριβως δεν υπαρχει μονο μιση ελλαδα αλλα ολοκληρη, ετσι δεν υπαρχουν μονο ατομα που "βλεπουν εναν Αλβανο, εναν μαυρο ή εναν Πακιστανο στον δρομο και τον κοιτανε με μισο ματι."

Επισης, δεν μας επιασε πονος, πονος ειναι αυτο που αισθανονται ο loverδος και ο Γιωργακης τωρα που πηραν τα μετρα :P
Στην συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει μονο ενδιαφερον και αν δεν το καταλαβαινεις τωρα ισως το καταλαβεις αν τυχει να βρεθεις σε ξενη χωρα για να ζησεις... Εξαλλου και μερικοι απο τους συμμετεχοντες στη συζητηση, εφοσον δεν νιωθουν εκεινη την ωρα (ή και γενικα) αυτη τη θρησκευτικη κατανυξη, θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν "αλλοθρησκοι".

Η μήπως εάν δεν υπήρχε η προσευχή αυτή θα βοηθούσατε ουσιαστικά κι όχι στα λόγια;Φυσικά και δεν θα διαφωνήσω περί των αλλόθρησκων και των αλλοεθνών,αλλά αν το εννοούσατε,δεν θα υπήρχε ρατσισμός,δεν θα υπήρχε κοινωνική ανισότητα.Θα δεχόμουν να καταργούταν η προσευχή εάν υπήρχαν λογικά επιχειρήματα.

Εφοσον δεν γνωριζεις προσωπικα τα ατομα που τασσονται κατα, πιστευω οτι η όποια αμφιβολια, οπως και η όποια σιγουρια για το αν νοιαζονται ή οχι δεν εχει ουσιαστικο λογο υπαρξης. Επισης, λογικα επιχειρηματα υπαρχουν αν διαβασεις τις προηγουμενες αναρτησεις.

Συγνώμη αν ήμουν απότομος/κουραστικός..

Μην το συζητας, διαλογο κανουμε. Αλλα ειπαμε, αν γινεται να διαβαζουμε και τις προηγουμενες αναρτησεις ισα-ισα να εχουμε σφαιρικη αποψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ουτως η αλλως το υπουργειο παιδειας ονομαζεται "Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων" επομενως ποιος ειπε οτι η θρησκεια δεν ειναι στους σκοπους του σχολειου?? Φυσικα και ειναι, μην λεμε οτι θελουμε.

Ε καλα και το Υπουργείο μεταφορών και επικοινωνιών ειναι μαζι σαν όνομα αλλα δεν έχουν ουδεμία σχέση..

Η δικιά μου άποψη είναι πως όσοι υποστηρίζουν την ''κατάργηση της προσευχής'' στα σχολεία το πρωί το λένε μόνο και μόνο επειδή ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να την παρακολουθούν και πόσο μάλλον να την λένε κιόλας.Συγνώμη που θα το πω αλλά αυτά είναι κούφιες δικαιολογίες επειδή το πρωί δεν θέλετε να μπαίνετε σε αυτήν την διαδικασία των 2 λεπτών.Τι πάει να πει ότι είναι ''προσωπική υπόθεση'';;Θέλετε να πείτε ότι αν δεν υπήρχε ποτέ η προσευχή του σχολείου,εσείς θα προσευχόσασταν στο σπίτι σας κάθε μέρα,πως θα επισκεπτόσασταν την εκκλησία και θα συμπεριφερόσασταν ως αυτό που λέμε ''καλοί χριστιανοί'';;Από πότε σας έπιασε ο πόνος για τους αλλόθρησκους και τους αλλοεθνείς;Η μισή Ελλάδα -και για να μην πω η περισσότερη- βλέπει έναν Αλβανό,έναν μαύρο ή ένα Πακιστανό στον δρόμο και τον κοιτάει με μισό μάτι.Τώρα που θέλετε να απαλλαγείτε με την προσευχή σας έπιασε η πονοψυχία για αυτούς;Η μήπως εάν δεν υπήρχε η προσευχή αυτή θα βοηθούσατε ουσιαστικά κι όχι στα λόγια;Φυσικά και δεν θα διαφωνήσω περί των αλλόθρησκων και των αλλοεθνών,αλλά αν το εννοούσατε,δεν θα υπήρχε ρατσισμός,δεν θα υπήρχε κοινωνική ανισότητα.Θα δεχόμουν να καταργούταν η προσευχή εάν υπήρχαν λογικά επιχειρήματα.Εδώ θέλω να σημειώσω ότι ΔΕΝ είμαι φανατικός χριστιανός ούτε ''πνεύμα αντιλογίας''.Είμαι ένας φυσιολογικός έφηβος που όπως λέτε και εσείς μου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου να χονέψω ότι είμαι χριστιανός.Αλλά οι λόγοι που αναφέρετε για την κατάργηση απλά δεν στέκουν.Συγνώμη αν ήμουν απότομος/κουραστικός.


Και εσύ που ξέρεις τι είναι ο καθενας.Τους βάζεις όλους σε ένα τσουβάλι,αρα και τα περισσότερα επιχειρήματα σου είναι ανυπόστατα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Η δικιά μου άποψη είναι πως όσοι υποστηρίζουν την ''κατάργηση της προσευχής'' στα σχολεία το πρωί το λένε μόνο και μόνο επειδή ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να την παρακολουθούν και πόσο μάλλον να την λένε κιόλας.Συγνώμη που θα το πω αλλά αυτά είναι κούφιες δικαιολογίες επειδή το πρωί δεν θέλετε να μπαίνετε σε αυτήν την διαδικασία των 2 λεπτών
βαριουνται να κανουν την προσευχη? αχα. οχι. εγω συγκεκριμενα δεν βαριεμαι να κανω την προσευχη. αλλου πως την κανω δηλαδη? απλως δεν θελω να γινεται αυτη η διαδικασια μπροστα σε αλλους 300 οχι μονο γιατι ειναι προσωπικη υποθεση και ολοι οι αλλοι δεν κολλανε πουθενα εφ'οσων το κανεις για εσενα, αλλα και γιατι οι αλλοι 300 μονο προσευχη δεν κανουν και στοιχηματιζω οτι αυτο συμβαινει παντου. και δεν μπορω γενικως να καταλαβω που κολλαει η προσευχη στο σχολειο. Οχι οπου μας συμφερει αποδοχη της διαφορετικοτητας ναι, και οπου δεν μας συμφερει οχι...

Τι πάει να πει ότι είναι ''προσωπική υπόθεση'';;
νομιζω απαντηθηκε οποτε προχωραμε

Θέλετε να πείτε ότι αν δεν υπήρχε ποτέ η προσευχή του σχολείου,εσείς θα προσευχόσασταν στο σπίτι σας κάθε μέρα,πως θα επισκεπτόσασταν την εκκλησία και θα συμπεριφερόσασταν ως αυτό που λέμε ''καλοί χριστιανοί'';;
δικο μας θεμα και δικια μας ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ υποθεση αλλα μιας και το ρωτας, ναι αυτο θελουμε να πουμε αλλα οχι ετσι οπως το εθεσες. προσευχη κανουμε αλλα οχι καθε μερα την ταδε ωρα γιατι τοτε γινεται ακριβως το ιδιο που λεμε με το σχολειο. προσευχη κανεις οταν νιωθεις οτι εχεις αναγκη να κανεις και εγω προσωπικη δεν εχω πραγραμμα σε αυτην την αναγκη...


Από πότε σας έπιασε ο πόνος για τους αλλόθρησκους και τους αλλοεθνείς;Η μισή Ελλάδα -και για να μην πω η περισσότερη- βλέπει έναν Αλβανό,έναν μαύρο ή ένα Πακιστανό στον δρόμο και τον κοιτάει με μισό μάτι.Τώρα που θέλετε να απαλλαγείτε με την προσευχή σας έπιασε η πονοψυχία για αυτούς;Η μήπως εάν δεν υπήρχε η προσευχή αυτή θα βοηθούσατε ουσιαστικά κι όχι στα λόγια;Φυσικά και δεν θα διαφωνήσω περί των αλλόθρησκων και των αλλοεθνών,αλλά αν το εννοούσατε,δεν θα υπήρχε ρατσισμός,δεν θα υπήρχε κοινωνική ανισότητα.
αυτο ακριβως. οταν θελουν να γινει κατι να γινει σε ολους τους τομεις χωρις εξαιρεσεις....οχι να ειναι ολα καλα και ωραια αλλα την προσευχη να την αφησουμε για να μην ερθει σε συγκρουση το κρατος με την εκκλησια οπως εγινε οταν καταργηθηκε η αναγραφη της θρησκειας στις ταυτοτητες.



και θα συμφωνησω σε αυτο που ειπε ο "Αμπελοφιλοσοφος" για τις προηγουμενες σελιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Υπαρχει αποψη μου/σου και υπαρχει και τεκμηριωμενη αποψη μου/σου με επιχειρηματα (αν και νομιζω πως το περιπου ιδιο λεμε)... παρολο που ζουμε σε πολυδιαστατο κοσμο δεν νομιζω πως αυτες οι εννοιες εχουν χαθει,ειδικα οι ακροτητες...και γενικα δεν νομιζω πως μια μεση λυση ειναι μη πραγματοποιησημη σε οποιοδηποτε τομεα της ζωης μας..
προσωπικα δεν σεβομαι αποψεις, σεβομαι το δικαιωμα να εχουν αποψεις οι υπολοιποι παρ'ολα αυτα.
δεν δεχομαι, ομως, φρασεις οπως "η αποψη μου ειναι το ενα και το αλλο" χωρις να αιτιολογουν.

μιλωντας για ακρα, δεν νομιζω να εισαι εσυ η ιδια σε θεση να προσδιορισεις την ακροτητα. παρ'ολα αυτα σε βλεπω πεποισμενη οτι αυτο που θεωρεις ως "μεση λυση" θα ειναι η ιδανικη λυση για το οποιοδηποτε προβλημα θα συναντησουμε, κατι που με βρισκει αντιθετο.

μια μεση δεν ειναι παντα (πιστευω, σχεδον ποτε) η ενδεδειγμενη (αν και κανω την παραδοχη οτι υπαρχουν ακροτητες, ενω εχω πολλες αμφιβολιες για αυτο) απλα ειναι ο,τι πιο ευκολο βραχυπροθεσμα και αυτη που βολευει τους καιροσκοπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αα! και θελω να γραψω κατι ακομα σχετικα με αυτο μυνημα μιας και δεν μπορω να κανω εντιτ.
Η δικιά μου άποψη είναι πως όσοι υποστηρίζουν την ''κατάργηση της προσευχής'' στα σχολεία το πρωί το λένε μόνο και μόνο επειδή ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να την παρακολουθούν και πόσο μάλλον να την λένε κιόλας.Συγνώμη που θα το πω αλλά αυτά είναι κούφιες δικαιολογίες επειδή το πρωί δεν θέλετε να μπαίνετε σε αυτήν την διαδικασία των 2 λεπτών.Τι πάει να πει ότι είναι ''προσωπική υπόθεση'';;Θέλετε να πείτε ότι αν δεν υπήρχε ποτέ η προσευχή του σχολείου,εσείς θα προσευχόσασταν στο σπίτι σας κάθε μέρα,πως θα επισκεπτόσασταν την εκκλησία και θα συμπεριφερόσασταν ως αυτό που λέμε ''καλοί χριστιανοί'';;Από πότε σας έπιασε ο πόνος για τους αλλόθρησκους και τους αλλοεθνείς;Η μισή Ελλάδα -και για να μην πω η περισσότερη- βλέπει έναν Αλβανό,έναν μαύρο ή ένα Πακιστανό στον δρόμο και τον κοιτάει με μισό μάτι.Τώρα που θέλετε να απαλλαγείτε με την προσευχή σας έπιασε η πονοψυχία για αυτούς;Η μήπως εάν δεν υπήρχε η προσευχή αυτή θα βοηθούσατε ουσιαστικά κι όχι στα λόγια;Φυσικά και δεν θα διαφωνήσω περί των αλλόθρησκων και των αλλοεθνών,αλλά αν το εννοούσατε,δεν θα υπήρχε ρατσισμός,δεν θα υπήρχε κοινωνική ανισότητα.Θα δεχόμουν να καταργούταν η προσευχή εάν υπήρχαν λογικά επιχειρήματα.Εδώ θέλω να σημειώσω ότι ΔΕΝ είμαι φανατικός χριστιανός ούτε ''πνεύμα αντιλογίας''.Είμαι ένας φυσιολογικός έφηβος που όπως λέτε και εσείς μου έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου να χονέψω ότι είμαι χριστιανός.Αλλά οι λόγοι που αναφέρετε για την κατάργηση απλά δεν στέκουν.Συγνώμη αν ήμουν απότομος/κουραστικός..
αν και ολα τα απαντησαμε παρακατω ξεχασα να πω κατι.
λες οτι δεν στεκουν τα επιχειρηματα μας περι καταργησης της προσευχης στα σχολεια. εσυ ομως δεν εχεις ουτε ενα επιχειρημα για την διατηρηση της. δεν εχει λογο υπαρξης. και αυτο απο μονο αποτελει λογο καταργησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εαν σταματησει και η προσευχη στα σχολεια τοτε παει...χαθηκαμε σαν εθνος! δυστυχως αυτοι που προσπαθουν να επιτυχουν κατι τετοιο θα το καταφερουν και τοτε...αντιο Ελλαδα!!! κακα τα ψεματα μια χωρα οριζεται και απο τη θρησκεια της, η οποια με τη σειρα της καθοριζει τα ηθη τα εθιμα και τις παραδοσεις. φυσικα και αποδεχομαστε τη διαφορετικοτητα του καθε ανθρωπου και σεβομαστε τη θρησκεια στην οποια πιστευει, όμως σε καμία περιπτωση δε θα ενθαρρυνα την απαγορευση της πρωινης προσευχης στα σχολεια. η θρησκεια του καθε λαου ανηκει στην ταυτοτητα του!!! αν χαθει η θρησκεια, χανεται κα ι η ταυτοτητα. αν καποιος δεν θελει να παρακολουθησει την πρωινη προσευχη μπορει απλα να μην το κανει.
κατι που πολυ ηθελα καποιοι να κανουν εδω και χρονια αρχιζουν και το καταφερνουν, γιατι πολυ απλα χτυπανε τη νεα γενια...
παρακολουθηστε ολοκληρο το παρακατω συνδεσμο και βγαλτε τα δικα σας συμπερασματα!ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΟΜΩΣ!!!!ειστε μικρα αλλα θα καταλαβετε καποια στιγμη!
https://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5k
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το βίντεο. Αποδίδει άριστα την κατάσταση της ελληνικής πραγματικότητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το βίντεο. Αποδίδει άριστα την κατάσταση της ελληνικής πραγματικότητας...
δυστυχως ναι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top