Να είναι υποχρεωτική η πρωινή προσευχή στα σχολεία;

Να είναι υποχρεωτική η πρωινή προσευχή στα σχολεία;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)
  • Ναι

    Ψήφοι: 46 31.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 81 56.3%
  • Δεν ξέρω, αμφιταλαντεύομαι

    Ψήφοι: 6 4.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 9.7%

rka

Νεοφερμένος

Η rka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αγαπητή Himela το οτι κάνεις προσευχή όντως δεν σε κάνει καλό άνθρωπο αν δεν το θες πραγματικά, αλλα αφου δεν σε ενδιαφέρει η θρησκεία μας τότε δεν μπορείς και να εκφέρεις και γνώμη, όσο για το χαβαλέ στην προσευχή δεν φταίει η προσευχή αλλα οι άνθρωποι που δεν έχουν σεβασμό σε τίποτα γιατί ακόμη και οι αλλόθρησκοι σέβονται την προσευχή. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να προσεύχεσαι αλλα όυτε όμως και να απαγορεύεις την δημόσια εκδήλωση της πίστης μου, γιατί σαν Ελληνίδα είμαι Ορθόδοξη Χριστιανή και όσα κι αν μας έχουνε απαγορεύσει αυτό δεν θα το καταφέρουν.Η Εκκλησία (άνθρωποι) δεν με ενδιαφέρει τι λένε αλλα την διαχωρίζω από την πίστη και την εκδήλωση σεβασμού σε αυτή.
Τώρα απ'όσα λες για τους προγόνους μου , φαίνεται δεν είσαι Ελληνίδα ούτε στην ιθαγέννεια ούτε στην ψυχή μάλλον θα κατάγεσαι από άλλη χώρα και απλά έχεις την υπηκοότητα και γι'αυτό δεν σε ενδιαφέρει.Αν θέλεις μπορείς άνετα να μεταναστεύσεις λίγες εκατοντάδες χιλιόμετρα πιο μακριά για να μείνουν εδώ (και δεν το αναφέρω ρατσιστικά) αλλοδαποί συμπολίτες μας που θέλουν να είναι εδώ πραγματικά και ενδιαφέρονται και μαθαίνουν την ιστορία μας και τα ήθη και τα εθιμά μας.Όσο για την τυχαιότητα ,που δηλώνεις μάλλον δεν σέβεσαι τίποτα ούτε καν για τους ανθρώπους που έδωσαν την ζωή και το αίμα τους, για να ζείς εσύ εδώ ελεύθερη, να γράφεις ότι σου έρθει και να κρίνεις χωρίς να έχεις κάνει κάτι αξιοσημείωτο στην ζωή σου.Ελπίζω να ξανασκεφτείς αυτά που έγραψες λίγο και να σέβεσαι τους άλλους αν θέλεις και εκείνοι να κάνουν το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αγαπητή Himela το οτι κάνεις προσευχή όντως δεν σε κάνει καλό άνθρωπο αν δεν το θες πραγματικά, αλλα αφου δεν σε ενδιαφέρει η θρησκεία μας τότε δεν μπορείς και να εκφέρεις και γνώμη, όσο για το χαβαλέ στην προσευχή δεν φταίει η προσευχή αλλα οι άνθρωποι που δεν έχουν σεβασμό σε τίποτα γιατί ακόμη και οι αλλόθρησκοι σέβονται την προσευχή. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να προσεύχεσαι αλλα όυτε όμως και να απαγορεύεις την δημόσια εκδήλωση της πίστης μου, γιατί σαν Ελληνίδα είμαι Ορθόδοξη Χριστιανή και όσα κι αν μας έχουνε απαγορεύσει αυτό δεν θα το καταφέρουν.Η Εκκλησία (άνθρωποι) δεν με ενδιαφέρει τι λένε αλλα την διαχωρίζω από την πίστη και την εκδήλωση σεβασμού σε αυτή.
Τώρα απ'όσα λες για τους προγόνους μου , φαίνεται δεν είσαι Ελληνίδα ούτε στην ιθαγέννεια ούτε στην ψυχή μάλλον θα κατάγεσαι από άλλη χώρα και απλά έχεις την υπηκοότητα και γι'αυτό δεν σε ενδιαφέρει.Αν θέλεις μπορείς άνετα να μεταναστεύσεις λίγες εκατοντάδες χιλιόμετρα πιο μακριά για να μείνουν εδώ (και δεν το αναφέρω ρατσιστικά) αλλοδαποί συμπολίτες μας που θέλουν να είναι εδώ πραγματικά και ενδιαφέρονται και μαθαίνουν την ιστορία μας και τα ήθη και τα εθιμά μας.Όσο για την τυχαιότητα ,που δηλώνεις μάλλον δεν σέβεσαι τίποτα ούτε καν για τους ανθρώπους που έδωσαν την ζωή και το αίμα τους, για να ζείς εσύ εδώ ελεύθερη, να γράφεις ότι σου έρθει και να κρίνεις χωρίς να έχεις κάνει κάτι αξιοσημείωτο στην ζωή σου.Ελπίζω να ξανασκεφτείς αυτά που έγραψες λίγο και να σέβεσαι τους άλλους αν θέλεις και εκείνοι να κάνουν το ίδιο

Γιατι να μην εκφερει γνωμη ;
Τι σε εχουν απαγορευσει μωρε ;
Θα ηθελα να μαθω τι αξιοσημειωτο εχει κανει η παραπανω κυρια .
Και επιπλεον ο σεβασμος διδασκεται και κερδιζεται .

Η πρωινη προσευχη δεν πρεπει να ειναι υποχρεωτικη-νομιζω οποιος θελει πηγαινει- εγω οσο ημουν μαθητης μια πηγαινα μια οχι. Ουτε με εκανε καλυτερο ανθρωπο ουτε καλυτερο πιστο . Φυσικα ολοι οι Ελληνες δεν ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι αλλα δεν σημαινει κατι αυτο. Μπορει εγω να πιστευω οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε απο μια μεγαλη εκρηξη . Τι σημαινει αυτο ; Οτι ειμαι λιγοτερο Ελληνας απο καποιον αλλο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rka

Νεοφερμένος

Η rka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γιατι να μην εκφερει γνωμη ;
Τι σε εχουν απαγορευσει μωρε ;
Θα ηθελα να μαθω τι αξιοσημειωτο εχει κανει η παραπανω κυρια .
Και επιπλεον ο σεβασμος διδασκεται και κερδιζεται .

Η πρωινη προσευχη δεν πρεπει να ειναι υποχρεωτικη-νομιζω οποιος θελει πηγαινει- εγω οσο ημουν μαθητης μια πηγαινα μια οχι. Ουτε με εκανε καλυτερο ανθρωπο ουτε καλυτερο πιστο . Φυσικα ολοι οι Ελληνες δεν ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι αλλα δεν σημαινει κατι αυτο. Μπορει εγω να πιστευω οτι ο κοσμος δημιουργηθηκε απο μια μεγαλη εκρηξη . Τι σημαινει αυτο ; Οτι ειμαι λιγοτερο Ελληνας απο καποιον αλλο ;

Ποιός σου είπε οτί απαγόρευσα κάποιον να εκφέρει γνώμη, γιατί διαστρεβλώνεις τα λόγια μου όπως σε συμφέρει δεν είπα ότι όποιος δεν είναι ορθόδοξος χριστιανός δεν έλληνας ουτε να κάνει υποχρεωτικά προσευχή, όχι όμως να απαγορεύεται σε αυτούς που θέλουν, όσο για την απαγόρευση μια χαρά θα γίνει σιγά σιγα τάχα δήθεν οτι δεν χρειάζεται και καταπατά τα δικαιώματα και αλλα τέτοια κουραφέξαλα. Και όσο για το αξιοσημείωτο, δεν αναφερόμουν σε εμένα αλλα στους ανθρώπους που σκοτώθηκαν και σκοτώνονται ακόμη για να φυλάττουν την πατρίδα μας και τα ιδανικά της για να κοιμάσε εσύ ήσυχος στο κρεβατάκι σου. Και κάτι τελευταίο για τον σεβασμό για να κερδιθεί πρέπει πρώτα να τον δέιχνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Να σε διορθώσω, μια κοινωνία έχει νόμους.
Η φορολογία, η υποχρεωτική δημόσια ασφάλεια κλπ ναι, όντως καλύπτονται τόσο από το εθνικό δίκαιο όσο και από το διεθνές.

ΟΜΩΣ.

Οι κανόνες που αναφέρεις τίθενται ως ηθικοί κανόνες σε μια κοινωνία.
Η υποχρεωτική προσευχή δηλαδή, αν υπάρχει στη νομολογία του εθνικού μας δικαίου (πράγμα που δεν το έχω ψάξει συγκεκριμένα, ψάξτε το και πείτε ), τότε ναι μιλάμε για παραβίαση της ελεύθερης βούλησης και αυτό μπορεί να κριθεί και να πάει μέχρι και το Ευρωπαικό δικαστήριο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. ;)

Το να ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙΣ δηλαδή κάποιον να παραστεί σε θρησκευτική τελετή ή τελετουργία είναι παραβίαση του νόμου περί ανεξιθρησκείας, η οποία υπάρχει και εφαρμόζεται στο διεθνές δίκαιο , ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια.

Επαναλαμβάνω: ήταν μέσα στο First Declaration of Humarn Rights, French Revolution, 1789.

Άρα το επιχείρημά σου, σύμφωνά με τη διεθνή νομολογία κρίνεται άτοπον.
Δεν αναφερω γενικά τη φορολογία αλλά στο τρόπο φορολόγησης. Άτομα με μηδενικό ή αρνητικόωεισόδημα φορολογούνται από τα τεκμήρια ή από την ιδιότητας ενώ άλλοι με μαγαλύτερο εισόδημα απολαμβάνουν παροχές γιατί τους καλύπτει το αφορολόγητο.


H προσευχή δεν είναι θρησκευτική τελετή συνεπώς η προσευχή δεν παραβιάζει κανένα ανθρώπινο δικαίωμα. Έτσι και αλλιώς η ελληνιή νομοθεσία επιτρέπει στους αλλόθρησκους να μην παρακολουθήσουν την προσευχή. Δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ποιός σου είπε οτί απαγόρευσα κάποιον να εκφέρει γνώμη, γιατί διαστρεβλώνεις τα λόγια μου όπως σε συμφέρει δεν είπα ότι όποιος δεν είναι ορθόδοξος χριστιανός δεν έλληνας ουτε να κάνει υποχρεωτικά προσευχή, όχι όμως να απαγορεύεται σε αυτούς που θέλουν, όσο για την απαγόρευση μια χαρά θα γίνει σιγά σιγα τάχα δήθεν οτι δεν χρειάζεται και καταπατά τα δικαιώματα και αλλα τέτοια κουραφέξαλα. Και όσο για το αξιοσημείωτο, δεν αναφερόμουν σε εμένα αλλα στους ανθρώπους που σκοτώθηκαν και σκοτώνονται ακόμη για να φυλάττουν την πατρίδα μας και τα ιδανικά της για να κοιμάσε εσύ ήσυχος στο κρεβατάκι σου. Και κάτι τελευταίο για τον σεβασμό για να κερδιθεί πρέπει πρώτα να τον δέιχνεις.

Τετοια πραγματα σας εχει διδαξει η θρησκεια-εκκλησία ;
Τι σχεση εχει η θρησκεια με τους θανατους και αυτους που προστατευουν την πατριδα ; Εσεις με αγχος κοιμαστε ;
Κουραφεξαλα ; Εσυ μπορει να θελεις να κανεις προσευχη 2 ωρες με τον ανθιμο θα πρεπει να το υποστω και εγω ; Εξαλλου η πιστη δεν συνδεεται με την προσευχη .
Φιλοσοφος-Ποιητης ειμαι και στην καθημερινοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Αγαπητή Himela το οτι κάνεις προσευχή όντως δεν σε κάνει καλό άνθρωπο αν δεν το θες πραγματικά, αλλα αφου δεν σε ενδιαφέρει η θρησκεία μας τότε δεν μπορείς και να εκφέρεις και γνώμη

Βρισκόμαστε σε μια δημοκρατική χώρα στην οποία την τελευταία φορά που έλεγξα υπάρχει ελευθερία λόγου οπότε θα μου επιτρέψεις να εκφράζω όποια άποψη θέλω εφόσον δεν προσβάλλω κάποιον.
Δεν είπα ότι δε με ενδιαφέρει η θρησκεία, είπα ότι δεν μπορεί κανείς να κάνει υποχρεωτική την εκδήλωσή της τή στιγμή που κάποιοι άνθρωποι μπορεί να πιστεύουν σε κάτι άλλο.


, όσο για το χαβαλέ στην προσευχή δεν φταίει η προσευχή αλλα οι άνθρωποι που δεν έχουν σεβασμό σε τίποτα γιατί ακόμη και οι αλλόθρησκοι σέβονται την προσευχή. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να προσεύχεσαι αλλα όυτε όμως και να απαγορεύεις την δημόσια εκδήλωση της πίστης μου, γιατί σαν Ελληνίδα είμαι Ορθόδοξη Χριστιανή και όσα κι αν μας έχουνε απαγορεύσει αυτό δεν θα το καταφέρουν.

Εχμ ο τίτλος του θρεντ είναι "να είναι υποχρεωτική η προσευχή στα σχολεία;", κάτι στο οποίο συμφωνείς από όσο κατάλαβα οπότε ναι, με υποχρεωνεις να προσεύχομαι ενώ εγώ δεν κάνω το ανάποδο. Όσοι θέλουν την προσευχή ας την κάνουν, όσοι δε θέλουν δεν τους υποχρεώνει κανείς.

Πολλοί είναι Έλληνες αλλά μη Χριστιανοί ορθόδοξοι. Σοκαριστικό, το ξέρω, αλλά έχουμε ανεξιθρησκεία.

Η Εκκλησία (άνθρωποι) δεν με ενδιαφέρει τι λένε αλλα την διαχωρίζω από την πίστη και την εκδήλωση σεβασμού σε αυτή.

Σε αυτό συμφωνούμε.

Τώρα απ'όσα λες για τους προγόνους μου , φαίνεται δεν είσαι Ελληνίδα ούτε στην ιθαγέννεια ούτε στην ψυχή μάλλον θα κατάγεσαι από άλλη χώρα και απλά έχεις την υπηκοότητα και γι'αυτό δεν σε ενδιαφέρει.Αν θέλεις μπορείς άνετα να μεταναστεύσεις λίγες εκατοντάδες χιλιόμετρα πιο μακριά για να μείνουν εδώ (και δεν το αναφέρω ρατσιστικά) αλλοδαποί συμπολίτες μας που θέλουν να είναι εδώ πραγματικά και ενδιαφέρονται και μαθαίνουν την ιστορία μας και τα ήθη και τα εθιμά μας.Όσο για την τυχαιότητα ,που δηλώνεις μάλλον δεν σέβεσαι τίποτα ούτε καν για τους ανθρώπους που έδωσαν την ζωή και το αίμα τους, για να ζείς εσύ εδώ ελεύθερη, να γράφεις ότι σου έρθει και να κρίνεις χωρίς να έχεις κάνει κάτι αξιοσημείωτο στην ζωή σου.Ελπίζω να ξανασκεφτείς αυτά που έγραψες λίγο και να σέβεσαι τους άλλους αν θέλεις και εκείνοι να κάνουν το ίδιο

Εσύ είσαι αυτή που χρειάζεται τη φήμη των προγόνων της για να δειχτεί ως άνθρωπος κι ως αξία από όσο φαίνεται. Εγώ προτιμώ να είμαι περήφανη για αυτά που έκανα εγώ και δε χρειάζομαι την υστεροφημία από χιλιετίες πεθαμένων ανθρώπων να με αναδείξει.

Μια χαρά Ελληνίδα είμαι αν και είναι τελείως τυχαίο γιατί αν οι γονείς μου επέλεγαν τότε που γεννήθηκα να κάνουν ένα ταξίδι στο Περού ας πούμε θα ήμουν από το Περού. Αυτή είναι η τυχαιότητα για την οποία μίλησα.

Και γιατί πρέπει να φύγω εγώ για να πάρουν τη θέση μου άλλοι; Έχετε περιορισμένο αριθμό των ελίτ που δέχεστε στην ελληνική αυτοκρατορία;:whistle:

Τους ανθρώπους που πέθαναν για να ζούμε ελεύθεροι τους σέβομαι αλλά υπάρχουν σε όλες τις χώρες, δεν είναι προνόμιο των Ελλήνων να πεθαίνουν για την υπεράσπιση της πατρίδας τους.

Πάντως αν αξιοσημείωτο είναι να υποχρεωνω τον κόσμο να προσεύχεται με το ζόρι και να προσβάλλω αυτούς που διαφωνούν μαζί μου, ομολογώ ότι όντως δεν έχω κάνει τίποτα αξιοσημείωτο στη ζωή μου. Δε βαριέσαι όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχμ εγώ δεν είμαι περήφανη για αυτά που έκαναν χιλιάδες χρόνια πριν κάποιοι τους οποίους θέλουν κάποιοι να θεωρούν προγόνους μας. Αν είχα γεννηθεί λίγες εκατοντάδες χιλιόμετρα πιο μακριά θα είχα άλλη θρησκεία, άλλα ήθη κι άλλα έθιμα. Οπότε μπα, δεν είμαι περήφανη για μια τυχαιότητα.
Και πάλι, δε με κάνει αυτό να νιώθω Ελληνίδα αλλά και έτσι να ήταν, ποιος νοιάζεται; Εγώ όχι πάντως.
Δε νιώθω την ανάγκη να νιώθω περήφανη για κάτι που έκαναν άλλοι. Τόσο απλό. Δε νιώθω την ανάγκη να πάρω τα εύσημα για κάτι που έκανε κάποιος άλλος και έτυχε να έχω το ίδιο dna με αυτόν όπως το θέτεις. Θα χαρώ για αυτόν αλλά γιατί να νιώσω εγώ ως άνθρωπος καλά επειδή είναι πρόγονός μου; Εγώ νιώθω περήφανη για αυτά που κάνω εγώ και αυτά έχουν αξία για μένα. Έτσι είμαι ως άνθρωπος.
Αντίστοιχα δε θα έπρεπε πχ να ντρέπεται ο Γερμανός επειδή ο πρόγονός του είναι ο Χίτλερ.

Δεν θα πάρω θέση για την προσευχή γιατί είναι αυστηρά προσωπικό θέμα. Επίσης έχει τόσο πολύ ανακατευτεί το νόημα της θρησκείας με τους κάκιστους εκπροσώπους της που δεν θα βγάλουμε άκρη. Αλλά το να ισοπεδώνεις έτσι την ιστορία μας, δεν το βρίσκω καθόλου σωστό! Η ιστορική μνήμη διατηρεί ζωντανή την ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία και την εθνική ταυτότητα κάθε λαού. Είναι οι γονείς μας, οι παππούδες μας, οι πρόγονοί μας, η συνέχεια που μας ενώνει, είμαστε εμείς! Λες ότι αν είχες γεννηθεί αλλού, θα είχες άλλη ιστορία. Ασφαλώς! Και θα ήσουν περήφανη για την εκεί ιστορία του τόπου. Εγώ δεν λέω ότι πρέπει μόνο οι ΄Ελληνες να είναι περήφανοι για την ιστορία τους.΄Ολοι οι λαοί έχουν καλά και κακά να επιδείξουν! Περηφανεύονται για τα καλά και βάζουν κάτω από το χαλί τα κακά! Αλλά σίγουρα δεν την απαξιώνουν! Ο Γιώργος Σεφέρης είχε πει "Σβήνοντας κανείς ένα κομμάτι από το παρελθόν, είναι σαν να σβήνει και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον κι είναι θλιβερή πια η ζωή που μοιάζει με ακατοίκητο σπίτι".΄Ολοι οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να έχουν ρίζες, να έχουν συνέχεια, να ανήκουν κάπου. Η σημασία της ταυτότητας ενός λαού φαίνεται καθαρά κι από την γνωστότατη φράση του Χένρι Κίσινγκερ «Ο ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ». Μην μας λες τώρα "ποιος νοιάζεται;" και ότι "αισθάνεσαι περήφανη μόνο γι΄αυτά που κάνεις εσύ". Τι στο καλό, φύτρωσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά τα τσιτάτα που γράφουμε στις εκθέσεις δε θα με πείσουν να νιώσω περήφανη για κάτι που έκαναν άλλοι με τους οποίους τυχαίνει να έχω κοινό dna.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη αλλά τα τσιτάτα που γράφουμε στις εκθέσεις δε θα με πείσουν να νιώσω περήφανη για κάτι που έκαναν άλλοι με τους οποίους τυχαίνει να έχω κοινό dna.

Κοριτσάκι μου, αφενός επαναλαμβάνεσαι αφετέρου καμία διάθεση δεν έχω να σε πείσω! Απλά την έκπληξή μου για τις απόψεις σου εκφράζω! Πίστεψέ με έχω γνωρίσει άπειρο κόσμο με τελείως διαφορετικούς τρόπους σκέψης αλλά αυτά που λες δεν είχε τύχει μέχρι τώρα να τα ακούσω από κανέναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί όταν κάποιος διαφωνεί με κάτι που λέμε νιώθουμε την ανάγκη να γίνουμε αγενείς και ειρωνικοί. Ο καθένας έχει την άποψή του. Λέγεται δημοκρατία.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ας δούμε λίγο νομικά τι ισχύει για την προσευχή.Η προσευχή νομικά ρυθμίζεται από το Προεδρικό Διάταγμα 201/98 το οποίο ορίζει ότι

Σύμφωνα με το ΠΔ 201/98 (ΦΕΚ 161 τ. Α’)- άρθρο 13, παρ. 5, εδάφ. α και β και παρ.10, εδαφ. δ, σας επισημαίνουμε ότι:
Α. Πριν από την έναρξη των μαθημάτων πραγματοποιείται κοινή προσευχή των μαθητών και του διδακτικού προσωπικού στο προαύλιο του σχολείου με ευθύνη των εκπαιδευτικών που εφημερεύουν. Σε περίπτωση δυσμενών καιρικών συνθηκών η προσευχή πραγματοποιείται στην αίθουσα κάθε τάξης. Οι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν υποχρεωτικά στην πρωινή προσευχή και στον εκκλησιασμό και επιβλέπουν τα τμήματά τους. Οι ετερόδοξοι μαθητές παρευρίσκονται με το τμήμα που ανήκουν στο χώρο της συγκέντρωσης χωρίς να συμμετέχουν στην προσευχή, τηρώντας απόλυτη ησυχία, σεβόμενοι τους δασκάλους και τους συμμαθητές τους που προσεύχονται.

Η προσευχή λοιπόν είναι υποχρεωτικό να γίνεται με εγκύκλιο αλλα δεν είναι υποχρεωτικό να παίρνουν μέρος ολοι οι μαθητές.
Το σύμφων για την προστασία πολιτικών και κοινωνιών δικαιωμάτων του ΟΗΕ στο άρθρο 18 ορίζει το δικαίωμα της θρησκευτικής πίστης η οποία μπορεί θειστική και αθειστική είτε ακόμα και να μη πιστεύεις σε καμία θρησκεία.
Αν τεθεί νόμος που να εξαναγκάζει την βάπτιση και τη θρησκευτική πίστη σε συγκεκριμένη θρησκεία αυτή παραβιάζει το εν λόγο σύμρωνο.Για τώρα η παραβίαση δεν υφίσταται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω γιατί όταν κάποιος διαφωνεί με κάτι που λέμε νιώθουμε την ανάγκη να γίνουμε αγενείς και ειρωνικοί. Ο καθένας έχει την άποψή του. Λέγεται δημοκρατία.:/

Η οποία (δημοκρατία) γεννήθηκε στην Ελλάδα.΄Η ούτε γι αυτό είσαι περήφανη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Νομίζω ότι η Χιμέλα εννοεί με διαφορετικό τρόπο την περηφάνια. Θεωρεί ότι είναι περήφανη για κάτι που έκανε η ίδια ή η ομάδα στην οποία συμμετείχε για παράδειγμα και όχι για πράγματα που έκαναν άλλοι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η προσευχή λοιπόν είναι υποχρεωτικό να γίνεται με εγκύκλιο αλλα δεν είναι υποχρεωτικό να παίρνουν μέρος ολοι οι μαθητές.

Δηλαδή το θέμα είναι να μη σε εξαναγκάζει; Και ποιο παιδάκι θα βρει το θάρρος να δηλώσει ότι δεν πιστεύει πχ; Αστεία πράγματα.

Έστω ότι μπαίνει με εγκύκλιο νέος κανόνας που λέει ότι πριν το μάθημα κάθε παιδί θα κάνει το γύρο του σχολείου κουβαλώντας έναν κουβά νερό. Το θέμα είναι αν θα εξαναγκάσεις τους μαθητές να το κάνουν ή το ότι δεν έχει κανένα νόημα να κουβαλάς ένα κουβά νερό μες στο σχολείο; Αντίστοιχα κανένα νόημα δεν έχει και η πρωινή προσευχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δηλαδή το θέμα είναι να μη σε εξαναγκάζει; Και ποιο παιδάκι θα βρει το θάρρος να δηλώσει ότι δεν πιστεύει πχ; Αστεία πράγματα.

Έστω ότι μπαίνει με εγκύκλιο νέος κανόνας που λέει ότι πριν το μάθημα κάθε παιδί θα κάνει το γύρο του σχολείου κουβαλώντας έναν κουβά νερό. Το θέμα είναι αν θα εξαναγκάσεις τους μαθητές να το κάνουν ή το ότι δεν έχει κανένα νόημα να κουβαλάς ένα κουβά νερό μες στο σχολείο; Αντίστοιχα κανένα νόημα δεν έχει και η πρωινή προσευχή.

Δεν έκρινα εγω το τι πρέπει να ισχύει αλλά τι ισχύει.Το αν δεν έχεις θάρρος να υποστηρίξεις το δικαίωμα σου δεν είναι κάτι που πρέπει να μας αφορά.Πάντως για του λόγου το αληθές επειδή πήγαμε και σχολείο και δεν μέναμε σε θάλαμο απομόνωσης υπήρχαν παιδιά που δεν παρακολουθούσαν ούτε καν τα θρησκευτικά ως άθεοι και είχαν δικαιολογήσει την ανεξιθρησκεία τους παρόλο που ο διευθυντής ήταν παπάς και θρησκευτικός. Το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας σου φτάνει μέχρι το σημείο του να αρνηθείς να πάρεις μέρος στην διαδικασία αυτή και αυτό είναι κατοχυρωμένο ακόμα και συνταγματικά.Απο εκεί και πέρα αυτοί που θέλουν να πάρουν μέρος στην προσευχή επειδή και το κράτος μας εχει συγκεκριμένη θρησκεία που είναι η χριστιανική ορθόδοξη το να απομονώσεις αυτά τα παιδιά που πιστεύουν είναι το ίδιο άσχημο με το να εξαναγκάσεις τους άθεους να πάρουν μέρος σε αυτήν την διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν απαντάς όμως. Το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας πρέπει να φτάνει μέχρι το σημείο όχι να μη συμμετέχεις στην κατήχηση, αλλά στο να μην υπάρχει κατήχηση. Γι' αυτό έφερα και το παράδειγμα με το νερό. Δεν είπε κανείς να απομονώσεις κανέναν. Απλά το σχολείο δεν είναι μέρος για τέτοια. Όποιος θέλει, σπίτι έχει και τόσες εκκλησίες υπάρχουν.

Σαν να μου λες ότι είναι άσχημο τα παιδιά που θέλουν να κουβαλούν κουβάδες με νερό, να τους εξαναγκάζεις να μη το κάνουν. Μα το σχολείο δεν είναι για να κουβαλάς κουβάδες :P . Το σχολείο δεν είναι για προσευχές :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω από πού κι ως πού η προσευχή είναι κάτι που πρέπει να κάνουν μια ομάδα ανθρώπων μαζί. Στην Εκκλησία το καταλαβαίνω, πας για ένα συγκεκριμένο λόγο αν και ακόμα και εκεί είναι προσωπικός ο λόγος και ο σκοπός για τον καθένα. Στο σχολείο τα παιδιά πάνε για να μάθουν πράγματα και να κοινωνικοποιηθούν. Η προσευχή στο σχολείο ενώπιον όλων πού ακριβώς κολλάει; Ρωτάω χωρίς διάθεση ειρωνείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πέρα απο το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία, στην Ελλάδα νομίζω υπάρχει ως επίσημη θρησκεία ο Χριστιανισμός. Όμως υπάρχει δεν υπάρχει προσευχή μια πρωινή συγκέντρωση των μαθητών είναι απαραίτητη για ανακοινώσεις κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η δημόσια ασφάλεια έχει το σκεπτικό ότι κάθε ανθρώπινο ον πρέπει να έχει πρόσβαση στην υγεία, κ να μην πεθάνει στον δρόμο αν του συμβεί κάτι.
Η χρησιμότητα της προσευχής (κ μάλιστα στο σχολείο!!!) ποια είναι ακριβώς? Νομίζω πως πρέπει να ξεκαθαριστούν ορισμένα βασικά πράγματα εδώ. Το σχολείο είναι τόπος μάθησης, τόπος πνευματικής ελευθερίας, ανάπτυξης της συνολικής προσωπικότητας των μαθητών. Σε τι από όλα αυτά βοηθάει η προσευχή?

Επίσης, να φανταστώ πως είσαι υπέρ του κατ'οίκον περιορισμού των γυναικών (γιατί να βγαίνουν έξω κ να έχουν ισότητα με τους άντρες, αφού επίσημη θρησκεία εδώ είναι ο χριστιανισμός, ο οποίος δεν αναγνωρίζει την ισότητα των φύλων), του κάψιμου μαγισσών, των διωγμών των αλλόθρησκων (τι δουλειά έχουν αυτοί εδώ?), κτλ κτλ.
Αν πραγματικά τα πιστεύεις αυτά που λες, πάνε να μείνεις στο Ιράν. Μια χαρά θα σου ταιριάζει (αν κ μέχρι και εκεί έχουν αρχίσει να αλλάζουν κάποια πράγματα σιγά σιγά).
Ειλικρινά σε συγχαίρω Παναγιώτη που παρά το νεαρόν της ηλικίας σου, ξέρεις πολύ καλά τι γίνεται.
Με τι ασχολείσαι ή με τι θα ήθελες να ασχοληθείς επαγγελματικά;
Αν θέλεις αυτό στείλτο μου και σε πιμί να συζητήσουμε από εκεί. <3


Αγαπητή Himela το οτι κάνεις προσευχή όντως δεν σε κάνει καλό άνθρωπο αν δεν το θες πραγματικά, αλλα αφου δεν σε ενδιαφέρει η θρησκεία μας τότε δεν μπορείς και να εκφέρεις και γνώμη, όσο για το χαβαλέ στην προσευχή δεν φταίει η προσευχή αλλα οι άνθρωποι που δεν έχουν σεβασμό σε τίποτα γιατί ακόμη και οι αλλόθρησκοι σέβονται την προσευχή. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να προσεύχεσαι αλλα όυτε όμως και να απαγορεύεις την δημόσια εκδήλωση της πίστης μου, γιατί σαν Ελληνίδα είμαι Ορθόδοξη Χριστιανή και όσα κι αν μας έχουνε απαγορεύσει αυτό δεν θα το καταφέρουνΗ Εκκλησία (άνθρωποι) δεν με ενδιαφέρει τι λένε αλλα την διαχωρίζω από την πίστη και την εκδήλωση σεβασμού σε αυτή.
Διαφωνώ. Η δημόσια εκδήλωση πίστης είναι τάση καταστρατήγησης της κοινής γνώμης και brainwashing σε νεαρά παιδιά δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου.
Όχι , κυρίες και κύριοι, να απαγορευτεί δια νόμου η δημόσια εκδήλωση προσευχής ειδικά στο χώρο του σχολείου.
Αυτά είναι κατάλοιπα παλιά και πλέον, ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ, πως είμαστε μια χώρα της Ε.Ε. και είτε το θέλουν είτε όχι,
σε κάποια πράγματα δεν γίνεται να είμαστε 150 χρόνια πίσω.

Τώρα απ'όσα λες για τους προγόνους μου , φαίνεται δεν είσαι Ελληνίδα ούτε στην ιθαγέννεια ούτε στην ψυχή μάλλον θα κατάγεσαι από άλλη χώρα και απλά έχεις την υπηκοότητα και γι'αυτό δεν σε ενδιαφέρει.Αν θέλεις μπορείς άνετα να μεταναστεύσεις λίγες εκατοντάδες χιλιόμετρα πιο μακριά για να μείνουν εδώ (και δεν το αναφέρω ρατσιστικά) αλλοδαποί συμπολίτες μας που θέλουν να είναι εδώ πραγματικά και ενδιαφέρονται και μαθαίνουν την ιστορία μας και τα ήθη και τα εθιμά μας.Όσο για την τυχαιότητα ,που δηλώνεις μάλλον δεν σέβεσαι τίποτα ούτε καν για τους ανθρώπους που έδωσαν την ζωή και το αίμα τους, για να ζείς εσύ εδώ ελεύθερη, να γράφεις ότι σου έρθει και να κρίνεις χωρίς να έχεις κάνει κάτι αξιοσημείωτο στην ζωή σου.Ελπίζω να ξανασκεφτείς αυτά που έγραψες λίγο και να σέβεσαι τους άλλους αν θέλεις και εκείνοι να κάνουν το ίδιο
Δικαίωμά της.
Μηδενί Συμφοράν ονιδείσης , Κοινή γαρ η Τύχη και το μέλλον Αόρατον - Ισοκράτης. ;)

Ποιός σου είπε οτί απαγόρευσα κάποιον να εκφέρει γνώμη, γιατί διαστρεβλώνεις τα λόγια μου όπως σε συμφέρει δεν είπα ότι όποιος δεν είναι ορθόδοξος χριστιανός δεν έλληνας ουτε να κάνει υποχρεωτικά προσευχή, όχι όμως να απαγορεύεται σε αυτούς που θέλουν, όσο για την απαγόρευση μια χαρά θα γίνει σιγά σιγα τάχα δήθεν οτι δεν χρειάζεται και καταπατά τα δικαιώματα και αλλα τέτοια κουραφέξαλα. Και όσο για το αξιοσημείωτο, δεν αναφερόμουν σε εμένα αλλα στους ανθρώπους που σκοτώθηκαν και σκοτώνονται ακόμη για να φυλάττουν την πατρίδα μας και τα ιδανικά της για να κοιμάσε εσύ ήσυχος στο κρεβατάκι σου. Και κάτι τελευταίο για τον σεβασμό για να κερδιθεί πρέπει πρώτα να τον δέιχνεις.
Μα όντως καταπατά τα δικαίωματα περί ανεξιθρησκείας, mademoissele!
Το είπα και πρίν, η πρώτη γενιά των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ήρθε μετά την Γαλλική Επανάσταση και την επανάσταση που γινόταν στην Αμερική ανάμεσα στους Μεξικάνουν και τους Αμερικάνους.

Γιατί ΛΟΙΠΟΝ rka,
να υπερασπίζεσαι ΤΌΣΟ την πατρίδα και τα ιδανικά ( τα οποία εγώ τα σέβομαι και είμαι λάτρης της αρχαίας φιλοσοφίας).
αλλά να ΜΗΝ αναγνωρίζεις τους συνανθρώπους σου τους Γάλλους που έχυσαν ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ το αίμα τους το 1789 για την
Liberté, Égalité, Fraternité. ~ Ελευθερία, Ισότητα, Αφελφότητα.
Το ρητό της Γαλλικής Επανάστασης.

Η οποία έφερε την First Declaration of Human Rights, η οποία σχετιζόταν με τα ατομικά δικαιώματα.
Πρώτο από όλα ήταν το δικαίωμα στη ζωή.

Άρθρο 1 - Οι άνθρωποι γεννιούνται καί παραμένουν ελεύθεροι, με ίσα δικαιώματα. Κοινωνικές διακρίσεις γίνονται μόνο με γνώμονα το κοινό συμφέρον.

Άρθρο 6 - Ο νόμος αποτελεί έκφραση της κοινής βούλησης. Όλοι οι πολίτες έχουν το δικαίωμα, προσωπικά ή με αντιπροσώπους τους, να μετέχουν στη θέσπισή του. Ο νόμος πρέπει να είναι ο ίδιος για όλους, ανεξάρτητα αν προστατεύει ή τιμωρεί. Εφόσον όλοι οι πολίτες είναι ίσοι απέναντι στο νόμο, μπορούν όλοι να μετέχουν το ίδιο και στα δημόσια αξιώματα, στις θέσεις και τις υπηρεσίες ανάλογα με τις ικανότητές τους και χωρίς καμία άλλη διάκριση παρά αυτή που πηγάζει από την αρετή τους και το ταλέντο τους.

Άρθρο 10 - Κανείς δεν πρέπει να διώκεται για τις πεποιθήσεις του, ακόμη και τις θρησκευτικές, εφ’όσον η εκδήλωσή τους δεν διαταράσσει τη δημόσια τάξη που ο νόμος έχει επιβάλλει.

Άρθρο 15 - Η κοινωνία έχει το δικαίωμα να ζητήσει ευθύνη από κάθε δημόσιο λειτουργό για τον τρόπο που άσκησε το λειτούργημά του.

Άρθρο 16 - Κάθε κοινωνία η οποία δεν έχει εξασφαλίσει τα δικαιώματα των πολιτών της και δεν έχει καθορίσει με ακρίβεια τη διάκριση των εξουσιών, δεν μπορεί να θεωρηθεί οργανωμένη.




Τετοια πραγματα σας εχει διδαξει η θρησκεια-εκκλησία ;
Τι σχεση εχει η θρησκεια με τους θανατους και αυτους που προστατευουν την πατριδα ; Εσεις με αγχος κοιμαστε ;
Κουραφεξαλα ; Εσυ μπορει να θελεις να κανεις προσευχη 2 ωρες με τον ανθιμο θα πρεπει να το υποστω και εγω ; Εξαλλου η πιστη δεν συνδεεται με την προσευχη .
Φιλοσοφος-Ποιητης ειμαι και στην καθημερινοτητα.
Agreed, Monsieur, you have my regards. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rka

Νεοφερμένος

Η rka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ειλικρινά σε συγχαίρω Παναγιώτη που παρά το νεαρόν της ηλικίας σου, ξέρεις πολύ καλά τι γίνεται.
Με τι ασχολείσαι ή με τι θα ήθελες να ασχοληθείς επαγγελματικά;
Αν θέλεις αυτό στείλτο μου και σε πιμί να συζητήσουμε από εκεί. <3



Διαφωνώ. Η δημόσια εκδήλωση πίστης είναι τάση καταστρατήγησης της κοινής γνώμης και brainwashing σε νεαρά παιδιά δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου.
Όχι , κυρίες και κύριοι, να απαγορευτεί δια νόμου η δημόσια εκδήλωση προσευχής ειδικά στο χώρο του σχολείου.
Αυτά είναι κατάλοιπα παλιά και πλέον, ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ, πως είμαστε μια χώρα της Ε.Ε. και είτε το θέλουν είτε όχι,
σε κάποια πράγματα δεν γίνεται να είμαστε 150 χρόνια πίσω.


Δικαίωμά της.
Μηδενί Συμφοράν ονιδείσης , Κοινή γαρ η Τύχη και το μέλλον Αόρατον - Ισοκράτης. ;)



Μα όντως καταπατά τα δικαίωματα περί ανεξιθρησκείας, mademoissele!
Το είπα και πρίν, η πρώτη γενιά των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ήρθε μετά την Γαλλική Επανάσταση και την επανάσταση που γινόταν στην Αμερική ανάμεσα στους Μεξικάνουν και τους Αμερικάνους.

Γιατί ΛΟΙΠΟΝ rka,
να υπερασπίζεσαι ΤΌΣΟ την πατρίδα και τα ιδανικά ( τα οποία εγώ τα σέβομαι και είμαι λάτρης της αρχαίας φιλοσοφίας).
αλλά να ΜΗΝ αναγνωρίζεις τους συνανθρώπους σου τους Γάλλους που έχυσαν ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ το αίμα τους το 1789 για την
Liberté, Égalité, Fraternité. ~ Ελευθερία, Ισότητα, Αφελφότητα.
Το ρητό της Γαλλικής Επανάστασης.

Η οποία έφερε την First Declaration of Human Rights, η οποία σχετιζόταν με τα ατομικά δικαιώματα.
Πρώτο από όλα ήταν το δικαίωμα στη ζωή.

Άρθρο 1 - Οι άνθρωποι γεννιούνται καί παραμένουν ελεύθεροι, με ίσα δικαιώματα. Κοινωνικές διακρίσεις γίνονται μόνο με γνώμονα το κοινό συμφέρον.

Άρθρο 6 - Ο νόμος αποτελεί έκφραση της κοινής βούλησης. Όλοι οι πολίτες έχουν το δικαίωμα, προσωπικά ή με αντιπροσώπους τους, να μετέχουν στη θέσπισή του. Ο νόμος πρέπει να είναι ο ίδιος για όλους, ανεξάρτητα αν προστατεύει ή τιμωρεί. Εφόσον όλοι οι πολίτες είναι ίσοι απέναντι στο νόμο, μπορούν όλοι να μετέχουν το ίδιο και στα δημόσια αξιώματα, στις θέσεις και τις υπηρεσίες ανάλογα με τις ικανότητές τους και χωρίς καμία άλλη διάκριση παρά αυτή που πηγάζει από την αρετή τους και το ταλέντο τους.

Άρθρο 10 - Κανείς δεν πρέπει να διώκεται για τις πεποιθήσεις του, ακόμη και τις θρησκευτικές, εφ’όσον η εκδήλωσή τους δεν διαταράσσει τη δημόσια τάξη που ο νόμος έχει επιβάλλει.

Άρθρο 15 - Η κοινωνία έχει το δικαίωμα να ζητήσει ευθύνη από κάθε δημόσιο λειτουργό για τον τρόπο που άσκησε το λειτούργημά του.

Άρθρο 16 - Κάθε κοινωνία η οποία δεν έχει εξασφαλίσει τα δικαιώματα των πολιτών της και δεν έχει καθορίσει με ακρίβεια τη διάκριση των εξουσιών, δεν μπορεί να θεωρηθεί οργανωμένη.





Agreed, Monsieur, you have my regards. ;)
Απορώ τί έχετε πάθει κάποιοι και φαγώνεστε με την προσευχή ενώ δεν είναι υποχρεωτική ,όσοι δεν θέλουν δεν κάνουν. Βλέπω όμως οτι υπάρχει η προπαγάνδα της τάχα καταπάτησης δικαιωμάτων και με καλή ρητορική προσπαθέιτε να περάσετε το μύνημα της καταργησής της.Για πιο λόγο δεν γνωρίζω. Ποιός είναι λοιπόν αυτός που καταπατά δικαιώματα ;
Όσον αφορά το ότι ασχολούμε με την πατρίδα και τα ιδανικά της, ε τι να κάνουμε στην Ελλάδα ζώ ,όχι στην Γαλλία αν δεν κρατήσουμε την ταυτοτητά μας στο τέλος δεν θα είμαστε τίποτα.

Ας δούμε λίγο νομικά τι ισχύει για την προσευχή.Η προσευχή νομικά ρυθμίζεται από το Προεδρικό Διάταγμα 201/98 το οποίο ορίζει ότι

Σύμφωνα με το ΠΔ 201/98 (ΦΕΚ 161 τ. Α’)- άρθρο 13, παρ. 5, εδάφ. α και β και παρ.10, εδαφ. δ, σας επισημαίνουμε ότι:
Α. Πριν από την έναρξη των μαθημάτων πραγματοποιείται κοινή προσευχή των μαθητών και του διδακτικού προσωπικού στο προαύλιο του σχολείου με ευθύνη των εκπαιδευτικών που εφημερεύουν. Σε περίπτωση δυσμενών καιρικών συνθηκών η προσευχή πραγματοποιείται στην αίθουσα κάθε τάξης. Οι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν υποχρεωτικά στην πρωινή προσευχή και στον εκκλησιασμό και επιβλέπουν τα τμήματά τους. Οι ετερόδοξοι μαθητές παρευρίσκονται με το τμήμα που ανήκουν στο χώρο της συγκέντρωσης χωρίς να συμμετέχουν στην προσευχή, τηρώντας απόλυτη ησυχία, σεβόμενοι τους δασκάλους και τους συμμαθητές τους που προσεύχονται.

Η προσευχή λοιπόν είναι υποχρεωτικό να γίνεται με εγκύκλιο αλλα δεν είναι υποχρεωτικό να παίρνουν μέρος ολοι οι μαθητές.
Το σύμφων για την προστασία πολιτικών και κοινωνιών δικαιωμάτων του ΟΗΕ στο άρθρο 18 ορίζει το δικαίωμα της θρησκευτικής πίστης η οποία μπορεί θειστική και αθειστική είτε ακόμα και να μη πιστεύεις σε καμία θρησκεία.
Αν τεθεί νόμος που να εξαναγκάζει την βάπτιση και τη θρησκευτική πίστη σε συγκεκριμένη θρησκεία αυτή παραβιάζει το εν λόγο σύμρωνο.Για τώρα η παραβίαση δεν υφίσταται

Συμφωνώ απόλυτα, μπράβο που το έθεσες τόσο ωραία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top