Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

aristonikos

Νεοφερμένος

Ο aristonikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδια δεν εχω κανενα προβλημα με τα ματια μου(μυωπιες ,στραβισμο κλπ).μου εχει μπει εμμονα η ιδεα να φορεσω γυαλια και βλεπω πως πολλοι φορανε κατι λεγομενα ξεκουραστικα γυαλια στο δδιαβασμα,οταν βλεπουν τηλεοραση και γενικα που καιρο με τον καιρο βοηθανε τα ματια και τα ξεκουραζουνε.υπαρχει περιπτωση αν φοραω τετοια γυαλια να προκυψει καποιο προβλημα στα ματια μου?(να σημειωσω πως συχνα νιωθω κουρασμενα τα ματια μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αυτό που ζητάς, δεν υφίσταται. :P
Άμα τσουν τα μάτια σου από το διάβασμα, απλά κόψε το παράλληλο λιώσιμο στο πιτσί και τράβα σε κανέναν οφθαλμίατρο γιατί μπορεί να έχεις κάποια από τις συνήθεις παθήσεις των ματιών.

Άμα έχεις εμμονή να βάλεις γυαλιά, γίνε hipster.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
παιδια δεν εχω κανενα προβλημα με τα ματια μου(μυωπιες ,στραβισμο κλπ).μου εχει μπει εμμονα η ιδεα να φορεσω γυαλια και βλεπω πως πολλοι φορανε κατι λεγομενα ξεκουραστικα γυαλια στο δδιαβασμα,οταν βλεπουν τηλεοραση και γενικα που καιρο με τον καιρο βοηθανε τα ματια και τα ξεκουραζουνε.υπαρχει περιπτωση αν φοραω τετοια γυαλια να προκυψει καποιο προβλημα στα ματια μου?(να σημειωσω πως συχνα νιωθω κουρασμενα τα ματια μου)

Μάλλον αναφέρεσαι στα γυαλάκια με χρωματιστούς φακούς, που θεωρητικά μειώνουνε τον πόνο στα μάτια απο πηγές φωτεινότητας όπως η TV και το PC. Δε νομίζω να κάνουνε και τρομερή δουλειά, αλλά αν τα θες ντε και καλά, what can i say, παρ'τα (τα γυαλιά).
Καλύτερα να παίξεις πρώτα με την φωτεινότητα και το contrast των οθονών σου.

Για το διάβασμα, μήπως αυτοί που τα φοράνε, έχουνε αστιγματισμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μάλλον αναφέρεσαι στα γυαλάκια με χρωματιστούς φακούς, που θεωρητικά μειώνουνε τον πόνο στα μάτια απο πηγές φωτεινότητας όπως η TV και το PC. Δε νομίζω να κάνουνε και τρομερή δουλειά, αλλά αν τα θες ντε και καλά, what can i say, παρ'τα (τα γυαλιά).
Καλύτερα να παίξεις πρώτα με την φωτεινότητα και το contrast των οθονών σου.

Για το διάβασμα, μήπως αυτοί που τα φοράνε, έχουνε αστιγματισμό;

Τα γυαλιά που λέμε για διάβασμα, τηλεόραση κλπ είναι διορθωτικά, απλά είναι χαμηλόβαθμα συνήθως 0,5 ή 0,75 άντε και για 1,00 βαθμό μυωπίας ή αστιγματισμού ή συνδυασμού των δύο. Ως παθούσα, απλά προτείνω να πάει σε οφθαλμίατρο, γιατί η "κούραση" συνήθως είναι δείγμα πάθησης των ματιών πχ μυωπία ή αστιγματισμός. Το ίδιο ισχύει και για τους επίμονους πονοκεφάλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,415 μηνύματα.
παιδια δεν εχω κανενα προβλημα με τα ματια μου(μυωπιες ,στραβισμο κλπ).μου εχει μπει εμμονα η ιδεα να φορεσω γυαλια και βλεπω πως πολλοι φορανε κατι λεγομενα ξεκουραστικα γυαλια στο δδιαβασμα,οταν βλεπουν τηλεοραση και γενικα που καιρο με τον καιρο βοηθανε τα ματια και τα ξεκουραζουνε.υπαρχει περιπτωση αν φοραω τετοια γυαλια να προκυψει καποιο προβλημα στα ματια μου?(να σημειωσω πως συχνα νιωθω κουρασμενα τα ματια μου)

Αν δεν έχεις πρόβλημα, τα μάτια σου θα κουράσεις.... Γιατί να πετάξεις λεφτά για κάτι που ίσως να μην χρειάζεσαι; Ίσως η κούραση των ματιών να οφείλεται στον φωτισμό του δωματίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Τα γυαλιά που λέμε για διάβασμα, τηλεόραση κλπ είναι διορθωτικά, απλά είναι χαμηλόβαθμα συνήθως 0,5 ή 0,75 άντε και για 1,00 βαθμό μυωπίας ή αστιγματισμού ή συνδυασμού των δύο. Ως παθούσα, απλά προτείνω να πάει σε οφθαλμίατρο, γιατί η "κούραση" συνήθως είναι δείγμα πάθησης των ματιών πχ μυωπία ή αστιγματισμός. Το ίδιο ισχύει και για τους επίμονους πονοκεφάλους.

Σαφώς, γι' αυτό ρώτησα και για τυχούσα περίπτωση αστιγματισμού, μήπως εννοεί αυτά. Απλώς πέρα απο τα διορθωτικά, υπάρχουνε αυτού του τύπου, σε περίπτωση που έχει προβλήματα με τη φωτεινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σαφώς, γι' αυτό ρώτησα και για τυχούσα περίπτωση αστιγματισμού, μήπως εννοεί αυτά. Απλώς πέρα απο τα διορθωτικά, υπάρχουνε αυτού του τύπου, σε περίπτωση που έχει προβλήματα με τη φωτεινότητα.

Ε τώρα άμα θέλει gadgets επειδη έχει κόλλημα με τα γυαλιά, τι να κάνουμε. Άμα έχει περισσευούμενα χρήματα για τέτοιες σαχλαμάρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orpheas

Νεοφερμένος

Ο Ορφέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ε τώρα άμα θέλει gadgets επειδη έχει κόλλημα με τα γυαλιά, τι να κάνουμε. Άμα έχει περισσευούμενα χρήματα για τέτοιες σαχλαμάρες :P

Δεν διαφωνώ, αλλά τόσα έχουν δει τα ματάκια μου. :fool:
Ας φτιάξει πρώτα τη φωτεινότητα και ας πάει μετά για luxur-ιες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γεια σας ρε παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με τα γυαλιά μου. Πρέπει να τα χτύπησα κάπου και να μη θυμάμαι και τώρα ο ένας φακός έχει μια μικρή θολούρα σε ένα σημείο. Είναι λιγάκι ενοχλητικό θα έλεγα.
Τώρα πρέπει οπωσδήποτε να αντικαταστήσω τον φακό ή υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εγώ έχω 3,75 και 4 μυωπία και φοράω φακούς από την γ' γυμνασίου όχι γιατί έχω κάποιο κόμπλεξ απλά τους ξεκίνησα επειδή παίζω μπάσκετ σε ομάδα και είχα σπάσει 2 ζευγάρια(:P) και τώρα τους συνήθισα και φοράω πάντα όταν είμαι εκτός σπιτιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και εγώ θέλω μικρή μυωπία:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ε σιγά κανονικά γυαλιά είναι όχι τεράστια :P

για να τα διάλεξες σημαίνει ότι σαρέσουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
για να τα διάλεξες σημαίνει ότι σαρέσουν :)
Φυσικά :P

Φέτος με τις πανελλήνιες μάλλον θα ανέβει και άλλο η μυωπία μου:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top