Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
Όχι χωρίς να τα ζαρώνώ.Αν εστιάσω σε κάτι σε λίγο το βλέπω καθαρά.Για λίγο όμως.Φακούς επαφής ίσως αργότερα δεν ξέρω.
Ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο.Όταν έχουμε μυωπία κι δε φοράμε γυαλιά , το μάτι συνηθίζει και αυτός είναι ο λόγος που σου φαίνεται ότι βλέπεις κάτι καθαρά, αφού εστιάσεις.Στην πραγματικότητα , αν βάλεις γυαλιά θα δεις μεγάλη διαφορά.Σε περίπτωση που ντρέπεσαι να φορέσεις ή δε σε βολεύουν , φόρα φακούς επαφής.Δεν τους νιώθεις και βλέπεις καθαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
εγώ έχω 2.50 και 2.50 και αστιγματισμό στο αριστερό μάτι... <-- εεεε, για μια στιγμή ποιος σε ρώτησε εσένα και πετάχτηκες σαν την πορδή?
ε ρε παιδιά εγώ απαντώ στο θέμα δεν χρειάζεται να με ρωτήσεις εσύ.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
ε ναι...μετα απο αυτο...θα το σκεφτω πολυ σοβαρα για να παω για λειζερ στο ματι :eek:
https://www.youtube.com/watch?v=WTUUVEy_ZBw&NR=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!Πάτε καλά? έχετε 1,50 και 2,50 και λέτε ότι έχετε μυωπία? εγώ τι να πω που έχω 7 και στα 2?:P α0χ0α0χ0α0χ0αχ0α0χα...πάντως το λέιζερ δεν είναι τίποτα! Ένα τσουκ και τελείωσες! Έκανε η ξαδέρφη μου και να τη που δεν ξανάβαλε γυαλιά το τέρας!:redface: και εγώ θα κάνω αλλά όταν σταθεροποιηθεί. Μετά τα 21 λένε μπορείς! Θα δούμε καμάριαμ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Οντως, αν εχεις και γυαλια και φακους, δεν υπαρχει σχεδον κανενα προβλημα, μεχρι και στην θαλασσα βλεπεις, αρκει να φορας και γυαλακια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
παιδια σας εφαγα όλους!! 9 μυωπια και στα δυο και αστιγματισμο 1,25 και 1,50. χα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
:eek:πλακα κανεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια σας εφαγα όλους!! 9 μυωπια και στα δυο και αστιγματισμο 1,25 και 1,50. χα!!!!
Σκέτο γεράκι είσαι. Συγχαρητήρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Απίστευτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
εγω εχω 2.25 και στα δυο αν και τελευταια φορα που πηγα οφθαλμιατρο ηταν πριν απο δυο χρονια!:P
παντως αν και φοραω ενα χρονο φακους λεω να τους σταματησω...δε με βολευουν καθολου!:confused:
κανω κανα 20λεπτο να τους βαλω...κατι κανω λαθος..δεν εξηγειται!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 125423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω 0.75 και στα δύο... δεν ξέρω αν μου έχει ανέβει γιατί έχω να πάω στον οφθαλμίατρο από τότε που κατάλαβα πως έχω μυωπία (πριν 1.5 χρόνο δηλαδή). Γυαλιά δεν φοράω σχεδόν ποτέ, μόνο για τον πίνακα τα βάζω καμιά φορά. Μάλιστα, τα είχα ξεχάσει στο εξοχικό της κολλητής μου και σήμερα που το φόρεσα μετά από δύο μήνες μου φάνηκαν κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
παιδια τι να κανουμε είναι κληρονομικο. η μανα μου εχει 13 και 14 και ο ξαδερφος μου 17!!!:clapup::clapup::clapup::alljumpy::teasing::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
παιδια τι να κανουμε είναι κληρονομικο. η μανα μου εχει 13 και 14 και ο ξαδερφος μου 17!!!:clapup::clapup::clapup::alljumpy::teasing::bleh:
13,14 και 17 λολ???????? Αυτο πραγματικα δεν γινεται:eek::eek::eek::eek::eek: Δηλαδη πρεπει να γεννηθηκαν με γυαλια!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Γίνεται!!!! Υπάρχει και μυωπία 22 βαθμών (αυτή ξέρω εγώ .Σίγουρα θα κυκλοφορούν και άλλες παρόμοιες)

Εγώ έχω 0.75 και στα δύο... δεν ξέρω αν μου έχει ανέβει γιατί έχω να πάω στον οφθαλμίατρο από τότε που κατάλαβα πως έχω μυωπία (πριν 1.5 χρόνο δηλαδή). Γυαλιά δεν φοράω σχεδόν ποτέ, μόνο για τον πίνακα τα βάζω καμιά φορά. Μάλιστα, τα είχα ξεχάσει στο εξοχικό της κολλητής μου και σήμερα που το φόρεσα μετά από δύο μήνες μου φάνηκαν κάπως.

Τι γυαλιά να φορέσεις, βρε Μαρία; Το 0,75 που έχεις πέρασε από τη μυωπία δίπλα και δεν ακούμπησε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Margaux

Νεοφερμένος

Η Margaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πραγματικα το θεμα παραλια χωρις γυαλια εχει αρκετο γελιο.Δεν βλεπεις που ειναι τα πραγματα σου,αλλα βλεπεις καποιον να σου κουναει το χερι.Μονο που δεν εισαι σιγουρος αν χαιρεταει εσενα ή καποιον αλλο γιατι πολυ απλα δεν βλεπεις.
Ακομα χειροτερο,η απουσια των γυαλιων ηλιου.Μετα απο τρελη οικονομια φορεσα φετος γυαλια ηλιου (εχω μυωπια εδω και 10 χρονια) τα οποια κανονικα κοστιζαν 600 euro.Οταν ακουσα το ποσό εμεινα.Ειναι ομως αναγκαια και αυτα για την προστασια των ματιων.
Οσο για την εγχειρηση με λέιζερ,ξερω οτι ενας απο τους κυριους κανονες ειναι να εχει σταθεροποιηθει η μυωπια για τουλαχιστον 2 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
παιδια τι να κανουμε είναι κληρονομικο. η μανα μου εχει 13 και 14 και ο ξαδερφος μου 17!!!:clapup::clapup::clapup::alljumpy::teasing::bleh:

Μα τους φακους επαφης τους πουλαν με 10 μαξ.
Βεβαια η μυωπια στους φακους μετριεται διαφορετικα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
εγώ δεν ξέρω αν θα κάνω λέιζερ. δεν έχω κόμπλεξ για να το σκέφτομαι σαν επιτακτική ανάγκη. έχω βολευτεί με γυαλιά και φακούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaux

Νεοφερμένος

Η Margaux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
εγώ δεν ξέρω αν θα κάνω λέιζερ. δεν έχω κόμπλεξ για να το σκέφτομαι σαν επιτακτική ανάγκη. έχω βολευτεί με γυαλιά και φακούς

Οπως εχουν πει και πιο πανω,οντως τωρα πια το να φορας γυαλια δεν ειναι "ντροπη" (και ποτε δεν θα επρεπε να ειναι)...Απλα δυσκολευει σε καποιες δραστηριοτητες και προσωπικα δεν μπορω να φορεσω φακους,οποτε εχω στραφει στη λυση του λέιζερ.Βεβαια ακομα το ψαχνω το θεμα γιατι αν δεν καλυψει η ασφαλιστικη μου τα εξοδα,δεν ξερω αν θα μπορεσω να κανω την επεμβαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Οπως εχουν πει και πιο πανω,οντως τωρα πια το να φορας γυαλια δεν ειναι "ντροπη" (και ποτε δεν θα επρεπε να ειναι)...Απλα δυσκολευει σε καποιες δραστηριοτητες και προσωπικα δεν μπορω να φορεσω φακους,οποτε εχω στραφει στη λυση του λέιζερ.Βεβαια ακομα το ψαχνω το θεμα γιατι αν δεν καλυψει η ασφαλιστικη μου τα εξοδα,δεν ξερω αν θα μπορεσω να κανω την επεμβαση...
είναι ακόμα "ντροπή" μην το βλέπεις έτσι επειδή εσύ μεγάλωσες. πήγαινε στο δημοτικό και στο γυμνάσιο να δεις τι προκαταλήψεις έχουν για τα γυαλιά. εκεί τα παιδιά είναι μικρά και δεν σκέφτονται. μακάρι να στα καλύψει γιατί είναι 1000+ ευρώ... εγώ πάλι καλά βολεύομαι με φακούς όταν χρειάζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123SMARAGDA123

Νεοφερμένος

Η 123SMARAGDA123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ έχω 3,5 βαθμούς μυωπίας στο ένα μάτι και στο άλλο 3,75. Τα γυαλιά τα φοράω μόνο όταν διαβάζω και βλέπω τηλεόραση. Πρέπει να φοράω τα γυαλιά όλη την ώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top