Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

75aba75din

Νεοφερμένος

Ο 75aba75din αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας.Είμαι 14 χρονών και έχω μυωπία.Τα γυαλιά τα απεχθάνομαι,ακόμα και ας μην βλέπω δεν βγαίνω έξω με γυαλιά.Όλοι ξέρουν πως ποτέ δεν πρόκειται να βάλω ακόμα και ας έχω 2.00 και 1.75 (:P).Λοιπόν θέλω να σας ρωτήσω εαν μπορώ να βάλω φακούς επαφής και πως μπορώ να σταματήσω την άυξηση της μυωπίας μου.Ευχαριστώ προκαταβολικά!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Μήπως είναι καλύτερα να πας σε κάποιον οφθαλμίατρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι μικρή και τα μάτια σου αναπτύσσονται ακόμα.Αμφιβάλλω να σου πει το ναι κάποιος οφθαλμίατρος.Εμένα να φανταστείς που πήγα στα 17 να του πω και μου είπε όχι.Βέβαια όχι ότι δεν φοράνε παιδιά της ηλικίας σου φακούς αλλά λέμε τώρα.Την μυωπία δεν μπορείς να την σταματήσεις εσύ.Όσο αναπτύσσεσαι ,αναπτύσσεται κι αυτή.Άλλες φορές μένει στάσιμη,άλλες μεγαλώνει και σπάνια μπορεί να μειωθεί ή να χαθεί.Δεν είναι κακό να φοράς γυαλιά πάντως.Μην είσαι τόσο κατά των γυαλιών.Δεν είναι και κάτι τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Για να τη μειωσεις μπορεις να κανεις μια ασκηση,να κοιτας απο ενα παραθυρο και να επικεντρωνεσαι αρχικα σε ενα κοντινο σημειο και στη συνεχεια σε ενα πιο μακρυνο.
Δες κικ αυτα
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=45904&highlight=%E3%F5%E1%EB%E9%E1
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=43100&highlight=%E3%F5%E1%EB%E9%E1
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=41074&highlight=%E3%F5%E1%EB%E9%E1&
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να τη μειωσεις μπορεις να κανεις μια ασκηση,να κοιτας απο ενα παραθυρο και να επικεντρωνεσαι αρχικα σε ενα κοντινο σημειο και στη συνεχεια σε ενα πιο μακρυνο.

Όπα.Αυτό πρώτη φορά το ακούω.Και πώς το κάνεις?Με ή χωρίς γυαλιά?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όπα.Αυτό πρώτη φορά το ακούω.Και πώς το κάνεις?Με ή χωρίς γυαλιά?:D
Δεν ξερω,μαλλον χωρις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έχω και εγώ το ίδιο κόμπλεξ με τα μυωπικά γυαλιά...Φοράω φακούς από β' γυμνασίου χωρίς τη συγκατάθεση του οφθαλμίατρου αλλά εφόσον μου το επέτρεψαν οι γονείς μου πήγα και πήρα.Δεν ενδείκνυται αλλά αφού έτσι νιώθεις εγώ λέω να τους πάρεις τους φακούς και σιγά σιγά θα τους συνηθίσεις.Η μυωπία τώρα όταν είναι να σταματήσει να ανεβαίνει θα σταματήσει,δεν μπορείς δυστυχώς να κάνεις κάτι γι αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γεια σας.Είμαι 14 χρονών και έχω μυωπία.Τα γυαλιά τα απεχθάνομαι,ακόμα και ας μην βλέπω δεν βγαίνω έξω με γυαλιά.Όλοι ξέρουν πως ποτέ δεν πρόκειται να βάλω ακόμα και ας έχω 2.00 και 1.75 (:P).Λοιπόν θέλω να σας ρωτήσω εαν μπορώ να βάλω φακούς επαφής και πως μπορώ να σταματήσω την άυξηση της μυωπίας μου.Ευχαριστώ προκαταβολικά!:no1:
Πρώτον το 2.00 δεν είναι καθόλου φρικτό πίστεψε με. Να είχα 2.00 και δεν θα ήθελα τίποτα άλλο. Είναι ταλαιπωρία να έχεις 7.30 και 6.30. Ούτε το γυαλί σου δεν μπορείς να βγάλεις.
Αν θες όμως να σταματήσεις την μυωπία πιο μετά(με λέηζερ βασικά) μη βάλεις φακούς επαφής διότι κάνουν κακό στο μάτι(διαβρώνουν τη μεμβράνη του ματιού) δεν επιτρέπεται να πειραχτεί το μάτι γιατί μπορεί να μείνεις και τυφλός. Οπότε ή διαλέγεις γυαλιά και μετά εξαφανίζεις τη μυωπία ή φακούς επαφής και την κρατάς μέχρι να πεθάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εγω μεχρι την εκτη δεν φορουσα τα γυαλακια μου και μολις μετρηθηκα και ειχα φτασει 2,50 να δεις τι ωραια που τα φορουσα:D
Αγοραζω μηνιαιους φακους κατα περιοδους και βαζω καμια φορα οταν βγαινω αλλα μην φανταστεις, τα αγαπαω πολυ τα γυαλακια μου... Βασικα δεν με βολευουν οι φακοι και με κουραζουν πολυ.
Μην νιωθεις κομπλεξ βρε, σιγα η μιση Ελλαδα εχει προβλημα στα ματια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

75aba75din

Νεοφερμένος

Ο 75aba75din αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_v

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
φοραω κι εγω γυαλια αλλα εκτος απο μειωπια εχω αιστιγματισμο και μετα απο 2 χειρουργια καταφερα να διοξω το σταβισμο ο οποιος δεν εφυγε τελειως αλλα ευτυχως δεν φαινεται τωρα...μην νιωθεις κομπλεξ για τα γυαλια..εγω τι να πω??που οσο ειχα το προβλημα του σταβισμου έφευγε το μάτι μου(αληθοριζα) και επρεπε να φοραω και γυαλια...και +φωνω με την~Λένα~ στο οτι η μιση Ελλάδα φοραει γυαλια..μη σου πω και η μιση Γη..όσο αφορα τους φακούς επαφής,μπορεις να φορέσεις γιατι η πλαστη ηληκία του ματιού ολοκληρώνεται στα 12 με 13...αλλα σου προτεινω να τους φορας μόνο όταν θα βγαίνεις έξω και για λίγες ώρες γιατι θα σε κουράζουν και θα σε κόβουν..αν και αυτό δεν είναι απόλυτο....πρέπει να κουβαλάς μαζί σου και όλα τα συμπράγκακα(θηκες κ.α)..αλλα με τους φακούς θεωρώ οτι πλέον ο κάθε οφθαλμίατρος λέει τα δικά του...

Όσο για το Μαρούλι εχω να πώ οτι μπορεί ο φακός να διαβρώνει το μάτι αλλα μόνο στην εξωτερικά του μεμβράνη οπου αυτη η μεμβράνη κατα τη διαρκεια του χειρουρφιού βγαινει..η επέμβαση γίνεται μόνο στο εσωτερικό του ματιού....
αν θές τσέκαρε αυτο λινκ...εκεί θα δείς την επέμβαση σε βίντεο αλλα όχι σε άνθρωπο.. σε σχεδιάγραμμα...(για όσους συχένονται τα αίματα σας ενημερώνω οτι δεν είναι καθόλου αιδιαστικό)...

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=Go82c4f1emc[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
κοιταξε εγω φορεσα φακους στην γ λυκειου αλλα συνειδητοποιησα οτι μπορυσα και νωριτερα αν προσεχεις και πλενεις τα χερια σου δν εχεις να φοβασαι κατι!
απλα πιστευω αν κρινω και απο τον ευατο μου οτι θα αλλαξει η μυωπια σου αναγκαστικα μεγαλωνοντας λιγακι ομως μην φανταστεις!απλα καλο ειναι να εξασκεις τα ματια σου χωρις γυαλια...γτ μια φιλη της ειχαν πει οτι της πηγαιναν με μικροτερη μυωπια απο μενα τα φορουσε συνεχεια απο το δημοτικο και διπλασιαστηκε ενω εγω π τα φορουσα μονο στην ταξη και τηλεοραση ητανε σχετικα σταθερη τωρα εχω 3 και στα δυο..και ξεκινησα με 1 και 1,50
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
φοραω κι εγω γυαλια αλλα εκτος απο μειωπια εχω αιστιγματισμο και μετα απο 2 χειρουργια καταφερα να διοξω το σταβισμο ο οποιος δεν εφυγε τελειως αλλα ευτυχως δεν φαινεται τωρα...μην νιωθεις κομπλεξ για τα γυαλια..εγω τι να πω??που οσο ειχα το προβλημα του σταβισμου έφευγε το μάτι μου(αληθοριζα) και επρεπε να φοραω και γυαλια...και +φωνω με την~Λένα~ στο οτι η μιση Ελλάδα φοραει γυαλια..μη σου πω και η μιση Γη..όσο αφορα τους φακούς επαφής,μπορεις να φορέσεις γιατι η πλαστη ηληκία του ματιού ολοκληρώνεται στα 12 με 13...αλλα σου προτεινω να τους φορας μόνο όταν θα βγαίνεις έξω και για λίγες ώρες γιατι θα σε κουράζουν και θα σε κόβουν..αν και αυτό δεν είναι απόλυτο....πρέπει να κουβαλάς μαζί σου και όλα τα συμπράγκακα(θηκες κ.α)..αλλα με τους φακούς θεωρώ οτι πλέον ο κάθε οφθαλμίατρος λέει τα δικά του...

Όσο για το Μαρούλι εχω να πώ οτι μπορεί ο φακός να διαβρώνει το μάτι αλλα μόνο στην εξωτερικά του μεμβράνη οπου αυτη η μεμβράνη κατα τη διαρκεια του χειρουρφιού βγαινει..η επέμβαση γίνεται μόνο στο εσωτερικό του ματιού....
αν θές τσέκαρε αυτο λινκ...εκεί θα δείς την επέμβαση σε βίντεο αλλα όχι σε άνθρωπο.. σε σχεδιάγραμμα...(για όσους συχένονται τα αίματα σας ενημερώνω οτι δεν είναι καθόλου αιδιαστικό)...

https://www.youtube.com/watch?v=Go82c4f1emc
ξερω γω.....θα μελετήσω κιόλας καλύτερα το θέμα όταν θα είμαι σε ηλικία συζητήσιμη για λέιζερ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Υπαρχουν τροπι εκτος του λειζερ για να μειωσεις την μυωπια???Ποσο γρηγορα αυξανετε η μυωπια? (ειμαι 18 και εχω γυρω σττους 3 βαθμους,μεχρι ποσο μπορει να παει?)

Επισης αμα δεν φοραω τα γυαλια και απλως βλεπω θολα αυξανετε η μυωπια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
η μυωπια ειναι απαισιαααα..εχω 7 και 7.25 αν θυμαμαι καλα...ειναι χαλια δεν βλεπω τιποτααααα...θελω να βαλω φακους...και στα 18 να κανω λέιζερ να ησιχασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Υπαρχουν τροπι εκτος του λειζερ για να μειωσεις την μυωπια???Ποσο γρηγορα αυξανετε η μυωπια? (ειμαι 18 και εχω γυρω σττους 3 βαθμους,μεχρι ποσο μπορει να παει?)

Επισης αμα δεν φοραω τα γυαλια και απλως βλεπω θολα αυξανετε η μυωπια???
Δε πιστεύω να σου ανέβει άλλο...και όχι,δε νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος εκτός απο την ενχείρηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
thanks

αμα δεν φοραω τα γυαλια και απλως βλεπω θολα αυξανετε η μυωπια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
εγω φετος εβαλα για πρωτη φορα φακους και με εχουν βολεψει απιστευτα!!!!! οσο για το πως σταματαει η αυξηση της μυωπιας δεν εχω ιδεα,αλλα δεν νομιζω να γινεται να την σταματησεις....... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καταλαβα για πρωτη φορα οτι βλεπω θολα πριν 3-4 μηνες περιπου.Δεν εχω πολυ 0,5 και 0,75. Ειχα μια συζητηση με την οφθαλμιατρο για τα γυαλια γιατι ουτε και γω ηθελα να τα φοραω και μεχρι τωρα σχολειο δεν τα εχω παρει.

Εξαρταται την ηλικια που εισαι, εγω ειμαι 17 και μου ειπε οτι ισως μου ανεβει, αλλα δυσκολα απλα εγω θα κουραζομαι και θα εχω πονοκεφαλους(δεν εχω αλλα κουραζομαι για να δω στον πινακα η δεν καταλαβαινω καθολου τ γραφει)
Φακοι επαφης βγαινουν για συγκεκριμενους βαθμους μυωπιας.
Τροποι για να μειωθει αν εχεις πολυ οχι δεν υπαρχουν. Εμενα μου ειπε οτι απο υπολογιστη, διαβασμα χωρις φως, και επειδη ειμαστε σε μια ηλικια που πρεπει να κοιταμε συνεχεια σε πινακα(φροντ,σχολειο) εχουν κουραστει τα ματια μου και αν φοραω τα γυαλια σε 2 χρονια μπορει να μην τα χρειαζομαι καθολου. Οποτε εχει σημασια και ο βαθμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
μα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που σας ενοχλει στα γυαλια; και εγω 14 ειμαι και εχω 1.50 και στα 2 ματια. εχω και φακους, αλλα ζητημα να τους εχω βαλει 3-4 φορες! δεν μου πολυαρεσουν ασε που τα ματια σου μετα "βαρενουν" και πονανε -.-
προσωπικα τα γυαλακια μου τα λατρευω!!
παρε εναν ωραιο σκελετο που να σου ταιριαζει, ντυσου μοδατα και να δεις οτι θα τραβηξεις τα βλεμματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top