Μυστικά επιτυχίας για να φτάσεις την κορυφή

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Γιά μένα ο αληθινά έξυπνος, η διάνοια είναι αυτός που διακρίνεται σε μιά μαθηματική Ολυμπιάδα.Κανένας άλλος.
Στις πανελλήνιες υπάρχει η έννοια του σχετικά καλός, καλύτερος, άτυχος, διαβασμένος-αδιάβαστος κ.λ.π και γενικά ο στόχος των πανελληνίων είναι να πληρωθούν κάποιες θέσεις.Όχι να αποδειχτεί η διάνοια.Το υπουργείο παιδείας ελάχιστα το ενδιαφέρει ποιός είναι διάνοια.Ενδιαφέρεται μόνο να γεμίσουν οι αίθουσες με νέους φοιτητές, γιά να πάνε γρήγορα μετά οι υπάλληλοι γιά μπάνια!

Μιλάτε για πράγματα χωρίς πρώτα να τα'χετε ορίσει. Εσύ πώς ορίζεις τη διάνοια; Απ'το post σου αυτό που καταλαβαίνω ότι ορίζεις ως διάνοια είναι η έμφυτη κλίση στα μαθηματικά.

Είναι πολύ λανθασμένη, γενικόλογη και αφελής η άποψή σου περί διάνοιας, έτσι όπως το βλέπω εγώ. Η διάνοια δεν μπορεί να οριστεί. Απλά υπάρχει. Με βάση τη λογική σου (και όποιου την συμμερίζεται βέβαια), δεν μπορεί να υπάρχει πραγματικά έξυπνος άνθρωπος χωρίς να είναι εξαιρετικός στα μαθηματικά. Δεν ακούγεται πολύ αφελές; Οι διάνοιες των μαθηματικών και οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί. Μιλάμε για φοβερό διαχωρισμό των ανθρώπων ε.

Έχει τύχει να συναντήσω άτομο που να είναι απίστευτο μυαλό όταν πρόκειται για μαθηματικά, αλλά να μην μπορεί να συντάξει σωστά μια πρόταση όταν μιλάει. Με δυσκολία καταλαβαίνει κάποιος όταν μιλάει μαζί του τι θέλει να πει, έτσι όπως τα λέει. Ο συγκεκριμένος μάλιστα έχει πάρει μετάλλιο στον Αρχιμήδη. Γιατί αυτός να είναι περισσότερο διάνοια από κάποιον που και δεν είναι άσχετος από μαθηματικά και μπορεί να εκφράζεται εξαίσια;

Εντάξει έχουμε μπουχτίσει με τη φιλολογία τόσα χρόνια στο σχολείο, το καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει τέτοιος ελιτισμός στο " μέσα από ποιες επιστήμες διακρίνεται ο έξυπνος απ'τον παπαγάλο ". Στην τελική γνωρίζω και άτομα που είναι εντελώς άσχετα με επιστήμες και ασχολούνται με τεχνικά επαγγέλματα και είναι πολύ πιο έξυπνα από κάποιον που μπορεί να είναι αριστούχος στις Πανελλήνιες.

Βαλθήκανε όλοι να βρουν κάποια σχέση ανάμεσα στο σύστημα εισαγωγής των νέων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και του IQ. Εμμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gladiator

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μιλάτε για πράγματα χωρίς πρώτα να τα'χετε ορίσει. Εσύ πώς ορίζεις τη διάνοια; Απ'το post σου αυτό που καταλαβαίνω ότι ορίζεις ως διάνοια είναι η έμφυτη κλίση στα μαθηματικά.

Είναι πολύ λανθασμένη, γενικόλογη και αφελής η άποψή σου περί διάνοιας, έτσι όπως το βλέπω εγώ. Η διάνοια δεν μπορεί να οριστεί. Απλά υπάρχει. Με βάση τη λογική σου (και όποιου την συμμερίζεται βέβαια), δεν μπορεί να υπάρχει πραγματικά έξυπνος άνθρωπος χωρίς να είναι εξαιρετικός στα μαθηματικά. Δεν ακούγεται πολύ αφελές; Οι διάνοιες των μαθηματικών και οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί. Μιλάμε για φοβερό διαχωρισμό των ανθρώπων ε.

Έχει τύχει να συναντήσω άτομο που να είναι απίστευτο μυαλό όταν πρόκειται για μαθηματικά, αλλά να μην μπορεί να συντάξει σωστά μια πρόταση όταν μιλάει. Με δυσκολία καταλαβαίνει κάποιος όταν μιλάει μαζί του τι θέλει να πει, έτσι όπως τα λέει. Ο συγκεκριμένος μάλιστα έχει πάρει μετάλλιο στον Αρχιμήδη. Γιατί αυτός να είναι περισσότερο διάνοια από κάποιον που και δεν είναι άσχετος από μαθηματικά και μπορεί να εκφράζεται εξαίσια;

Εντάξει έχουμε μπουχτίσει με τη φιλολογία τόσα χρόνια στο σχολείο, το καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει τέτοιος ελιτισμός στο " μέσα από ποιες επιστήμες διακρίνεται ο έξυπνος απ'τον παπαγάλο ". Στην τελική γνωρίζω και άτομα που είναι εντελώς άσχετα με επιστήμες και ασχολούνται με τεχνικά επαγγέλματα και είναι πολύ πιο έξυπνα από κάποιον που μπορεί να είναι αριστούχος στις Πανελλήνιες.

Βαλθήκανε όλοι να βρουν κάποια σχέση ανάμεσα στο σύστημα εισαγωγής των νέων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και του IQ. Εμμονή.

Όταν μιλούσα εγώ για ρατσισμό πήγαν να με βγάλουν τρελό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

synchronicity

Νεοφερμένος

Η synchronicity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Όταν μιλούσα εγώ για ρατσισμό πήγαν να με βγάλουν τρελλό..
Από τρελό κι από μωρό μαθαίνεις την αλήθεια (χωρίς παρεξήγηση πάντα :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Μιλάτε για πράγματα χωρίς πρώτα να τα'χετε ορίσει. Εσύ πώς ορίζεις τη διάνοια; Απ'το post σου αυτό που καταλαβαίνω ότι ορίζεις ως διάνοια είναι η έμφυτη κλίση στα μαθηματικά.

Είναι πολύ λανθασμένη, γενικόλογη και αφελής η άποψή σου περί διάνοιας, έτσι όπως το βλέπω εγώ. Η διάνοια δεν μπορεί να οριστεί. Απλά υπάρχει. Με βάση τη λογική σου (και όποιου την συμμερίζεται βέβαια), δεν μπορεί να υπάρχει πραγματικά έξυπνος άνθρωπος χωρίς να είναι εξαιρετικός στα μαθηματικά. Δεν ακούγεται πολύ αφελές; Οι διάνοιες των μαθηματικών και οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί. Μιλάμε για φοβερό διαχωρισμό των ανθρώπων ε.

Έχει τύχει να συναντήσω άτομο που να είναι απίστευτο μυαλό όταν πρόκειται για μαθηματικά, αλλά να μην μπορεί να συντάξει σωστά μια πρόταση όταν μιλάει. Με δυσκολία καταλαβαίνει κάποιος όταν μιλάει μαζί του τι θέλει να πει, έτσι όπως τα λέει. Ο συγκεκριμένος μάλιστα έχει πάρει μετάλλιο στον Αρχιμήδη. Γιατί αυτός να είναι περισσότερο διάνοια από κάποιον που και δεν είναι άσχετος από μαθηματικά και μπορεί να εκφράζεται εξαίσια;

Εντάξει έχουμε μπουχτίσει με τη φιλολογία τόσα χρόνια στο σχολείο, το καταλαβαίνω, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει τέτοιος ελιτισμός στο " μέσα από ποιες επιστήμες διακρίνεται ο έξυπνος απ'τον παπαγάλο ". Στην τελική γνωρίζω και άτομα που είναι εντελώς άσχετα με επιστήμες και ασχολούνται με τεχνικά επαγγέλματα και είναι πολύ πιο έξυπνα από κάποιον που μπορεί να είναι αριστούχος στις Πανελλήνιες.

Βαλθήκανε όλοι να βρουν κάποια σχέση ανάμεσα στο σύστημα εισαγωγής των νέων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και του IQ. Εμμονή.

Συμφωνώ απόλυτα με το ποστ σου.Και επειδή έχω πάρει 3 φορές μέρος στον Αρχιμήδη και έχω συναναστραφεί με τις "διάνοιες" που αναφέρει ο φίλος επάνω,αυτό που θέλω να επισημάνω είναι οτι τα περισσότερα από τα παιδιά εκεί δε μπορούσαν να αρθρώσουν λέξη,ασχολούνταν με τα μαθηματικά 24/7 και δεν είχαν αναπτύξει κανέναν τομέα της προσωπικότητας τους....και το χειρότερο δεν είναι τα παιδιά....είναι οι κομπλεξαρισμένοι γονείς τους.Χαρακτηριστικά θυμάμαι την πρώτη φορά που είχα πάει στον Αρχιμήδη να με σταματάει η μητέρα ενός παιδιου που διαγώνιζόταν και αυτό και να με ρωτάει:"Πως έγραψες;"/"Δύο θέματα κατάφερα να λύσω"/"Ωραία,ο γιος μου έλυσε περισσότερα από εσένα..."...Μετά από αυτό τι να πείς;Είναι να τα θαυμάζεις αυτά τα παιδιά;Άσε που με το να υποστηρίζεις(αναφέρομαι στον kvgreco) οτι έξυπνοι είναι αυτοί που διακρίνονται σε μαθηματικούς διαγωνισμούς,έχεις "ακυρώσει" όλη τη θεωρητική κατεύθυνση.....Τέλος πάντων,εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι η εξυπνάδα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες,και όχι μόνο από το πόσο καλός είναι ο άλλος στα μαθηματικα/στη φυσικη κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Άσε που με το να υποστηρίζεις(αναφέρομαι στον kvgreco) οτι έξυπνοι είναι αυτοί που διακρίνονται σε μαθηματικούς διαγωνισμούς,έχεις "ακυρώσει" όλη τη θεωρητική κατεύθυνση

Προτείνω να ξεφύγουμε λίγο από τη λογική των κατευθύνσεων. Παρατηρώ, ότι πολλά τόπικς σχετικά με τις εξετάσεις, ξεκινάνε συγκρίνοντας ανόμοια τελείως πράματα (κόντρα θετικής-θεωρητικής), και καταλήγουν σε ρατσιστικές αντιλήψεις (έξυπνοι είναι αυτοί που ασχολούνται με μαθηματικά, φυσική κ.λπ.). Ας ξεφύγουμε λίγο από τη λογική των εξετάσεων. Προσπάθηστε να μην ακυρώνετε ο ένας την προσπάθεια του άλλου. Ο καθένας, απ' όποια "κατεύθυνση" κι αν είναι, έχει κοπιάσει, και όλοι πρέπει να το σεβαστούμε αυτό, κι όχι να απαξιώνουμε τα πάντα. Αυτή η λογική, μόνο κόμπλεξ φανερώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Προτείνω να ξεφύγουμε λίγο από τη λογική των κατευθύνσεων. Παρατηρώ, ότι πολλά τόπικς σχετικά με τις εξετάσεις, ξεκινάνε συγκρίνοντας ανόμοια τελείως πράματα (κόντρα θετικής-θεωρητικής), και καταλήγουν σε ρατσιστικές αντιλήψεις (έξυπνοι είναι αυτοί που ασχολούνται με μαθηματικά, φυσική κ.λπ.). Ας ξεφύγουμε λίγο από τη λογική των εξετάσεων. Προσπάθηστε να μην ακυρώνετε ο ένας την προσπάθεια του άλλου. Ο καθένας, απ' όποια "κατεύθυνση" κι αν είναι, έχει κοπιάσει, και όλοι πρέπει να το σεβαστούμε αυτό, κι όχι να απαξιώνουμε τα πάντα. Αυτή η λογική, μόνο κόμπλεξ φανερώνει.


Αυτό ακριβώς υποστηρίζω κι εγώ.Ασε που καθόμαστε και συζητάμε σχετικά με το ποια παιδιά έχουν το μεγαλύτερο ΙQ,όταν αυτό που μετράει τελικά είναι η συναισθηματική νοημοσύνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς υποστηρίζω κι εγώ.Ασε που καθόμαστε και συζητάμε σχετικά με το ποια παιδιά έχουν το μεγαλύτερο ΙQ,όταν αυτό που μετράει τελικά είναι η συναισθηματική νοημοσύνη..
για εξηγα. Τι ειναι αυτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ειναι η ικανότητα να αντιμετωπίζεις σωστά τις διαφορες καθημερινές καταστασεις, να λαμβανεις σωστες αποφάσεις και να μπορεις να αντιλαμβανεσαι τα συναισθηματα των αλλων. Οι ερευνες λενε οτι αυτο καθοριζει κατα κυριο λογο την επαγγελματική ανελιξη καποιου ανθρωπου.
Αν και δεν μπορω να δωσω ενα ξεκαθαρο ορισμο, νομιζω οτι ειναι το γενικοτερο image που δημιουργει καποιος(αν ειναι καλος φιλος, αν φερεται εξυπνα και δεν πιανεται κοροιδο, αν φροντιζει ωστε να εξασφαλιζει τον σεβασμο των αλλων κλπ). Αλλου εχω διαβασει οτι καθοριζεται στα 5 πρωτα χρονια ενος ανθρωπου αυτη η ικανοτητα, και αλλου εχω ακουσει οτι μπορει να εξελισσεται με τον καιρο, και αναλογως των δραστηριοτητων σου να αυξανεται ή να μειώνεται.(δεν θα μπορουσα να το πω ακριβως κοινωνικότητα, αλλα τεσπα)

edit: Με προλαβαν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά, οκ, χωρίς να ακυρώνω την προσπάθεια κανενός, αν εγώ είχα κάνει όλα αυτά που λένε, θα είχα βγάλει 19900. Εντάξει, είπαμε, δε θα γίνουμε και φυτάκια, έχουμε κι άλλα ενδιαφέροντα. Και κάποια παιδιά που έβγαλαν 400-500 μόρια πάνω απο μενα και βγηκαν στην tv, ε, εντάξει, χωρις να θελω να τα προσβάλλω, αλλά αν το τίμημα των 19500 είναι η μούρη τους, προτιμώ τα 19100. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
μιχαλη εσυ ποσα εβγαλες?:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Γενικώς είναι παπάρες που τέτοια περίοδο βγάζουν παιδιά - θύματα του συστήματος κι αυτά - που λένε κάτι του στυλ: "στερήθηκα εξόδους, δραστηριότητες άλλες, αφοσιώθηκα στο διάβασμα, ξέχασα πώς είναι οι γκόμενες" κλπ .. κι αυτά για ποιο λόγο; για να μπεις στη σχολή σου πρώτος; η μαγκιά είναι να μπεις στη σχολή σου τελευταίος και να κάνεις ζωή φυσιολογική. ΑΥΤΟΥΣ να βγάλουν στις εφημερίδες και να αφήσουν τις παπαρολογίες και "μεγαλολογίες". Έρχεται ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ και δεν χρειάζεται να αγχώνεται κανείς. Έχουν καιρό να αγχωθούν οι μελλοντικοί υποψήφιοι ... ΑΜΑΝ ΠΙΑ !

Τώρα είναι ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. Παραλία, μπικίνι, μοχίτο και άντε γεια !!


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ δεν έδινα για δεύτερη φορά, δεν είχα καθηγητές κλάσης 60 ευρώ την ώρα, δεν ζήτησα ούτε μια φορά επιπλέον ώρες και κυρίως, δεν είχα ένα κομπλεξικό γονιό πάνω απ'το κεφάλι μου να μου λέει ότι αν δεν περάσω Νομική/Ιατρική θα μου κόψει τα πόδια. Αυτό που φαίνεται δεν είναι πάντα αυτό που είναι και δυστυχώς στο 90% των "πρώτων των πρώτων" κάτι τέτοιες κομπλεξικές μικροαστικές οικογένειες κρύβονται από πίσω και το τελικό θύμα είναι πάντα το παιδί τους. Με τις σπουδές μου ούτε το ψώνιο του πατέρα μου ικανοποιώ, ούτε φοβάμαι μήπως "θυσιάσω τα 19999 μόρια που έβγαλα" σε κάποια χαμηλόβαθμη σχολή. Όπως έχει πει και μια κοπέλα, η δουλειά είναι γάμος. Πόσες ευκαιρίες έχεις να κάνεις ευτυχισμένο γάμο από συνοικέσιο; Κι αμφιβάλλω ευθέως ότι αυτά τα παιδάκια λατρεύουν Νομική/Ιατρική. Ο παραλογισμός που ζω εδώ και 5 μέρες βλέποντας μπροστά μου την κατάντια της αριστείας, η οποία ευτυχώς προσωπικά δε με άγγιξε, με κάνει να θεωρώ πιο επιτυχημένο άτομο με 13 χιλιάδες μόρια που μπαίνει στην α' επιλογή του γιατί στην τελική αυτός ειναι ο πετυχημένος.

Δε λυπάμαι καθόλου που φεύγω από αυτη την κακομοιριά, την οποία κατάλαβα για πρώτη φορά με το που βγήκαν τα αποτελέσματα. Εντάξει, αν ο άλλος θέλει να φάει τα χρόνια τους σε κάτι που δε γουστάρει, είναι ελεύθερος να το κάνει, όταν όμως η ψωνάρα μάνα (αμόρφωτη η ίδια, ως επί το πλείστον) πεθάνει, να δούμε που θα ρίξει τις ευθύνες ο αποτυχημένος επαγγελματίας που έκανε κάτι που δε γουστάριζε, μόνο και μόνο επειδή έβγαλε τα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eίναι γενική αλήθεια πάντως ότι 19κ και άνω "πρέπει" να δηλώσεις ιατρική πολυτεχνείο και τα λοιπά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Εγώ δεν έδινα για δεύτερη φορά, δεν είχα καθηγητές κλάσης 60 ευρώ την ώρα, δεν ζήτησα ούτε μια φορά επιπλέον ώρες και κυρίως, δεν είχα ένα κομπλεξικό γονιό πάνω απ'το κεφάλι μου να μου λέει ότι αν δεν περάσω Νομική/Ιατρική θα μου κόψει τα πόδια. Αυτό που φαίνεται δεν είναι πάντα αυτό που είναι και δυστυχώς στο 90% των "πρώτων των πρώτων" κάτι τέτοιες κομπλεξικές μικροαστικές οικογένειες κρύβονται από πίσω και το τελικό θύμα είναι πάντα το παιδί τους. Με τις σπουδές μου ούτε το ψώνιο του πατέρα μου ικανοποιώ, ούτε φοβάμαι μήπως "θυσιάσω τα 19999 μόρια που έβγαλα" σε κάποια χαμηλόβαθμη σχολή. Όπως έχει πει και μια κοπέλα, η δουλειά είναι γάμος. Πόσες ευκαιρίες έχεις να κάνεις ευτυχισμένο γάμο από συνοικέσιο; Κι αμφιβάλλω ευθέως ότι αυτά τα παιδάκια λατρεύουν Νομική/Ιατρική. Ο παραλογισμός που ζω εδώ και 5 μέρες βλέποντας μπροστά μου την κατάντια της αριστείας, η οποία ευτυχώς προσωπικά δε με άγγιξε, με κάνει να θεωρώ πιο επιτυχημένο άτομο με 13 χιλιάδες μόρια που μπαίνει στην α' επιλογή του γιατί στην τελική αυτός ειναι ο πετυχημένος.
εσυ ποσα εβγαλες ρε μαγκα που κατηγορεις τους αλλους?:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
μιχαλη εσυ ποσα εβγαλες?:no1:

Καλά, οκ, χωρίς να ακυρώνω την προσπάθεια κανενός, αν εγώ είχα κάνει όλα αυτά που λένε, θα είχα βγάλει 19900. Εντάξει, είπαμε, δε θα γίνουμε και φυτάκια, έχουμε κι άλλα ενδιαφέροντα. Και κάποια παιδιά που έβγαλαν 400-500 μόρια πάνω απο μενα και βγηκαν στην tv, ε, εντάξει, χωρις να θελω να τα προσβάλλω, αλλά αν το τίμημα των 19500 είναι η μούρη τους, προτιμώ τα 19100. ;)

...
-----------------------------------------
Eίναι γενική αλήθεια πάντως ότι 19κ και άνω "πρέπει" να δηλώσεις ιατρική πολυτεχνείο και τα λοιπά:)

Για να σπουδάζεις 15 χρόνια και στο τέλος να μείνεις άνεργος και μετά να σου φταίει το κράτος. Ναι, ακριβώς έτσι είναι, "πρεπει"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Eίναι γενική αλήθεια πάντως ότι 19κ και άνω "πρέπει" να δηλώσεις ιατρική πολυτεχνείο και τα λοιπά:)
Mα τι λες μωρέ;Γι αυτό έχουμε γεμίσει άχρηστους γιατρούς,επειδή πέρασαν ιατρική για να κάνουν το χατίρι του μπαμπά.Ο καθένας πρέπει να δηλώνει αυτό που του αρέσει ανεξάρτητα από τα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
...
-----------------------------------------


Για να σπουδάζεις 15 χρόνια και στο τέλος να μείνεις άνεργος και μετά να σου φταίει το κράτος. Ναι, ακριβώς έτσι είναι, "πρεπει"...
α σε περασα τοτε εστω και για λιγο παρεπτιτοντως τα ποσοστα των μαθηματικων τα ειδες?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλά, οκ, χωρίς να ακυρώνω την προσπάθεια κανενός, αν εγώ είχα κάνει όλα αυτά που λένε, θα είχα βγάλει 19900. Εντάξει, είπαμε, δε θα γίνουμε και φυτάκια, έχουμε κι άλλα ενδιαφέροντα. Και κάποια παιδιά που έβγαλαν 400-500 μόρια πάνω απο μενα και βγηκαν στην tv, ε, εντάξει, χωρις να θελω να τα προσβάλλω, αλλά αν το τίμημα των 19500 είναι η μούρη τους, προτιμώ τα 19100. ;)

α δηλαδή η μούρη των παιδιών που έβγαλαν 19100 ειναι διαφορετική απο τη μούρη των παιδιών που βγάλαμε 19500???
μια κοπέλα με 19960 (πρώτη στην ελλάδα?) αν την δεις θα σου φύγουν τα σάλια..................... οποτε ξανακοιτα λιγο τις "μούρες" των ΠΡΩΤΩΝ στην ελλάδα.............:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
α σε περασα τοτε εστω και για λιγο παρεπτιτοντως τα ποσοστα των μαθηματικων τα ειδες?:D

Από τη στιγμή που περνάω εκεί που θέλω φιλαράκι, ειλικρινά, δεκάρα δεν δίνω για πόσα μόρια με πέρασες; ;)
-----------------------------------------
α δηλαδή η μούρη των παιδιών που έβγαλαν 19100 ειναι διαφορετική απο τη μούρη των παιδιών που βγάλαμε 19500???
μια κοπέλα με 19960 (πρώτη στην ελλάδα?) αν την δεις θα σου φύγουν τα σάλια..................... οποτε ξανακοιτα λιγο τις "μούρες" των ΠΡΩΤΩΝ στην ελλάδα.............:bye:

ΚΑΠΟΙΑ από τα παιδιά...Διαβάζουμε και λίγο τι γράφω. ;)
Αν και το σχόλιό μου δεν είναι τόσο ρηχό όσο δείχνει, αν προτίθεσαι, μπορείς να καταλάβεις το πνεύμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top