Μυστικά επιτυχίας για να φτάσεις την κορυφή

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου:).Για Νομική Αθήνας λέω.Απ'όσο ξέρω πρέπει να έχεις το μεγαλύτερο βαθμό απολυτηρίου για τα 1000 ευρώ.
Δηλαδη δεν παιζουν ρολο τα μορια που συγκεντρωσες στις πανελληνιες εξετασεις?? Οπως και να χει εσυ τα χεις σιγουρα:no1::)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου:).Για Νομική Αθήνας λέω.Απ'όσο ξέρω πρέπει να έχεις το μεγαλύτερο βαθμό απολυτηρίου για τα 1000 ευρώ.
Το μεγαλυτερο βαθμο προσβασης μονο. Το απολυτηριο πρεπει απλα να ειναι "Αριστα" (18,1 και πανω δηλαδη).

Btw κι εγω βλακας νιωθω οταν βλεπω ατομα που βγαλανε 19+ να λενε οτι δεν διαβασαν ιδιαιτερα και τα ρεστα. :P Ουτε κι εγω κατασκοτωθηκα βεβαια, αλλα εβγαλα 18.600, οχι και καμια βαθμαρα δηλαδη.

Δυστυχως ποτε δεν ειχα τη χαλαροτητα να τις αντιμετωπισω σαν ενδοσχολικες (οχι ψεματα, και σ' αυτες παντα πεθαινα απ' το αγχος :P). Αν και ειπα οτι φετος δεν θα το κανω αυτο το λαθος, δυστυχως δεν μπορεσα να κοντρολαρω το αγχος στο βαθμο που θα ηθελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Χρήστο, εμένα μου είπαν για βαθμό απολυτηρίου και πιο λογικό μου φαίνεται γιατί είναι πιο σφαιρικός.Τέλος πάντων και βαθμός πρόσβασης να είναι δεν έχω θέμα.
-----------------------------------------
Δηλαδη δεν παιζουν ρολο τα μορια που συγκεντρωσες στις πανελληνιες εξετασεις?? Οπως και να χει εσυ τα χεις σιγουρα:no1::)!!
Μα αν συγκέντρωσες πολλά μόρια κι έγραψες καλά και στις ενδοσχολικές,θα ΄χεις και καλό απολυτήριο.Έχω την εντύπωση ότι τα μόρια μετράνε μόνο για να εισαχθούμε σε μια σχολή,το ίδιο κι ο βαθμός πρόσβασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να πειτε κατι παραπανω γιατι ενδιαφερομαι και γω για τα χρηματα.. Πως ακριβως λειτουργει? Πρεπει να μπεις πρωτος στη σχολη σου ή να βγεις πρωτος στο σχολειο σου?
-----------------------------------------
Επισης παει με τον Γενικο Βαθμο Προσβασης,τα μορια ή το Απολυτηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν εβγαινα πρωτος στο σχολειο μου ως αποφοιτος δεν θα επαιρνα τα 1.000 ευρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Δηλαδή τι περιμένετε να πουν; Ότι ένα χρόνο δε σηκωσαν κεφάλι από τα βιβλία, δε βγήκαν έξω για ένα καφέ, ότι τα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου τους κορόιδευαν και τους έλεγαν φλώρους και φυτά; Ότι οι γονείς τους απαγόρεψαν να βγαίνουν έξω και τους απειλούσαν ότι αν δεν περάσεις στην τάδε σχολή μαύρο φίδι που σε έφαγε; Ότι δεν πήγαν 5ημερη για να κερδίσουν διάβασμα; Σαφώς και υπάρχουν κι εκείνοι που δεν τα έκαναν όλα αυτά αλλά διαβαζαν συστηματικά και με μετρο και τα κατάφεραν. Αλλά υπάρχουν κι αυτοί που περιέγραψα. Καθηγήτρια είμαι και τα έχω δει να συμβαίνουν, και μετά έδιναν συνέντευξη και έλεγαν όλα αυτά τα κλισέ τα οποία ίσως και να κανουν κακο στους υπόλοιπους που τα διαβάζουν γιατι ενδεχομένως να σκέφτονται "Εγώ στερηθηκα εξόδους, διαβαζα 10 ώρες την ημέρα, κι αυτός που το πήρε πιο χαλαρά έβγλαε 19000 κι εγώ 15000, είναι πιο έξυπνος, άρα ό,τι και να έκανα ήμουν χαμένος" Μην τα πιστεύετε όλα αυτά, στις περισσότερες περιπτώσεις δεν ισχύουν.

Δεν περιμένω να πουν ότι διάβαζαν 25/7. Εννοείται να θα βγουν και έξω, αν είναι δυνατόν δηλαδή. Εγώ το "δεν διάβαζα ιδιαίτερα" το εκλαμβάνω 1-2 μαξ ώρες διάβασμα την ημέρα. Τώρα με 1 ώρα διάβασμα και να βγάλει 19900, είναι εντελώς εξωπραγματικό. Βέβαια ο κάθε άνθρωπος εκλαμβάνει το "δεν διάβαζα ιδιαίτερα" και διαφορετικά... Ίσως είμαι και λάθος αλλά εγώ έτσι το κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ θέλω να σταθώ στα παιδιά που δεν πέτυχαν αυτό που είχαν θέσει ως στόχο και να τους πω να μην νοιώθουν ηλίθιοι βλέποντας τους άλλους με τα 19900 μόρια.Να σκεφτούν απλά τι δεν πήγε καλά και να ξέρουν πως έχουν πολλές ικανότητες μέσα τους.Γιατί αν δεν είχαν τότε δεν θα έπρεπε πολλά παιδιά να ξαναδίνουν και άλλη φορά πανελλήνιες που κατά κανόνα μετά συγκεντρώνουν πολύ υψηλές βαθμολογίες.
Δηλαδή τώρα εμείς οι Κρητικοί επειδή κάποιος Δετοράκης έπιασε 19900 μόρια είμαστε οι πιό έξυπνοι σε όλη την Ελλάδα?Τρίχες!.Παρ' οτι Κρητικός που αγαπάει πολύ τον τόπο του δεν έχω και την καλύτερη εντύπωση γιά πολλούς από τους συμπατριώτες της ιδιαίτερης πατρίδας μου(ως χαρακτήρες ).[Από τη στιγμή που με έβγαλε στη σέντρα Κρητικός και έφαγα δέκα μέρες φυλακή:mad: στο στρατό χωρίς ο ηλίθιος να έχει κάποιο συμφέρον, από τότε έχασα πάσα ιδέα.Αντίθετα με υποστήριξαν δύο παιδιά ένας από τη Ζάκυνθο και ο άλλος απο τη Λάρισα].
Ένας γιατρός θα γίνει κι αυτός όπως και ο τελευταίος που θα πιάσει απλά τη βάση.Μπορούν επί του παρόντος όμως οι γονείς τους να κοκκορεύονται στη γειτονιά.Αυτό μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ας πω και εγώ τι έκανα όσον αφορά τις θυσίες και το αποτέλεσμα.. Έβγαλα κατ' αρχήν 19.025.. (Μέσα σ' αυτό το χρόνο "φυσικά" πήγαινα φροντιστήριο). Πήγα εκδρομή (7 μέρες) Ιταλία με το σχολείο. Δεν ξενυχτούσα ιδιαίτερα, μέχρι τις 1 η ώρα περίπου. (όχι τρελά πράγματα, και αυτό (1 η ώρα το βράδυ) όχι όλες τις ημέρες). Τα Σάββατα δεν έβγαινα για "clubing" κάτι που έκανα και παλιότερα οπότε δεν στερήθηκα τις εξόδους.. Σταμάτησα όμως την ηλεκτρική κιθάρα, το τεννις και δεν πήγαινα στο θέατρο, σε μια ομάδα που είχαμε.. Αυτά.. Δεν θέλω να δώσω την εντύπωση "παιδιού-θαύμα".. Αλλά απ' ότι κατάλαβα αυτό το χρόνο δεν αρκεί το να διαβάζεις και να τα ξέρεις παπαγαλία.. Πρέπει να στροφάρεις κιόλας.. Για παράδειγμα Λογοτεχνία δεν είχα διαβάσει το σχόλιο για τον τίτλο. Ήξερα μόνο ότι ο Σαχτούρης συνηθίζει να βάζει ένα άρθρο και ένα ουσιαστικό στους τίτλους του. Πάνω σ' αυτό, το έβαλα να δουλέψει (το μυαλό) και έγραψα.. Ο ένας μου έβαλε 97 και ο άλλος 92. Καθόλου άσχημα.. Μην νομίζουμε δηλαδή ότι αυτοί που έγραψαν καλά ντε και καλά ξεσκίστηκαν (μέχρι θανάτου) στο διάβασμα.. Πρέπει να σου κόβει πολύ για να γράψεις βαθμούς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πρέπει να σου κόβει πολύ για να γράψεις βαθμούς....
Τότε πώς εξηγείς ένας μαθητής που έδωσε δύο χρονιές εξετάσεις την πρώτη να έπιασε 13000 μόρια και τη δεύτερη 19000? Έγινε σε ένα χρόνο πολύ έξυπνος που λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Εγώ θέλω να σταθώ στα παιδιά που δεν πέτυχαν αυτό που είχαν θέσει ως στόχο και να τους πω να μην νοιώθουν ηλίθιοι βλέποντας τους άλλους με τα 19900 μόρια.Να σκεφτούν απλά τι δεν πήγε καλά και να ξέρουν πως έχουν πολλές ικανότητες μέσα τους.Γιατί αν δεν είχαν τότε δεν θα έπρεπε πολλά παιδιά να ξαναδίνουν και άλλη φορά πανελλήνιες που κατά κανόνα μετά συγκεντρώνουν πολύ υψηλές βαθμολογίες.
Δηλαδή τώρα εμείς οι Κρητικοί επειδή κάποιος Δετοράκης έπιασε 19900 μόρια είμαστε οι πιό έξυπνοι σε όλη την Ελλάδα?Τρίχες!.Παρ' οτι Κρητικός που αγαπάει πολύ τον τόπο του δεν έχω και την καλύτερη εντύπωση γιά πολλούς από τους συμπατριώτες της ιδιαίτερης πατρίδας μου(ως χαρακτήρες ).[Από τη στιγμή που με έβγαλε στη σέντρα Κρητικός και έφαγα δέκα μέρες φυλακή:mad: στο στρατό χωρίς ο ηλίθιος να έχει κάποιο συμφέρον, από τότε έχασα πάσα ιδέα.Αντίθετα με υποστήριξαν δύο παιδιά ένας από τη Ζάκυνθο και ο άλλος απο τη Λάρισα].
Ένας γιατρός θα γίνει κι αυτός όπως και ο τελευταίος που θα πιάσει απλά τη βάση.Μπορούν επί του παρόντος όμως οι γονείς τους να κοκκορεύονται στη γειτονιά.Αυτό μόνο.
Αυτό ακριβώς! Φυσικά και 1000 μπράβο στον 1ο που μπηκε, αλλά από τη στιγμή που θα μπουν στη σχολή, δε νομίζω ότι έχει διαφορά αν ένας έχει βγάλει 19900 και ο άλλος ακριβώς στη βάση. Ο βαθμός στις πανελλήνιες δεν καθορίζει αν θα είναι καλός φοιτητής και αργότερα (στη συγκεκριμένη περίπτωση) καλός γιατρός...
-----------------------------------------
Τότε πώς εξηγείς ένας μαθητής που έδωσε δύο χρονιές εξετάσεις την πρώτη να έπιασε 13000 μόρια και τη δεύτερη 19000? Έγινε σε ένα χρόνο πολύ έξυπνος που λες?
Όπως έχω ξαναπει, ο βαθμός δεν είναι μόνο θέμα εξυπνάδας, αλλά και θέμα προετοιμασίας, ψυχολογίας και (ίσως σε λιγότερο βαθμό) τύχης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Τότε πώς εξηγείς ένας μαθητής που έδωσε δύο χρονιές εξετάσεις την πρώτη να έπιασε 13000 μόρια και τη δεύτερη 19000? Έγινε σε ένα χρόνο πολύ έξυπνος που λες?


Όχι,μπορεί να ήταν έξυπνος αλλά να μην διάβαζε καθόλου την πρώτη χρονια.Κατα τη γνώμη μου,το να είσαι έξυπνος είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ αλλά όχι ΙΚΑΝΗ συνθήκη για να βγάλεις πολύ καλούς βαθμούς(τονίζω το πολύ καλούς βαθμούς/19+).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Όχι,μπορεί να ήταν έξυπνος αλλά να μην διάβαζε καθόλου την πρώτη χρονια.Κατα τη γνώμη μου,το να είσαι έξυπνος είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ αλλά όχι ΙΚΑΝΗ συνθήκη για να βγάλεις πολύ καλούς βαθμούς(τονίζω το πολύ καλούς βαθμούς/19+).
Μπραβο! Πολύ εύστοχο αυτό!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Όχι,μπορεί να ήταν έξυπνος αλλά να μην διάβαζε καθόλου την πρώτη χρονια.Κατα τη γνώμη μου,το να είσαι έξυπνος είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ αλλά όχι ΙΚΑΝΗ συνθήκη για να βγάλεις πολύ καλούς βαθμούς(τονίζω το πολύ καλούς βαθμούς/19+).
Ακριβώς αυτή είναι ησ ωστή λογική.
Το άλλο παιδί όμως άφησε να εννοηθεί ότι το διάβασμα είναι δευτερεύον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Ακριβώς αυτή είναι ησ ωστή λογική.
Το άλλο παιδί όμως άφησε να εννοηθεί ότι το διάβασμα είναι δευτερεύον.
Αν αναφέρεστε σε μένα, μπορεί να εννοήθηκε από το post μου, ωστόσο είμαι της άποψης που είστε και εσείς ότι πρώτα έρχεται το διάβασμα και μετά όλα τα άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Εγω νομίζω ότι το πρόβλημα με τα άτομα που διαβάζουν 24/7 είναι ότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και ότι έχουν λάβει αγχωτικό μνμτ απο το περιβάλλον τους.
Μπορεί κάποιος να εβγαλε 19800 μόρια, αλλα να μην πήγε ούτε εκδρομη, ούτε να βγήκε έξω και γενικά να διαβαζε σαν υστερικός όλη τη χρόνια, ενω ταυτοχρονα ήταν πνιγμένος στα διπλά και τρίδιπλα φροντιστήρια...

Και το ερώτημα είναι: αξίζει αλήθεια τόσος κόπος και θυσίες? Ιατρική και ΕΜΠ θα μπεις και με 19100 και με 19900, απλως στην πρώτη περιπτωση δεν θα έχει παθει νευρικό κλονισμό απο το διάβασμα... Ενα ατομο που πιανει τόσο υψηλες βαθμολογίες αμφιβαλλω αν θα επιανε χαμηλο βαθμο ακόμη και αν δεν έκανε τόση φασαρία.

Εγω πριν 2 χρόνια επιασα 19242 και θα ήταν μεγάλο ψέμα να πω ότι δεν διάβαζα. Γενικότερα μια ζωή ημουν οργανωμένη στο διάβασμά μου, ίσως διαβαζα πιο πολυ στο δημοτικό παρα στο λυκειο. :P Αλλα δεν πεθανα κιολλας στην γ λυκειου. Την εκδρομη μου την πηγα, καθε παρασκευη βραδυ, σαββατο απογευμα και κυριακη πρωι εκανα παντα διαλειμμα, αλλα όλες τις υπολοιπες μέρες ημουν σκυμμενη πανω σε ενα βιβλιο. Δεν θα το ονομαζα θυσία διότι σε όλη μου το ζωη ετσι λειτουργουσα. Δεν επιασα και τον τρελο βαθμο, αλλα τουλ δεν τρελαθηκα και στο διαβασμα.

Γενικα θεωρώ ότι είναι σημαντικό να εχουμε υψηλους στοχους, αλλα απο ενα σημειο και μετα χανουμε το νοημα αν ο μονος λογος που θελει καποιος να διακριθει είναι για να πει στο αλλον "στα μουτρα σου! είμαι καλυτερος απο εσενα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maryactr

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τότε πώς εξηγείς ένας μαθητής που έδωσε δύο χρονιές εξετάσεις την πρώτη να έπιασε 13000 μόρια και τη δεύτερη 19000? Έγινε σε ένα χρόνο πολύ έξυπνος που λες?

Δεν θέτεις κάποιο λογικό ερώτημα, φίλε. Το ότι έβγαλε μεγαλύτερο βαθμό την επόμενη φορά μπορεί να οφείλεται στην "τύχη" (έπεσαν θέματα στα οποία ήταν καλά διαβασμένος), στην καλύτερη προετοιμασία και σε πολλά άλλα.. Και δεν είπα ότι ο καλός βαθμός εξαρτάται ως επί το πλείστον από την εξυπνάδα.. Παίζουν και άλλα όπως η προετοιμασία, η καλή οργάνωση, η καλή ψυχολογία, η υποστήριξη από τους γύρω.. και φυσικά η οξύνοια.. Παρακαλώ, να μην παραποιείτε αυτά που αναφέρονται.. Εξάλλου forum είναι το i school, τη γνώμη μας λέμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Εγω νομίζω ότι το πρόβλημα με τα άτομα που διαβάζουν 24/7 είναι ότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και ότι έχουν λάβει αγχωτικό μνμτ απο το περιβάλλον τους.
Μπορεί κάποιος να εβγαλε 19800 μόρια, αλλα να μην πήγε ούτε εκδρομη, ούτε να βγήκε έξω και γενικά να διαβαζε σαν υστερικός όλη τη χρόνια, ενω ταυτοχρονα ήταν πνιγμένος στα διπλά και τρίδιπλα φροντιστήρια...

Και το ερώτημα είναι: αξίζει αλήθεια τόσος κόπος και θυσίες? Ιατρική και ΕΜΠ θα μπεις και με 19100 και με 19900, απλως στην πρώτη περιπτωση δεν θα έχει παθει νευρικό κλονισμό απο το διάβασμα... Ενα ατομο που πιανει τόσο υψηλες βαθμολογίες αμφιβαλλω αν θα επιανε χαμηλο βαθμο ακόμη και αν δεν έκανε τόση φασαρία.

Εγω πριν 2 χρόνια επιασα 19242 και θα ήταν μεγάλο ψέμα να πω ότι δεν διάβαζα. Γενικότερα μια ζωή ημουν οργανωμένη στο διάβασμά μου, ίσως διαβαζα πιο πολυ στο δημοτικό παρα στο λυκειο. :P Αλλα δεν πεθανα κιολλας στην γ λυκειου. Την εκδρομη μου την πηγα, καθε παρασκευη βραδυ, σαββατο απογευμα και κυριακη πρωι εκανα παντα διαλειμμα, αλλα όλες τις υπολοιπες μέρες ημουν σκυμμενη πανω σε ενα βιβλιο. Δεν θα το ονομαζα θυσία διότι σε όλη μου το ζωη ετσι λειτουργουσα. Δεν επιασα και τον τρελο βαθμο, αλλα τουλ δεν τρελαθηκα και στο διαβασμα.

Γενικα θεωρώ ότι είναι σημαντικό να εχουμε υψηλους στοχους, αλλα απο ενα σημειο και μετα χανουμε το νοημα αν ο μονος λογος που θελει καποιος να διακριθει είναι για να πει στο αλλον "στα μουτρα σου! είμαι καλυτερος απο εσενα"...
Δε χρειαζεται να διαβασεις παραπανω για να βγαλεις 19 900 απο 19 200. Νομιζω το διαβασμα ειναι το ιδιο απλως υπεοσερχεται ο παραγοντας εφυια και η τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα τελευταια χρόνια ο παραγοντας ευφυια έχει σχεδον μηδαμινο ρόλο στις πανελλήνιες... Αμα δλδ τα 3-4 τελευταια χρόνια υπήρχε καποιο σοβαρο θέμα που να απαιτούσε μυαλο καλα θα ήταν(νταξ, μπορει να ηταν κανα ερωτημα 5% σε φυσικη ή μαθηματικα αλλα τπτ παραπανω).
Εκτος βεβαια και αν η εκθεση είναι το πλεον αντικειμενικά βαθμολογουμενο μάθημα, γιατι μόνο εκει μπορεί να πατωσει καποιος όσο και να προσπαθήσει...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα τελευταια χρόνια ο παραγοντας ευφυια έχει σχεδον μηδαμινο ρόλο στις πανελλήνιες... Αμα δλδ τα 3-4 τελευταια χρόνια υπήρχε καποιο σοβαρο θέμα που να απαιτούσε μυαλο καλα θα ήταν(νταξ, μπορει να ηταν κανα ερωτημα 5% σε φυσικη ή μαθηματικα αλλα τπτ παραπανω).
Εκτος βεβαια και αν η εκθεση είναι το πλεον αντικειμενικά βαθμολογουμενο μάθημα, γιατι μόνο εκει μπορεί να πατωσει καποιος όσο και να προσπαθήσει...;)
Η ευφυια παιζει και παντα θα παιζει μεγαλο ρολο σε οποιεσδηποτε εξετασεις.
Κατ'αρχας δες την εκθεση. Για να γραψει καποιος 19900 πρεπει να ειναι πανω απο 19 στην εκθεση και νομιζω η εκθεση ειναι το μαθημα που πραγματικα φαινεται-τουλαχιστον περισσοτερο απτα αλλα- η "αξι?α",η κουλτουρα,η παιδεια του αλλου και η ευφυια του. Μετα ,γενικα οσο υψηλοτερο IQ εχει ο αλλος τοσο πιο γρηγορα αφομοιωνει τη θεωρια και λυνει τις ασκησεις για το σπιτι,εχει επομενως χρονο για χαλαρωση ή επιπλεον διαβασμα-πολυτιμα για τις εξετασεις.
Ο ορος ευφυια ειναι γενικοτερος. Δεν αναφερομαι μονο στην εξυπναδα και τη σβελταδα. Ο ορος περιλαμβανει την παρατηρητικοτητα-αρετη απαραιτητη οταν διαβαζει κανεις εκφωνησεις για να αποφυγει μοιραια λαθη- την αντοχη να διατηρησει τη συγκεντρωση του καποιος για ενα 3ωρο και για 2 βδομαδες πιεσης και στρεσ κλπ
Να σημειωσω οτι αυτα που γραφω δεν ειναι απολυτα. Πχ ο ενας βαθμολογητης μου εβαλε 64 -ισως επειδη εγραψα κατι αντιφασιστικο- και ο αλλος 91 αρα δε μπορεις να βγαζεις ποτε σιγουρα συμπερασματα. Διεκδικω λοιπον το δικαιωμα στο λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top