Μαρτυράμε τα μηχανογραφικά μας

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Δηλαδη θα έπρεπε για ψυχολογία, κοινωνικές επιστήμες κτλ να εξετάζονται στα μαθηματικα και φυσικη; Ναι, το σύστημα είναι άθλιο αλλα έτσι όπως είναι, πιο πολυ κολλάει να δώσεις θεωρητικά μαθήματα παρά θετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δηλαδη θα έπρεπε για ψυχολογία, κοινωνικές επιστήμες κτλ να εξετάζονται στα μαθηματικα και φυσικη; Ναι, το σύστημα είναι άθλιο αλλα έτσι όπως είναι, πιο πολυ κολλάει να δώσεις θεωρητικά μαθήματα παρά θετικά...

Δεν καταλαβαινόμαστε, δεν "θα έπρεπε" αλλά τη στιγμή που είναι όλα εξίσου άσχετα θα ήταν λογικό να δωθεί δυνατότητα πρόσβασης και από το 2ο πεδίο, that's all. Και τα θεωρητικά μαθήματα δεν είναι γενικά θεωρητικά αλλά αποκλειστικά γλωσσικά. Που υπάρχουν μαθήματα όπως το Δίκαιο ή η Κοινωνιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Η ψυχολογία (για μένα, προσωπική άποψη πάντα, μην παρεξηγηθώ) είναι για όσους θα επιθυμούσαν την επιστήμη της Ψυχιατρικής και για τον α ή β λόγο δεν μπορούν να στραφούν στο θετικό κλάδο της Ιατρικής. Ο Ψυχίατρος είναι σαφώς περισσότερο καταρτισμένος (11 χρόνια σπουδών minimum η Ψυχιατρική και 12 η Παιδοψυχιατρική), γνωρίζει τη φύση και την αιτιολογία των δυσκολιών , βλέπει πέρα από την αντιμετώπιση την αιτία, σε αντίθεση με έναν ψυχολόγο που κινδυνεύει «να μην δει το τραίνο να έρχεται καταπάνω στον ασθενή». Η συμμετοχή ενός ψυχίατρου στην υποστήριξη μιας ψυχικής νόσου είναι αργά ή γρήγορα αναγκαία. Ο Ψυχίατρος γνωρίζει την νευρολογία του εγκεφάλου, κάτι που δε συμβαίνει με τον ψυχολόγο. Ο Ψυχολόγος έχει ειδικευτεί στην ολιστική προσέγγιση του ανθρώπου. Ο Ψυχολόγος για να ασκήσει σωστά το επάγγελμά του (πολύ σπουδαίο, μην παρεξηγηθώ! ) ,χρειάζεται την υποστήριξη του ψυχιάτρου. Ένα λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι να συσχετίζουν τον ψυχίατρο με τα φάρμακα και τις "βαριές" περιπτώσεις και γενικότερα να απευθύνονται σε ψυχολόγο φοβούμενοι το "ταμπού" της κοινωνίας για τον Ψυχίατρο.

Και τα δύο επαγγέλματα είναι σπουδαία, αλλά πρέπει να υπάρχει σωστή διάκριση των περιπτώσεων.

Και στο θέμα μας τώρα... Ίσως η ψυχολογία να έπρεπε να ήταν στο 3ο πεδίο, μόνο και μόνο για τη βιολογία και την απόκτηση θετικής σκέψης. Πάνε τα παιδιά στη σχολή ψυχολογίας και δεν έχουν μία ιδέα για τη γονιδιακή λειτουργία πχ και τον αφαιρετικό τρόπο σκέψης, ενώ είναι άψογα στην αποστήθιση. Βέβαια ,πολύ φοβάμαι πως αν η ψυχολογία ήταν στον κλάδο των θετικών επιστημών, τότε αργά ή γρήγορα θα αμβλύνονταν η "κυριαρχία της" λόγω προτίμησης της Ψυχιατρικής που καλύπτει σφαιρικότητα. Οπότε ,μάλλον τα πράγματα θα παραμείνουν ως έχουν στη ψυχολογία.

Και κάτι άλλο για το μηχανογραφικό. Βάζεις πρώτη επιλογή ψυχολογία. Καλά μέχρι εδώ. Μετά, γιατί βάζεις φιλολογία πχ και δε βάζεις εργοθεραπεία-λογοθεραπεία- κάποιο τμήμα κοινωνικής εργασίας ώστε να ασκήσεις το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού ή συμβούλου ψυχολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Όσοι θέλουν να σπουδάσουν Νομική ή Ψυχολογία, από Τεχνολογική, τι κάνουν?:D
Έωσες ΑΟΘ;Έχω ακούσει ότι απ'το οικονομικό του ΑΠΘ μπορείς να πάρεις κατεύθυνση και να περάσεις στο τμήμα Νομικής.Δεν ξέρω όμως αν ισχύει...Ψάξτο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
το λαθος σου stavri ειναι οτι ταυτιζεις τον ψυχολογο με τον κλινικο ψυχολογο. μπορει καποιος να μην θελει να ασχοληθει με τους ασθενεις. μπορει να θελει να ασχοληθει με την οργανωτικη ψυχολογια, τι σχεση εχει αραγε με εναν ψυχιατρο;
ειναι η προσωπικη σου αποψη αλλα ειναι λανθασμενη.
και ενας ψυχολογος αν θελει να γινει κλινικος ψυχολογος και να καταρτιστει σε καποια μορφη ψυχοθεραπειας σιγουρα δεν παιρνει το βασικο πτυχιο μονο, χρειαζεται πολλα χρονια καταρτισης για να γινει σωστος κλινικος ψυχολογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
το λαθος σου stavri ειναι οτι λεγοντας ψυχολογος εννοεις τον κλινικο ψυχολογο. μπορει καποιος να μην θελει να ασχοληθει με τους ασθενεις. μπορει να θελει να ασχοληθει με την οργανωτικη ψυχολογια, τι σχεση εχει αραγε με εναν ψυχιατρο;
ειναι η προσωπικη σου αποψη αλλα ειναι λανθασμενη.
και ενας ψυχολογος αν θελει να γινει κλινικος ψυχολογος και να καταρτιστει σε καποια μορφη ψυχοθεραπειας σιγουρα δεν παιρνει το βασικο πτυχιο μονο, χρειαζεται πολλα χρονια καταρτισης για να γινει σωστος κλινικος ψυχολογος.

Συμφωνώ. Ίσως εγώ δε το έθεσα σωστά. Αναφέρομαι στην κλινική ψυχολογία, γιατί οι περισσότεροι που δηλώνουν τη σχολή έχουν τέτοιες βλέψεις. Πόσους ξέρεις να λατρεύουν πχ την βιομηχανική ψυχολογία που αναφέρεις; Αμφιβάλλω αν τα περισσότερα παιδιά της γ λυκείου έχουν γνώση του κλάδου αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Συμφωνώ. Ίσως εγώ δε το έθεσα σωστά. Αναφέρομαι στην κλινική ψυχολογία, γιατί οι περισσότεροι που δηλώνουν τη σχολή έχουν τέτοιες βλέψεις. Πόσους ξέρεις να λατρεύουν πχ την βιομηχανική ψυχολογία που αναφέρεις; Αμφιβάλλω αν τα περισσότερα παιδιά της γ λυκείου έχουν γνώση του κλάδου αυτού.

φυσικα και δεν εχουν την γνωση αυτο δεν σημαινει ομως οτι μπαινοντας στην σχολη δεν βλεπουν τις νεες δυνατοτητες που υπαρχουν.
αν βοηθουσε και η ελλαδα βεβαια με αυτο καθως το μεταπτυχιακο της οργανωτικης πχ φετος δεν λειτουργησε και ουτε ειναι θετικα τα πραγματα.
αλλα το οτι ενα παιδι γ λυκειου δεν το γνωριζει δεν σημαινει οτι η ψυχολογια ταυτιζεται με την κλινικη ψυχολογια.


και παλι ομως επαναλαμβανω οτι για να ανοιξεις ενα γραφειο και να εισαι σωστος απεναντι στον εαυτο σου και στους ανθρωπους που θα ερθουν οφειλεις να καταρτιστεις πολυ περα απο το βασικο πτυχιο.
ο νομος σου δινει το δικαιωμα να το κανεις με το βασικο πτυχιο αλλα κατα την γνωμη μου ειναι πολυ λαθος και φυσικα δεν υπαρχουν ουτε οι ελαχιστες γνωσεις. επομενως δεν μιλαμε για 4 μονο χρονια σπουδων αλλα για πολλα παραπανω. γιατι ακριβως συγκρινεις την καταρτιση του ψυχολογου και του ψυχιατρου; ο ψυχιατρος ειναι γιατρος, τα 6 χρονια των σπουδων του αφορουσαν την επιστημη της ιατρικης φανταζομαι με βασικες γνωσεις ψυχιατρικης. με τον ιδιο τροπο που δεν θα απευθυνομουν σε εναν ψυχολογο του βασικου πτυχιου δεν θα απευθυνομουν και σε ενα γιατρο χωρις ειδικευση ψυχιατρικης.
ειλικρινα δεν ξερω απο που βγαζεις τα βεβιασμενα συμπερασματα οτι οσοι θελουν να ασχοληθουν με την ψυχολογια ηθελαν στην πραγματικοτητα να στραφουν στην ψυχιατρικη. και τι ακριβως μας εμποδισε;
εγω παντως ειχα βαλει ψυχολογια, προγραμμα ψυχολογιας, φπψ(δεν ηξερα τι ειναι) στο μηχανογραφικο μου. δεν ειχα σκοπο να βαλω καμια αλλη σχολη, αυτη με ενδιεφερε. μπορει καποιος να βαλει φιλολογια γιατι του αρεσει και η φιλολογια και οχι η εργοθεραπεια πχ. και εγω τωρα που ξαναδινω θα βαλω ισπανικη φιλολογια γιατι μου αρεσει εξισου, ειναι περιεργο;

αλλα και παλι παρακατω μιλας για σφαρικοτητα επομενως δεν κανω λαθος, δεν μιλας για την εντυπωση του 18χρονου αλλα για την δικη σου εντυπωση. γιατι δεν ειναι σφαιρικη η ψυχολογια; επειδη δεν ειμαστε γιατροι; οι ψυχιατροι δηλαδη που αντιμετωπιζουν τις περιπτωσεις ΜΟΝΟ με χαπακωμα(δεν μιλαω για ολους, μιλαω για αυτους που το κανουν) τι ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
φυσικα και δεν εχουν την γνωση αυτο δεν σημαινει ομως οτι μπαινοντας στην σχολη δεν βλεπουν τις νεες δυνατοτητες που υπαρχουν.
αν βοηθουσε και η ελλαδα βεβαια με αυτο καθως το μεταπτυχιακο της οργανωτικης πχ φετος δεν λειτουργησε και ουτε ειναι θετικα τα πραγματα.
αλλα το οτι ενα παιδι γ λυκειου δεν το γνωριζει δεν σημαινει οτι η ψυχολογια ταυτιζεται με την κλινικη ψυχολογια.


και παλι ομως επαναλαμβανω οτι για να ανοιξεις ενα γραφειο και να εισαι σωστος απεναντι στον εαυτο σου και στους ανθρωπους που θα ερθουν οφειλεις να καταρτιστεις πολυ περα απο το βασικο πτυχιο.
ο νομος σου δινει το δικαιωμα να το κανεις με το βασικο πτυχιο αλλα κατα την γνωμη μου ειναι πολυ λαθος και φυσικα δεν υπαρχουν ουτε οι ελαχιστες γνωσεις. επομενως δεν μιλαμε για 4 μονο χρονια σπουδων αλλα για πολλα παραπανω. γιατι ακριβως συγκρινεις την καταρτιση του ψυχολογου και του ψυχιατρου; ο ψυχιατρος ειναι γιατρος, τα 6 χρονια των σπουδων του αφορουσαν την επιστημη της ιατρικης φανταζομαι με βασικες γνωσεις ψυχιατρικης. με τον ιδιο τροπο που δεν θα απευθυνομουν σε εναν ψυχολογο του βασικου πτυχιου δεν θα απευθυνομουν και σε ενα γιατρο χωρις ειδικευση ψυχιατρικης.
ειλικρινα δεν ξερω απο που βγαζεις τα βεβιασμενα συμπερασματα οτι οσοι θελουν να ασχοληθουν με την ψυχολογια ηθελαν στην πραγματικοτητα να στραφουν στην ψυχιατρικη. και τι ακριβως μας εμποδισε;
εγω παντως ειχα βαλει ψυχολογια, προγραμμα ψυχολογιας, φπψ(δεν ηξερα τι ειναι) στο μηχανογραφικο μου. δεν ειχα σκοπο να βαλω καμια αλλη σχολη, αυτη με ενδιεφερε. μπορει καποιος να βαλει φιλολογια γιατι του αρεσει και η φιλολογια και οχι η εργοθεραπεια πχ. και εγω τωρα που ξαναδινω θα βαλω ισπανικη φιλολογια γιατι μου αρεσει εξισου, ειναι περιεργο;

αλλα και παλι παρακατω μιλας για σφαρικοτητα επομενως δεν κανω λαθος, δεν μιλας για την εντυπωση του 18χρονου αλλα για την δικη σου εντυπωση. γιατι δεν ειναι σφαιρικη η ψυχολογια; επειδη δεν ειμαστε γιατροι; οι ψυχιατροι δηλαδη που αντιμετωπιζουν τις περιπτωσεις ΜΟΝΟ με χαπακωμα(δεν μιλαω για ολους, μιλαω για αυτους που το κανουν) τι ειναι;

Διάβασα με προσοχή την απάντησή σου και σε πολλά πράγματα συμφωνώ. Δεν έθεσα το ζήτημα προσωπικά σε σένα. Είπα τι ισχύει για τις περισσότερες περιπτώσεις σε αυτή την ηλικία, καθώς δεν υπάρχει επαγγελματικός προσανατολισμός στην Ελλάδα. Τουλάχιστον όχι επαρκής.
Φυσικά και μπορείς να έχεις ποικίλα ενδιαφέροντα. Αυτό που εννοώ, είναι πως πρώτα εξαντλείς τις επιλογές πάνω στην κυρίαρχη επιλογή - στόχο σου. Αυτό.

Όταν μιλάω για σφαιρικότητα εννοώ απόκτηση γνώσεων νευρολογίας σε μεγαλύτερο βαθμό καθώς και σε περισσότερη έκταση. Σαφώς υπάρχουν πράγματα που ο ψυχολόγος ξέρει καλύτερα από τον Ψυχίατρο. Δε θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω το επάγγελμα του Ψυχολόγου. Ίσα ίσα που από μόνη της η Ψυχολογία είναι γνωστική , κοινωνική και συμπεριφοριακή επιστήμη.
Προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη στις απόψεις μου. Ίσως όπως είπα και προηγουμένως να μην εκφράστηκα σωστά. Μερικές φορές δυσκολεύομαι να ταυτίσω σκέψη με λόγο. Το γιατί αν θες στο στέλνω σε προσωπικό μήνυμα.
Ελπίζω να μην είπα κάτι που σε προσέβαλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,930 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινόμαστε, δεν "θα έπρεπε" αλλά τη στιγμή που είναι όλα εξίσου άσχετα θα ήταν λογικό να δωθεί δυνατότητα πρόσβασης και από το 2ο πεδίο, that's all. Και τα θεωρητικά μαθήματα δεν είναι γενικά θεωρητικά αλλά αποκλειστικά γλωσσικά. Που υπάρχουν μαθήματα όπως το Δίκαιο ή η Κοινωνιολογία;

Kανονικά έπρεπε να υπάρχει κατεύθυνση Οικονομικών & Κοινωνικών Επιστημών όπου εκεί τα εξεταζόμενα μαθηματικά θα έπρεπε να είναι τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας με αναμορφωμένη ύλη με έμφαση κυρίως σε εισαγωγική Γραμμική Άλγεβρα και Βασική Ανάλυση. Σ' αυτή την κατεύθυνση δεν θα υπήρχε ένα άλλο μάθημα Μαθηματικών όπως συμβαίνει τώρα. Θα μπορούσε στη θέση της Φυσικής να έμπαινε ένα μάθημα Πιθανοτήτων, Στατιστικής και Εισαγωγικών Οικονομικών. Τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας θα έπρεπε να μην είναι κοινό μάθημα για όλες τις κατευθύνσεις.

Ας πούμε για τους Υποψηφίους των Τεχνολογικών και Θετικών Επιστημών θα ήταν το αντίστοιχο μάθημα Μαθηματικών Κατεύθυνσης μόνο.

Για τους Υποψηφίους των Ιατρικών, Κλασικών και Νομικών Επιστημών θα ήταν ένα εισαγωγικό μάθημα Βασικής Άλγεβρας ώστε τελειώνοντας το σχολείο να ξέρουν 2-3 βασικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Διάβασα με προσοχή την απάντησή σου και σε πολλά πράγματα συμφωνώ. Δεν έθεσα το ζήτημα προσωπικά σε σένα. Είπα τι ισχύει για τις περισσότερες περιπτώσεις σε αυτή την ηλικία, καθώς δεν υπάρχει επαγγελματικός προσανατολισμός στην Ελλάδα. Τουλάχιστον όχι επαρκής.
Φυσικά και μπορείς να έχεις ποικίλα ενδιαφέροντα. Αυτό που εννοώ, είναι πως πρώτα εξαντλείς τις επιλογές πάνω στην κυρίαρχη επιλογή - στόχο σου. Αυτό.

Όταν μιλάω για σφαιρικότητα εννοώ απόκτηση γνώσεων νευρολογίας σε μεγαλύτερο βαθμό καθώς και σε περισσότερη έκταση. Σαφώς υπάρχουν πράγματα που ο ψυχολόγος ξέρει καλύτερα από τον Ψυχίατρο. Δε θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω το επάγγελμα του Ψυχολόγου. Ίσα ίσα που από μόνη της η Ψυχολογία είναι γνωστική , κοινωνική και συμπεριφοριακή επιστήμη.
Προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη στις απόψεις μου. Ίσως όπως είπα και προηγουμένως να μην εκφράστηκα σωστά. Μερικές φορές δυσκολεύομαι να ταυτίσω σκέψη με λόγο. Το γιατί αν θες στο στέλνω σε προσωπικό μήνυμα.
Ελπίζω να μην είπα κάτι που σε προσέβαλε.

ειλικρινα καταλαβαινω το ποιντ σου.
συμφωνω στα περισσοτερα απο οσα λες.
η συνεργασια κλινικου ψυχολογου με ψυχιατρο ειναι απαραιτητη.
και φυσικα ενας ψυχολογος με το βασικο πτυχιο δεν μπορει, δεν εχεις τις γνωσεις, δεν του τις εδωσαν για να ανοιξει γραφειο και να παιρνει ασθενεις.

σιγουρα στην ελλαδα δεν υπαρχει επαγγελματικος προσανατολισμος (εδω εγω η καημενη εβαλα φπψ που το τελευταιο που θα εκανα στην ζωη μου ειναι να γινω φιλολογος, εχω σοβαρο προβλημα με τα αρχαια :P) αλλα να εισαι σιγουρη οτι οπως πολλοι μπορει να μπαινουν στην ψυχολογια εχοντας κατα νου στην ψυχιατρικη ισως αντιστοιχα να μην γνωριζουν οτι για να γινεις ψυχιατρος πρεπει να εισαι κανονικοτατος γιατρος.


ενω ειμαι απολυτα σιγουρη οτι δεν το πας εκει, αν το θεωρουσα ειλικρινα θα στο ελεγα ξεκαθαρα, αυτο που ενοχλει ειναι η ταυτιση ψυχολογων με κομπογιαννιτες κλπ προφανως το εχω ακουσει πολλες φορες στα μουτρα μου. η ψυχολογια δεν ειναι μια κατωτερη επιστημη απο την ιατρικη, δεν ειναι το ιεκ της ψυχιατρικης, ειναι μια διαφορετικη επιστημη. δυστυχως το πληθος διαφορων "συμβουλων-θεραπευτων" αλλα και το δικαιωμα που μας δινει το κρατος με το βασικο πτυχιο να τα κανουμε ολα και να συμφερουμε μιας και αδυνατει να μας καταρτισει περαιτερω δεν βοηθουν στο να εχει ο κοσμος μια καλη αποψη για τον ψυχολογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι ο ψυχολόγος είναι χρήσιμος μονο αν πάρει δίπλωμα ψυχοθεραπευτή.... (πράγμα που λίγοι παίρνουν γιατί χρειάζονται πολλά λεφτά).
ο ψυχίατρος είναι χρήσιμος ακόμα και αν δε ειναι ψυχοθεραπευτή διότι συνταγογραφεί φάρμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
ειλικρινα καταλαβαινω το ποιντ σου.
συμφωνω στα περισσοτερα απο οσα λες.
η συνεργασια κλινικου ψυχολογου με ψυχιατρο ειναι απαραιτητη.
και φυσικα ενας ψυχολογος με το βασικο πτυχιο δεν μπορει, δεν εχεις τις γνωσεις, δεν του τις εδωσαν για να ανοιξει γραφειο και να παιρνει ασθενεις.

σιγουρα στην ελλαδα δεν υπαρχει επαγγελματικος προσανατολισμος (εδω εγω η καημενη εβαλα φπψ που το τελευταιο που θα εκανα στην ζωη μου ειναι να γινω φιλολογος, εχω σοβαρο προβλημα με τα αρχαια :P) αλλα να εισαι σιγουρη οτι οπως πολλοι μπορει να μπαινουν στην ψυχολογια εχοντας κατα νου στην ψυχιατρικη ισως αντιστοιχα να μην γνωριζουν οτι για να γινεις ψυχιατρος πρεπει να εισαι κανονικοτατος γιατρος.


ενω ειμαι απολυτα σιγουρη οτι δεν το πας εκει, αν το θεωρουσα ειλικρινα θα στο ελεγα ξεκαθαρα, αυτο που ενοχλει ειναι η ταυτιση ψυχολογων με κομπογιαννιτες κλπ προφανως το εχω ακουσει πολλες φορες στα μουτρα μου. η ψυχολογια δεν ειναι μια κατωτερη επιστημη απο την ιατρικη, δεν ειναι το ιεκ της ψυχιατρικης, ειναι μια διαφορετικη επιστημη. δυστυχως το πληθος διαφορων "συμβουλων-θεραπευτων" αλλα και το δικαιωμα που μας δινει το κρατος με το βασικο πτυχιο να τα κανουμε ολα και να συμφερουμε μιας και αδυνατει να μας καταρτισει περαιτερω δεν βοηθουν στο να εχει ο κοσμος μια καλη αποψη για τον ψυχολογο.


Ακριβώς. Γι αυτό και στο εξωτερικό οι ψυχολόγοι χαίρουν μεγαλύτερης εκτίμησης και σεβασμού. Τώρα, εντάξει στην Ελλάδα των χιλίων μυρίων προβλημάτων, σιγά που θα γλίτωνε το επάγγελμα του ψυχολόγου-ψυχίατρου. Είναι από μόνο του θέμα ταμπού. Άσε που από προσωπική εμπειρία ξέρω, ότι στη χώρα μας είναι λίγο φλου οι σπουδές στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Δεν υπάρχει καλή κατάρτιση και αυτή επαφίεται μόνο στη θέληση του σπουδαστή για περαιτέρω ψάξιμο. Εδώ, βγάζεις τη σχολή και σου λένε οκ, άνοιξε γραφείο και... όποιον πάρει ο χάρος( στην υπερβολή του βέβαια!) Εδώ βγάζει ο άλλος το ταμπελάκι του ψυχαναλυτή - θεραπευτή αρκετά εύκολα.
Κρίμα, γιατί είναι λειτούργημα και θα έπρεπε να δίνεται περισσότερη προσοχή σε τέτοια επαγγέλματα. Αντ' αυτού , εμείς κοιτάμε Πολυτεχνείο Μηχανικούς-Ηλεκτρολόγους και τελειώνουμε εκεί στην προσφορά κατάρτισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steff

Νεοφερμένος

Ο Steff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΙΩΑΝΝΙΝΑ)
ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)

Δεν έχω αποφασίσει με ποια σειρά ακόμα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ξαναέδωσες πανελλήνιες?:eek:

Ναι για δεύτερο πτυχίο! Αλλά δεν περιμένω και πολλά, γιατί δεν έγραψα καλά Ιστορία και Λατινικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΙΩΑΝΝΙΝΑ)
ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ)

Δεν έχω αποφασίσει με ποια σειρά ακόμα. :hmm:

Εξαρτάται που μένεις... Όσον αφορά την εφαρμοσμένη όμως, έχει πολλά μαθήματα οικονομικών οπότε ίσως θες να την αποφύγεις (αν και βγάνεις και οικονομολόγος νομίζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Πιστεύω ότι κατά πάσα πιθανότητα δε θα αλλάξει, εκτός και αν μου τη δώσει και δηλώσω και κάτι από 3ο πεδίο. Ελπίζω μόνο να πιάσω ΤΕΦΑΑ, η πόλη δε με απασχολεί!
Είναι ξεκάθαρο ότι μπήκες στη διαδικασία να ξαναδώσεις πανελλήνιες για να περάσεις στα ΤΕΦΑΑ, αλλα μήπως θα ήταν καλύτερο να βαλεις πρώτα τα παιδαγωγικά;; Δεν το λέω για κανέναν αλλο λόγο (επαγγελματική αποκατασταση και τέτοιες βλακειες), παρα μόνο επειδή θα σου αναγνωριστούν πολλά μαθήματα και θα είναι ευκολότερο για σένα να βγάλεις τη σχολή;-).
ισπανικη φιλολογια.
δεν νομιζω να βαλω κατι αλλο, αποφασισα να ξαναδωσω πανελληνιες επειδη μου αρεσουν τα ισπανικα.
Πολύ ωραία επιλογή και, όντως, πολύ όμορφη γλωσσα.

Πάντως σας θαυμάζω και τις δυο για την επιμονη σας και το κουράγιο σας, να το ξέρετε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steff

Νεοφερμένος

Ο Steff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εξαρτάται που μένεις... Όσον αφορά την εφαρμοσμένη όμως, έχει πολλά μαθήματα οικονομικών οπότε ίσως θες να την αποφύγεις (αν και βγάνεις και οικονομολόγος νομίζω).
Ναι γιαυτό μάλλον πάει 3η θέση :ρ Μάλλον 1η Ιωάννινα θα βάλω!! Ευχαριστώ για το σχόλιο :!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neabda

Νεοφερμένος

Η neabda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας. Εμενα το μηχανογραφικό μου, λογικα, θα ειναι το παρακάτω:

1. Πολιτικών Μηχανικων (παντού)
2. Τοπογραφων (παντού)
3. Μηχανικων Χωτοταξιας και Ανάπτυξης
4. Φυσικοθεραπεια (Αθηνα, Θεσσαλονικη)
5. Νοσηλευτική (Αθήνα - Σπάρτη)
6. Μαιευτική (εκτός Κοζάνης)
7. Εργοθεραπεία
8. Γεωπονία
9. Δασολογίας και Φυσικού περιβάλλοντος
10. Μηχανικων χωροταξίας, πολεοδομίας και περιφερειακής ανάπτυξης
12. Φωτογραφίας και οπτικοακουστικών μέσων
13. Πολιτικων Έργων Υποδομής (παντου)

Ενδεχόμενως να προσθέσω και την Μεταλειολογων και το βιολογικό. Καλα αποτελεσματα σε ολους και καλο καλοκαιρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Πολύ ωραία επιλογή και, όντως, πολύ όμορφη γλωσσα.

Πάντως σας θαυμάζω και τις δυο για την επιμονη σας και το κουράγιο σας, να το ξέρετε:)

σε ευχαριστω πολυ! ελπιζω μονο να τα καταφερω:) το εχω ξαναπει, θεωρω τις κατατακτηριες επισης δυσκολο δρομο, πολλες φορες ακομα πιο δυσκολο απο τις πανελληνιες οποτε κι εγω θαυμαζω πολυ αυτο που κανεις και σε ζηλευω που βλεπω οτι ηδη εχεις την πρωτη σου εξεταστικη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πώς και δεν επιλέγεις ΗΜΜΥ για να σπουδάσεις Μαθηματικά; :P Συνήθως στην Ελλάδα υπάρχει παράδοση σε παγκόσμια πρωτοτυπία, όποιος θέλει Μαθηματικά να σπουδάζει ΗΜΜΥ και όποιος δεν θέλει Μαθηματικά, να σπουδάζει Μαθηματικά.

Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τη Φυσική. Ξέρει ο Δίας, τι εννοώ. :P

Είναι καλή επιλογή να σπουδάσεις ΗΜΜΥ άμα γουστάρεις μαθηματικά πάντως. Κάνεις πάρα πολλά χωρίς την βαρεμάρα που έρχεται με την "μαθηματική αυστηρότητα" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top