[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
αν εισαι ανωριμος η οχι..ειναι εντελως υποκειμενικο... και κατα 2ον...δεν νομιζω να ναι ανωριμος ενας μαθητης 16-17-18χρονων..οταν στα 18 του..αναγκαστικα οφείλει να εχει ωριμη σκεψη και να παρει ισως την πιο κρισιμη αποφαση της ζωης του...μια αποφαση που θα καθορισει ολη του την ζωη... και στην τελικη η ωριμοτητα δεν εχει σχεση με τα ιδανικα... οσο για τα προβατα...σκεψου λιγο καλυτερα ποιος ειναι... ο καταληψιας(εστω και χωρις λογο,που πιστευω οτι ολοι εχουν λογο για καταληψη...)η ο αλλος που καθεται και μασαει οτι του δινουν? με την προφαση οτι δεν εχει αποψη...για σκεψου το λιγο καλυτερα....οσο για τα αλλα μαζι σου man...σε αυτα τα 2 ηθελα να εκφρασω την αντιθεση μου...
Μην εισαι απολυτος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ίσως να οφείλει να είναι ώριμος σε αυτές τις ηλικίες, αλλά οι πιο συνειδητοποιημένοι μαθητές στο λύκειο το δικό μου (το γυμνάσιο είναι ενωμένο με ένα λύκειο) είναι αυτοί που θέλουνε να πάρουνε καλό βαθμό στα μαθηματικά και στα αρχαία (τα δύο πιο "σημαντικά" κατά τον Έλληνα γονιό μαθήματα) για να τους πάρει ο μπαμπάς μπουφάν απαπίρι ή πώς το λένε.
Από εμπειρία μιλάω, σόρυ αν είμαι πιο απόλυτος απ' ό,τι θα έπρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Υπεεεεεερ!!!
Γενικα δεν μου αρεσει το γεγονος οτι χανονται πολυτιμες διδακτικες ωρες ουτε πιστευω πως τα παιδια καταφερνουν κατι ωστε να αλλαξει το συστημα εκπαιδευσης...Ομως δεν παυει να ειναι ενας τροπος αντιδρασης στα οσα δεν μας αρεσουν....Στο σχολειο μου μαλιστα μεσω των καταληψεων καταφεραμε καποια πραγματακια..οι σπασμενες κλειδαριες αντικαταστηθηκαν.....τα σπασμενα παραθυρα επισης.....αναβαν το καλοριφερ για πιο πολλες ωρες......και τελικα πηγαμε 5ημερη...αυτο το τελευταιο ισως να μην εχει και πολυ μεγαλη σημασια απλα θελαμε μια τελευταια εκδρομη να τη θυμομαστε και τελικα ,παρα τις αρχικες αντιρρησεις, τα καταφεραμε...
Επομενως, παρολο που δεν καταφερνουμε γενικοτερες αλλαγες....σε ολα τα σχολεια...μπορουμε να βελτιωσουμε το δικο μας σχολειο=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Είμαι υπέρ μόνο όταν γίνονται για σοβαρό λόγο και δεν γίνεται για να χάσουν μάθημα. Εκνευρίζομαι ειδικά όταν βλέπω πως μέχρι τις 12:00 - 13:00 έχουν φύγει όλοι. Αυτό δεν είναι κατάληψη...

Πιστεύω πως φέρνουν αποτελέσματα εάν επιμείνουν οι μαθητές και είναι για πραγματικό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
!Κατά!
Αν έχετε αιτήματα:
1. Τα αναφέρετε στον διευθυντή
2. Αν ο διευθυντής δεν κάνει τίποτα πηγαίνετε στον σύλλογο γονέων
3. Αν ο σύλλογος γονέων δεν κάνει τίποτα πηγαίνετε στον δήμο
4. Αν ο δήμος δεν κάνει τίποτα πηγαίνετε στα γραφεία της Δευτεροβάθμιας
5. Αν η Δευτεροβάθμια δεν κάνει τίποτα στέλνετε γράμμα στο Υπουργείο
Και άμα και το Υπουργείο δεν αντιδράσει τότε κάνετε κατάληψη!!

Αν γίνει μια κατάληψη σε ένα σχολείο στο εξωτερικό όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν αποβάλλονται για 1 χρονιά και αυτοί που την δημιούργησαν απομακρύνονται οριστικά από το σχολείο και αντιμετωπίζουν κυρώσεις! ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Περιμένεις κάποιος μαθητής να τα κάνει όλα αυτά; Εάν επείγει; Θα κάνει πολύ καιρό για να παρθεί απόφαση.

Εμείς συνήθως ακολουθούσαμε μόνο το 1ο και το 2ο βήμα και μετά κάναμε κατάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Περιμένεις κάποιος μαθητής να τα κάνει όλα αυτά; Εάν επείγει; Θα κάνει πολύ καιρό για να παρθεί απόφαση.

Εμείς συνήθως ακολουθούσαμε μόνο το 1ο και το 2ο βήμα και μετά κάναμε κατάληψη.

Δεν νομίζω να είναι και τόσο επείγον, τα βλέπω κάθε μέρα, για μια σπασμένη βρύση κλείναμε (ναι βάζω και τον εαυτό μου μέσα) το σχολείο μια βδομάδα. Αμα ο διευθυντής δεν ανταποκριθεί τον μπορείτε να τον απειλήσετε κιόλας ότι το 15μελές θα ζητήσει την απομάκρυνση του ^_^ Να δούμε τότε αν θα ανταποκριθεί:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Μα όλοι οι μαθητές ενδιαφέρονται να χάσουν μάθημα. Στη δική μας περίπτωση τουλάχιστον. Πάντως μην το λες, δεν ξέρεις κατά πόσο μπορεί να είναι επείγον κάτι. Υπάρχουν τόσα προβλήματα που "βασανίζουν" τους μαθητές. Παράδειγμα αυτό που όλοι έχουμε ακούσει με τις τυρόπιτες που είναι στρόγγυλες και δεν ξέρουν από που να ξεκινήσουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μα όλοι οι μαθητές ενδιαφέρονται να χάσουν μάθημα. Στη δική μας περίπτωση τουλάχιστον. Πάντως μην το λες, δεν ξέρεις κατά πόσο μπορεί να είναι επείγον κάτι. Υπάρχουν τόσα προβλήματα που "βασανίζουν" τους μαθητές. Παράδειγμα αυτό που όλοι έχουμε ακούσει με τις τυρόπιτες που είναι στρόγγυλες και δεν ξέρουν από που να ξεκινήσουν. :P

Καλά αυτό είναι φοβερό, η τυρόπιτα πρέπει να απαγορεύετε με νόμο να είναι στρόγγυλη :P
Εμείς είχαμε βάλει και αίτημα και για το χαρτί τουαλέτας, να μην έχει χρώμα :redface:

Άλλα φέτος που πηγαίνω λύκειο καταλαβαίνω πόσο βλάκες ήμασταν, δεν έχουμε τελειώσει συναρτήσεις και σε 1 βδομάδα ξεκινάω!
Και επιπλέον, τώρα αν δεν μας αρέσει κάτι στο σχολείο κάνουμε κατάληψη/κοπανα (είμαι υπερ της κοπάνας) και γλιτώνουμε, όμως στο μέλλον τι θα γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ποιο μέλλον; Δύο χρόνια σου έμειναν. :P

Εάν εννοείς Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ/ΙΕΚ και έπειτα στη δουλειά πιστεύω θα είσαι/είμαστε αρκετά μυαλωμένοι(;) να μην κάνουμε τέτοια. Ειδικά στη τελευταία περίπτωση που από ότι φαίνεται σήμερα θεωρείται προνόμιο το να δουλεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ποιο μέλλον; Δύο χρόνια σου έμειναν. :P

Εάν εννοείς Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ/ΙΕΚ και έπειτα στη δουλειά πιστεύω θα είσαι/είμαστε αρκετά μυαλωμένοι(;) να μην κάνουμε τέτοια. Ειδικά στη τελευταία περίπτωση που από ότι φαίνεται σήμερα θεωρείται προνόμιο το να δουλεύεις.

Ναι βασικά για τη δουλειά λέω, τώρα αντέχουμε την σχολική καταπίεση με τους τρόπους που ανέφερα πιο πάνω, όταν όμως θα δουλέψουμε (αν δουλέψουμε ποτε) δεν θα μπορούμε να κάνουμε ούτε καταλήψεις ούτε κοπάνες και η πίεση θα είναι ακόμη πιο μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Μέχρι την Β' Λυκείου που ξύνουμε τα πατάρια μας είμαι Υπέρ... Τώρα στην Γ' Λυκείου είμαι Κατά... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είναι μερικές φορές που η κατάλυψη χρειάζεται.. πχ εμείς στην Β λυκείου κάναμε κάποια στιγμή μέχρι να μας φέρουν βιβλία(μια βδιμάδα κράτησε)
Τώρα ντάξυ γενικά με αρέσουν οι καταλύψεις είναι άλλη φάση(πας νωρίς παίζεις τάβλι, ούνο και τέτοια μέχρι να φύγεις..). Τρέλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Έπρεπε στην δημοσκόπηση να βάλουν και την επιλογή: εξαρτάται την περίπτωση!

Εγώ είμαι υπέρ των καταλήψεων όταν υπάρχει σοβαρός λόγος για να το κλείσουν κι όχι επειδή ''η τυρόπιτα στο κυλικείο είναι τετράγωνη και την θέλουμε στρογγυλή'' όπως έκανε ένα σχολείο στην πόλη μου... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μέχρι την Β' Λυκείου που ξύνουμε τα πατάρια μας είμαι Υπέρ... Τώρα στην Γ' Λυκείου είμαι Κατά... :P
Ενω στη γ'λυκειου δεν θα τα ξυνετε στο σχολειο ε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ενω στη γ'λυκειου δεν θα τα ξυνετε στο σχολειο ε;:hmm:

Μέχρι να αρχίσουν οι μαλακίες με τα Μηχανογραφικά θα τα ξύνομαι αλλά μέχρι τότε είμαι συζητήσιμος... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
ετσι οπως εχουν καταντησει οι καταληψεις ειμαι κατα. τις περισσοτερες φορες γινετε απλα για να χαθει μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αν υπάρχει όντως σοβαρό πρόβλημα και αδιαφορούν οι πάντες, τότε η κατάληψη είναι και αυτή μια ακραία λύση.
Γενικά όμως είμαι κατά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Είμαι Υπέρ αρκεί να ξέρουμε γιατί την κάνουμε.. Όχι επειδή θέλουμε να χάσουμε μάθημα και άλλες τέτοιες Μα**κίες..
Υπάρχουν σοβαροί λόγοι για καταλήψεις.. Αρκεί να κάνουμε κατάληψη γι'αυτός τους λόγους και όχι για πλάκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Είμαι Υπέρ αρκεί να ξέρουμε γιατί την κάνουμε.. Όχι επειδή θέλουμε να χάσουμε μάθημα και άλλες τέτοιες Μα**κίες..
Υπάρχουν σοβαροί λόγοι για καταλήψεις.. Αρκεί να κάνουμε κατάληψη γι'αυτός τους λόγους και όχι για πλάκα...

συμφωνω απόλυτα μαζί σου...
αλλα ειλικρινα πες μου γιατί σε κανει "κατά "το να χάσουμε μάθημα? επειδη θα έχεις εναν παπάρ* να σoυ τα πρήζει 7 ώρες την ημέρα,με ο,τι μαλακία του γουστάρει...και πηγαίνοντας πίσω σπιτι σου να μην εχεις μαθει και τίποτα ? :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top