[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
συμφωνω απόλυτα μαζί σου...
αλλα ειλικρινα πες μου γιατί σε κανει "κατά "το να χάσουμε μάθημα? επειδη θα έχεις εναν παπάρ* να σoυ τα πρήζει 7 ώρες την ημέρα,με ο,τι μαλακία του γουστάρει...και πηγαίνοντας πίσω σπιτι σου να μην εχεις μαθει και τίποτα ? :O

Ίσως, γιατί μερικοί θέλουν να μάθουν απο το σχολείο μιας και πλέον δεν έχουμε όλοι μας την οικονομική άνεση να πάμε φροντιστίριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΑίφος

Δραστήριο μέλος

Η νΑίφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 676 μηνύματα.
συμφωνω απόλυτα μαζί σου...
αλλα ειλικρινα πες μου γιατί σε κανει "κατά "το να χάσουμε μάθημα? επειδη θα έχεις εναν παπάρ* να σoυ τα πρήζει 7 ώρες την ημέρα,με ο,τι μαλακία του γουστάρει...και πηγαίνοντας πίσω σπιτι σου να μην εχεις μαθει και τίποτα ? :O

Απλά η κατάληψη είναι τρόπος διαμαρτυρίας απέναντι σε κάτι.. Δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό..
Αν δεν θέλω να μπω στο μάθημα και να που τα πρήζει ένας πα**ρας όπως λες, πρέπει να έχω τα κότσια να πω, "δεν γουστάρω" να μην μπω στο μάθημα και να πάρω και απουσία..
Και στην τελική δεν με υποχρεώνει κανείς να βρίσκομαι στο σχολείο, θέλω και πηγαίνω.. Επιλέγω να είμαι στο μάθημα γιατί θέλω να πάρω ένα πτυχίο και πρέπει να περάσω αυτήν την διαδικασία, αν όμως κάποιος ή κάτι βάζει εμπόδια σ'αυτήν τότε έχω το δικαίωμα να διαμαρτυρηθώ (π.χ. κατάληψη, αποχή)..
Μπορεί πράγματι να μην μαθαίνουμε τίποτα στο σχολείο αλλά πρέπει να τελειώσω το σχολείο και να έχω ένα πτυχίο στα χέρια μου για να κάνω αυτό που θέλω...
Αν εσύ δεν θες να σου τα πρήζει ένας πα**ρας 7 ώρες κάθε μέρα, η λύση δεν είναι να κάνεις κατάληψη αλλά να μην πας σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ανάλογα με τον λόγο για τον οποίο θέλουν να κάνουν την κατάληψη.Αν είναι να κάνουμε κατάληψη για σοβαρούς λόγους,είμαι μέσα, αλλά στα περισσότερα σχολεία καταλήψεις γίνονται για ασήμαντους λόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ίσως, γιατί μερικοί θέλουν να μάθουν απο το σχολείο μιας και πλέον δεν έχουμε όλοι μας την οικονομική άνεση να πάμε φροντιστίριο.

Να συγχαρώ τον JKaradakov για την παραπάνω επισήμανσή του,που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Βάνδαλοι είναι όσοι καταστρέφουν και κατεδαφίζουν ότι έχει απομείνει από τη Δημόσια Εκπαίδευση. Οι μαθητές που κινούν τα νήματα στις καταλήψεις, ανήκουν σε διάφορες κατηγορίες: Η πρώτη κατηγορία είναι εκείνοι, οι οποίοι έχουν αποφασίσει είτε να μη σπουδάσουν είτε να πάνε στο εξωτερικό γιατί έχει λεφτά ο μπαμπάς, άρα καρφί δεν τους καίγεται αν λειτουργεί το σχολείο. Η δεύτερη κατηγορία είναι αυτοί που στηρίζονται αποκλειστικά στο φροντιστήριο και στο ιδιαίτερο (πάλι έχει λεφτά ο μπαμπάς) και ευχαρίστως βάζουν λουκέτο στο σχολείο. Η τρίτη κατηγορία είναι οι αδύναμοι μαθητές, οι οποίοι φοβούμενοι το γεγονός ότι τελειώνοντας το σχολείο «θα εισπράττουν συνέχεια καρπαζιές και χαστούκια από την κοινωνία» ,θεωρούν πως η κατάληψη είναι η χρυσή τους ευκαιρία να γίνουν "ήρωες" και να θυμούνται το "κατόρθωμα" σε όλη τους τη ζωή. Μια άλλη κατηγορία είναι οι πολιτικοποιημένοι, αυτοί που υποκινούνται από κόμματα και παρατάξεις και οι οποίοι χρησιμοποιούνται ως εργαλείο για πολιτικές επιδιώξεις και δημιουργία κλίματος αναστάτωσης. Όλοι αυτοί εργάζονται φιλότιμα για να κατεδαφιστεί το δημόσιο σχολείο, για το οποίο κόπτονται στα λόγια.

Από την παραπάνω τοποθέτησή μου εξαιρώ τις αντιδράσεις/καταλήψεις/αποχές που γίνονται για σοβαρούς λόγους από τους μαθητές,για παράδειγμα στο βόρειο τμήμα της ηπειρωτικής χώρας που λόγω οικονομικής κρίσης τα τελευταία χρόνια,κάθε Σεπτέμβριο υπάρχει το κλίμα αναστάτωσης σχετικά με το θέμα της θέρμανσης των μαθητών τον χειμώνα.

Υ.Γ:Αντιδρούν πολλοί για την πληρωμή των ξενόγλωσσων βιβλίων(ναι για τα 10€-15€ για το βιβλίο των αγγλικών) αλλά δεν έχουν κανένα πρόβλημα...να πληρώσουν 130€ για να πάνε τριήμερη ή 150€ για να πάνε πενταήμερη.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Oι καταληψεις αποτελουν το μεγαλυτερο οπλο που διαθετει ο κλαδος της παιδειας,πολυημερες απεργιες μαζικες δεν μπορουν να γινουν γιατι αυτος που θα την κανει υστερα δεν θα εχει λεφτα για τσιχλες.Ο μονος δρομος απο σεπτεμβρη για να σταματησει αυτη η αδηφαγια του συστηματος ειναι μαζικες καταληψεις ολων των σχολικων μοναδων σε συννενοηση με τους εκπαιδευτικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Συμφωνώ. Μαζικός αγώνας , λουκέτο σε σχολεία και πανεπιστήμια . Μέχρι να πάρουμε αυτο που διακαιουμαστε . Δωρεάν παιδεία και μια κυβέρνηση κοντα στον λαό και τους πολίτες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
οι καταληψεις των σχολειων γινονται μονο και μονο για να γινονται.τα αιτηματα ειναι γελοια και οι μαθητες απλα θελουν να χασουν μαθημα και να κωλοβαρανε τα πρωινα,αφου μετα εχουν φροντιστηριο.υπαρχουν φυσικα και τα αριστερα κομματοσκυλα γονεις που παρακινουν τα παιδια τους για την οργανωση καταληψεων και καθονται εξω απο τα σχολεια.ενα παρ αδειγμα:οκτωβριος 2011, η χρονια με τις ελλειψεις σχολικων βιβλιων.το δικο μου σχολειο εκανε καταληψη με το ενα αιτημα να ειναι το συγκεκριμενο,παρολο που εμεις ειχαμε ολα τα βιβλια.εγινε ψηφοφορια εντος του σχολειου για τη συνεχιση ή οχι της καταληψης.οσοι ειχαμε ψηφισει οχι βγηκαμε εξω απο το σχολειο,οπου ηταν μια κομμουνο-μητερα και μας λεει σε 3-4 :δεν επρεπε να ψηφισετε οχι,ακομα και αν εσεις εχετε βιβλια αλλοι μαθητες σε αλλα σχολεια δεν εχουν,οι καταληψεις θα ασκησουν πιεση στο υπουργειο και θα ριξουν την κυβερνηση.φυσικα το παιδι αυτης καθοταν το πρωι απο τις 8 μεχρι τις 12 στο σχολειο και μετα εφευγε για να διαβασει για το φροντιστηριο.με ποιο δικαιωμα κυρα μουκαι ολα εσεις τα κωλοπαιδα που δεν εχετε ανοιξει βιβλιο στη ζωη σας μου στερειται το δικαιωμα στην μορφωση.δεν εχουμε οικονομια,δεν εχουμε ιατρικη περιθαλψη,εχουμε ανεργια στα υψη,εχουμε ανεργια στα υψη,τουλαχιστον να εχουμε μια παιδεια ρε γαμωτο.εξαιρουνται φυσικα οι καταληψεις που γινονται για σοβαρους λογους,οπως οι καταληψεις που εγιναν 1990-1991 οι οποιες καταπατουσαν τα δικαιωματα μαθητων

υ.γ:δεν ειμαι χρυσαυγιτης,δεν ειμαι νεοδημοκρατης,δεν ειμαι πασοκος,δεν ειμαι μνημονιακος,ειμαι ενας αποφοιτος λυκειου και μελλοντικος φοιτητης που δεν θελω να ζω σε μια αναρχικη κοινωνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
οι καταληψεις των σχολειων γινονται μονο και μονο για να γινονται.τα αιτηματα ειναι γελοια και οι μαθητες απλα θελουν να χασουν μαθημα και να κωλοβαρανε τα πρωινα,αφου μετα εχουν φροντιστηριο.υπαρχουν φυσικα και τα αριστερα κομματοσκυλα γονεις που παρακινουν τα παιδια τους για την οργανωση καταληψεων και καθονται εξω απο τα σχολεια.ενα παρ αδειγμα:οκτωβριος 2011, η χρονια με τις ελλειψεις σχολικων βιβλιων.το δικο μου σχολειο εκανε καταληψη με το ενα αιτημα να ειναι το συγκεκριμενο,παρολο που εμεις ειχαμε ολα τα βιβλια.εγινε ψηφοφορια εντος του σχολειου για τη συνεχιση ή οχι της καταληψης.οσοι ειχαμε ψηφισει οχι βγηκαμε εξω απο το σχολειο,οπου ηταν μια κομμουνο-μητερα και μας λεει σε 3-4 :δεν επρεπε να ψηφισετε οχι,ακομα και αν εσεις εχετε βιβλια αλλοι μαθητες σε αλλα σχολεια δεν εχουν,οι καταληψεις θα ασκησουν πιεση στο υπουργειο και θα ριξουν την κυβερνηση.φυσικα το παιδι αυτης καθοταν το πρωι απο τις 8 μεχρι τις 12 στο σχολειο και μετα εφευγε για να διαβασει για το φροντιστηριο.με ποιο δικαιωμα κυρα μουκαι ολα εσεις τα κωλοπαιδα που δεν εχετε ανοιξει βιβλιο στη ζωη σας μου στερειται το δικαιωμα στην μορφωση.δεν εχουμε οικονομια,δεν εχουμε ιατρικη περιθαλψη,εχουμε ανεργια στα υψη,εχουμε ανεργια στα υψη,τουλαχιστον να εχουμε μια παιδεια ρε γαμωτο.εξαιρουνται φυσικα οι καταληψεις που γινονται για σοβαρους λογους,οπως οι καταληψεις που εγιναν 1990-1991 οι οποιες καταπατουσαν τα δικαιωματα μαθητων

υ.γ:δεν ειμαι χρυσαυγιτης,δεν ειμαι νεοδημοκρατης,δεν ειμαι πασοκος,δεν ειμαι μνημονιακος,ειμαι ενας αποφοιτος λυκειου και μελλοντικος φοιτητης που δεν θελω να ζω σε μια αναρχικη κοινωνια
ΣΚΑΤΑ παιδεια εχουμε χωρις αγωνες δεν γινεται τιποτα,φυσικα και το ειχαν παραξηλωσει το θεμα με τις καταληψεις με προφαση για το σχημα απο τις τυροπιτες,το θεμα ειναι ομως οτι τωρα τα πραγματα εχουν φθασει σε απροχωρητο σημειο σημερα ειναι τα παιδια των επαλ αυριο θα ειναι αυτα των γελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
οι καταληψεις των σχολειων γινονται μονο και μονο για να γινονται.τα αιτηματα ειναι γελοια και οι μαθητες απλα θελουν να χασουν μαθημα και να κωλοβαρανε τα πρωινα,αφου μετα εχουν φροντιστηριο.υπαρχουν φυσικα και τα αριστερα κομματοσκυλα γονεις που παρακινουν τα παιδια τους για την οργανωση καταληψεων και καθονται εξω απο τα σχολεια.ενα παρ αδειγμα:οκτωβριος 2011, η χρονια με τις ελλειψεις σχολικων βιβλιων.το δικο μου σχολειο εκανε καταληψη με το ενα αιτημα να ειναι το συγκεκριμενο,παρολο που εμεις ειχαμε ολα τα βιβλια.εγινε ψηφοφορια εντος του σχολειου για τη συνεχιση ή οχι της καταληψης.οσοι ειχαμε ψηφισει οχι βγηκαμε εξω απο το σχολειο,οπου ηταν μια κομμουνο-μητερα και μας λεει σε 3-4 :δεν επρεπε να ψηφισετε οχι,ακομα και αν εσεις εχετε βιβλια αλλοι μαθητες σε αλλα σχολεια δεν εχουν,οι καταληψεις θα ασκησουν πιεση στο υπουργειο και θα ριξουν την κυβερνηση.φυσικα το παιδι αυτης καθοταν το πρωι απο τις 8 μεχρι τις 12 στο σχολειο και μετα εφευγε για να διαβασει για το φροντιστηριο.με ποιο δικαιωμα κυρα μουκαι ολα εσεις τα κωλοπαιδα που δεν εχετε ανοιξει βιβλιο στη ζωη σας μου στερειται το δικαιωμα στην μορφωση.δεν εχουμε οικονομια,δεν εχουμε ιατρικη περιθαλψη,εχουμε ανεργια στα υψη,εχουμε ανεργια στα υψη,τουλαχιστον να εχουμε μια παιδεια ρε γαμωτο.εξαιρουνται φυσικα οι καταληψεις που γινονται για σοβαρους λογους,οπως οι καταληψεις που εγιναν 1990-1991 οι οποιες καταπατουσαν τα δικαιωματα μαθητων

υ.γ:δεν ειμαι χρυσαυγιτης,δεν ειμαι νεοδημοκρατης,δεν ειμαι πασοκος,δεν ειμαι μνημονιακος,ειμαι ενας αποφοιτος λυκειου και μελλοντικος φοιτητης που δεν θελω να ζω σε μια αναρχικη κοινωνια

Θα σου έλεγα τι είσαι αλλα εχε χάρη που είμαστε σε διαδικτυακό χωρο . Θες παιδεία ε ; Φροντιστήριο πηγαίνεις ; Ναι ! Άρα δεν έχεις παιδεία . Απλα εκπαιδευεσαι να περάσεις σε ενα πανεπηστιμιο όντας εν τέλη αγράμματος . Επισης η παιδεία που μου έταξαν ηταν δωρεάν . Που ; Όταν τα περισσότερα σχολεία δεν ειναι ικανά να σου προσφέρουν τα ελάχιστα εφόδια για τις πανελλαδικες . Θες να σπουδασεις ε ; Για έλα στο πανεπιστήμιο να δεις πως ειναι . Σε λίγο και τα βιβλία θα τα πληρώνεις . Εχουν ανοίξει δεκάδες ιδιωτικά πανεπιστήμια σε μια εποχη που ουτοσι άλλος τα πανεπιστήμια μας χαροπαλευουν. Η ιδιωτικοποίηση τώρα ειναι το θανατηφόρο χτύπημα . Επισης πρόσεχε τις εκφράσεις σου για ανθρώπους που πιθανών δεν θα αγγίξει ποτε το επίπεδο σ . Για ανθρώπους που χρονια καλλιεργούν την ψυχή και την μόρφωση τους όταν εσυ απλα προσπαθείς να γίνεις ακόμα ενα μηχάνημα του συστήματος . Δεν ξέρω τι ειναι η κυρία αυτη αλλα σίγουρα στα είπε πολυ καλα . Γιατι αν το 2011 ψηφίσες οχι τότε απλα δεν έχεις καμια πολιτική αμυνα και βούληση . Όταν προχωράνε σε συγχωνεύσεις σχολών και τμημάτων υποβαθμίζοντας όλο ενα και περισσότερο τα πτυχία μας ψήφισε εσυ οχι στις καταλήψεις . Και όταν ξαφνικά θα βάλεις όλα τα πτυχία στο παχύ σου εντερο τότε ξαφνικα θα θυμηθείς τον συνδικαλισμό οπως κανουν πολλοί .

Επισης ναι πολλοί δεν ξέρουν γιατι κανουν κατάληψη η κανουν για να χάσουν μάθημα . Επισης πολλοί άνθρωποι σκοτώνουν . Δεν είμαστε ομως ολοι δολοφόνοι . Και μην μιλάς για κουμουνισμο και αριστερά γιατι δεν έχεις ιδέα τι πρεσβεβουν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Αν ενας τετοιος αγωνας δεν ειναι απολυτα συντονισμενος, μονο καταστροφικος μπορει να καταστει...

Και δεν ειναι δυνατον να οργανωθει, καθως, ως εθνος, εχουμε χασει την ταυτοτητα μας. Δεν επιδιωκουμε να εξελιχθουμε ως Ελληνες, αλλα αφιερωνουμε τη ζωη μας, ωστε να μεταλλαχθουμε σε διαφορετικες οντοτητες κατα τα προτυπα αλλων λαων.

Θα χρειαστει πρωτα να συνειδητοποιησουμε την πορεια μας στην ιστορια των ανθρωπινων πολιτισμων και να τη συνεχισουμε απο το σημειο που εκτραχυνθηκε λογω εξωγενων παραγοντων.

Αυτο θα επιτευχθει αν γνωριζουμε ιστορια, οχι οπως μας την παρουσιαζουν (δηλαδη ως συνολο απλων ημερομηνιων, ονοματων και γεγονοτων), αλλα πιο ουσιαστικα, σαν σε εκθεση (οπου σκεφτομαστε για προβληματα και λυσεις), προσπαθωντας να διαβλεψουμε την διαμορφωση των καταστασεων βασει ορισμενων ενεργειων.

(συγγνωμη για τον ασαφη μου λογο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αν ενας τετοιος αγωνας δεν ειναι απολυτα συντονισμενος, μονο καταστροφικος μπορει να καταστει...

Και δεν ειναι δυνατον να οργανωθει, καθως, ως εθνος, εχουμε χασει την ταυτοτητα μας. Δεν επιδιωκουμε να εξελιχθουμε ως Ελληνες, αλλα αφιερωνουμε τη ζωη μας, ωστε να μεταλλαχθουμε σε διαφορετικες οντοτητες κατα τα προτυπα αλλων λαων.

Θα χρειαστει πρωτα να συνειδητοποιησουμε την πορεια μας στην ιστορια των ανθρωπινων πολιτισμων και να τη συνεχισουμε απο το σημειο που εκτραχυνθηκε λογω εξωγενων παραγοντων.

Αυτο θα επιτευχθει αν γνωριζουμε ιστορια, οχι οπως μας την παρουσιαζουν (δηλαδη ως συνολο απλων ημερομηνιων, ονοματων και γεγονοτων), αλλα πιο ουσιαστικα, σαν σε εκθεση (οπου σκεφτομαστε για προβληματα και λυσεις), προσπαθωντας να διαβλεψουμε την διαμορφωση των καταστασεων βασει ορισμενων ενεργειων.

(συγγνωμη για τον ασαφη μου λογο)

Δυστυχώς η πλειοψηφία του ελληνικού λαού στερούν ουσιαστικής μόρφωσης με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ξεχωρίσουν την ανθρωπιστική συνεισφορά των ελλήνων στο παρελθόν και να την μπερδεύουν με τον εθνικισμό και τις Νικηφόρες ελληνικές μάχες . Σε έναν λαό χωρις μόρφωση δεν μιλάς για ελληνική συνεισφορά στον κόσμο γιατι έτσι δημιουργείται ενα επικίνδυνο φασιστικό εθνικιστικό κίνημα το οποίο απειλεί τον ανθρωπισμό και την δημοκρατία . Αλλού ειναι η ουσία και οχι στην εθνική μας ταυτότητα . Σίγουρα η Ελλάδα έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ιστορική εξέλιξη και πρόσφερε πολλα στην ανάπτυξη της ανθρωπιστικής συνείδησης και των επιστημών . Αυτο ομως δεν μας καθιστά ανώτερους απο άλλους λαούς αλλα ίσα ίσα θα έπρεπε να μας συγκινεί και να μας φέρνει κοντα τους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ίσως, γιατί μερικοί θέλουν να μάθουν απο το σχολείο μιας και πλέον δεν έχουμε όλοι μας την οικονομική άνεση να πάμε φροντιστίριο.

Αν μάθεις ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ...
Πες μου και το σχολειό σου ,να το προτείνω και σε άλλους ...Στο δικό μου δεν έμαθα ..
Δεν έμαθα τι είναι ελευθερία,τι είναι παιδεία ,τι είναι να αγωνίζεσαι,τι είναι να έχεις ανησυχίες,τι είναι να στέκεσαι προς το κοινωνικό συμφέρον,τι τι τι τι...
Έμαθα όμως
-"κυριε μου εξηγείτε ξανά πως λύνονται οι δευτεροβάθμιες.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ"
-"θα τα μαθεις απ'εξω εσύ αυτά"
(καθηγητης μαθηματικών γ' γυμνασίου)
Είναι ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΙ οι καθηγητές που πιστεύουν στην δημόσια εκπαίδευση και κατ'επέκτασην κάνουν σωστό μάθημα.Στην ζωή μου (γυμνάσιο-λύκειο) ΕΝΑΣ...ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ.(βρίσκεται στην καρδιά όλων των συμμαθητών μου,υποστηρίζοντας- ο καθένας για ξεχωριστούς λόγους- ,πως είναι ο καλύτερος καθηγητής που είχαν ποτέ.)

Αν νομίζεις οτι σχολείο είναι η παπαγαλία σου ή βαθμοθηρία ΟΚ. ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ.
Για μένα δεν είναι αυτό το σχολείο που ονειρεύομαι.

υγ* Είναι φροντιστΗριο..έχε το νου σου,πολλοί το κάνουν λάθος,απο αυτούς που δεν πάνε φροντιστήριο :)

Απλά η κατάληψη είναι τρόπος διαμαρτυρίας απέναντι σε κάτι.. Δεν πρέπει να το ξεχνάμε αυτό..
Αν δεν θέλω να μπω στο μάθημα και να που τα πρήζει ένας πα**ρας όπως λες, πρέπει να έχω τα κότσια να πω, "δεν γουστάρω" να μην μπω στο μάθημα και να πάρω και απουσία..
Και στην τελική δεν με υποχρεώνει κανείς να βρίσκομαι στο σχολείο, θέλω και πηγαίνω.. Επιλέγω να είμαι στο μάθημα γιατί θέλω να πάρω ένα πτυχίο και πρέπει να περάσω αυτήν την διαδικασία, αν όμως κάποιος ή κάτι βάζει εμπόδια σ'αυτήν τότε έχω το δικαίωμα να διαμαρτυρηθώ (π.χ. κατάληψη, αποχή)..
Μπορεί πράγματι να μην μαθαίνουμε τίποτα στο σχολείο αλλά πρέπει να τελειώσω το σχολείο και να έχω ένα πτυχίο στα χέρια μου για να κάνω αυτό που θέλω...
Αν εσύ δεν θες να σου τα πρήζει ένας πα**ρας 7 ώρες κάθε μέρα, η λύση δεν είναι να κάνεις κατάληψη αλλά να μην πας σχολείο...

Θα σε βόλευε αυτό.(η τελευταία φράση σου)
Αρκετά γκεμπελίστικο βρίσκω τον τρόπο ομιλίας σου.ΠΡΟΣΕΞΕ το.
ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ? ΧΑΑΑΑΑ!!! Ας γελάσω.
Ρώτα τα 27 παιδιά της τάξης σου,να δούμε πόσοι θέλουν.
Η συντριπτική πλεινότητα επιθυμεί το σχολείο κλειστό(για αυτό στο 100% των καταλήψεων βγήκε 'υπερ') και ΟΛΟΙ οι μαθητές επιθυμούν το σχολείο διαφορετικό.
Μην κοροϊδευόμαστε φίλε μου :).Δεν σ'αρέσει έτσι το σχολείο,δεν μ'αρεσει έτσι το σχολείο.
Το προτιμάς ανοιχτό,το προτιμώ κλειστό.
σσ. ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΛΕΙΣΤΟ ,ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ (με την ύπαρξη φροντιστηρίων,με την απαξίωση των καθηγητών,με την μη σωστή λειτουργία του,με την αδιαφορία του προς τους μαθητές με με με με)

Τέλος,ξανάδιαβασε το ποστ ,πάνω στο οποίο απάντησες.Φαίνεται οτι απλά βρήκες ένα πάτημα για να πεις αυτά που ήθελες.Το ποστ μου είχε άλλο χαρακτήρα ,απο αυτόν που απάντησες.



Να συγχαρώ τον JKaradakov για την παραπάνω επισήμανσή του,που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Βάνδαλοι είναι όσοι καταστρέφουν και κατεδαφίζουν ότι έχει απομείνει από τη Δημόσια Εκπαίδευση. Οι μαθητές που κινούν τα νήματα στις καταλήψεις, ανήκουν σε διάφορες κατηγορίες: Η πρώτη κατηγορία είναι εκείνοι, οι οποίοι έχουν αποφασίσει είτε να μη σπουδάσουν είτε να πάνε στο εξωτερικό γιατί έχει λεφτά ο μπαμπάς, άρα καρφί δεν τους καίγεται αν λειτουργεί το σχολείο. Η δεύτερη κατηγορία είναι αυτοί που στηρίζονται αποκλειστικά στο φροντιστήριο και στο ιδιαίτερο (πάλι έχει λεφτά ο μπαμπάς) και ευχαρίστως βάζουν λουκέτο στο σχολείο. Η τρίτη κατηγορία είναι οι αδύναμοι μαθητές, οι οποίοι φοβούμενοι το γεγονός ότι τελειώνοντας το σχολείο «θα εισπράττουν συνέχεια καρπαζιές και χαστούκια από την κοινωνία» ,θεωρούν πως η κατάληψη είναι η χρυσή τους ευκαιρία να γίνουν "ήρωες" και να θυμούνται το "κατόρθωμα" σε όλη τους τη ζωή. Μια άλλη κατηγορία είναι οι πολιτικοποιημένοι, αυτοί που υποκινούνται από κόμματα και παρατάξεις και οι οποίοι χρησιμοποιούνται ως εργαλείο για πολιτικές επιδιώξεις και δημιουργία κλίματος αναστάτωσης. Όλοι αυτοί εργάζονται φιλότιμα για να κατεδαφιστεί το δημόσιο σχολείο, για το οποίο κόπτονται στα λόγια.

Από την παραπάνω τοποθέτησή μου εξαιρώ τις αντιδράσεις/καταλήψεις/αποχές που γίνονται για σοβαρούς λόγους από τους μαθητές,για παράδειγμα στο βόρειο τμήμα της ηπειρωτικής χώρας που λόγω οικονομικής κρίσης τα τελευταία χρόνια,κάθε Σεπτέμβριο υπάρχει το κλίμα αναστάτωσης σχετικά με το θέμα της θέρμανσης των μαθητών τον χειμώνα.

Υ.Γ:Αντιδρούν πολλοί για την πληρωμή των ξενόγλωσσων βιβλίων(ναι για τα 10€-15€ για το βιβλίο των αγγλικών) αλλά δεν έχουν κανένα πρόβλημα...να πληρώσουν 130€ για να πάνε τριήμερη ή 150€ για να πάνε πενταήμερη.:whistle:

Δεν ανήκω σε καμιά απο τις τρεις κατηγορίες :)
ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΟ ΕΠΟΜΕΝΩΣ.

Μικροαστικές αντιλήψεις και ηλίθιες απόψεις μας εφτάσαν εδώ.
το 'υγ' σου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άκυρο. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ?
Σαφώς και δεν είναι τα 10-15 ευρώ για το βιβλίο (τουλάχιστον για την πλειόνοτητα)
υπάρχουν/με και κάποιοι που δεν τα έχουν/με.
Είναι η υποχρέωση να τα αγοράσουμε απο το σχολείο, και ο εκβιασμός τους.Αυτό δεν γουστάρουμε.
Τέλος η εκδρομή δεν θα πρεπε να χάνεται απο κανένα μαθητή.Δυστυχώς δεν έχουν ολοι την οικονομική δυνατότητα ,αλλά όσοι δεν την έχουν ,δεν πάνε εκδρομή.ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ? ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΟΥΝ "ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ?"
δεν νομίζω.
ας σκεφτόμαστε πριν μιλήσουμε λοιπόν :)


ενδέχεται να μην απάντησω σε κανέναν απο τους 3.
το λέω απο τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Παρέθεσα την άποψή μου,την αντικρούεις με προσωπικές επιθέσεις κομπασμού οπότε δε βρίσκω κάποιο λόγο να πέσω στο επίπεδο,απαντώντας σου.Έχε σεβασμό στους άλλους.Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Δε μπορεί να κλείνουν το σχολείο 5 άτομα όταν δε συμφωνούν με κάτι γιατί προφανώς υπάρχουν και άλλα 5 που συμφωνούν.Οπότε, αν θέλουμε να είμαστε σωστοί δε θα κάνουμε κατάληψη.Όσοι διαφωνούν πχ μπορούν να κάνουν αποχή χωρίς αυτό να έχει συνέπεια στους άλλους.

Στα περισσότερα σχολεία οι καταλήψεις γίνονται για χάσιμο μαθήματος.Εγώ όταν δε μπορώ να κάνω μάθημα λόγω κούρασης ή κάτι άλλο, δεν πάω σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά σε ποιον πραγματικά αρέσει το σχολείο του και ποιον ενοχλεί η κατάληψη...:/: Να εξαιρέσω τα παιδιά που δεν πάνε φροντιστήριο λόγω οικονομικών προβλημάτων αλλά πέρα από αυτό? Τη κατάληψη δεν τη θέλουν μόνο αυτοί που κάθονται και κοιμούνται στο σχολείο αλλά και αυτοί που πίνουν καφέ την ώρα εκείνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Με τους ''αγώνες'' αυτούς ευνοούνται τα φροντιστήρια... Τους μαθητές που δεν πάνε καθόλου φροντιστήριο δεν τους σκέφτονται. Κατά τα άλλα όμως αγωνίζονται για δωρεάν παιδεία, τρομάρα τους...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Παρέθεσα την άποψή μου,την αντικρούεις με προσωπικές επιθέσεις κομπασμού οπότε δε βρίσκω κάποιο λόγο να πέσω στο επίπεδο,απαντώντας σου.Έχε σεβασμό στους άλλους.Καλή συνέχεια.

Προσωπική επίθεση ήταν η δική σου.Με κατέταξες σε μια απο 'τρεις κατηγόριες'.
Ένοιωσα τουλάχιστον προσβεβλημένος.
Δεν μπορείς να κατατάσσεις τους ανθρώπους σε κατηγόριες.Αν όχι ήλιθιο ,τουλάχιστον ανώριμο.
Το επίπεδο μου είναι άφταστο μπρος σε απόψεις μικροαστικές,χλευασμού,δίχως επιχειρήματα.
Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που δεν απαντάς.Μην έχεις αυταπάτες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Θα σου έλεγα τι είσαι αλλα εχε χάρη που είμαστε σε διαδικτυακό χωρο . Θες παιδεία ε ; Φροντιστήριο πηγαίνεις ; Ναι ! Άρα δεν έχεις παιδεία . Απλα εκπαιδευεσαι να περάσεις σε ενα πανεπηστιμιο όντας εν τέλη αγράμματος . Επισης η παιδεία που μου έταξαν ηταν δωρεάν . Που ; Όταν τα περισσότερα σχολεία δεν ειναι ικανά να σου προσφέρουν τα ελάχιστα εφόδια για τις πανελλαδικες . Θες να σπουδασεις ε ; Για έλα στο πανεπιστήμιο να δεις πως ειναι . Σε λίγο και τα βιβλία θα τα πληρώνεις . Εχουν ανοίξει δεκάδες ιδιωτικά πανεπιστήμια σε μια εποχη που ουτοσι άλλος τα πανεπιστήμια μας χαροπαλευουν. Η ιδιωτικοποίηση τώρα ειναι το θανατηφόρο χτύπημα . Επισης πρόσεχε τις εκφράσεις σου για ανθρώπους που πιθανών δεν θα αγγίξει ποτε το επίπεδο σ . Για ανθρώπους που χρονια καλλιεργούν την ψυχή και την μόρφωση τους όταν εσυ απλα προσπαθείς να γίνεις ακόμα ενα μηχάνημα του συστήματος . Δεν ξέρω τι ειναι η κυρία αυτη αλλα σίγουρα στα είπε πολυ καλα . Γιατι αν το 2011 ψηφίσες οχι τότε απλα δεν έχεις καμια πολιτική αμυνα και βούληση . Όταν προχωράνε σε συγχωνεύσεις σχολών και τμημάτων υποβαθμίζοντας όλο ενα και περισσότερο τα πτυχία μας ψήφισε εσυ οχι στις καταλήψεις . Και όταν ξαφνικά θα βάλεις όλα τα πτυχία στο παχύ σου εντερο τότε ξαφνικα θα θυμηθείς τον συνδικαλισμό οπως κανουν πολλοί .

Επισης ναι πολλοί δεν ξέρουν γιατι κανουν κατάληψη η κανουν για να χάσουν μάθημα . Επισης πολλοί άνθρωποι σκοτώνουν . Δεν είμαστε ομως ολοι δολοφόνοι . Και μην μιλάς για κουμουνισμο και αριστερά γιατι δεν έχεις ιδέα τι πρεσβεβουν !

1ον:μη μιλας ετσι σε/για καποιον που δεν εχεις γνωρισει και ξερεις οτι δεν προκειται στο αμεσο μελλον ουτε να τον συναντησεις ουτε να τον γνωρισεις
2ον:γραφεται πιθανον και οχι πιθανων και ουτως ή και οχι ουτοσι(αφου λες για αγραμματους και επιπεδο)
3ον:οποιος εχει διαφορετικες πολιτικες αποψεις απο εσενα δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι πολιτικα αβουλος
4ον:η τελευταια παρομοιωση που κανεις δεν εχει νοημα.αυτοι που κανουν καταληψη,ειτε για χαβαλε ειτε επειδη πιστευουν σε αυτο,ανηκουν στην ιδια ομαδα/κατηγορια.δυο ανθρωποι δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια επειδη μονο και ειναι ανθρωποι
5ον:οι ΄΄αριστεροι ΄΄τη σημερινη εποχη ειναι αριστεροι μονο στις ιδεες, στην τσεπη ειναι καπιταλες του κερατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
οι καταληψεις των σχολειων γινονται μονο και μονο για να γινονται.τα αιτηματα ειναι γελοια και οι μαθητες απλα θελουν να χασουν μαθημα και να κωλοβαρανε τα πρωινα,αφου μετα εχουν φροντιστηριο.υπαρχουν φυσικα και τα αριστερα κομματοσκυλα γονεις που παρακινουν τα παιδια τους για την οργανωση καταληψεων και καθονται εξω απο τα σχολεια.ενα παρ αδειγμα:οκτωβριος 2011, η χρονια με τις ελλειψεις σχολικων βιβλιων.το δικο μου σχολειο εκανε καταληψη με το ενα αιτημα να ειναι το συγκεκριμενο,παρολο που εμεις ειχαμε ολα τα βιβλια.εγινε ψηφοφορια εντος του σχολειου για τη συνεχιση ή οχι της καταληψης.οσοι ειχαμε ψηφισει οχι βγηκαμε εξω απο το σχολειο,οπου ηταν μια κομμουνο-μητερα και μας λεει σε 3-4 :δεν επρεπε να ψηφισετε οχι,ακομα και αν εσεις εχετε βιβλια αλλοι μαθητες σε αλλα σχολεια δεν εχουν,οι καταληψεις θα ασκησουν πιεση στο υπουργειο και θα ριξουν την κυβερνηση.φυσικα το παιδι αυτης καθοταν το πρωι απο τις 8 μεχρι τις 12 στο σχολειο και μετα εφευγε για να διαβασει για το φροντιστηριο.με ποιο δικαιωμα κυρα μουκαι ολα εσεις τα κωλοπαιδα που δεν εχετε ανοιξει βιβλιο στη ζωη σας μου στερειται το δικαιωμα στην μορφωση.δεν εχουμε οικονομια,δεν εχουμε ιατρικη περιθαλψη,εχουμε ανεργια στα υψη,εχουμε ανεργια στα υψη,τουλαχιστον να εχουμε μια παιδεια ρε γαμωτο.εξαιρουνται φυσικα οι καταληψεις που γινονται για σοβαρους λογους,οπως οι καταληψεις που εγιναν 1990-1991 οι οποιες καταπατουσαν τα δικαιωματα μαθητων

υ.γ:δεν ειμαι χρυσαυγιτης,δεν ειμαι νεοδημοκρατης,δεν ειμαι πασοκος,δεν ειμαι μνημονιακος,ειμαι ενας αποφοιτος λυκειου και μελλοντικος φοιτητης που δεν θελω να ζω σε μια αναρχικη κοινωνια
Έτσι. Παίρνουμε ένα τσουβάλι και τους βάζουμε όλους μέσα χωρίς καμία απολύτως εξαίρεση. Και εις ανώτερα.
Σόρρυ παιδί αλλά υπάρχουν περιπτώσεις για τις οποίες μία καλά οργανωμένη κατάληψη πρέπει να γίνει. Γενικότερα το θέμα "καταλήψεις" έχει πάρει ας πούμε κακή φήμη γιατί δεν γίνεται σωστά ή γίνεται αναίτια. Δεν είναι όμως πάντα έτσι. Με την σωστή κατάληψη οι μαθητές μπορούν να διαμαρτυρηθούν, να αντιδράσουν να διεκδικήσουν δικαιώματα και να μη κάθονται αδρανείς σε θέματα που τους αφορούν. Εμάς δευτέρα λυκείου μας φέραν βιβλία τον Οκτώβριο. Τι έπρεπε δηλαδή να πούμε "ε δεν βαριέσαι όποτε αξιωθεί το καλό μας υπουργείο να μας κάνει τη χάρη θα πάρουμε και εμείς βιβλία"; Η κατάληψη που είχαμε κάνει κράτησε μια βδομάδα και τη λήξαμε μόλις μας έφεραν τα βιβλία. Οι καταστροφές κτηρίων, και οι καταλήψεις με αιτήματα του τύπου "δεν είναι καλή η τυρόπιτα" δεν είναι καταλήψεις είναι μαλακία στο κεφάλι κάποιων. Αναφέρεις την καταπάτηση δικαιωμάτων κιόλας. Δηλαδή επειδή πάμε σχολείο τζάμπα και δεν είναι ιδιωτικά όλα κατοχυρώσαμε το δικαίωμα στη μόρφωση και στην παιδεία; Γιατί αν ισχύει αυτό μάλλον σε λάθος πλανήτη ζω. Και δε νομίζω ότι αν το σχολείο λειτουργούσε άριστα με καλούς καθηγητές θα ήθελαν όλα τα παιδιά να πάνε φτοντιστήριο. Δηλαδή άλλη δουλεία δεν έχουμε θέλουμε ντε και καλά να πληρώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Δηλαδή, σοβαρά τώρα, υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που πιστέυουν ότι οι καταλήψεις, με τον τρόπο που γίνονται, προσφέρουν κάτι; Ειλικρινά μου φαίνεται αστείο :P
Νομίζετε ότι εγώ είμαι ευχαριστημένος από την παιδεία που έχουμε; Όχι βέβαια. Αλλά μήπως με την κατάληψη θα πετύχω κάτι; Έχουμε δει πόσο ιδρώνει το αυτάκι των πολιτικών και των αρμοδίων με τις καταλήψεις... :whistle: Στην τελική , αυτό το (έστω απαράδεκτο και με κακές υποδομές σχολείο) το οπίο βανδαλίζετε, το έχουν πληρώσει οι γονείς μου, οι γονείς σας και γενικά οι φορολογούμενοι. Είναι πολύ εύκολο να καταστρέφεις περιουσία που δεν είναι δική σου :)
Και όχι, όταν χάνεται μάθημα απλά για να σπάσουμε πλάκα και να πουλήσουμε μαγκιά ότι "κλείσαμε το σχολείο", σε καμία περίπτωση δεν είμαι υπέρ. Αν πάλι (1 στις 100) οι καταληψίες έχουν σοβαρά αιτήματα (θέρμανση π.χ.) , εκεί πάω πάσο...
Τα αιτήματά μας ως μαθητές μπορούμε να τα διεκδικήσουμε με οργανωμένο τρόπο και όχι κλείνοντας σχολεία έτσι για πλάκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top