[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Eγω αυτο που βλεπω ειναι μια γενια να μαλωνει μεταξυ της ενω τις προετοιμαζεται ενα μελλον με 600 ευρω στην τσεπη και αντι να προσπαθει να το καλυτερεψει να καθεται μοιρολατρικα και να το περιμενει Καληνυχτα σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Προσωπική επίθεση ήταν η δική σου.Με κατέταξες σε μια απο 'τρεις κατηγόριες'.
Ένοιωσα τουλάχιστον προσβεβλημένος.
Δεν μπορείς να κατατάσσεις τους ανθρώπους σε κατηγόριες.Αν όχι ήλιθιο ,τουλάχιστον ανώριμο.
Το επίπεδο μου είναι άφταστο μπρος σε απόψεις μικροαστικές,χλευασμού,δίχως επιχειρήματα.
Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που δεν απαντάς.Μην έχεις αυταπάτες.:)

Βλέποντας τις αναφορές σου στο φόρουμ μας,σίγουρα ανήκεις στη τρίτη κατηγορία αλλά.....δε θες να το παραδεχτείς προφανώς:hmm:.Οπότε δε διακρίνω κάποια αστοχία μου ή προσωπική επίθεση, απλά επισήμανα τα γενικά στοιχεία εκείνων που κινούν τα νήματα στις καταλήψεις.Συνεπώς,δε κατέταξα τους ανθρώπους(τη μάζα) σε κατηγορίες,κατέταξα αυτούς που κάνουν τις καταλήψεις για το υποτιθέμενο «καλό» της παιδείας μας.Μάλλον δε μπορείς να ερμηνεύσεις το λόγο μου.Αλλά χωρίς να σου ρίχνω βολές,συνεχίζεις.

Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Eγω αυτο που βλεπω ειναι μια γενια να μαλωνει μεταξυ της ενω τις προετοιμαζεται ενα μελλον με 600 ευρω στην τσεπη και αντι να προσπαθει να το καλυτερεψει να καθεται μοιρολατρικα και να το περιμενει Καληνυχτα σας
Είναι το κλασικό "και να αντιδράσω τι θα γίνει;" :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βλέποντας τις αναφορές σου στο φόρουμ μας,σίγουρα ανήκεις στη τρίτη κατηγορία αλλά.....δε θες να το παραδεχτείς προφανώς:hmm:.Οπότε δε διακρίνω κάποια αστοχία μου ή προσωπική επίθεση, απλά επισήμανα τα γενικά στοιχεία εκείνων που κινούν τα νήματα στις καταλήψεις.Συνεπώς,δε κατέταξα τους ανθρώπους(τη μάζα) σε κατηγορίες,κατέταξα αυτούς που κάνουν τις καταλήψεις για το υποτιθέμενο «καλό» της παιδείας μας.Μάλλον δε μπορείς να ερμηνεύσεις το λόγο μου.Αλλά χωρίς να σου ρίχνω βολές,συνεχίζεις.

Καλή συνέχεια.
"ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΟΥ",είπες.
Αν δεν είναι προσωπική επίθεση τι είναι ? OH GOD
Προφανώς βρίσκεσαι σε σύγχυση ή έχεις χάσει τα λογικά σου.
Τέλος ,για έναν άγνωστο λόγο ,έπεσες.Χμμ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ...τσουκου τσουκου τσικι τσικι

υγ* απο 6η δημοτικού είμαι πρόεδρος στα τμήματα μου.
πάντα πρώτος στις ψήφους (μόνο β' γυμνασίου που μια πολύ φίλη μου με πέρασε για εναν ψήφο)
και 3η λυκειου που απο επιλογή μου ,δεν έβαλα καν υποψηφιότητα..
(15 μελές ποτέ δεν επεδιώξα να μπω)
πως ανήκω στην τρίτη κατηγορία λοιπόν?Όταν οι συμμαθητές μου με αποδέχονται?όταν έχω Ο,ΤΙ χρειάζομαι?
την φιλία των συμμαθητών μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
οι καταληψεις των σχολειων γινονται μονο και μονο για να γινονται.τα αιτηματα ειναι γελοια και οι μαθητες απλα θελουν να χασουν μαθημα και να κωλοβαρανε τα πρωινα,αφου μετα εχουν φροντιστηριο.υπαρχουν φυσικα και τα αριστερα κομματοσκυλα γονεις που παρακινουν τα παιδια τους για την οργανωση καταληψεων και καθονται εξω απο τα σχολεια.

Μην είσαι απόλυτος.
Είναι γελοίο αίτημα το να θες το σχολείο σου να συνεχίσει να λειτουργεί όταν βγαίνει η Διαμαντοπούλου και λέει ότι συγχωνεύεται με κάποιο άλλο;
20 μέρες κατάληψη έγινε. Οι καθηγητές και ο διευθυντής ήταν κάθε μέρα εκεί, μαζί μας. Και πίστεψέ με, αν δεν είχε γίνει, το σχολείο θα ήταν τώρα κλειστό.

Σαφώς, βέβαια, υπάρχουν περιπτώσεις καταλήψεων (οι περισσότερες βασικά) που γίνονται χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Όχι,θα σε αφήσω να προσβάλλεις άλλους δίχως να τους ξέρεις.

"ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΩ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΟΥ",είπες.
Αν δεν είναι προσωπική επίθεση τι είναι ? OH GOD
Προφανώς βρίσκεσαι σε σύγχυση ή έχεις χάσει τα λογικά σου.
Τέλος ,για έναν άγνωστο λόγο ,έπεσες.Χμμ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ...τσουκου τσουκου τσικι τσικι
Κοίτα που κολλάς.Δεν έχεις τι να πεις και ψάχνεσαι να βρεις.
Αφού συνέχισες να λες αερολογίες,προκάλεσες και συνεπώς αμύνθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
1ον:μη μιλας ετσι σε/για καποιον που δεν εχεις γνωρισει και ξερεις οτι δεν προκειται στο αμεσο μελλον ουτε να τον συναντησεις ουτε να τον γνωρισεις
2ον:γραφεται πιθανον και οχι πιθανων και ουτως ή και οχι ουτοσι(αφου λες για αγραμματους και επιπεδο)
3ον:οποιος εχει διαφορετικες πολιτικες αποψεις απο εσενα δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι πολιτικα αβουλος
4ον:η τελευταια παρομοιωση που κανεις δεν εχει νοημα.αυτοι που κανουν καταληψη,ειτε για χαβαλε ειτε επειδη πιστευουν σε αυτο,ανηκουν στην ιδια ομαδα/κατηγορια.δυο ανθρωποι δεν ανηκουν στην ιδια κατηγορια επειδη μονο και ειναι ανθρωποι
5ον:οι ΄΄αριστεροι ΄΄τη σημερινη εποχη ειναι αριστεροι μονο στις ιδεες, στην τσεπη ειναι καπιταλες του κερατα

Όταν λέω αγράμματος δεν εννοω ως προς την ορθογραφία αλλα ως προς την ατομική του καλλιέργεια και ψυχική μόρφωση . Επισης το οτι δεν έχεις πολιτική βούληση ειναι προφανές μιας και δεν επιχειρηματολογείς απλα φλυαρεις με ατάκες κλασικές σε σημείο που εχουν καταντήσει καραμέλες . Επισης εκφράσεις οπως ' κουμουνι' η α'ριστεροί' μην τις χρησιμοποιείς γιατι απέχεις χιλιόμετρα απο αυτο που πρεσβεβουν ( λόγω άγνοιας ) . Κ μην ρωτήσεις που το ξέρω γιατι αυτα ειναι πράγματα που φαίνονται στο πως ο άλλος χρησιμοποιεί τον λόγο . Επισης ο αντίλογος μου ειναι πάντα έντονος απέναντι σε απολιτικοποιητους ανθρώπους που απλώς εμποδίζουν τον αγώνα κάποιων λόγο του οτι δεν εχουν την δυνατότητα εγκεφαλικά να κατανοήσουν την απειλή του συστήματος για την κοινωνία και τον εαυτο τους . Ακόμα και να σε γνώριζα λοιπον πέρα απο πολιτικό αντίλογο που ίσως σου έκανα δεν θα διέθετα ουτε δευτερόλεπτο να σε γνωρίσω παραπάνω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Είμαι υπέρ των συντονισμένων καταλήψεων με σκοπό την επίτευξη του στόχου που θέτουμε.
Αν και θεωρώ πως είναι η έσχατη λύση, αν σου στερούν κάποιο δικαίωμα πρέπει να καταφύγεις εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Μην είσαι απόλυτος.
Είναι γελοίο αίτημα το να θες το σχολείο σου να συνεχίσει να λειτουργεί όταν βγαίνει η Διαμαντοπούλου και λέει ότι συγχωνεύεται με κάποιο άλλο;
20 μέρες κατάληψη έγινε. Οι καθηγητές και ο διευθυντής ήταν κάθε μέρα εκεί, μαζί μας. Και πίστεψέ με, αν δεν είχε γίνει, το σχολείο θα ήταν τώρα κλειστό.

Σαφώς, βέβαια, υπάρχουν περιπτώσεις καταλήψεων (οι περισσότερες βασικά) που γίνονται χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο.

εχεις δικαιο,αν οχι ολες,τοτε οι 19 στις 20 καταληψεις σχολειων γινονται χωρις σοβαρα αιτηματα.προφανως τοσχολειο σου ειναι το 1 στα 20

Όταν λέω αγράμματος δεν εννοω ως προς την ορθογραφία αλλα ως προς την ατομική του καλλιέργεια και ψυχική μόρφωση . Επισης το οτι δεν έχεις πολιτική βούληση ειναι προφανές μιας και δεν επιχειρηματολογείς απλα φλυαρεις με ατάκες κλασικές σε σημείο που εχουν καταντήσει καραμέλες . Επισης εκφράσεις οπως ' κουμουνι' η α'ριστεροί' μην τις χρησιμοποιείς γιατι απέχεις χιλιόμετρα απο αυτο που πρεσβεβουν ( λόγω άγνοιας ) . Κ μην ρωτήσεις που το ξέρω γιατι αυτα ειναι πράγματα που φαίνονται στο πως ο άλλος χρησιμοποιεί τον λόγο . Επισης ο αντίλογος μου ειναι πάντα έντονος απέναντι σε απολιτικοποιητους ανθρώπους που απλώς εμποδίζουν τον αγώνα κάποιων λόγο του οτι δεν εχουν την δυνατότητα εγκεφαλικά να κατανοήσουν την απειλή του συστήματος για την κοινωνία και τον εαυτο τους . Ακόμα και να σε γνώριζα λοιπον πέρα απο πολιτικό αντίλογο που ίσως σου έκανα δεν θα διέθετα ουτε δευτερόλεπτο να σε γνωρίσω παραπάνω .

ποτε δεν δηλωσα αριστερος,για το τελευταιο,επισης,επαναστατη του πληκτρολογιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εχεις δικαιο,αν οχι ολες,τοτε οι 19 στις 20 καταληψεις σχολειων γινονται χωρις σοβαρα αιτηματα.προφανως τοσχολειο σου ειναι το 1 στα 20



ποτε δεν δηλωσα αριστερος,για το τελευταιο,επισης,επαναστατη του πληκτρολογιου

Προφανώς και δεν είσαι αριστερός . Απλα καλο ειναι σε θέματα με πολιτικό περιεχόμενο να σχολιάζουν και να ασχολούνται παιδια που ξέρουν και ασχολούνται με την πολιτική !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Προφανώς και δεν είσαι αριστερός . Απλα καλο ειναι σε θέματα με πολιτικό περιεχόμενο να σχολιάζουν και να ασχολούνται παιδια που ξέρουν και ασχολούνται με την πολιτική !

και εσυ χωρις να γνωριζεις καποιον και χωρις να τον δεις ποτε στη ζωη σου,διαβαζοντας μονο 5-6 σχολια του στο ιντερνετ μπορεις να καταλαβεις αν ξερει πολιτικη,μαθηματικα,φυσικη,ποδοσφαιρο κοκ.αν ομως ποσταρα κανα comandante che guevara ή ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια θα ημουν για σενα ετοιμος βουλευτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelic_soul

Νεοφερμένος

Ο angelic_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Οι καταλήψεις είναι το μεγαλύτερο όπλο της νέας γενιάς για να κερδίσει κάτι. Είμαι υπέρ των καταλήψεων όταν υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι. Είμαι άνω των 30 επέστρεψα πρόσφατα στα σχολικά θρανία και ανήκω στη γενιά εκείνη που με καταλήψεις το 90-91 ρίξαμε ένα υπουργό παιδείας και αποσύραμε ένα νομοσχέδιο.

Να σας απαντήσω λοιπόν σε κάποιο άλλο επίκαιρο ερώτημα σαν μεγαλύτερος που είμαι. Συντρέχουν λόγοι για καταλήψεις; Προσωπικά παιδιά πιστεύω πως ήδη εδώ και πολλά χρόνια θα έπρεπε τα σχολεία να τα είχατε κλειστά. Γιατι;

Πανελλαδικές εξετάσεις μαθηματικών θετικής κατεύθυνσης.

Τα θέματα που μπαίνουν στις πανελλαδικές εξετάσεις αντιστοιχούν στις εξετάσεις του σχολικού βιβλίου; Πιο απλά αν κάποιος διαβάσει τέλεια και λύσει όλες τις ασκήσεις του σχολικού βιβλίου θα πιάσει ένα 19 στα μαθηματικά; Αν δεν το πιάσει μόλις αποκτήσατε ένα λόγο. Το ίδιο ισχύει και για τη φυσική.

Σας έχουν φορτώσει με τη παραπαιδεία και κάθεστε και το ανέχεστε σαν ζόμπι. Σας έχουν εκπαιδεύσει να διαβάζετε τη θεωρία από το σχολικό βιβλίο, τις ασκήσεις από διάφορα εξωσχολικά βιβλία, φροντιστήρια ιδιαίτερα και ο μπαμπάς να είναι καλά αν έχει λεφτά να πληρώνει. Και αν είστε τυχεροί θα γράψετε και θα περάσετε. Αν όχι απλά θα λέτε τι κάνω τώρα; Πάλι από την αρχή;

Αυτή η χώρα πρέπει να βγάζει περίπου 100 μαθηματικούς το χρόνο 100 φυσικούς 100 χημικούς κοκ. Πως θα τους βολέψει αυτό το κράτος που δεν διαθέτει έρευνα, δεν δίνει διεξόδους επαγγελματικές; Απλά θα αβαντάρει τη παραπαιδεία και θα δουλεύουνε εκεί... Και θα πηγαίνουν οι μαθητές έχει δεν έχει φαΐ το σπίτι φροντιστήριο μήπως περάσει πανεπιστήμιο.

Θέλει κάποιος να γίνει ιατρός και θα πρέπει να μάθει άπταιστα μαθηματικά και φυσική για να γίνει.... Είναι αστείο αυτό το πράγμα γιατί δεν μπορείς να γίνεις χωρίς φροντιστήριο ή ιδιαίτερα ή την αγορά εξωσχολικών βοηθημάτων και εσείς κάθεστε και το τρώτε αμάσητο....

Θα γίνουν οι πανελλαδικές του χρόνου, θα σας βάλουν κάτι ξεγυρισμένα θέματα από μαθηματικά και φυσική που μόνο όσοι έχουν διαβάσει πολύ καλά και έχουν κάνει ιδιαίτερα θα καταφέρουν αντεπεξέλθουν και θα λέτε τι έγινε πάλι; Ξανά τα ίδια; Γιατί κάθεστε και το ανέχεστε αυτό το σύστημα, που δεν εξυπηρετεί κανέναν άλλον εκτός από το κράτος...

Για την ιστορία η γενιά μου αν ήθελε να περάσει ιατρική έδινε δεύτερη δέσμη. Τα μαθήματα ήταν τα εξής: Βιολογία, Χημεία, Φυσική, Έκθεση... αλλά πρέπει να σας πω και το άλλο τη χρόνια που τελείωσα το ΤΕΛ το 1993 αυτοί που δίνανε πανελλήνιες για να μπούνε ιατρική.... δεν μπήκαν ποτέ κανείς! Η ιατρική το 1993 δεν είχε πρωτοετείς φοιτητές γιατί δεν πέρασε κανένας το μάθημα της φυσικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
έβαλα κατά επειδή τις περισσότερες φορές είμαι κατά...
παιδιά οι νέοι δεν παλεύουν τόσο όσο θέλουμε να πιστεύουμε.οι περισσότεροι κάνουν καταλήψεις επειδή οι τυρόπιτες δεν είναι τετράγωνες και το κυλικείο δεν έχει τσιγάρα.όταν σπανίως γίνει κατάληψη,με την υποστήριξη καθηγητών και γονέων για κάποιο σοβαρό θέμα τότε θα την υποστηρίξω όσο δεν παίρνει.αλλά όταν κατά 70% γίνονται καταλήψεις για γελοίους λόγους ή για αιτήματα που θα είχαν ικανοποιηθεί αν έμπαινε το 15μελές στον κόπο να πάει στο γραφείο και να πει μια κουβέντα,όχι,δεν πρόκειται να τους υποστηρίξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
οι περισσότεροι κάνουν καταλήψεις επειδή οι τυρόπιτες δεν είναι τετράγωνες και το κυλικείο δεν έχει τσιγάρα.

Εχει γίνει ποτέ κατάληψη για τσιγάρα ;
ακόμη και αυτό με τις τυρόπιτες σαν μύθος φαίνεται πια , μπορεί να έγινε κάποτε κάπου απο γυμνασιόπαιδα

Συμφωνώ με τις καταλήψεις που έχουν σοβαρή αιτία , όπως π.χ πέρσυ που δεν είχαμε βιβλία και τα μοίρασαν οι κατάπτυστοι σε DVD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Είμαι κατά των καταλήψεων γιατί στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οργανώνονται και πραγματοποιούνται για να χαθεί μάθημα. Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν αιτήματα όπως χαρτί στις τουαλέτες, σαπούνι στις τουαλέτες, κουρτίνες στα παράθυρα και ένα σωρό άλλα αιτήματα, τα οποία θα μπορούσαν να είχαν ικανοποιηθεί αν το δεκαπενταμελές αναλάμβανε να τα συζητήσει με το Διευθυντή και γενικά τους καθηγητές. Βέβαια, πρέπει να σημειωθεί ότι στο δεκαπενταμελές εκλέγονται εκείνοι που είναι πιο δημοφιλείς και έχουν τα «τα κότσια να την πούνε στους καθηγητές», οι ανίκανοι δηλαδή να υποστηρίξουν τα αιτήματα των μαθητών και να δώσουν λύση σε πραγματικά ζητήματα. Οι καταλήψεις γίνονται και θα πραγματοποιούνται κάθε χρόνο καθώς τώρα πια είναι κάτι σαν θεσμός, κάθε χρόνο τον ίδιο καιρό ετοιμάζονται για κατάληψη.

Και επειδή όλα είναι θέμα παιδείας είναι επιβεβλημένη ανάγκη να υπάρξει ολοκληρωτική αναμόρφωση του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και πολιτικοποίηση των νέων χωρίς φανατισμό. Να μάθουν τι είναι σχολείο και πως να συμμετέχουν στις δημοκρατικές εκλογικές διαδικασίες ώστε να εκλέγουν σωστούς εκπροσώπους γιατί από αυτά τα δύο ξεκινούν όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αυτό πάλι που ξαφνικά τους έπιασε πέρυσι όλους μια τρελή φιλομάθεια!!!
Που και τα μεγαλύτερα στουρνάρια (!) ήθελαν να κάνουν κατάληψη για τα βιβλία και γιατί δεν γίνεται σωστό μάθημα.
Ενώ αν δεν γίνεται καθόλου μάθημα είναι καλύτερα!
Και ας υποθέσουμε ότι ξεκινάνε να τυπώνονται βιβλία την πρώτη μέρα μιας πανελλαδικής κατάληψης.
Πότε θα εκδοθούν βιβλία που θα καλύπτουν όλα τα σχολεία της χώρας;;

Όπως και να το δεις, η κατάληψη δεν είχε νόημα.
Και πάλι με δανεικά βιβλία καταλήξαμε και με χαμένες εκδρομές.

Γενικά όλοι οι σχολικοί θεσμοί έχουν αλλοιωθεί.
Ακούω από μεγαλύτερους μου πως παλιά όταν γινόταν το δεκαπενταμελές συμβούλιο οι καθηγητές και οι διευθυντές έτρεμαν!
Και αυτό φαίνεται και από τα αποτελέσματα των παλαιότερων καταλήψεων που είχαν ρίξει και υπουργό παιδείας!
Και σήμερα η συνέλευση είναι δέκα λεπτά και μετά κοπάνα στα μουλωχτά! (τουλάχιστον στο σχολείο μας αυτό γίνεται.)
Και οι καθηγητές, φυσικά, βολεύονται.
Μαθητές και καθηγητές από την ίδια ουσία πλασμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εξαρτάται και σε ποια περιοχή / νομό μένεις.
Σε εμάς έγιναν καταλήψεις σε αρκετά σχολεία και φτάσανε τα παιδιά , μέσω πορείας , μέχρι και έξω απο το δημαρχείο.
Τα βιβλία ήρθαν σύντομα.
Σα μέσο διεκδίκησης είχε αποτέλεσμα , ταρακούνησε.Καλύτερο απο το να μείνεις παθητικός και να μη διεκδικήσεις το δίκαιο σου.

Θα συμφωνήσω για τα στουρνάρια/μαγκίτες που απλώς βρίσκουν διασκεδαση στις καταλήψεις ( για να γαμησ... , για να κλεψουν φιλαρακια εξωσχολικοι καμια μοναδα Η/Υ).Αυτοί πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.Σιγα μη νοιαστηκαν για την ελλειψη βιβλιων.Το βαζω κι αυτο στη γενικοτερη υποκρισια , απο τη μια κραυγαζουνε δημοσια δωρεαν παιδεια και απο την αλλη , οταν γινεται το μαθημα , σταθερα κωλοβαρανε και πετανε χαρταετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Αυτες ηταν καταληψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
και εσυ χωρις να γνωριζεις καποιον και χωρις να τον δεις ποτε στη ζωη σου,διαβαζοντας μονο 5-6 σχολια του στο ιντερνετ μπορεις να καταλαβεις αν ξερει πολιτικη,μαθηματικα,φυσικη,ποδοσφαιρο κοκ.αν ομως ποσταρα κανα comandante che guevara ή ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια θα ημουν για σενα ετοιμος βουλευτης

Ούτε καν . Πόζερος θα ήσουν . Αλλα στο δεν ξεχνάμε το ρόλο της δεξιάς στην ιστορία της Ελλάδας ειναι αλήθεια . Δεν ξεχνάμε !!!!

Επισης αν θελουμε να το δούμε αντικειμενικά τα σχολεία θα έπρεπε να ηταν κλειστά εδω και ενάμιση χρονο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Εχει γίνει ποτέ κατάληψη για τσιγάρα ;
ακόμη και αυτό με τις τυρόπιτες σαν μύθος φαίνεται πια , μπορεί να έγινε κάποτε κάπου απο γυμνασιόπαιδα
Συμφωνώ με τις καταλήψεις που έχουν σοβαρή αιτία , όπως π.χ πέρσυ που δεν είχαμε βιβλία και τα μοίρασαν οι κατάπτυστοι σε DVD.
όχι,αλλά έληξε ένα θέμα ,και έτσι η κατάληψη λογικά έπρεπε να σταματήσει και το τράβηξαν με τα τσιγάρα και τις τυρόπιτες για άλλες 2 μέρες
Ακούω από μεγαλύτερους μου πως παλιά όταν γινόταν το δεκαπενταμελές συμβούλιο οι καθηγητές και οι διευθυντές έτρεμαν!
Και αυτό φαίνεται και από τα αποτελέσματα των παλαιότερων καταλήψεων που είχαν ρίξει και υπουργό παιδείας!
Και σήμερα η συνέλευση είναι δέκα λεπτά και μετά κοπάνα στα μουλωχτά! (τουλάχιστον στο σχολείο μας αυτό γίνεται.)
Και οι καθηγητές, φυσικά, βολεύονται.
.
αυτό ξαναπές το!βγαίνουν όλα τα βλαμμένα,ανίκανα να υπερασπιστούν τα δικαιώματά μας στο 15μελές και μετά τα δικά μας τα ζώα αναρωτιούνται:γιατί δεν πήγαμε 3ημερη;γιατί δεν πήγαμε 3ημερη;
γιατί ψηφίσατε μ@@κες.
κάπως έτσι ξεκίνησε και η κρίση:επειδή άνθρωποι ανίκανοι ανέβηκαν στην εξουσία,που τους ψήφισαν ακόμα πιο ανίκανοι(και με έλλειψη παιδείας και συνείδησης) άνθρωποι
Εξαρτάται και σε ποια περιοχή / νομό μένεις.
Σε εμάς έγιναν καταλήψεις σε αρκετά σχολεία και φτάσανε τα παιδιά , μέσω πορείας , μέχρι και έξω απο το δημαρχείο.
Τα βιβλία ήρθαν σύντομα.
Σα μέσο διεκδίκησης είχε αποτέλεσμα , ταρακούνησε.Καλύτερο απο το να μείνεις παθητικός και να μη διεκδικήσεις το δίκαιο σου.

Θα συμφωνήσω για τα στουρνάρια/μαγκίτες που απλώς βρίσκουν διασκεδαση στις καταλήψεις ( για να γαμησ... , για να κλεψουν φιλαρακια εξωσχολικοι καμια μοναδα Η/Υ).Αυτοί πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.Σιγα μη νοιαστηκαν για την ελλειψη βιβλιων.Το βαζω κι αυτο στη γενικοτερη υποκρισια , απο τη μια κραυγαζουνε δημοσια δωρεαν παιδεια και απο την αλλη , οταν γινεται το μαθημα , σταθερα κωλοβαρανε και πετανε χαρταετο.
κεφαλονιά.κέρκυρα;(τα μπερδεύω :P )

αυτό γίνεται επειδή η πλειοψηφία το επιτρέπει....βάζω στοίχημα ότι οι μισοί από αυτούς που στα 15μελή ψηφίζουν τους πιο άκυρους απλά επειδή είναι γνωστοί,θα καταλήξουν ψηφοφόροι του πασοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top