[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
exc σε πιο σχολειο πας; Απο οσο ξερω σημερα Βενετοκλειο και Καζουλειο κανανε καταληψη, για αλλο δεν ακουσα τπτ

Τωρα εχουν ξεσηκωθει και ολοι οι δικοι μας... Χωρις καπιον σπουδεο λογο... Για τις τουαλετες που δεν ειναι ανοιχτες αλλα πρεπει να ζητισεις το κλειδι, για τος κτιριου που "ειναι ετοιμο να πεσει" (εντομεταξυ ειναι καλητερο και απο το σπιτι μου σε αυτον τον τομεα) και για της ανυπαρκτες βρυσες, που ειναι το μονο λογικο
Λενε οτι θα το κλεισουνε σημερα στις 9... θα δουμε αυριο... Αν και ακομα και αν το κλεισουν δεν νομιζω να το αφισει ετσι ο λυκειαρχεις, θα μπει μεσα κανονικοτατα... Περσυ δεν μπορουσε να κανει και αλλιως γιατι υπυρχαν σοβαρα αιτιματα και ητανε κλειστα τα μισα σχολεια τις Ελλαδας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Στο 2ο.

Η κατάληψη έληξε σήμερα, αφού λύθηκαν μερικά προβλήματα μετά από παρέμβαση του αντιδημάρχου ο οποίος έστειλε εργάτες το απόγευμα να κάνουν επιδιορθώσεις.

Ευτυχώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Βλέπω γενικά μια μεγάλη αγάπη για το προηγμένες και πολιτισμένες χώρες του εξωτερικού. Τις χώρες αυτές όπου οι αστυνομικοί σκοτώνουν κρατουμένους και τιμωρούνται με μεταφορά σε άλλο τμήμα, τις χώρες που ο ένας στους πέντε πεθαίνει στο δρόμο επειδή είναι ανασφάλιστος και φυσικά τα νοσοκομεία δεν διανοούνται να τον περιθάλψουν χωρίς να πληρωθούν, τις χώρες στις οποίες το αυτονόητο δικαίωμα ενός ανθρώπου να μορφωθεί έτσι ώστε να μπορέσει να διεκδικήσει και να υπερασπιστεί στο μέλλον τα στοιχειώδη δικαιώματά του είναι ανύπαρκτο. Αυτές τις χώρες όπου όλοι είναι ένοχοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου, εκεί που φοβάσαι να βγεις από το σπίτι σου επειδή ο μεγαλύτερος τρομοκράτης - η ίδια σου η κυβέρνηση - καλλιεργεί διαρκώς στην ψυχή σου τον φόβο και την πεποίθηση πως μόνο αυτή μπορεί να σε προστατέψει με περισσότερο έλεγχο στη ζωή σου. Τέτοια πρόοδο ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Προτιμώ να με χαρακτηρίσουν οπισθοδρομικό, γραφικό και επαναλαμβανόμενο.

Ε κάτσε στην Ελλάδα τότε να βρεις προκοπή!! Στη χώρα του κάνω ό,τι μου καπνίσει και δεν έχω καμμία συνέπεια, στη χώρα που όλοι βολεύονται με "μέσο". Δεν είμαι ούτε ανθέλληνας, ούτε τα βάζω κάτω με την πρώτη δυσκολία και φεύγω στο εξωτερικό. Η κατάσταση όμως είναι τέτοια που πλέον η μετανάστευση είναι μονόδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ε κάτσε στην Ελλάδα τότε να βρεις προκοπή!! Στη χώρα του κάνω ό,τι μου καπνίσει και δεν έχω καμμία συνέπεια, στη χώρα που όλοι βολεύονται με "μέσο". Δεν είμαι ούτε ανθέλληνας, ούτε τα βάζω κάτω με την πρώτη δυσκολία και φεύγω στο εξωτερικό. Η κατάσταση όμως είναι τέτοια που πλέον η μετανάστευση είναι μονόδρομος.

τα παραλές!! η μετανάστευση δν είναι μονόδρομος κ πίστεψέ με επειδή έχω φίλους μετανάστες, το χουν μετανιώσει μέσα τους παρ'όλο που "ζουν" καλύτερα!! η ξενιτιά όπως λένε κι οι ποιητές είναι αβάστακτη!! κι εξάλλου άμα φύγουμε όλοι οι Έλληνες από την Ελλάδα μετά τι σκατά Ελλάδα θα είναι!!??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
κι εξάλλου άμα φύγουμε όλοι οι Έλληνες από την Ελλάδα μετά τι σκατά Ελλάδα θα είναι!!??
Καλύτερη :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.

:Pίσως!!:P βασικά ρε αλήθεια δν νομίζω πως η μετανάστευση είναι μονόδρομος... κ για μένα τουλάχιστον είναι η τελευταία επιλογή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
exc σε πιο σχολειο πας; Απο οσο ξερω σημερα Βενετοκλειο και Καζουλειο κανανε καταληψη, για αλλο δεν ακουσα τπτ

Τωρα εχουν ξεσηκωθει και ολοι οι δικοι μας... Χωρις καπιον σπουδεο λογο... Για τις τουαλετες που δεν ειναι ανοιχτες αλλα πρεπει να ζητισεις το κλειδι, για τος κτιριου που "ειναι ετοιμο να πεσει" (εντομεταξυ ειναι καλητερο και απο το σπιτι μου σε αυτον τον τομεα) και για της ανυπαρκτες βρυσες, που ειναι το μονο λογικο
Λενε οτι θα το κλεισουνε σημερα στις 9... θα δουμε αυριο... Αν και ακομα και αν το κλεισουν δεν νομιζω να το αφισει ετσι ο λυκειαρχεις, θα μπει μεσα κανονικοτατα... Περσυ δεν μπορουσε να κανει και αλλιως γιατι υπυρχαν σοβαρα αιτιματα και ητανε κλειστα τα μισα σχολεια τις Ελλαδας...

και σε μας είναι κλειδωμένες οι τουαλέτες , αλλά αυτό γίνεται για να μην μπαίνουν μέσα οι εξωσχολικοί και κάνουν τα γνωστά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τελικα το κλεισανε το σχολειο χτες, αλλα σημερα εγινε τις ποπης... Και εγω που δεν ειμουν υπερ, με αυτα που εκανε ο διευθιντης λιγο μου μενει να παω να τον φτησω μες την μουρη και παω να κλεισω μονο μου το σχολειο και να κατσω στην πορτα και αμα τολμαει ας πλησιασει το καθικι....

@qwertyuiop2 εμας ειναι ετσι γιατι αμα δεις πως εχουν καταντισει απο μαθητες και εξωσχολικους θα φριξεις... Τωρα πια αμα θελει καπιος παει στην καθαριστρια, της ζηταει τα κλειδια και παει στην τουαλετα των καθηγιτων. Το κακο ειναι οτι χανεις το μισο διαλημα, και αααααν την βρεις, και εκει πατανε οι μαθητες για την καταληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
α, αυτό που γίνεται, είναι βλακεία! Καλά την κάνατε την κατάληψη! Εμάς πάντως είναι μια χαρά οι τουαλέτες... και τα κλειδιά τα παίρνουμε από τη διευθύντρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δεν συμφωνώ με τις καταλήψεις γιατί χάνω μαθήματα και μετά με τρώει το άγχος πώς θα βγάλω την ύλη της χρονιάς και το ότι πέρνουμε τα μαθήματα 10 10. Επίσης δεν μπορούν να μου κατλήσουν το δικαίωμα αυτοί που κάνουν κατάληψει στην παιδεία.
4. Όλοι οι Έλληνες έχουν δικαίωμα δωρεάν παιδείας, σε όλες τις βαθμίδες της, στα κρατικά εκπαιδευτήρια. Tο Kράτος ενισχύει τους σπουδαστές που διακρίνονται, καθώς και αυτούς που έχουν ανάγκη από βοήθεια ή ειδική προστασία, ανάλογα με τις ικανότητές τους.
Το Σύνταγμα


MEPOΣ TETAPTO - Eιδικές Τελικές και Μεταβατικές Διατάξεις TMHMA Δ΄ - Aκροτελεύτια διάταξη
2. O σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Eλλήνων.
3. O σφετερισμός, με οποιονδήποτε τρόπο, της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή διώκεται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία, οπότε αρχίζει και η παραγραφή του εγκλήματος.
4. H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Έκανε κατάληψη κανένας με τη βία; υποτίθεται πως ψηφίζονται. Και δε λέω για τις σχολικές, εκεί γίνονται βλακείες, δεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είναι δημοκρατικό ο,τι αποφασίζει η πλειοψηφία, δημοκρατικό είναι ο,τι αποφασίζει η πλειοψηφία και δεν καταπατάει τα δικαιώματα κανενός.
Αλλιώς μπορώ να πω οτι αποφάσισα με την παρέα μου δημοκρατικά με ψηφοφορία να σκοτώσουμε κάποιον, ο οποίος κάποιος συμμετείχε κιόλας στην ψηφοφορία (όπως οι φοιτητές/μαθητές που δεν θέλουν κατάληψη πχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλά, έστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Λίγο άσχετο ήταν αυτό βέβαια :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εμείς το κλείσαμε πάλι το μαγαζί...:(

Χθεσινό περιστατικό: Στο 7ο γυμνάσιο Ρόδου χτύπησαν τον διευθυντή επειδή δεν τους έδινε το κλειδί για να κάνουν κατάληψη. Φυσικά επενέβη ο εισαγγελέας.

Πώς σας φαίνεται το παραπάνω περιστατικό; Είπαμε να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας, αλλά όχι και να χτυπάμε τον διευθυντή επειδή δεν μας έδωσε το κλειδί να μπούμε μέσα και να κάνουμε το σχολείο άνω-κάτω.

Ή μήπως δεν υπήρχε άλλη λύση; Δεν θα μπορούσαν να καθίσουν απ' έξω οι μαθητές και να μην αφήνουν να μπει κανείς; Έπρεπε να "φάει ξύλο" ο διευθυντής;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apas

Νεοφερμένος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ομως, και φετος το λυκειο π συστεγαζωμαστε αρχισε καταληψη, ηδη απο χθες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ή μήπως δεν υπήρχε άλλη λύση; Δεν θα μπορούσαν να καθίσουν απ' έξω οι μαθητές και να μην αφήνουν να μπει κανείς; Έπρεπε να "φάει ξύλο" ο διευθυντής;:mad:
Η βία δεν είναι λύση.-

Υπάρχει ο σύλλογος γονέων & κηδεμόνων, καθώς κι η διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην οποία μπορείς να υποβάλλεις σχετικά παράπονα.




Α, και μην ξεχάσω. Να γίνει και καμιά κατάληψη για να απαιτήσουμε τετράγωνες τυρόπιτες. Να έχουμε μία γωνιά να τρώμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Α, και μην ξεχάσω. Να γίνει και καμιά κατάληψη για να απαιτήσουμε τετράγωνες τυρόπιτες. Να έχουμε μία γωνιά να τρώμε.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χθεσινό περιστατικό: Στο 7ο γυμνάσιο Ρόδου χτύπησαν τον διευθυντή επειδή δεν τους έδινε το κλειδί για να κάνουν κατάληψη. Φυσικά επενέβη ο εισαγγελέας.

Πώς σας φαίνεται το παραπάνω περιστατικό;


Ελεΐνο, ηλιθιο και δειχνει το ποσο καλα ξερουν γιατι κανουν καταληψη η μαθητες...
Παμε ομως πισω στην Τριτη και στο λυκειο της Καπνοβιομηχανιας.... Που ο διευθιντης κοπανουσε την πορτα πανω στα κεφαλια των παιδιων και επιασε ενα παιδι απο τον λαιμο και του λεει "τα ιδια σκ@τ@ με τον αδερφο σου εισαι και εσυ", επειδη ειχανε κανει καταληψη....
Εκει γιατι δεν επενεβει ο εισαγκελεας;
Θα μου πεις, δεν εδρασε σωστα ο μαθητης, αλλα και εστω οτι εκανε μηνυση, θα το ομολογουσε ο διευθιντης, η θα ελεγε οτι τα παιδια το δηλωνουν αυτο επειδη δεν αφησε να περασει η καταληψη; Και τελικα τι θα γινοτανε, θα πληρωνε ετσι οπως πρεπει ο διευθιντης η θα εβρησκε και τον μπελα του απο πανω ο μαθητης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ελεΐνο, ηλιθιο και δειχνει το ποσο καλα ξερουν γιατι κανουν καταληψη η μαθητες...
Παμε ομως πισω στην Τριτη και στο λυκειο της Καπνοβιομηχανιας.... Που ο διευθιντης κοπανουσε την πορτα πανω στα κεφαλια των παιδιων και επιασε ενα παιδι απο τον λαιμο και του λεει "τα ιδια σκ@τ@ με τον αδερφο σου εισαι και εσυ", επειδη ειχανε κανει καταληψη....
Εκει γιατι δεν επενεβει ο εισαγκελεας;
Θα μου πεις, δεν εδρασε σωστα ο μαθητης, αλλα και εστω οτι εκανε μηνυση, θα το ομολογουσε ο διευθιντης, η θα ελεγε οτι τα παιδια το δηλωνουν αυτο επειδη δεν αφησε να περασει η καταληψη; Και τελικα τι θα γινοτανε, θα πληρωνε ετσι οπως πρεπει ο διευθιντης η θα εβρησκε και τον μπελα του απο πανω ο μαθητης;
Με μία εξέταση εύκολα μπορεί να προκύψει ότι δέχτηκαν χτυπήματα από πόρτα στο κεφάλι τους τα παιδιά, φαντάζομαι.


Εδώ δεν θέλει κατάληψη, μήνυση θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top