[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αν και συνήθως δεν με εκφράζουν τα γραπτά του, στο συγκεκριμένο συμφωνώ απόλυτα με το θείο βρέφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
διπλωματική απάντηση :) αν και τετριμένη.
ταιριάζει με το πνεύμα των καιρών :)
Eνώ τώρα εσύ πρωτοτύπησες......:P :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
emufear ή οποιοσδήποτε να σας παρακαλέσω να εξηγήσετε αναλυτικά τι θα παίξει με τις απουσίες? Αλλά αντικειμενικά παρακαλώ. Φαίνεται να έχει ένα θετικό ενδιαφέρον αλλά φαίνεται να έχει και ένα αρνητικό ενδιαφέρον.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά ειμαι υπέρ του αγώνα τους γιατί έτσι μαθαίνουν την ανάγκη για κατάκτηση των θέλω τους, άλλα είμαι κατά στην βία στούς βιασμούς, στην καταστροφή.
Κάποτέ είμουν σε κατάληψη στο λύκειο εκεί έγινε πλημήρα απο βροχή, τότε πιάσαν όλοι μαζί και σφουγκάριζαν το σχολείο απο τα νερά, όταν έσπασε μια πόρτα την έυτιάξαν πρίν δώθει ξανά σε καθηγητές. Ετσι πρέπει να κάνεις κατάληψη όχι με καταστροφές βρισιές και βία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nemain

Νεοφερμένος

Η Nemain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Όταν υπάρχουν σοβαροί λογοί για να γίνει Ναι, αν και δεν πιστεύω πως γίνονται για χαβαλέ πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
emufear ή οποιοσδήποτε να σας παρακαλέσω να εξηγήσετε αναλυτικά τι θα παίξει με τις απουσίες? Αλλά αντικειμενικά παρακαλώ. Φαίνεται να έχει ένα θετικό ενδιαφέρον αλλά φαίνεται να έχει και ένα αρνητικό ενδιαφέρον.
Ευχαριστώ.
Απουσιολόγους στα... ΑΕΙ βάζει η Μαριέττα
(αν και πάει ένας μήνας).




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τα είχα διαβάσει και εγώ αυτά. Εγώ θέλω κάτι ποιο στην πράξη όπως το βλέπεται και εσείς. Σε πρώτη όψη όμως και εγώ συμφωνώ και δεν συμφωνώ.Δεν συμφωνώ στο γεγονός ότι η λειτουργία του θα υπάρχει καθαρά σαν μοχλός πίεσης και όχι σαν ουσία στην οποία συμφωνώ.
Δεν συμφωνώ γιατί πρώτα πρέπει να ανέβει το επίπεδο διδασκαλίας και μετά αυτό θα δούλευε αυτόματα μόνο του. Τώρα θα γίνει παιδική χαρά απλά το μάθημα όταν ο καθηγήτης η κακομοίρης αδαής βοηθός του δεν κατέχουν την τύφλα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Όταν υπάρχουν σοβαροί λογοί για να γίνει Ναι, αν και δεν πιστεύω πως γίνονται για χαβαλέ πλέον.
Η κατάληψη δημόσιου κτηρίου, είναι ποινικό αδίκημα.
Μας ρωτάτε λοιπόν αν είμαστε υπέρ ή κατά μιας παράνομης πράξης;
Μήπως προτείνει κανείς να αποποινικοποιηθεί κιόλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Νομίζω οτι κοροιδευόμαστε! Δεν ξέρω για τους φοιτητές αλλά είδε κανείς τι γινόταν μέσα στα σχολεία;

Ναι κι εμείς φτιαξαμε το τζάμι που έσπασε και σφουγγαρίσαμε τελευταία μέρα τους καφέδες που ήταν χυμένοι κάτω, αλλά αυτό δεν αγιάζει την πράξη που έγινε. Ήταν ένας ατελείωτος χαβαλές, όπως τα έχω ξαναγράψει αναλυτικά εδώ και δεν πιστεύω οτι κατά την περίοδο της κατάληψης υπήρχε έστω και ένα απο τα παιδιά που ήταν υπέρ και ήξερε τι ζητούσε, Μάνια μου. Άλλωστε δεν είδα κανένα φροντιστήριο ή ιδιαίτερο να υπολειτουργεί. Όλοι μια χαρά έκαναν την κατάληψη τους και το απόγευμα ενίσχυαν αυτά που καταδίκαζαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Αυτό που έχω να πω εγώ σαν φοιτήτρια είναι ότι έχασα 2 εξεταστικές και πως τώρα θα είχα ήδη το πτυχίο στα χέρια μου. Ξέρω πολύ καλά πως όσα έγιναν έγιναν για να βελτιωθεί το καθεστώς στην εκπαίδευση, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να δικαιολογήσω το γεγονός ότι πήγαινα στις ψηφοφορίες των γενικών συνελεύσεων και μετά δεν ήξερα αν όταν θα έβγαινα από τη σχολή γινόταν μάχη με τα ΜΑΤ. Σε μια ψηφοφορία γύρισε μια κοπέλα αριστερής παράταξης και μας λέει με πομπώδες ύφος: " κακώς διαφωνείτε, θα πρεπε να ντρέπεστε! Εμείς για εσάς πολεμάμε!" Σε αυτή τι να απαντήσει κάποιος; Δεν υπήρχαν γέφυρες επικοινωνίας. Έτυχε την ημέρα που έκλεισε πέρσι η σχολή να δίνει μάθημα ο αδερφός μου. Έριξαν μέσα στο αμφιθέατρο μολότωφ και έτρεχαν όλοι πανικόβλητοι. Βγαίνοντας έβλεπαν αυτοκίνητα να καίγονται! Σε κάποιες αίθουσες καθηγητές διέκοψαν τις εξετάσεις και ειδοποιούσαν τους φοιτητές να φύγουν από άλλη έξοδο -μη τυχόν και πέσουν πάνω στα επεισόδια! Αυτός ήταν ο πολιτισμός; Έτσι ξέρουμε να διεκδικούμε; Υπήρχαν μέρες που δεν τολμούσαμε ούτε να πλησιάσουμε τη σχολή μας. Κοινώς θεωρώ ότι όλα αυτά εξελίχθηκαν με δραματική υπερβολή και χάθηκε κάθε μέτρο και ισορροπία. Καλό είναι να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας για ένα καλύτερο μέλλον, αλλά οφείλουμε να σεβόμαστε και τους διαφωνούντες. Μπορεί η πλειοψηφία να επικρατεί αλλά και η μειοψηφία έχει φωνή και δικαιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αυτό που έχω να πω εγώ σαν φοιτήτρια είναι ότι έχασα 2 εξεταστικές
Το ίδιο ο αδερφός μου και σίγουρα πολλά άλλα παιδιά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ξέρω πολύ καλά πως όσα έγιναν έγιναν για να βελτιωθεί το καθεστώς στην εκπαίδευση,
Προσωπική μου γνώμη ότι λάθος ξέρεις. Καμιά φορά ισχύει. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων όμως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ένα φαινόμενο το οποίο πλέον έχει μπει για τα καλά και στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, εκτός από την τριτοβάθμια: η κατάληψη.


Ας το συζητήσουμε εδώ, αλλά θα παρακαλέσω αιτιολογημένες απαντήσεις και όχι flames. :iagree:



Προσθέτω και δημοσκόπηση επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Χμμ μόνο υπέρ βλέπω να έχουν οι καταλήψεις :

Λιγότερο μάθημα,
Διεκδίκηση στόχων. κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κατά.
Δεν μπορείς να στερείς απο τον άλλο το δικαίωμα να συνεχίσει κανονικά τις σπουδές του.
Όσο καλός κι αν είναι ο σκοπός, δεν αγιάζει τα μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τότε νομίζω με τον Αρσένη έκαναν καλά. Πέρισυ όμως, αρκετοί δεν ήξεραν καν γιατί έκαναν κατάληψη, δυστυχώς, παρατράβηξε κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Βασικά αν είναι πολύ πολύ σοβαρός ο λόγος μπορώ να το δεχτώ, χωρίς να σταματήσω να διαφωνώ με την πρακτική αλλά θα κάνω υποχώρηση. Γίνεται κατάχρηση αυτού του "δικαιώματος" όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι... κακώς συζητάμε αν είμαστε υπέρ ή κατά ενός παράνομου μέτρου αντίδρασης.


Δεν συμφωνείς με ένα μέτρο; Ο νόμος ορίζει την απεργία για τους εργαζόμενους και την αποχή για μαθητές / φοιτητές. Θες να πας σε πορεία; Πολύ ευχαρίστως πήγαινε και διαδήλωσε.

Αλλά το να κάνεις κατάληψη σε σχολείο / πανεπιστήμιο διατυμπανίζοντας πως έχετε κοινά ωφέλη όλοι, είτε υπέρ είτε κατά της κατάληψης, και εμποδίζοντας όσους δεν θέλουν να συμμετάσχουν από το να κάνουν το μάθημά τους και κατά συνέπεια να μην χάσουν εξεταστικές (ή ό,τι ορίζεται για τα σχολεία) τότε απλά μιλάμε για καταπάτηση δικαιωμάτων, όσο σοβαρός κι αν είναι ο λόγος.-

Τα δικαιώματά μας περιορίζονται εκεί που αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου. Αν εγώ θέλω να διαμαρτυρηθώ για την κατσαρίδα που έχεσε (σικ) στο πάτωμα (και φυσικά ποιος ευθύνεται πίσω από την κατσαρίδα; Ο καπιταλισμός φυσικά) με ποιο δικαίωμα μπορώ να υποχρεώσω αυτόν που δεν θέλει να διαμαρτηρηθεί;

Κι επιπλέον... πότε είδαμε χειροπιαστά αποτελέσματα;
Όλα τα νομοσχέδια πέρασαν από την εκάστοτε κυβέρνηση που ούτως ή άλλως οι ίδιοι οι Έλληνες ψήφισαν. Δεν σ' αρέσει; Δείξτο με την ψήφο σου στις εκλογές. Είσαι ανήλικος; Να περιμένεις τότε, ο νόμος δεν σου επιτρέπει να ψηφίσεις και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Ψήφισες αλλά και πάλι δεν σ' αρέσει η κατάσταση; Κάνε διαμαρτυρίες που δεν ενοχλούν τους άλλους, ίδρυσε κόμμα και πείσε 6 εκατομμύρια ψηφοφόρους να σ' ακολουθήσουν ή άλλαξε χώρα.




Όσον αφορά τώρα τους μαθητές στα σχολεία.... ντάξει, καθαρά για χάσιμο μαθήματος γίνεται.

Σε καμία περίπτωση η πλειοψηφία των μαθητών που ψηφίζει κατάληψη δεν το κάνει για άλλο λόγο από το να χάσει μάθημα (εννοώ δηλαδή ότι από αυτούς που ψηφίζουν κατάληψη, άντε 2-3 να το κάνουν για "σοβαρό λόγο").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Γιώργο με κάλυψες πλήρως. Συμφωνώ απόλυτα :iagree:

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top