[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Α, και μην ξεχάσω. Να γίνει και καμιά κατάληψη για να απαιτήσουμε τετράγωνες τυρόπιτες. Να έχουμε μία γωνιά να τρώμε.
Μην το γελάς καθόλου... Είναι ένα από τα βασικά αιτήματα ενός ΤΕΕ στη Ρόδο να υπάρξουν τυρόπιτες άλλου σχήματος...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μην το γελάς καθόλου... Είναι ένα από τα βασικά αιτήματα ενός ΤΕΕ στη Ρόδο να υπάρξουν τυρόπιτες άλλου σχήματος...:xixi:


Μα ιδικα τα ΤΕΕ εδω πιον λογο εχουν να κανουν καταληψη;.... Για να χασουν μαθημα και μονο το κανουν... Το Καζουλειο ενταξη, εχει δικιο... λιγο ακομα και θα πεσει και θα τους πλακωσει το κτιριο... Το Βενετοκλειο δεν ξερω πως ειναι, εμεις εχουμε μια επεικυνδινη ταξη μονο, που αν πεση αυτη θα πεσει και το απο πισω κτιριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το Καζουλειο ενταξη, εχει δικιο... λιγο ακομα και θα πεσει και θα τους πλακωσει το κτιριο... Το Βενετοκλειο δεν ξερω πως ειναι, εμεις εχουμε μια επεικυνδινη ταξη μονο, που αν πεση αυτη θα πεσει και το απο πισω κτιριο...
Και εφόσον τα κτήρια είναι ετοιμόρροπα είπαν να κάνουν κατάληψη μέσα σ' αυτά, ε; :what:


Έχουν ακούσει τη λέξη αποχή; :hmm:
"Απέχουμε απ' τα μαθήματα, γιατί το κτήριο είναι ετοιμόρροπο."






Αλλά οκ, ξέχασα. Μπαίνουν απουσίες έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μα πιο εύκολα θα εισακουστείς με τις καταλήψεις! Ασε και τις απουσίες... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μα πιο εύκολα θα εισακουστείς με τις καταλήψεις! Ασε και τις απουσίες... :P
Διαμαρτυρόμαστε για ένα ετοιμόρροπο κτήριο με το να κλεινόμαστε μέσα σ' αυτό; :what:


Σαν εκβιασμός μου κάνει εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Επειδή είμαι μαθητής του Καζουλείου...: Το κτήριο θέλει επισκευές δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο αφήνεται να εννοηθεί, απλώς πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες επισκευές και να κατέυουν κάτι αγγελάκια (αγάλματα στην οροφή) που κουνιούνται... Μαθητές και καθηγητές κάνουμε τον γύρο του σχολείου για να μπούμε στις τάξεις και εκτός αυτού βγήκε κάποιος (ο διευθυντής νομίζω ή ο αντιδήμαρχος) και είπε ότι άδικα κάνουμε κατάληψη, γιατί όλες οι απαραίτητες επισκευές έχουν ήδη γίνει... Μετά από αυτό κλείσαμε το σχολείο και με ψήφισμα των μαθητών.

Εννοείται πως δεν μπαίνουμε μέσα στο κτήριο! Απ' έξω καθόμαστε... Τι θέλεις, να μας πέσουν τα αγγελάκια στο κεφάλι;:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επειδή είμαι μαθητής του Καζουλείου...: Το κτήριο θέλει επισκευές δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο αφήνεται να εννοηθεί, απλώς πρέπει να γίνουν οι κατάλληλες επισκευές και να κατέυουν κάτι αγγελάκια (αγάλματα στην οροφή) που κουνιούνται... Μαθητές και καθηγητές κάνουμε τον γύρο του σχολείου για να μπούμε στις τάξεις και εκτός αυτού βγήκε κάποιος (ο διευθυντής νομίζω ή ο αντιδήμαρχος) και είπε ότι άδικα κάνουμε κατάληψη, γιατί όλες οι απαραίτητες επισκευές έχουν ήδη γίνει... Μετά από αυτό κλείσαμε το σχολείο και με ψήφισμα των μαθητών.

Εννοείται πως δεν μπαίνουμε μέσα στο κτήριο! Απ' έξω καθόμαστε... Τι θέλεις, να μας πέσουν τα αγγελάκια στο κεφάλι;:xixi:
  1. Εξίσου επικίνδυνο είναι το προαύλιο.
  2. Το σχολείο κλείνει μόνο σε δύο περιπτώσεις:
    • Απεργία καθηγητών.
    • Εντολή του νομάρχη (πχ σε ακραία καιρικά φαινόμενα).
Αυτές είναι οι δύο περιπτώσεις, σύμφωνα με τη νομοθεσία, στην οποία κλείνει το σχολείο και δεν μπαίνουν απουσίες. Το ότι οι μαθητές ψήφισαν να κλείσει (σιγά μην ψήφιζαν το αντίθετο, πάρτυ κάνουν όταν πρόκειται να χαθεί μάθημα) δεν λέει απολύτως τίποτα.


Αυτά τα ολίγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αυτές είναι οι δύο περιπτώσεις, σύμφωνα με τη νομοθεσία, στην οποία κλείνει το σχολείο και δεν μπαίνουν απουσίες. Το ότι οι μαθητές ψήφισαν να κλείσει (σιγά μην ψήφιζαν το αντίθετο, πάρτυ κάνουν όταν πρόκειται να χαθεί μάθημα) δεν λέει απολύτως τίποτα.
Κι όμως λέει. Τι πρώτες ημέρες το έκλεισαν χωρίς να θέλουν οι περισσότεροι μαθητές (αντιδημοκρατικό), ενώ τώρα μετά από αυτά που ακούσαμε στο τοπικό κανάλι, σχεδόν όλοι οι μαθητές εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, ψήφισαν υπέρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
[highlight]Κι όμως λέει[/highlight]. Τι πρώτες ημέρες το έκλεισαν χωρίς να θέλουν οι περισσότεροι μαθητές (αντιδημοκρατικό), ενώ τώρα μετά από αυτά που ακούσαμε στο τοπικό κανάλι, σχεδόν όλοι οι μαθητές εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, ψήφισαν υπέρ.
Βρες μου τότε τη διάταξη που λέει ότι εάν η πλειοψηφία των μαθητών το αποφασίσει, το σχολείο μπορεί να κλείσει. Αν υπάρχει, πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν με κατάλαβες. Εννοώ ότι αυτή τη φορά είχαν το δικαίωμα τα πούν "είμαι κατά", ενώ πριν το έκλειναν χωρίς ψήφισμα. (1.5 ώρα φάγαμε μέχρι να ψηφίσουμε και με παρουσία δύο καθηγητών για να υπάρξει κάποια εγκυρότητα-διαφάνεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν με κατάλαβες. Εννοώ ότι αυτή τη φορά είχαν το δικαίωμα τα πούν "είμαι κατά", ενώ πριν το έκλειναν χωρίς ψήφισμα. (1.5 ώρα φάγαμε μέχρι να ψηφίσουμε και με παρουσία δύο καθηγητών για να υπάρξει κάποια εγκυρότητα-διαφάνεια)
Κι ερωτώ, ποιος το δίνει αυτό το δικαίωμα, έστω και με ψήφισμα.


Μόνο σε 2 περιπτώσεις δεν μπαίνουν απουσίες (μιας κι αυτό είναι τώρα το ζητούμενο, ας μην κρυβόμαστε).
  1. Απεργεί ο καθηγητής της τάδε ώρας. Εκείνη την ώρα δεν μπαίνουν απουσίες. Αν απεργούν οι καθηγητές όλης της μέρας, δεν μπαίνουν απουσίες για όλη τη μέρα.
  2. Το σχολείο κλείνει με εντολή του νομάρχη.
Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις αυτές τις διατάξεις.


Πες μου τώρα ποιος δίνει το δικαίωμα στους μαθητές να αποφασίζουν για το αν θα κλείσει το σχολείο, από τη στιγμή που ούτε ο διευθυντής μπορεί να το κλείσει (απ' όσο ξέρω) - παρά μόνον ο Νομάρχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γιώργο (μου επιτρέπεις να σε καλώ με το όνομά σου, ε; ), φυσικά και δεν υπάρχει καμία διάταξη που να επιτρέπει τις καταλήψεις(ή έτσι νομίζω τουλάχιστον), αλλά μερικές φορές είναι το μοναδικό όπλο των μαθητών;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιώργο (μου επιτρέπεις να σε καλώ με το όνομά σου, ε; ), φυσικά και δεν υπάρχει καμία διάταξη που να επιτρέπει τις καταλήψεις(ή έτσι νομίζω τουλάχιστον), αλλά μερικές φορές είναι το μοναδικό όπλο των μαθητών;).
Ελεύθερα, ελεύθερα. :D



Συ είπας: "δεν υπάρχει αλλά το χρησιμοποιούμε". Άρα παράνομο.-
Καταγγελία στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ίσως; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καταγγελία στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ίσως; :)
Δεν είναι θέμα της Δευτεροβάθμιας το κτηριακό πρόβλημα. Ο Δήμος είναι υπεύθυνος. Όμως ο αντιδήμαρχος θεωρεί ότι όλα τα σοβαρά προβλήματα έχουν λυθεί. Πράγμα που δεν ισχύει. Μικρό-επισκευές έκαναν. Έφτιαξαν καμιά πόρτα, κάλυψαν μερικά σημεία του τοίχου που είχε πέσει ο σοβάς και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα της Δευτεροβάθμιας το κτηριακό πρόβλημα. Ο Δήμος είναι υπεύθυνος. Όμως ο αντιδήμαρχος θεωρεί ότι όλα τα σοβαρά προβλήματα έχουν λυθεί. Πράγμα που δεν ισχύει. Μικρό-επισκευές έκαναν. Έφτιαξαν καμιά πόρτα, κάλυψαν μερικά σημεία του τοίχου που είχε πέσει ο σοβάς και τέτοια.
Η λέξη "Τριανταφυλλόπουλος" σου λέει κάτι;

Ρε, όλοι αυτοί υποχωρούν αν ακούσουν τη λέξη "κανάλια". :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιωργο, εχεις ενα δικιο, αλλα δεν εχει και τα λευτα ο δημος για να φτιαξει τα ετοιμοροπα σχολεια... Και μας μας υποσχεθικαν επισκευες... @@... παλι λενε οτι θα το κλεισουν σημερα... Τωρα πρεπει να μαζευονται τα παιδια στο σχολειο για να βαλουν τα λουκετα....

Ασε που στα τοπικα καναλια γινετε τις ποπης, και μαλιστα περνανε συνεντευξη απο τον διευθιντη που εφαγε ξυλο και ελεγε οτι ολα τα παιδια του σχολειου ητανε πολυ καλα κλπ και μονο προβλημα ητανε καπιοι εξωσχολικοι που ητανε και αυτοι που τον δειρανε και κανανε ζημιες. Ασε που ειδαμε και το πιο αξιοσημειοτο... Τον βλαστο (που περσυ ειχε κοιμοτανε μες το σχολειο για να μην κανουν καταληψη, που το θεωρισε μαυρο στιγμα στην καριερα του που τελικα κανανε καταληψη τα παιδια, που με εβλεπε στο προαβλιο περσυ και μου ελεγε να μην τολμισω να παω σε αυτο το λυκειο γιατι δεν εχω εμφανιση μαθητου) οχι να μην αντιδραει στην καταληψη, αλλα να φαινετε να ειναι και με το μερος τον παιδιων...

Και ο δημος απο την αλλη υποσχετε πραγματα που δεν μπορει να πραγματοποιησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
και μεις κατάληψη παιδιά... λύκειο καστριτσίου στο Ρίο... τώρα για ποιους λόγους δν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμεινε κλειστο τελικα, και λενε πως θα το κρατισουν και αυριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
και το 3ο λύκειο κηφισιάς έχει κατάληψη αύριο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top