Μάθημα Επιλογής

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Αν θες Φυσική διάλεξε Φυσική! Στο φροντιστήριο ο Φυσικός μας είχε δείξει τα στατιστικά του υπουργείου παιδείας όπου το μεγαλύτερο ποσοστό μαθητών επιτυγχάνει το άριστα στο μάθημα της Φυσικής! Μόνο το 2000 βάλανε δύσκολα. Από τότε περιορίζονται σε απλές πράξεις ή και απλούς τύπους. Επίσης η ύλη είναι πολύ ενδιαφέρουσα!!!

Αν δε διάλεγα ΑΟΘ, θα έπαιρνα Φυσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostantinosal

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
εγω σου λεω να παρεις φυσικη.. ειναι ευκολη αν και δεν την προτιμουν πολλοι..δεν εχει πολλες πραξεις και αφου λες οτι εισαι και καλος θα πας καλα.. παντως ρωτα και τη γνωμη καποιου καθηγητη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Αν θες Φυσική διάλεξε Φυσική! Στο φροντιστήριο ο Φυσικός μας είχε δείξει τα στατιστικά του υπουργείου παιδείας όπου το μεγαλύτερο ποσοστό μαθητών επιτυγχάνει το άριστα στο μάθημα της Φυσικής! Μόνο το 2000 βάλανε δύσκολα. Από τότε περιορίζονται σε απλές πράξεις ή και απλούς τύπους. Επίσης η ύλη είναι πολύ ενδιαφέρουσα!!!

Αν δε διάλεγα ΑΟΘ, θα έπαιρνα Φυσική!

Σωστός...Ετσι ειναι!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Είμαι μαθητής β' λυκείου όμως έχω αρχίσει ήδη να το σκέφτομαι.

Η σύγκριση δεν είναι άμεση, αφού κανείς δεν τα έχει διδαχτεί και τα δύο ταυτόχρονα, αλλά με βάση αυτά που πιστεύετε ποιο μάθημα θεωρείται ευκολότερο;

Και κάτι άλλο:

Αν και στη γ' 95% (μη πω και παραπάνω) θέλω να πάω τεχνολογική, αν μέσω θετικής περάσω σε πολυτεχνική σχολή πιστεύετε θα έχω κενά στον προγραμματισμό;

Ευχαριστώ. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Είμαι μαθητής β' λυκείου όμως έχω αρχίσει ήδη να το σκέφτομαι.

Η σύγκριση δεν είναι άμεση, αφού κανείς δεν τα έχει διδαχτεί και τα δύο ταυτόχρονα, αλλά με βάση αυτά που πιστεύετε ποιο μάθημα θεωρείται ευκολότερο;

Και κάτι άλλο:

Αν και στη γ' 95% (μη πω και παραπάνω) θέλω να πάω τεχνολογική, αν μέσω θετικής περάσω σε πολυτεχνική σχολή πιστεύετε θα έχω κενά στον προγραμματισμό;

Ευχαριστώ. :thanks:

Δεν πιστευω να εχεις κενα στο προγραμματισμο ... αν και το ΑΕΠΠ δινει μερικες γενικες γνωσεις που ισως θα σε βοηθουσαν να αρχισεις με τον προγραμματισμο πιο ευκολα αλλα δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα ...
Οσο για το ΑΟΔΕ ... ειναι θεωρια ... σπαστικη, μη ενδιαφερουσα θεωρια ... δεν ξερω για αλλους αλλα εγω προσωπικα οταν κατι δεν με ενδιαφερει καθολου το δεν το μπορω καθολου και γι'αυτο το μισουσα το μαθημα ... βεβαια αναγκαστηκα και το εμαθα πραγμα που δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο διοτι ειναι 45-50 σελιδες ολο ολο ... Γι'αυτο υπομονη και θα το βγαλεις ... για βιολογια δεν εχω ιδεα σορρυ αλλα ειναι και κομματακι ασχετη με το ΑΟΔΕ μιας και το ενα ειναι επιλογης και το αλλο κατευθυνσης ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
για βιολογια δεν εχω ιδεα σορρυ αλλα ειναι και κομματακι ασχετη με το ΑΟΔΕ μιας και το ενα ειναι επιλογης και το αλλο κατευθυνσης ...
το ΑΟΔΕ ειναι μαθημα κατευθυνσης στην τεχνολογικη κατευθυνση.

ον τοπικ-δεν νομιζω το ΑΕΠΠ να σου δωσει γνωσεις για προγραμματισμο πανεπιστημιου(δεν ειμαι σιγουρος).ποιο ειναι ευκολοτερο κανεις δεν ξερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου, το ΑΕΠΠ προσφερει ενα...2-3% σε σχεση με την πανεπιστημιακη πληροφορικη :) Ειναι σαν να δαγκωνεις ενα μηλο και να φτυνεις το κομματι που δαγκωσες.

Ενηγουεη, αν συγκρινουμε την Βιολογια κατευθυνσης της Γ και το ΑΟΔΕ, ε νομιζω δεν τιθεται θεμα συγκρισης ως προς την ευκολια: Το ΑΟΔΕ ειναι μακραν πιο ευκολο, σε τελικη αναλυση.

Απλα εχει πολλα σπαστικα, το κυριοτερο ειναι οτι πρεπει να μαθεις παπαγαλια απο ενα βιβλιο κακογραμμενο. Ειναι λιγο, ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είμαι μαθητής β' λυκείου όμως έχω αρχίσει ήδη να το σκέφτομαι.

Η σύγκριση δεν είναι άμεση, αφού κανείς δεν τα έχει διδαχτεί και τα δύο ταυτόχρονα, αλλά με βάση αυτά που πιστεύετε ποιο μάθημα θεωρείται ευκολότερο;

Και κάτι άλλο:

Αν και στη γ' 95% (μη πω και παραπάνω) θέλω να πάω τεχνολογική, αν μέσω θετικής περάσω σε πολυτεχνική σχολή πιστεύετε θα έχω κενά στον προγραμματισμό;

Ευχαριστώ. :thanks:

Αν δεν πας σε πολυτεχνικές σχολές ΗΜΜΥ/ΗΜΤΥ (είτε Ηλεκτρολόγων είτε Ηλεκτρονικών), Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής, Μηχανικών επικοινωνιακών και πληροφοριακών συστημάτων, Μηχανικών υπολογιστών τηλ/νιών και δικτύων και γενικότερα πολυτεχνικές σχολές που το αντικείμενό τους δεν έχει άμεση σχέση με πληροφορική και προγραμματισμό τότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Κι εγώ θετική κατεύθυνση ήμουνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Και σε σχολη που σχετιζεται με προγραμματισμο μπορεις να πας απο θετικη και δεν θα'χεις προβλημα.

Τωρα, στο ερωτημα σου:Το ΑΟΔΕ ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ μαθημα απο τη βιολογια.Ημουν κατατοπιστικοτατος νομιζω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εξαρταται απο το τι σ' αρεσει. Εγω πχ που βγαζω φλυκταινες με τα οικονομικο-τετοια και με ενδιαφερουν τρελα τα θεματα υγειας κλπ, βρισκω πιο υποφερτη τη Βιολογια. Υποκειμενικα ειναι αυτα κατα τη γνωμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
το αοδε ειναι ενα δυσνοητο παλουκι που πρεπει να το αποστηθισεις για να μη χασεις βαθμους ενω η βιολογια ειναι πιο υποφερτη(για μενα τουλαχιστον)...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
η βιολογια της γ λυκειου ειναι τελεια! εχει πολυ ενδιαφεροντα θεματα... κ μαθαινονται ευκολα εκτος απο καποιες μικρες εξαιρεσεις!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Με τη βιολογία δεν τα πάω καλά από το γυμνάσιο και ούτε μου φαίνεται τόσο ενδιαφέρον μάθημα (πρέπει να μάθεις απ έξω ορισμούς ή το πώς δουλεύει πχ το ανασοποιητικό σύστημα). Βέβαια πρόσφερε και αρκετές χρήσιμες στην καθημεριμή ζωή γνώσεις.

...Θα δείξει και στη β' λυκ.

Για το ΑΟΔΕ νταξ, μπορώ να βρω και πιο καλογραμμένα βιβλία (βοηθήματα, βιβλιοθήκη ischool...).

Πάντως για τη βιολογία κατ. έχω ακούσει πολύ κακά σχόλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
εχω και γω το ιδιο διλημμα αλλα περισσοτερο αοδε-χημεια
θα μπορουσε καποιος εμπειρος να ανεφερε καθε μαθημα απο τα αναφερθεντα σε τι ειδος ατομο ταιριαζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μπορεί να μην είμαι έμπειρος, αλλά πιστεύω το αοδε έχει ΠΟΛΥ περισσότερη αποστήθιση από τη χημεία. Το πολύ πολύ καμιά ονοματολία να μάθεις παπαγαλία. (αλλά τώρα που ξεκίνησα οργανική χημεία και η ονοματογία μου φαίνεται δύσκολη για αποστήθιση.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Μπορεί να μην είμαι έμπειρος, αλλά πιστεύω το αοδε έχει ΠΟΛΥ περισσότερη αποστήθιση από τη χημεία. Το πολύ πολύ καμιά ονοματολία να μάθεις παπαγαλία. (αλλά τώρα που ξεκίνησα οργανική χημεία και η ονοματογία μου φαίνεται δύσκολη για αποστήθιση.)

παλουκι μου φαινεται και μενα η οργανικη..τι να πω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xionath

Νεοφερμένος

Η xionath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κοιτα οσο αφορα τη χημεια ακομα και σε πολυτεχνικες σχολες να πας θα χρειαστουν καποιες γνωσεις χημειας. ειναι πολυ ευκολη (μονο 3 γελοια κεφαλαια) με ασκησεις που λυνονται ολες με τον ιδιο μηχανισμο και μπορει να τις λυσει και ο καθενας! το μονο που θα σου φανει περιεργο ειναι το 1ο κεφαλαιο αλλα δεν το θεωρω κατι τραγικα δυσκολο...τωρα για τη βιολογια κατευθυνσης το πραγματα αλλαζουν!Η ύλη ειναι αρκετη και εχει ζορικη ορολογια (γι αυτους που ξερουν παραθετω το αξεχαστο αποσπασμα:''μικρα ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια που αποτελουνται απο snrna και πρωτεινες...'') αν και γ αυτους που θελουν 4 πεδιο δεν εχει συντελεστη οποτε δεν θα χρειαστει και μεγαλη προσπαθεια..αν ομως ενδιαφερεσαι και για 3 πεδιο θελει σκληρη δουλεια με την αποστηθιση για να πετυχεις το απολυτο!παντως, κανενα μαθημα που χρειαζεται αποστηθιση δεν θα σου φανει ευκολο!το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ξεκαθαρισεις αν ενδιαφερεσαι για 3 πεδιο η οχι!αν οχι δεν υπαρχει λογος να πας θετικη!ελπιζω να βοηθησα καπως..ααα!μην ανησυχειτε στην ονοματολογια που χρειαζεται για την γ λυκειου αρκει να ξερεις τα βασικα!ποτε δεν ζητηθηκε κατι τρελο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
...και εμένα παλούκι μου φαίνεται.

Το πρόβλημα στη χημεία λυκείου είναι ότι είναι πιο επιφανειακη από τη φυσική και αναγκάζεσαι να μάθεις αρκετά πράγματα παπαγαλία (πχ διαμοριακές δυνάμεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xionath

Νεοφερμένος

Η xionath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κανεις πλακα ετσι?δεν μπορει να θεωρεις τη φυσικη της γ λυκειου πιο ευκολη απ τη χημεια?!εχεις κανει κυματα και μηχανικη στερεου σωματος και σου φανηκαν πιο ευκολα απο την χημεια?!!!:s ααα!και οι διαμοριακες δυναμεις ειναι ασχετες με τη γ λυκειου..οπως και αλλα θεματα που εχει η χημεια κατ της β λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
κοιτα οσο αφορα τη χημεια ακομα και σε πολυτεχνικες σχολες να πας θα χρειαστουν καποιες γνωσεις χημειας. ειναι πολυ ευκολη (μονο 3 γελοια κεφαλαια) με ασκησεις που λυνονται ολες με τον ιδιο μηχανισμο και μπορει να τις λυσει και ο καθενας!
Αυτό ακριβώς παρατήρησα και στην 1η λυκείου. :)
το μονο που θα σου φανει περιεργο ειναι το 1ο κεφαλαιο αλλα δεν το θεωρω κατι τραγικα δυσκολο...
τωρα για τη βιολογια κατευθυνσης το πραγματα αλλαζουν!
Η ύλη ειναι αρκετη και εχει ζορικη ορολογια (γι αυτους που ξερουν παραθετω το αξεχαστο αποσπασμα:''μικρα ριβονουκλεοπρωτεινικα σωματιδια που αποτελουνται απο snrna και πρωτεινες...'') αν και γ αυτους που θελουν 4 πεδιο δεν εχει συντελεστη οποτε δεν θα χρειαστει και μεγαλη προσπαθεια..αν ομως ενδιαφερεσαι και για 3 πεδιο θελει σκληρη δουλεια με την αποστηθιση για να πετυχεις το απολυτο!παντως, κανενα μαθημα που χρειαζεται αποστηθιση δεν θα σου φανει ευκολο!το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ξεκαθαρισεις αν ενδιαφερεσαι για 3 πεδιο η οχι!αν οχι δεν υπαρχει λογος να πας θετικη!ελπιζω να βοηθησα καπως..ααα!μην ανησυχειτε στην ονοματολογια που χρειαζεται για την γ λυκειου αρκει να ξερεις τα βασικα!ποτε δεν ζητηθηκε κατι τρελο...
Βοήθησες!

@xionath Τώρα θα πάω β οπότε δεν έχω κάνει κύματα ή στερεό, αλλά η θερμοδυναμική μου φαίνεται πολύ πιο εύκολη και ενδιαφέρουσα από τις 2 χημείες.
(δεν κανω πλάκα :-) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top