Μάθημα Επιλογής

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ναι γίνεται. Ούτε εγώ είχα πάρει οικονομία, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι και να μην σε ενδιαφέρουν οι σχολές του 5ου πεδίου, το να έχεις ένα μάθημα παραπάνω βοηθάει αρκετά (γιατί στην έκθεση ποτέ δεν ξέρεις...). Πάντως εγώ δεν θα ήθελα να έχω ακόμα ένα μάθημα που να πρέπει να αποστηθίσω, όπως το ΑΟΔΕ. Αλλά απ' ότι έχω ακούσει δεν είναι τόσο δύσκολο και έχει και ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μην την πάρεις εκτός αν είσαι ΠΟΛΥ διαβαστερός.

I mean it, αν δεν είσαι μπορεί πραγματικά να σε καταστρέψει, σε αντίθετη περίπτωση θα σου προσφέρει μικρή αλλά υπολογίσιμη βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μην την πάρεις.

Σε ευχαριστώ φίλε για τη συμβουλή σου.
Μήπως μπορείς να μου πεις και το λόγο που με συμβουλεύεις να μην την πάρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγώ παρόλο που δεν ενδιαφερόμουν για σχολές 5ου πεδίου την είχα επιλέξει. Το ίδιο θα σου έλεγα να κάνεις και εσύ. Εγώ με 2 ώρες φροντιστήριο κάθε Σάββατο και άλλες 2 ώρες διάβασμα μόλις επέστρεφα είχα τελειώσει με την οικονομία. Στο 4ο πεδίο που σε ενδιαφέρει εσένα μετράει ως κανονικό μάθημα. Οι ασκήσεις δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο ενώ από θεωρία θέλει να ξέρεις 10 παραγράφους από όλο το βιβλίο και να έχεις κατανοήσει κάποιες έννοιες για να απαντήσεις στις ερωτήσεις αντικειμενικού τύπου (σωστά λάθος / επιλογής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ φίλε για τη συμβουλή σου.
Μήπως μπορείς να μου πεις και το λόγο που με συμβουλεύεις να μην την πάρω;

Έκανα edit με παράθεση του λόγου ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μην την πάρεις εκτός αν είσαι ΠΟΛΥ διαβαστερός.

I mean it, αν δεν είσαι μπορεί πραγματικά να σε καταστρέψει, σε αντίθετη περίπτωση θα σου προσφέρει μικρή αλλά υπολογίσιμη βοήθεια.

Εντάξει, δεν είμαι ΠΟΛΥ διαβαστερός, αλλιώς θα πήγαινα για Αρχιτέκτονας :D

Το θέμα είναι ότι τα "πιάνω" εύκολα στο σχολείο και δε μου χρειάζεται πολύ διάβασμα στο σπίτι...Εννοείται ότι ρίχνω ένα δύωρο κάθε μέρα, αλλά δε ξέρω αν φτάνει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, και καλώς με βρήκατε!

Ξεκίνησε το νέο έτος, τελειώνω φέτος!

Λοιπόν, έχω σκοπό να περάσω πληροφορική.
Δήλωσα οικονομία από άγνεια, χωρίς να ξέρω τι είναι το καθένα και μου είπαν ότι θα φορτωθω Στατιστική (Μαθηματικά Γενικής παιδείας), και την οικονομία την οποία μπορώ να τη δώσω αν ενδιαφέρομαι για 5ο πεδίο, ή να εξεταστώ ενδοσχολικά...Αν κάνω κάποιο λάθος, διορθώστε με.

Σκέφτηκα λοιπόν ότι αφού θέλω να πάω πληροφορική, ίσως θα ήταν καλύτερο να διαλέξω Εφαρμογές Υπολογιστών. Ξέρετε μήπως ποιά είναι η διαφορά από το μάθημα "Πολυμέσα-Δίκτυα";

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας :bye:

Λοιπον τι γινετε στο Γενικο δν ειμαι πολυ σχετικος (παω ΕΠΑΛ) αλλα σε καποια πραγματα μπορω να βοηθησω που νομιζω οτι ειναι κοινα Λοιπον...
α) Τα μαθηματα πληροφορικης κατα κυριο λογο ειναι στο 4 πεδιο , (ποια μαθηματα δινεις ακριβως πανελληνιες εδω δεν ξερω αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι οποιο μαθημα επιλογης και να παρεις ειναι το ιδιο (δν χρειαζετε καποιο συγκεκριμενο
β) αν θες να ασχολιθεις με την πληροφορικη υπαρχουν πολλες σχολες του ειδους που η καθε μια εχει διαφορετικο τομεα πανω στην πληροφορικη (Multimedia, Πρπγραμματισμος, Δικτυα) οποτε ψαξε στο google να μαθεις τι περιλαμβανει το καθενα... (Συμβουλη: ψαξε στο google να βρεις αναλυτικα ποια πανεπιστιμια υπαρχουν και τι μαθηματα εχουν, με λιγοι προσπαθια θα βρεις)
γ)Για τις 2 εννοιες που εδωσες θα προσπαθησω να σου εξηγησω με δικα μου λογια (Σιγα μην ψαχνω στα βιβλια μου να σου δωσω ορισμο :) )
Πολυμεσα: ειναι αυτα που βλεπεις στους υπολογιστες (Εικονες, Video, Ηχος) και ολα τα παραγωγα τους (ορισμος μεσα σε εισαγωγικα για λεπτομεριες google it)
Δικτυα:Ειναι η "επιστημη" στην οποια μαθαινεις να κανεις δικτυα υπολογιστων απο ενα απλο LAN [Local Area Network (αν θυμαμαι καλα)]μεχρι και μεγαλα δικτυα οπως του ΟΤΕ κτλ... (ορισμος επαναλαμβανω ειναι μεσα σε εισαγωγικα για λεπτομεριες google it)

ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εντάξει, δεν είμαι ΠΟΛΥ διαβαστερός, αλλιώς θα πήγαινα για Αρχιτέκτονας :D

Το θέμα είναι ότι τα "πιάνω" εύκολα στο σχολείο και δε μου χρειάζεται πολύ διάβασμα στο σπίτι...Εννοείται ότι ρίχνω ένα δύωρο κάθε μέρα, αλλά δε ξέρω αν φτάνει :(

Χμ, αν όντως ισχύει το δεύτερο μπορεί ν' αξίζει να την πάρεις. Περισσότερο θέμα κατανόησης είναι η Οικονομία, δεν θέλει τόσο διάβασμα όσο τα Μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Λοιπον τι γινετε στο Γενικο δν ειμαι πολυ σχετικος (παω ΕΠΑΛ) αλλα σε καποια πραγματα μπορω να βοηθησω που νομιζω οτι ειναι κοινα Λοιπον...
α) Τα μαθηματα πληροφορικης κατα κυριο λογο ειναι στο 4 πεδιο , (ποια μαθηματα δινεις ακριβως πανελληνιες εδω δεν ξερω αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι οποιο μαθημα επιλογης και να παρεις ειναι το ιδιο (δν χρειαζετε καποιο συγκεκριμενο
β) αν θες να ασχολιθεις με την πληροφορικη υπαρχουν πολλες σχολες του ειδους που η καθε μια εχει διαφορετικο τομεα πανω στην πληροφορικη (Multimedia, Πρπγραμματισμος, Δικτυα) οποτε ψαξε στο google να μαθεις τι περιλαμβανει το καθενα... (Συμβουλη: ψαξε στο google να βρεις αναλυτικα ποια πανεπιστιμια υπαρχουν και τι μαθηματα εχουν, με λιγοι προσπαθια θα βρεις)
γ)Για τις 2 εννοιες που εδωσες θα προσπαθησω να σου εξηγησω με δικα μου λογια (Σιγα μην ψαχνω στα βιβλια μου να σου δωσω ορισμο :) )
Πολυμεσα: ειναι αυτα που βλεπεις στους υπολογιστες (Εικονες, Video, Ηχος) και ολα τα παραγωγα τους (ορισμος μεσα σε εισαγωγικα για λεπτομεριες google it)
Δικτυα:Ειναι η "επιστημη" στην οποια μαθαινεις να κανεις δικτυα υπολογιστων απο ενα απλο LAN [Local Area Network (αν θυμαμαι καλα)]μεχρι και μεγαλα δικτυα οπως του ΟΤΕ κτλ... (ορισμος επαναλαμβανω ειναι μεσα σε εισαγωγικα για λεπτομεριες google it)

ελπιζω να βοηθησα


Πιστεύεις ότι τα βιβλία που έχουν είτε οι εφαρμογές, είτε τα πολυμέσα, θα μου παρέχουν γνώσεις που θα χρειαστώ για την πληροφορική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
γεια σας παιδιά! θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν είναι δυνατόν να δώσω αρχιτεκτονική από θεωρητική με κάποιο μάθημα επιλογής του χρόνου... είναι σίγουρο ότι δε γίνεται ούτε καν με απώλεια μορίων??? :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ρε συ, θα έχεις μειωμένα μόρια όμως αφού η αρχιτεκτονική αν δεν κάνω λάθος είναι 4ο πεδίο... Δεν ξέρω όμως με ποιο μάθημα μπορείς να πας... Νομίζω με Μαθηματικά Στατιστικής...Διορθώστε με, μπορεί να κάνω λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Με τα μαθηματικά Γ.Π. θα έχεις πρόσβαση στο 4ο ναι, αλλά θα πρέπει να γράψεις καλά στις πανελλήνιες ώστε να περάσεις αρχιτεκτονικη και να ξέρεις ότι το άριστα για σένα λόγω θεωρητικής θα είναι 18600 και όχι 20000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βασικα αν γραψει σε ΟΛΑ 20 (και στα σχεδια) απο θεωρητικη, εχει 22.600 μορια. Η αρχιτεκτονικη εχει παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
που παει να πει οτι πρεπει σε ολα τα μαθηματα να εισαι του ~20... εχεις και σχεδιο! γτ δν πηγες αμεσως τεχνολγοικη η θετικη και πηγες θεωρητικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! αν κάποιος έχει κι άλλες πληροφορίες παρακαλώ να τις γράψει....
τώρα, στην ερώτηση γιατί δεν πήγα τεχνολογική ή θετική, είναι απλό! δε μ αρέσουν αυτά τα μαθήματα!!!! όχι ότι είμαι ο κλασικός σκράπας των μαθηματικών, ίσα ίσα, τα καταφέρνω αρκετά καλά(γι' αυτό και δε θα με πείραζε να δώσω η μαθ. η φυσική γενικής) αλλά απογοητεύομαι αμέσως...με νευριάζουν!!!! αλλά η αρχιτεκτονική μ αρέσει σαν σχολή και άμα δεν περάσω καλών τεχνών(που είναι ο βασικός στόχος μου) θα προτιμούσα να περάσω αρχιτεκτονική αντί για ιστορικό αρχαιολογικό που είναι ο στόχος μου από θεωρητική... έχει νομίζω μεγαλύτερη σχέση με αυτό με το οποίο θέλω να ασχοληθώ.... ένιγουέι... αν δω ότι δυσκολεύουν τα πράγματα στη θεωρητική μπορεί του χρόνου να πάω τεχνολογική...θα πρεπει βέβαια να ξεσκιστώ στο διάβασμα το καλοκαίρι....αλλά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrischarmedfan

Νεοφερμένος

Ο Chris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Βιολογία!!!100% Ωραίο μάθημα εκτος και αν απεχθάνεσαι τν Βιολογία!Εγω αυτο πη΄ρα και εχω μαθει ηδη παρα πολλα!!!Αλλα εχουμε και τν καλυτερη καθηγητρια!!!Βιολογία ξανα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Η βιολογια ειναι καλη για τα παιδια της θετικης. Η αστρονομια ειναι καλη για οσους τους ενδιαφερει γενικα το θεμα, αλλα αχρηστη ως προς το σχολειο, μονο ενας παραπανω (η παρακατω, εξαρτατε...) βαθμος στον ελενχο ειναι.
Στο ελληνικό σχολείο τα περισσότερα μαθήματα είναι άχρηστα με πρώτα πρώτα τα αρχαία,γιατί στόχος του σχολείου πρέπει να είναι το κριτικό πνεύμα κι η προτροπή του μαθητή για να ερευνεί από μόνος του κι όχι η στείρα αποστήθηση παντελώς άχρηστων στον 21ο αι. γνώσεων...
ΣΚΑΤΑ εκπαίδευση εχουμε :mad:
Οσο για το μάθημα επιλογής, εμείς θα σου πούμε τι να πάρεις ? Δες την κατάσταση που επικρατεί στο σχολείο σου κι τι σου αρέσει κι αποφάσισε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Στο ελληνικό σχολείο τα περισσότερα μαθήματα είναι άχρηστα με πρώτα πρώτα τα αρχαία,γιατί στόχος του σχολείου πρέπει να είναι το κριτικό πνεύμα κι η προτροπή του μαθητή για να ερευνεί από μόνος του κι όχι η στείρα αποστήθηση παντελώς άχρηστων στον 21ο αι. γνώσεων...
ΣΚΑΤΑ εκπαίδευση εχουμε :mad:
Οσο για το μάθημα επιλογής, εμείς θα σου πούμε τι να πάρεις ? Δες την κατάσταση που επικρατεί στο σχολείο σου κι τι σου αρέσει κι αποφάσισε...

Ενταξη ουτε εμενα μ'αρεσουν τα αρχαια. Νομιζω ομως πως το χρησιμοποιουνε ως μεσο για να μαθουμε την γλωσσα απο την οποια κρυβη τοση ιστορια και απο την ποια βγηκε το λεξιλογειο μας .Για να μην τα ξεχασει η νεα γενεια,για μαθουμε τους συγγραφεις της αλλα και επισεις γιατι ειναι κομματι του ελληνικου πολιτισμου.Εγω θα προτιμουσα να ηταν επιλογης αλλα τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα'χουμε ολα.Τωρα πρεπει επισεις να πω πως αυτο το μαθημα μπορει να προτρεψει καποιον να ερευνησει πχ.(διαβαζοντας ενα αρχαιο κειμενο και αφου μαθεις και την ερμηνεια του) γιατι σκεφτονταν ή λειτουργουσαν ετσι οι παλιοι πολιτες? να μια ερωτηση που μπορει να σε κανει να θες να μαθεις περισσοτερα αλλα και σαν τροπο να αποφυγουμε καποια προβληματα του παρελθοντος τετοια λειτουργεια εχει και η ιστορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λοιπον,οπως λεει και ο τιτλος του θεματος εκανα μια βλακεια οσων αφορα το μαθημα επιλογης!στην β'λυκειου επελεξα ως μαθημα επιλογης πληροφορικη με αποτελεσμα τωρα να μην μπορω να το επιλεξω ξανα!!ειμαι θετικη κατευθηνση και για τις πανελληνιες εχω αποφασισει να δωσω μαθηματικα γενικης ή βιολογια γενικης ως 6ο μαθημα!!!με ενδιαφερει τ 2ο κ το 3ο πεδιο!!οποτε τι να διαλεξω για μαθημα επιλογης???οι περισσοτεροι διαλεγουν αοθ!!εγω τι να κανω??ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top