Μάθημα Επιλογής

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Έδωσα Μαθηματικά γενικής.
Θες γνώμη ως προς το μάθημα;
Απλά πράγματα.3 κεφάλαια, το πρώτο αυτούσιο με την κατεύθυνση (άρα σα να μην υπάρχει),το 2ο το πιο δύσκολο ίσως λόγω περίεργων τύπων, το 3ο παιχνιδάκια με πιθανότητες (δεν εννοώ πανεύκολο αλλά σχετικά απλοί υπολογισμοί και ασκήσεις).
Ξεκίνησα την προετοιμασία τα Χριστούγεννα, και δεν είχα δυσκολίες (αυτό ίσως λέει κάτι).

Είπες ότι δεν σε ενδιαφέρει τι έκανε ο καθένας, όμως φίλε μου πρέπει να σου πω και αυτό... περίμενα 20 και τελικά μου ήρθε ένα 19,2, άγνωστο ακόμα στο μυαλό μου το γιατί... όπως και να το κάνουμε είναι μαθηματικά...στη βιολογία φαντάζομαι θα ήξερα τι παπαριά έχω κάνει π.χ


'Ομως από τη στιγμή που λες ότι στα μαθηματικά δεν είσαι καλός, γιατί δεν εστιάζεις στο να σκεφτείς καθαρά μόνο τα άλλα δύο;
Επέλεξε αυτό που νιώθεις ότι σε φοβίζει λιγότερο, και να ξέρεις ότι και στα 3 τα θέματα βατά θα είναι έτσι και αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Υπόψιν ότι η Βιολογία γενικής έχει αρκετή παπαγαλία ε...
Για τη Φυσική δε γνωρίζω...
Στα Μαθηματικά, όπως προαναφέρθηκε:
α) το 1ο κεφάλαιο το καλύπτουν τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης
β) το 2ο κεφάλαιο δεν είναι δύσκολο (μόνο ο τύπος της διακύμανσης είναι κάπως περίεργος αλλά δίνεται στις πανελλαδικές, δε χρειάζεται να τον θυμάσαι απ' έξω)
γ) οι πιθανότητες είναι εύκολες

Στα Μαθηματικά γενικής απλά θα πρέπει να είσαι προσεκτικός με τις πράξεις (ειδικά η στατιστική θέλει πολλές αλλά απλούστατες πράξεις). Απλά συγκεντρώσου και επαλήθευε τις πράξεις αν πράγματι σου ξεφεύγουν συνέχεια.

Και χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, το 4ο πεδίο έχει βαρύτητας τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης, συνεπώς αναγκαστηκά θα βάλεις τα δυνατά σου σε αυτά. Παρότι δεν είσαι καλός στα μαθηματικά, σου προτείνω Μαθηματικά Γενικής (στη χειρότερη φτιάχνεις κι ένα τετραδιάκι με 25-40 "sos" ασκήσεις, τις παπαγαλίζεις και πας και το δίνεις :D ).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki_7

Νεοφερμένος

Η Maraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω πηρα φυσικη γενικης και θα τελειωσουμε την υλη κ μαζι μ ολες τις ασκησεις τ βοηθηματος τ καλοκαιρι σε 12 ωρες(6 μαθηματα) ειναι υπερβολικα απλη φυσικη καμια σχεση με την περσινη αν σ προβληματιζει αυτο ....

ειναι σιγουρο 20 κ αυτο κ τ μαθηματικα γενικης αποτι εχω ακουσει αν εισαι θετικη τεχνολογικη μην διαλεξεις βιολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βιολογια ειναι μεν λιγη η υλη, αλλα εχει παπαγαλια οποτε αστο...
Μαθηματικα γενικης ειναι απλα απ' οσο θυμαμαι. Δηλαδη μπροστα στα κατευθυνσης ειναι ενα τιποτα.
Φυσικη γενικης ευκολουτσικη τη θυμαμαι, αλλα δεν ξερω τι υλη εχουν στις πανελλαδικες. 2 παιδια που εδιναν φετος Φυσικη γενικης στο σχολειο μου, ειπαν οτι τα θεματα ηταν γελοια (και γραψανε πανω απο 19,5). Εχει και καποια κομματακια θεωριας που πρεπει να μαθεις αν θυμαμαι καλα...

Ρωτα και καποιον καθηγητη για τη Φυσικη γενικης, την υλη που εχει κλπ για να σκεφτεις τι θα διαλεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ελπίζω να μην απαντώ πολύ καθυστερημένα!

Εγώ θα σου πρότεινα μαθηματικά γενικής, εφόσον ήδη είσαι στην τεχνολογική κατεύθυνση. Όπως ανέφερε και ο Πέτρος, το 1ο κεφάλαιο καλύπτεται από τα μαθηματικά κατεύθυνσης ενώ τα υπόλοιπα 2 (στατιστική,πιθανότητες) είναι σχετικά εύκολα. Θετικό στοιχείο είναι ότι δεν έχει τόση παπαγαλία όσο η Βιολογία (παρ'όλα αυτά έχει ορισμούς,μερική θεωρία κτλ).

Για Φυσική, θεωρώ ότι είναι παρακινδυνευμένο να επιλέξεις. Αυτό διότι μόνο ελάχιστοι μαθητές επιλέγουν Φυσική ΓΠ για τις πανελλαδικές και φοβάμαι ότι :

1) Στην τάξη δεν θα γίνεται μάθημα
2) Στο φροντιστήριο δεν θα έχουν σωστή υποδομή.

Αντίθετα, τα Μαθηματικά και Βιολογία ΓΠ επιλέγονται από την μεγαλύτερη μερίδα μαθητών και θα υπάρχει πολύ καλύτερο επίπεδο, τόσο στο σχολείο, στο φροντιστήριο, στα βοηθήματα κτλ.

Ο συνδυασμός ΜΑΘ ΓΠ + ΑΟΘ είναι πολύ δυνατός αν γράψεις καλά και στα 2 μαθήματα, με την έννοια ότι σου δίνει παραπάνω μόρια. Σχετικό παράδειγμα έγραψε και ο Chris1993
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Εισαι τεχνολογικη-θετικη.? Δαγκωτο Μαθηματικα Γενικης.!! (το πιο ευκολο 100αρι:bye:)
Εισαι Θεωρητικη.? Βιολογια..

Παρε και ΑΟΘ και κανε παρτυ με τα μορια που θα βγαλεις στο 5 πεδιο.
(Εγω στο 4ο 17420, αντιο Μετσοβειο..:'(και στο 5ο 18434.!!:jumpy::jumpy::jumpy:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το οτι εχουν ενα κεφαλαιο κοινο, ολοι το λετε για καλο, αλλα για σκευτιτε και την αλλη πλευρα, να μην το καταλαβω με την καμια, και να γραψω λαθος τα ιδια πραγματα... διπλο χασιμο, αντι για κερδος..

Φυσικη αν ειναι οντως τοσο ευκολη, και εχω ανετα απο 19 και πανω, δεν ειναι ασχημα... Δυσκολα θα πετυχω με μαθηματικα+αοθ πανω απο 4000 μορια.. Αλλωστε δεν με ενδιαφερει τι μορια θα βγαλω στο 5ο πεδιο...

Βιολογια, εχει μεν και τα παπαγαλια της, αλλα εχεις ολοκληρο τον χρονο για να μαθεις 80 σελιδες... Ποσο δυσκολο μπορει να ειναι;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Νταξει, και το βιβλιο της Βιολογιας ειναι σχετικα καλογραμμενο (με εξαιρεση καποια σημεια). Παλευεται δηλαδη, απλα αυτοι που παιρνουν Βιολογια αφιερωνουν περισσοτερο χρονο απ' αυτους που παιρνουν Μαθηματικα, γιατι για να μη σου κοψουν πρεπει να τα γραψεις οπως στο βιβλιο.

Η εξεταστεα υλη περιλαμβανει 2 κεφαλαια:
1) Ανθρωπος και Υγεια. Αυτο ειναι ενδιαφερον, μιας και μιλαει για μικροοργανισμους, μηχανισμους αμυνας κλπ (ειναι και επικαιρα τωρα με τη γριπη :P). Το πιο "στραβο" του κομματι ειναι αυτο για τους ιους, καθως και το οτι πρεπει να μαθεις τις ονομασιες καποιων μικροοργανισμων και τι προκαλουν.
2) Ανθρωπος και Περιβαλλον. Αυτο ειναι πιο στρυφνο :P (τουλαχιστον για μενα). Εχει τροφικες αλυσιδες (και καποιες υποτυπωδεις ασκησεις πανω σ' αυτες) και αναλυει καποια προβληματα ρυπανσης (φαινομενο θερμοκηπιου, τρυπα του οζοντος κλπ). Αλλα κι αυτο αμα αφιερωσεις τον απαραιτητο χρονο παλευεται...

Το καλο μ' αυτο το μαθημα ειναι οτι διαπραγματευεται θεματα που τα συνανταμε και στη καθημερινοτητα. Οποτε μπορει να σου κεντρισει το ενδιαφερον. Δεν ειναι σαν την βιολογια κατευθυνσης πχ που ειναι τελειως επιστημονικη. Επισης στη Βιολογια γενικης φετος επεσε ΜΟΝΟ θεωρια και ουτε ιχνος ασκησης η συνδυαστικης ερωτησης. Ισως αυτο κατι σημαινει για το στυλακι που θα ακολουθησουν τα επομενα χρονια (αλλα μπορει και να ξαναβαλουν ασκηση του χρονου, ποτε δεν ξερεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
και εγω μαθηματικα γενικης θα σου προτεινα...ειναι πιο χαλαρο μαθημα..δηλ θα λυνεις ασκησεις για χαβαλε..οπως ειπωθηκε το 1ο κεφαλαιο το καλυπτεις με την κατευθυνση και τα αλλα δυο ειναι βασικα εφαρμογη τυπων..ετσι τα ειδα εγω τουλαχιστον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μαθηματικά Γ.Π δαγκωτό!
Ο ξάδερφος μου έγραψε Μαθ.Κατ -> 12,7 και Μαθ.Γεν -> 19,3 !

Overall :

Μαθηματικά Κατεύθυνσης -> 12,7
Φυσική Κατεύθυνσης -> 16,1
ΑΕΠΠ -> 18,6
ΑΟΔΕ -> 19,2
Έκθεση -> 14,9
Μαθηματικά Γενικής -> 19,3
ΑΟΘ -> 20

2ο/4ο Πεδίο : 17002 , 5ο Πεδίο : 18069

-> ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙAΣ (ΟΠΑ) <-



έτσι!!!
εγώ 20 γενική και 15,5 κατεύθυνση....
αλλά δεν έιχα ΑΟΘ!
Πιστεύω ότι ο μόνος λόγος να πάρει κανείς βιολογία από τεχνολογική είναι ότι θέλει κάτι από το 3ο πεδίο ή είναι τελείως σκράπας στα μαθηματικά, μιλάω για την κλίμακα του 0-7...όχι για μαθητές που γράφουν 12-13-14..αυτόι έχουν προοπτικές για 19+, συνήθως κάνουν λίγα αριθμητικά λαθάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jbasm

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου καλυτερα ειναι η Φυσικη Γενικης..Με στατιστικα στοιχεια οι υποψηφιοι εχουν καλυτερα αποτελεσματα...Ειναι
πολυ ευκολο μαθημα και πραγματικα πολυ ευχαριστο(δικια μου αποψη).
Βεβαια και τα μαθηματικα γενικης ειναι γελοια αλλα εξακολουθουν να ειναι μαθηματικα,που σημαινει πως αναπασα στιγμη μπορουν να σε κανουν να χασεις μοναδες...Σε αντιθεση η φυσικη γενικης ειναι στανταρ..

Γνωριζω παιδια τα οποια εχουν παρει καλυτερο βαθμο στα μαθηματικα κατευθυνσης απο τα μαθηματικα γενικης..

Προσωπικη μου αποψη ειναι να παρεις το μαθημα επιλογης που πιστευεις οτι θα αφιερωσεις και λιγο χρονο ευχαριστα..Ολα τα μαθηματα επιλογης χρειαζονται την ιδια προσπαθεια(ασχετα αν ειναι λιγη)...

Αυτα απο εμενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πηγα σε φροντιστιριο, γραφτικα, αλλα θα συζισω αλλη στιγμη με τον καθηγιτες του φροντιστιριου γιατι εκει ητανε μονο μια γραματεας.
Το κακο ειναι οτι δεν θα γινει τμημα φυσικης γενικης λογο του οτι δεν υπαρχουν αρκετα παιδια, αλλα αμα αποφασισω για φυσικη θα παω αλλου για την φυσικη, σιγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Για τα παιδιά της τεχνολογικής θεωρώ μονόδρομο τα μαθηματικά γενικής. Δε χρειάζονται περαιτέρω διευκρινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
(Εγω στο 4ο 17420, αντιο Μετσοβειο..και στο 5ο 18434.!!)

Εγώ έβγαλα 17402 στο 4ο, και 18187 στο 5ο (έγραψα 19,5 μαθ. γεν και 20 αοθ) πώς έβγαλες τόσο παραπάνω στο 5ο πεδίο εσύ?:what:

Το οτι εχουν ενα κεφαλαιο κοινο, ολοι το λετε για καλο, αλλα για σκευτιτε και την αλλη πλευρα, να μην το καταλαβω με την καμια, και να γραψω λαθος τα ιδια πραγματα... διπλο χασιμο, αντι για κερδος..

Εάν δεν το καταλάβεις, είναι σχεδόν αδύνατο να γράψεις πάνω απο 5-10 στα μαθηματικά κατεύθυνσης...:nono:

Φυσικη αν ειναι οντως τοσο ευκολη, και εχω ανετα απο 19 και πανω, δεν ειναι ασχημα... Δυσκολα θα πετυχω με μαθηματικα+αοθ πανω απο 4000 μορια.. Αλλωστε δεν με ενδιαφερει τι μορια θα βγαλω στο 5ο πεδιο...

Τα ίδια μου έλεγαν για τα μαθηματικά γενικής. Μην πιστεύεις ό,τι σου λένε! Τίποτα δεν είναι εύκολο στην Γ' λυκείου. (Είναι απλώς 'εύκολα' σε σχέση με τα μαθηματικά κατεύθυνσης, πχ)

Βιολογια, εχει μεν και τα παπαγαλια της, αλλα εχεις ολοκληρο τον χρονο για να μαθεις 80 σελιδες... Ποσο δυσκολο μπορει να ειναι;...

Και στο ΑΟΔΕ έχεις έναν ολόκληρο χρόνο να μάθεις 60 'δύσκολες' σελίδες. Το μυαλό ξεχνάει εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι μου λενε, απλος η φυσικη με ενδιαφερει και μου αρεσει, στην β ειμουν πολυ καλος, τοσο στην γενικης οσο και στις κατευθυνσης.
Καθηγητης του σχολειου (με ξανθο μαλι, ξερεις εσυ) με παροτρινε να δωσω φυσικη κατευθυνσης φετος.
Αντιθετα στα μαθηματικα, το βλεπω και μονος μου οτι δεν το εχω το θεμα... Απο το γυμνασιο κιολας εχασα την μπαλα, και οσο και αν προσπαθισα φετος, δεν καταφερα να αντεπεξελθω ικανοποιητικα. Τωρα να περιμενω στην τριτη λυκειου να γινω ξαφνικα το ξεφτερι, δεν ειναι απιθανο, αλλα θα χρειαστει πολυ δουλεια, που πιθανων να μου κοψει πολους βαθμους απο τα αλλα μαθηματα... Και θα ητανε κριμα...

Ακομα και η βιολογια δεν αποκλειετε, αν δω μεσα στον αυγουστο οτι μαθηματικα η φυσικη (οτι ξεκινισω τελικα) δεν τραβαει, και αντιθετα αοδε το παω ανετα, μπορει να παω στην βιολογια. Αλλωστε φιλος μου, χωρις φροντιστιρια εγραψε πολυ καλα στην βιολογια φετος. Ητανε απο θεωριτικη βεβαια, αλλα αυτο δεν παει να πει οτι αμα προσπαθισω και εγω δεν θα τα καταφερω... Το θεμα ειναι να κανω σωστο διαβασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι μου λενε, απλος η φυσικη με ενδιαφερει και μου αρεσει, στην β ειμουν πολυ καλος, τοσο στην γενικης οσο και στις κατευθυνσης.
Καθηγητης του σχολειου (με ξανθο μαλι, ξερεις εσυ) με παροτρινε να δωσω φυσικη κατευθυνσης φετος.
Αντιθετα στα μαθηματικα, το βλεπω και μονος μου οτι δεν το εχω το θεμα... Απο το γυμνασιο κιολας εχασα την μπαλα, και οσο και αν προσπαθισα φετος, δεν καταφερα να αντεπεξελθω ικανοποιητικα. Τωρα να περιμενω στην τριτη λυκειου να γινω ξαφνικα το ξεφτερι, δεν ειναι απιθανο, αλλα θα χρειαστει πολυ δουλεια, που πιθανων να μου κοψει πολους βαθμους απο τα αλλα μαθηματα... Και θα ητανε κριμα...

Ακομα και η βιολογια δεν αποκλειετε, αν δω μεσα στον αυγουστο οτι μαθηματικα η φυσικη (οτι ξεκινισω τελικα) δεν τραβαει, και αντιθετα αοδε το παω ανετα, μπορει να παω στην βιολογια. Αλλωστε φιλος μου, χωρις φροντιστιρια εγραψε πολυ καλα στην βιολογια φετος. Ητανε απο θεωριτικη βεβαια, αλλα αυτο δεν παει να πει οτι αμα προσπαθισω και εγω δεν θα τα καταφερω... Το θεμα ειναι να κανω σωστο διαβασμα...
φιλε μου και εγω δεν ειχα τοσο καλη σχεση με τα μαθηματικα τοσα χρονια .ως δευτερα λυκειου εγραφα απο 1 μεχρι 15(σπανια!) μαθηματικα.
στην τριτη λυκειου εγραψα 18.8 μαθ γεν και 5.9 μαθ κατ.
αμα κατσεις και ασχοληθεις λιγο και λυσεις ομως μονος σου ασκησεις στα μαθ γεν θα γραψεις καλα.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Εγώ έβγαλα 17402 στο 4ο, και 18187 στο 5ο (έγραψα 19,5 μαθ. γεν και 20 αοθ) πώς έβγαλες τόσο παραπάνω στο 5ο πεδίο εσύ?:what:

Μαθηματικα γενικης και ΑΟΘ καθαρο 100 εγραψα, με φαγανε μαθηματικα Κατ(14.9) και Φυσικη Κατ(15.5), ασε..:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι μου λενε, απλος η φυσικη με ενδιαφερει και μου αρεσει, στην β ειμουν πολυ καλος, τοσο στην γενικης οσο και στις κατευθυνσης.
Καθηγητης του σχολειου (με ξανθο μαλι, ξερεις εσυ) με παροτρινε να δωσω φυσικη κατευθυνσης φετος.

Η φυσική της Β' λυκείου δεν έχει σχέση με την Φυσική γενικής παιδείας της Γ' λυκείου (δεν παίρνω και όρκο, εγώ έτσι κατάλαβα:P...απ' τα λίγα που κάναμε). Το θετικό στοιχείο είναι ότι εφόσον σ'αρέσει η φυσική, θα ασχοληθείς περισσότερο με το αντικείμενο, παρά με τα μαθηματικά, για παράδειγμα, τα οποία πιθανών να μην σ'αρέσουν. Επίσης θα έχεις ανεπτυγμένη 'φυσική σκέψη' λόγω της τριβής με την φυσική.

Αντιθετα στα μαθηματικα, το βλεπω και μονος μου οτι δεν το εχω το θεμα... Απο το γυμνασιο κιολας εχασα την μπαλα, και οσο και αν προσπαθισα φετος, δεν καταφερα να αντεπεξελθω ικανοποιητικα. Τωρα να περιμενω στην τριτη λυκειου να γινω ξαφνικα το ξεφτερι, δεν ειναι απιθανο, αλλα θα χρειαστει πολυ δουλεια, που πιθανων να μου κοψει πολους βαθμους απο τα αλλα μαθηματα... Και θα ητανε κριμα...


Τα μαθηματικά των προηγούμενων τάξεων, δεν έχουν σχέση με τα μαθηματικά της Γ' λυκείου. Το μόνο που πιθανών βοηθάει, από προηγούμενες τάξεις, είναι η ανάπτυξη της μαθηματικής σκέψης!

φιλε μου και εγω δεν ειχα τοσο καλη σχεση με τα μαθηματικα τοσα χρονια .ως δευτερα λυκειου εγραφα απο 1 μεχρι 15(σπανια!) μαθηματικα.
στην τριτη λυκειου εγραψα 18.8 μαθ γεν και 5.9 μαθ κατ.
αμα κατσεις και ασχοληθεις λιγο και λυσεις ομως μονος σου ασκησεις στα μαθ γεν θα γραψεις καλα.!

Στο διαγώνισμα της Β' λυκείου είχα γράψει...11:P (νομίζω) στα μαθηματικά γενικής. Και δεν επηρέασε τίποτα στην Γ' λυκείου!

Ακομα και η βιολογια δεν αποκλειετε, αν δω μεσα στον αυγουστο οτι μαθηματικα η φυσικη (οτι ξεκινισω τελικα) δεν τραβαει, και αντιθετα αοδε το παω ανετα, μπορει να παω στην βιολογια. Αλλωστε φιλος μου, χωρις φροντιστιρια εγραψε πολυ καλα στην βιολογια φετος. Ητανε απο θεωριτικη βεβαια, αλλα αυτο δεν παει να πει οτι αμα προσπαθισω και εγω δεν θα τα καταφερω... Το θεμα ειναι να κανω σωστο διαβασμα...

Το θέμα με την Βιολογία είναι ότι θα έχεις ένα ακόμα μάθημα 'παπαγαλία', μαζί με το ΑΟΔΕ. Και δεν ξέρω εάν θα μπορείς να ανταπεξέλθεις καλά σε τόση παπαγαλία, ή αν για παράδειγμα προτιμάς περισσότερο ασκήσεις (Φυσική, Μαθηματικά)

Ένα ακόμη σημείο για να θυμάσαι : ΔΕΝ θα τα καταλαβαίνεις όλα στα μαθήματα από την πρώτη παράδοση. Αρκετά σημεία θα σου φανούν δύσκολα και είναι πιθανών να σκεφτείς ότι και το μάθημα είναι δύσκολο, εν τέλει. Για τα μαθηματικά γενικής, πάντως, δεν ισχύει αυτό. (Μιλάω απο προσωπική πείρα, γιατί είχα απογοητευτεί που όλοι τα ανέβαζαν και τα κατέβαζαν 'εύκολα', και εγώ δεν τα καταλάβαινα αμέσως :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μιλισα σημερα με τον μαθηματικο του φροντιστιριου, ο οπιος με αποθησε καπος απο την φυσικη. Αρχικα μου εδειχνε τα μαθηματικα σαν κατι καλο, αλλα τελικα λογο του οτι δεν ειμαι καλος απο οτι του ελεγα, μου προτινε την βιολογια σαν λυση "διαβαζεις-γραφεις"...
Τι να πω;... Δεν εχω αποφασισει ακομα... Ειπα να ξεκινισω αρχικα με βιολογια (εκτος και αν αποφασισω κατι μεχρι να ξεκινισουν τα μαθηματα) και αν δω οτι δεν τραβαει θα αλλαξω σε κατι απο τα αλλα δυο... Απλος φοβαμε οτι θελει πολυ παπαγαλια, και λογο των μαθηματικων κατευθυνσης δεν εχω περιθωρια να χανω βαθμους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
απλά άμα μάθεις, γράφεις βιολογία..καλά σου είπε ο φροντιστής!!:D
αν είσαι τόσο σίγουρος ότι θα γράψεις παραπάνω από ότι μαθηματικά παρ'την..εσύ ξέρεις, ευχομαι μονο πραγματικα να εχεις προβλημα στα μαθηματικα και να μη λες βλακειες για να μη χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο που δεν τα επελεξες τελικα....(με 1 φορα τη βδομαδα μαθημα και 1 τεταρτο διαβασμα βγαινουν παντως..)
αλλα οκ!!!!!!!!!!!
πριν αρχισει η χρονια δες το βιβλιο της βιολογιας πως ειναι εντομεταξυ, αμα σε εμπνεει να το διαβασεις...ειναι απλο στα επιπεδα που ηταν της γ' γυμνασιου περιπου...δε σε δουλευω.....και απλες ασκησεις.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top