Κόστος φοιτητικής ζωής

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά, γιατί πραγματικά ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και αν δεν ξέρεις δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Εμείς τα έχουμε υπολογίσει κάπως έτσι :

ΕΝΟΙΚΙΟ : 250
ΔΕΗ/ΜΗΝΑ 30 = 120/4ΜΗΝΟ
ΝΕΡΟ/ΜΗΝΑ 3= 12/4ΜΗΝΟ
ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΈΧΕΙ
ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ /ΜΗΝΑ = 150 ΕΥΡΩ
ΛΑΙΚΗ/ΜΗΝΑ = 30 ΕΥΡΩ
ΚΑΡΤΑ =15 ΕΥΡΩ
ΚΙΝΗΤΟ = 15 ΕΥΡΩ

ΣΥΝΟΛΟ : 493

Είναι πιστεύετε ρεαλιστικά τα παραπάνω; Κι αν ναι, φθάνουν 180 ευρώ για προσωπική της χρήση;
Κάνα καφέ, έξοδο κλπ;

Επίσης, θεωρείτε πως συμφέρει καλύτερα επιπλωμένο σπίτι ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά, γιατί πραγματικά ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και αν δεν ξέρεις δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Εμείς τα έχουμε υπολογίσει κάπως έτσι :

ΕΝΟΙΚΙΟ : 250
ΔΕΗ/ΜΗΝΑ 30 = 120/4ΜΗΝΟ
ΝΕΡΟ/ΜΗΝΑ 3= 12/4ΜΗΝΟ
ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΈΧΕΙ
ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ /ΜΗΝΑ = 150 ΕΥΡΩ
ΛΑΙΚΗ/ΜΗΝΑ = 30 ΕΥΡΩ
ΚΑΡΤΑ =15 ΕΥΡΩ
ΚΙΝΗΤΟ = 15 ΕΥΡΩ

ΣΥΝΟΛΟ : 493

Είναι πιστεύετε ρεαλιστικά τα παραπάνω; Κι αν ναι, φθάνουν 180 ευρώ για προσωπική της χρήση;
Κάνα καφέ, έξοδο κλπ;

Επίσης, θεωρείτε πως συμφέρει καλύτερα επιπλωμένο σπίτι ή όχι;

τα 8εωρω αρκετα ρεαλιστικα αν κ σε δεη-νερο ποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρη το μεγαλυτερο ποσο π μ εχει ερ8ει στη δεη ειναι 80 το 2μηνο(εμενα δεν μ ερχετεαι σε 4μηνο:worry:) κ 20 το 4μηνο σε νερο παραπανω δεν μ εχει ερ8ει ποτε:P
τωρα τα 180 για προσωπικη χρηση ε3αρταται απο τον αν8ρωπο κ τισ σπαταλεσ π κανει ε3οδοι-ντελιβερι-ρουχα κλπ
προσωπικα βρηκα επιπλωμενο 8εωρω οτι συμφερει πιο πολυ γιατι μετα τα επιπλα π 8α αγορασεισ δεν 8α σ χρησιμευσουν μετα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
panagiotap, μπορει να βγαλει και καρτα σιτισης. δεν ειναι απαραιτητο να τρωει εκει καθε μερα, αλλα αν τυχει να βρισκεται στην σχολη ολη μερα ή εχει μαθημα μεσημερι κλπ οποτε θα αποφυγει να παρει και κατι απ εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά, γιατί πραγματικά ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και αν δεν ξέρεις δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Εμείς τα έχουμε υπολογίσει κάπως έτσι :

ΕΝΟΙΚΙΟ : 250
ΔΕΗ/ΜΗΝΑ 30 = 120/4ΜΗΝΟ
ΝΕΡΟ/ΜΗΝΑ 3= 12/4ΜΗΝΟ
ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΈΧΕΙ
ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ /ΜΗΝΑ = 150 ΕΥΡΩ
ΛΑΙΚΗ/ΜΗΝΑ = 30 ΕΥΡΩ
ΚΑΡΤΑ =15 ΕΥΡΩ
ΚΙΝΗΤΟ = 15 ΕΥΡΩ

ΣΥΝΟΛΟ : 493

Είναι πιστεύετε ρεαλιστικά τα παραπάνω; Κι αν ναι, φθάνουν 180 ευρώ για προσωπική της χρήση;
Κάνα καφέ, έξοδο κλπ;

Επίσης, θεωρείτε πως συμφέρει καλύτερα επιπλωμένο σπίτι ή όχι;

Θερμανση δεν υπολογισες. Και ειναι ενα σημαντικο εξοδο. Κοψε και ενα δεκαρικο απο το κινητο, με 5 ευρω εχεις σχεδον απεριοριστο τηλεφωνο και ιντερνετ. Τα 180€ για εξοδους ειναι σουπερ, δεν χρειαζεται παραπανω εκτος αν καθε σαββατο ανοιγει μπουκαλια.

τα 8εωρω αρκετα ρεαλιστικα αν κ σε δεη-νερο ποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρη το μεγαλυτερο ποσο π μ εχει ερ8ει στη δεη ειναι 80 το 2μηνο(εμενα δεν μ ερχετεαι σε 4μηνο:worry:) κ 20 το 4μηνο σε νερο παραπανω δεν μ εχει ερ8ει ποτε:P
τωρα τα 180 για προσωπικη χρηση ε3αρταται απο τον αν8ρωπο κ τισ σπαταλεσ π κανει ε3οδοι-ντελιβερι-ρουχα κλπ
προσωπικα βρηκα επιπλωμενο 8εωρω οτι συμφερει πιο πολυ γιατι μετα τα επιπλα π 8α αγορασεισ δεν 8α σ χρησιμευσουν μετα:P

Φυσικα και θα χρησιμευσουν, μετα το πανεπιστημιο δεν θα μενεις σε καποιο σπιτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Φυσικα και θα χρησιμευσουν, μετα το πανεπιστημιο δεν θα μενεις σε καποιο σπιτι;
ναι στουσ γονεισ μ π εχουν ηδη επιπλα :D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ναι στουσ γονεισ μ π εχουν ηδη επιπλα :D:redface:

Στα 23-24 σου μετα απο τα φοιτητικα χρονια που θα απολαυσεις την ελευθερια, θα πας εθελοντικα να μεινεις παλι με τους γονεις σου; Τι να πω, γουστα ειναι αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Στα 23-24 σου μετα απο τα φοιτητικα χρονια που θα απολαυσεις την ελευθερια, θα πας εθελοντικα να μεινεις παλι με τους γονεις σου; Τι να πω, γουστα ειναι αυτα :)

για να μπορεις να απολαμβανεις την ελευθερια σου χρειαζεσαι μια δουλεια με νορμαλ λεφτα, δεν ειναι θεμα εθελοντισμου. και με τα σημερινα δεδομενα δεν ειναι τοσο απλο. ευχομαι σε 4-5 χρονια να ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Στα 23-24 σου μετα απο τα φοιτητικα χρονια που θα απολαυσεις την ελευθερια, θα πας εθελοντικα να μεινεις παλι με τους γονεις σου; Τι να πω, γουστα ειναι αυτα :)

δεν ειναι γουστα ολοι 8α 8ελαμε να ειμαστε ανε3αρτητοι κ να μην μενουμε παλι με τουσ γονεισ μασ μετα τισ σπουδεσ αλλα οι συν8ηκεσ δεν ειναι κ πολυ ευνοικεσ...:redface:
μολισ τελειωσω δεν νομιζω να βρω ευκολα δουλεια:worry::worry: κ το να γινω σερβιτορα η κατι τετοιο δεν νομιζω οτι 8α μπορω να πληρωνω ενα νοικι με αυτα κ να ζω κιολασ :D οποτε 8α παω πισω στη μαμα κ στο μπαμπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παιδια αυτο που λετε να μαγειρευει καποιος για τον εαυτο του δηλαδη για 1 ατομο κατα ποσο συμφερει; (Για μεσημεριανο μιλάω που τρώμε οπωσδηποτε κατι μαγειρευτο)
- Βαλτε τα υλικα τα οποια δυσκολο να παρεις για μια μεριδα (ή θα τρως το ιδιο 2-3 μερες)
- Βαλτε και το ρευμα που καις για να το μαγειρέψεις

Πιστεύω συμφέρει άπειρα η τουλάχιστον πολυ περισσότερο απ το να μαγειρευεις σπιτι είτε να βγαλεις μια καρτα σίτισης ή να παίρνεις κατι μαγειρευτο απ' εξω να τρως αφου υπαρχουν και φθηνα μαγαζια, και για τα υπολοιπα δευτερευοντα γευματα τις ημέρας ψιλοπραγματα απ το σουπερ που δε θελουν μαγειρεμα πχ. φρούτα, λαχανικά, δημητριακα, γιαούρτια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Θα σας πω εγώ πόσα περίπου δίνω το μήνα
Ενοίκιο: 200
Ιντερνετ: 9 (το μοιράζομαι με γείτονα)
Κάρτα κινητού: 10
ΔΕΗ+Κοινόχρηστα+Νερό: 30-40
Προσωπικά έξοδα(τσιγάρα, καφέδες, ποτά...): 70-80

=319 ευρώ. Ας πω εγώ 350.


Τρώω πρωί μεσημέρι βράδυ στη λέσχη οπότε δε τρώω απ' έξω. Το ψυγείο μου δεν έχει πολλά πράγματα. Η κατάψυξη βέβαια είναι γεμάτη με φαγητά, οπότε στο θέμα διατροφής δεν ξοδεύω σχεδόν τίποτα. Το σπίτι μου έχει πολύ φτηνά κοινόχρηστα (συνήθως δίνω 45 ευρώ τους 5 μήνες δηλαδή 9 το μήνα), πετρέλαιο δεν έχουμε στην οικοδομή. Αλλά το καλό είναι οτι το σπίτι έχει αρκετή ζέστη μέσα. Αν καμια φορά έχει κρύο, ανάβω το κλιματιστικό για 10 λεπτά και γίνεται φούρνος το σπίτι (στούντιο 23 τετραγωνικά είναι)
Αστικά έχουμε δωρεάν στην Κομοτηνή, οπότε δεν ξοδεύω κι εκεί λεφτά. Πιστέυω στην Κομοτηνή με 400 ευρώ το μήνα κάποιος ζει ανετότατα. Αν πιάσει και καμια δουλίτσα (στα μαγαζιά εδώ δίνουν 20-30 το 8ωρο), θα είναι τέλεια :) Θυμάμαι όταν δούλευα και έβγαζα περίπου 100 ευρώ το μήνα, ήμουν άρχοντας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Θα σας πω εγώ πόσα περίπου δίνω το μήνα
Ενοίκιο: 200
Ιντερνετ: 9 (το μοιράζομαι με γείτονα)
Κάρτα κινητού: 10
ΔΕΗ+Κοινόχρηστα+Νερό: 30-40
Προσωπικά έξοδα(τσιγάρα, καφέδες, ποτά...): 70-80

=319 ευρώ. Ας πω εγώ 350.


Τρώω πρωί μεσημέρι βράδυ στη λέσχη οπότε δε τρώω απ' έξω. Το ψυγείο μου δεν έχει πολλά πράγματα. Η κατάψυξη βέβαια είναι γεμάτη με φαγητά, οπότε στο θέμα διατροφής δεν ξοδεύω σχεδόν τίποτα. Το σπίτι μου έχει πολύ φτηνά κοινόχρηστα (συνήθως δίνω 45 ευρώ τους 5 μήνες δηλαδή 9 το μήνα), πετρέλαιο δεν έχουμε στην οικοδομή. Αλλά το καλό είναι οτι το σπίτι έχει αρκετή ζέστη μέσα. Αν καμια φορά έχει κρύο, ανάβω το κλιματιστικό για 10 λεπτά και γίνεται φούρνος το σπίτι (στούντιο 23 τετραγωνικά είναι)
Αστικά έχουμε δωρεάν στην Κομοτηνή, οπότε δεν ξοδεύω κι εκεί λεφτά. Πιστέυω στην Κομοτηνή με 400 ευρώ το μήνα κάποιος ζει ανετότατα. Αν πιάσει και καμια δουλίτσα (στα μαγαζιά εδώ δίνουν 20-30 το 8ωρο), θα είναι τέλεια :) Θυμάμαι όταν δούλευα και έβγαζα περίπου 100 ευρώ το μήνα, ήμουν άρχοντας :D

Ωραίος φίλε!:D
Και εγώ έτσι το υπολογίζω!:hmm:
Δεν χρειάζονται υπερβολές τύπου 500-600 (που έχει καταντήσει να είναι υψηλότερο του βασικού μισθού),βέβαια όποιος τα έχει και τα σκάει ''μαγκιά'' του - δεν θα δώσει λογαριασμό σε κανέναν!:D
Με 300-350 ευρώ τον μήνα κάνεις και οικονομία αλλά και δεν στερείσαι πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ μένω μόνιμα στην Αθήνα οπότε δεν έχω έξοδα διαμονής, σίτισης και γενικά όλα τα έξοδα που έχει ένας φοιτητής που σπουδάζει σε άλλη πόλη μακριά από το πατρικό του. Παίρνω χαρτζιλίκι 200 ευρώ το μήνα. Με αυτά καλύπτω όλες τις προσωπικές μου ανάγκες. Εισιτήρια, ρούχα, παπούτσια (όχι ακριβές μάρκες), έξοδα άλλων δραστηριοτήτων (όπως γυμναστική, ζωγραφική), αγορά επιπλέον βιβλίων εκτός του εύδοξου, έξοδα διασκέδασης (κανένα κουτούκι , ποτό, καφέ, πού και πού κάποιο σινεμαδάκι, μην φανταστείτε ότι πάω στα μπουζούκια) και φροντίζω να αποταμιεύω όσο μπορώ για κάτι έκτακτο που μπορεί να θελήσω ή για διακοπές. Σας πληροφορώ ότι μετά βίας με φτάνουν. Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση που γράφετε ότι βγάζετε το μήνα με τόσο λίγα χρήματα και πραγματικά δεν ξέρω πώς τα καταφέρνετε. Για την Αθήνα μιλάμε πάντα. Γιατί στην επαρχία τα μεγέθη είναι τελείως διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Λοιπόν, ας πω και εγώ τα δικά μου έξοδα και να κάνω τη σούμα :P
Σπουδαζω Πάτρα. Η μόνιμη κατοικία μου είναι Αθήνα. Για ενοίκιο πληρώνω 220. Κοινόχρηστα, Τηλεφωνία ίντερνετ, ΔΕΥΑΠ κλπ συναφή ενα 50ευρο σίγουρα το μήνα. Για να μην πω παραπανω...Τρωω στην εστία τις περισσοτερες μερες.Για σουπερμάρκετ χαλάω 60 ευρώ το μήνα μάξιμουμ. Κολυμβητήριο 20 ευρώ το μήνα. Ψυχαγωγία με 100 ευρώ είμαι κομπλέ. Βασικά ποτέ δε χαλάω τόσα. Σιχαίνομαι κλαμπ, μπουζούκια, ποτά κλπ(ναι ναι ξέρω, είμαι της καλοπέρασης και της αχαλινωτης διασκεδασης :P )οπότε η διασκέδαση για μένα είναι καλή παρέα, ένας καφές, ενα σινεμά, μια βόλτα, καμια συναυλία... Εισιτήρια, αστικό για μετακινήσεις στην πόλη 45 ευρώ περίπου και υπεραστικο 40 ευρώ το μήνα. Επειδη βαριέμαι απίστευτα τα ψώνια με τις ώρες στα μαγαζιά και έτσι δεν είμαι αυτό που λέμε υπερ καταναλωτής, θα ψωνίσω μια με δύο φορές το χρόνο αρκετά πραγματάκια και θα μου τα κάνουν δώρο οι γονείς μου που με παρακαλανε όλο το χρόνο να πάμε βόλτα στα μαγαζιά. Ειδικά η μάνα μου καημό το χει...
Αυτά. Δηλαδή κάνα 450ευρο.Αντε 500 πολύ σπάνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Stavri συμφωνώ μαζί σου. Αν αφαιρέσεις τα πάγια έξοδα (σπίτι, διατροφή), σου μένουν για τα υπόλοιπα όσα περίπου ξοδεύω και εγώ. Και σκέψου ότι η Πάτρα είναι φοιτητούπολη. Στην Αθήνα είναι ακριβότερα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Λοιπόν, ας πω και εγώ τα δικά μου έξοδα και να κάνω τη σούμα :P
Σπουδαζω Πάτρα. Η μόνιμη κατοικία μου είναι Αθήνα. Για ενοίκιο πληρώνω 220. Κοινόχρηστα, Τηλεφωνία ίντερνετ, ΔΕΥΑΠ κλπ συναφή ενα 50ευρο σίγουρα το μήνα. Για να μην πω παραπανω...Τρωω στην εστία τις περισσοτερες μερες.Για σουπερμάρκετ χαλάω 60 ευρώ το μήνα μάξιμουμ. Κολυμβητήριο 20 ευρώ το μήνα. Ψυχαγωγία με 100 ευρώ είμαι κομπλέ. Βασικά ποτέ δε χαλάω τόσα. Σιχαίνομαι κλαμπ, μπουζούκια, ποτά κλπ(ναι ναι ξέρω, είμαι της καλοπέρασης και της αχαλινωτης διασκεδασης :P )οπότε η διασκέδαση για μένα είναι καλή παρέα, ένας καφές, ενα σινεμά, μια βόλτα, καμια συναυλία... Εισιτήρια, αστικό για μετακινήσεις στην πόλη 45 ευρώ περίπου και υπεραστικο 40 ευρώ το μήνα. Επειδη βαριέμαι απίστευτα τα ψώνια με τις ώρες στα μαγαζιά και έτσι δεν είμαι αυτό που λέμε υπερ καταναλωτής, θα ψωνίσω μια με δύο φορές το χρόνο αρκετά πραγματάκια και θα μου τα κάνουν δώρο οι γονείς μου που με παρακαλανε όλο το χρόνο να πάμε βόλτα στα μαγαζιά. Ειδικά η μάνα μου καημό το χει...
Αυτά. Δηλαδή κάνα 450ευρο.Αντε 500 πολύ σπάνια...

Δικιά μου είσαι εσύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
πως τα πάτε μέχρι στιγμής με τα έξοδα σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pewpew123

Νεοφερμένος

Ο pewpew123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ανανέωση.. Για να δούμε τι θα πούνε και οι φετινοί!
πόσα χρήματα παίρνεται;
πόσα δίνεται για ρεύμα, νερό κτλ και τι θέρμανση έχετε;
Θα ήθελα γνώμες μιας που από του χρόνου μάλλον θα είμαι και εγώ φοιτητής,
ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε....Ενοίκιο 280(θέλω να ψάξω για κάτι πιο οικονομικό από του χρόνου),ίντερνετ και τηλέφωνο 24.50, οι λογαριασμοί του ρεύματος και του νερού πηγαίνουν στο σπίτι των γονιών μου για να μην έχω την έγνοια να τα πληρώνω κάθε μήνα και για να είμαι ειλικρινής δεν ρώτησα πόσο βγαίνει!:redface:
Τώρα τα χρήματα που βγάζω κάθε εβδομάδα από την τράπεζα είναι περίπου 60-80(το πολύ) εβδομαδιαία!Το σούπερ μάρκετ τρώει τα περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγώ δεν παίρνω συγκεκριμένο αριθμό χρημάτων.Εξαρτάται κάθε φορά.. και δεν μπορώ να πω στο περίπου μιας που άλλες εβδομάδες παίρνω, άλλες όχι...
Δίνω 170 ενοίκιο, 17 internet, 10 κοινόχρηστα.Νερό μια φορά μου έχει έρθει μέχρι τώρα, και ήταν περίπου 15 το μήνα(ναι ξέρω, πολλά για κάποιο λόγο).
Σχετικά με το ρεύμα μου ήρθε γύρω στα 60 το μήνα, αλλά για θέρμανση χρησιμοποιώ μόνο ρεύμα(σόμπα και κλιματιστικό).Για το ρεύμα δεν είμαι σίγουρος αν είναι μεγάλο ή κανονικό το ποσό και θα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτό(κυρίως όσων χρησιμοποιούν μόνο ρεύμα για θέρμανση)! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top