Κόστος φοιτητικής ζωής

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Και για να εξηγήσω λίγο τι θέλω να πω.
Μια που η κατάσταση στο σπίτι έχει αρχίσει να με εκνευρίζει και να με στεναχωρεί ιδιαίτερα, έχει περάσει από το μυαλό μου το ενδεχόμενο να πάω να μείνω μόνη. Βέβαια όλα αυτά με την προϋπόθεση οτι θα έχω βρει κάποια σταθερή δουλειά. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε, όποιος ξέρει, εκτός από το ενοίκιο του σπιτιού, πόσο θα μου κοστίσει να μείνω μόνη;; Εννοώ τα υπόλοιπα έξοδα τύπου ηλεκτρικό ρεύμα, τηλέφωνο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Και γιατί το θέτεις το ερώτημα πόσο κοστίζει σε έναν φοιτητή να ζει μόνος? Γιατί έτσι η απάντηση δεν σε συμφέρει. Συνήθως στους φοιτητές δεν κοστίζει τίποτα το να ζουν μόνοι, πολύ απλά γιατί δεν εργάζονται και όλα είναι πληρωμένα απ'τους γονείς τους.

Εσύ αναρωτιέσαι πόσο κοστίζει γενικά το να ζεις μόνη. Σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αδεσποτούλι, για να ζήσεις εντελώς μόνη σου, στο νοίκι, χωρίς βοήθεια από πουθενά, πρέπει ο μισθός σου να φτάνει τα 1200-1300 μικτά τουλάχιστον. Αλλιώς θα τα βγάλεις πέρα πολύ δύσκολα.

Άσε το που θα βρεις τέτοια δουλειά, όντας φοιτήτρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
παμε μια λίστα από τα έξοδα του μήνα:

νοίκι
φως
νερό
τηλεφωνο σταθερό
τηλέφωνο κινητό
κοινόχρηστα (για πολυκατοικία)
θέρμανση
σουπερ-μαρκετ
=================
ασφάλεια αυτοκινήτου
βενζίνη
σερβις αυτοκινήτου
λοιπές μετακινήσεις
=================
ρουχισμός
αγορά άλλων προϊόντων εκτός από τρόφιμα (π.χ. βιβλία, μικροέπιπλα, υπολογιστής, κλπ) - μπορεί να είναι και μηδενικό αυτό το κόστος.
"χαρτζηλίκι" για καφέ, σινεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν δικαιούσαι το φοιτητικό επίδομα.. (το οποίο είναι 1000 ευρώ ετήσια, ψέμα δηλαδή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
1000 ευρώ ετησίως? δηλ 85 ευρω το μήνα περίπου?? ομιτζί, αυτό ειναι κοροϊδία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
παμε μια λίστα από τα έξοδα του μήνα:

νοίκι = 250-300 ευρω (επιπλωμένη γκαρσονιέρα)
φως= ???
νερό= ??
τηλεφωνο σταθερό=30
τηλέφωνο κινητό=30
κοινόχρηστα (για πολυκατοικία)=?
θέρμανση=20 (κατά μέσο όρο το μήνα σε όλο το χρόνο)
σουπερ-μαρκετ= 80
=================
ασφάλεια αυτοκινήτου=0
βενζίνη=0
σερβις αυτοκινήτου=0
λοιπές μετακινήσεις=17,5 ευρώ κάρτα απεριορίστων
=================
ρουχισμός==10
αγορά άλλων προϊόντων εκτός από τρόφιμα (π.χ. βιβλία, μικροέπιπλα, υπολογιστής, κλπ) - μπορεί να είναι και μηδενικό αυτό το κόστος.
"χαρτζηλίκι" για καφέ, σινεμα= αν θεωρήσουμε οτι μπορεί να έρθε στο σπίτι μου όποιος φίλος/φίλη θέλω και όποια ώρα θέλω, υπολογίζω μόνο τα έξοδα του καφέ και καμιά τυρόπιτα στη σχολή 20 ευρώ....
Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να υπολογίσω τα έξοδα για νερό , φως, κοινόχρηστα...

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Δεν ξέρω αν δικαιούσαι το φοιτητικό επίδομα.. (το οποίο είναι 1000 ευρώ ετήσια, ψέμα δηλαδή)

Χε χε αυτό δεν το δικαιούμαι σε καμία περίπτωση, αφού πρέπει να έχω περάσει ένα ποσοστό μαθημάτων... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Επιδομα στεγασης ειναι βρε παιδια ,οχι για να ζησετε απο αυτο :redface:

Εγω ως φοιτητης μηνιαιως ειχα για ενοικιο,ρουχισμο,ρευμα,νερο,τηλεθερμανση(;) ), για τη ζωοτροφια μου:D , μετακινησεις με λεωφορεια και λοιπα εξοδα(cd, internet,κινητο τηλεφωνο)
650?. :)

Δεν ειχα κοινοχρηστα γιατι ημουν εισογειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για νερό είναι λίγα..εμένα μου ήρθε 11 ευρώ για 2 ή 3 μήνες (δε θυμάμαι ακριβώς) και έχω δικό μου δυόροφο να φανταστείς.
για ΔΕΗ τώρα: αυτό είναι λίγο δύσκολο να υπολογιστεί, ένας μέσος όρος σπιτιού είναι 40-50 ευρω το δίμηνο, εξαρτάται βέβαια και απο την κατανάλωση (ηλεκτρική κουζίνα, θερμοσίφωνας και κλιματιστικό καταναλώνουν πολύ).
Αν βρεις γκαρσονιέρα, συνήθως σε τελευταίο όροφο, να ξέρεις ότι η θέρμανση μπορεί να υπολογίζεται αναλογικά με τον όροφο (θα καις πολύ περισσότερο απο αυτόν που μένει στον πρώτο για να ζεστάνεις το σπιτι). Επίσης έχεις μερίδιο στην λειτουργία του ασανσέρ και των φώτων στους κοινόχρηστους χώρους. Αν έχεις βρει κάτι σε καινούρια σχετικά πολυκατοικία, περίμενε το αντίστοιχο κόστος των κοινοχρήστων να είναι υψηλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς δε με παίρνει να είναι ψηλά, οπότε ισόγειο-πρώτος όροφος λογικά θα είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ισόγεια γκαρσονιέρα, στο κέντρο της Αθήνας? ειναι επικίνδυνο..εγώ στη θέση σου δεν θα το έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αδεσποτούλι, υπολόγισε πολύ χοντρικά 800 με 1000 ευρώ. Σου τα φουσκώνω λίγο, γιατί αν είσαι καλομαθημένη, με λιγότερα χρήματα θα αναγκαστείς να γυρίσεις στο πατρικό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
ισόγεια γκαρσονιέρα, στο κέντρο της Αθήνας? ειναι επικίνδυνο..εγώ στη θέση σου δεν θα το έκανα.

όχι και τόσο επικίνδυνο.. αν έχει μπαλκόνι στον ακάλυπτο και δεν είναι πάνω σε κεντρικές αρτηρίες no prob.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Εξαρτάται βέβαια και τις συνήθειες σου και κατά πόσο είσαι διαθέσιμη να τις απαρνηθείς προκειμένου να μείνεις μόνη σου.Ανάλογα μπορεί και 1500 να μη σου φτάνουν.μπορεί και 700 να σου περισσεύουν.;)
Απ¨οσο είδα από το δικό σου απολογισμό ,νομίζω με 600 είσαι οκ.
Ρεύμα το δίμηνο περίπου 50 ( εμένα 70 μου έρχεται με δυάρι και υπολογιστή,αλλα γενικά δεν καταναλώνουμε και πολύ ρεύμα,λείπουμε πολλές ώρες από το σπίτι και τηλεόραση δεν έχουμε ανοιχτή σχεδόν καθόλου τις ώρες που είμαστε εκεί,επίσης δεν χρησιμοποιούμε κλιματιστικό).
Nερό περίπου 40 πάλι στο δίμηνο.Και τηλέφωνο μόνο το πάγιο.Τiς κλήσεις-αν χρησιμοποιέις πολύ σταθερό για να πάρεις εσύ,καλύτερα να τις δώσεις σε μια ιδιωτική εταιρεία πχ telepasport.(εγώ σα φοιτήτρια δεν πλήρωνα καθόλου οτε,το είχα βγάλει,αν μπορείς χωρίς σταθερό μόνο με κινητό,μπορείς και να μην έχεις καθόλου)
Tώρα ιnternet είναι μια επιπλέον πολυτέλεια,από σένα εξαρτάται αν μπορείς να το ¨θυσιάσεις¨ εν ονόματι της ανεξαρτησίας :) Επίσης πόσο απαραίτητο σου είναι για εργασίες της σχολής σου.
Για τα κοινόχρηστα τώρα,θα σου λεγα αν μπορέσεις να βρεις σπίτι με αυτόνομη θέρμανση,είναι πολύ βολικό.Όσο καις θα πληρώνεις και μπορείς να το καθορίζεις εσύ πόσο θα πληρώνεις και πότε θα το ανάβεις,ανάλογα με τις ανάγκες σου.(να σου πω μόνο ότι εγώ με αυτόνομη θέρμανση τότε έδινα περίπου 80 γιουρο για όλο το χειμώνα,σκέψου ότι με τη δουλειά και τη σχολή δε θα είσαι και πολλές ώρες στο σπίτι-εγώ ήταν και μέρες που δεν το άναβα καθόλου,δε μου χρειαζόταν καν).
Eπίσης συμφωνώ και με τη ντουντουλίνα ,καλύτερα όχι ισόγειο-έχω κακή εμπειρία,ένα βράδυ που γυρνούσα από δουλειά είχα βρει έναν θείο να κοιμάται στο κρεβάτι μου .Και δεν έμενα σε κεντρική οδό,ου΄τε είχα παράθυρο μπροστά στο δρόμο.:/: Aν και τα ισόγεια είναι πολύ πιο ζεστά το χειμώνα και δροσερά το καλοκαίρι(να φανταστείς Ιούνιο μήνα κοιμόμουν με κουβέρτα από τη δροσιά και χειμώνα χωρίς καλοριφέρ ήμουν οκ,δεν κρύωνα καθόλου,μόνο στις μεεγαααλες παγωνιές),όμως η ασφάλεια σου προέχει της οικονομίας νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ναι, σταθερό τηλέφωνο και ιντερνετ μπορώ να τα αποχωριστώ, μια που στη σχολή μας έχουμε ίντερνετ οπότε μπορώ να μπαίνω από εκεί. Για τον όροφο, ναι είναι σχετικά επικίνδυνο, οπότε μάλλον 2ο ή 3ο όροφο θα προτιμήσω. Τώρα γενικά αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να ξεκινήσω να δουλεύω 2-3 μήνες πριν φύγω, έτσι ώστε να έχω κάποια χρήματα για κάποια στάνταρ έξοδα στην αρχή (σεντόνια, μαχαιροπίρουνα, πιάτα, ποτήρια, πετσέτες κλπ) και γενικά να έχα ένα ποσό χρημάτων σε περίπτωση που συμβεί κάτι έκτακτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
με συγχωρείς αν γίνομαι αδιάκριτη, αλλά το πας για τσούγκρισμα (οπότε πρέπει να αγοράσεις όλα τα οικιακά είδη μόνη σου)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Off topic, αλλά είναι ΤΟΣΟ χάλια τα πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κοιτάξτε, έτσι κι αλλιώς άπαξ και τους ανακοινώσω οτι θέλω να πάω να μείνω μόνη θα αρχίσουνε τη γκρίνια και θα γίνουνε χειρότερα τα πράγματα. Οπότε προτιμώ να πάρω τα πράγματά μου (ρούχα, βιβλία και λάπτοπ) και να σηκωθώ ένα πρωί να φύγω.:/:
Όσο για το αν είναι χάλια τα πράγματα, κάποιες φορές είναι μια χαρά, κι άλλες φορές μου γίνεται ψυχολογικός πόλεμος που θέλω να σηκωθώ να φύγω κι ας μείνω στο δρόμο.
Θέλω να φύγω και να μην πάρω τίποτε άλλο μαζί μου, ακόμη και κάποια χρήματα που είναι στην τράπεζα στο όνομά μου χάρισμά τους. Με θεωρούν ανίκανη να κάνω το οτιδήποτε κι εκτός των άλλων (ειδικά η μητέρα μου) δεν είναι ποτέ ικανοποιημένη μαζί μου, με θέλει στο σπίτι να διαβάζω όλη μέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγώ θα περίμενα λίγο καλύτερο καιρό, προτού σκεφθώ αποχώρηση.
Ο καιρός δεν συγχωρεί...

Απ' ότι καταλαβαίνω, μπορεί να γίνει μετά βαΐων και κλάδων για σπουδές!!!
Πήγαινε μερικές μέρες με βιβλία στο εξοχικό, ή στη γιαγιά ή σε μια θεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Καλά εννοείται οτι δεν έχω αποφασίσει τίποτα ακόμη και σκέφτομαι διάφορα ενδεχόμενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top