Κόστος φοιτητικής ζωής

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
250 ενοίκιο
12 νερό
40 ρεύμα
17 ίντερνετ-σταθερό
30 κοινόχρηστα
και 200 από τα οποία φεύγουν στάνταρ 10 στο κινητό και 15 στην κάρτα για τα ΜΜΜ.
Τουτέστιν 550 Ε μηνιαία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μου έχουν πει το κόστος ζωής στην Θεσσαλονίκη είναι γελοίο σε σχέση με την Αθήνα. Έχουμε συγκρίσιμα δεδομένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μου έχουν πει το κόστος ζωής στην Θεσσαλονίκη είναι γελοίο σε σχέση με την Αθήνα. Έχουμε συγκρίσιμα δεδομένα;

Παντού πάνω κάτω το ίδιο είναι...
Όπου χάνει η μια κερδίζει η άλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Αθήνα είναι πιο ακριβή. Σε κάθε χώρα η πρωτεύουσα είναι ακριβή. Η έξοδος πχ εδώ σε Ξάνθη, και λογικά και στην Θεσσαλονίκη, καμιά σχέση με την έξοδο εκεί. Βέβαια υπάρχει και μεγαλύτερη ποικιλία επιλογών, αλλά όσο κυκλοφόρησα λίγο στην Αθήνα ήθελα τουλάχιστον +50% παραπάνω χρήματα, μην πω περισσότερα (ανάλογα που θα πας, τι θες κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Πάντως νομίζω ότι στην επαρχία "βαράνε" περισσότερο στα ενοίκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πάντως νομίζω ότι στην επαρχία "βαράνε" περισσότερο στα ενοίκια.

Για τα ενοίκια δεν ξέρω να σου πω γιατί μένω σπίτι μου. Απλώς στην Αθήνα έχεις περισσότερες επιλογές λογικά, άλλες ακριβές, άλλες φτηνές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πάντως νομίζω ότι στην επαρχία "βαράνε" περισσότερο στα ενοίκια.
Μπα μη το λες Καβάλα από όσο ξέρω με 150 βρήσκεις μεγάλο σπίτι. Ανάλογα την πόλη είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Στο Ρέθυμνο βαράνε πολύ στα ενοίκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panaggiotis

Νεοφερμένος

Ο panaggiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε ολούς, ειμαι νέος στο φορουμ!
Θα ηθελα να ρωτησω με την σειρα μου, σκεφτομαι να νοικιασω σπιτι στο κεντρο της θεσσαλονικης, δεν με ενδιαφερει να ειναι πολυ μεγαλο ή πολυ καινουριο, καθως και το πατρικο μου ειναι στην ίδια πολη. Ο λογος που θελω να νοικιασω ειναι για να εχω την ελευθερια μου, καθως βγαζω ικανοποιητικα χρηματα και να ειμαι διπλα στην σχολη μου. Ειμαι φοιτητής στο α.π.θ, 2ο ετος και δουλευω ταυτοχρονα (450-500€ /μηνα).
η σκεψη μου:
ενοικιο 150
κοινοχρητα 20 (θθα προσπαθήσω να τα ελαχιστοποιησω)
Δεη+θερμανση 40 (μαρεσει το κρυο ναι)
ννερο 10
ιντερνετ δεν χρειαζομαι για αρχη
Οσο για το φαγητο, λεσχη καθε μερα ολα τα γευματα, σπανια απεξω, και τα σ/κ με τους γονεις μου (λλογικα θα πηγαινω να τους βλεπω οποτε θα μενω εκει 1-2 μερες απο τισ 7)

Δηλαδη 230 οσον αφορα την συντιρηση του σπιτιου και τα προσωπικα μου εξοδα ειναι μηδαμινα, καθως τρωω στην λεσχη και δεν πολυβγαινω (μμε 60€/μμηνα για εξοδους καλυπτομαι)

Γνωμες? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σε ολούς, ειμαι νέος στο φορουμ!
Θα ηθελα να ρωτησω με την σειρα μου, σκεφτομαι να νοικιασω σπιτι στο κεντρο της θεσσαλονικης, δεν με ενδιαφερει να ειναι πολυ μεγαλο ή πολυ καινουριο, καθως και το πατρικο μου ειναι στην ίδια πολη. Ο λογος που θελω να νοικιασω ειναι για να εχω την ελευθερια μου, καθως βγαζω ικανοποιητικα χρηματα και να ειμαι διπλα στην σχολη μου. Ειμαι φοιτητής στο α.π.θ, 2ο ετος και δουλευω ταυτοχρονα (450-500€ /μηνα).
η σκεψη μου:
ενοικιο 150
κοινοχρητα 20 (θθα προσπαθήσω να τα ελαχιστοποιησω)
Δεη+θερμανση 40 (μαρεσει το κρυο ναι)
ννερο 10
ιντερνετ δεν χρειαζομαι για αρχη
Οσο για το φαγητο, λεσχη καθε μερα ολα τα γευματα, σπανια απεξω, και τα σ/κ με τους γονεις μου (λλογικα θα πηγαινω να τους βλεπω οποτε θα μενω εκει 1-2 μερες απο τισ 7)

Δηλαδη 230 οσον αφορα την συντιρηση του σπιτιου και τα προσωπικα μου εξοδα ειναι μηδαμινα, καθως τρωω στην λεσχη και δεν πολυβγαινω (μμε 60€/μμηνα για εξοδους καλυπτομαι)

Γνωμες? :)

Για κέντρο έχεις βάλει χαμηλό νοίκι. Ένα 200ρι θα το υπολογίζεις σίγουρα. Το θέλεις επιπλωμένο? Πού θα βρεις τα έπιπλα? Ποιος θα στα μεταφέρει? Να καταλάβω ότι π.χ. δεν χρειάζεσαι κουζίνα και μάτια, αλλά ένα ψυγειάκι, κρεβάτι, μια ντουλάπα, 2-3 καρέκλες, ένα τραπέζι, τα θες.
Σούπερ Μάρκετ δεν θα πηγαίνεις καθόλου? Ένα γάλα, ένα γλυκό ρε παιδί μου, μια φορά το μήνα να έρθουν στο σπίτι φίλοι σου, μια πίτσα να παραγγείλετε, δεν είναι έξοδα αυτά?
Τα κοινόχρηστα και το νερό καλά είναι, αν και το καλοκαίρι με τς ζέστες φαντάζομαι θα κάνεις και μεγαλύτερη κατανάλωση.
ΔΕΗ και θέρμανση 40 ευρώ/μήνα και τα 2 είναι λίγο ακατόρθωτο, και άντε τώρα θα φτιάξει ο καιρός αλλά Δεκέμβρη μήνα δεν θα ανάβεις θερμοσίφωνα για μπάνιο, μια σόμπα αλογόνου για να ζεσταθείς? Τι θέρμανση θέλεις να έχει, πετρέλαιο, φυσικό αέριο, αιρ-κοντίσιον?
Σου συστήνω να βάλεις ίντερνετ.

Ποιες περιοχές θέλεις να κοιτάξεις? Σε ενδιαφέρει να περπατιέται η απόσταση για να μην πληρώνεις λεωφορείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panaggiotis

Νεοφερμένος

Ο panaggiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για κέντρο έχεις βάλει χαμηλό νοίκι. Ένα 200ρι θα το υπολογίζεις σίγουρα. Το θέλεις επιπλωμένο? Πού θα βρεις τα έπιπλα? Ποιος θα στα μεταφέρει? Να καταλάβω ότι π.χ. δεν χρειάζεσαι κουζίνα και μάτια, αλλά ένα ψυγειάκι, κρεβάτι, μια ντουλάπα, 2-3 καρέκλες, ένα τραπέζι, τα θες.
Σούπερ Μάρκετ δεν θα πηγαίνεις καθόλου? Ένα γάλα, ένα γλυκό ρε παιδί μου, μια φορά το μήνα να έρθουν στο σπίτι φίλοι σου, μια πίτσα να παραγγείλετε, δεν είναι έξοδα αυτά?
Τα κοινόχρηστα και το νερό καλά είναι, αν και το καλοκαίρι με τς ζέστες φαντάζομαι θα κάνεις και μεγαλύτερη κατανάλωση.
ΔΕΗ και θέρμανση 40 ευρώ/μήνα και τα 2 είναι λίγο ακατόρθωτο, και άντε τώρα θα φτιάξει ο καιρός αλλά Δεκέμβρη μήνα δεν θα ανάβεις θερμοσίφωνα για μπάνιο, μια σόμπα αλογόνου για να ζεσταθείς? Τι θέρμανση θέλεις να έχει, πετρέλαιο, φυσικό αέριο, αιρ-κοντίσιον?
Σου συστήνω να βάλεις ίντερνετ.

Ποιες περιοχές θέλεις να κοιτάξεις? Σε ενδιαφέρει να περπατιέται η απόσταση για να μην πληρώνεις λεωφορείο?

Όσον αφορα το νοικι, εχω βρει κοντα στα πανεπιστημια (ανω πολη-40 εκκλησιες-Παναγια φανερωμενη) με 130-160 ευρω τα 25-40 τ.μ. μη επιπλωμενο και οχι ιδιαιτερα καινουριο. επιπλα εχω και δεν ειναι ιδιαιτερη υποθεση η μεταφορα. Δηλαδη εχω ενα ψυγιακι, φουρνακι, ενα κρεβατι καρεκλες ,τραπεζακι ενα γραφειο και μια βιβλιοθηκη-ντουλαπα. ουπερ μαρκετ θα πηγαινω ναι, υπολογιζω 10 ευρω την εβδομαδα για τα απολυτως απαραιτητα. οσο για τις πιτσες τις συμπεριελαβα στα προσωπια εξοδα.
για την θερμανση εχω ενα ηλεκτριοκο panel το οποιο εχει το 1/3 της καταναλωσης μιας αλογονου και βγαζει περισοτερη ζεστη.
θα μετακινουμαι με ποδηλατο αλλα θα βγαλω και καρτα ΟΑΣΘ. οσο για το ιντερνετ ειναι 17 ευρω και δεν με καιει.
Α και θερμοσυφωνο δεν θα καιω καθως θα κανω ντουζ στο γυμναστηριο και στο σπιτι. (τα εξοδα γυμναστηριου ειναι αλλο, τα πληρωνω ετησιως)

Τι λετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Όσον αφορα το νοικι, εχω βρει κοντα στα πανεπιστημια (ανω πολη-40 εκκλησιες-Παναγια φανερωμενη) με 130-160 ευρω τα 25-40 τ.μ. μη επιπλωμενο και οχι ιδιαιτερα καινουριο. επιπλα εχω και δεν ειναι ιδιαιτερη υποθεση η μεταφορα. Δηλαδη εχω ενα ψυγιακι, φουρνακι, ενα κρεβατι καρεκλες ,τραπεζακι ενα γραφειο και μια βιβλιοθηκη-ντουλαπα. ουπερ μαρκετ θα πηγαινω ναι, υπολογιζω 10 ευρω την εβδομαδα για τα απολυτως απαραιτητα. οσο για τις πιτσες τις συμπεριελαβα στα προσωπια εξοδα.
για την θερμανση εχω ενα ηλεκτριοκο panel το οποιο εχει το 1/3 της καταναλωσης μιας αλογονου και βγαζει περισοτερη ζεστη.
θα μετακινουμαι με ποδηλατο αλλα θα βγαλω και καρτα ΟΑΣΘ. οσο για το ιντερνετ ειναι 17 ευρω και δεν με καιει.
Α και θερμοσυφωνο δεν θα καιω καθως θα κανω ντουζ στο γυμναστηριο και στο σπιτι. (τα εξοδα γυμναστηριου ειναι αλλο, τα πληρωνω ετησιως)

Τι λετε??
Φίλε Παναγιώτη καλησπέρα:) διάβασα τα σχόλια σου παραπάνω και το πρώτο που σκέφτηκα είναι ότι εφόσον δουλεύεις και βγάζεις χρήματα (450-500 ευρώ:D) και έχεις και πατρικό σπίτι στην Θεσσαλονίκη, ποιος ο λόγος να ξοδέψεις τα χρήματα σου έτσι και εσύ να στερείσαι κάποια πράγματα, ενώ θα μπορείς να ζεις με μεγαλύτερη άνεση??. Θα μου πεις τώρα ότι θέλεις να ανεξαρτητοποιηθείς απο τους γονείς σου ;) κοίτα καλύτερο δεν είναι εφόσον είσαι και 2ο έτος να περιμένεις λίγο ώστε να αποταμιεύσεις τα χρήματα που βγάζεις και όταν μαζέψεις ένα σεβαστό ποσό να φύγεις από το σπίτι σου??;);) Δεν ξέρω δική σου η απόφαση αν και κατά την γνώμη πιστεύω ότι σε συμφέρει καλύτερα να μείνεις όπως είσαι αλλά να αποταμιεύσεις τα χρήματα και να κάνεις αργότερα το βήμα αυτό. Άλλωστε είσαι ήδη ανεξάρτητος από τους γονείς σου απλά μπορείς να διαμορφώσεις είτε και τον προσωπικό χώρο διαφορετικά ή να το συζητήσεις και με τους γονείς σου για να δεις και τι άποψη έχουν και οι γονείς σου για αυτό:):) (τα παραπάνω στα λέω φιλικά μιας και εσύ είσαι φοιτητής και σε καταλαβαίνω ;);))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panaggiotis

Νεοφερμένος

Ο panaggiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φίλε Παναγιώτη καλησπέρα:) διάβασα τα σχόλια σου παραπάνω και το πρώτο που σκέφτηκα είναι ότι εφόσον δουλεύεις και βγάζεις χρήματα (450-500 ευρώ:D) και έχεις και πατρικό σπίτι στην Θεσσαλονίκη, ποιος ο λόγος να ξοδέψεις τα χρήματα σου έτσι και εσύ να στερείσαι κάποια πράγματα, ενώ θα μπορείς να ζεις με μεγαλύτερη άνεση??. Θα μου πεις τώρα ότι θέλεις να ανεξαρτητοποιηθείς απο τους γονείς σου ;) κοίτα καλύτερο δεν είναι εφόσον είσαι και 2ο έτος να περιμένεις λίγο ώστε να αποταμιεύσεις τα χρήματα που βγάζεις και όταν μαζέψεις ένα σεβαστό ποσό να φύγεις από το σπίτι σου??;);) Δεν ξέρω δική σου η απόφαση αν και κατά την γνώμη πιστεύω ότι σε συμφέρει καλύτερα να μείνεις όπως είσαι αλλά να αποταμιεύσεις τα χρήματα και να κάνεις αργότερα το βήμα αυτό. Άλλωστε είσαι ήδη ανεξάρτητος από τους γονείς σου απλά μπορείς να διαμορφώσεις είτε και τον προσωπικό χώρο διαφορετικά ή να το συζητήσεις και με τους γονείς σου για να δεις και τι άποψη έχουν και οι γονείς σου για αυτό:):) (τα παραπάνω στα λέω φιλικά μιας και εσύ είσαι φοιτητής και σε καταλαβαίνω ;);))
το εχω συζητησει με τους γονεις μου και συμφωνουν, εχω καποια χρηματα στην ακρη. απλα το θεμα ειναι οτι το πατρικο μου ειναι πολυ μακρια απο το α.π.θ. και το κεντρο και μου παιρνει πολυ χρονο να μετακεινουμαι ... περιπου 1μιισι ωρα με το αστικο για να φτασω... και η δουλεια μου ειναι επισης στο κεντρο και επισης μακρυα με αποτελεσμα να χανω μαθηματα λογω ελειψης χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η Αθήνα είναι πιο ακριβή. Σε κάθε χώρα η πρωτεύουσα είναι ακριβή

Φρανκφουρτη και Μοναχο εχουν +50% κοστος διαβιωσης. Το ποσο ακριβη ειναι μια πολη ειναι αποτελεσμα του τι ποσοστο ευπορων κατοικων μαζευει, σε περιπτωσεις που η πρωτευουσα ειναι το οικονομικο κεντρο της χωρας (οπως η Αθηνα, το Λονδινο ή το Παρισι) τοτε ειναι η πρωτευουσα η ακριβοτερη πολη. Αν ειναι αλλη η πολη που μαζευει τα γερα πορτοφολια (οπως η Φρανκφουρτη, το Μοναχο ή η ΝΥ) τοτε εκει ειναι πιο ακριβα.

Εγκυκλοπαιδικες γνωσεις παντως ασχετες με την κουβεντα

Η έξοδος πχ εδώ σε Ξάνθη, και λογικά και στην Θεσσαλονίκη, καμιά σχέση με την έξοδο εκεί. Βέβαια υπάρχει και μεγαλύτερη ποικιλία επιλογών, αλλά όσο κυκλοφόρησα λίγο στην Αθήνα ήθελα τουλάχιστον +50% παραπάνω χρήματα, μην πω περισσότερα (ανάλογα που θα πας, τι θες κλπ).

Λαθος. Θεσσαλονικη ειναι εξισου ακριβη με την Αθηνα οταν συγκρινουμε παρομοια μαγαζια, κεντρο, καφετεριες, μπαρ κλπ. Οπως εχει και στη Θεσσαλονικη underground μαγαζια ετσι εχει και στην Αθηνα με €2 τη μπυρα. Γενικα οι τιμες εχουν πεσει καπως τωρα με την κριση (πχ οι περισσοτεροι καφεδες εχουν παει κατω απο €4) αλλα η επαρχια ειναι φθηνοτερη κι απο Αθηνα και απο Θεσσαλονικη. Η Ξανθη ειδικα που εχω φιλους ειναι αρκετα φθηνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πάγια έξοδα για Αθήνα:
Ενοίκιο: 190.
Κοινόχρηστα:Χειμερινοί μήνες(Νοέμβρης-Φλεβάρης:55 ευρώ τον μήνα.Υπολοιποι μήνες:15-20 ευρώ το μήνα
Ρεύμα:25 ευρώ το μήνα(άν δικαιούστε κοινωνικό τιμολόγιο προτιμήστε το)
Νερό:5 ευρώ το μήνα
Κινητό:16 ευρώ το μήνα(cosmote συμβόλαιο για φοιτητές,again συμφέρει.Πάρτε το)
Ιντερνετ:15 ευρώ το μήνα(Προπληρωμή όλος ο χρόνος+70 ευρώ τελος ενεργοποίησης)
Κάρτα ΜΜΜ: 15 ευρώ το μήνα.
Σϋνολο:300 ευρώ μηναιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πάγια έξοδα για Αθήνα:
Ενοίκιο: 190.
Κοινόχρηστα:Χειμερινοί μήνες(Νοέμβρης-Φλεβάρης:55 ευρώ τον μήνα.Υπολοιποι μήνες:15-20 ευρώ το μήνα
Ρεύμα:25 ευρώ το μήνα(άν δικαιούστε κοινωνικό τιμολόγιο προτιμήστε το)
Νερό:5 ευρώ το μήνα
Κινητό:16 ευρώ το μήνα(cosmote συμβόλαιο για φοιτητές,again συμφέρει.Πάρτε το)
Ιντερνετ:15 ευρώ το μήνα(Προπληρωμή όλος ο χρόνος+70 ευρώ τελος ενεργοποίησης)
Κάρτα ΜΜΜ: 15 ευρώ το μήνα.
Σϋνολο:300 ευρώ μηναιως.

Vodafone φοιτητικο 4€/μηνα, απεριοριστο τηλεφωνο και με τα συνεχομενα δωρα απεριοριστο ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αντιπαθώ την vodafone τέρμα, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουν όλοι οι φοιτητές φοιτητικό δικό τους.
Σαν πολυεθνική είναι τελείως για τον πούτσο, αλλά ο μέσος φοιτητής δεν ενδιαφέρεται για την ιδιωτικότητά του όταν χρησιμοποιεί το τηλέφωνο (πιάστε συζήτηση για android (google), facebook snapchat κλπ και θα καταλάβετε τι εννοώ μ' αυτό), και το γεγονός ότι η vodafone μοιράζει ξεδιάντροπα τα στοιχεία της τηλεφωνικής σου δραστηριότητας σε όλες τις "υπηρεσίες πληροφοριών" του πλανήτη δεν νομίζω ότι ενοχλεί πολλούς ενώ αποτελεί το μοναδικό drawback.
Η cosmote δεν ξέρω τι έχει κάνει και έχει πάρει το ελεύθερο να κλέβει τους πάντες στο οικονομικό και να μην ενδιαφέρεται κανείς, μπράβο τους όμως έχουν καλό μάρκετινγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Τι εννοείς ότι η cosmote κλέβει στο οικονομικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ότι είναι πανάκριβη σε σχέση με την vodafone και την wind με ή χωρίς φοιτητικό συμβόλαιο.
Και το επιχείρημα ότι έχει καλύτερο σήμα δεν ισχύει πια. Το δίκτυο της cosmote στην Αθήνα έχει γαμηθεί από παράνομες κεραίες που είχαν παλιότερα και τις κατέβασαν, ενώ η vodafone εξαπλώθηκε και στην επαρχία, ξεπερνώντας την κάλυψη της cosmote νομίζω το 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Vodafone φοιτητικο 4€/μηνα, απεριοριστο τηλεφωνο και με τα συνεχομενα δωρα απεριοριστο ιντερνετ.

Μήπως εννοείς την προσφορά με το στικάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top