Κόστος φοιτητικής ζωής

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
΄Εχε υπόψη σου ότι η Αθήνα είναι ακριβή πόλη.' Ενας μέσος υπολογισμός νομίζω ότι είναι ο παρακάτω Νοίκι 230-250 ευρώ, Φως ανάλογα με τη χρήση της κουζίνας, του θερμοσίφωνα και του κλιματιστικού αν υπάρχει 70 ευρώ το δίμηνο (35 το μήνα), Νερό 30 ευρώ το τρίμηνο (10 ευρώ το μήνα), Κοινόχρηστα κατά μέσο όρο 20 ευρώ το μήνα (το χειμώνα περισσότερο λόγω καλοριφέρ, το καλοκαίρι λιγότερο), Κινητό 30 ευρώ, ΄Ιντερνετ υπάρχουν πολύ οικονομικές φοιτητικές προσφορές , σούπερ μάρκετ (τρόφιμα, χαρτικά, απορρυπαντικά, σαμπουάν κτλ) 100 ευρώ (συντηρητικότατα), μετακινήσεις (μηνιαία κάρτα) 25 ευρώ, άλλα έξοδα (διασκέδαση, εισιτήρια για μετακινήσεις εκτός Αθηνών, αγορά βιβλίων, μικροπραγμάτων, συμπλήρωση ρουχισμού, ταξί όταν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, γενικά έκτακτα έξοδα) 100 ευρώ (το λιγότερο. Δεν μπορείς να φανταστείς τι βγαίνει κάθε τόσο). ΄Ενα 600άρι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Η Αθήνα είναι σε άλλα ακριβή και σε άλλα φθηνή. Εξαρτάται κυρίως από το τι επιλογές κάνει ο καθένας. Υπάρχουν άτομα που μπορεί να φτάσουν και το 1000άρι δίνοντας συνέχεια εδώ κι εκεί. Εγώ θα έλεγα κατά μέσο όρο κυμαίνομαι στα 500-520 ευρώ μηνιαία, με μέτριες σπατάλες. Η μηνιαία κάρτα ευτυχώς θα πέσει λίγο από το Σεπτέμβριο (απ' ό,τι άκουσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariloublublu

Νεοφερμένος

Η mariloublublu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
μπορει κανεις να μου πει πως ειναι η ζωη στον βολο ? και ποσο ειναι περιπου το μηνα (δεν αναφερομαι σε εξωφρενικα πραγματα , αν καποιος ξοδευει λιγα εννοω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
μπορει κανεις να μου πει πως ειναι η ζωη στον βολο ? και ποσο ειναι περιπου το μηνα (δεν αναφερομαι σε εξωφρενικα πραγματα , αν καποιος ξοδευει λιγα εννοω)

Γενικα, ειναι ήσυχη πόλη χωρίς αυτο να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν μαγαζιά, στέκια κτλ. Σίγουρα δεν ειναι τόσα όσα στην Αθήνα και στη Θεσσαλονικη αλλα καλα περνάμε. Η παραλία ειναι υπέροχη για βόλτες, απλά παίρνεις ένα καφέ στο χέρι και αραζεις στο πάρκο. Επισης, το Πηλιο ειναι δίπλα που σημαίνει οτι μπορείς να πας καμια εκδρομουλα οποτε θες ή για μπάνιο. Το κακό ειναι οτι τα βραδια, τις καθημερινές κυρίως, ειναι λιγο ερημιά εξω. Αλλα δεν ειναι επικίνδυνη πόλη.
Σχετικά με το οικονομικό ζήτημα τωρα: Υπάρχουν σπίτια με ενοίκιο γύρω στα 250-280 ευρώ, ενώ στη Θεσσαλονικη πχ έχω ακούσει για 300€ και πανω. Οι περιοχές στο κέντρο και στην παραλία ειναι πιο ακριβές και τα σπίτια εκεί συνηθως πιο παλιά. Ωστόσο, επειδή ειναι σχετικά ήσυχη πόλη, μπορείς να κυκλοφορείς με ποδήλατο με λίγη προσοχή ακομα κι αν μένεις μακριά. Εγω βρήκα διαμέρισμα σε καινουρια πολυκατοικία, 55 τμ με 250€ σε ωραια περιοχή! Τα κοινόχρηστα εκεί θα ειναι γύρω στα 25€ αν θυμάμαι καλα.
Οσο για τις εξόδους, εχουμε κλαμπ (εγω δεν τα προτιμώ βέβαια :P ), τσιπουράδικα , τις καφετέριες στην παραλία... Αυτές τσιμπάνε λιγο τον καφέ βέβαια, αλλα υπάρχουν και προσφορές, ή σου δίνουν κρουασαν/τυρόπιτα κτλ μαζί με τον καφέ που θα παραγγειλεις :P Δεν έχω ζήσει μονη μου (ακομα) για να ξέρω ποσά θα ξόδευα τον μήνα. Οποία άλλη πληροφορία θες όμως, για παράδειγμα για περιοχές ή δρομους, στείλε πμ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
αυτο που αγαπαω θελω να κανω ασχετα αν βομβαρδιζομαι απο παντου με αντιρησεις και υποτιμητικα σχολια...απλως διβαζω σχολια φοιτητων που λενε οτι δινουν 800 ευρω τον μηνα και τα θεωρουν και λιγα!!!τοσα δεν χαλαμε ουτε εμεις σαν οικογενεια...οι γονεις μου θα δωσουν οσα χρειαστει το ξερω...αλλα εχω και μικροτερα αδερφια που εχουν πολλα εξοδα...δεν μπορω να σκεφτομαι μονο τον εαυτο μου...!!! το φροντιστηριο δεν νομιζω οτι πραγματικα ειναι απαραιτητο...απλως μας εχουν κανει να το θεωρουμε υπερβολικα σημαντικο..αν μπορουσα δεν θα εκανα καθολου..αλλα στα σχολεια(τουλαχιστον στο δικο μου) δυστυχως οι περισσοτεροι καθηγητες σε αφηνουν ξεκρεμαστο...μιλανε,μιλανε,μιλανε...και μεχρι να σηκωσεις το χερι σου για κανεις ερωτησεις και να ζητησεις διευκρινησεις εχει χτυπησει το κουδουνι...στο επομενο μαθημα παλι τα ιδια...σε συγκεκριμενα μαθηματα οσο και να θες μονος δεν τα καταφερνεις...!!!υπαρχει στο ιντερνετ πολυ υλικο...εγω εχω κατεβασει πολλα τεστακια, διαγωνισματα κ.τ.λ.νομιζω οτι βοηθανε πολυ!!

θεληση να υπαρχει και ολα γινονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Έχει σημασία η πόλη για τα έξοδα........
Εγώ έχω συμφοιτήτρια που η κοπέλα δεν μπορούν οικονομικά! Της στέλνουν 250-300 ευρώ το μήνα (όπου 180 το ενοίκιο) ..αυτά είναι!
Και μια φίλη μου στη Θεσ/νικη με 300 ευρώ τα βγάζει πέρα (100 το ενοίκιο γιατί έχει συγκάτοικο) !!!!
Όλοι κάνουν θυσίες!!!!!!!!!!!!!!
ΟΧΙ ΣΠΑΤΑΛΕΣ! :confused:

Και ότι απορία έχεις εδώ...θα ρωτάς και όποιος μπορεί θα σου απαντάει!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nuria.m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nuria.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Έχει σημασία η πόλη για τα έξοδα........
Εγώ έχω συμφοιτήτρια που η κοπέλα δεν μπορούν οικονομικά! Της στέλνουν 250-300 ευρώ το μήνα (όπου 180 το ενοίκιο) ..αυτά είναι!
Και μια φίλη μου στη Θεσ/νικη με 300 ευρώ τα βγάζει πέρα (100 το ενοίκιο γιατί έχει συγκάτοικο) !!!!
Όλοι κάνουν θυσίες!!!!!!!!!!!!!!
ΟΧΙ ΣΠΑΤΑΛΕΣ! :confused:

Και ότι απορία έχεις εδώ...θα ρωτάς και όποιος μπορεί θα σου απαντάει!!!!!!!

αυτα πανε και αναλογα τον ανθρωπο...αν εσυ εχεις συνειδητοποιησει απο νωρις οτι αλλοι χυνουν τον ιδρωτα τους για εσενα τοτε σπαταλες δεν κανεις και μια χαρα τα βγαζεις περα και με 300 ευρω...εξαλλου σε ορισμενα πανεπιστημια υπαρχουν και εστιατορια οποτε μπορεις να τρως δωρεαν εκει...αλλα το να δινεις 800 ευρω καθε μηνα δεν μπορω να το καταλαβω..που τα ξοδευεις αυτα??? αλλα τι ρωταω εχω και παραδειγμα..οι αδερφες μιας φιλης μου ξοδευουν η καθε μια απο 700 ευρω σε καλλυντικα..κοσμηματα,ρουχα...καθε μερα ειναι εξω σε καφετεριες και κλαμπ...εχουν μεινει στα μισα μαθηματα..τα αλλα μισα με το ζορι τα περνανε..και εχουν ξεχασει οτι υπαρχουν αλλα τρια αδερφια τους που θα πανε για σπουδες...και οτι ο πατερας τους δυσκολα τα βγαζει περα αφου εχει μειωθει και ο μισθος του!!!
θα εχω πολλες αποριες καθ'ολη την διαρκεια της χρονιας ειμαι σιγουρη για αυτο...παντως πραγμτατικα ειναι πολυ σπουδαιο το γεγονος οτι παρολο που εχετε τελιεωσει ορισμενοι απο εσας το σχολειο αφιερωνετε χρονο στο να απαντατε σε εμας τους μικροτερους..
:D

θεληση να υπαρχει και ολα γινονται :)

ναι..σωστα!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gewrgia24221242

Νεοφερμένος

Η gewrgia24221242 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ως πρωτοετης φοιτητης τι εξοδα εχω να αντιμετωπισω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
με 400 ευρω το μηνα και χωρις νοικι ο μηνας βγαινει? (μην αρχισετε να βαρατε, δεν ειμαι πλουσιοκοριτσο :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
με 400 ευρω το μηνα και χωρις νοικι ο μηνας βγαινει? (μην αρχισετε να βαρατε, δεν ειμαι πλουσιοκοριτσο :P )

ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
ως πρωτοετης φοιτητης τι εξοδα εχω να αντιμετωπισω;

Ενοίκιο
Κοινόχρηστα
ΔΕΗ
Σύνδεση στο ίντερνετ(προαιρετικό αν υπάρχει γειτονετ ;) )
Έξοδα κινητού
Έξοδα για φαγητό
Έξοδα για βόλτες

Είναι περίπου στα 400-500 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ενοίκιο
Κοινόχρηστα
ΔΕΗ
Σύνδεση στο ίντερνετ(προαιρετικό αν υπάρχει γειτονετ ;) )
Έξοδα κινητού
Έξοδα για φαγητό
Έξοδα για βόλτες

Είναι περίπου στα 400-500 ευρώ

νερο? :P
άλλα εξοδα οπως τσιγαρα, καφεδες .γραφικη υλη(φωτοτυπιες) κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Πιστευτε οτι τα 700 ευρω το μηνα ειναι αρκετα για εναν φοιτητη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πιστευτε οτι τα 700 ευρω το μηνα ειναι αρκετα για εναν φοιτητη;

Φυσικα!! Μη σου πω λιγοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
για το σπιτι τι τιμη σκεφτεστε;;
εγω 150-250 μην σας πω μεχρι 200
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ γύρω στα 200 με 250.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
για το σπιτι τι τιμη σκεφτεστε;;
εγω 150-250 μην σας πω μεχρι 200

μεχρι 250..ψαξε επιπλωμενο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
μεχρι 250..ψαξε επιπλωμενο!!

Μακαρι να βρουμε επιπλωμενο...ο,τι πρεπει θα ειναι...

Εχουμε ακομα καιρο μεχρι το σεπτεμβριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μια φίλη θα έχει 670 ευρώ για κάθε μήνα. Συν δώρα Χριστούγεννα- Πάσχα - καλοκαίρι. Θα μείνει ΑΘήνα, δεν θα έχει αυτοκίνητο, δεν καπνίζει και δεν πίνει ποτά λόγω υγείας. Θα μαγειρεύει. Θα μετακινείται με σπαστό ποδήλατο αλλά θα βγάζει και την κάρτα των 30 ευρώ για περιπτώσεις που δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Μπορείτε να κάνετε μια εκτίμηση για το αν θα της φτάνουν τα χρήματα για ενοίκιο, λογαριασμούς, σούπερ μάρκετ κλπ; Δεν έχει μείνει ποτέ μόνη και δεν ξέρει το κόστος ζωής στην Αθήνα. Πόσο περίπου πρέπει να είναι το ενοίκιο πχ για να βγαίνει; Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Εγώ την παλεύω με 150 το μήνα καθαρό χαρτζιλίκι ,με έξτρα 15 ευρώ για κάρτα μέσων και 10 ευρώ κάρτα για το κινητό.Περισσεύουν μάλιστα.Μένω Αθήνα με γονείς κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moudy

Νεοφερμένος

Ο Moudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Τα 670 ευρώ (για Αθήνα πάντα) είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ-ΠΟΛΛΑ λεφτά!
Με αυτά συνήθως ζούν οικογένειες...
Τέλος πάντων...Για ενοίκιο ,γκαρσονιέρα παίζει από 150-200 ευρώ,λογαριασμοί -αναλόγως την χρήση- μπορεί και με ένα 50ευρω να καθαρίσει (συντηρητική χρήση όμως) ,σούπερ μάρκετ και λοιπά δεν μπορώ να σου πώ γιατί οι τιμές είναι γνωστές και εκεί είναι καθαρά η χρήση του καθενός και τα προιόντα που θα αγοράζει(άλλος μπορεί να παίρνει 10 σοκολάτες καθημερινά και άλλος τα εντελώς απαραίτητα:αλάτι,ζάχαρη,καφέ,κανένα κρέας,γάλα κλπ)!
Οι έξοδοι είναι σε λογικά πλαίσια 5-10 ευρώ (μπορεί και λίγο παραπάνω/παρακάτω -αναλόγως το μέρος).
Καφές στις γνωστές αλυσίδες παίζει με 1,50-2,00 ευρώ.
Μεταφορικά μέσα θα βγάζει κάρτα μηναία -μειωμένη 15 ευρώ.
Μιά χαρά καλυμμένη είναι έτσι!
Από εκεί και πέρα...μπορεί κάποιος να κάνει αλόγιστη χρήση σε ορισμένα πράγματα (να διοργανώνει ας πούμε καθημερινά μπούνγκα-μπούνγκα πάρτι :D ) ...τότε ΝΑΙ,σε αυτήν την περίπτωση δεν του φτάνουν ούτε 1000 ευρώ!
Αλλά, εντάξει σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην της φτάσουν τα λεφτά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top