Κόστος φοιτητικής ζωής

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Πληρώνω 280 ευρώ και μένω προς την Φρεαττύδα,πανέμορφη περιοχή,βλέπω θάλασσα,δεν έχει εγκληματικότητα,είναι ήσυχα,το κέντρο του Πειραιά απέχει 5 λεπτά με λεωφορείο και 10 λεπτά το Πα.Πει .
Θα σου πρότεινα την περιοχή ανεπιφύλακτα,ή την Καλλίπολη που είναι εξ'ίσου κοντά στο Πα.Πει. και στο κέντρο.
Αλλιώς έχεις την επιλογή να μείνεις σε κάποια συνοικία του Πειραιά (Νίκαια,Κορυδαλλός) που με λεωφορείο θα κάνεις ένα 20 λεπτο να πας κέντρο Πειραιά.
Επέλεξε κέντρο κατ εμέ υπάρχει και το 040 το λεωφορείο που αν βγεις Αθήνα σε βολεύει υπερβολικά καθώς έχει δρομολόγια όλη τη νύχτα.
Οτι άλλο θες ρώτα με.
Η αληθεια ειναι οτι καπου τοσο περιμενα να ειναι το νοικι στον Πειραια. 5-10 λεπτα για κεντρο, πανεπιστημιο ειναι το ιδανικο. Θα σκεφτω το κεντρο αν συμφερει, αλλα και μεγαλυτερη αποσταση να καλυπτω δε με πειραζει. Κατι αλλο δεν μου ερχεται τωρα να ρωτησω... Thanks για τις πληροφοριες! Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια κι απ οποιονδηποτε για Πειραια η αλλη πολη θα ηταν χρησιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Φυσιολογικά μου φαίνονται ρε συ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ολα τα εξοδα και οι εξοδοι με πανε το πολυ στα 300-350 ευρω το μηνα. Τωρα προσπαθω να τα στρημωξω με 230 το μηνα. Ειναι απιστευτο ποσο μπορει να σφυξει το ζωναρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
ολα τα εξοδα και οι εξοδοι με πανε το πολυ στα 300-350 ευρω το μηνα. Τωρα προσπαθω να τα στρημωξω με 230 το μηνα. Ειναι απιστευτο ποσο μπορει να σφυξει το ζωναρι!

Να φανταστω οτι δε νοικιαζεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
κανονικα
το κοστος ζωης για τον καθενα ειναι διαφορετικο καθοτι το νοικι και ο τροπος ζωης διαφερουν. Δυσκολα συγκρινεις δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Τι να πω... Αμα τη βγαζεις οντως με τοσα σε παραδεχομαι! Αν τα καταφερω κι εγω και κυμανθω εκει γυρω θα ειμαι υπερικανοποιημενος !!
Σιγουρα ο καθενας ζει διαφορερετικα αν και οι βασικες αναγκες λιγο πολυ ειναι ιδιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
ολα τα εξοδα και οι εξοδοι με πανε το πολυ στα 300-350 ευρω το μηνα.
Ρε Γιώργο τόσα μου φεύγουν μόνο σε νοίκι και λογαριασμός,τι μαγέια κάνεις και την βγάζεις?! Μπράβο πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ολα τα εξοδα και οι εξοδοι με πανε το πολυ στα 300-350 ευρω το μηνα. Τωρα προσπαθω να τα στρημωξω με 230 το μηνα. Ειναι απιστευτο ποσο μπορει να σφυξει το ζωναρι!
μαζί με το νοίκι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ξαναλεω ναι, τα παντα ολα

και ξαναλεω, καθενας λογικα συγκρινει με τον τροπο ζωης που αυτος κανει και δεν ειναι πληρως "σωστο".
π.χ

Μπορει οι δικοι μου εξοδοι να κοστιζουν τα μισα απο οτι καποιου αλλου διοτι εμενα ειναι εκδρομες ενω του αλλου βραδινες εξοδοι
Μπορει το δικο μου νοικι να ειναι 150 ευρω ενω καποιος αλλος να μη συμβιβαεται κατω απο 2αρι και αρα 250+
Μπορει να εχω συτιση και ο αλλος να παραγγελνει ή ενας αλλος να μαγιρευει
Μπορει καποιος να στηιζεται στα αρχιδια του ενω καποιος αλλος στων γονεων του


Το νοημα που ηθελα εγω να περασω και εγραψα στο νημα τωρα ειναι οτι μπορει ενας φοιτητης να ζησει στο συνολο των ανθρωπινων αναγκων του (αντικειμενικα μιλωντας οσο μπορουμε) με πολυ λειγοτερα απο τα ποσα που εβλεπα να γραφονται. Συμβουλη μου ειναι οτι αναγκαστικα θα πρεπει να μαθουμε σε αυτη τη φαση να ζουμε με λιγοτερα γιατι ο βασικος μισθος ειναι χαμηλοτερος απο αυτα που πολλοι μπορει να εχουμε συνηθησει. Σε περιπτωσεις μαυρης εργασιας τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι τα μηνιαία έξοδα ενός φοιτητή εξαρτώνται κατά πολύ και από την πόλη που μένει. ΄Αλλο το κόστος στην Αθήνα, άλλο στη Θεσ/νίκη, άλλο στο Ηράκλειο, άλλο στα Γιάννενα. Συγκεκριμένα για την Αθήνα πιστεύω ότι με μια πολύ συντηρητική ζωή δεν μπορεί κάποιος να πέσει κάτω από τα 600 ευρώ (ανάρτηση αριθμ.525).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι τα μηνιαία έξοδα ενός φοιτητή εξαρτώνται κατά πολύ και από την πόλη που μένει. ΄Αλλο το κόστος στην Αθήνα, άλλο στη Θεσ/νίκη, άλλο στο Ηράκλειο, άλλο στα Γιάννενα. Συγκεκριμένα για την Αθήνα πιστεύω ότι με μια πολύ συντηρητική ζωή δεν μπορεί κάποιος να πέσει κάτω από τα 600 ευρώ (ανάρτηση αριθμ.525).

αν και δεν μου αρεσει να λεω οτι καποιος μπορει να ζησει ετσι γιατι νιωθω σαν να λεω οτι ο βασικος μισθος ειναι αρκετος και εγω δεν τον νιωθω αρκετο ωστοσο θα το πω. εχω εργαζομενο καπνιστη(το λεω γτ το θεωρω μεγαλο εξοδο) φιλο που -με θυσιες ναι- ζει με 600 ευρω(μονος σε δυαρι), δεν λεω καποιες φορες θα κανει κατι παραπανω και θα ζητησει κανα 50αρι δανεικα απο φιλους που ομως επιστρεφει τον επομενο μηνα. α στην αθηνα!
αν μπορει να ζησει ενας εργαζομενος μπορει και ενας φοιτητης με πολυ λιγοτερα, αν εχει δωρεαν σιτιση και δεν παιρνει απεξω, με φθηνοτερα εισιτηρια, προσεχοντας καποια πραγματα ωστε να κανει οικονομια. και εμενα μου φαινεται μικρο το ποσο που αναφερεται παραπανω ωστοσο το παιδι μπορει να μην χαλαει λεφτα σε πραγματα που αλλοι φοιτητες θεωρουν στανταρ (πχ τσιγαρα, καφε καθε μερα εξω, μπουζουκια)
ο καθενας κρινει τι μπορει να κοψει και τι οχι ωστε να βοηθησει τον εαυτο του και τους γονεις του.

και παλι θα επαναλαβω οτι ο βασικος μισθος ειναι λιγος, δεν δουλευουμε για να λεμε οτι επιβιωνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσο και τι να κόψει πια? Εδώ ένας φοιτητής στην Αθήνα που μένει στο πατρικό του αν υποθέσουμε ότι παίρνει 45 ευρώ χαρτζιλίκι την εβδομάδα, του βγαίνει 6 ευρώ την ημέρα. Πώς θα μπορέσει ένας φοιτητής από άλλο μέρος να επιζήσει με κάτω από 600 ευρώ το μήνα? Δεν μιλάμε για "μεγάλη ζωή". Συντηρητικότατα πράγματα. Απλά να μπορεί να πληρώνει τις υποχρεώσεις του, να καλύπτει τις βασικές προσωπικές του ανάγκες και να μπορεί πού και πού να βγει για ένα ποτό με την παρέα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πόσο και τι να κόψει πια? Εδώ ένας φοιτητής στην Αθήνα που μένει στο πατρικό του αν υποθέσουμε ότι παίρνει 45 ευρώ χαρτζιλίκι την εβδομάδα, του βγαίνει 6 ευρώ την ημέρα.

ΠΟΣΑ?
Δηλαδή 180Ε/μήνα χαρτζιλίκι και χωρίς να έχει τα βασικά έξοδα νοίκι, λογαριασμούς, κοινόχρηστα?
Εγώ εδώ πάνω στην Θεσσαλονίκη μένοντας στο πατρικό μου την βγάζω με χαρτζιλίκι 70Ε/μήνα, δηλαδή 2 και κάτι ευρώ την ημέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Πόσο και τι να κόψει πια? Εδώ ένας φοιτητής στην Αθήνα που μένει στο πατρικό του αν υποθέσουμε ότι παίρνει 45 ευρώ χαρτζιλίκι την εβδομάδα, του βγαίνει 6 ευρώ την ημέρα. Πώς θα μπορέσει ένας φοιτητής από άλλο μέρος να επιζήσει με κάτω από 600 ευρώ το μήνα? Δεν μιλάμε για "μεγάλη ζωή". Συντηρητικότατα πράγματα. Απλά να μπορεί να πληρώνει τις υποχρεώσεις του, να καλύπτει τις βασικές προσωπικές του ανάγκες και να μπορεί πού και πού να βγει για ένα ποτό με την παρέα του.

δεν θελω να θεωρηθω τσιγκουνα:P αλλα μου φαινονται πολλα τα 6 ευρω την ημερα, αν μιλαμε για συντηρητικα πραγματα ετσι!!
θεωρω αυτονοητο πως θα εχεις βγαλει καρτα απεριοριστων αρα δεν χαλας καθημερινα σε εισιτηρια, επισης πως θα τρως στην εστια. αν καπνιζεις ναι μπορει να φτασεις τα 6 την ημερα. αλλιως και εναν καφε να πιεις εξω, εισαι στα 3. αν θες να παρεις καφε στο χερι υπαρχουν μαγαζια με ενα ευρω. για ποτο υπαρχουν οικονομικα μερη να πας.. τωρα αναλογα πως θες να την περνας.. εμεις στα νιατα μας πηγαιναμε στο γνωστο ουζερι στην αλεξανδρας, το ουζο πλωμαρι 4 ευρω.. ωραια χρονια:redface: και πλεον υπαρχουν μαγαζια που εχουν ριξει τις τιμες τους. ενταξει αν θες να βγεις να πιεις ενα μπουκαλι δεν βγαινεις.
δεν λεω τι χαρτζιλικι επαιρνα εγω γιατι ηταν αλλες εποχες και γεμιζες το καροτσακι του σουπερμαρκετ με 30 ευρω.

το θεμα ειναι το εξης. κανεναν δεν ευχαριστει η οικονομικη στενοτητα φυσικα. απο εκει και περα ομως αν θες να σπουδασεις βαζεις τις προτεραιοτητες σου. αν θες να κανεις ζωαρα ισως να μην μπορεσεις να ολοκληρωσεις τις σπουδες σου, αν θες να πιεστεις σε καποια πραγματα ομως θεωρω και οτι μπορεις και οτι αξιζει και οτι τελικα με τις εναλλακτικες μπορεις να περασεις εξισου ομορφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
για όσους τέλειωσαν φετος και τους αρεσει μια σχολη αλλά λογο οικονομικου το σκεφτονται πολύ έχω να σας πω τα εξης:
μενω μονη μου στην αθηνα με νοίκι 200(μαζι με κοινοχρηστα) +20/μηνα το ιντερνετ + νερο και ρευμα και 25 η μηνιαια καρτα για ΜΜΜ. Δυστυχως δεν με βολευει να τρωω στη σιτηση οποτε πολλες φορες μαγειρευω έτσι εχω υπολογισει οτι καθε φορα που παω σουπερμαρκετ (~ 1 φορά την βδομάδα) χαλαω 14 ευρω. Δεν καπνίζω οποτε δεν χαλαω λεφτά εκεί. Με περιορισμένες εξόδους τα σ/κ πάνω στο μήνα υπολογίζω οτι χαλάω 15 ευρώ. Αρκετά λεφτα μου φεύγουν σε φωτοτυπίες και γραφική ύλη. Ενώ καφέ πολλες φορες φτιαχνω στο σπίτι και τον πέρνω μαζί και δεν αγοράζω απ'έξω. Το νερο και το ρευμα δεν μπορώ να το υπολογίσω μιας και δεν είναι καθε μήνα οπότε αναφορικά με όλα τα άλλα νομίζω πως με 400 ευρώ το μήνα μπορεί να ζήσει ένας φοιτητής δύσκολα αλλά μπορεί.
Μακαρι να είχα να χαλαω περισσότερο μακαρι να μπορουσα να πηγαινω για καφε εξω καθε μερα αλλά δεν με πειράζει που δεν μπορώ γιατί κάνω αυτό που μαρεσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
14 € την εβδομάδα μόνο για σουπερμάρκετ;; απίστευτο μου φαίνεται εκτός αν πει κανείς ότι τρώει ελάχιστα (μαρούλι , μήλο και άλλα τέτοια) αλλά αν πεις ότι αγοράζεις κρέας , ψάρια κ.ο.κ. ούτε 50 € την εβδομάδα δεν επαρκούν :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
για όσους τέλειωσαν φετος και τους αρεσει μια σχολη αλλά λογο οικονομικου το σκεφτονται πολύ έχω να σας πω τα εξης:
μενω μονη μου στην αθηνα με νοίκι 200(μαζι με κοινοχρηστα) +20/μηνα το ιντερνετ + νερο και ρευμα και 25 η μηνιαια καρτα για ΜΜΜ. Δυστυχως δεν με βολευει να τρωω στη σιτηση οποτε πολλες φορες μαγειρευω έτσι εχω υπολογισει οτι καθε φορα που παω σουπερμαρκετ (~ 1 φορά την βδομάδα) χαλαω 14 ευρω. Δεν καπνίζω οποτε δεν χαλαω λεφτά εκεί. Με περιορισμένες εξόδους τα σ/κ πάνω στο μήνα υπολογίζω οτι χαλάω 15 ευρώ. Αρκετά λεφτα μου φεύγουν σε φωτοτυπίες και γραφική ύλη. Ενώ καφέ πολλες φορες φτιαχνω στο σπίτι και τον πέρνω μαζί και δεν αγοράζω απ'έξω. Το νερο και το ρευμα δεν μπορώ να το υπολογίσω μιας και δεν είναι καθε μήνα οπότε αναφορικά με όλα τα άλλα νομίζω πως με 400 ευρώ το μήνα μπορεί να ζήσει ένας φοιτητής δύσκολα αλλά μπορεί.
Μακαρι να είχα να χαλαω περισσότερο μακαρι να μπορουσα να πηγαινω για καφε εξω καθε μερα αλλά δεν με πειράζει που δεν μπορώ γιατί κάνω αυτό που μαρεσει :)

Ειλικρινα μου φαινονται ελαχιστα. 14€ τη βδομαδα στο ΣΜ, δηλαδη τι παιρνεις? Και 200€ νοικι μαζι με κοινοχρηστα παλι λιγα μου φαινονται. Θερμανση δεν εχεις? Και μια φορα το ΣΚ να βγαινεις χαλας 5-6 ευρω στην καλυτερη εκτος αν την βγαζεις σε παγκακι με μπυρα απο περιπτερο. Μη το παρεις σαν επιθεση αλλα μου φαινεται σαν να ζουμε σε αλλη πολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ειλικρινα μου φαινονται ελαχιστα. 14€ τη βδομαδα στο ΣΜ, δηλαδη τι παιρνεις? Και 200€ νοικι μαζι με κοινοχρηστα παλι λιγα μου φαινονται. Θερμανση δεν εχεις? Και μια φορα το ΣΚ να βγαινεις χαλας 5-6 ευρω στην καλυτερη εκτος αν την βγαζεις σε παγκακι με μπυρα απο περιπτερο. Μη το παρεις σαν επιθεση αλλα μου φαινεται σαν να ζουμε σε αλλη πολη

μενω στο κεντρο και ομως το νοικι ειναι 180 και 20-23 τα κοινοχρηστα. η θερμανση παει στο ρευμα. απο το σουπερ μαρκετ κυριως τα απαραιτητα πχ γαλα, λαχανικά,μπυρες, κανα χυμο κλπ Δεν χρειαζεται να πας στο κλαμπ να πληρωσεις εισοδο καθε φορα για να περασεις καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
μενω στο κεντρο και ομως το νοικι ειναι 180 και 20-23 τα κοινοχρηστα. η θερμανση παει στο ρευμα. απο το σουπερ μαρκετ κυριως τα απαραιτητα πχ γαλα, λαχανικά,μπυρες, κανα χυμο κλπ Δεν χρειαζεται να πας στο κλαμπ να πληρωσεις εισοδο καθε φορα για να περασεις καλα.

Δεν μιλησα για κλαμπ, αλλα προχθες βγηκα για καφε στο κεντρο, τσιμπησα κατι μετα και σχεδον χαλασα ενα δεκαρικο. Σε μια μονο φορα. Και στο φαγητο χωρις να παρω τιποτα να πιω, στο χερι. Εσυ δηλαδη τρεφεσαι με γαλα και λαχανικα? Κρεας ψωνιζεις? Τυρια? Και πριν εγραψες 20€ ιντερνετ, νερο και ρευμα. Βαζεις και τη θερμανση στο ρευμα. Με τι ζεστενεσαι? Μονο τα δημοτικα τελη και την ΕΡΤ να βαλεις μπορει να περνανε τα 20€. Μην παραπλανουμε οσους διαβαζουν γιατι οσοι ειναι απο επαρχια δεν εχουν μετρο συγκρισης για τις τιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειλικρινα μου φαινονται ελαχιστα. 14€ τη βδομαδα στο ΣΜ, δηλαδη τι παιρνεις? Και 200€ νοικι μαζι με κοινοχρηστα παλι λιγα μου φαινονται. Θερμανση δεν εχεις? Και μια φορα το ΣΚ να βγαινεις χαλας 5-6 ευρω στην καλυτερη εκτος αν την βγαζεις σε παγκακι με μπυρα απο περιπτερο. Μη το παρεις σαν επιθεση αλλα μου φαινεται σαν να ζουμε σε αλλη πολη

Πέστα γιατί και εγώ όπως και εσύ πίστεψα ότι ζω σε άλλη πόλη με αυτά που ακούω. Και μην με περάσετε για καμιά πλούσια. Απλά το θεωρώ ανθρωπίνως αδύνατον να ζει κάποιος στην Αθήνα με λιγότερα από 600 ευρώ το μήνα πληρώνοντας τις υποχρεώσεις του και καλύπτοντας τις στοιχειώδεις ανάγκες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top