Κόστος φοιτητικής ζωής

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Εδώ εσυ λες ότι την έβγαλες με 25e την εβδομάδα. Δηλαδή όλο σπίτι καθόσουν;

Έτυχε μία φορά και το έκανα. Όχι. Έτρωγα κυρίως στη λέσχη, και την βγάζαμε σε σπίτια για ταινίες και άραγμα. Δε διασκεδάζεις έτσι εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έτυχε μία φορά και το έκανα. Όχι. Έτρωγα κυρίως στη λέσχη, και την βγάζαμε σε σπίτια για ταινίες και άραγμα. Δε διασκεδάζεις έτσι εσύ;

Ανάλογα την παρέα.
Δε σου λέω να είσαι κάθε μέρα έξω αλλά δεν μπορείς όλο να κάθεσαι μέσα.
----------------
Πας σχολή, δε θα πάρεις ένα καφέ? δε θα πάρεις κάτι από το περίπτερο κτλπ.?
Καλείς κόσμο σπίτι σου, δεν θα έχεις αναψυκτικά η χυμούς η κρασάκι και μερικά snacks?
Και να τρως λέσχη, έχετε τόσο καλό φαγητό που χορταίνεις; Πιθανώς όχι οπότε θα αναγκαστείς να φτιάξεις τίποτα στο σπίτι.
Επίσης τις ημέρες που δεν τρως σχολή, πρέπει να πάρεις υλικά να φτιάξεις τίποτα και αν δεν τρως όλο μακαρόνια με τυρί, αυγά, πατάτες, ρύζι...κοστίζουν γενικά.
Επίσης, τσιγάρα (αν καπνίζει κάποιος), έξοδοι +++

Δεν μίλησα για σπατάλες αλλά πλέον μιλάμε για στέρηση όταν ξοδεύεις κάτω από 150 το μήνα.
Από εκεί και πέρα το normal είναι 45-60E ανά εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ανάλογα την παρέα.
Δε σου λέω να είσαι κάθε μέρα έξω αλλά δεν μπορείς όλο να κάθεσαι μέσα.
----------------
Πας σχολή, δε θα πάρεις ένα καφέ? δε θα πάρεις κάτι από το περίπτερο κτλπ.?
Καλείς κόσμο σπίτι σου, δεν θα έχεις αναψυκτικά η χυμούς η κρασάκι και μερικά snacks?
Και να τρως λέσχη, έχετε τόσο καλό φαγητό που χορταίνεις; Πιθανώς όχι οπότε θα αναγκαστείς να φτιάξεις τίποτα στο σπίτι.
Επίσης τις ημέρες που δεν τρως σχολή, πρέπει να πάρεις υλικά να φτιάξεις τίποτα και αν δεν τρως όλο μακαρόνια με τυρί, αυγά, πατάτες, ρύζι...κοστίζουν γενικά.
Επίσης, τσιγάρα (αν καπνίζει κάποιος), έξοδοι +++

Δεν μίλησα για σπατάλες αλλά πλέον μιλάμε για στέρηση όταν ξοδεύεις κάτω από 150 το μήνα.
Από εκεί και πέρα το normal είναι 45-60E ανά εβδομάδα.
Μα δεν ξοδεύω κάτω από 150 ευρώ το μήνα. Γύρω στα 200 - 220 βγαίνει. Και δε στερούμαι κάτι με αυτό το ποσό.
Normal δεν είναι τίποτα. Για ένα παιδί με άνεργους γονείς, normal είναι τα 30-50 ευρώ το μήνα, ή και λιγότερα. Και, τέλος πάντων, δεν είναι αυτονόητα για πολλούς όλα αυτά που αναφέρεις. Και τον καφέ από τη σχολή μπορείς να κόψεις, και τα κρασάκια - snacks, και το κάτι από το περίπτερο, αν επιβάλλεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν έκανα λόγο για το 600άρι. Και εμένα καλά μου φαίνονται. :)
Και γιατί παρακαλώ να χρειαστείς ΠΟΛΛΑ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη; Προσωπικά, δεν βρίσκω την Αθήνα ιδιαίτερα ακριβή. Το αντίθετο θα έλεγα... :hmm: Για Θεσσαλονίκη δε μιλάω γιατί δεν ξέρω τι παίζει εκεί. :redface:

:eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Τι λες, τον κώλο σας πιάνουν. Παίρνεις σάντουιτς στην ίδια τιμή εδώ και σου το δίνουν σε σμίκρυνση! :P
Άσε που τα ενοίκια είναι πιο ακριβά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εγώ πάντως όσες φορές έχει τύχει να φάω σάντουιτς στην Αθήνα έχω χορτάσει ενώ εδώ θέλω 2 και ίσψς 3.
Δεν ξέρω τι στο διάολο βάζουν μέσα και πόσο πάχος έχει η πίτα αλλά είναι ωραία!:D
Καλά Chris πως και δεν έβαλες και τα έξοδα βενζίνης;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Βλαχοι απο την Μπουγατσουπολη ,μαθετε να μιλατε : ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΛΕΓΕΤΑΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Βλαχοι απο την Μπουγατσουπολη ,μαθετε να μιλατε : ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΛΕΓΕΤΑΙ
Με το να αποκαλείτε τη Θεσσαλονίκη μπουγατσούπολη νομίζετε ότι την υποτιμάτε; Κόμπλεξ ατελείωτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλαχοι απο την Μπουγατσουπολη ,μαθετε να μιλατε : ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΛΕΓΕΤΑΙ

Πιτα με σουβλακι ειναι αυτο που θα ενοεις αν εισαι απο Αθηνα:P Την ειχα πατησει μικρος σε εκδρομη με αυτη την διαφορα στις ονομασιες και εφαγα 3 γυρους πιτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Με το να αποκαλείτε τη Θεσσαλονίκη μπουγατσούπολη νομίζετε ότι την υποτιμάτε; Κόμπλεξ ατελείωτο...

Αθηναίος είναι ρε, τι περιμένεις; Ολοι οι κομπλεξάρες εκεί είναι μαζεμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γελοιο με τους Αθηναιους ειναι οτι σχεδον ολοι δεν καταγονται απο εκει και την εχουν δει αστοι:P Ειναι και αστοιχειωτοι πολλοι απο αυτους γιατι δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα απο την υπολοιποι Ελλαδα (κλασσικο παραδειγμα οτι νομιζουν οτι το Αντιρριο ειναι το Ριο:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γελοιο με τους Αθηναιους ειναι οτι σχεδον ολοι δεν καταγονται απο εκει και την εχουν δει αστοι:P Ειναι και αστοιχειωτοι πολλοι απο αυτους γιατι δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα απο την υπολοιποι Ελλαδα (κλασσικο παραδειγμα οτι νομιζουν οτι το Αντιρριο ειναι το Ριο:P).
Τουλάχιστον ξέρουμε τι είναι σουβλάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγώ πάντως όσες φορές έχει τύχει να φάω σάντουιτς στην Αθήνα έχω χορτάσει ενώ εδώ θέλω 2 και ίσψς 3.
Δεν ξέρω τι στο διάολο βάζουν μέσα και πόσο πάχος έχει η πίτα αλλά είναι ωραία!:D
Καλά Chris πως και δεν έβαλες και τα έξοδα βενζίνης;:P
Χωρίς να θέλω να ξεφύγω απο το θέμα Οταν λες σάντουιτς εννοείς σουβλάκι σε πίτα ; Ακούγεται όντως πολύ άσχημα ...:P Πάντως και η Αθήνα και η Σαλονικη αξίζουν για τα σουβλάκια της. Δε νομίζω οι φοιτητές να έχουν παραπονα σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Πότε θα σταματήσει αυτή η χαζή κόντρα Αθηναίων και Θεσσαλονικιών δεν ξέρω.... είναι χαζό ρε παιδιά.... Στην Ελλάδα μόνο να τρωγόμαστε ξέρουμε!
Για ένα φοιτητή όμως κατά τη γνώμη μου η Θεσσαλονίκη είναι ιδανικότερη πόλη διότι δεν είναι τόσο αχανής όπως η Αθήνα...οι αποστάσεις είναι ιδανικές και όχι σαν της Αθήνας που για να βγεις για καφέ πρέπει να διανύσεις μία ώρα δρόμο!
Επιπλέον είναι και οι δύο μεγάλες πόλεις και ευκαιρίες υπάρχουν πολλές.... μπορείς να βρεις σπίτι για όλα τα γούστα ότι και να σε ενδιαφέρει (ειδικά στην Αθήνα)
Αλλά τα μηνιαία έξοδά σου σίγουρα δεν βασίζονται μόνο στο ενοίκιο αλλά και στο πως γενικά έχεις μάθει να ζεις...αν είσαι σπάταλος ή όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Παντως εχω παρατηρησει οτι κυριως οι θεσσαλονικοι ασχολουνται με την αθηνα.
Στην Αθηνα το πολυ-πολυ να πεσεις σε κανενα καμενο που θα σου λεει για βουλγαρους κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντως εχω παρατηρησει οτι κυριως οι θεσσαλονικοι ασχολουνται με την αθηνα.
Στην Αθηνα το πολυ-πολυ να πεσεις σε κανενα καμενο που θα σου λεει για βουλγαρους κτλ.
Ναι, είμαστε υπεράνω.8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Στις μεγάλες πόλεις έχεις επιλογές ανάλογα με το πορτοφόλι σου. Σε μικρότερες πόλεις είναι το θέμα, εκεί υπάρχει εκμετάλλευση. Μικρή αγορά πολλοί πελάτες. Αν δεν θες να σκάσεις 350ευρώ εσύ σίγουρα θα βρεθεί άλλος μέσα σε 5 ώρες.

Τρανό παράδειγμα τα Ιωάννινα (καλά σε άλλες μικρότερες ακόμα επαρχιακές πόλεις είναι ακόμη χειρότερη η εκμετάλλευση, Κοζάνη ας πούμε απ ότι έχω ακούσει από παιδιά). Σε σχέση με παλαιότερα έχουν πέσει και στα Γιάννενα κάπως αλλά και πάλι σε σύγκριση με την Πάτρα για παράδειγμα, τα ενοίκια είναι αισθητά πιο ακριβά. Πχ σπίτι με 300 ευρώ στα γιάννενα, το ίδιο ακριβώς (εμβαδό, παλαιότητα κτηρίου, τοποθεσία κτλ) στην Πάτρα έχει 260 - 270 ευρώ.
Τέλος πάντων κάποτε θα ξυπνήσουν πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να ξεφύγω απο το θέμα Οταν λες σάντουιτς εννοείς σουβλάκι σε πίτα ; Ακούγεται όντως πολύ άσχημα ...:P Πάντως και η Αθήνα και η Σαλονικη αξίζουν για τα σουβλάκια της. Δε νομίζω οι φοιτητές να έχουν παραπονα σε αυτό.
Όχι όταν λέω σάντουιτς εννοώ και το ψωμάκι με οτιδήποτε αλλά και πίτα. Στην προκειμένη όμως εννοούσα πίτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Τρανό παράδειγμα τα Ιωάννινα (καλά σε άλλες μικρότερες ακόμα επαρχιακές πόλεις είναι ακόμη χειρότερη η εκμετάλλευση, Κοζάνη ας πούμε απ ότι έχω ακούσει από παιδιά). Σε σχέση με παλαιότερα έχουν πέσει και στα Γιάννενα κάπως αλλά και πάλι σε σύγκριση με την Πάτρα για παράδειγμα, τα ενοίκια είναι αισθητά πιο ακριβά. Πχ σπίτι με 300 ευρώ στα γιάννενα, το ίδιο ακριβώς (εμβαδό, παλαιότητα κτηρίου, τοποθεσία κτλ) στην Πάτρα έχει 260 - 270 ευρώ.
Τέλος πάντων κάποτε θα ξυπνήσουν πιστεύω.

Στην κοζανη (η για του γνωστες αυτονομο κρατος της σουρδιας) τα ενοικια ειναι πολλη χαμηλα συν οτι εχει και τηλεθερμαση που κατεβαζη το κοστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Στην Κομοτηνή, πάνω απο 400 το μήνα δε νομίζω οτι χρειάζεται κάποιος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top