Κόστος φοιτητικής ζωής

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
extra γυρω στα 500 αν εχει λογαριασμους, κοινοχρηστα, φυσικο αεριο κλπ...

Kαι εγώ κάπου εκεί το σκεφτόμουν Νίκο... Μέχρι 600€ νομίζω ότι είναι καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πληρώνει ενοίκιο γύρω στα 300€, πόσα € παραπάνω πιστεύετε ότι του χρειάζονται για να είναι οκ, δηλαδή να μην του λείψει τίποτα κτλ κτλ; :hmm:
Ενοίκιο 300 ευρώ; Δεν τα έχουν ρίξει;Μου φαίνεται κάπως υψηλό.
Κοίτα απ'ότι ξέρω από φίλους εκτός από το ενοίκιο είναι το νερό,το ρεύμα,τα κοινόχρηστα(αν έχει),το internet( μαζί με το τηλέφωνο).
Είναι αναλόγως και πως τα σπαταλάς.Αν θες να έχεις για τα βασικά :Φαγητό και για κανένα καφέ ή ψιλά πράγματα δε θα χρειαστείς πολλά...Πάνω από 20 ευρώ την μέρα θα έλεγα ότι είναι υπερβολικό.Και λιγότερα μη σου πω.
Τώρα σαν σύνολο τον μήνα π.χ ένας φίλος μου στη Πάτρα χαλάει γύρω στα 600 ευρώ το μήνα(χωρίς κοινόχρηστα -γιατί δεν έχει- και χαμηλό ενοίκιο ) ενώ αντίθετα μία ξαφέρφη μου χρειαζόταν 1000 ευρώ τον μήνα . :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ανάλογα το άτομο και τις ανάγκες που έχει, δεν υπάρχει στάνταρ ποσό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενοίκιο 300 ευρώ; Δεν τα έχουν ρίξει;Μου φαίνεται κάπως υψηλό.
Κοίτα απ'ότι ξέρω από φίλους εκτός από το ενοίκιο είναι το νερό,το ρεύμα,τα κοινόχρηστα(αν έχει),το internet( μαζί με το τηλέφωνο).
Είναι αναλόγως και πως τα σπαταλάς.Αν θες να έχεις για τα βασικά :Φαγητό και για κανένα καφέ ή ψιλά πράγματα δε θα χρειαστείς πολλά...Πάνω από 20 ευρώ την μέρα θα έλεγα ότι είναι υπερβολικό.Και λιγότερα μη σου πω.
Τώρα σαν σύνολο τον μήνα π.χ ένας φίλος μου στη Πάτρα χαλάει γύρω στα 600 ευρώ το μήνα(χωρίς κοινόχρηστα -γιατί δεν έχει- και χαμηλό ενοίκιο ) ενώ αντίθετα μία ξαφέρφη μου χρειαζόταν 1000 ευρώ τον μήνα πατημένα.. :hmm:

Tι λέτε ρε παιδιά; 1000€; :stunned: Πού μένουν; Σε καμιά βίλα νοίκιασαν; :P Εν καιρώ κρίσης κιόλας είναι δυνατόν να δαπανεί ο μέσος φοιτητής τόσα χρήματα τη στιγμή που ο βασικός μισθός είναι γύρω στα 500€ αν θυμάμαι καλά; :hmm:

Ισως το 1000αρι που λες ήταν πριν την κρίση, αλλά και πάλι νομίζω πως τα ποσά αυτά είναι υπερβολικά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Tι λέτε ρε παιδιά; 1000€; :stunned: Πού μένουν; Σε καμιά βίλα νοίκιασαν; :P Εν καιρώ κρίσης κιόλας είναι δυνατόν να δαπανεί ο μέσος φοιτητής τόσα χρήματα τη στιγμή που ο βασικός μισθός είναι γύρω στα 500€ αν θυμάμαι καλά; :hmm:

Ισως το 1000αρι που λες ήταν πριν την κρίση, αλλά και πάλι νομίζω πως τα ποσά αυτά είναι υπερβολικά. :/:
Κοίτα το 600άρι εμένα φυσιολογικό μου φαίνεται.
Το 1000άρι και γω το αμφισβητώ.Η κοπέλα αυτή σπουδαζε μεχρι πέρυσι ,οπότε τελείωσε το μεταπτυχιακό της και πριν λίγες μέρες μιλούσαμε και έλεγα πόσα χρήματα θα χρειάζομαι αν περάσω ( προτρέχω :redface: ) και μου είπε ότι αν περάσω σε μεγάλη πόλη(Αθήνα-Θεσσαλονίκη όπου σπούδαζε αυτή) θα χρειαστώ πολλά.Πράγμα που με καταρράκωσε λίγο γιατί νιώθω άσχημα να ζητάω από τους γονείς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Tι λέτε ρε παιδιά; 1000€; :stunned: Πού μένουν; Σε καμιά βίλα νοίκιασαν; :P Εν καιρώ κρίσης κιόλας είναι δυνατόν να δαπανεί ο μέσος φοιτητής τόσα χρήματα τη στιγμή που ο βασικός μισθός είναι γύρω στα 500€ αν θυμάμαι καλά; :hmm:

Ισως το 1000αρι που λες ήταν πριν την κρίση, αλλά και πάλι νομίζω πως τα ποσά αυτά είναι υπερβολικά. :/:

Όντως. Βέβαια έχει να κάνει με την διαχείριση που κάνει ο καθένας στα οικονομικά του. Κάποιος μπορεί να τα βγάζει άνετα με 200 € και κάποιος να μην τα βγάζει ούτε με 2000 €.


Τα μποξεράκια και τα προφυλακτικά κοστίζουν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα το 600άρι εμένα φυσιολογικό μου φαίνεται.
Το 1000άρι και γω το αμφισβητώ.Η κοπέλα αυτή σπουδαζε μεχρι πέρυσι ,οπότε τελείωσε το μεταπτυχιακό της και πριν λίγες μέρες μιλούσαμε και έλεγα πόσα χρήματα θα χρειάζομαι αν περάσω ( προτρέχω :redface: ) και μου είπε ότι αν περάσω σε μεγάλη πόλη(Αθήνα-Θεσσαλονίκη όπου σπούδαζε αυτή) θα χρειαστώ πολλά.Πράγμα που με καταρράκωσε λίγο γιατί νιώθω άσχημα να ζητάω από τους γονείς μου.

Δεν έκανα λόγο για το 600άρι. Και εμένα καλά μου φαίνονται. :)
Και γιατί παρακαλώ να χρειαστείς ΠΟΛΛΑ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη; Προσωπικά, δεν βρίσκω την Αθήνα ιδιαίτερα ακριβή. Το αντίθετο θα έλεγα... :hmm: Για Θεσσαλονίκη δε μιλάω γιατί δεν ξέρω τι παίζει εκεί. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Κοίτα το 600άρι εμένα φυσιολογικό μου φαίνεται.
Το 1000άρι και γω το αμφισβητώ.Η κοπέλα αυτή σπουδαζε μεχρι πέρυσι ,οπότε τελείωσε το μεταπτυχιακό της και πριν λίγες μέρες μιλούσαμε και έλεγα πόσα χρήματα θα χρειάζομαι αν περάσω ( προτρέχω :redface: ) και μου είπε ότι αν περάσω σε μεγάλη πόλη(Αθήνα-Θεσσαλονίκη όπου σπούδαζε αυτή) θα χρειαστώ πολλά.Πράγμα που με καταρράκωσε λίγο γιατί νιώθω άσχημα να ζητάω από τους γονείς μου.

Ο καθενας μιλαει απ τη δικια του σκοπια. Αναλογα την οικονομικη κατασταση των γονιων και τον τροπο ζωης που συνηθιζει να κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η Θεσσαλονίκη, η "φτωχομάνα", ακριβή?
Συνέλθετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Η Θεσσαλονίκη, η "φτωχομάνα", ακριβή?
Συνέλθετε...

+1000
ελάτε Πάτρα να δείτε τι θα πει ακριβό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Κοίτα το 600άρι εμένα φυσιολογικό μου φαίνεται.
Το 1000άρι και γω το αμφισβητώ.Η κοπέλα αυτή σπουδαζε μεχρι πέρυσι ,οπότε τελείωσε το μεταπτυχιακό της και πριν λίγες μέρες μιλούσαμε και έλεγα πόσα χρήματα θα χρειάζομαι αν περάσω ( προτρέχω :redface: ) και μου είπε ότι αν περάσω σε μεγάλη πόλη(Αθήνα-Θεσσαλονίκη όπου σπούδαζε αυτή) θα χρειαστώ πολλά.Πράγμα που με καταρράκωσε λίγο γιατί νιώθω άσχημα να ζητάω από τους γονείς μου.

Στις μεγάλες πόλεις έχεις επιλογές ανάλογα με το πορτοφόλι σου. Σε μικρότερες πόλεις είναι το θέμα, εκεί υπάρχει εκμετάλλευση. Μικρή αγορά πολλοί πελάτες. Αν δεν θες να σκάσεις 350ευρώ εσύ σίγουρα θα βρεθεί άλλος μέσα σε 5 ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήρωνας

Νεοφερμένος

Ο Ήρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
100-150 ευρω σαλονικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Ήρωνας

Νεοφερμένος

Ο Ήρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ναι..για πόσες μέρες?:P
/μηνας.
Ειμαι εστια, κοιμαμαι τζαμπα, τρωω τζαμπα, χεζω τζαμπα, ρευμα τζαμπα (μονο κατι μικρα ποσα πληρωνεις μια στο τοσο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
/μηνας.
Ειμαι εστια, κοιμαμαι τζαμπα, τρωω τζαμπα, χεζω τζαμπα, ρευμα τζαμπα (μονο κατι μικρα ποσα πληρωνεις μια στο τοσο).

5Ε/μέρα αφού μπορείς να τρως, να πλένεσαι, να κοιμάσαι, να μπαίνεις στο νετ κλπ τζάμπα, πού τα δίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήρωνας

Νεοφερμένος

Ο Ήρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
5Ε/μέρα αφού μπορείς να τρως, να πλένεσαι, να κοιμάσαι, να μπαίνεις στο νετ κλπ τζάμπα, πού τα δίνεις?
Τυχαια ειπα ενα ποσο. Μπορει να ειναι τον ενα μηνα 70 και τον αλλο 243.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Εγώ το μετράω με την εβδομάδα. Είχε τύχει να περάσω και με 25 ευρώ, είχε τύχει και με 60-70 +. Κατά Μ.Ο., 45 ευρώ την εβδομάδα, συμπεριλαμβανομένων των εξόδων σούπερ μάρκετ. Και θεωρώ ότι αν δε γίνονται σπατάλες, είναι εφικτό και με λιγότερα χρήματα να την περάσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ το μετράω με την εβδομάδα. Είχε τύχει να περάσω και με 25 ευρώ, είχε τύχει και με 60-70 +. Κατά Μ.Ο., 45 ευρώ την εβδομάδα, συμπεριλαμβανομένων των εξόδων σούπερ μάρκετ. Και θεωρώ ότι αν δε γίνονται σπατάλες, είναι εφικτό και με λιγότερα χρήματα να την περάσει κάποιος.

20-25e την εβδομάδα θέλεις μόνο για το supermarket! Are you kidding me?
Πάντως θεωρώ ότι με ένα 200αρι είσαι ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
20-25e την εβδομάδα θέλεις μόνο για το supermarket! Are you kidding me?

Ε, ναι. Δε σού φτάνουν 20 ευρώ για καφέδες και τσιγάρα (αν καπνίζεις);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ε, ναι. Δε σού φτάνουν 20 ευρώ για καφέδες και τσιγάρα (αν καπνίζεις);

Εδώ εσυ λες ότι την έβγαλες με 25e την εβδομάδα. Δηλαδή όλο σπίτι καθόσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top