Κόστος φοιτητικής ζωής

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
παιδια περασα αθηνα και θελω να μου πειτε ποσα χρηατα την μερα θα ειναι οκ !εννοω για φυσιολογικα πλαισια οχι ολη μερα εξω αλλα ουτε και ολη μερα μεσα...πειτε μου ενδεικτικα εσεις ποσα χαλατε ημερισιως
τοσες σελιδες διαφωνουν να καταληξουν σε ενα ενδεικτικο μηνιαιο ποσο - πραγμα λογικο
το ημερησιο θα ειναι ακομα πιο δυσκολο
ξεκινα πιλοτικα 1-2 μηνες και θα εχεις μια αδρη εικονα του τι χρειαζεσαι
ολο αυτο το θεμα εξαρταται πραγματικα απο το καθε ατομο και τις (οικονομικες) δυνατοτητες του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να υπολογίσεις ένα μηνιαίο ποσό παρά ένα ημερήσιο, γιατί υπάρχουν έξοδα τα οποία δε θα κάνεις κάθε μέρα (π.χ. κάρτα/λογαριασμός κινητού τηλεφώνου), όπως επίσης υπάρχουν κι έξοδα τα οποία θα κάνεις μερικές φορές το χρόνο (λογαριασμοί νερού, ρεύματος κλπ.).

Ενδεικτικά, σας γράφω πώς τα υπολογίζω εγώ. Υπολογίζω το χρηματικό ποσό που παίρνω κάθε μήνα (από το φοιτητικό επίδομα, το μισθό κλπ.). Αφαιρώ κατευθείαν τα στάνταρ έξοδα, τα οποία είναι:
  • ενοίκιο, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται νερό, θέρμανση και internet
  • λογαριασμός κινητού
  • γυμναστήριο
  • κάρτα ΜΜΜ
  • σίτιση στο φοιτητικό εστιατόριο
Κι απλά φροντίζω τα χρήματα που μου μένουν μετά από όλα αυτά να φτάσουν για τα υπόλοιπα αναγκαία και προσωπικά μου έξοδα και ζω αναλόγως. Τα ποσά σκοπίμως δεν τα έβαλα, γιατί δε θα χρησιμεύσουν σε κανέναν, καθώς μένω και σπουδάζω στη Φινλανδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δεν θα πω ότι διαφωνώ με αυτά που λες πλήρως απλά μου φαίνεται ότι έρχεσαι σε αντίθεση με όσα έλεγες παραπάνω. Έτσι, με τη δική σου λογική σέβεσαι τους γονείς σου περνώντας μαθήματα αλλά όχι ξοδεύοντας αλόγιστα αυτά που έτσι και αλλιώς θα σου δίναν. Αν "κωλοβαράς" είσαι άξιος της μοίρας σου ενώ αν όχι είναι υποχρεωμένοι να σε "ταίζουν". (σε ειδαγωγικά οι λέξεις όπως τις χρησιμοποίησες)
Σεβασμός στο κράτος ε? Καλό αυτό θα το λέω και εγώ. Θέλετε να πληρώνετε λιγότερους φόρους? Περάστε μαθήματα...
Το τελευταίο επιχείρημα με τον σχολιασμό των άλλων ούτε που το σχολιάζω.

Στο πρώτο σχόλιο σου απλά να αναφέρω πως ακόμη και αν είσαι σωστός στα μαθήματα και στις σπουδές σου πάλι κανείς δεν τους υποχρεώνει να σε ταίζουν.Το κάνουν όμως απο αγάπη ως γονείς και κυρίως επειδή βλέπουν οτι έχεις σωστή πορεία και θέλουν να σε βοηθήσουν.Σε αντίθετη περίπτωση όμως γιατί να σε στηρίζουν ενω είσαι ενήλικας?Μπορείς να πας να δουλέψεις και να συνεχίσεις να κωλοβαρας αν μπορείς.

Για το κράτος είπα ότι είναι ένδειξη σεβασμού στα λεφτά που ξοδεύει για σένα προσωπικά ώστε να σπουδάζεις δωρεάν.Πού κολλάει η μείωση φόρων?Αν ήσουν σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο και πλήρωνες μπορεί να καταλάβαινες αλλά συνήθως ό,τι είναι δημόσιο και δωρεάν το απαξιώνουμε.

Το τελευταίο που αφήνεις ασχολίαστο είναι από τα πιο βασικά.Μπορείς να το πεις αλλιώς και αξιοπρέπεια.Δε πρόκειται να δώσω δικαίωμα σε κανέναν ... από αυτούς που ψάχνουν να βρουν να σχολιάσουν κάτι αρνητικό να πουν πως δεν περνάω τα μαθήματα.Αφορμή ψάχνουν όλοι αυτοί να πετάξουν την κακία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ο άνθρωπος για να είναι ευτυχισμένος χρειάζεται πολύ λίγα πράγματα, που δεν είναι πράγματα.
Θα σου κανει ο ΑΝΤ1 μηνυση για κλοπη ατακας:P
Σωστος ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ρε κοπελιά μην αγχώνεσαι και μην πολυσκέπτεσαι τα πράγματα. Άσε τα να κυλήσουν ήρεμα. Είναι ίσως η καλύτερη περίοδος της ζωής μας. Είναι κρίμα να τη φορτώσουμε με μη αναγκαίο άγχος. Τι κάνει ο καθηγητής αν θα είναι όρθιος αν δέχεται ερωτήσεις, που να κάτσω. Κατ αρχάς όταν θα σκάσεις μύτη στο αμφιθέατρο το τελευταίο που θα σε νοιάζει θα είναι η συμπεριφορά και το στυλ του προφέσορα. Θα γνωρίσεις με τη μια αρκετό κόσμο θα δικτυωθείς και κόβω το κεφάλι μου ότι το πρώτο εξάμηνο θα το περάσεις περισσότερο εκτός σπιτιού και πανεπιστημίου όπως όλοι οι υπόλοιποι πρωτοετείς. Χαρά θεού είναι η φοιτητική ζωή τουλάχιστον στις αρχές. Κοίτα να είσαι χαρούμενη και φιλική στους γύρω σου και να δεις που θα σαι με το παρεάκι πίσω πίσω να τα λέτε με την ησυχία σας. Και τότε ανάθεμα αν πατήσεις στα πρώτα έδρανα...
Αγαπητε συναδελφε , θα'θελα πολυ να μου πεις τι ειναι για σενα η φοιτητικη ζωη ? :hmm: Πρεπει μεσα στο αμφιθεατρο ,στα τελευταια εδρανα να 'ναι το παρεακι ? Αμα το κανουν ολοι αυτο τοτε η αιθουσα θα μετατραπει σε καφενε !Αυτο το αμφισβητεις ? Μονιμως ακουω την καραμελα οτι η φοιτητικη ζωη ειναι η πιο ξεγνοιαστη περιοδος της ζωης μας.Με τα λεφτα της μαμας και του μπαμπα σαφως και περνας ξεγνοιαστα και ανεμελα φοιτητικα χρονια ! Προσωπικα δεν βιωνω καμμια διαφοροποιηση στη ζωη μου ,με τη μεταβαση μου στο Πανεπιστημιο ! :ermm: Και δεν εχω καθολου αγχος , απλως για ενημερωση ρωταω. Πολυ φιλικα σου εκθετω τις σκεψεις μου και τους προβληματισμους μου χωρις καμμια εριστικη διαθεση. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Μονιμως ακουω την καραμελα οτι η φοιτητικη ζωη ειναι η πιο ξεγνοιαστη περιοδος της ζωης μας.Με τα λεφτα της μαμας και του μπαμπα σαφως και περνας ξεγνοιαστα και ανεμελα φοιτητικα χρονια !

Λόγω οικονομικής κρίσης δεν ξέρω πόσο ξέγνοιαστη περίοδος θα είναι και για τις επόμενες γενιές. Το χθεσινό πάρτυ των 30 χρόνων τελείωσε ...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Αγαπητε συναδελφε , θα'θελα πολυ να μου πεις τι ειναι για σενα η φοιτητικη ζωη ? :hmm: Πρεπει μεσα στο αμφιθεατρο ,στα τελευταια εδρανα να 'ναι το παρεακι ? Αμα το κανουν ολοι αυτο τοτε η αιθουσα θα μετατραπει σε καφενε !Αυτο το αμφισβητεις ? Μονιμως ακουω την καραμελα οτι η φοιτητικη ζωη ειναι η πιο ξεγνοιαστη περιοδος της ζωης μας.Με τα λεφτα της μαμας και του μπαμπα σαφως και περνας ξεγνοιαστα και ανεμελα φοιτητικα χρονια ! Προσωπικα δεν βιωνω καμμια διαφοροποιηση στη ζωη μου ,με τη μεταβαση μου στο Πανεπιστημιο ! :ermm: Και δεν εχω καθολου αγχος , απλως για ενημερωση ρωταω. Πολυ φιλικα σου εκθετω τις σκεψεις μου και τους προβληματισμους μου χωρις καμμια εριστικη διαθεση. :whistle:

Ναι ίσως να παρεξηγήθηκα έτσι που το είπα. Αναφέρομαι προφανώς στο πρώτο διάστημα που όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους καθώς είμαστε όλοι ξένοι μεταξύ ξένων. Όταν λέω φοιτητική ζωή δεν εννοώ καθημερινά ξενύχτια στο DC και στα σκυλάδικα. Εννοώ την επιστήμη της επιλογής ΣΟΥ που θα σπουδάσεις, τα νέα άτομα που θα γνωρίσεις , τις φιλίες που θα κάνεις , τις πλάκες σου το χαβαλέ σου και γενικά τη μετάβαση απ τΟ λύκειο στο πανεπιστήμιο. Και πίστεψε με τα καλά της φοιτητικής ζωής δεν απαιτούν λεφτά. Οπότε δεν εννοώ φοιτητική ζωής με την έννοια του απόλυτου σταρχιδισμού και της μόνιμης κρεπάλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Λόγω οικονομικής κρίσης δεν ξέρω πόσο ξέγνοιαστη περίοδος θα είναι και για τις επόμενες γενιές. Το χθεσινό πάρτυ των 30 χρόνων τελείωσε ...:hmm:
Σε ποιο παρτυ αναφερεσαι nPb ? Το παρτυ της φοιτητικης ζωης η το παρτυ των γενεθλιων σου ? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Σε ποιο παρτυ αναφερεσαι nPb ? Το παρτυ της φοιτητικης ζωης η το παρτυ των γενεθλιων σου ? :whistle:

Το πάρτυ της φοιτητικής ζωής με λεφτά των γονιών, της ανέμελης Ελλάδας με τα δανεικά λεφτά...:hmm:

Ειδάλλως μιλάμε για την υποκρισία της δήθεν ευτυχίας με την παράλληλη φτώχεια. Ανήμερα τα Χριστούγεννα του 2012, έδειχνε η κρατική τηλεόραση ωραίες νέες κοπέλες (ενδεχόμενα φοιτήτριες, μαθήτριες, ...κοκ) που γλεντούσαν σε καλά Αθηναϊκά στέκια, μέσα στα λούσα. Μάλιστα στο ρεπορτάζ έλεγαν ότι περνούσαν τέλεια. Έξω από τα καλά Αθηναϊκά στέκια, υπήρχαν άστεγοι όπου με χαρτοκούτια προσπαθούσαν να σκεπαστούν μέσα στο κρύο του Δεκέμβρη. Ένας εξ' αυτών είπε ότι είχε να φάει 3-4 μέρες. Αυτή ήταν η άλλη Ελλάδα...της ένοχης σιωπής. Δείχνει με το πιο σκληρό τρόπο, τον εκφυλισμό των ανθρώπινων αξιών. Βέβαια και η τηλεόραση έπαιξε το παιχνίδι της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ναι ίσως να παρεξηγήθηκα έτσι που το είπα. Αναφέρομαι προφανώς στο πρώτο διάστημα που όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους καθώς είμαστε όλοι ξένοι μεταξύ ξένων. Όταν λέω φοιτητική ζωή δεν εννοώ καθημερινά ξενύχτια στο DC και στα σκυλάδικα. Εννοώ την επιστήμη της επιλογής ΣΟΥ που θα σπουδάσεις, τα νέα άτομα που θα γνωρίσεις , τις φιλίες που θα κάνεις , τις πλάκες σου το χαβαλέ σου και γενικά τη μετάβαση απ τΟ λύκειο στο πανεπιστήμιο. Και πίστεψε με τα καλά της φοιτητικής ζωής δεν απαιτούν λεφτά. Οπότε δεν εννοώ φοιτητική ζωής με την έννοια του απόλυτου σταρχιδισμού και της μόνιμης κρεπάλης.
Η κραιπαλη γραφεται με αι ! Δεν με πειραζει παντως που το εχεις με ε. Το επιχειρημα σου δε στεκεται και τοσο, οτι δεν απαιτουνται χρηματα για να περναει καλα ενας φοιτητης.Μονο τα συγγραματα να σκεφτει κανεις ποσο κοστιζουν αλλα και τα καθημερινα εξοδα τα οποια δεν ειναι αμελητεα .Καθως και εκεινα τα παιδια,να σκεφτει κανεις, που δεν διαθετουν προσωπικο αυτοκινητο και δεν απολαμβανουν ολα τα υλικα αγαθα που επιθυμουν. ..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Η κραιπαλη γραφεται με αι ! Δεν με πειραζει παντως που το εχεις με ε. Το επιχειρημα σου δε στεκεται και τοσο, οτι δεν απαιτουνται χρηματα για να περναει καλα ενας φοιτητης.Μονο τα συγγραματα να σκεφτει κανεις ποσο κοστιζουν αλλα και τα καθημερινα εξοδα τα οποια δεν ειναι αμελητεα .Καθως και εκεινα τα παιδια,να σκεφτει κανεις, που δεν διαθετουν προσωπικο αυτοκινητο και δεν απολαμβανουν ολα τα υλικα αγαθα που επιθυμουν. ..:hmm:

Δεν με κατάλαβες αλλά δε πειράζει. Αυτό που στην ουσία ήθελα να επισημάνω είναι οτι η φοιτητική ζωή συν τοις αλλοις είναι μια ευκαιρία να περάσεις καλά καθώς υπάρχει μια ανεμελιά (σε πολλα εισαγωγικά) που τελειώνει μόλις αναγκαστείς να βγεις στην αγορά εργασίας. Και ξαναλέω δεν εννοώ σταρχιδισμό...

Off : Αλήθεια με τα κομματάκια τα κατάφερες τελικά? Σου είχα στείλει pm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν με κατάλαβες αλλά δε πειράζει. Αυτό που στην ουσία ήθελα να επισημάνω είναι οτι η φοιτητική ζωή συν τοις αλλοις είναι μια ευκαιρία να περάσεις καλά καθώς υπάρχει μια ανεμελιά (σε πολλα εισαγωγικά) που τελειώνει μόλις αναγκαστείς να βγεις στην αγορά εργασίας. Και ξαναλέω δεν εννοώ σταρχιδισμό...

Off : Αλήθεια με τα κομματάκια τα κατάφερες τελικά? Σου είχα στείλει pm
Δεν ειναι για ολους τους ανθρωπους ,ανεμελη και ξεγνοιαστη ουτε η νηπιαγωγικη ουτε η σχολικη ουτε η φοιτητικη ζωη.Μεχρι να βγουμε στην αγορα εργασιας δηλαδη τι κανουμε ? ''Χαλαρωνουμε ''και απολαμβανουμε την οικονομικη στηριξη απ'τους γονεις μας για τεσσερα εως εξι χρονια τουλαχιστον.Και αν στο μεταξυ αιφνης ,ανατραπουν τα δεδομενα και οι γονεις φυγουν απ'το προσκηνιο,και παραλληλα η πορτα της αγορας εργασιας ειναι ερμητικα κλειστη, θα ειναι εξισου ανεμελη και ξεγνοιαστη η φοιτητικη ζωη ,οπως και τωρα ; Τι λες και εσυ ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Δεν ειναι για ολους τους ανθρωπους ,ανεμελη και ξεγνοιαστη ουτε η νηπιαγωγικη ουτε η σχολικη ουτε η φοιτητικη ζωη.Μεχρι να βγουμε στην αγορα εργασιας δηλαδη τι κανουμε ? ''Χαλαρωνουμε ''και απολαμβανουμε την οικονομικη στηριξη απ'τους γονεις μας για τεσσερα εως εξι χρονια τουλαχιστον.Και αν στο μεταξυ αιφνης ,ανατραπουν τα δεδομενα και οι γονεις φυγουν απ'το προσκηνιο,και παραλληλα η πορτα της αγορας εργασιας ειναι ερμητικα κλειστη, θα ειναι εξισου ανεμελη και ξεγνοιαστη η φοιτητικη ζωη ,οπως και τωρα ; Τι λες και εσυ ; :worry:

Eίναι σωστό που σε προβληματίζει η μαύρη πραγματικότητα του 2013 και καλά κάνεις αλλά πρέπει να έχουμε θετική σκέψη. Και προτίστως να είμαστε χαρούμενοι και να περνάμε καλά. Για μένα το πανεπιστήμιο και η φοιτητική ζωή είναι αυτό που λέμε το τερπνόν μετά του ωφελίμου. Δε θεωρώ πως το να είμαστε στην τσίτα συνέχεια βελτιώνει τα πράγματα. Ακόμα και χρήματα να μην υπάρχουν μπορείς να περάσεις καλά, εκτελώντας παράλληλα τις υποχρεώσεις σου στη σχολή. Δε μίλησα για χαλαρουίτα και οικονομική αφαίμαξη γονέων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Δεν ειναι για ολους τους ανθρωπους ,ανεμελη και ξεγνοιαστη ουτε η νηπιαγωγικη ουτε η σχολικη ουτε η φοιτητικη ζωη.Μεχρι να βγουμε στην αγορα εργασιας δηλαδη τι κανουμε ? ''Χαλαρωνουμε ''και απολαμβανουμε την οικονομικη στηριξη απ'τους γονεις μας για τεσσερα εως εξι χρονια τουλαχιστον.Και αν στο μεταξυ αιφνης ,ανατραπουν τα δεδομενα και οι γονεις φυγουν απ'το προσκηνιο,και παραλληλα η πορτα της αγορας εργασιας ειναι ερμητικα κλειστη, θα ειναι εξισου ανεμελη και ξεγνοιαστη η φοιτητικη ζωη ,οπως και τωρα ; Τι λες και εσυ ; :worry:
ποιος ο λογος να συζητας για τη συμπεριφορα του καθενος ενω πρωτα πρωτα αποδεχεσαι τις ενδεχομενες διαφορες στις ζωες τους;
και το τι κανει ο καθενας επαφιεται στη δικη του βουληση, σωστα;
και δε νομιζω να ειναι ακριβως αυτο το περιεχομενο των λεγομενων του musEditor.

(και κατι μου λεει οτι το θεμα θα ειναι κλειστο για καθαρισμο:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Το πάρτυ της φοιτητικής ζωής με λεφτά των γονιών, της ανέμελης Ελλάδας με τα δανεικά λεφτά...:hmm:

Ειδάλλως μιλάμε για την υποκρισία της δήθεν ευτυχίας με την παράλληλη φτώχεια. Ανήμερα τα Χριστούγεννα του 2012, έδειχνε η κρατική τηλεόραση ωραίες νέες κοπέλες (ενδεχόμενα φοιτήτριες, μαθήτριες, ...κοκ) που γλεντούσαν σε καλά Αθηναϊκά στέκια, μέσα στα λούσα. Μάλιστα στο ρεπορτάζ έλεγαν ότι περνούσαν τέλεια. Έξω από τα καλά Αθηναϊκά στέκια, υπήρχαν άστεγοι όπου με χαρτοκούτια προσπαθούσαν να σκεπαστούν μέσα στο κρύο του Δεκέμβρη. Ένας εξ' αυτών είπε ότι είχε να φάει 3-4 μέρες. Αυτή ήταν η άλλη Ελλάδα...της ένοχης σιωπής. Δείχνει με το πιο σκληρό τρόπο, τον εκφυλισμό των ανθρώπινων αξιών. Βέβαια και η τηλεόραση έπαιξε το παιχνίδι της.
Αυτη ειναι η αληθεια ,οπως μας την περιεγραψες ,ωμη και ζοφερη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detp

Νεοφερμένος

Ο Detp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ανδόρρα (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Το πάρτυ της φοιτητικής ζωής με λεφτά των γονιών, της ανέμελης Ελλάδας με τα δανεικά λεφτά...:hmm:

Ειδάλλως μιλάμε για την υποκρισία της δήθεν ευτυχίας με την παράλληλη φτώχεια. Ανήμερα τα Χριστούγεννα του 2012, έδειχνε η κρατική τηλεόραση ωραίες νέες κοπέλες (ενδεχόμενα φοιτήτριες, μαθήτριες, ...κοκ) που γλεντούσαν σε καλά Αθηναϊκά στέκια, μέσα στα λούσα. Μάλιστα στο ρεπορτάζ έλεγαν ότι περνούσαν τέλεια. Έξω από τα καλά Αθηναϊκά στέκια, υπήρχαν άστεγοι όπου με χαρτοκούτια προσπαθούσαν να σκεπαστούν μέσα στο κρύο του Δεκέμβρη. Ένας εξ' αυτών είπε ότι είχε να φάει 3-4 μέρες. Αυτή ήταν η άλλη Ελλάδα...της ένοχης σιωπής. Δείχνει με το πιο σκληρό τρόπο, τον εκφυλισμό των ανθρώπινων αξιών. Βέβαια και η τηλεόραση έπαιξε το παιχνίδι της.

Δεν ξέρω γιατί χρησιμοποιείς αόριστο. Τα ίδια ρεπορτάζ θα παίξουν και τα Χριστούγεννα του 2013, του 14 και πάει λέγοντας.
Είμαι πεπεισμένος ότι η σαπίλα της νοοτροπίας του Ελληνα είναι πολύ σκληρή για να γκρεμιστεί με την οικονομική κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
ποιος ο λογος να συζητας για τη συμπεριφορα του καθενος ενω πρωτα πρωτα αποδεχεσαι τις ενδεχομενες διαφορες στις ζωες τους;
και το τι κανει ο καθενας επαφιεται στη δικη του βουληση, σωστα;
και δε νομιζω να ειναι ακριβως αυτο το περιεχομενο των λεγομενων του musEditor.

(και κατι μου λεει οτι το θεμα θα ειναι κλειστο για καθαρισμο:/:)
Ναι, ξερω οτι ειμαστε :offtopic:,αλλα εγω συζηταω με τον συναδελφο μου και ανταλασσουμε ηρεμα τις αποψεις μας ,οπως παντα ! :D Εσυ,εχεις αποψη για το θεμα η απλως κανεις μονο κριτικη ? Θα ηταν καλυτερα να μας γραψεις και εσυ την κοσμοθεωρια σου ελευθερα και αβιαστα.

Δεν ξέρω γιατί χρησιμοποιείς αόριστο. Τα ίδια ρεπορτάζ θα παίξουν και τα Χριστούγεννα του 2013, του 14 και πάει λέγοντας.
Είμαι πεπεισμένος ότι η σαπίλα της νοοτροπίας του Ελληνα είναι πολύ σκληρή για να γκρεμιστεί με την οικονομική κρίση.
Ετσι ακριβως ειναι Detp.Τιποτα δεν θα αλλαξει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Ναι, ξερω οτι ειμαστε :offtopic:,αλλα εγω συζηταω με τον συναδελφο μου και ανταλασσουμε ηρεμα τις αποψεις μας ,οπως παντα ! :D Εσυ,εχεις αποψη για το θεμα η απλως κανεις μονο κριτικη ? Θα ηταν καλυτερα να μας γραψεις και εσυ την κοσμοθεωρια σου ελευθερα και αβιαστα.
μα μολις το εκανα (χωρις να ασκω κριτικη)
οι προοπτικες του καθενος εξαρτωνται απο τους διαφορους παραγοντες στη ζωη του.και να περιγραφει καποιος την κατασταση της οικονομιας δεν ειναι αρκετος λογος για μενα ωστε να εχουμε ολοι την ιδια αντιμετωπιση της πραγματικοτητας "Δεν ειναι για ολους τους ανθρωπους ,ανεμελη και ξεγνοιαστη ουτε η νηπιαγωγικη ουτε η σχολικη ουτε η φοιτητικη ζωη.Μεχρι να βγουμε στην αγορα εργασιας δηλαδη τι κανουμε" οπως το περιεγραψες. επειδη ειδα τον ερωτηματικο τονο σου πολυ απλα απαντησα πως κανενας δεν σου επιβαλλει να κανεις κατι συγκεκριμενο. ποσο μαλλον ο museditor που μου φανηκε οτι ηθελε να σου πει να χαλαρωσεις για καποια λεπτα και να δεις λιγο πιο αισιοδοξα τα πραγματα. μια αλλη προταση αντιμετωπισης της φοιτητικης ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πληρώνει ενοίκιο γύρω στα 300€, πόσα € παραπάνω πιστεύετε ότι του χρειάζονται για να είναι οκ, δηλαδή να μην του λείψει τίποτα κτλ κτλ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος πληρώνει ενοίκιο γύρω στα 300€, πόσα € παραπάνω πιστεύετε ότι του χρειάζονται για να είναι οκ, δηλαδή να μην του λείψει τίποτα κτλ κτλ; :hmm:
extra γυρω στα 500 αν εχει λογαριασμους, κοινοχρηστα, φυσικο αεριο κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top