Κόστος φοιτητικής ζωής

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Στην πολυκατοικία του αδερφού μου έβαλαν φέτος φυσικό αέριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Στην πολυκατοικία του αδερφού μου έβαλαν φέτος φυσικό αέριο.

και ποσο πληρωνει περιπου? ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
και ποσο πληρωνει περιπου? ξερεις?
Ακριβώς όχι. Του ήρθαν όμως αρκετά λεφτά μαζεμμένα, φαντάζομαι πως έπρεπε να πληρώσει και το μερίδιό του για την εγκατάσταση. Αν μάθω κάτι περισσότερο, θα σου πώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
φυσικό αέριο μια φορά το χρόνο δεν πληρώνεις όλα μάζι??? δεν έχω ιδέα για αυτό ρωτάω, ακόμη ήμαστε άνθρωποι των σπηλαίων σε αυτή την οικοδομή, έχουμε πετρέλαιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
φυσικό αέριο μια φορά το χρόνο δεν πληρώνεις όλα μάζι??? δεν έχω ιδέα για αυτό ρωτάω, ακόμη ήμαστε άνθρωποι των σπηλαίων σε αυτή την οικοδομή, έχουμε πετρέλαιο!
Και στον αδερφό μου μαζεμμένα του ήρθαν. Και εκεί είχαν πετρέλαιο αρχικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγω νομιζω συμφερει να εχεις ενα Inverter..εμεις στο σπιτι εκτος του καλοριφερ που καει πετρελαιο ( αλλοι σπηλαιανθρωποι :P) εχουμε και τετοιο και το χειμωνα θα μπορουσα να πω οτι ζεσταινει ικανοποητικα το σπιτι...δηλαδη ενα μικρο σπιτακι 50 τμ για παραδειγμα θα το ζεσταινει πολυ καλα...και δεν ειναι και πολυ ακριβο..δηλαδη γλιτωνουμε πολλα λεφτα απο το πετρελαιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Εγω εχω ατομικο αεριο,πιο φθηνο απο πετρελαιο και προτιμοτερο απο θερμοπομπους,κλιματιστικο κτλ. που δεν τα εμπιστευομαι απολυτα για θερμανση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
κλιματιστικό είναι αυτό?
επίσης πολύ στη μόδα έχουν βγει και οι σόμπες ξυλόσομπες κλπ έχουν βγει και ωραία σχέδια, μη πάει το μυαλό σας σε αυτά που είχαν οι γιαγιάδες μας, και είναι και γουστόζικες κατά κάποιο τρόπο..εμείς έχουμε βάλει στο χωριό με σωλήνες να μεταφέρει το ζεστό αέρα σε όλα τα δωμάτια και κάνει καλή δουλίτσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
κλιματιστικό είναι αυτό?
επίσης πολύ στη μόδα έχουν βγει και οι σόμπες ξυλόσομπες κλπ έχουν βγει και ωραία σχέδια, μη πάει το μυαλό σας σε αυτά που είχαν οι γιαγιάδες μας, και είναι και γουστόζικες κατά κάποιο τρόπο..εμείς έχουμε βάλει στο χωριό με σωλήνες να μεταφέρει το ζεστό αέρα σε όλα τα δωμάτια και κάνει καλή δουλίτσα...

ναι να χουμε να κουβαλαμε και ξυλα :P αυτο μας μαρανε :P ναι κλιματιστικο ειναι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Γιατί βρε είναι γουτσου γουτσου χαχαχαχαχαχαχαχαχα και έχει σομπίτσες απλές χωρίς ξύλα :P και αυτό που κάναμε με τους σωλήνες γίνεται και σε τζάκι, αν έχει κάποιος, γιατί ξέρω πολλούς που ανάβουν μόνο το τζάκι αλλά ζεσταίνει πχ μόνο το σαλόνι, και αναγκαστικά την βγάζουν εκεί όλη μέρα γιατί τα άλλα δωμάτια είναι παγωμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Καλό είναι να αποφύγετε δωμάτια σε πολυκατοικίες με κεντρική θέρμανση. Και ελάχιστο πετρέλαιο να καίς κάτω απο 50e δεν πέφτουν τα κοινόχρηστα, ειδικά τον χειμώνα

Το δικό μου είναι 37 τ.μ, κλιματιστικό για ψύξη - θέρμανση, έρχεται αρκετά οικονομικά εξάλου σε γκαρσονιές το καλοριφέρ νομίζω είναι περιττό. Το κλιματιστικό για μικρούς χώρους αρκεί.

Όσο για τα έξοδα, έχω ένα κακό ελάττωμα να βγάζω λεφτά απο το ΑΤΜ και να μη κοιτάω το υπόλοιπο, θέλω να έχω την αίσθηση οτι θα βγάζω συνέχεια και το υπόλοιπο δεν θα τελιώσει ποτέ... Φυσικά έχω ξεμείνει 2-3 φορές χωρίς φράγκο, το αποκορύφωμα αρχές Ιουλίου φέτος που θα έφευγα εκείνη τη μέρα, είχα ξεμείνει και πάω να βγάλω λεφτά για το εισητήριο και το υπόλοιπο ήταν 2,47 ευρώ.
Η Αθήνα είναι ακριβή... δεν φταίει ο φοιτητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν για το κόστος της φοιτητικής ζωής στη Θεσσαλονίκη σε περίπτωση που κάποιος γίνει δεκτός στις φοιτητικές εστίες. Εφόσον το θέμα της κατοικίας λύνεται, προκύπτουν άλλα θέματα όπως η τροφή, οι συγκοινωνίες κλπ. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο ποσό που πληρώνουν οι φοιτητές στις εστίες και αν ναι δε είναι παράνομο?Επιπλέον το θέμα της τροφής καλύπτεται από την δωρεάν σίτιση του πανεπιστημίου(την οποία μπορεί να έχει κάποιος αν αποκτήσει ειδική ταυτότητα δωρεάν σίτισης?) ή θα χρειαστεί να ξοδεύει κανείς παραπάνω χρήματα για να καλυφθούν οι ανάγκες(για τις οποίες μιλάμε πάντα ότι είναι σε normal επίπεδο). Για τις συγκοινωνίες πόσα θα χρειαστεί να ξοδεύει κανείς, αν χρειαστεί? Και αν χρειαστεί υπάρχει κάρτα φοιτητών για μειωμένο εισιτήριο?Και αν ναι πόσα μειώνει?
Λοιπόν λαμβάνοντας όλα υπ'όψιν, όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν είμαι και πολύ των εξόδων(clubs, μπουζούκια δε ξέρω και 'γώ τι), πόσα λέτε πως βγαίνει η σούμα μηνιαίως? Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)
Υ.Γ. Έχω έναν ολόκληρο χρόνο να τα σκεφτώ αυτά, αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να έχω μια ιδέα από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν για το κόστος της φοιτητικής ζωής στη Θεσσαλονίκη σε περίπτωση που κάποιος γίνει δεκτός στις φοιτητικές εστίες. Εφόσον το θέμα της κατοικίας λύνεται, προκύπτουν άλλα θέματα όπως η τροφή, οι συγκοινωνίες κλπ. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο ποσό που πληρώνουν οι φοιτητές στις εστίες και αν ναι δε είναι παράνομο?Επιπλέον το θέμα της τροφής καλύπτεται από την δωρεάν σίτιση του πανεπιστημίου(την οποία μπορεί να έχει κάποιος αν αποκτήσει ειδική ταυτότητα δωρεάν σίτισης?) ή θα χρειαστεί να ξοδεύει κανείς παραπάνω χρήματα για να καλυφθούν οι ανάγκες(για τις οποίες μιλάμε πάντα ότι είναι σε normal επίπεδο). Για τις συγκοινωνίες πόσα θα χρειαστεί να ξοδεύει κανείς, αν χρειαστεί? Και αν χρειαστεί υπάρχει κάρτα φοιτητών για μειωμένο εισιτήριο?Και αν ναι πόσα μειώνει?
Λοιπόν λαμβάνοντας όλα υπ'όψιν, όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν είμαι και πολύ των εξόδων(clubs, μπουζούκια δε ξέρω και 'γώ τι), πόσα λέτε πως βγαίνει η σούμα μηνιαίως? Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)
Υ.Γ. Έχω έναν ολόκληρο χρόνο να τα σκεφτώ αυτά, αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να έχω μια ιδέα από τώρα.
Μην ποντάρεις σε εστίες. Σκληρός ανταγωνισμός.

Κατά τα λοιπά τα έξοδα εξαρτώνται από σένα. Ασκητική ζωή ίσον χαμηλά, χλιδάτη ίσον αυξημένα. Υπολόγισε στο εύρος 500- 1000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν για το κόστος της φοιτητικής ζωής στη Θεσσαλονίκη σε περίπτωση που κάποιος γίνει δεκτός στις φοιτητικές εστίες. Εφόσον το θέμα της κατοικίας λύνεται, προκύπτουν άλλα θέματα όπως η τροφή, οι συγκοινωνίες κλπ. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο ποσό που πληρώνουν οι φοιτητές στις εστίες και αν ναι δε είναι παράνομο?Επιπλέον το θέμα της τροφής καλύπτεται από την δωρεάν σίτιση του πανεπιστημίου(την οποία μπορεί να έχει κάποιος αν αποκτήσει ειδική ταυτότητα δωρεάν σίτισης?) ή θα χρειαστεί να ξοδεύει κανείς παραπάνω χρήματα για να καλυφθούν οι ανάγκες(για τις οποίες μιλάμε πάντα ότι είναι σε normal επίπεδο). Για τις συγκοινωνίες πόσα θα χρειαστεί να ξοδεύει κανείς, αν χρειαστεί? Και αν χρειαστεί υπάρχει κάρτα φοιτητών για μειωμένο εισιτήριο?Και αν ναι πόσα μειώνει?
Λοιπόν λαμβάνοντας όλα υπ'όψιν, όπως επίσης και το γεγονός ότι δεν είμαι και πολύ των εξόδων(clubs, μπουζούκια δε ξέρω και 'γώ τι), πόσα λέτε πως βγαίνει η σούμα μηνιαίως? Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)
Υ.Γ. Έχω έναν ολόκληρο χρόνο να τα σκεφτώ αυτά, αλλά πιστεύω πως είναι καλύτερα να έχω μια ιδέα από τώρα.

Γεια σου. :)
Αρχικά να σου πω ότι ο ανταγωνισμός για τις εστίες είναι τεράστιος, και απ'όσο ξέρω το "σπίτι" το κρατάς 1 χρόνο αρχικά και έπειτα πρέπει να κάνεις πάλι τα χαρτιά σου και αν γίνεις πάλι δεκτός έτσι το κρατάς και 2η χρονιά κοκ. Τουλάχιστον Γιάννενα αυτό ισχύει.
Τώρα το χρήμα για να ζεις κτλ, πιστεύω πως δύσκολα θα ήταν πάνω από 250ευρώ. Πράγματι πληρώνεις κάτι ψιλό (<100ευρώ) για τα όποια έξοδα της εστίας που δεν γνωρίζω.
Όσον αφορά τη σίτιση. Αν εννοείς το ΑΠΘ, στη λέσχη του μπαίνει και ο κάθε πικραμένος που σημαίνει ότι ούτε καν κοιτάνε ποιος μπαίνει και φυσικά είναι τσάμπα (μέχρι τώρα τουλ.).
Το φοιτητικό εισιτήριο στη Θεσσαλονίκη (με την επίδειξη πάσο) είναι 40λεπτά και αν πάρεις μηνιαία κάρτα άπειρων επιβιβάσεων κοστίζει 15ευρώ(συμφέρει πολύ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γεια σου. :)
Αρχικά να σου πω ότι ο ανταγωνισμός για τις εστίες είναι τεράστιος, και απ'όσο ξέρω το "σπίτι" το κρατάς 1 χρόνο αρχικά και έπειτα πρέπει να κάνεις πάλι τα χαρτιά σου και αν γίνεις πάλι δεκτός έτσι το κρατάς και 2η χρονιά κοκ. Τουλάχιστον Γιάννενα αυτό ισχύει.
Τώρα το χρήμα για να ζεις κτλ, πιστεύω πως δύσκολα θα ήταν πάνω από 250ευρώ. Πράγματι πληρώνεις κάτι ψιλό (<100ευρώ) για τα όποια έξοδα της εστίας που δεν γνωρίζω.
Όσον αφορά τη σίτιση. Αν εννοείς το ΑΠΘ, στη λέσχη του μπαίνει και ο κάθε πικραμένος που σημαίνει ότι ούτε καν κοιτάνε ποιος μπαίνει και φυσικά είναι τσάμπα (μέχρι τώρα τουλ.).
Το φοιτητικό εισιτήριο στη Θεσσαλονίκη (με την επίδειξη πάσο) είναι 40λεπτά και αν πάρεις μηνιαία κάρτα άπειρων επιβιβάσεων κοστίζει 15ευρώ(συμφέρει πολύ).
Φαντάζομαι ότι ο ανταγωνισμός θα είναι τεράστιος, ειδικά αν σκεφτεί κανείς την οικονομική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η κοινωνία, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γίνεται σκοτωμός για τις εστίες, αλλά θέλω να πιστεύω(απελπισμένα θα έλεγα) πως έχω σημαντικές πιθανότητες για μια θέση σ'αυτές γιατί νομίζω πως πληρώ αρκετά από τα κριτήρια που χρειάζονται για να μπει κανείς. Η μόνη ελπίδα μου είναι οι εστίες αλλιώς η εναλλακτική είναι να κοιμάμαι σε χαρτόκουτο.:P Anyway
Πραγματικά, πληρώνεις στην εστία?Εννοώ, μηνιαίως κάτι σαν νοίκι ή για επισκευές και τέτοια?Γιατί αν είναι σαν νοίκι σε ποίον το δίνει κανείς? Και δεν υπάρχει ο κίνδυνος κατάχρησης αυτών των χρημάτων?
Για τη σίτιση, κατάλαβα...μπάτε σκύλοι αλέστε η κατάσταση.:hmm:
Τώρα, μπορείς να μου πεις για παράδειγμα που μπορεί να ξοδευτούν 250 ευρώ και κάτω στο ιδανικό σενάριο του να γίνω δεκτός στις εστίες?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πραγματικά, πληρώνεις στην εστία?Εννοώ, μηνιαίως κάτι σαν νοίκι ή για επισκευές και τέτοια?Γιατί αν είναι σαν νοίκι σε ποίον το δίνει κανείς? Και δεν υπάρχει ο κίνδυνος κατάχρησης αυτών των χρημάτων?
Για τη σίτιση, κατάλαβα...μπάτε σκύλοι αλέστε η κατάσταση.:hmm:
Τώρα, μπορείς να μου πεις για παράδειγμα που μπορεί να ξοδευτούν 250 ευρώ και κάτω στο ιδανικό σενάριο του να γίνω δεκτός στις εστίες?:)
Δεν γνωρίζω περισσότερα για τις εστίες. Νομίζω ότι τα λεφτά πάνε κάτι σαν κοινόχρηστα, ίντερνετ, νερό, ρεύμα και τέτοιου είδους θέματα.
Για κατάχρηση δεν γνωρίζω -ελπίζω να μην γίνεται :P-.
Τώρα, στα 250. Ας πούμε πως βγαίνουν τα δικά μου. Περίπου 40ευρώ εισιτήρια αστικού, 90ευρώ εισιτήρια κτελ (πάω και 2 φορές το μήνα θπίτι μου:P). Με τα υπόλοιπα 120 ζω την καθημερινότητα με φαγητό, εξόδους κτλ κτλ.
Αλλά αυτά ισχύουν για μένα. Εσύ μπορεί να μην πηγαίνεις συχνά στο πατρικό σου, να είσαι πιο οικονόμος κτλ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω περισσότερα για τις εστίες. Νομίζω ότι τα λεφτά πάνε κάτι σαν κοινόχρηστα, ίντερνετ, νερό, ρεύμα και τέτοιου είδους θέματα.
Για κατάχρηση δεν γνωρίζω -ελπίζω να μην γίνεται :P-.
Τώρα, στα 250. Ας πούμε πως βγαίνουν τα δικά μου. Περίπου 40ευρώ εισιτήρια αστικού, 90ευρώ εισιτήρια κτελ (πάω και 2 φορές το μήνα θπίτι μου:P). Με τα υπόλοιπα 120 ζω την καθημερινότητα με φαγητό, εξόδους κτλ κτλ.
Αλλά αυτά ισχύουν για μένα. Εσύ μπορεί να μην πηγαίνεις συχνά στο πατρικό σου, να είσαι πιο οικονόμος κτλ. ;)
Ok, σ'ευχαριστώ πολύ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
χμ αναλογα το χαρακτηρα και φυσικα το φυλο...οι γυναικεσ ξοδευουμε αντικειμενικα πιο πολλα..αλλα αν υπολογισουμε λογικα και το γεγονοσ οτι ειμαστε εν μεσω κρισησ εχουμε:

ενοικιο 250
λογαριασμοι 200
φαγητο και αλλεσ αναγκεσ 300-400
συνολο:750-850Ε με οικονομια γιατι δεν ειναι αναγκη να ξυριζουμε και να πιεζουμε τουσ γονεισ για λεφτα τωρα που τα πραγματα ειναι ασχημα στην οικονομια τουλαχιστον!!!!!!!
παντωσ θεωρω πολυ τυχερα τα παιδια που εχουν την σχολη που θελουν στην πολη τουσ και σπουδαζουν εκει...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
χμ αναλογα το χαρακτηρα και φυσικα το φυλο...οι γυναικεσ ξοδευουμε αντικειμενικα πιο πολλα..αλλα αν υπολογισουμε λογικα και το γεγονοσ οτι ειμαστε εν μεσω κρισησ εχουμε:

ενοικιο 250
λογαριασμοι 200
φαγητο και αλλεσ αναγκεσ 300-400
συνολο:750-850Ε με οικονομια γιατι δεν ειναι αναγκη να ξυριζουμε και να πιεζουμε τουσ γονεισ για λεφτα τωρα που τα πραγματα ειναι ασχημα στην οικονομια τουλαχιστον!!!!!!!
παντωσ θεωρω πολυ τυχερα τα παιδια που εχουν την σχολη που θελουν στην πολη τουσ και σπουδαζουν εκει...:D
Λογαριασμοί 200 ευρώ το μήνα μου φαίνονται πολλά. Νερό έρχεται κάθε 3 μήνες και είναι και λίγα, ΔΕΗ(-ΟΤΕ) έρχονται κάθε 2 μήνες. Άρα σε κάθε μήνα αντιστοιχούν λιγότερα. Πιστεύω αν κάποιος κάνει πολλή οικονομία γιατί δεν έχει την άνεση, με 500-600Ε μπορεί να τη βγάλει, αν έχει σπίτι 250Ε και οι λογαριασμοί το μήνα περίπου 100Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Είναι και τα κοινόχρηστα (αν μένεις σε πολυκατοικία), που τον χειμώνα είναι περισσότερα λόγω πετρελαίου ή θέρμανσης ( αν χρησιμοποιείς κάτι άλλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top