Κόστος φοιτητικής ζωής

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Οχι ρε αξα μου.Ολα ειναι κομπλε σε κατασταση.

Εγω αυτα που ειδα αυτα λεω .Πχ https://www.aggeliopolis.gr/anatolik..._25t_m__KABALA__7692__11035776.htm?ca=5_s&w=1 ουτε ντουζιερα δεν εχει.Δεν ειπα οτι ολα ειναι χαλια αλλα μερικα εχουν τα μαυρα τους τα χαλια σιγουρα θα υπαρχουν και πολλη καλα αλλα δεν τα ειδα εγω.Συν οτι αρκετα δεν εχουν ατομικη θερμανση διοτι το χειμωνα που περασε πολλες πολυκατικιες δεν εβαλαν πετρελαιο γιατι οι κατοικοι δεν μπορουσαν να συνενοηθουν.Εσυ βρηκες σπιτι στην καβαλα η δεν μας ηρθες ακομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

μαρία_πικραλίδα

Νεοφερμένος

Η μαρία_πικραλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
περασα φετος θεσσαλονικη και βρηκα γκαρσονιερα με 150 ευρω,ολα καινουργια και καθαρα ειναι μεσα επειδη εμενε η κορη του ενοικιαστη,γενικα αμα ψαξεις στην θεσσαλονικη βρησκεις,ειδικα μέσα σεπτεμβρη που οι τιμες πεφτουν..στους δρομους οπου και να κοιταξεις εχει ενοικιαστηρια και ακρηβα και φθηνα..αλλα ειναι θεσσαλονικη..εχω ακουσει για αλλες περιοχες που ειναι πολυ ακριβες π.χ. γιαννενα.. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Ειμαι ηδη 10 μερες μονη μου στον Πειραια και παρακολουθω τα λεφτακια να "φευγουν σαν ατμος". :worry:
Βεβαια πηρα "προμηθειες" σε κρεατα, μπαχαρικα, μακαρονια, ρυζι, οσπρια και αλλα τροφιμα μακρας διαρκειας.
Και παλι ομως τα χρηματα φαινεται να εξαυλωνονται.
Τι δεν παει καλα?
Πως πρεπει ενας φοιτητης να διαχειριζεται τα χρηματα του?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
και γω την ιδια απορια εχω...πιστευω τον πρωτο καιρο μεχρι να προσαρμοστουμε θα εχουμε ενα θεμα δηλαδη μπορει να βρεθουμε στην κατασταση:μου τελειωσαν ολα τα λεφτα και εχει ακομα 12 ο μηνας:eek:...αλλα πιστευω πως με το καιρο θα μαθουμε να διαχειριζομαστε(πιστευω)...αλλα βεβαια οσα περισοοτερα λεφτα εχει καποιος τοσο μικροτερο προβλημα πιστευω θα χει αν και αυτο δεν ειναι απολυτο(μπορει να σκορπαει τα λεφτα καθε βραδυ στα μπουζουκια:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Ένας καλός τρόπος, που τον προσπαθώ και εγώ αλλά δεν «μου βγαίνει» πάντα, είναι να διαιρέσεις τα χρήματα του μήνα σου δια του 30 (μέρες του μήνα), και να προσπαθήσεις -όσο αυτό είναι εφικτό- να ξοδεύεις μόνο αυτά την ημέρα. Τώρα, αν κάποια φορά χρειαστεί να ξοδέψεις κάτι παραπάνω, την επόμενη θα προσπαθήσεις να ξοδέψεις λιγότερα. Η αλήθεια είναι πως στην Αθήνα τα πράγματα είναι πολύ πιο ακριβά απ' ότι στην επαρχία. (Εγώ μένω Αθήνα αλλά πέρασα επαρχία και βλέπω μεγάαααλες διαφορές). Αν ψάξεις όμως θα βρεις «στέκια» με οικονομικές τιμές.
Επίσης, αν καπνίζεις, κόψ' το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Εγω αν μεινω σε δωματιο ξενοδοχειου με ενα αλλο παιδι.Θα πληρωνουμε 280 ευρω μισο μισο δηλαδη 140 ευρω μονο.Και θα εχω χαρτζιλικι κανα 100ευρω τον μηνα.Οποτε συνολο 240 ευρω :) μιας και θα εχω και σιτιση στην εστια! εκτος βεβαια και αν καταφερω και μπω στην εστια οποτε κομπλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Εγώ, βρήκα μια άνετη γκαρσονιέρα, περίπου 35 - 40 τ.μ. (2 χώροι + κουζίνα + μπάνιο), διαμπερή, επιπλωμένη με τα πάντα, πάνω στην παραλία (50 μ. από τη θάλασσα), στον 4ο όροφο μιας πολυκατοικίας (χωρίς κοινόχρηστα) μόνο 200 euro. Για θέρμανση έχει air-condition, οπότε πιστεύω πως θα μπορώ να το «ελέγχω». Την ΔΕΗ θα μου την πληρώνει η θεία μου από την Αθήνα, οπότε πιστεύω πως με 150 - 200 euro το μήνα «χαρτζιλίκι» θα μπορώ να ανταπεξέρχομαι. Θα κάνω και αίτηση για τη σίτιση στη Λέσχη, οπότε ok.
Σύνολο, πιστεύω θα χρειάζομαι 400 euro το μήνα (200 ενοίκιο + 200 προσωπικά έξοδα). Στο Παν/μίο πηγαίνω με τα πόδια (1.800 μ + 1.800 επιστροφή = 3,5 km την ημέρα). Κάνω και γυμναστική!!!!! Δεν καπνίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η ζωή στην Καλαμάτα είναι αρκετά φτηνή, οπότε τα 200 euro χαρτζιλίκι ίσως να μου φτάνει και για ενάμιση μήνα.:clapup::clapup::thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Εγώ, βρήκα μια άνετη γκαρσονιέρα, περίπου 35 - 40 τ.μ. (2 χώροι + κουζίνα + μπάνιο), διαμπερή, επιπλωμένη με τα πάντα, πάνω στην παραλία (50 μ. από τη θάλασσα), στον 4ο όροφο μιας πολυκατοικίας (χωρίς κοινόχρηστα) μόνο 200 euro. Για θέρμανση έχει air-condition, οπότε πιστεύω πως θα μπορώ να το «ελέγχω». Την ΔΕΗ θα μου την πληρώνει η θεία μου από την Αθήνα, οπότε πιστεύω πως με 150 - 200 euro το μήνα «χαρτζιλίκι» θα μπορώ να ανταπεξέρχομαι. Θα κάνω και αίτηση για τη σίτιση στη Λέσχη, οπότε ok.
Σύνολο, πιστεύω θα χρειάζομαι 400 euro το μήνα (200 ενοίκιο + 200 προσωπικά έξοδα). Στο Παν/μίο πηγαίνω με τα πόδια (1.800 μ + 1.800 επιστροφή = 3,5 km την ημέρα). Κάνω και γυμναστική!!!!! Δεν καπνίζω....
μια χαρα εισαι;)...και απο θερμανση δεν πιστευω να εχεις σημαντικο προβλημα στην καλαματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως είναι ζεστή πόλη. Απ' ότι έχω μάθει, πολύυυυυ κρύο κάνει μόνο 20 μέρες (τέλη Γενάρη - αρχές Φλεβάρη), μετά πάλι ο καιρός «μαλακώνει». Το θέμα είναι μόνο πως έχει αρκετή υγρασία η πόλη λόγω πολλών βροχών, οπότε το air-condition χρειάζεται ΚΑΙ για να «ξεραίνει» λίγο την ατμόσφαιρα. Εδώ οι κάτοικοι κάνουν μπάνιο στη θάλασσα μέχρι τα μέσα - τέλη Νοέμβρη και ξαναρχίζουν από το Μάρτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως στην Αθήνα τα πράγματα είναι πολύ πιο ακριβά απ' ότι στην επαρχία.

Δεν ειναι απολυτο αυτο. Σε καφετεριες ειναι οντως πιο ακριβα. Στο σουπερ μαρκετ ομως οι τιμες δεν συγκρινονται με αυτες που ειχαμε στην Καρπαθο. Πειραια ειναι πολυ πιο φτηνα( σε μεγαλα καταστηματα):clapup:
Ευτυχως δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Δεν ειναι απολυτο αυτο. Σε καφετεριες ειναι οντως πιο ακριβα. Στο σουπερ μαρκετ ομως οι τιμες δεν συγκρινονται με αυτες που ειχαμε στην Καρπαθο. Πειραια ειναι πολυ πιο φτηνα( σε μεγαλα καταστηματα):clapup:
Ευτυχως δηλαδη...

Δεν ήξερα πως είσαι από νησί. Όντως στα νησιά (λόγω μεταφορικών) τα super market είναι πιο ακριβά. Δοκίμασε τη μέθοδο που σου είπα παραπάνω και βλέπεις...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δεν ήξερα πως είσαι από νησί. Όντως στα νησιά (λόγω μεταφορικών) τα super market είναι πιο ακριβά. Δοκίμασε τη μέθοδο που σου είπα παραπάνω και βλέπεις...:hmm:

Δεν ειναι η μεταφορα που τα ακριβαινει. Απλα την χρησιμοποιουν ως αλλοθι για να τα οικονομησουν..:mad::mad::mad:
Εχουμε και μειωμενο ΦΠΑ δεν υπαρχει λογος να ειναι ολα τοσο πανακριβα
Ειναι ενδιαφερουσα μεθοδος το ειχα σκεφτει και εγω. Απλα τωρα στην αρχη που παιρνω απαραιτητα για το σπιτι το κοστος ανεβαινει κατακορυφα οσο φτηνο και αν ειναι το σουπερ μαρκετ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
απο 600 μεχρι 1000 ευρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
εξαρτατε την πολη πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εννοώ αυτό το σπίτι που είναι ένα δωμάτιο με κουζίνα και μπάνιο. Αυτό λέγεται γκαρσονιέρα ή studio αν δεν κάνω λάθος.
Πάντως στη Θεσσαλονίκη βρίσκεις το συγκεκριμένο με 150ε
Studio - Γκαρσονιέρα είναι διαφορετικά:

  • Studio: ένα ενιαίο δωμάτιο και μπάνιο (+ χωλάκι ίσως). Η κουζίνα είναι στον ίδιο χώρο που κοιμάσαι. Αλλιώς: "1 pièce".
  • Γκαρσονιέρα: ένα δωμάτιο, χωριστή κουζίνα, χωλ και μπάνιο. Αλλιώς: "1.5 pièces".
  • Και το δυάρι: ένα σαλονάκι, ένα δωμάτιο, χωριστή κουζίνα και μπάνιο. Αλλιώς: "2 pièces".

Βασικό κοινό προσόν των παραπάνω: ότι μένεις μόνος σου και χωρίς colocation! (συνήθως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
καλησπερα παιδια, εγω δινω φετος αλλα επειδη θελω να γνωριζω πανω κατω....στην πατρα με εξασφαλισμενο σπιτι η ζωη ειναι ακριβη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
η σύμβαση με ξενοδοχείο πόσο περίπου κοστίζει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, το καλύτερο είναι να δηλώσει κάποιος τα ποιο κοντινά στο σπίτι του... γιατί τα τελευταία χρόνια αποδείχτηκε ότι δεν ξέρουμε αύριο τι ξημερώνει, τι μνημόνια μπορεί να έρθουν μεθαύριο, κτλ... λολ εντελώς.

Πάνω κάτω πάντως, τα έξοδα ενός φοιτητή μακριά από το σπίτι του, είναι 700-1000 ευρώ. Ανάλογα το πως ζει. Το ρεύμα πλέον είναι στα ύψη, τα σουπερ μαρκετ φωτιά και πρέπει να ξέρεται να μαγειρεύετε εάν ζείτε μακριά, μιας και σήμερα η σχολή μπορεί να έχει σίτιση και αύριο να μην έχει. κτλ...κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top