Κόστος φοιτητικής ζωής

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ακριβως μιχαλη.Μια 300αρου θα την σκασεις στα σιγουρα ακομα και για γκαρσονιερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άμα δεν ξέρουν πως να τα νοικιάζουν, δεν τους φταίνε οι τιμές. Άλλωστε κι εμείς που χουμε ένα σπιτάκι στο κέντρο και το προορίζουμε για φοιτητή, ξέρω λίγο πως δουλεύει. Απλά ποτέ δεν θα πας να ψάχνεις τις αγγελίες έξω από τα πανεπιστήμια. Κι επίσης κάνεις έρευνα αγοράς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
500 ευρώ για ενοίκια και λογαριασμούς; Συγγνώμη κιόλας, κανα τριαμισάρι σε όροφο νοικιάζει; Έλεος...Πάνω από 250 ευρώ ενοίκιο για ένα φοιτητή σημαίνει ότι γουστάρει πολυτέλεια, οπότε ας μη διαμαρτύρεται.


Γκαρσονιέρα 60τμ,2κλινο,μπανιο,μπαλκονάκι,αποθηκάκι με 330 ευρώ. Και σε διαβεβαιώ πως για Θεσσαλονίκη τέτοιο σπίτι με 330 ευρώ ενοίκιο για φοιτητή είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΑ. Κάτω απο 300 ευρώ ενοίκιο ευρώ δε βρίσκεις και πίστεψε το γιατί ούτε απο μεσιτικό γραφείο δε βρίσκεις. Σε λογαριασμούς βάζεις ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΕΥΑΘ,Κοινόχρηστα,Κινητά κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Για θεσσαλονικη,στανταρ δε βρισκεις κατω απο 300 ευρω,σε διαβεβαιω!Εκτος αν πας και το κλεισεις απο Ιουνιο ή ειναι παναρχαιο(aka ετοιμο να πεσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη το πιο φτηνό που είχαμε βρεί ήταν στη Ροτόντα ενα 30αρι με 270 ευρώ αλλά σε 30 ευρώ δε χωράνε ούτε ένα ψυγείο και μία κουζίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γκαρσονιέρα 60τμ,2κλινο,μπανιο,μπαλκονάκι,αποθηκάκι με 330 ευρώ. Και σε διαβεβαιώ πως για Θεσσαλονίκη τέτοιο σπίτι με 330 ευρώ ενοίκιο για φοιτητή είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΑ. Κάτω απο 300 ευρώ ενοίκιο ευρώ δε βρίσκεις και πίστεψε το γιατί ούτε απο μεσιτικό γραφείο δε βρίσκεις. Σε λογαριασμούς βάζεις ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΕΥΑΘ,Κοινόχρηστα,Κινητά κλπ.

60 τετραγωνικά είναι δυομισάρι και είναι υπερβολικά πολύ για φοιτητή...
Γκαρσονιέρα λογικού εμβαδού, άρα και τιμής το πολύ 250 ευρώ, είναι το πολύ μέχρι 45-50 τμ.
Από μεσιτικό γραφείο; Εννοείται, αφού υπάρχει κι ο μεσάζοντας που πρέπει να φάει.
Κάτω από 300 βρίσκεις πολλά. Αρκεί να μην είναι 60 τετραγωνικά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
60 τετραγωνικά είναι δυομισάρι και είναι υπερβολικά πολύ για φοιτητή...
Γκαρσονιέρα λογικού εμβαδού, άρα και τιμής το πολύ 250 ευρώ, είναι το πολύ μέχρι 45-50 τμ.


Υπερβολικά πολύ για σένα. Όταν έχεις όμως και το αγόρι σου να έρχεται κάθε βδομάδα και να φιλοξενείς όλο το συγγενολόι όταν έρχεται στη Θεσσαλονίκη δεν είναι. Επιπλέον σκέψου πως για τη σχολή της, έχει καταλήξει να κοιμάται στον καναπέ λόγω του ότι αυτά που χρειάζεται για τη σχολή της γεμίζουν σχεδόν 2 δωμάτια. Και σε 40 τμ λιγότερο απο 300 ευρώ ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτά είναι μαλακίες φίλε μου. Εκεί πας για να σπουδάσεις. Όχι για να σπιτώσεις τον κάθε παπάρα. Αν θες 60 τετραγωνικά για ν'ανεβαίνει το σόι, θα σε γδάρουν και καλά θα σου κάνουνε. Είμαστε σοβαροί; 60 τετραγωνικά είναι ισεμβαδικό με δυομισάρι που σπιτώνει μονίμως 3 άτομα και μάλιστα με άνεση. Αν ο άλλος θέλει πολυτέλεια, εντάξει, δεν τον κατηγορώ. Θα την πληρώσει όμως...
Δηλαδή έλεος. Τι άλλο θ'ακούω; Κανονίζω σπίτι λαμβάνοντας υπ'οψιν το σόι που γουστάρει να κάνει διακοπές στη Θεσσαλονίκη; Οκ, το πληρώνω τότε και δε λέω και τίποτα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Τεσπα το θέμα είναι ότι δε βρίσκεις σπίτι να νοικιάσεις με κάτω απο 300 ευρώ.Ο θείος μου εργολάβος είναι στο Βόλο και κάτι παραπάνω ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ούτε εδώ βρίσκεις κάτι σοβαρό με κάτω απο 300 ευρώ, εγώ δίνω 290 για 2άρι αλλά είναι παλιό και ελαφρώς για τα μπάζα γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τεσπα το θέμα είναι ότι δε βρίσκεις σπίτι να νοικιάσεις με κάτω απο 300 ευρώ.Ο θείος μου εργολάβος είναι στο Βόλο και κάτι παραπάνω ξέρει.

Θα ξέρει τότε τον ξάδερφό μου, μεγαλοεργολάβο Αθηνών και τον πατέρα του. Τέλος πάντων, επειδή οικογενειακώς έχουμε σπίτια και τα νοικιάζουμε, ξέρω πως όταν κάποιος ψάξει καλά, μπορεί να βρει κάτι, ειδικά σε μεγάλη πόλη, συνεπώς μεγάλη αγορα.
-----------------------------------------
Ούτε εδώ βρίσκεις κάτι σοβαρό με κάτω απο 300 ευρώ, εγώ δίνω 290 για 2άρι αλλά είναι παλιό και ελαφρώς για τα μπάζα γενικότερα.


Για δυάρι καλά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Θα ξέρει τότε τον ξάδερφό μου, μεγαλοεργολάβο Αθηνών και τον πατέρα του.

:inlove:





Είσαι νούυυυυυυυυμεροοοοοοοοοοοοοοοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για δυάρι καλά είναι.
Δεν είναι σοβαρό σπίτι όμως. Μηδέν μόνωση, ελενίτ για σκεπή, αρχαία υδραυλικά, ανύπαρκτη τηλεφωνική εγκατάσταση (έφερε καλώδιο κατευθείαν απο έξω ο ΟΤΕτζής :P) και πολλά άλλα.
Για κάτι αξιοπρεπές θες 300+ οπωσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ρε φιλε miv, αν ειναι να δινω κατω απο 300 για νοικι και να μενω σε ενα σπιτι το οποιο δεν ειναι καλο, δε νομιζω πως ειναι καλη λυση.
Π.χ. Αν μενεις στη βορεια Ελλαδα ή οπως εγω που θα μενω στην Τριπολη, Θα χρειαζεσαι ενα καλο θερμομονωτικο υλικο τοσο στη σκεπη οσο και στους τοιχους. Διαφορετικα θα δινεις μια περιουσια για πετρελαιο....:P
Επιπλεον υπολογισε πως ειμαστε και φοιτητες ετσι? Μια στοιχειωδη ηχομονωση τη θελουμε. Καταλαβαινεις τι εννοω φανταζομαι.....:D Δεν νομιζω πως θα αρεσε σε κανεναν να μενει σ' ενα σπιτι το οποιο εχει πολλα προβληματα και συνεχεια τρεχεις στον ιδιοκτητη για να του πεις οτι χαλασε αυτο, χαλασε εκεινο.......... Στο τελος μπορει να σε παρει και με τις πετρες χωρις να φταις.....:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
αμα δε θες να πεσει να σε πλακωσει 300 ευρω,μη σου πω και παραπανω, τα θες σιγουρα!Εγω παντως δε βρηκα κανενα σπιτι με 250 στην πατρα,αλλα εψαχνα καινουργιο και δυαρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ποιός είσαι ρε φίλε, ο μαμιάς της γειτονιάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε πάντως όλοι οι φίλοι μου που βρήκαν σπίτι σε άλλη πόλη έχουν έξοδα γύρω στα 1000 το μήνα.
500 το ενοίκιο και άλλα 500 για να περάσουν.
Υπολογίστε ότι το μήνα θα χρειαστούν αρκετά χρήματα για έξοδα του σπιτιού όπως απορυπαντικα και τρόφιμα τα οποία έχουν φτάσει σε τρελές τιμές.
Αυτό είναι το λιγότερο που έχω ακούσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Με ένα χιλιάρικο είσαι μια χαρά, με λιγότερα δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εγω παλι θεωρω οτι τα 800 ειναι ΟΚ. Δε ν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα ετσι μου λενε οι περισσοτεροι που γνωριζω! Θα το δω αλλωστε φετος και στην..."πραξη"! χεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top