Κόστος φοιτητικής ζωής

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Η αδερφή μου πάντως , στην Αθήνα σε σπίτι 70 - 80 τ.μ με 2 μεγάλους χώρους , μπάνιο , κουζίνα , (γενικά ευρύχωρο σπίτι) , κέντρο , πλήρωνε 350?...

Όσο αναφορά φως/νερό/τηλέφωνο/κοινόχρηστα άλλη μια 300άρα...

Αν όμως αθροίσω και τις εξόδους - μετακινήσεις - ψώνια το πράγμα χοντραίνει πολύ..
Τουλάχιστον 300 - 500? ..... Οπότε οι γονείς μου πλήρωναν χαλαρά μια 1000άρα τον μήνα... Σκατά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
80 τετραγωνικά, βεβαίως, βγάζει τριαμισάρι, δηλαδή επαρκεί για τετραμελή οικογένεια άνετα, έτσι; 350 ευρώ δεν είναι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
80 τετραγωνικά, βεβαίως, βγάζει τριαμισάρι, δηλαδή επαρκεί για τετραμελή οικογένεια άνετα, έτσι; 350 ευρώ δεν είναι τίποτα.

Το συγκεκριμένο σπίτι ήταν κελεπούρι από τα λίγα... Καλύτερα που πληρώναμε 350 για 80άρι παρά 300 για 40άρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Butterfly

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αν έχεις χρήματα είναι οκ τα 1000 ευρώ... Εμένα πάντως οι δικοί δεν έχουν και τόσο μεγάλη οικονομική δυνατότητα οπότε απο ότι ξέρω γύρω στα 500 θα μου δίνουν για όλα μαζί, όχι μόνο για προσωπικά έξοδα...Με ενοίκιο 300ευρώ αλλά θα μείνω με ένα ακόμη άτομο οπότε από 150...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
εμενα πάντως 500(χωρις το ενοικιο,μονο για τα προσωπικα εξοδα)μου φαινονται πολλά...ισως για την Αθηνα δεν ειναι αλλα σε μια αλλη πολη με 350-400 περνας καλα...ενταξει μπορει να ζοριζεσαι προς το τελος του μηνα αλλα ας μην γονατισουμε κ τους γονεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν δεν αναγκαστείς να τραφείς αποκλειστικά με μακαρόνια (σκέτα εννοείται) για τουλάχιστον 1 βδομάδα επειδή έχεις μείνει απο λεφτά, δεν μπορείς να αποκαλείς τον εαυτό σου φοιτητή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αν δεν αναγκαστείς να τραφείς αποκλειστικά με μακαρόνια (σκέτα εννοείται) για τουλάχιστον 1 βδομάδα επειδή έχεις μείνει απο λεφτά, δεν μπορείς να αποκαλείς τον εαυτό σου φοιτητή :P

υπαρχει κ η λεσχη ρε παιδια που μπορουμε να φαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Βασικά δεν πρέπει να χάνουμε ευκαιρία να τρώμε από την λέσχη! Εκμετάλλευση φυσικών πόρων, το ονομάζω εγώ αυτό!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Κάνοντας μερικούς πρόχειρους υπολογισμούς συμπεριλαμβάνοντας φαγητό στην εστία και έξοδα συντήρησης σπιτιού θεωρώ ότι συνολικά με μια 800αρα θα είμαι μια χαρά...Το κακό είναι ότι τι σπίτι είναι ιδιοκτήτο...Και ένας φυσιολογικός άνθρωπος θα ρώταγε:Είσαι καλά ρε μπιιιιιπ που δε θα πληρώνεις και ενοίκιο????Και η άπαντηση είναι ή εξής: To σπίτι είναι 98 τ.μ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ποιά λέσχη, στο υποθετικό αυτό σενάριο δεν έχεις λεφτά να πάρεις λεωφορείο για να πας στη λέσχη :P
Εκτός αν πηγαίνεις στη σχολή με τα πόδια νταξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εγώ με 10.000 εύρα το μήνα είμαι εντάξει. :P

Αν δεν αναγκαστείς να τραφείς αποκλειστικά με χαβιάρι (μαύρο εννοείται) για τουλάχιστον 1 βδομάδα επειδή σου περισσεύουν λεφτά και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις, δεν μπορείς να αποκαλείς τον εαυτό σου φοιτητή. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
εγώ με 10.000 εύρα το μήνα είμαι εντάξει. :P

Αν δεν αναγκαστείς να τραφείς αποκλειστικά με χαβιάρι (μαύρο εννοείται) για τουλάχιστον 1 βδομάδα επειδή σου περισσεύουν λεφτά και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις, δεν μπορείς να αποκαλείς τον εαυτό σου φοιτητή. :P:P
Αν όλοι οι φοιτητές ήταν έτσι,κανείς δε θα σπούδαζε:D:D:D:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κάνοντας μερικούς πρόχειρους υπολογισμούς συμπεριλαμβάνοντας φαγητό στην εστία και έξοδα συντήρησης σπιτιού θεωρώ ότι συνολικά με μια 800αρα θα είμαι μια χαρά...Το κακό είναι ότι τι σπίτι είναι ιδιοκτήτο...Και ένας φυσιολογικός άνθρωπος θα ρώταγε:Είσαι καλά ρε μπιιιιιπ που δε θα πληρώνεις και ενοίκιο????Και η άπαντηση είναι ή εξής: To σπίτι είναι 98 τ.μ.......


o gregoire με τη σκουπα!!!!!
:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
εφιαλτικο σεναριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για το σπίτι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο πέρα απο το να μην είναι ετοιμόρροπο (όπως τα περισσότερα σπίτια με 300 ευρώ ενοίκιο εδώ) και να έχουν τα στοιχειώδη.
Μεγάλο ρόλο παίζει και το που βρίσκονται.

Είχα παλιότερα ένα σπίτι με 300 ευρω 45 τμ, καινούργιο σε νεόχτιστο δυόροφο σπιτάκι απο όπου με διώξανε (γιατί θελαν να το δώσουν στην κόρη τους) Τεσπα,εκει πάνω ήταν διπλα (1,5km) στο το Πολυτεχνειο, αλλα πραγματικά δεν την παλευα. Δεν υπήρχε τίποτα εκει γύρω (για να βγεις να πάρεις ένα μπουκάλι γάλα, ειδικά το χειμώνα με τις βροχες έπρεπε να το σκεφτείς καλά )

Τώρα μένω σε ένα με (πολύ) μεγαλύτερο ενοίκιο, σε μια νεόχτιστη πολυκατοικία στο κέντρο της πόλης. (ήταν το μόνο αξιόλογο που βρισκόταν σε μια σχετικά μικρή εμβέλεια απο στάση λεωφορείου) Αλλα τουλάχιστον δεν φοράω βατραχοπέδιλα για να πάω να πάρω κάτι όταν βρέχει.

Όσο για τα έξοδα γενικά, καμιά χιλιάρα τα υπολογίζω, απλά δεν βγαίνω κάθε βράδυ (αν και τώρα τελευταία με τον συνάδελφο έχουμε ανεβάσει αρκετά τα έξοδα επειδή τρώμε έξω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ποιά λέσχη, στο υποθετικό αυτό σενάριο δεν έχεις λεφτά να πάρεις λεωφορείο για να πας στη λέσχη :P
Εκτός αν πηγαίνεις στη σχολή με τα πόδια νταξ.

Στο υποθετικό αυτό σενάριο λογικά σου δανείζουν/σε κερνάνε οι φίλοι σου... Τώρα αν κανένας δεν έχει τότε μοιράζεστε τα μακαρόνια (σκέτα πάντα), ή ίσως να ταιριάζει και η μερέντα που έχει περισσέψει...

Ως φοιτητής δοκιμάζεις νέες συνταγές :P
-----------------------------------------
on topic: Mε αρκετή σπατάλη + βενζίνες (καίει το άτιμο) + ενοίκιο σε ολοκαίνουριο δυάρι με τζάκι + λογαριασμούς εγώ ήμουν στο 900αρι. Παραπάνω και να προσπαθείς ΔΕΝ.... Από εκεί και πέρα ξέρω παιδιά που έβγαζαν τον μήνα με 150Ε+250νοικι+50λογαριασμοί.=450Ε/μήνα

Εξαρτάται απο το άτομο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skoteinaki

Νεοφερμένος

Η skoteinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγώ πάντως νοίκιασα ένα σπίτι 40τμ κοντά στην πλ.Όλγας στην Πάτρα,παλιο αλλα μια χαρά κατά τα άλλα,300 ευρώ σταθερό ενοίκιο για 3 χρόνια..τους λογαριασμούς θα τους πληρώνουν οι γονείς μου από την Αθήνα,οπότε σκοπεύω να τους ζητάω από 300-400 ευρώ..και θα το παλεύω πολύ τουλάχιστον στην αρχή να τρώω στη λέσχη.θα κοιτάξω μήπως βρω κανά πιτσιρίκι δημοτικού για μαθημα(παιδαγωγικά πέρασα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Mήπως πάει κανείς γυμναστήριο να μ πει περίπου πόσα ειναι το μήνα?Υπάρχει έκπτωση για φοιτητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Απ'ότι έχω ακούσει στη Θεσσαλονίκη είναι γύρω στα 30-60 ευρώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Σε 2 συγκεκριμενα στο κεντρο,το ενα εχει 45 ευρω και το αλλο 66(με το υδρομασαζ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top