Κόστος φοιτητικής ζωής

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αγαπητέ Buggs, αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τον τρόπο της διαχείρισης, παρακαλείσαι να χρησιμοποιήσεις το σύστημα αναφορών.
Αν πάλι πιστεύεις ότι προσβάλεσαι, μπορείς πάλι να χρησιμοποιήσεις την αναφορά για να έχεις επικοινωνία με την ΟΔ.

Ο,τιδήποτε διαφορετικό, υπόκειται σε παραβίαση κανόνα και χρήζει ποινής.
Παρακαλούμε να τηρείς τους όρους χρήσης, καθώς κι όλα τα μέλη μας.

To θέμα κλειδώνεται για να αφαιρεθούν τα off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αναφορικα με την Αγγλια, που εγω το ξεκινησα, η ζωη ειναι πιο ακριβη. Τα ΜΜΜ ειναι πολυ πιο ακριβα, η διασκεδαση οριακα πιο ακριβη, το φαγητο εξω πολυ πιο ακριβο. Τα σουπερμαρκετ θα σας γελασω γιατι ποτε δεν κοιταζα τιμες στην Ελλαδα, μιας και ζω με γονεις εδω. Το νοικι μου ειναι τοσο φτηνο Μπαγκς γιατι μενω σε σπιτι που ανηκει στο πανεπιστημιο, βεβαια στο κεντρο μικρης αλλα ακριβης πολης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ωραια για τα 1000 και 1500 συμφωνουμε.
Συμφωνουμε και στο οτι οσο περναει ο καιρος και ακριβαινουν τα πραγματα, αλλά και τα νεα παιδια δεν πιεζονται οσο θα μπορουσαν προκειμενου να κανουν οικονομια ; Συμφωνουμε και στο οτι το "η ζωη στην Αγγλια ειναι πιο φτθηνη απο της Ελλαδας" ειναι λαθος ; Να ξεμπερδευουμε ενα ενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Αναφορικα με την Αγγλια, που εγω το ξεκινησα, η ζωη ειναι πιο ακριβη. Τα ΜΜΜ ειναι πολυ πιο ακριβα, η διασκεδαση οριακα πιο ακριβη, το φαγητο εξω πολυ πιο ακριβο. Τα σουπερμαρκετ θα σας γελασω γιατι ποτε δεν κοιταζα τιμες στην Ελλαδα, μιας και ζω με γονεις εδω. Το νοικι μου ειναι τοσο φτηνο Μπαγκς γιατι μενω σε σπιτι που ανηκει στο πανεπιστημιο, βεβαια στο κεντρο μικρης αλλα ακριβης πολης.


Θελω να ευχαριστήσω θερμά και απο καρδίας. Εδώ και δυο μέρες ειχα κολλησει, που διάολο μπορεί να βρεί κάποιος τέτοιο νοίκι στην Αγγλία (εκτός απο τα λιβάδια των χαιλαντς) δεδομενου ότι μισό τετραγωνικό μέτρο στο Λονδίνο κοστίζει όσο δέκα στην Αθήνα. Επιτέλους μου απάντησες. Ευχαριστώ, ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Υπαρχουν και μη πανεπιστημιακα που μπορεις να βρεις, απλά τα περισσοτερα δεν ειναι σε πολυ κεντρικά σημεια (οπότε αν θες κεντρο ξοδευεις πολλα σε μεταφορικά μετα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα ωστε να μας πουν οι φοιτητες του forum ποσα ξοδευουν καθε μηνα για τη φοιτητικη τους ζωη! (ανεξαρτήτου πολης):no1:


Απο μια ερευνα παντως που εγινε, ειπωθηκε οτι το κοστος της φοιτητικης ζωης σε αλλη πολη ειναι περιπου 1200+ ΕΥΡΩ και μου φανηκαν πολλα.:nono:

Τεσπα ας μας πουν οι γνωστες του θεματος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα ωστε να μας πουν οι φοιτητες του forum ποσα ξοδευουν καθε μηνα για τη φοιτητικη τους ζωη! (ανεξαρτήτου πολης):no1:


Απο μια ερευνα παντως που εγινε, ειπωθηκε οτι το κοστος της φοιτητικης ζωης σε αλλη πολη ειναι περιπου 1200+ ΕΥΡΩ και μου φανηκαν πολλα.:nono:

Τεσπα ας μας πουν οι γνωστες του θεματος!:P

Οταν λες κοστος φοιτητικης ζωης ειναι μαζι με ενοικιο/φως/νερο/τηλεφωνο/κοινοχρηστα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ναι, ναι ολα μαζι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
1200; Υπερβολικό μου φαίνεται.
Εγώ 600-700 χρειάζομαι το πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Για αυτους που σπουδαζουν στην πολη τους εννοειται πως ειναι χαμηλοτερο απο οτι για τους "ξενιτεμενους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτοί που σπουδάζουν σπίτι τους έχουν τα ίδια έξοδα με το να μη σπούδαζαν καθόλου. Ο Αλέξης, παρ'ολα αυτά, σπουδάζει στα Χανιά νομίζω. Ενώ κατάγεται από Αθήνα. Πάντως ας μη θέλουμε και πολλά. Με 600 ευρώ περνάει η αδερφή μου στο Βερολίνο το μήνα και μάλιστα δεν της λείπει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εγω σκοπευω να ζητησω 400 ευρω για τα εξοδα μου(περασα στην πολη μου).Βεβαια,με αυτα θα αγοραζω ρουχα και ο,τι θελω οποτε αντι να ζηταω καθε φορα μεγαλα ποσα,προτιμω να τα μαζευω μονος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Οι τιμες στο Βερολινο,να φανταστω οτι ειναι χαμηλοτερες απο οτι στην Ελλαδα ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Οι τιμες στο Βερολινο,να φανταστω οτι ειναι χαμηλοτερες απο οτι στην Ελλαδα ετσι?
Α οτι φαινεται ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε αγαθά που πωλούνται στα σούπερ-μάρκετ ναι, είναι αρκετά φθηνότερα γιατί η Γερμανία, ως επί το πλείστον, παράγει τα πάντα μόνη της. Από ενοίκια θα έλεγα στα ίδια είναι. Μένει μαζί με μια γερμανίδα σε ένα τριάρι μη νεόδμητης οικοδομής και το συνολικό ενοίκιο είναι γύρω στα 500 ευρώ. Εννοείται ότι πάει δια του δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Σε αγαθά που πωλούνται στα σούπερ-μάρκετ ναι, είναι αρκετά φθηνότερα γιατί η Γερμανία, ως επί το πλείστον, παράγει τα πάντα μόνη της. Από ενοίκια θα έλεγα στα ίδια είναι. Μένει μαζί με μια γερμανίδα σε ένα τριάρι μη νεόδμητης οικοδομής και το συνολικό ενοίκιο είναι γύρω στα 500 ευρώ. Εννοείται ότι πάει δια του δύο.
Πολυ καλα τοτε αν πληρωνει 250 ευρω,εδω γκαρσονιερα και πληρωνουν παραπανω..ποσο μαλλον 3αρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Της αρέσει κι η περιοχή κιόλας. Είναι περίπου ακριβώς μεταξύ ανατολικού και δυτικού Βερολίνου, 100 μέτρα από το σταθμό Ostbahnhof, αν γνωρίζουν κάποιοι. Φυσικά 250 ευρώ είναι μια χαρά. Και χαλάει περίπου άλλα τόσα, άντε 350, για διασκεδάσεις και φαγητό.

PS: Internet πληρώνει κάπου 6 ευρώ το μήνα νομίζω, για ADSL 1024.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ο φοιτητής που σπουδάζει στην πόλη του είναι λογικό να ξοδεύει περισσότερα σε εξόδους κλπ.Αν έχει και αυτοκίνητο βάλε και βενζίνες βγαίνουν αρκετά.
Η ξαδέρφη μου που είναι στην πόλη μου φοιτήτρια θέλει 500 για ενοίκια,λογαριασμούς κλπ και έχει χαρτζιλίλι 500 ευρώ. Με ένα χιλιάρικο είσαι τζετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
500 ευρώ για ενοίκια και λογαριασμούς; Συγγνώμη κιόλας, κανα τριαμισάρι σε όροφο νοικιάζει; Έλεος...Πάνω από 250 ευρώ ενοίκιο για ένα φοιτητή σημαίνει ότι γουστάρει πολυτέλεια, οπότε ας μη διαμαρτύρεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
500 ευρώ για ενοίκια και λογαριασμούς; Συγγνώμη κιόλας, κανα τριαμισάρι σε όροφο νοικιάζει; Έλεος...Πάνω από 250 ευρώ ενοίκιο για ένα φοιτητή σημαίνει ότι γουστάρει πολυτέλεια, οπότε ας μη διαμαρτύρεται.

Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα τη σημερον ημερα ενα 300αρη το θες οπωσδηποτε για σπιτι............
Τουλαχιστον απ'οσο εχω ψαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top