Κόστος φοιτητικής ζωής

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω εχω κινδυνεψει απο ανωμαλο ση ζωγραφου.:P

Οσο για τα λεφτα, ζω στην Αγγλια με 1500 το μηνα (αν και το νοικι ειναι φτηνο, 350 ευρω), και μου περισσευουν πολλα. Και δεν προσπαθω καν να κανω αποταμιευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.... ζω στην Αγγλια με 1500 το μηνα (αν και το νοικι ειναι φτηνο, 350 ευρω).....

Το κόστος ζωής στην Αγγλία είναι φτηνοτερο απο την Ελλάδσα, ίσως κατα πολύ. Ομως βρε παιδί μου 350 ευρώ νοίκι; Που ζείς; Στα Χαιλαντς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και εγω εχω κινδυνεψει απο ανωμαλο ση ζωγραφου.:P

Οσο για τα λεφτα, ζω στην Αγγλια με 1500 το μηνα (αν και το νοικι ειναι φτηνο, 350 ευρω), και μου περισσευουν πολλα. Και δεν προσπαθω καν να κανω αποταμιευση.


Ως φοιτήτρια ή εργάζεσαι, αν θυμάμαι καλά πέρσι πήρες πτυχίο σωστά?
Ό,τι απο τα δύο κι αν ισχύει γεγονός πως όταν έρθεις Ελλάδα θα πάρεις μια μεγάλη απογοήτευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Το κόστος ζωής στην Αγγλία είναι φτηνοτερο απο την Ελλάδσα, ίσως κατα πολύ. Ομως βρε παιδί μου 350 ευρώ νοίκι; Που ζείς; Στα Χαιλαντς;

Στην Αγγλία, φθηνά;;;; .... :confused: και κατα πολύ φθηνότερα απ' την Ελλάδα;;; ....
Το νοίκι 350 € είναι τσάμπα για Αγγλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Το κόστος ζωής στην Αγγλία είναι φτηνοτερο απο την Ελλάδσα, ίσως κατα πολύ. Ομως βρε παιδί μου 350 ευρώ νοίκι; Που ζείς; Στα Χαιλαντς;

:worry::worry::worry:
Εγώ τώρα γιατί πιστεύω το αντίθετο...;;;
Θα ήθελα εάν έχεις να μας δώσεις μερικά στοιχεία για το που το στηρίζεις αυτό...
Όχι τίποτε άλλο απλά να μην πιστεύουμε κι εμείς άλλα αντί άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Κοίταξε, εγώ δεν ήμουν πρόσφατα εκεί, όμως τώρα, ειδικά τα τελευταία δυο χρόνια, η διαφορά απλα θα έχει γίνει μεγαλύτερη. Αστρονομικά ειναι τα νοίκια στο Λονδίνο, κι αυτό πραγματικά με παραξένεψε, γι'αυτό και το ρώτησα , αν μενει στα Χαιλαντς.

Ομως για τις τιμές βασικών ειδών κατανάλωτή συχνά τον τελευταιο καιρο στα ΜΜΕ αναφέρονται συγκρισεις με λίστες και οι διαφορές ειναι εμφανείς. Μονο στο γάλα, απο Γερμανία , Γαλια και Αγγλια, έχουμε ακομη και 30 σεντ διαφορά στο λιτρο αν το θυμάμαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Κοίταξε, εγώ δεν ήμουν πρόσφατα εκεί, όμως τώρα, ειδικά τα τελευταία δυο χρόνια, η διαφορά απλα θα έχει γίνει μεγαλύτερη. Αστρονομικά ειναι τα νοίκια στο Λονδίνο, κι αυτό πραγματικά με παραξένεψε, γι'αυτό και το ρώτησα , αν μενει στα Χαιλαντς.

Ομως για τις τιμές βασικών ειδών κατανάλωτή συχνά τον τελευταιο καιρο στα ΜΜΕ αναφέρονται συγκρισεις με λίστες και οι διαφορές ειναι εμφανείς. Μονο στο γάλα, απο Γερμανία , Γαλια και Αγγλια, έχουμε ακομη και 30 σεντ διαφορά στο λιτρο αν το θυμάμαι καλά

Μη μένεις όμως μόνο στα είδη εκείνα που θα ψωνίσει κάποιος από ένα σούπερ μάρκετ...Για δες ενοίκια και μεταφορές...Άλλωστε το Λονδίνο αναφέρεται επισήμως ως ακριβότερη πόλη από την Αθήνα...
Για δες λιγάκι μία από τις πολλές κατατάξεις που κυκλοφορούνε...
https://www.citymayors.com/economics/expensive_cities2.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μη μένεις όμως μόνο στα είδη εκείνα που θα ψωνίσει κάποιος από ένα σούπερ μάρκετ...Για δες ενοίκια και μεταφορές...

Για τα πρώτα μίλησα και για τα δεύτερα παραξενευτηκα επίσης για τα 350 ευρώ. Το ειπα στο προηγουμενο ποστ μάλιστα. Ακόμη περιμένουμε να μας πεί που το βρήκε αυτό το νοίκι στην Αγγλία και τί αντιπροσωπεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μη μένεις όμως μόνο στα είδη εκείνα που θα ψωνίσει κάποιος από ένα σούπερ μάρκετ...Για δες ενοίκια και μεταφορές...Άλλωστε το Λονδίνο αναφέρεται επισήμως ως ακριβότερη πόλη από την Αθήνα...
Για δες λιγάκι μία από τις πολλές κατατάξεις που κυκλοφορούνε...
https://www.citymayors.com/economics/expensive_cities2.html


και επισήμως και ανεπισήμως η Αγγλία είναι ακριβότερη απ' την Ελλάδα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ναι αλλά πόσο έχει το μετρό, το λεωφορείο.....? Ή το να φας κάτι στο πόδι σε μια καντίνα.....? Τα νοικια είναι επίσης ακριβά και αλλού στην Αγγλία, πχ Burmingham ή άλλες φοιτητουπόλεις, αν πας για να μείνεις μόνος σου.... αυτό που σου'ρχεται φτηνά είναι να συγκατοικήσεις. Για super market πια δεν ξέρω. Νομίζω όμως ότι όπου και να πας σε παίρνει κάποιο χρόνο να βρεις που είναι φτηνό να ψωνίσεις, τα παζάρια, τις λαικές κλπ και όπου υπάρχουν λιγότερο προνομιούχοι πάντα υπάρχουν τέτοια μέρη.

ΥΓ Εντάξει άργησα λίγο να το στείλω, μόλις το κατάλαβα....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Siena

Νεοφερμένος

Η Siena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για να μπω λίγο στο θέμα, μιας και με αφορα αφού είμαι ήδη 3 χρόνια φοιτήτρια, θα μιλήσω προσωπικά για την Ελλάδα, γιατί με το εξωτερικό δεν έχω σχέση, οπότε δεν εκφέρω και άποψη. Τα έξοδα ενός φοιτητή είναι πραγματικά αρκετά και αυτα για 500 ευρω που ακούγονται μόνο γέλοια μπορούν να μου φέρουν. Πριν 3 χρόνια που έψαχνα σπίτι όταν πέρασα (προσέξ'τε πριν 3, φανταστείτε τώρα με τις ανατιμήσεις που έχουν γίνει) δεν υπήρχε κάτι με λιγότερο από 300 ευρω. Δεν υπήρχε απλά. Και μιλάω πάντα για γκαρσονιέρες, δηλαδή σπίτια τρύπες. Το ενοίκιο με τις αυξήσεις που γίνονται κάθε χρόνο και πλέον είναι καθεστώς και όλοι τις κάνουν έχει φτάσει τα 330 και έχουμε μέλλον. Τα έξοδα μηνιαία σε λογαριασμούς μαζί με κοινόχρηστα είναι γύρω στα 100 ευρω (και να φανταστείτε σταθερό δεν έχω και στο κινητό έχω κάρτα) Φτάνουμε δηλαδη στα 430 γρήγορα γρήγορα. Το σουπερ μαρκετ ειναι κανα 25ευρω τη βδομαδα, αρα 100 ευρω το μήνα. Τα προσωπικα μου εξοδα για βολτες, ρουχα και ντυσιμο φτανουν τα 350 ευρω το μηνα πανω κατω, τα οποία βγαζω και μονη μου γιατι εργάζομαι. Και οχι να πας σε φιρματα να ψωνισεις, στα πιο mainstream (bershka, zara κλπ) εκει που παει ολος ο κοσμος. Δηλαδη εχουμε ενα συνολο 900 ευρω το μηνα που μπορει να φτασει μερικες φορες και τα 1000. Κι ολα αυτα με σχετικα νορμαλ ζωη. Δεν ειναι οτι οι φοιτητες ξοδευουν. Ειναι οτι η ζωη εχει ακριβύνει παρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το σουπερ μαρκετ ειναι κανα 25ευρω τη βδομαδα, αρα 100 ευρω το μήνα.

Ρε καινα το διαβάσει ο Αλογοσκουφης θα πετάξει τη σκουφια του και θα τρέχει σαν το άλογο απο τη χαρά του. Υπευθυνο προπαγάνδας θα σε κάνει, οτι όλα πάνε πρίμα.

25 ευρά λοιπόν δια 7 μέρες= 3.5 ευρώ την ημέρα

ενα λίτρο γάλα = 1 ευρώ
μια μπύρα = 1 ευρώ

ενα κιλό φράουλες καλές = 5 ευρώ

μισό κιλό χοιρινό φρέσκο 2,5-3 ευρώ

μισο κιλο ψωμί 0.7 ευρώ

κλπ κλπ

Πώς την βγάζεις με 2,5 ευρώ τη μέρα λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ξέρεις Buggs ΕΝΑ άτομο ΜΟΝΟ του δεν μπορεί να φάει μισό κιλό ψωμί τη μέρα, ούτε να πιει ένα λίτρο γάλα, πόσο μάλλον να καταναλώσει ένα κιλό φράουλες τη μέρα!

Όλα αυτά τον κρατάνε για τουλάχιστον 3 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ξέρεις Buggs ΕΝΑ άτομο ΜΟΝΟ του δεν μπορεί να φάει μισό κιλό ψωμί τη μέρα, ούτε να πιει ένα λίτρο γάλα, πόσο μάλλον να καταναλώσει ένα κιλό φράουλες τη μέρα!

Όλα αυτά τον κρατάνε για τουλάχιστον 3 μέρες.

Ετσι εξηγείται και ο αλογοσκουφης που λέει την γενιά των 700 ευρώ πλουσιους...

Εγω παντως πίνω ενα λιτρο γαλα τη μερα. Πέρα απο άλλα δυο κυρίως γευματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ετσι εξηγείται και ο αλογοσκουφης που λέει την γενιά των 700 ευρώ πλουσιους...

Εγω παντως πίνω ενα λιτρο γαλα τη μερα. Πέρα απο άλλα δυο κυρίως γευματα

Άσε τον Αλογοσκούφη και τη γενιά των 700 ευρώ. Εδώ μιλάμε για ΦΟΙΤΗΤΕΣ.

Και δε λαμβάνεις υπ΄όψιν σου πως ο κάθε φοιτητής που ζει μακρυά από το σπίτι και φορτώνει κάθε μήνα με πάγια έξοδα τους γονείς του για τις σπουδές του, μαθαίνει να συμβιβάζεται και να κάνει οικονομίες αν μπορεί, για να ελαφρύνει λίγο τους γονείς του.
Δε θα φάει κάθε μέρα ψαρονέφρι.

Δε μιλάμε για κάποιον που δουλεύει και διαχειρίζεται μόνος του τα χρήματα που Ο ΙΔΙΟΣ βγάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το κόστος ζωής στην Αγγλία είναι φτηνοτερο απο την Ελλάδσα, ίσως κατα πολύ. Ομως βρε παιδί μου 350 ευρώ νοίκι; Που ζείς; Στα Χαιλαντς;

παρακαλω?!:eek:

Ενιγουει....μου φαινεται οτι πλεον εχουν ξεφυγει ολοι...
Πριν καμμια δεκαετια υπηρχαν φοιτητες που περνουσαν με 5.000 με 7.000δρχ. χαρτζιλικι την εβδομαδα και πληρωμενα τα παγια εξοδα....
Οκ, η ζωη πλεον ειναι πιο ακριβη, αλλα δεν ειχαμε και τρελλες απαιτησεις, ουτε να βγαινουμε και να τα πινουμε κ.ο.κ...καναμε οικονομια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Να σας γράψω κι εγώ για το κόστος όταν ήμουν φοιτήτρια Βρετανία (Γλασκώβη). Μιλάω για το ακαδημαϊκό έτος 2006-2007.

Νοίκι 500 euros, στα οποία συμπεριλαμβάνονταν και λογαριασμοί. Γύρω στα 20 euros λιγότερο όταν έμενα εστία. Μπορούσα να βρω και με 100 λιγότερα, αλλά αυτό θα σημαίνε στην εστία να μοιράζομαι μπάνιο και στο διαμέρισμα να έχω 3+ συγκατοίκους (είχα 2).

Για σουπερμάρκετ και γενικώς ψώνια για το σπίτι έδινα 50 euros την εβδομάδα (ήμουν καλομαθημένη, θα μπορούσα και με 35 αν έψαχνα προσφορές).

Για εξόδους με 150-200 έβγαζα όλο τον μήνα και σε αυτά περιλαμβάνω και συγκοινωνίες/ταξί! Πήγαινε οικονομικά επειδή συνήθως πήγαινα σε pubs με πολύ φτηνά ποτά, έπαιρνα συχνά πειρατικά ταξί ή γυρνούσα νωρίς.

Σύνολο 850 στην ξεφτίλα. Τα λεφτά για shopping κι εκδρομές δεν τα προσθέτω στο budget επειδή είναι επιθυμητά, αλλά όχι απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το κόστος ζωής στην Αγγλία είναι φτηνοτερο απο την Ελλάδσα, ίσως κατα πολύ. Ομως βρε παιδί μου 350 ευρώ νοίκι; Που ζείς; Στα Χαιλαντς;
Mπα..

Εγω παντως πίνω ενα λιτρο γαλα τη μερα. Πέρα απο άλλα δυο κυρίως γευματα
Και τρως μισο κιλό χοιρινο ; Ας μην χανουμε την ουσία.

Καποια προιοντα ενός σουπερμαρκετ θα ειναι φθηνοτερα...άλλα οχι. Οπως ειπαν και αλλοι ομως, πρεπει να υπολογιζουμε και ενοικιο,ρευμα,τηλεοραση,ιντερνετ,κοινοχρηστα,νερο,τηλεφωνο,μετακινησεις,διασκεδαση (σινεμα 10 ευρω κανείς ; ) κλπ.

Προσωπικά δεν εχω ακουσει ποτέ κανέναν να κάνει αυτη τη σούμα και να μου λεει οτι ειναι πιο φθηνα στην Αγγλια να ζησεις/σπουδασεις κλπ. Αν ηταν ετσι, δε θα χε τους φοιτητες που εχει απο Ελλαδα, αλλα 10πλασιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ενα πραγμα δεν εχουμε καταλαβει μου φαινεται...οτι ενας φοιτητης μπορει να περασει με οσα μπορει να διαθεσει η οικογενεια του και δε βγαζουν ολες οι οικογενειες τρια χιλιαρικα, ωστε να πηγαινουν τα 1.500 στο παιδι τους που σπουδαζει...και καθε μερα μπορει να τρωει δυο πιτογυρα ή μακαροναδα.....
Τι νομιζετε? Οτι ολοι ειναι Βαρδινογιαννηδες?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Siena

Νεοφερμένος

Η Siena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ρε καινα το διαβάσει ο Αλογοσκουφης θα πετάξει τη σκουφια του και θα τρέχει σαν το άλογο απο τη χαρά του. Υπευθυνο προπαγάνδας θα σε κάνει, οτι όλα πάνε πρίμα.

25 ευρά λοιπόν δια 7 μέρες= 3.5 ευρώ την ημέρα

ενα λίτρο γάλα = 1 ευρώ
μια μπύρα = 1 ευρώ

ενα κιλό φράουλες καλές = 5 ευρώ

μισό κιλό χοιρινό φρέσκο 2,5-3 ευρώ

μισο κιλο ψωμί 0.7 ευρώ

κλπ κλπ

Πώς την βγάζεις με 2,5 ευρώ τη μέρα λοιπόν;
Ακου λοιπον αγαπητε Buggs.
Πρωτον, δεν κανω 3 γευματα οπως εσυ κανεις και ανεφερες. Κανω ενα και στα πεταχτα γιατι ολη μερα τρεχω. Οποτε αυτα τα 25 ευρω αφορουν τα αναλωσιμα (γαλα, δημητριακα, τοστ, φρουτα κλπ) Αν βαλεις και κατι μεριδες κοτοπουλο οοοοποτε μαγειρεψω που μου φερνουν οι δικοι μου που και που ΟΚ πες 30 ευρω τη βδομαδα. Δεν εγινε και τιποτα. Ακου να δεις πως παει το θεμα. Το πρωι καφε και πρωινο σνακ (τυροπιτα κλπ) θα τα παρω απ εξω γιατι 8 και κατι ειμαι στη σχολη. Πες μεχρι τις 2 αμφιθεατρο. Αν παω για καφε μετα, που δεν ειναι βεβαια καθημερινος ειναι γυρω στα 3-4 ευρω. Μετα εχω δουλεια και ξεμπερδευω γυρω στις 7. Ουσιαστικα ενα γευμα θα φαω εξω και σπανια θα μαγειρεψω κατι γιατι στις 7,30 ειμαι πτωμα. Το βραδυ χαλαρα, μην παχυνουμε κιολας! ;) Αυτα τα εξοδα συμπεριλαμβανοντα στα 350 το μηνα. Ισως και 400. Γι'αυτο ειπα κανα 1000αρικο. Οποτε ασε τις ειρωνειες περι χοιρινου και ενος λιτρου γαλακτος τη μερα. Εγω πινω μια κουπα. Το θεμα ειναι οτι μια εξοδο να κανεις, ΜΙΑ δε λεω παραπανω τη βδομαδα θες στο νερο 20-25 ευρω. Τι θες? Κινηματογραφο? 10 ευρω συν ταξι αμα δεν εχει και μεσα. Club θες? 15 η εισοδος. Φαγητο θες? 15 τουλαχιστον αν πας καπου καλα (για τα μαγαζια με 25 και 30 ευρω το πιατο δεν αναφερομαι καν) οποτε ασ'το. Ειναι πολλα. Γι'αυτο και εργαζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top