Κόστος φοιτητικής ζωής

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πόσο νοίκι λέει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γύρω στα 500 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Nα πω και εγώ τη γνώμη μου;
Ας την πω! Τσάμπα είναι!!!:P

Λοιπόν, ένας φοιτητής που μένει μόνος του, πιστεύω ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα με 600-700 ευρώ...
ΑΛΛΑ:
πρέπει να περιορίσει πολύ κάποια πράγματα όπως φαΐ έξω, εξόδους, τηλέφωνα,τσιγάρα κλπ...
Εγώ ας πούμε για προσωπικά έξοδα/λογαριασμούς ξοδεύω 300-450 μηνιαίως, ανάλογα το μήνα.... (πχ τώρα στην εξεταστική που δε βγαίνω καθόλου έχω ελάχιστα έξοδα...)
Το θέμα είναι ότι για να βρεις μια δουλειά που θα σου αποδίδει τόσα χρήματα, μάλλον θα πρέπει να παραμελήσεις τη σχολή σου....(αλλιώς με part-time δουλειά, άντε να καθαρίζεις κάνα 300-400άρι το μήνα...)

Τώρα όσο αφορά στα σπίτια που βρήκες...
Δες τα πρώτα και μετά πες μας... στο λέω επειδή έχω ψάξει δυο φορές για σπίτι στη Θεσσαλονίκη και έχουν δει τα μάτια μου απίστευτα πράγματα!!!
Μπορεί η αγγελία να το κάνει να φαίνεται παλάτι, αλλά όταν θα πας να το δεις να σου βγουν τα μάτια!!!
Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι, ακόμα και εκτός κέντρου, μια αξιοπρεπή γκαρσονιέρα θα τη δώσουν κάτω από 350 ευρώ... (ειδικά επιπλωμένη!)



Πέρα απ' αυτά, εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις αυτό που σου είπε η crazyhelen... υπομονή μέχρι να ξεμπερδέψεις με τη σχολή!
(ίσως μάλιστα αυτό να σε κάνει να πισμώσεις και να τελειώσεις πιο γρήγορα...;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Καλά όσον αφορά τη σχολή, επειδή έχω καταλάβει οτι το να παρακολουθείς είναι χαμένος χρόνος, και γενικά φέτος που δεν παρακολουθούσα αλλά διάβαζα τα πάω πολύ καλύτερα σε σχέση με άλλες χρονιές...
Τέλος πάντων, θα το ψάξω αρκετά το θέμα μέχρι να αποφασίσω να κάνω κάτι. Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Χμμμ... για να σκεφτώ πόσο «κόστιζα» στους γονείς μου:

Νοίκι: ?360 (τριάρι 80τμ σε πολυκατοικία του '80)
Κοινόχρηστα: ?20
Ρεύμα: ?30
Νερό: ?20
Σταθερό: ?100 (μαζί με internet)
Κινητό: ?60
Τσιγάρα: ?150 (πάλι καλά που καπνίζω εδώ και χρόνια Pall Mall)
(Τηλε)θέρμανση: ?50 - ?70 (δεν είχα αυτόνομη αλλά και πάλι τα μισά πλήρωνα από πετρέλαιο)
Λοιπές δαπάνες: ?300 - ?350

Το όλον: γύρω στα ?1200. Note: τα ποσά των λογαριασμών τα έχω υπολογίσει ανά μήνα και όχι βάσει της έκδοσής τους (διμηνιαίοι - τετραμηνιαίοι). Στις λοιπές δαπάνες περιλαμβάνονται πρακτικά τα πάντα (φαγητό, διασκέδαση, έξοδα για λεωφορεία/ταξί ή βενζίνες), απλά έβαλα χωριστά τα τσιγάρα σε περίπτωση που κάποιος δεν είναι καπνιστής. Φυσικά δεν έχω υπολογίσει τυχόν έκτακτα έξοδα (φερ' ειπείν μια βλάβη στο αυτοκίνητο, ένα δώρο γενεθλίων κλπ), τα οποία ήταν πάντα εξτρά επί του προκαθορισμένου ποσού που μου παρεχόταν.

Σκεφθείτε τώρα:

?1200 x 12 μήνες = ?14400

?14400 x 5 χρόνια = ?72000

Το χτυπούσα το Πορσικό ή δεν το χτυπούσα; :P

Πλάκα πλάκα είναι πολλά τα λεφτά Άρη... τουλάχιστον ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΚΟΨΕΤΕ! Τα παίρνετε που τα παίρνετε χοντρά, κάντε κάτι για τον εαυτό σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kotetsi:
?14400 x 5 χρόνια = ?72000

Το χτυπούσα το Πορσικό ή δεν το χτυπούσα; :P

αμέέέέ...μη σου πω ότι φτάνουν και για μπαγκαζιέρα από πίσω :P:P:D


μη μασάς. Οταν θα δουλεύεις και δεν θα χαλάς πουθενά αλλού τα λεφτά από τους μισθούς, θα έχεις πάλι την ευκαιρία να το πάρεις το πορσικό σε 5-6-7 χρόνια:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως ένα μυστήριο πράγμα... Άπαξ και άρχισα να βγάζω και χρήματα μόνη μου, ξαφνικά δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα μόνο με 400 ευρώ! Και δεν μπορώ να καταλάβω και απο που προέρχεται αυτή η άυξηση!! Πλέον χρειάζομαι τουλάχιστον 600! Ευτυχώς που τα επιπλέον συνήθως μπορώ και τα βγάζω μόνη μου (εκτός απο τώρα το καλοκαίρι που πέσαν αναδουλειές)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Για να δούμε...

350 το νοίκι
30 δεη
3 ευδαπ
35 τηλεφωνο
35 κινητό
~ 35 [πιο πάνω το χειμώνα, πιο κάτω το τρίμηνο του καλοκαιριού] κοινόχρηστα
-------
πάγια έξοδα= 490 ?/ μήνα

κι από κει και πέρα πρέπει να πας supermarket, να φας, να πλύνεις, να πλυθείς, να καθαρίσεις, να βγάλεις φωτοτυπίες για τη σχολη ή ότι άλλο σχετικό ...α ναι....και να ζήσεις!!!!

αυτά τα τελευταία κοστολόγησε τα μόνη σου, απλά εγώ να αναφέρω ότι τα απορυπαντικά είναι φωτιά και λαύρα!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πάντως ένα μυστήριο πράγμα... Άπαξ και άρχισα να βγάζω και χρήματα μόνη μου, ξαφνικά δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα μόνο με 400 ευρώ! Και δεν μπορώ να καταλάβω και απο που προέρχεται αυτή η άυξηση!! Πλέον χρειάζομαι τουλάχιστον 600! Ευτυχώς που τα επιπλέον συνήθως μπορώ και τα βγάζω μόνη μου (εκτός απο τώρα το καλοκαίρι που πέσαν αναδουλειές)...
Μα ειναι σε καθε βιβλιο οικονομικων :D Οταν αποκτουμε εισοδημα μεγαλυτερο απο αυτο που ειχαμε ή περιμενουμε ενα μαγαλυτερο εισοδημα, τοτε καποια αγαθα αλλαζουν. Αντι να παρεις το ταδε τυρι, θα παρεις το αλλο που ειναι καλυτερο γιατι ειναι λιγο καλυτερο, εστω και λιγο ακριβοτερο. Το οτι εχεις μεγαλυτερο εισοδημα σου δημιουργει μια αισθηση αυτοπεπιθησης και ξανοιγεσαι λιγακι. Προσεξε στον εαυτο σου αν εχεις αντικαταστησει στις αγορες σου καποια πραγματα. Κατι που αγοραζες πριν και δεν αγοραζεις τωρα, αλλα το εχεις αντικαταστησει.

Ρε kotetsi Κοζανη σπουδαζα και εγω και πανω απο 650? τον μηνα με ολα τα εξοδα μου και μετακινησεις καθε ΠΣΚ στο σπιτι μου(χαλκιδικη) δεν ειχα... Εισαι σπαταλος:P Ευτυχως δεν σπουδασες Λογιστικη :D

Λοιπες δαπανες 300? :confused: :P μαζι με τα τσιγαρα καπου 500? τον μηνα τα "πετας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ίσα ίσα που πλέον παίρνω πιο φτηνά τσιγάρα!! (απο 162 ευρώ το μήνα σε 108 ). Ίσως όταν είμαι Αγρίνιο να είμαι πιο χαλαρή με τις εξόδους, αλλά ακόμα κι όταν δεν είμαι Αγρίνιο δεν μου φτάνουν 400 με τίποτα πια... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Οσα λεφτά και να έχεις θες πάντα περισσότερα ;)
Θεσσαλονίκη (μέχρι τον Νοέμβριο) ήθελα 250 ενοίκιο, 40 νετ, 40 κινητό, 50 ΔΕΗ/νερό και από εκεί και πέρα ότι χρήματα υπήρχαν ξοδεύονταν :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Από τα λεγόμενα σου συζητάμε για Αθήνα! Έχει μεγάλη σημασία η πόλη!
Εγώ σου προτείνω να ψάξεις συγκάτοικο!
Αν βρω λίγο χρόνο θα σου πω ακριβώς τι παίζει!

Έμενα 8 χρόνια μόνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
αυτά τα τελευταία κοστολόγησε τα μόνη σου, απλά εγώ να αναφέρω ότι τα απορυπαντικά είναι φωτιά και λαύρα!!!! :P

Για τα απορυπαντικά υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις. Δεν θέλω να πως σε πια "φτηνή" αλυσίδα σούπερ μάρκετ μπορείς να τα βρεις για να μην κάνω διαφήμιση., αλλα για να βοηθήσω είναι αυτή που πληρώνεις τις σακούλες σου!;) Κάποια απο τα απορυπαντικά τους είναι πολύ πιό φτηνά μεγάλες ποσότητες και σε ποιότητα σχεδόν η ίδια.
Θέλει ψάξιμο όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Για τα απορυπαντικά υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις. Δεν θέλω να πως σε πια "φτηνή" αλυσίδα σούπερ μάρκετ μπορείς να τα βρεις για να μην κάνω διαφήμιση., αλλα για να βοηθήσω είναι αυτή που πληρώνεις τις σακούλες σου!;) Κάποια απο τα απορυπαντικά τους είναι πολύ πιό φτηνά μεγάλες ποσότητες και σε ποιότητα σχεδόν η ίδια.
Θέλει ψάξιμο όμως

Συμφωνω! Και οχι μονο για το θεμα των απορυπαντικων αλλα και διαφορα αλλα πραγματακια.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Συμφωνω! Και οχι μονο για το θεμα των απορυπαντικων αλλα και διαφορα αλλα πραγματακι.

:)

Το θέμα του σούπερ μάρκετ γενικά θέλει αρκετό ψάξιμο, η κάθε αλυσίδα έχει κάποια προιόντα καλής ποιότητας και καλής τιμής θέλει λίγο ψάξιμο το τι θα πάρεις και απο πού. Εγώ με την γυναίκα μου τα γυρνάμε όλα και κάνουμε φοβερή οικονομία π.χ για χαρτί κουζίνας στο ένα και απορυπταντικά στο άλλο.
Είναι φοβερό το πόσα λεφτά μπορείς να γλυτώσεις με αυτόν τον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ελπίζω τζόνι να μην παίρνετε το τουτού από το ένα σουπερμάρκετ στο άλλο, γιατί μόνο οικονομία δεν κάνετε έτσι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Συμφωνω! Και οχι μονο για το θεμα των απορυπαντικων αλλα και διαφορα αλλα πραγματακια.

:)
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Για τα απορυπαντικά υπάρχουν και πιο οικονομικές λύσεις. Δεν θέλω να πως σε πια "φτηνή" αλυσίδα σούπερ μάρκετ μπορείς να τα βρεις για να μην κάνω διαφήμιση., αλλα για να βοηθήσω είναι αυτή που πληρώνεις τις σακούλες σου!;) Κάποια απο τα απορυπαντικά τους είναι πολύ πιό φτηνά μεγάλες ποσότητες και σε ποιότητα σχεδόν η ίδια.
Θέλει ψάξιμο όμως


Σωστά και άγια αυτά που λέτε, το εν λόγω σούπερ μάρκετ το έχω υπόψη μου κ εγώ αλλά να κάνω μια ερώτηση?


Κάποιος που φέυγει από το σπίτι, ΔΕΝ έχει αμάξι, έχει να δουλεύει για να συντηρηθεί ΚΑΙ μια σχολή να τελειώσει ΠΟΤΕ αρκιβώς θα βρει χρόνο να κάνει το γύρο του κόσμου για να πάρει απορυπαντικά από δω, χαρτικά από κει, τυριά παραπέρα κτλ κτλ κτλ? το ξέρω ότι άμα το ψάξεις κτλ μπορείς να κάνεις οικονομία αλλά ποιος έχει το κουράγιο να κάνει [υπενθυμίζω...χωρίς αμάξι] στα 20 του το γύρο της περιοχής του σάββατο πρωί [έστω και 1 στις 15] για να παρει λίγα απο δω και λίγα απο κει και τελικά δεν θα βοελυτει σε όλα σε κάποιο κοντινό του? [και οκ αν έχει φτηνό κοντά του έχει καλώς -πχ αυτό με τα φτηνά απορυπαντικά- αν όχι όμως??? ;)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Σωστά και άγια αυτά που λέτε, το εν λόγω σούπερ μάρκετ το έχω υπόψη μου κ εγώ αλλά να κάνω μια ερώτηση?


Κάποιος που φέυγει από το σπίτι, ΔΕΝ έχει αμάξι, έχει να δουλεύει για να συντηρηθεί ΚΑΙ μια σχολή να τελειώσει ΠΟΤΕ αρκιβώς θα βρει χρόνο να κάνει το γύρο του κόσμου για να πάρει απορυπαντικά από δω, χαρτικά από κει, τυριά παραπέρα κτλ κτλ κτλ? το ξέρω ότι άμα το ψάξεις κτλ μπορείς να κάνεις οικονομία αλλά ποιος έχει το κουράγιο να κάνει [υπενθυμίζω...χωρίς αμάξι] στα 20 του το γύρο της περιοχής του σάββατο πρωί [έστω και 1 στις 15] για να παρει λίγα απο δω και λίγα απο κει και τελικά δεν θα βοελυτει σε όλα σε κάποιο κοντινό του? [και οκ αν έχει φτηνό κοντά του έχει καλώς -πχ αυτό με τα φτηνά απορυπαντικά- αν όχι όμως??? ;)]

Ειδικά οι μεγάλες αλυσίδες μαζευουν τα καταστήματα τους κοντά το ένα με το άλλο. Δεν λέμε να τα γυρίσεις όλα σε μια μέρα αλλα στις καθημερινές διαδρομές σου μπαίνεις και πέρνεις και μια σακούλα.
Εγώ έχω σταματήσει να πηγένω σούπερ μάρκετ 1 φορά τον μήνα και τώρα πάω κάθε Σάββατο για το σούπερ μάρκετ της εβδομάδας είναι πολύ καλύτερα έτσι.
Αν κάτι μου λείψει πάντος πετάγομαι με τα πόδια μέχρι το κοντινότερο. Έχω 3 σουπερ μάρκετ σχετικά κοντά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Απο την αλλη, καποια στιγμη που θα θελεις να πας σουπερ μαρκετ για τα απαραιτητα ψωνια, θα μπεις στο συγκεκριμενο Χ ας πουμε και θα παρεις αυτα που χρειαζεσαι, θα τα δοκιμασεις κι αν απο κατι δεν μεινεις ευχαριστημενη την επομενη φορα που θα πας παλι θα παρεις οσα σου εκαναν και τα υπολοιπα στο αλλο. :)
Ειναι λιγο ταλαιπωρια αρχικα, αλλα σκεψου τα οσα θα γλιτωνεις απο θεμα χρηματων. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Ειδικά οι μεγάλες αλυσίδες μαζευουν τα καταστήματα τους κοντά το ένα με το άλλο. Δεν λέμε να τα γυρίσεις όλα σε μια μέρα αλλα στις καθημερινές διαδρομές σου μπαίνεις και πέρνεις και μια σακούλα.
Εγώ έχω σταματήσει να πηγένω σούπερ μάρκετ 1 φορά τον μήνα και τώρα πάω κάθε Σάββατο για το σούπερ μάρκετ της εβδομάδας είναι πολύ καλύτερα έτσι.
Αν κάτι μου λείψει πάντος πετάγομαι με τα πόδια μέχρι το κοντινότερο. Έχω 3 σουπερ μάρκετ σχετικά κοντά μου.
Η απάντηση σου επιβεβαιώνει την άποψη μου...ότι είναι και θέμα βολικότητας. Εγώ πχ δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ μεγάλο σουπερ μαρκετ κοντά μου έχω ένα μικρής ούτε καν αλυσίδας μόνο κοντά στο σπίτι μου και στο παγκράτι το έχω δει και μέχρι πριν 2 χρόνια που δεν είχα αμάξι και ήμουνα στη σχολή [τώρα ψωνίζω από μεγάλες αλυσίδες κοντά στη δουλειά μου] τελικά από εκεί ψώνιζα αναγκαστικά γιατί ακόμα και για να πάω στα "φτηνά" της περιοχής μου έπρεπε να περάσω ανηφόρες με κλίση 80 μοίρες και 15' περπάτημα φορτωμένη σακούλες και δεν την πάλευα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top