Κάπνισμα

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Duh, λίγο έλειψα και το γυρίσατε σε Μεσαίωνα.
Δεν απαντάει στη θέση μου, τη γνώμη του λέει.

Μην είσαι υποκρίτρια, ότι σας συμφέρει προφανώς θα πείτε στους άλλους να το σέβονται, αλλά σίγουρα έχεις παραβιάσει και εσύ πολλούς νόμους, όπως και όλοι μας.

Νομίζω ότι δεν διάβασες τί είπα.
Δεν έχει καμιά σχέση το αν έχω παραβιάσει εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος νόμους: και να το έχω κάνει, το θέμα είναι ότι αν υπάρξει μια κίνηση από το κράτος για να εφαρμοστεί ο νόμος, θα αναγνωρίσω ότι είναι αναγκαίο και θα το δεχτώ.

Και φακελάκι μπορεί να έχει χρειαστεί να δώσω σε γιατρό σε ώρα ανάγκης, αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα χαρώ αν γίνει κάτι δραστικό για να μην υπάρχει αυτός ο...θεσμός.

Εκτός των άλλων, μιλάμε για έναν νόμο που δεν επηρεάζει μόνο τον ίδιο τον πολίτη αλλά και τους γύρω του - ακόμα και από στοιχειώδη ευγένεια θα έπρεπε να εφαρμόζεται στην πράξη και να μη λέμε 'τί μαλακίες είναι αυτές' επειδή χρειάζεται να ληφθούν μέτρα απ' το κράτος για να γίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Καλα θα κανουμε διαγωνισμο ποιος θα παραβιασει τους περισσοτερους νομους;:P.Επισης ποτε μη λες ποτε.Αν επιτελους θεσπισουν καποια ελεγκτικα οργανα σιγα σιγα θα εφαρμοζεται παντου ο νομος.Αφου δεν μπορουμε να αλλαξουμε τα μυαλα ορισμενων θα πρεπει να τους επιβληθουν καποια πραγματα.

Καημένο παιδί, ακόμα δεν ξέρει πως λειτουργεί ο κόσμος, οι ίδιοι που βγάζουν τους νόμους, οι ίδιοι τα κερδίζουν πίσω ΑΠΟ ΕΜΑΣ που καπνίζουμε, είναι αλυσίδα.

... όπως έκανα με τον κύριο που είχε παρκάρει πάνω στη διάβαση των πεζών στο ΙΚΕΑ σήμερα. Προσωπικά δεν το κάνω με τους καπνιστές μόνο, απλά εδώ αυτό το θέμα συζητάμε, πως να το κάνουμε. Δε θέλω κιόλας να μπαίνω στη διαδικασία να απαριθμώ τα "κατορθώματά" μου για να πείσω κάποιον που δε με ξέρει για τα λεγόμενά μου.

Ο ιππότης απάντησε γιατί η πριγκίπισσα είναι εγουέι φρομ κίμπορντ κι όταν βλέπει αβάσιμες κατηγορίες αγνώστων για άτομα που ξέρει καβαλάει το άλογο και κάνει charge. Λίγο jostling έτσι φάση.

Εμένα όταν κάπνιζα όταν είχαμε βγει σαν φόρουμ, δεν μου είπες τίποτα ούτε στους άλλους 2-3 που κάπνιζαν, και κάπνιζαν αλλά 20 άτομα εκεί μέσα, νταξ αυτοί δεν σε ενοχλούσαν αλλά εμείς? δίπλα σου ήμασταν. Οοο ναι ξέχασα ήμασταν στην ίδια παρέα, δεν θα το έκανες ποτέ σε κάποιον που τον ξέρεις έστω, πια είναι η λέξη γιαυτό, πως το λέμε στα Ελληνικά? Α ναι, υποκριτής!

Δεν μπορώ να πω, παίζεις το ρόλο σου σωστά, βάλε lvl.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Duh, λίγο έλειψα και το γυρίσατε σε Μεσαίωνα.
Δεν απαντάει στη θέση μου, τη γνώμη του λέει.



Νομίζω ότι δεν διάβασες τί είπα.
Δεν έχει καμιά σχέση το αν έχω παραβιάσει εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος νόμους: και να το έχω κάνει, το θέμα είναι ότι αν υπάρξει μια κίνηση από το κράτος για να εφαρμοστεί ο νόμος, θα αναγνωρίσω ότι είναι αναγκαίο και θα το δεχτώ.

Και φακελάκι μπορεί να έχει χρειαστεί να δώσω σε γιατρό σε ώρα ανάγκης, αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα χαρώ αν γίνει κάτι δραστικό για να μην υπάρχει αυτός ο...θεσμός.

Εκτός των άλλων, μιλάμε για έναν νόμο που δεν επηρεάζει μόνο τον ίδιο τον πολίτη αλλά και τους γύρω του - ακόμα και από στοιχειώδη ευγένεια θα έπρεπε να εφαρμόζεται στην πράξη και να μη λέμε 'τί μαλακίες είναι αυτές' επειδή χρειάζεται να ληφθούν μέτρα απ' το κράτος για να γίνει αυτό.

Ας το πάρουμε από πολύ μακριά, κάθε νόμος που παραβιάζετε έμμεσα και μερικές φορές άμεσα επηρεάζει όλους τους ανθρώπους μια τεράστια μάζα σίγουρα, δεν νομίζω να χρειαστεί παράδειγμα γιαυτό που είπα καταλαβαίνεις φαντάζομαι. Το ίδιο ισχύει και εδώ και ας το πάρεις ρεαλιστικά, έλα στην Ελλάδα του σήμερα και όχι στο κόσμο σου, πολλοί καπνίζουν μπορεί και πιο πολλοί από τους μη, πιστεύεις ότι θα αφαιρέσεις το δικαίωμα μας να καπνίζουμε, απλά άμα δεν μπορείτε θα πάτε starbucks, it sucks i imagine, αλλά ο κόσμος δεν είναι δίκαιος, όσο και να κολοχτυπιέστε δεν θα αλλάξετε τίποτα, είναι σαν να πετάς χαλίκια στο ποτάμι και να περιμένεις να αλλάξει ροή.

Μπορεί να υπάρχουν πολλοί αρνάκιδες και να παίζουν το ρόλο του δικαστή, πολλές φορές θα αλλάξουν τα μυαλά ενός καπνιστεί, μια μέρα θα φάνε ξύλο από έναν καπνιστή, μια μέρα θα δείρουν έναν καπνιστή, αλλά in the end όλα θα παραμένουν ίδια, είναι κακό? είναι καλό? άμα μπορείς να απάντησης αυτή την ερώτηση δεν ξέρεις τι σημαίνουν αυτές οι λέξεις, ένα πράγμα είναι σίγουρο, είναι η πραγματικότητα.
-----------------------------------------
Όχι, αυτό λέγεται τακτ.

Α τώρα ψάχνω άλλη μια λέξη, αρχίζει με δικαίο.. και τελειώνει με ...λογίες.

Δεν παίζεις έτσι έναν lawful χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Κακα τα ψεμματα οπως ειναι η κατασταση τωρα λιγα πραγματα μπορουν να αλλαξουν.Αν η Ξενογιαννακοπουλου ομως οντως προσπαθησει να εφαρμοσει το νομο θερωρω οτι σε 2-3 χρονια θα εχουμε φτασει στο επιθυμητο επιπεδο.Δεν ειναι τοσο δυσκολο.


(Οι μεγαλοι επιχειρηματιες εχουν και μεγαλα μαγαζια,ανετα μπορουν να κανουν μια περιοχη μη καπνιζοντων, δεν χρειαζεται να λαδωσουν για να καπνιζεις σε ολοκληρο το μαγαζι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ασχολήσου με το να πετάς πέτρες, τι να πω.
-----------------------------------------
Κακα τα ψεμματα οπως ειναι η κατασταση τωρα λιγα πραγματα μπορουν να αλλαξουν.Αν η Ξενογιαννακοπουλου ομως οντως προσπαθησει να εφαρμοσει το νομο θερωρω οτι σε 2-3 χρονια θα εχουμε φτασει στο επιθυμητο επιπεδο.Δεν ειναι τοσο δυσκολο.


(Οι μεγαλοι επιχειρηματιες εχουν και μεγαλα μαγαζια,ανετα μπορουν να κανουν μια περιοχη μη καπνιζοντων, δεν χρειαζεται να λαδωσουν για να καπνιζεις σε ολοκληρο το μαγαζι)

Ναι και να χάσουν πελατεία, σε παρακαλώ ξύπνα από τα όνειρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Δεν 'θα αφαιρέσω το δικαίωμά σας να καπνίζετε', έχει ήδη αφαιρεθεί το δικαίωμά σας να καπνίζετε σε συγκεκριμένους χώρους.

Αν πίστευα ότι όλα μένουν ίδια δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση - προφανώς πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί που δεν τους αρέσει ο κόσμος όπως είναι και προσπαθούν να τον αλλάξουν.
Δεν περιμένω από μέρα σε μέρα ξαφνικά όλοι να σεβόμαστε τους άλλους και να είμαστε μια πιο πολιτισμένη κοινωνία χωρίς orathac (χαχ.) αλλά σίγουρα μπορώ να υπενθυμίζω σ' αυτούς που είναι γύρω μου ότι θα ήταν καλύτερα να είχαμε άλλη νοοτροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ασχολήσου με το να πετάς πέτρες, τι να πω.
-----------------------------------------


Ναι και να χάσουν πελατεία, σε παρακαλώ ξύπνα από τα όνειρα σου.
Ποια πελατεια να χασουν μωρε;Αφου θα επιτρεπεται σε ενα αλλο κομματι του μαγαζιου.Αλλος κοιμαται εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ναι και να χάσουν πελατεία, σε παρακαλώ ξύπνα από τα όνειρα σου.

Γιατί να χάσουν πελατεία;
Άμα είναι τόσοι χιλιάδες οι καπνίζοντες θα κάνουν όλο το μαγαζί για καπνίζοντες με τις σχετικές άδειες και τους εξαερισμούς και θα λήξει εκεί το θέμα, ω, τί έκπληξη, νόμιμα και χωρίς να ενοχλείται κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μπορεί να υπάρχουν πολλοί αρνάκιδες και να παίζουν το ρόλο του δικαστή, πολλές φορές θα αλλάξουν τα μυαλά ενός καπνιστεί, μια μέρα θα φάνε ξύλο από έναν καπνιστή, μια μέρα θα δείρουν έναν καπνιστή, αλλά in the end όλα θα παραμένουν ίδια, είναι κακό? είναι καλό? άμα μπορείς να απάντησης αυτή την ερώτηση δεν ξέρεις τι σημαίνουν αυτές οι λέξεις, ένα πράγμα είναι σίγουρο, είναι η πραγματικότητα.
Σκληρος απο ματαιοδοξια
"Οπως η δικαιοσυνη ειναι ,συχνα , ο μανδυας της αδυναμιας ,ετσι και οι πολυ στοχαστικοι αλλα αδυναμοι ανθρωποι εχουν , μερικες φορες , προστρεξει στην προσποιηση και παιρνουν , εμφανως , μια αδικη και σκληρη σταση - για να δωσουν την εντυπωση της δυναμης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δεν 'θα αφαιρέσω το δικαίωμά σας να καπνίζετε', έχει ήδη αφαιρεθεί το δικαίωμά σας να καπνίζετε σε συγκεκριμένους χώρους.

Αν πίστευα ότι όλα μένουν ίδια δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση - προφανώς πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί που δεν τους αρέσει ο κόσμος όπως είναι και προσπαθούν να τον αλλάξουν.
Δεν περιμένω από μέρα σε μέρα ξαφνικά όλοι να σεβόμαστε τους άλλους και να είμαστε μια πιο πολιτισμένη κοινωνία χωρίς orathac (χαχ.) αλλά σίγουρα μπορώ να υπενθυμίζω σ' αυτούς που είναι γύρω μου ότι θα ήταν καλύτερα να είχαμε άλλη νοοτροπία.

όχι δεν κατάλαβες, δεν θέλω να καπνίζω όπου εσύ μου πεις, ή ένας τύπος με κοστούμι, θα καπνίζω όπου θέλω, εκεί που πάω και πίνω τον καφέ μου, εκεί που πάω και παίζω μπιλίαρδο και με την παρέα μου τι θα γίνει, θα σπάμε σε καπνιστές και μη? Θα καπνίζω όπου θέλω, άμα μου πει κάποιος ευγενικά (ή με έναν τρόπο που θα με πείσει) ξέρεις τι αυτό και αυτό, οκ μπορεί να το κάνω για κοινωνικούς λόγους, άμα ο άλλος είναι αδύναμος και δεν μπορεί ούτε να αναφέρει το πρόβλημα του, αξίζει να είναι εκεί που είναι και να ρουφάει το ντουμάνι. Το καλοκαίρι δεν έχω πρόβλημα να βγω έξω και να καπνίσω ή εκτός και αν υπάρχει λόγος για μην θέλω να σηκωθώ, αλλά το χειμώνα θα με αναγκάζεις να βγω έξω ή να σπάω με την παρέα μου ή ακόμα χειρότερα να μην πηγαίνω στα μέρη που αγαπάω. όχι, απλά.

Αχ, συγνώμη που στο χαλάω αλλά δεν ζεις σε κάποιο κόσμο που υπάρχει αγάπη για όλους και για τα πάντα, τι νόμιζες πραγματικά ότι από την μια μέρα στην άλλη έτσι όπως ζούσαμε ξαφνικά θα βγάλουμε το τσίγαρο από την ζωή μας επειδή το έθεσαν έτσι κάποιοι νόμοι για τα μάτια του κόσμου και για την τσέπη των άλλων... please..


Πολιτισμένη = σεβασμός?
Άλλη νοοτροπία = καλύτερη νοοτροπία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μην ξεχάσεις να πάρεις και τη θέση για τα αναπηρικά αυτοκίνητα στο σουπερ μάρκετ, είναι πιο κοντά στην είσοδο. Και το ασανσέρ στο μετρό. Χώσου και λίγο μπροστά από όλους τους άλλους στο φανάρι για τη στροφή, ναι εκεί που δε θα βλέπεις το φανάρι και θα ξεκινήσεις μισό πράσινο φανάρι αργότερα καθυστερώντας όλους τους άλλους. Τέτοια εντύπωση ελληνάρα παρτάκια σταρχίδιαμουόλοιοιάλλοι δίνεις. Αν θεωρείς ότι δεν είσαι, συγνώμη για το χαρακτηρισμό. Αν θεωρείς ότι είσαι και χαίρεσαι γι'αυτό, ε μόνο αυτό ταιριάζει:

Είναι και η σωστή διάλεκτος.

και για την τσέπη των άλλων... please..
Και συνεχίζουμε σε λίγο πιο σοβαρό κλίμα. Σε ποιούς αναφέρεσαι; Ποιος κερδίζει χρηματικά από αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
όχι δεν κατάλαβες, δεν θέλω να καπνίζω όπου εσύ μου πεις, ή ένας τύπος με κοστούμι, θα καπνίζω όπου θέλω, εκεί που πάω και πίνω τον καφέ μου, εκεί που πάω και παίζω μπιλίαρδο και με την παρέα μου τι θα γίνει, θα σπάμε σε καπνιστές και μη?
Ε με τετοια ατομα πως να κανεις σοβαρη συζητηση;Επειδη δεν θα μπορεις να κανεις παντα οτι θελεις καλο ειναι να βαζεις που και που λιγο νερο στο κρασι σου.Ναι ρε φιλε να πας στην περιοχη αυτων που καπνιζουν.Και αυτο σε χαλαει;Αν θελει η παρεα σου να ανεχεται το καπνο σου δεν σημαινει οτι θελω και εγω.


@Anarki Πες μου οτι εβγαλες αυτη τη φωτο τωρα να τρελαθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
όχι δεν κατάλαβες, δεν θέλω να καπνίζω όπου εσύ μου πεις, ή ένας τύπος με κοστούμι, θα καπνίζω όπου θέλω, εκεί που πάω και πίνω τον καφέ μου, εκεί που πάω και παίζω μπιλίαρδο και με την παρέα μου τι θα γίνει, θα σπάμε σε καπνιστές και μη? Θα καπνίζω όπου θέλω, άμα μου πει κάποιος ευγενικά (ή με έναν τρόπο που θα με πείσει) ξέρεις τι αυτό και αυτό, οκ μπορεί να το κάνω για κοινωνικούς λόγους, άμα ο άλλος είναι αδύναμος και δεν μπορεί ούτε να αναφέρει το πρόβλημα του, αξίζει να είναι εκεί που είναι και να ρουφάει το ντουμάνι. Το καλοκαίρι δεν έχω πρόβλημα να βγω έξω και να καπνίσω ή εκτός και αν υπάρχει λόγος για μην θέλω να σηκωθώ, αλλά το χειμώνα θα με αναγκάζεις να βγω έξω ή να σπάω με την παρέα μου ή ακόμα χειρότερα να μην πηγαίνω στα μέρη που αγαπάω. όχι, απλά.

Αχ, συγνώμη που στο χαλάω αλλά δεν ζεις σε κάποιο κόσμο που υπάρχει αγάπη για όλους και για τα πάντα, τι νόμιζες πραγματικά ότι από την μια μέρα στην άλλη έτσι όπως ζούσαμε ξαφνικά θα βγάλουμε το τσίγαρο από την ζωή μας επειδή το έθεσαν έτσι κάποιοι νόμοι για τα μάτια του κόσμου και για την τσέπη των άλλων... please..


Πολιτισμένη = σεβασμός?
Άλλη νοοτροπία = καλύτερη νοοτροπία?

Αχ, συγνώμη που στο χαλάω αλλά δεν είμαστε όλοι κυνικοί σαν εσένα, και δε μου φαίνεται τόσο απίθανο να μη θέλω να ενοχλώ τους υπόλοιπους ανθρώπους γύρω μου και να μην καπνίζω δίπλα τους.
Η τόσο δεμένη παρέα σου που δεν την νοιάζει αν καπνίζεις εσύ ενώ οι άλλοι όχι, μπορεί να έρθει μαζί σου στο στέκι σας που επιτρέπεται το κάπνισμα ή να πάει τρία μέτρα πιο πέρα που θα είναι ο χώρος των καπνιστών.


Αν δεν μπορείς να δεχτείς ένα νόμο που έχει θεσπίσει το ίδιο το κοινωνικό σύνολο στο οποίο ζεις, δεν πειράζει, θα έρθει η ώρα που θα το κάνεις.
Όχι μόνο το καλοκαίρι ή όποτε σε βολεύει να σηκωθείς απ' την καρέκλα, αλλά οποτεδήποτε, γιατί θα σου φαίνεται φυσικότατο εσύ και όποιος άλλος καπνίζει να το κάνει υπό συγκεκριμένες συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ποια πελατεια να χασουν μωρε;Αφου θα επιτρεπεται σε ενα αλλο κομματι του μαγαζιου.Αλλος κοιμαται εδω.

Ρε φίλε, όταν θα πληρώνεις την άδεια θα πληρώνεις ΠΟΛΛΑ λεφτά πίστεψε με έχω ανθρώπους στο χώρο αυτό, όταν πληρώσεις στον μπάτσο τόσα για 1 χρόνο, βγαίνεις πιο φτηνός, δεν θα σου κάνουν ούτε έλεγχο για τον σαπισμένο εξαερισμό ούτε θα πληρώσεις για έργα.

Γιατί να χάσουν πελατεία;
Άμα είναι τόσοι χιλιάδες οι καπνίζοντες θα κάνουν όλο το μαγαζί για καπνίζοντες με τις σχετικές άδειες και τους εξαερισμούς και θα λήξει εκεί το θέμα, ω, τί έκπληξη, νόμιμα και χωρίς να ενοχλείται κανείς.

Ίδια απάντηση.

Ενοχλήσαι? κρίμα άλλα είναι δικό σου πρόβλημα, έτσι δουλεύει και εφόσον δεν μπορείς να τους κάνεις τίποτα, δεν ενοχλείς αυτούς και δεν τους νοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Θλιβομαι οταν διαβαζω τετοιες αποψεις...Ειναι εμφανες οτι δεν σου εχουν μαθει να σεβεσαι βασικα πραγματα που ειναι περα απο νομους,συμφεροντα κλπ.Συγνωμη αλλα εγω δεν μπορω να συζητησω μαζι σου οταν θεωρεις μαγκια(διοτι απο μαγκια φαινεται να το κανεις) να καπνιζεις πανω στη μουρη του αλλου.Μελετες για τα αρνητικα του παθητικου καπνισματος υπαρχουν, νομος υπαρχει, το μονο που λειπει ειναι το μυαλο απο καποιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Εγώ ενοχλούμαι, εσύ ενοχλείσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μην ξεχάσεις να πάρεις και τη θέση για τα αναπηρικά αυτοκίνητα στο σουπερ μάρκετ, είναι πιο κοντά στην είσοδο. Και το ασανσέρ στο μετρό. Χώσου και λίγο μπροστά από όλους τους άλλους στο φανάρι για τη στροφή, ναι εκεί που δε θα βλέπεις το φανάρι και θα ξεκινήσεις μισό πράσινο φανάρι αργότερα καθυστερώντας όλους τους άλλους. Τέτοια εντύπωση ελληνάρα παρτάκια σταρχίδιαμουόλοιοιάλλοι δίνεις. Αν θεωρείς ότι δεν είσαι, συγνώμη για το χαρακτηρισμό. Αν θεωρείς ότι είσαι και χαίρεσαι γι'αυτό, ε μόνο αυτό ταιριάζει:

Είναι και η σωστή διάλεκτος.


Και συνεχίζουμε σε λίγο πιο σοβαρό κλίμα. Σε ποιούς αναφέρεσαι; Ποιος κερδίζει χρηματικά από αυτό;
Όχι, δεν πρόκειται να σκοτώσω κάποιον επειδή έτσι μου ήρθε αν είναι αυτό που προσπαθείς να δείξεις από τα παραδείγματα σου, και θα σπάσω τον νόμο με το έτσι θέλω, νόμους δυνατούς όπως αυτούς, γενικά οτιδήποτε θα με βάλει σε κίνδυνο είτε κοινωνικά, είτε σωματικά δεν πρόκειται να το κάνω. Αλλά όπου ο νόμος δεν σε αγγίζει εγώ το εκμεταλλεύομαι αυτό και θεωρώ χάσιμο κάποιος που δεν το κάνει, άμα υποθετικά ο νόμος που λέτε σοβαρευτεί, δεν θα κάνω τον μάγκα που πάει αντίθετα με την μάζα.


πολλοί, ονοματικά λίγο δύσκολα μπορώ να πω, άλλα μια χαρά τα κερδίζει η αστυνομία, έχουν μια λίστα με μαγαζιά που έχουν πληρώσει (κάτω από το τραπέζι) και δεν πάνω εκεί οι καπνοδόχοι ή πως τους λένε, στα μικρά μαγαζιά δεν πάνε, κάνουν βόλτες και κερδίζουν λεφτά, το μαγαζί δεν χάνει πελατεία αυτό αναγκάζει τα μαγαζιά (τα μεγάλα) που δεν έχουν πληρώσει να πληρώσουν και αυτά, και άμα δεν πληρώσουν κανείς δεν πάει και έτσι δούλεψε ο νόμος αυτός προς τα πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παιδιά από μας εξαρτάται αν θα εφαρμόζεται ο νόμος. Γιατί έτσι όπως ένας ιδιοκτήτης μαγαζιού μπορεί να το παίξει έξυπνος και να ονομάσει το μαγαζί "καπνιζόντων" για να μπορούν να πατάνε όλοι, έτσι μπορούν και όλοι οι μη καπνίζοντες να μην πατάνε σε τέτοια μαγαζιά με την αντίστοιχη άδεια.Και θα σας πω εγώ μετά αν το ξανασκεφτεί για το αν θα αγνοήσει τη νομοθεσία. Πάρτε το χαμπάρι εμείς είμαστε που θα καθορίσουμε τη σωστή λειτουργία του συστήματος. Όταν ερχόμαστε και καθόμαστε σε μαγαζιά "μη καπνιζόντων" ενώ οι μισοί καπνίζουν, τότε εμείς οι ίδιοι θάβουμε το πρόβλημα ακόμα πιο βαθιά. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω πως οι έλεγχοι θα βελτιώσουν και πολύ την κατάσταση.Άλλωστε αν κάποιος θέλει να λαδώσει, θα λαδώσει. Και στις άλλες χώρες το μέτρο εφαρμόστηκε επιτυχώς, γιατί εκεί οι άνθρωποι καταλαβαίνουν τι τους λένε, και δεν κάνουν τους κινέζους, για να βγάλουν λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Προς Orathac:

1) Αναγνωρίζεις ότι το κάπνισμα είναι βλαβερό;
2) Αναγνωρίζεις ότι το παθητικό κάπνισμα είναι βλαβερό για τους γύρω σου;
3) Αναγνωρίζεις το δικαίωμά τους στον καθαρό αέρα;
4) Είσαι διατεθειμένος να βάλεις τη δημόσια υγεία πάνω από την ευχαρίστησή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι, δεν πρόκειται να σκοτώσω κάποιον επειδή έτσι μου ήρθε αν είναι αυτό που προσπαθείς να δείξεις από τα παραδείγματα σου, και θα σπάσω τον νόμο με το έτσι θέλω, νόμους δυνατούς όπως αυτούς, γενικά οτιδήποτε θα με βάλει σε κίνδυνο είτε κοινωνικά, είτε σωματικά δεν πρόκειται να το κάνω. Αλλά όπου ο νόμος δεν σε αγγίζει εγώ το εκμεταλλεύομαι αυτό και θεωρώ χάσιμο κάποιος που δεν το κάνει, άμα υποθετικά ο νόμος που λέτε σοβαρευτεί, δεν θα κάνω τον μάγκα που πάει αντίθετα με την μάζα.
Ήταν παραδείγματα ασέβειας προς "αδύναμους". Αν βρεθείς εσύ ποτέ σε θέση "αδύναμου", θα γελάσω ΠΟΛΥ όταν σου φερθεί κάποιος orathac version 2 με τον τρόπο που φέρεσαι εσύ στους γύρω σου. Από το υπόλοιπο καταλαβαίνω μόνο το κόκκινο, τα άλλα κάπου πάσχουν εκφραστικά και δε τα πιάνω. Δεν έχω κάτι να πω, πέρα από το να επισημάνω τη συχνή εμφάνιση των "με", "εγώ", "εμένα" και λοιπών προσωπικών αντωνυμιών που αναφέρονται σε σένα, γενικότερα στα ποστ σου (μου επιτρέπεις κι εμένα μερικά εκφραστικά λάθη ε :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top