Θρησκευτική λογοκρισία: Σύλληψη 27χρονου για σελίδα στο Facebook

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ρε αλλο προσβολη προς ατομο,φυσικο ατομο,που υπαρχει,πως το λενε.Που εχει καρδια,εγκεφαλο,κυκλοφορει μεσα του αιμα,ειναι ζωντανο,και αλλο να προσβαλεις μια ιδεα,κατι ιδεατο,η ενα προσωπο που δεν υπαρχει,η στην προκειμενη περιπτωση δεν υπηρξε ποτε.Δηλαδη μια ιδεατη μαλακια.

Τι δεν μπορειτε να καταλαβετε?

Θελεις να πεις οτι ο Παισιος δεν υπηρξε ποτε;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θελεις να πεις οτι ο Παισιος δεν υπηρξε ποτε;:confused:


Ε φυσικά Λιβία,Είναι και ο Παϊσιος όπως και η Αγία Γραφή και οι Αγιοι της Χριστιανικής Εκκλησίας μυθοπλασία απο εμας τους Χριστιανούς για να ασκούμε τον φόβο και τον ελεγχο στην κοινωνία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Υπηρξε.Τωρα ομως δεν υπαρχει. :(

Δηλαδη,οτι και να του λες,δεν σε ακουει,δεν σε βλεπει,δεν μιλαει,δεν λαλαει.

Εκτος και αμα ειναι ζομπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Υπηρξε.Τωρα ομως δεν υπαρχει. :(

Δηλαδη,οτι και να του λες,δεν σε ακουει,δεν σε βλεπει,δεν μιλαει,δεν λαλαει.

Εκτος και αμα ειναι ζομπι.
Αυτο δε σημαινει οτι εχεις το δικαιωμα να προσβαλλεις τη μνημη του Παισιου και του καθε Παισιου.Στα πλαισια της ανεξιθρησκειας,ο καθενας εχει το δικαιωμα να πιστευει ο,τι θελει και να ασκει κριτικη οπου θελει.Αρκει να μην υπερβαινει καποια ορια.Γνωμη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αυτο δε σημαινει οτι εχεις το δικαιωμα να προσβαλλεις τη μνημη του Παισιου και του καθε Παισιου.Στα πλαισια της ανεξιθρησκειας,ο καθενας εχει το δικαιωμα να πιστευει ο,τι θελει και να ασκει κριτικη οπου θελει.Αρκει να μην υπερβαινει καποια ορια.Γνωμη μου..

Και ποια εισαι εσυ που θα ορισεις και ορια?

Απορω γιατι σπαταλαω πολυτιμο χρονο σε ενα θεμα,που ορισμενοι θρησκοληπτοι εχουν παθει κριση ''αναφυλαξιας'' επειδη ασκηθηκε κριτικη σε εναν γερο που ειχε να πηδηξει 700 χρονια.

Ο κοσμος πειναει,και εσεις ασχολειστε με μεταφυσικες μαλακιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Και ποια εισαι εσυ που θα ορισεις και ορια?

Απορω γιατι σπαταλαω πολυτιμο χρονο σε ενα θεμα,που ορισμενοι θρησκοληπτοι εχουν παθει κριση ''αναφυλαξιας'' επειδη ασκηθηκε κριτικη σε εναν γερο που ειχε να πηδηξει 700 χρονια.

Ο κοσμος πειναει,και εσεις ασχολειστε με μεταφυσικες μαλακιες.

Να μη σε κραταμε αλλο τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ο καθενας εχει το δικαιωμα να πιστευει ο,τι θελει και να ασκει κριτικη οπου θελει.Αρκει να μην υπερβαινει καποια ορια.Γνωμη μου..

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει και να ασκεί κριτική όπου θέλει. Εκτός αν αυτά που λέει δε μου αρέσουν. Τότε ας συλληφθεί.

Αυτή δεν είναι και η ουσία της ελευθερίας της έκφρασης; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το δικαιωμα της ανεξιθρησκιας , καλως ή κακως, δεν εγκειται μονο στην ελευθερια του καθενος να πιστευει ο,τι θελει... Εγκειται, πολυ περισσοτερο, στην υποχρεωση του καθενος να σεβεται και τις θρησκευτικες αντιληψεις του αλλου... Αυτο θα πρεπει να το καταλαβουμε επιτελους... Με το να εξαπολυονται συνεχεις υβρεις προς μια θρησκεια - οποια και αν ειναι αυτη ,δεν με ενδιαφερει- , τοτε γινομαστε εμεις οι ιδιοι καταπατητες της ανεξιθρησκιας που τοσο μας αρεσει να διατυμπανιζουμε σημερα... Δυστυχως , ζουμε στην εποχη οπου οι λεξεις και οι αξιες πανε να χασουν για τα καλα το νοημα τους... Ζουμε στην εποχη , οπου πια ειναι "φετιχ" να βριζει κανεις ειδικα την ορθοδοξη θρησκεια, διοτι ετσι αποκτα προβολη...Γινεται δηθεν "μαγκας " , "καποιος σημαντικος".... Δεν εχω κατι με το συγκεκριμενο ατομο που δημιουργησε το site , θεωρω ομως οτι στην πλειονοτητα των περιπτωσεων τετοια ατομα καρπωνονται ακριβως την βαρυτητα και την "ακτινοβολια" που εχει κατι οπως η θρησκεια, προκειμενου με αυτον τον τροπο να προβληθουν οι ιδιοι και να νομισουν οτι καποιοι ειναι... Μας εχει φαει η κατρακυλα...μακαρι να μην συνεχιστει αλλο αυτο.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Το δικαιωμα της ανεξιθρησκιας , καλως ή κακως, δεν εγκειται μονο στην ελευθερια του καθενος να πιστευει ο,τι θελει... Εγκειται, πολυ περισσοτερο, στην υποχρεωση του καθενος να σεβεται και τις θρησκευτικες αντιληψεις του αλλου... Αυτο θα πρεπει να το καταλαβουμε επιτελους... Με το να εξαπολυονται συνεχεις υβρεις προς μια θρησκεια - οποια και αν ειναι αυτη ,δεν με ενδιαφερει- , τοτε γινομαστε εμεις οι ιδιοι καταπατητες της ανεξιθρησκιας που τοσο μας αρεσει να διατυμπανιζουμε σημερα...

Το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας είναι να μπορείς εσύ να δηλώνεις χριστιανός κι εγώ άθεος, χωρίς να φοβάται κανένας μας μην καεί στην πυρά.
Το αν ο άλλος θα κρίνει/σατυρίσει/χλευάσει τις δικές μου και τις δικές σου απόψεις (πολιτικές, θρησκευτικές κλπ) έγκειται στην ελευθερία του λόγου. Τώρα, αν εγώ προσβληθώ απ'αυτά που θα πει ο άλλος, πρόβλημά μου. Αν δεν ήθελα να μου την πει κανένας, ας κρατούσα τις απόψεις μου για την πάρτυ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όπως κάποιοι δυσαρεστείσθε όταν άλλοι ειρωνεύονται τον Παΐσιο, έτσι κι εγώ νοιώθω άσκημα όταν διαβάζω ή ακούω από τους οπαδούς του (μεταξύ των οποίων και ο ...Λιακόπουλος) τα όσα "προσόντα" του αποδίδουν. Τον λένε σοφό, προφήτη, ακόμα και όσιο ή άγιο. Αυτά αισθάνομαι ότι προσβάλουν τη νοημοσύνη μου. Κατά τη γνώμη μου ο Παΐσιος δεν ήταν παρά ένας ασήμαντος γεράκος που κατά το τέλος της ζωής του μισοέχασε τα λογικά του και στο παραλήρημά του είπε ή έγραψε κάποιες ασυναρτησίες τις οποίες κάποιοι "ξύπνοι" τις παρουσίασαν σαν εμπορικό προϊόν. (Θυμηθείτε την "προφητεία" του που λέει ότι ο καλός θεούλης θα βάλει τους Ρώσους (το ξανθόν γένος) να σφάξουν κάποια εκατομύρια τούρκους, ώστε να δώσουν σε μας πίσω την Πόλη). Έτσι, (με τη λογική του σεβασμού των πεποιθήσεων του άλλου την οποία οι "ορθοδοξιστές" επικαλούνται), θα πρέπει ο εισαγγελέας να διατάξει τη σύλληψη και όσων εγκωμιάζουν τον Παΐσιο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το δικαίωμα της ανεξιθρησκείας είναι να μπορείς εσύ να δηλώνεις χριστιανός κι εγώ άθεος, χωρίς να φοβάται κανένας μας μην καεί στην πυρά.
Το αν ο άλλος θα κρίνει/σατυρίσει/χλευάσει τις δικές μου και τις δικές σου απόψεις (πολιτικές, θρησκευτικές κλπ) έγκειται στην ελευθερία του λόγου. Τώρα, αν εγώ προσβληθώ απ'αυτά που θα πει ο άλλος, πρόβλημά μου. Αν δεν ήθελα να μου την πει κανένας, ας κρατούσα τις απόψεις μου για την πάρτυ μου.
Εδω φιλε εισαι λαθος... το να χλευαζεις με προσβλητικο τροπο ειδικα τις θρησκευτικες αντιληψεις των αλλων , αποτελει αδικημα... Την καθυβριση θρησκευματων... Αποτελει αξιοποινη πραξη και τιμωρειται απο τον νομο! ( αρθρο 199 , Ποινικου Κωδικα) ... Ειτε σ' αρεσει , ειτε οχι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εδω φιλε εισαι λαθος... το να χλευαζεις με προσβλητικο τροπο ειδικα τις θρησκευτικες αντιληψεις των αλλων , αποτελει αδικημα... Την καθυβριση θρησκευματων... Αποτελει αξιοποινη πραξη και τιμωρειται απο τον νομο! ( αρθρο 199 , Ποινικου Κωδικα) ... Ειτε σ' αρεσει , ειτε οχι....

Και τι είναι ο νόμος, θεόσταλτος ώστε να μην τον αμφισβητήσω? Ένας αναχρονιστικός νόμος είναι, που προσωπικά ελπίζω τώρα που επανήλθε στο προσκήνιο με το συγκεκριμένο περιστατικό, να καταργηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και τι είναι ο νόμος, θεόσταλτος ώστε να μην τον αμφισβητήσω? Ένας αναχρονιστικός νόμος είναι, που προσωπικά ελπίζω τώρα που επανήλθε στο προσκήνιο με το συγκεκριμένο περιστατικό, να καταργηθεί.
Το αν ο νομος ειναι θεοσταλτος , αναχρονιστικος ή αν μπορεις να τον αμφισβητησεις ειναι ενα εντελως αλλο θεμα, που αναγεται και σε φιλοσοφικο μη σου πω και εν παση περιπτωσει ξεφευγει απο το θεμα μας...Σε καθε περιπτωση φιλε μου, αυτος ειναι ο νομος... Και για να τελειωνω με τα νομικα (μη σας παω και μονοτερμα ;) ) και να δεχτουμε ακομη οτι ο νομος για την καθυβριση θρησκευματων ειναι αναχρονιστικος (που δεν συμφωνω, απεναντιας αναγκαιος ειναι) ,περα απο αυτο ειναι σε καθε περιπτωση παρανομο να χλευαζεις και να διαβαλλεις ενα "νεκρο" προσωπο....Δεν μπορω τωρα να σου βρω ακριβως το αρθρο, παντως ειναι παρανομο το να σπιλωνεις τη μνημη ενος ανθρωπου... Αυτα ειχα να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο νόμος δεν είναι αυθεντία να τον επικαλείσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
περα απο αυτο ειναι σε καθε περιπτωση παρανομο να χλευαζεις και να διαβαλλεις ενα "νεκρο" προσωπο....Δεν μπορω τωρα να σου βρω ακριβως το αρθρο, παντως ειναι παρανομο το να σπιλωνεις τη μνημη ενος ανθρωπου... Αυτα ειχα να πω...

Μας δουλεύεις; Από πού και ως πού είναί παράνομο; Μόνο οι συγγενείς ενός νεκρού μπορούν να κάνουν μήνυση για εξύβριση, δεν γίνεται αυτεπάγγελτα.

Το παρακάτω βίντεο προσβάλει την μνήμη του νεκρού Hitler. Παρακαλείται η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος να συλλάβει την ομάδα του ράδιο αρβύλα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εδω φιλε εισαι λαθος... το να χλευαζεις με προσβλητικο τροπο ειδικα τις θρησκευτικες αντιληψεις των αλλων , αποτελει αδικημα...
Δε σε πιάνω. Γιατί ειδικά?
Την καθυβριση θρησκευματων... Αποτελει αξιοποινη πραξη και τιμωρειται απο τον νομο! ( αρθρο 199 , Ποινικου Κωδικα) ... Ειτε σ' αρεσει , ειτε οχι....
Από πότε ο Παϊσιος ταυτίστηκε με την Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία? Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Η εκκλησία δεν είναι ο κλήρος, αλλά οι πιστοί της. Το να χλευάσεις τις προφητείες ενός γεροξεκούτη είναι πολύ διαφορετικό από το να εξυβρίσεις το θρήσκευμα το οποίο τυπικά εκπροσωπούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Όπως κάποιοι δυσαρεστείσθε όταν άλλοι ειρωνεύονται τον Παΐσιο, έτσι κι εγώ νοιώθω άσκημα όταν διαβάζω ή ακούω από τους οπαδούς του (μεταξύ των οποίων και ο ...Λιακόπουλος) τα όσα "προσόντα" του αποδίδουν. Τον λένε σοφό, προφήτη, ακόμα και όσιο ή άγιο. Αυτά αισθάνομαι ότι προσβάλουν τη νοημοσύνη μου. Κατά τη γνώμη μου ο Παΐσιος δεν ήταν παρά ένας ασήμαντος γεράκος που κατά το τέλος της ζωής του μισοέχασε τα λογικά του και στο παραλήρημά του είπε ή έγραψε κάποιες ασυναρτησίες τις οποίες κάποιοι "ξύπνοι" τις παρουσίασαν σαν εμπορικό προϊόν. (Θυμηθείτε την "προφητεία" του που λέει ότι ο καλός θεούλης θα βάλει τους Ρώσους (το ξανθόν γένος) να σφάξουν κάποια εκατομύρια τούρκους, ώστε να δώσουν σε μας πίσω την Πόλη). Έτσι, (με τη λογική του σεβασμού των πεποιθήσεων του άλλου την οποία οι "ορθοδοξιστές" επικαλούνται), θα πρέπει ο εισαγγελέας να διατάξει τη σύλληψη και όσων εγκωμιάζουν τον Παΐσιο.

Ξεχνας,ομως,οτι στα πλαισια της θρησκευτικης ελευθεριας ο καθενας εχει το δικαιωμα να διακηρυσσει και να διαδιδει τις θρησκευτικες του πεποιθησεις με οποιον τροπο επιθυμει,εφοσον οι ενεργειες του αυτες δεν αντικεινται στο νομο.Επομενως,αυτο που για σενα συνιστα προσβολη της νοημοσυνης σου,για τους ανθρωπους αυτους αποτελει ασκηση συνταγματικα κατοχυρωμενου δικαιωματος τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top