Θρησκεία

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ , έχοντας μάθει αρκετά πραγματάκια για τις "διαφορες" θρησκείες που υπάρχουν , ταυτίζομαι περισσότερο με την εκκλησια του Σατανά και ότι αυτή αντιπροσωπεύει .

γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πιστεύεις πως η ζωή έχει κάποιο νόημα; Πέρα από το να περνάς το DNA σου και να αναπαράγεσαι, λέμε
τσου, αλλα αφου εχουμε οργανωθει σε κοινωνιες τουλαχιστον μπορουμε να προσπαθησουμε να τις κανουμε καλυτερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
γιατι κατεληξες οτι αυτη σε αντιπροσωπευει. Ποιες αξιες της θεωρεις οτι σε εκφραζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όσο αναφορά εσένα Angelica... υπάρχουμε για να υπάρχουμε. Υπάρχουμε για να θυμούνται οι υπόλοιποι ότι ζήσαμε. Όταν μπαίνεις στο ίντερνετ περνάς καλά. Όταν είσαι απ' τους καλύτερους μαθητές, περνάς καλά. Όταν σπας τα νεύρα του δασκάλου, περνάς καλά. Όταν είσαι με το αίσθημα, περνάς καλά. Όταν μεγαλώνεις κι έχεις καλή δουλειά, περνάς καλά. Όταν μεγαλώνεις, έχεις καλή δουλειά και αφήνεις το στίγμα σου στο κόσμο, γίνεσαι διάσημος, περνάς ακόμη καλύτερα(:P). Το ότι ζούμε δεν το οφείλουμε σε κάποιον. Η μάνα σου σε γέννησε, όχι ο θεός. Και εφόσον ο θεός δεν είναι πατέρας σου, δεν έχει κανένα δικαίωμα να σε κρίνει, αυτό, θα γίνει μόνο αν το θέλεις εσύ. Γιατί το αν υπάρχει θεός εξαρτάται από τον εαυτό σου. Αν πιστεύεις ή όχι. Κι εγώ περίμενα κάτι μετά το θάνατο, αλλά τώρα μάλλον κατάλαβα (λογικά δηλαδή) μετά το θάνατο, έρχεται στη ζωή σου το απόλυτο χάος. Το θέμα δεν είναι να πεθάνεις και να είσαι ευτυχισμένη στη μεταθάνατον ζωή. Το θέμα είναι να πεθάνεις ευτυχισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το να πεθάνεις ευτυχισμένος και μαλάκας, έχοντας σπάσει τα νεύρα 100 άλλων ανθρώπων είναι πολύ εύκολο, να τη σπας στον καθηγητή για παράδειγμα, αυτός δεν έχει άλλα προβλήματα στη ζωή του και περίμενε το κάθε μούλικο να του βάλει κι άλλα;
Η ευτυχία χρειάζεται αξιοπρέπεια, υπόληψη, τιμιότητα, καθαρότητα και μαγκιά, κι από τη στιγμή που οι κοινωνικές δομές έχουν αποτύχει πλήρως στην κατεύθυνση, το κοινωνικό μήνυμα της θρησκείας έρχεται να κλείσει πληγές. Δε μπορώ να καταλάβω πως ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος δεν προσυπογράφει τα κοινωνικά μηνύματα των θρησκειών όταν αυτά προσφέρουν προτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
υπόληψη, μαγκιά
οχι δε χρειαζεται αυτο
το κοινωνικό μήνυμα της θρησκείας έρχεται να κλείσει πληγές
θα ελεγα οτι καταφερνει το ακριβως αντιθετο.


Δε μπορώ να καταλάβω πως ένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος δεν προσυπογράφει τα κοινωνικά μηνύματα των θρησκειών όταν αυτά προσφέρουν προτάσεις
οταν ο συνειδητοποιημενος ανθρωπος διαφωνει με τις προτασεις


Υ.Γ
να τη σπας στον καθηγητή για παράδειγμα, αυτός δεν έχει άλλα προβλήματα στη ζωή του και περίμενε το κάθε μούλικο να του βάλει κι άλλα
ισχυει και το ακριβως αντιθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό στοιχειο για μένα είναι η δίκαιη τιμωρία . Οφθαλμός αντί οφθαλμού που λέμε .

αυτό βεβαια υπάρχει και σε άλλες θρησκείες . Αν θες να μάθεις περισσότερα ρίξε μια ματια εδώ ( είναι αρκετά κατατοπιστικό ) https://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_Satan

( για να μην "παρεξhγhθω" , δεν κάνω τελετές και διαφορα τέτοια αρρωστημένα :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
https://www.churchofsatan.com/

Τη μάσκα με το χοίρο θα πάρω εγώ (είναι και επίκαιρη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό στοιχειο για μένα είναι η δίκαιη τιμωρία . Οφθαλμός αντί οφθαλμού που λέμε .
An eye for an eye will make us all blind όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Όσο αναφορά εσένα Angelica... υπάρχουμε για να υπάρχουμε. Υπάρχουμε για να θυμούνται οι υπόλοιποι ότι ζήσαμε. Όταν μπαίνεις στο ίντερνετ περνάς καλά. Όταν είσαι απ' τους καλύτερους μαθητές, περνάς καλά. Όταν σπας τα νεύρα του δασκάλου, περνάς καλά. Όταν είσαι με το αίσθημα, περνάς καλά. Όταν μεγαλώνεις κι έχεις καλή δουλειά, περνάς καλά. Όταν μεγαλώνεις, έχεις καλή δουλειά και αφήνεις το στίγμα σου στο κόσμο, γίνεσαι διάσημος, περνάς ακόμη καλύτερα(:P). Το ότι ζούμε δεν το οφείλουμε σε κάποιον. Η μάνα σου σε γέννησε, όχι ο θεός. Και εφόσον ο θεός δεν είναι πατέρας σου, δεν έχει κανένα δικαίωμα να σε κρίνει, αυτό, θα γίνει μόνο αν το θέλεις εσύ. Γιατί το αν υπάρχει θεός εξαρτάται από τον εαυτό σου. Αν πιστεύεις ή όχι. Κι εγώ περίμενα κάτι μετά το θάνατο, αλλά τώρα μάλλον κατάλαβα (λογικά δηλαδή) μετά το θάνατο, έρχεται στη ζωή σου το απόλυτο χάος. Το θέμα δεν είναι να πεθάνεις και να είσαι ευτυχισμένη στη μεταθάνατον ζωή. Το θέμα είναι να πεθάνεις ευτυχισμένη.
Διαφωνώ ,το θέμα είναι να έχει η ζωή σου κάποιο νόημα και οι πράξεις που κάνεις να έχουν κάποια επίπτωση στον κόσμο ,για το καλύτερο .
Ο Θεος έφτιαξε το ανθρώπινο γένος κατά την γνώμη μου ,και μην νομίζεις πως μας χρησιμοποιεί σαν μαριονέτες .Και βέβαια με γέννησε η μάνα μου (:P) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είμαι ένα πλάσμα Του .Όχι πως είμαι δικιά του ,αλλά δικό του δημιούργημα .
Και γιατί να μην με κρίνει ??Εσύ αν ζωγραφίσεις κάτι π.χ. ,δεν θα κρίνεις την ζωγραφιά σου και δεν θα πεις "α δεν μου αρέσει αυτό ,ή δεν μου αρέσει το άλλο"?:)Όπως και όταν γίνεις γονιός έτσι θα λες στα παιδιά σου τι είναι σωστο ,και χωρίς να θέλεις ,ίσως να τα κατακρίνεις για να γίνουν καλύτεροι .Γι'αυτό και οι Χριστιανοί θεωρούν τον Θεό πατέρα τους .Η τελευταία ευκαιρία για να μετανοήσει ένας άνθρωπος είναι την ημέρα της κρίσης .Τότε ο Θεός ,σαν πατέρας μας ,θα πει αν ήμασταν υπάκουοι σε αυτόν ή όχι .Όπως κάνουν και οι γονείς σου ή οι δικοί μου γονείς .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αλλο μια ζωγραφια και αλλο ενα ον με προσωπικοτητα και λογικη που πραττει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Πιστευετε ή τρεφετε τουλάχιστον κάποια ελπίδα οτι μετά το θανατο σας θα ''γνωρίσετε'' κάτι περισσοτερο σχετικά με το αν υπάρχει θεός,οτι θα λύσετε κάποιες σχετικες απορίες σας;Εστω κι αν δε πιστευτε στη μεταθάνατο ζωή.Δε ξέρω ίσως ακουγεται χαζό αυτο που ρωτάω..:/

Δεν πιστεύω στη μεταθανάτια ζωή. Άρα, δε θα μπορώ να γνωρίσω κάτι, αν έχω ήδη πεθάνει, άρα όχι.

Πως να είναι το τίποτα όμως;Τιποτα.Παράξενη λέξη.:/

Τίποτα μπορεί να σημαίνει τα πάντα.:P

Ναι, γιατί δεν σε σώζει ο Μωσσαϊκός Νόμος, αλλά η πίστη σου.

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τη Θ. Ευχαριστία.

Πέρα από τον Μυστικό Δείπνο, υπάρχουν κι εδάφια στις Επιστολές που δείχνουν πως οι πρώτες εκκλησίες (που έρχονταν κατ' ευθείαν από τους Αποστόλους) τελούσαν την Θεία Ευχαριστία. Στο δεύτερο συμφωνώ, γιατί αυτοί οι άνθρωποι που λες δεν έχουν ούτε εκκλησίες, είναι οι φτωχοί (ταπεινοί) στην καρδιά, αλλά και στην τσέπη.

Επειδή την τελούσαν, πάει να πει ότι πρέπει να γίνεται; Λέει ο Θεός ή ο Χριστός να γίνεται;

Α, ωραία.:)
Ας μην παραπονιόμαστε πως φτιαχτήκαμε έτσι τότε.:P

Δε μίλησα για τη δημιουργία, αλλά για τη σωτηρία. Δε θέλω να με σώσει ένας τέτοιος Θεός. Αν το κάνει, με γεια του με χαρά του, θα έχω σίγουρα να του πω δυο κουβέντες.

Έχε μερικά εδάφια περί κατάκρισης να τους πετάς που και που.:P

Δεν είμαι ούτε ιεροκύρηξ, ούτε αστυφύλαξ, ούτε κι έχω τη διάθεση να χάσω το χρόνο μου με δαύτους, για να μάθω απ' έξω εδάφια τα οποία στο κάτω-κάτω μπορεί να μη με αντιπροσωπεύουν.

Κι εγώ στα μάτια του Ισλαμιστή είμαι άπιστος και πλανεμένος, αλλά δεν με ενδιαφέρει.

Με τη διαφορά ότι δε ζεις με Ισλαμιστές, οπότε δεν επηρεάζουν σχεδόν καθόλου τη ζωή σου.

Κι αυτοί δηλαδή τί έκαναν; Τήρησαν την εντολή για τον έναν Θεό, αλλά τις υπόλοιπες; Μάλλον όχι, ένας πραγματικός Χριστιανός δεν θα σου φερόταν ποτέ έτσι (απόδειξη ο π. Παΐσιος).

Τί έκαναν;
Έχεις διαβάσει το κεφάλαιο του βιβλίου των "θρησκευτικών" για τη Β΄Λυκείου, που αναφέρεται στους "άθεους ή άπιστους";

Δυστυχώς έτσι είναι...
Ντρέπομαι κι εγώ όταν μου λένε για τους άλλους Χριστιανούς, που ίσως μόνο Χριστιανοί να μην είναι...δεν ξέρω.

Το θέμα είναι να εστιάσουμε στο γιατί συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό αυτό, και γιατί συνέβαινε επί 1000 χρόνια σε απόλυτο βαθμό.

Τα λες επειδή φοβάσαι τον γάμο γενικά.:P

Δε τον φοβάμαι. Αν ήταν να παντρευτώ, θα παντρευόμουν με πολιτικό γάμο. Τώρα, πιστεύω ότι δε χρειάζομαι κανενός είδους επίσημη τελετή για να επιβεβαιώσω τη σχέση μου με κάποια που έβρισκα και θα καταλάβαινα πως είναι το άλλο μου μισό, ούτε για να σφραγίσω την υπόσχεση του τύπου "θα είμαστε για πάντα μαζί, σε όλες τις ευχάριστες και δύσκολες στιγμές, και ταλιμπάν και ταλιμπάν. Αλλά μάλλον θα πρέπει να γίνει, για λόγους φορολογικών και περιουσιακών διευκολύνσεων.

Ε, έχουμε να κάνουμε με ασυμβίβαστο άνθρωπο, ψευτοαγάπη ή φτηνή σχέση.

Ίσως. Ίσως όμως και όχι. Ίσως απλώς για κάποιον, το σεξ να είναι σημαντικότερο από ό,τι στους άλλους ανθρώπους, και εφόσον το ταίρι του δε τον ικανοποιεί, δεν έχει τα ίδια γούστα ή τις ίδιες ορέξεις, ας το πω κι έτσι (:P), να μη μπορεί να κρατήσει τη σχέση αυτή για πολύ καιρό. Αλλά τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται αμαρτία το προγαμιαίο σεξ.

Δαιμόνια. Πιστεύω πως ίσως να μην το έγραψαν άνθρωποι. Και μερικά κομμάτια της Θεογονίας μπορώ να δεχθώ. Όλα είναι ένα μεγάλο puzzle και όταν ενωθούν, βλέπεις πως είναι το ίδιο...

Μμμ... Έχω μερικούς προβληματισμούς, αλλά θα τους παραμερίσω για την ώρα και θα χαιρόμουν αν προσπαθούσες να δώσεις κάποια αιτία του γιατί οι απόψεις διαφόρων θρησκειών συγκλίνουν τόσο πολύ, σε ορισμένα θέματα.

Αφού σου είπα, δες τα footnotes που παραπέμπουν σε Προφήτες!:P

10 "Yet the Israelites will be like the sand on the seashore, which cannot be measured or counted. In the place where it was said to them, 'You are not my people,' they will be called 'sons of the living God.'

Μόνο αυτό θα μπορούσε να υποστηρίξει αυτή την άποψη. Αλλά μιλάει πολύ αόριστα. Σημειωτέον, είναι χαρακτηριστικό των προφητών να μιλάνε αόριστα (ή μεταφορικά), καταλαβαίνεις το γιατί...

Το ηθικό ποιος το όρισε; Ποιος -αν μη ποιος άλλος- ο Θεός...

Το ηθικό το ορίζουμε εμείς, και εφόσον κάποιος άλλος δε μπορεί να βρει κάτι καλύτερο, κρατάμε το καλύτερο δυνατό. Σε αυτή την περίπτωση, οι αρχές του αμοιβαίου σεβασμού, της ισότητας, της αλληλεγγύης, νομίζω πως είναι αρχές που διέπουν και το Θεό. Ειδάλλως δε θα ήταν καλός και αγαθός, αλλά δικτάτορας (αν υπάρχει).

Μπορεί να γίνει, δεν είναι. Όταν ένας καλός γέροντας ή κάποιος γονιός σε "κατακρίνει" για το δικό σου καλό, τότε ναι, είναι σαν αυτή του Θεού.

Εφόσον ο Θεός έχει την προσδοκία από εμάς να τον κατανοήσουμε και να στηριχτούμε πάνω του, θα πρέπει να μας έχει δώσει κρίση ίδιου επιπέδου με τη δική του. Ο Θεός δεν είναι καλός γέροντας, ούτε γονιός.

Ωραία, συγκεντρώνοντας όσα έχουμε για τον Ιησού, μπορούμε να καταλήξουμε κάπου; Δεν υπάρχουν κάποια δεδομένα, όπως η εποχή που έζησε, η σταύρωση, ο πατέρας του ο μαραγκός κλπ.; Ή το ότι ήταν διδάσκαλος;

Από πού υπάρχουν αυτά τα δεδομένα; Ένα προς ένα;

Καταστροφές φυσικές εννοούσα. Θα μου πεις, από την μία βοηθάει κι ο άνθρωπος εδώ, αλλά υπάρχει και η άλλη, το φυσικό αίτιο.

Εγώ όμως ανέφερα και άλλα πράγματα εκτός από φυσικές καταστροφές, τα οποία ισχυρίστηκες ότι καλύπτονταν από την Αποκάλυψη:P.

Έστω κι έτσι. Αν το πιστέψουμε αυτό, πρόκειται να μας βοηθήσει σε τίποτα;

Δεν εξετάζουμε το αν πρόκειται να μας βοηθήσει ή όχι. Εξετάζουμε το ζήτημα της ύπαρξης ή μη του Θεού. Απ' ό,τι φαίνεται και παρακάτω στα λεγόμενά σου, νομίζω πως είτε κάνεις την πάπια (:P), είτε δεν έχεις καταλάβει ότι η τσαγιέρα παραλληλίζεται με το Θεό.
Μπορεί η τσαγιέρα αυτή, εξάλλου, να αποτελεί πηγή αιώνιου τσαγιού:P. Ή του καλύτερου τσαγιού στον κόσμο.

Όχι ξαφνική κι από το πουθενά. Πρώτα ήρθε η αμφιβολία.

Δεν εξήγησες, όμως, γιατί ήρθε και ο αποκλεισμός...

Καλό.:P
Δηλαδή θα λάβει θρησκευτικές διαστάσεις πια;

Από την αρχή είχε θρησκευτικές διαστάσεις:P.

Ακούγεται πολύ αστείο, σαν διαφιμηστηκό...:lol:

Πολλές σύντομες αλλά περιεκτικές φράσεις ακούγονται σαν διαφημιστικά.

Άρα θέλουμε άδειο τάφο Ιησού και όλα εντάξει;:D

Το ότι ο τάφος του Ιησού είναι άδειος δείχνει απλώς ότι δεν είναι εκεί το σώμα του. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Νομίζω ότι καταλαβαίνεις. Αντίθετα, μια πόλη η οποία είναι οργανωμένη όπως οι ελληνικές πόλεις, είναι γεμάτη από υπάρχοντα ελλήνων μακεδόνων και έχει πινακίδες στην ελληνιστική, δύσκολα αφήνει περιθώριο για μια εναλλακτική πιθανή ερμηνεία πέραν του ότι η πόλη αυτή υπήρξε κάποτε μέρος μιας μεγάλης αυτοκρατορίας των μακεδόνων.

Ναι, από την πλευρά της θρησκείας, αλλά ένας σωστός ιστορικός οφείλει να κοιτάξει όλες τις πηγές.

Αν, όμως, κοιτάξεις όλες τις πηγές, θα πρέπει να εξετάσεις και τα υπόλοιπα από τα όσα γράφουν, τα οποία έρχονται σε σύγκρουση με την Α. Γραφή, η οποία είναι η βάση, no?

Έμειναν ως θρύλος παρ' όλα αυτά. Περάσανε στην σφαίρα της φαντασίας πια.

Δε το κάνει να διαφέρει αυτό.

Πιστεύεις πως η ζωή έχει κάποιο νόημα; Πέρα από το να περνάς το DNA σου και να αναπαράγεσαι, λέμε.

Η ζωή έχει το νόημα που της δίνεις.

:P:P:P
Λέει έπρεπε να γράψω.

Α:P.

Ούτε στην πρώτη του μορφή, όντας ακόμη μες το νερό;

Έστω. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η σκοπιμότητα;

Χάχα, όχι.:P
Αλλά το ότι ο Παρθενώνας προϋποθέτει κάποιον δημιουργό, ναι, είναι αναγκαίον.

Καλά, ο Παρθενώνας ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό. Θα μπορούσα κάλλιστα να αναφέρω τον Ayers Rock, ή τα φιορδ. Τότε θα μπούμε πάλι στο "κι αυτά από μόνα τους ήρθαν"; Και θα συμφωνήσουμε ότι τελικά το ζήτημα αυτό ανάγεται στη στιγμή της δημιουργίας. Η οποία μπορεί να είναι εντελώς τυχαία.

Μόνο που η θεωρία της εξέλιξης είναι ολόκληρη μελέτη του ζωϊκού βασιλείου, όχι μία περιστροφή μόνο.

Ω, όχι. Η θεωρία της εξέλιξης είναι όχι μια περιστροφή, αλλά οπωσδήποτε μια πορεία. Μπορεί να λάβει υπόψη της και άλλους παράγοντες, οι οποίοι ωστόσο συμμετέχουν βοηθητικά και όχι ως αντικείμενο μελέτης. Τη περιστροφή εξετάζουμε επίσης αυτή καθεαυτή, αλλά μπορούμε επίσης να εισάγουμε στην εξέτασή μας και το είδος της τροχιάς, αν υπάρχει άλλου είδους κίνηση ταυτόχρονα με την περιστροφή, την εκκεντρότητα της έλλειψης -αν η τροχιά είναι ελλειπτική-, την ταχύτητα της Γης, την απόστασή της, τον άξονά της, τα φαινόμενα που συνεπάγονται από την περιστροφή της (εναλλαγή εποχών) κ.ού.κ..

Ε, ναι. Κι εγώ τους βλέπω ως υπαρκτούς ίσως, αλλά δεν συγκρίνεται το ανθρωποειδές δαιμόνιο πού 'ναι απλό πνεύμα με τον πανταχού παρών κλπ. Δημιουργό.

Και πώς και η Α. Γραφή δεν αναφέρει τίποτε για αυτά τα "δαιμόνια";
Όχι, όχι ως δαιμόνια, θεοί λέγονται, θεούς τους αφήνω -υποθετικά μιλάω, ε:P-.

Το "Εμείς πληρώνουμε τις αμαρτίες της Εύας δηλαδή;" δεν το έχεις ακούσει ποτέ;:P

Ναι, αλλά έχει να κάνει με το ότι ευτυχώς κάποιοι άνθρωποι κρίνουν τη θρησκεία και την ηθικότητά της. Εμένα προσωπικά πλέον δε με εκφράζει αυτή η απορία, εφόσον δεν πιστεύω στην Εύα, τουλάχιστον όχι όπως την περιγράφει η Βίβλος και σίγουρα όχι στην ιστορία με το μήλο -ελπίζω να μην ήταν ξινόμηλο, γιατί μου αρέσουν:P-. Αλλά μπορεί να την απευθύνω σε κάποιον χριστιανό, για να δω τί θα πει:P.

Τσάμπα περίμενες. Λίγοι παπάδες μπορούν να σου μιλήσουν σε φιλοσοφικό επίπεδο. Υπάρχουν και πολλοί μορφωμένοι πάντως.

Η φιλοσοφία είναι το μέσον για να βρούμε νόημα στη ζωή μας. Αν οι παπάδες δε μπορούν να μιλήσουν σε φιλοσοφικό επίπεδο, τότε δεν εκτελούν σωστά το σκοπό για τον οποίο (υποτίθεται πως) υπάρχουν.

Γνωστό κολπάκι,ναι. Αλλά κανονικά δεν καίει, σε αντίθεση με την φωτιά του Καλοπούλου. Να και λίγο κράξιμο.
https://www.apologitis.com/gr/ancient/kalopoulos/kalopoulos_per.htm

Δεν καίει; Εγώ πάλι γιατί καιγόμουν; Επειδή "δεν πίστευα"; Πρέπει να πιστέψεις για να γίνει το θαύμα; Ε, τότε δε θα έχω άδικο αν πω ότι όλα είναι στο μυαλό των πιστών. Και ένα κερί με κανονική φλόγα να πάρω, δε θα πάθω τίποτα αν βάλω για λίγο το δάχτυλό μου μέσα στη φλόγα, το έχω δοκιμάσει (όχι για να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω το αν υπάρχει "άγιο φως":P).

Πάλι, η θεωρία της εξέλιξης μας μαθαίνει πως ο πιο ισχυρός επιβιώνει, άλλοι αφανίζονται, αυτοί πού 'χουν ανάγκη αναπτύσσονται, πολλά τα οποία οδηγούν στον σπησισμό.

Not the strongest, the fittest. Strength is relative.
Ναι, σαφώς και δεν είναι ηθική η θεωρία της εξέλιξης, αλλά η επιστήμη δεν έχει να κάνει με την ηθική.

(Ένας άθεος φίλος μου μάλιστα έβριζε την εξέλιξη λόγω του σπησισμού που προβάλει.)

Δεν έχει νόημα να βρίζεις κάτι που δεν έχει βούληση.

Τιμαίος 42 Β.

Hmm... Ένα από τα μεταγενέστερα έργα... Στην Πολιτεία, πάντως, μιλούσε αρκετά ευνοϊκά για αυτές.
Σαφώς και δεν εξετάζουμε το άτομο το ίδιο, αλλά τις απόψεις του.

Αυτός ο κανόνας/περιορισμός από πού ήρθε;

Οι άνθρωποι τον έβγαλαν. Δεν υπάρχουν σταθερές αξίες. Αλλά εφόσον δε βρίσκεται κάποιος καλύτερος κανόνας επ' αυτού, δε μπορείς να αμφισβητήσεις τη σημασία του.

Άρα σε πειράζει αν σε λέει αμαρτωλό ο Θεός;

Δεν απάντησες στην ερώτησή μου.

Δε μπορεί να μου προσδώσει μια ιδιότητα κάτι που δεν υπάρχει.
Αν με έλεγε αμαρτωλό ένας που καθορίζει την πίστη και τη συμπεριφορά των υπολοίπων ανθρώπων απέναντι στους άλλους (και σε μένα), ναι, θα με πείραζε. Θα με πείραζε, επίσης, η υποκρισία του.

Κι εγώ αυτό νομίζω, αλλά μάλλον δεν θα μπορείς να συνέλθεις από την έκπληξη εάν Τον δεις.:P

Στο πραγματικά επιστημονικής φαντασίας σενάριο (:P), σύμφωνα με το οποίο θα συναντούσα το Θεό, παραδέχομαι ότι θα διακατεχόμουν, αρχικά, από έκπληξη. Δεν είμαι, όμως, άνθρωπος, που κοκαλώνει από αυτό που βλέπει και δε μπορεί να συνέλθει. Ίσα-ίσα, που τα άλλα κίνητρά μου (η περιέργειά μου και η επιθυμία μου να δω αυτό τον πολυσυζητημένο monsieur) θα υπερίσχυαν.

Δεν αξίζει να ρισκάρεις. Λες και χάνεις τίποτα με τον Χριστιανισμό. Ε, αν είσαι Χριστιανός, σου αρέσει.

Με την ίδια λογική, δε χάνεις τίποτα με όλες τις άλλες πεποιθήσεις και κοσμοθεωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
An eye for an eye will make us all blind όμως.

Αν όλο αυτό δεν το κάνουν για χαβά και για πλάκα, μην περιμένεις να καταλάβουν τη φράση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Διαφωνώ ,το θέμα είναι να έχει η ζωή σου κάποιο νόημα και οι πράξεις που κάνεις να έχουν κάποια επίπτωση στον κόσμο ,για το καλύτερο .
Ο Θεος έφτιαξε το ανθρώπινο γένος κατά την γνώμη μου ,και μην νομίζεις πως μας χρησιμοποιεί σαν μαριονέτες .Και βέβαια με γέννησε η μάνα μου (:P) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είμαι ένα πλάσμα Του .Όχι πως είμαι δικιά του ,αλλά δικό του δημιούργημα .
Και γιατί να μην με κρίνει ??Εσύ αν ζωγραφίσεις κάτι π.χ. ,δεν θα κρίνεις την ζωγραφιά σου και δεν θα πεις "α δεν μου αρέσει αυτό ,ή δεν μου αρέσει το άλλο"?:)Όπως και όταν γίνεις γονιός έτσι θα λες στα παιδιά σου τι είναι σωστο ,και χωρίς να θέλεις ,ίσως να τα κατακρίνεις για να γίνουν καλύτεροι .Γι'αυτό και οι Χριστιανοί θεωρούν τον Θεό πατέρα τους .Η τελευταία ευκαιρία για να μετανοήσει ένας άνθρωπος είναι την ημέρα της κρίσης .Τότε ο Θεός ,σαν πατέρας μας ,θα πει αν ήμασταν υπάκουοι σε αυτόν ή όχι .Όπως κάνουν και οι γονείς σου ή οι δικοί μου γονείς .:)

Και εγώ με την σειρά μου θα διαφωνίσω μαζί σου:)! Γιατί να χρειάζεται να πιστεύω στο θεό για να αποκτήσει νόημα η ζωή μου; Γιατί, για να φερθώ με καλοσύνη, με αγάπη,για να θέλω να αλλάξω τον κόσμο προς το καλύτερο, να είναι απαραίτητο να πιστεύω σε ένα ανώτερο ον; Υπάρχει και η ανθρώπινη συνείδηση και υπάρχουν και αξιακά συστήματα πέρα από την θρησκεία!
Σχετικά τώρα με την παρομοίωση με το θεό και τους γονείς, ας επισημάνω αυτό: τα παιδιά, όσο μεγαλώνουν, ανεξαρτητοποιούνται, αναπτύσσουν δικιά τους κρίση και η γνώμη των γονιών χάνει σταδιακά το βάρος της. Οι γονείς παύουν κάποτε να έχουν δύναμη πάνω στα παιδιά και αυτό είναι απόλυτα φυσικό και θεμιτό. Γιατί να με ενδιαφέρει τι έχει να πει ο θεός για τη ζωή μου; Φυσικά και θα κριθώ, αλλά από άλλους ανθρώπους, ίσους μου και όχι από ένα υπερφυσικό ον αμφισβητούμενης ύπαρξης και αγνώστου ταυτότητας...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Για να μην ανοίγω καινουργιο θέμα μιας και εδώ μιλάμε περι θρησκείας είπα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις για το χέρι της Μαρίας της Μαγδαληνής που έχει μείνει από τότε που ακούμπισε τον Ιησού μαζί με τα νεύρα, σε φυσιολογική θερμοκρασία. Έψαξα στο ιντερνετ για καμία φωτο άλλα δεν βρήκα και πολλά εσείς τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
γιατι εμεις σαν ανθρωοινο γενος διαφερουμε απο τα αλλα ζωα απο την μορφη?( μορφολογικα ειμαστε οι καλυτεροι :P}.......τυχαια........γιατι
απο αποψης κρισης σκεψης αισθηματα κλπ διαφερουμε απο τα ζωα?( ειμαστε και λειτουργουμε πιο εξυπνα απο τα ζωα...:P)......τυχαια.....
γιατι μπορουμε να καταπολεμαμε αρρωστιες,να μορφονωμαστε,να ευχαριστουμαστε με την καθε στιγμη , να εχουμε την ελυθρια να κανουμε τα παντα? ενω τα αλλα πλασματα δεν μπορουν.....τυχαια.....γιατι ειμαστε τελεια πλασμενοι ? ?.....τυχαια......γιατι αυτα που χρειαζομαστε οπωε τροφη , νερο, ενδυμασια , κατοικια,,κτλ τα εχουμε σε αφθονια γυρω μας?? ? γιατι η γη ειναι ο μονος πλανητης που απεχει την καταλληλη αποσταση απο τον ηλιο και ειναι η μονη θεση πλανητη με τις καταλληλες συνθηκες για να ζησει οποισδηποτε οραγανισμος? γιατι βρεθηκαμε πειτετο οπως θελατε σε αυτο ακριβως το σημειο οπου δεν μας λειπει τιποτα....?
Τ Υ Χ Α Ι Α......ε οχι ρε παιδια τοση τυχη δεν μπορει να υπαρχει.....
καποιος δημιουργος θα πρεπει να επινοησε και να δημιουργησε ολο αυτο το αριστουργημα οπωε η γη ο ανθρωποε η φυση οι πλανητες κτλ......οο ανθρωπος δεν γενηθηκε μονο για να ευχαριστηθει τη ζωη του με οποιαδηποτε ηδονη εχει βγει.....(σκοπος της ζωης για πολλους/ες)....πιστευω ο ανθρωπος δημιουργηθηκε για να αφησει εργα και μνημες με τις ΠΡΑΞΕΙΣ του για τις οποιες θα λογοδοτησει υστερα στο θεο..
ο θεος μας εδωσς το χαρισμα της ζωης για να το εμεταλυετουμε σωστα ....
βεβαια ο καθενας κανει οτι γουσταρει αλλλα καθε επιλογη εχει και το τιμημα της.....ειναι ασυλλυπτο για τον ανθρωπο να σκεφτει πως απλα ο κοσμος, εμεις τα ζωα οι πλανητες εγιναν στην τυχη...δεν μπορει να το σκεφτει και να το λεει τοσο απλα....και αν υπαρχει θεος τοτε η ζωη μας
δεν τελειωνει δεν μπορει να τελειωνει με τον θανατο....ο θεος τα εχει προβλεψει ολα......και πες μετα την ζωη τιποτα...χαος.....μπορει καποιος να συλαβει το χαος....θα μου πεις μαυρα ολα....αλλα γιατι να ριναι μαυρο και να ειναι ασπρο ΄γ πρασινο ή ενα χρωμα που δεν ξερουμε ακομη? ? πως ειναι καποιος σιγουρος πως η ζωη σταματαει με τον θανατο ? ? κατι θα υπαρχει μετα.....ο θανατος δεν ειναι σαν να σβηνουν τα φωτα.....ειναι σαν το σβησιμο της λαμπας επειδη ηρθε η αυγη...ταγκορ ινδος λογοτεχνης...
σορρυ που κουρασα.................:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δε διαφερουμε τοσο πολυ απο τα αλλα ζωα, ειδικα απο τα πρωτευοντα (χιμπατζιδες κτλ). Μας μοιαζουν παρα πολυ, αλλα εμεις ειμαστε πιο εξελιγμενοι.
Ειναι πολυ σχετικο το αν ειμαστε οι καλυτεροι μορφολογικα. Τα ζωα εχουν αλλα ++ (μεγαλυτερες ταχυτητες λογω 4 ποδιων, μεγαλυτερο ευρος στις αισθησεις τους κτλ). Απλα εμεις εχουμε πιο εξελιγμενο μυαλο και λογικη (και πολλα ζωα εχουν λογικη αλλα οχι τοσο εξελιγμενη).

οκ πες οτι οντως μας εχει δημιουργησει. Γιατι; Τι θελει απο μας και μας δημιουργησε;Τι θελει να πετυχει; Να δει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Για να μην ανοίγω καινουργιο θέμα μιας και εδώ μιλάμε περι θρησκείας είπα να ρωτήσω αν ξέρει κανεις για το χέρι της Μαρίας της Μαγδαληνής που έχει μείνει από τότε που ακούμπισε τον Ιησού μαζί με τα νεύρα, σε φυσιολογική θερμοκρασία. Έψαξα στο ιντερνετ για καμία φωτο άλλα δεν βρήκα και πολλά εσείς τι λέτε?
Θυμάμαι οτι κάποτε μας το είχε αναφέρει η θεολόγος μας στο σχολείο.Ήταν στα πλαίσια του πίστευε και μη ερεύνα ο τρόπος που μας παρουσίασε το συμβάν.Προσωπικά ποτέ δεν ασχολήθηκα να μάθω πως και τι,και δεν βρήκα κάποια εξήγηση απο μια αναζήτηση που έκανα.Απλά πιστεύω οτι όπως και στο Δημοτικό μέχρι να μου εξηγήσουν πως παράγεται ο κεραυνός δεν ήξερα να απαντήσω όταν κάποιος με ρωτούσε,έτσι και τώρα.Δε νομίζω οτι είναι κάτι υπερφυσικό πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
halvas, τώρα που το πρόσεξα, ο Γκάντι το είχε πει, πράγματι, την είδα τη ταινία (πω, πω, τρεις ώρες, αλλά πραγματικά άξιζε...), αλλά ο Γκάντι γράφεται Gandhi...:)

https://www.churchofsatan.com/

Τη μάσκα με το χοίρο θα πάρω εγώ (είναι και επίκαιρη).

huh? πιο πολύ με σατιριστικό μοιάζει παρά με σατανικό...
-----------------------------------------
γιατι εμεις σαν ανθρωοινο γενος διαφερουμε απο τα αλλα ζωα απο την μορφη?( μορφολογικα ειμαστε οι καλυτεροι :P}.......τυχαια........γιατι
απο αποψης κρισης σκεψης αισθηματα κλπ διαφερουμε απο τα ζωα?( ειμαστε και λειτουργουμε πιο εξυπνα απο τα ζωα...:P)......τυχαια.....
γιατι μπορουμε να καταπολεμαμε αρρωστιες,να μορφονωμαστε,να ευχαριστουμαστε με την καθε στιγμη , να εχουμε την ελυθρια να κανουμε τα παντα? ενω τα αλλα πλασματα δεν μπορουν.....τυχαια.....γιατι ειμαστε τελεια πλασμενοι ? ?.....τυχαια......γιατι αυτα που χρειαζομαστε οπωε τροφη , νερο, ενδυμασια , κατοικια,,κτλ τα εχουμε σε αφθονια γυρω μας?? ? γιατι η γη ειναι ο μονος πλανητης που απεχει την καταλληλη αποσταση απο τον ηλιο και ειναι η μονη θεση πλανητη με τις καταλληλες συνθηκες για να ζησει οποισδηποτε οραγανισμος? γιατι βρεθηκαμε πειτετο οπως θελατε σε αυτο ακριβως το σημειο οπου δεν μας λειπει τιποτα....?

Τ Υ Χ Α Ι Α......ε οχι ρε παιδια τοση τυχη δεν μπορει να υπαρχει.....
καποιος δημιουργος θα πρεπει να επινοησε και να δημιουργησε ολο αυτο το αριστουργημα οπωε η γη ο ανθρωποε η φυση οι πλανητες κτλ......οο ανθρωπος δεν γενηθηκε μονο για να ευχαριστηθει τη ζωη του με οποιαδηποτε ηδονη εχει βγει.....(σκοπος της ζωης για πολλους/ες)....πιστευω ο ανθρωπος δημιουργηθηκε για να αφησει εργα και μνημες με τις ΠΡΑΞΕΙΣ του για τις οποιες θα λογοδοτησει υστερα στο θεο..
ο θεος μας εδωσς το χαρισμα της ζωης για να το εμεταλυετουμε σωστα ....
βεβαια ο καθενας κανει οτι γουσταρει αλλλα καθε επιλογη εχει και το τιμημα της.....ειναι ασυλλυπτο για τον ανθρωπο να σκεφτει πως απλα ο κοσμος, εμεις τα ζωα οι πλανητες εγιναν στην τυχη...δεν μπορει να το σκεφτει και να το λεει τοσο απλα....και αν υπαρχει θεος τοτε η ζωη μας
δεν τελειωνει δεν μπορει να τελειωνει με τον θανατο....ο θεος τα εχει προβλεψει ολα......και πες μετα την ζωη τιποτα...χαος.....μπορει καποιος να συλαβει το χαος....θα μου πεις μαυρα ολα....αλλα γιατι να ριναι μαυρο και να ειναι ασπρο ΄γ πρασινο ή ενα χρωμα που δεν ξερουμε ακομη? ? πως ειναι καποιος σιγουρος πως η ζωη σταματαει με τον θανατο ? ? κατι θα υπαρχει μετα.....ο θανατος δεν ειναι σαν να σβηνουν τα φωτα.....ειναι σαν το σβησιμο της λαμπας επειδη ηρθε η αυγη...ταγκορ ινδος λογοτεχνης...
σορρυ που κουρασα.................:P:P

Απλά φίλε μου, ΤΥΧΑΙΑ, υπάρχουν συγκεκριμένα επαγγέλματα όπου επιστήμονες τα εξηγούν αυτά! Η γη δεν απείχε πάντα τόσο! Τον κομμήτη που έβγαλε τη γη απ' τη τροχιά της και έφτιαξε το φεγγάρι, δεν νομίζω να τον έριξε κάποιος. Στην αρχή, η γη ήταν παγωμένη, ακριβώς όπως ο Άρης. Μετά ο ήλιος μεγάλωσε αρκετά, ώσπου έφτιαξε μια καλή γη, όπου αναπτύχθηκαν οι δεινόσαυροι, έχουμε απολιθώματα που το αποδεικνύουν, οι οποίοι ζούσαν μια χαρά, μέχρι που ήρθε ένας κομμήτης και έπεσε μέσα στη θάλασσα εκτοξεύοντας χιλιάδες λιωμένα πετρώματα που έκαναν τη γη μια φλεγώμενη μπάλα κλπ, κλπ, για να τα μάθεις αυτά πήγαινε στο πλανητάριο, δεν είναι δικιά μου δουλειά... εγώ τουλάχιστον πιστεύω πως είμασταν πίθηκοι που εξελίχτηκαν. Και αυτοί είναι εξίσου έξυπνοι, + που οι Νεάντερνταλ και οι πως-τους-λένε χρισημοποιούσαν κραυγές σαν των πιθήκων (έτσι νομίζουμε τουλάχιστον)...
-----------------------------------------
Δεν πιστεύω στη μεταθανάτια ζωή. Άρα, δε θα μπορώ να γνωρίσω κάτι, αν έχω ήδη πεθάνει, άρα όχι.



Τίποτα μπορεί να σημαίνει τα πάντα.:P



Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τη Θ. Ευχαριστία.



Επειδή την τελούσαν, πάει να πει ότι πρέπει να γίνεται; Λέει ο Θεός ή ο Χριστός να γίνεται;



Δε μίλησα για τη δημιουργία, αλλά για τη σωτηρία. Δε θέλω να με σώσει ένας τέτοιος Θεός. Αν το κάνει, με γεια του με χαρά του, θα έχω σίγουρα να του πω δυο κουβέντες.



Δεν είμαι ούτε ιεροκύρηξ, ούτε αστυφύλαξ, ούτε κι έχω τη διάθεση να χάσω το χρόνο μου με δαύτους, για να μάθω απ' έξω εδάφια τα οποία στο κάτω-κάτω μπορεί να μη με αντιπροσωπεύουν.



Με τη διαφορά ότι δε ζεις με Ισλαμιστές, οπότε δεν επηρεάζουν σχεδόν καθόλου τη ζωή σου.



Τί έκαναν;
Έχεις διαβάσει το κεφάλαιο του βιβλίου των "θρησκευτικών" για τη Β΄Λυκείου, που αναφέρεται στους "άθεους ή άπιστους";



Το θέμα είναι να εστιάσουμε στο γιατί συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό αυτό, και γιατί συνέβαινε επί 1000 χρόνια σε απόλυτο βαθμό.



Δε τον φοβάμαι. Αν ήταν να παντρευτώ, θα παντρευόμουν με πολιτικό γάμο. Τώρα, πιστεύω ότι δε χρειάζομαι κανενός είδους επίσημη τελετή για να επιβεβαιώσω τη σχέση μου με κάποια που έβρισκα και θα καταλάβαινα πως είναι το άλλο μου μισό, ούτε για να σφραγίσω την υπόσχεση του τύπου "θα είμαστε για πάντα μαζί, σε όλες τις ευχάριστες και δύσκολες στιγμές, και ταλιμπάν και ταλιμπάν. Αλλά μάλλον θα πρέπει να γίνει, για λόγους φορολογικών και περιουσιακών διευκολύνσεων.



Ίσως. Ίσως όμως και όχι. Ίσως απλώς για κάποιον, το σεξ να είναι σημαντικότερο από ό,τι στους άλλους ανθρώπους, και εφόσον το ταίρι του δε τον ικανοποιεί, δεν έχει τα ίδια γούστα ή τις ίδιες ορέξεις, ας το πω κι έτσι (:P), να μη μπορεί να κρατήσει τη σχέση αυτή για πολύ καιρό. Αλλά τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται αμαρτία το προγαμιαίο σεξ.



Μμμ... Έχω μερικούς προβληματισμούς, αλλά θα τους παραμερίσω για την ώρα και θα χαιρόμουν αν προσπαθούσες να δώσεις κάποια αιτία του γιατί οι απόψεις διαφόρων θρησκειών συγκλίνουν τόσο πολύ, σε ορισμένα θέματα.





Μόνο αυτό θα μπορούσε να υποστηρίξει αυτή την άποψη. Αλλά μιλάει πολύ αόριστα. Σημειωτέον, είναι χαρακτηριστικό των προφητών να μιλάνε αόριστα (ή μεταφορικά), καταλαβαίνεις το γιατί...



Το ηθικό το ορίζουμε εμείς, και εφόσον κάποιος άλλος δε μπορεί να βρει κάτι καλύτερο, κρατάμε το καλύτερο δυνατό. Σε αυτή την περίπτωση, οι αρχές του αμοιβαίου σεβασμού, της ισότητας, της αλληλεγγύης, νομίζω πως είναι αρχές που διέπουν και το Θεό. Ειδάλλως δε θα ήταν καλός και αγαθός, αλλά δικτάτορας (αν υπάρχει).



Εφόσον ο Θεός έχει την προσδοκία από εμάς να τον κατανοήσουμε και να στηριχτούμε πάνω του, θα πρέπει να μας έχει δώσει κρίση ίδιου επιπέδου με τη δική του. Ο Θεός δεν είναι καλός γέροντας, ούτε γονιός.



Από πού υπάρχουν αυτά τα δεδομένα; Ένα προς ένα;



Εγώ όμως ανέφερα και άλλα πράγματα εκτός από φυσικές καταστροφές, τα οποία ισχυρίστηκες ότι καλύπτονταν από την Αποκάλυψη:P.



Δεν εξετάζουμε το αν πρόκειται να μας βοηθήσει ή όχι. Εξετάζουμε το ζήτημα της ύπαρξης ή μη του Θεού. Απ' ό,τι φαίνεται και παρακάτω στα λεγόμενά σου, νομίζω πως είτε κάνεις την πάπια (:P), είτε δεν έχεις καταλάβει ότι η τσαγιέρα παραλληλίζεται με το Θεό.
Μπορεί η τσαγιέρα αυτή, εξάλλου, να αποτελεί πηγή αιώνιου τσαγιού:P. Ή του καλύτερου τσαγιού στον κόσμο.



Δεν εξήγησες, όμως, γιατί ήρθε και ο αποκλεισμός...



Από την αρχή είχε θρησκευτικές διαστάσεις:P.



Πολλές σύντομες αλλά περιεκτικές φράσεις ακούγονται σαν διαφημιστικά.



Το ότι ο τάφος του Ιησού είναι άδειος δείχνει απλώς ότι δεν είναι εκεί το σώμα του. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Νομίζω ότι καταλαβαίνεις. Αντίθετα, μια πόλη η οποία είναι οργανωμένη όπως οι ελληνικές πόλεις, είναι γεμάτη από υπάρχοντα ελλήνων μακεδόνων και έχει πινακίδες στην ελληνιστική, δύσκολα αφήνει περιθώριο για μια εναλλακτική πιθανή ερμηνεία πέραν του ότι η πόλη αυτή υπήρξε κάποτε μέρος μιας μεγάλης αυτοκρατορίας των μακεδόνων.



Αν, όμως, κοιτάξεις όλες τις πηγές, θα πρέπει να εξετάσεις και τα υπόλοιπα από τα όσα γράφουν, τα οποία έρχονται σε σύγκρουση με την Α. Γραφή, η οποία είναι η βάση, no?



Δε το κάνει να διαφέρει αυτό.



Η ζωή έχει το νόημα που της δίνεις.



Α:P.



Έστω. Ποια είναι, λοιπόν, αυτή η σκοπιμότητα;



Καλά, ο Παρθενώνας ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό. Θα μπορούσα κάλλιστα να αναφέρω τον Ayers Rock, ή τα φιορδ. Τότε θα μπούμε πάλι στο "κι αυτά από μόνα τους ήρθαν"; Και θα συμφωνήσουμε ότι τελικά το ζήτημα αυτό ανάγεται στη στιγμή της δημιουργίας. Η οποία μπορεί να είναι εντελώς τυχαία.



Ω, όχι. Η θεωρία της εξέλιξης είναι όχι μια περιστροφή, αλλά οπωσδήποτε μια πορεία. Μπορεί να λάβει υπόψη της και άλλους παράγοντες, οι οποίοι ωστόσο συμμετέχουν βοηθητικά και όχι ως αντικείμενο μελέτης. Τη περιστροφή εξετάζουμε επίσης αυτή καθεαυτή, αλλά μπορούμε επίσης να εισάγουμε στην εξέτασή μας και το είδος της τροχιάς, αν υπάρχει άλλου είδους κίνηση ταυτόχρονα με την περιστροφή, την εκκεντρότητα της έλλειψης -αν η τροχιά είναι ελλειπτική-, την ταχύτητα της Γης, την απόστασή της, τον άξονά της, τα φαινόμενα που συνεπάγονται από την περιστροφή της (εναλλαγή εποχών) κ.ού.κ..



Και πώς και η Α. Γραφή δεν αναφέρει τίποτε για αυτά τα "δαιμόνια";
Όχι, όχι ως δαιμόνια, θεοί λέγονται, θεούς τους αφήνω -υποθετικά μιλάω, ε:P-.



Ναι, αλλά έχει να κάνει με το ότι ευτυχώς κάποιοι άνθρωποι κρίνουν τη θρησκεία και την ηθικότητά της. Εμένα προσωπικά πλέον δε με εκφράζει αυτή η απορία, εφόσον δεν πιστεύω στην Εύα, τουλάχιστον όχι όπως την περιγράφει η Βίβλος και σίγουρα όχι στην ιστορία με το μήλο -ελπίζω να μην ήταν ξινόμηλο, γιατί μου αρέσουν:P-. Αλλά μπορεί να την απευθύνω σε κάποιον χριστιανό, για να δω τί θα πει:P.



Η φιλοσοφία είναι το μέσον για να βρούμε νόημα στη ζωή μας. Αν οι παπάδες δε μπορούν να μιλήσουν σε φιλοσοφικό επίπεδο, τότε δεν εκτελούν σωστά το σκοπό για τον οποίο (υποτίθεται πως) υπάρχουν.



Δεν καίει; Εγώ πάλι γιατί καιγόμουν; Επειδή "δεν πίστευα"; Πρέπει να πιστέψεις για να γίνει το θαύμα; Ε, τότε δε θα έχω άδικο αν πω ότι όλα είναι στο μυαλό των πιστών. Και ένα κερί με κανονική φλόγα να πάρω, δε θα πάθω τίποτα αν βάλω για λίγο το δάχτυλό μου μέσα στη φλόγα, το έχω δοκιμάσει (όχι για να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω το αν υπάρχει "άγιο φως":P).



Not the strongest, the fittest. Strength is relative.
Ναι, σαφώς και δεν είναι ηθική η θεωρία της εξέλιξης, αλλά η επιστήμη δεν έχει να κάνει με την ηθική.



Δεν έχει νόημα να βρίζεις κάτι που δεν έχει βούληση.



Hmm... Ένα από τα μεταγενέστερα έργα... Στην Πολιτεία, πάντως, μιλούσε αρκετά ευνοϊκά για αυτές.
Σαφώς και δεν εξετάζουμε το άτομο το ίδιο, αλλά τις απόψεις του.



Οι άνθρωποι τον έβγαλαν. Δεν υπάρχουν σταθερές αξίες. Αλλά εφόσον δε βρίσκεται κάποιος καλύτερος κανόνας επ' αυτού, δε μπορείς να αμφισβητήσεις τη σημασία του.



Δεν απάντησες στην ερώτησή μου.

Δε μπορεί να μου προσδώσει μια ιδιότητα κάτι που δεν υπάρχει.
Αν με έλεγε αμαρτωλό ένας που καθορίζει την πίστη και τη συμπεριφορά των υπολοίπων ανθρώπων απέναντι στους άλλους (και σε μένα), ναι, θα με πείραζε. Θα με πείραζε, επίσης, η υποκρισία του.



Στο πραγματικά επιστημονικής φαντασίας σενάριο (:P), σύμφωνα με το οποίο θα συναντούσα το Θεό, παραδέχομαι ότι θα διακατεχόμουν, αρχικά, από έκπληξη. Δεν είμαι, όμως, άνθρωπος, που κοκαλώνει από αυτό που βλέπει και δε μπορεί να συνέλθει. Ίσα-ίσα, που τα άλλα κίνητρά μου (η περιέργειά μου και η επιθυμία μου να δω αυτό τον πολυσυζητημένο monsieur) θα υπερίσχυαν.



Με την ίδια λογική, δε χάνεις τίποτα με όλες τις άλλες πεποιθήσεις και κοσμοθεωρίες.

Απαξιώ. Είχε πλάκα τις πρώτες 1632 φορές, αλλά βαρέθηκα πια να διαβάζω 25.000 σειρές post ψιλοκομμένο σαν καρρότο. Έλεος πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top