Θρησκεία

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Καλά, Λυδία...!
Τα έχεις παίξει! Σου δημιούργησε κάποιος (ίσως κι εμείς εδώ) την εντώπση πως πρέπει να κοιτάς μην φας κρέας την Παρασκευή, γιατί θα καείς σε ένα μέρος με καζάνια! Τί άλλο θα δούμε?!
Ε, άμα συγκεντρώνεσαι στο να μην πας στην Κόλαση, τότε χάθηκες. Οι πράξεις πρέπει να είναι αληθινές και από αγάπη, όχι φόβο.
Κανέναν δε διέταξε ο Θεός. Μάλιστα η λέξη εντολή στα Εβραϊκά σημαίνει οδηγία.
Καλά περνάς κι όταν ακολουθάς πραγματικά τον Χριστό, δεν σε ενδιαφέρουν τα εγκόσμια πια.
Στα λόγια πολλοί είμαστε Χριστιανοί, αλλά όποιος πραγματικά αγαπάει τον Χριστό θα τηρεί κι αυτά που λέει. Δες κάτι που βρήκα εδώ για αποδείξεις.
Ιστορική πηγή είναι και τα Ομηρικά Έπη, εννοείται.
Πας καλά???
Ίσα ίσα εκέι θέλω να παω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το my pics.


σαφως και δεν αποτελει μια απλη οδηγια η αγια γραφη.ιστορικα οι αλλοθρησκοι κινηγουνταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η κοσμιότητα είναι η μισή αρχοντιά.

@Κοτατσουνένκο

Συμφωνώ με τον Φάνη, αν και αυτό μπορεί να έγινε λόγω παρερμήνευσης. Αλλά τί παρερμηνείες χωρούν όταν σου λένε "κάνε αυτό, αλλιώς θα πάθεις αυτό";

Μα γιατί έρχεστε όλοι τόσο αργά;:P

Θέλω να πάω για ύπνο τώρα:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Εννοώ γιατί έχεις αυτήν την γνώμη για την Χριστιανική θρησκεία κρουκ !?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Διότι έτσι την εκλαμβάνει ο περισσότερος κόσμος, σε αυτό αναφέρομαι. Θεωρητικά, ίσως αυτό είναι λάθος, αλλά δεν αναιρεί ότι έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τελικά τι και που πιστεύουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπου θέλει ο καθένας.Μπαα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τελικά τι και που πιστεύουμε?

Δράττομαι της ευκαιρίας, πρέπει να είναι και το πρώτο μήνυμά μου στο θέμα μιάς και ούτε να αποδείξω θέλω ούτε να μου αποδείξουν. Παρακολουθώ αρκετές μέρες το θέμα και όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο πιστεύω πως μια συζήτηση που ξεκίνησε όμορφα με προοπτική να εξελιχθεί σε κάτι ακόμα καλύτερο κατέληξε σε ακόμα ένα θρησκευτικό debate. ''Τελικά τι και που πιστεύουμε;''. Νομίζω πως και μόνο η ερώτηση πρέπει να σας προβληματίσει συμμετέχοντες στη συζήτηση. Λυδία, το θέμα δεν έχει σκοπό να μας μάθει που πρέπει να πιστεύουμε, νομίζω το επιβεβαιώνει και η δημιουργός. Τουλάχιστον έτσι ξεκίνησε. Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο. Όπως είπαν πολλοί πολλές φορές, το θέμα της πίστης είναι κάτι καθαρά προσωπικό. Εσείς καταλήξατε να προσπαθείτε να αποδείξετε τι ισχύει τελικά. Πώς; Απλά βγάζοντας τα διαφορετικά πιστεύω από τα δικά σας ανούσια.

Όχι, δεν πετάγομαι για να το παίξω μεσολαβητής ή υπεράνω. Απλά μιλώ γι' αυτό που παρατήρησα. Είδα πολλά παιδιά που ήρθαν, είπαν την άποψή τους ήρεμα και ωραία και ύστερα αποχώρησαν όχι γιατί φοβήθηκαν την πυρά επιχειρημάτων αλλά γιατί δεν είχε νόημα να μείνουν. Το τί πιστεύει ο καθένας είναι θέμα καθαρά δικό του. Σαφώς στην πορεία οι πεποιθήσεις αλλάζουν και μέσο αλλαγής είναι η συζήτηση. Αλλά εντάξει, σας βλέπω εδώ και κάτι σελίδες να προσπαθείτε χρησιμοποιώντας όσο το δυνατόν πιο βάσιμα επιχειρήματα να πείσετε οι μεν τους δε. Προσωπικά, ως τρίτος, μου αρέσει η συζήτηση. Τη βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσα με ένα θέμα που όλους θα έπρεπε να μας απασχολεί. Αλλά τελικά είδατε και μόνοι σας δυσάρεστα αποτελέσματα (αποπροσανατολισμός μικρότερων σε σημείο που μέχρι και αντέγραψαν τα λεγόμενά σας).

Όχι, δεν ήρθα να το παίξω ειρηνευτική δύναμη, υπεράνω or whatever (το ξανατονίζω). Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να συμμετάσχω. Αλλά τελικά νομίζω πως από ένα σημείο και έπειτα δεν έχει νόημα να συμμετάσχει κανείς. Όταν ο σκοπός του θέματος πάψει να είναι η ελεύθερη έκφραση (κανένας δεν κατέκρινε) και ο τίτλος αλλάξει σε ''Τί πρέπει να πιστεύουμε τελικά'' τότε νομίζω πως έχουμε πρόβλημα.

Δε λέω να μη συζητάμε. Όχι βέβαια. Κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητο. Απλά φλυάρησα λίγο.

Φιλικά.

*δεν αναφερόμουν σε κανένα και καμία προσωπικά*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
απο την στιγμη που θα σε επιβαλλονταν με την βια τις αποψεις της τοτε θα ηταν καθεστως τωρα απο την στιγμη που δεν σε επιβαλλεται ΔΕΝ ειναι

Εμ... θρησκευτικά 5ης και 6ης δημοτικού:
-Ο θεός είναι άγνωστος, μας δημιούργησε, είμαστε παιδιά του και αδέρφια του Χριστού... Τέλος... καταλάβατε μικρά μου παιδάκια;;;;
-Ναι κυρία!

Τώρα μου λες πως δεν επιβάλεται;;; Αν δεν επιβαλόταν τα θρησκευτικά θα ήταν μάθημα επιλογής...
-----------------------------------------
Δράττομαι της ευκαιρίας, πρέπει να είναι και το πρώτο μήνυμά μου στο θέμα μιάς και ούτε να αποδείξω θέλω ούτε να μου αποδείξουν. Παρακολουθώ αρκετές μέρες το θέμα και όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο πιστεύω πως μια συζήτηση που ξεκίνησε όμορφα με προοπτική να εξελιχθεί σε κάτι ακόμα καλύτερο κατέληξε σε ακόμα ένα θρησκευτικό debate. ''Τελικά τι και που πιστεύουμε;''. Νομίζω πως και μόνο η ερώτηση πρέπει να σας προβληματίσει συμμετέχοντες στη συζήτηση. Λυδία, το θέμα δεν έχει σκοπό να μας μάθει που πρέπει να πιστεύουμε, νομίζω το επιβεβαιώνει και η δημιουργός. Τουλάχιστον έτσι ξεκίνησε. Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο. Όπως είπαν πολλοί πολλές φορές, το θέμα της πίστης είναι κάτι καθαρά προσωπικό. Εσείς καταλήξατε να προσπαθείτε να αποδείξετε τι ισχύει τελικά. Πώς; Απλά βγάζοντας τα διαφορετικά πιστεύω από τα δικά σας ανούσια.

Όχι, δεν πετάγομαι για να το παίξω μεσολαβητής ή υπεράνω. Απλά μιλώ γι' αυτό που παρατήρησα. Είδα πολλά παιδιά που ήρθαν, είπαν την άποψή τους ήρεμα και ωραία και ύστερα αποχώρησαν όχι γιατί φοβήθηκαν την πυρά επιχειρημάτων αλλά γιατί δεν είχε νόημα να μείνουν. Το τί πιστεύει ο καθένας είναι θέμα καθαρά δικό του. Σαφώς στην πορεία οι πεποιθήσεις αλλάζουν και μέσο αλλαγής είναι η συζήτηση. Αλλά εντάξει, σας βλέπω εδώ και κάτι σελίδες να προσπαθείτε χρησιμοποιώντας όσο το δυνατόν πιο βάσιμα επιχειρήματα να πείσετε οι μεν τους δε. Προσωπικά, ως τρίτος, μου αρέσει η συζήτηση. Τη βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσα με ένα θέμα που όλους θα έπρεπε να μας απασχολεί. Αλλά τελικά είδατε και μόνοι σας δυσάρεστα αποτελέσματα (αποπροσανατολισμός μικρότερων σε σημείο που μέχρι και αντέγραψαν τα λεγόμενά σας).

Όχι, δεν ήρθα να το παίξω ειρηνευτική δύναμη, υπεράνω or whatever (το ξανατονίζω). Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να συμμετάσχω. Αλλά τελικά νομίζω πως από ένα σημείο και έπειτα δεν έχει νόημα να συμμετάσχει κανείς. Όταν ο σκοπός του θέματος πάψει να είναι η ελεύθερη έκφραση (κανένας δεν κατέκρινε) και ο τίτλος αλλάξει σε ''Τί πρέπει να πιστεύουμε τελικά'' τότε νομίζω πως έχουμε πρόβλημα.

Δε λέω να μη συζητάμε. Όχι βέβαια. Κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητο. Απλά φλυάρησα λίγο.

Φιλικά.

*δεν αναφερόμουν σε κανένα και καμία προσωπικά*

+1, 2, 3 και 4... αλλά το θέμα είναι σοβαρό...
--------------------------------------------------------------
Δεν θέλω να ξέρω τι εννοείς:
(αποπροσανατολισμός μικρότερων σε σημείο που μέχρι και αντέγραψαν τα λεγόμενά σας)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δράττομαι της ευκαιρίας, πρέπει να είναι και το πρώτο μήνυμά μου στο θέμα μιάς και ούτε να αποδείξω θέλω ούτε να μου αποδείξουν. Παρακολουθώ αρκετές μέρες το θέμα και όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο πιστεύω πως μια συζήτηση που ξεκίνησε όμορφα με προοπτική να εξελιχθεί σε κάτι ακόμα καλύτερο κατέληξε σε ακόμα ένα θρησκευτικό debate. ''Τελικά τι και που πιστεύουμε;''. Νομίζω πως και μόνο η ερώτηση πρέπει να σας προβληματίσει συμμετέχοντες στη συζήτηση. Λυδία, το θέμα δεν έχει σκοπό να μας μάθει που πρέπει να πιστεύουμε, νομίζω το επιβεβαιώνει και η δημιουργός. Τουλάχιστον έτσι ξεκίνησε. Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο. Όπως είπαν πολλοί πολλές φορές, το θέμα της πίστης είναι κάτι καθαρά προσωπικό. Εσείς καταλήξατε να προσπαθείτε να αποδείξετε τι ισχύει τελικά. Πώς; Απλά βγάζοντας τα διαφορετικά πιστεύω από τα δικά σας ανούσια.

Όχι, δεν πετάγομαι για να το παίξω μεσολαβητής ή υπεράνω. Απλά μιλώ γι' αυτό που παρατήρησα. Είδα πολλά παιδιά που ήρθαν, είπαν την άποψή τους ήρεμα και ωραία και ύστερα αποχώρησαν όχι γιατί φοβήθηκαν την πυρά επιχειρημάτων αλλά γιατί δεν είχε νόημα να μείνουν. Το τί πιστεύει ο καθένας είναι θέμα καθαρά δικό του. Σαφώς στην πορεία οι πεποιθήσεις αλλάζουν και μέσο αλλαγής είναι η συζήτηση. Αλλά εντάξει, σας βλέπω εδώ και κάτι σελίδες να προσπαθείτε χρησιμοποιώντας όσο το δυνατόν πιο βάσιμα επιχειρήματα να πείσετε οι μεν τους δε. Προσωπικά, ως τρίτος, μου αρέσει η συζήτηση. Τη βρίσκω άκρως ενδιαφέρουσα με ένα θέμα που όλους θα έπρεπε να μας απασχολεί. Αλλά τελικά είδατε και μόνοι σας δυσάρεστα αποτελέσματα (αποπροσανατολισμός μικρότερων σε σημείο που μέχρι και αντέγραψαν τα λεγόμενά σας).

Όχι, δεν ήρθα να το παίξω ειρηνευτική δύναμη, υπεράνω or whatever (το ξανατονίζω). Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να συμμετάσχω. Αλλά τελικά νομίζω πως από ένα σημείο και έπειτα δεν έχει νόημα να συμμετάσχει κανείς. Όταν ο σκοπός του θέματος πάψει να είναι η ελεύθερη έκφραση (κανένας δεν κατέκρινε) και ο τίτλος αλλάξει σε ''Τί πρέπει να πιστεύουμε τελικά'' τότε νομίζω πως έχουμε πρόβλημα.

Δε λέω να μη συζητάμε. Όχι βέβαια. Κάτι τέτοιο θα ήταν ανόητο. Απλά φλυάρησα λίγο.

Φιλικά.

*δεν αναφερόμουν σε κανένα και καμία προσωπικά*

Γιατί βρε δε συμμετάσχεις;:P

Δεν έχουμε σκοπό (εγώ και ο Φουσέκης, τουλάχιστον, δεν ξέρω για τους άλλους, και ξέρω ότι δε μιλάς για κάποιον προσωπικά, απλώς θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ο λόγος που συζητάμε δεν είναι αυτός:P), να πείσουμε τον άλλο, απλώς μας αρέσει η κουβέντα πάνω σε αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα. Θέλουμε, εκτός αυτού, να δούμε και τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεται ο άλλος.

Δε χρειάζεται να το παίξεις ειρηνευτική δύναμη, ούτε μπλε κράνος φοράς (:P), ούτε πόλεμο έχουμε.

Δεν υπάρχουν "πρέπει". Το "πρέπει", τουλάχιστον στο ζήτημα της πίστης, είναι φασιστικό, και δεν καθορίζεται ούτε καν από τον ίδιο μας τον εαυτό.

Κι εγώ θα ήθελα να κατανοήσω το άλλο που λες με τον αποπροσανατολισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Τώρα μου θύμησες αυτό:




Ότι γεννάς ένα παιδί δε σημαίνει ότι έχεις δικαίωμα να το κάνεις ό,τι θες. Ίσα-ίσα που τα παιδιά πρέπει να αμφισβητούν τους γονείς τους.



Εγώ δηλαδή θα πάω στην Κόλαση;:P:P:P

Μα να πάω σινεμά η ρουφι@να;;
Καίγομαι ήδη στη κόλαση.Τέλος.:papas:

Αλέξανδρε σίγουρα αυτό το χαρτί το έχει βγάλει η εκκλησία ή μήπως είναι τίποτα χιουμοριστικό or something?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Νομίζω πως μια τοπική ενορία στην Αττική το είχε βγάλει. Απ' ό,τι θυμάμαι, το έχω ξαναβάλει, απλώς το έβαλα τώρα γιατί μου το θύμησε κάποιος. Και αν θυμάμαι καλά, ο zip_unzip (ή κάποιο άλλο μέλος) είχε πει ότι το μοίρασαν αυτό στο σχολείο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Τώρα μου λες πως δεν επιβάλεται;;; Αν δεν επιβαλόταν τα θρησκευτικά θα ήταν μάθημα επιλογής...

Συγγνωμη πιστευεις οτι ενα παιδι γυμνασιου,ποσο μαλλον δημοτικου,μπορει να κρινει τη χρησιμοτητα των θρησκευτικων?Το ιδανικο θα ηταν να μην διδασκομαστε μονο το χριστιανισμο και δη απο υποκειμενικη πλευρα(νομιζω οτι μεχρι την πρωτη λυκειου που ειμαι τα βιβλια ειναι γραμμενα απο την πλευρα ενος Χριστιανου).Μεχρι να μπουμε στο λυκειο,οποτε πιστευω οτι εχουμε την ωριμοτητα να κρινουμε εαν το μαθημα ειναι αναγκαιο για μας ή οχι,ας αποφασιζουν οι γονεις μας ή αντιστοιχα υστερα απο συζητηση μαζι τους σε καποια ηλικια να αποφασιζουμε απο κοινου.Γιατι δεν ειναι το σχολειο που σε κατατασσει σε καποιο θρησκευμα αλλα πρωτιστως η οικογενεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Σε όλες τις τάξεις του Λυκείου είναι γραμμένα από χριστιανική σκοπιά (μαθαίνεις δυο ορισμούς και τα ιερά βιβλία σε κάθε θρησκεία, και νομίζουν ότι μπήκες στο νόημα... δικαιολογίες, για να έχουνε να λένε ότι "δίνουν περιθώριο επιλογής").

Είναι πρωτίστως η οικογένειά σου, σε αυτό συμφωνώ, αλλά το σχολείο μπορεί να παίξει καθοριστικό παράγοντα στο να αποτινάξει την προκατάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Σύμφωνα με το έντυπο ,εγώ όχι μόνο θα πάω στην κόλαση ,αλλά στο καζάνι με τους επωνύμους !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Το ότι πιστεύεις σε μια θρησκεία δεν είναι ανάγκη ούτε να νηστεύεις, ούτε να τηρείς όλους τους νόμους που αναφέρει.
Κοίτα, σίγουρα κάποιος που πιστεύει πραγματικά θα θέλει να λάβει μέρος στην Θεία Κοινωνία, υπάρχουν πολλά εδάφια γι' αυτήν έτσι κι αλλιώς, δεν την έβγαλε το δόγμα.
Πάντως, ναι. Η αγάπη είναι το παν κι όποιος την έχει φεύγει μακριά από όλα τα πάθη του, θέλοντας και μη. Την έχει μοναδικό σκοπό μετά.

Εμένα με ρώτησε αν θέλω να με σώσει;
Δε θέλω τη θρησκεία "κάπως". Θέλω να σέβεται ξένες απόψεις, και να μην κολλάει το ταμπελάκι "αμαρτωλός" σε όποιον διαφωνεί μαζί της.
Crook, κανείς δεν μας ρώτησε για πολλά. Απ' όποια μεριά κι αν το βλέπεις (φιλοσοφικά, επιστημονικά, θρησκευτικά, οτιδήποτε) δεν έχεις απόλυτη ελευθερία.
Καλά, αφού δεν τους πιστεύεις δεν πρέπει να σε νοιάζει, μωρέ! Σιγά το πράγμα, αυτοί καλύτεροι είναι; Μη κρίνετε για να μην κριθείτε!
(Τι οξύμωρο, μόλις μία πρόταση πριν το έκανα.:P)

Η ίδια η θρησκεία λέει, μέσα από το Μωσαϊκό Νόμο:
"Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σου, μην πιστεύεις σε άλλο Θεό εκτός από μένα".
Όποιος, λοιπόν, είναι Χριστιανός (ή Ιουδαϊστής ή Ισλαμιστής:P) οφείλει να πιστεύει στον έναν και μοναδικό Θεό του. Εάν θες μπορείς να μην δεχθείς την θρησκεία απλά...

Επίσης, η ίδια η θρησκεία λέει, για τον απλό κοσμάκη, ότι "αν δεν είσαι καλός πιστός, θα πας στην Κόλαση, με το διάβολο, χαχαχα".
Όχι, αυτό είναι το στερεότυπο! Είναι τόσο κακό να πιστεύουμε πως η Ορθοδοξία λέει αυτό σα να πιστεύουμε πως οι άθεοι είναι άθεοι λόγω του σκανδάλου στο Βατοπέδι!

Α, αν δεν έχεις παντρευτεί με θρησκευτικό αλλά με πολιτικό γάμο; Θεωρείται τότε αμαρτία;:P
Καλύτερο θρησκευτικός χωρίς επίσημα χαρτιά.:P

Αν παντρευτείς κάποιον που δε σε ικανοποιεί, είναι πιθανότερο να πας και να απατήσεις.
Ε, πρέπει να είναι πολύ φτηνός/ή τότε. Δηλαδή να κολλάνε σε όλα και να τα χαλάσουν στο σεξ; Και να τον/την χωρίσει γι' αυτόν τον λόγο; Είπαμε...

Α, δηλαδή το έπος του Γιλγαμές είναι γεγονός;
Να μου δείξεις κάποια προφητεία που να εξισώνει με τον τρόπο που ανέφερες τους Εβραίους με τους υπόλοιπους λαούς;
Όχι, το δέχομαι εν μέρει, αλλά όχι ακριβώς. Έχουμε και μία αντίπαλη πλευρά στον Χριστιανισμό (όχι τους άθεους:P).
Αχ, επιτέλους, ζήτησες κάποι εδάφιο.:D:P
Δες αυτό εδώ, βλέπε footnotes για αντίστοιχο εδάφια στην ΠΔ.

Δε θα το θεωρούσα ηθικό να δικαστώ από έναν τέτοιο Θεό. Αυτός ποιος τον δικάζει;
Με το ίδιο σκεπτικό, αφού η θεωρία της εξέλιξης προωθεί κάτι που είναι ενάντια στην ηθική μου, δεν το δέχομαι;
Άλλη η κρίση του Θεού, άλλη η ανθρώπινη, εκεί κολλάς μάλλον. Όπως λέει κι ο π. Παΐσιος, η δική μας κατάκριση προέρχεται από πάθος, όχι από αγάπη προς διόρθωση (όπως του γονιού, παράδειγμα).

Τα Ευαγγέλια μπορεί αν αποτελέσουν ιστορικές πηγές, όπως και τα Ομηρικά Έπη.
Ναι, το είπαμε αυτό. Και;

Δεν καταλαβαίνω πώς συνδυάζονται με την Αποκάλυψη, είμαι gaga:P. Όχι, σοβαρά, δεν πάει πουθενά το μυαλό μου.
Οι καταστροφές, η διαφθορά, το χάος, αυτά κι άλλα πολλά έχουν να κάνουν με την Αποκάλυψη.

Άρα μάλλον σου φαίνεται παράξενο... ίσως παράλογο... Αλλά δε μπορείς να αποδείξεις πως δεν υπάρχει... Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει;
Παράξενο, βέβαια. Έχω συνηθίσω τσαγιέρες σε σπίτια, πώς βρέθηκε στον ουρανό; Εννοώ, πρόσφατα (το 1513:P) τις φτιάξαμε. Πώς βρέθηκε κιόλας να πετάει στο φεγγάρι; Όχι, δεν σημαίνει πως υπάρχει. Παρ' όλα αυτά, μπορούμε να μελετήσουμε την περίπτωσή της, μιας και είναι υλική.

Μπορώ κι εγώ να μιλήσω για το μεγάλο πράσινο αυγό που γέννησε τον κόσμο και να αρχίσω να αναλύω και να γράψω ένα βιβλίο...
Εμ...κάν' το;:P

Εσύ δεν ήσουν που απέρριπτες σχεδόν τις υποθέσεις που γίνονται π.χ. στη θεωρία της Εξέλιξης;
Κάνεις δηλαδή υποθέσεις για κάτι που δε γνωρίζεις αν υπάρχει. Γιατί δεν κάνεις υποθέσεις και για το χρώμα μιας τσαγιέρας τέτοιας που περιγράψαμε πριν, το σχήμα του στόμιου της, το καπάκι της, το χερούλι του καπακιού (:P έτσι πάει; ) της, τα σχέδια που έχει πάνω, το σχήμα της βάσης της, τη χωρητικότητά της, το αν είναι μεταχειρισμένη ή όχι, το υλικό της, τα αξεσουάρ της;
Απέρριψα; Αμφισβήτησα μάλλον, όχι απέρριψα. Με όσες πληροφορίες έχω για τώρα (Βίβλος κλπ.) κάνω τις υποθέσεις.
Ε, δώσε καμία πληροφορία, στο αέρα κάνω άνετα υποθέσεις.:P


Ο Μ. Α. κατέκτησε πολλές περιοχές, κι αυτό μπορούμε να το συμπεράνουμε τόσο από τη διασταύρωση ιστορικών πηγών διαφορετικής μάλιστα προέλευσης, όσο και από αρχαιολογικά ευρήματα στην επικράτεια της αυτοκρατορίας του, τα οποία φανερώνουν την ενιαία οργάνωσή της.
Είχε γίνει θρύλος κάποια στιγμή. Κι αν τελικά ήταν από πριν θρύλος; Δεν φαίνεται πολύ απίθανη η περίπτωσή του; Αφού γράφτηκαν τόσα για αυτόν, τα αποδεχόμαστε.

Ακριβώς. Δε λένε πως ήταν Θεάνθρωπος.
Πέτυχες δύο πηγές ανάμεσα στις περίπου 30 (+ Απόκρυφα κλπ.) που μιλάνε για θαύματα, θάνατο κι ανάσταση του Ιησού Χριστού.

Τότε γιατί αποκλείεις άλλα πράγματα που θα μπορούσαν να είναι εξίσου ή και περισσότερο πιθανά;
Όπως;

Όχι, γιατί δεν περιορίζομαι μόνο σε αυτό, αλλά θέτω και τα υπόλοιπα κριτήρια που περιέγραψα.
Τα οποία προϋποθέτουν εμπιστοσύνη σε επιστήμονες συν το παραπάνω που είπα.

Οπότε τί θεολογίες να λέμε αν δεν υπάρχει καν Θεός;;)

Διαφωνούμε κάπου;:P
Ναι, εγώ λέω πως η ζωή έχει νόημα.:P

Αποδείξεις ή "αποδείξεις";
Δεν τα λες τόσο επιστημονικά. Αν το πετύχω ξανά θα στο δείξω σίγουρα.

Τότε σαφώς θα μπορείς να μου πεις ή θα υπάρχει κάποιος που θα έχει μελετήσει το πού θα ωφελούσαν τα μαστίγια στην εξέλιξη του ανθρώπου. Αν και πάλι παράλογο είναι, διότι οι πολυκύτταροι οργανισμοί κινούνται με μέρη του σώματός τους, τα οποία αποτελούνται από πολλά κύτταρα, και όχι με μαστίγια κυττάρων.
Όχι, δεν εννοούσα τον άνθρωπο άμεσα. Αλλά να ήταν μία κατάσταση, να βρεθεί κάποια άλλη μας μορφή σε μία δυσκολία (όπως το να την κυνηγάει ένα άλλο πλάσμα με μαστίγιο) κι έτσι να συνεισέφερε στο να εξελιχθεί.

Ε, και σημαίνει κάτι αυτό;
Έχω συνδυάσει μεγαλείο με δημιουργό. Άνθρωπο, κάποιο ζώο, Θεό...

Δεν ξέρουμε αν ήταν σκόπιμο, και μάλλον (κατ' εμέ) δεν ήταν.
Τα γονίδια, εξ ορισμού, αντιγράφουν τους εαυτούς τους. Λοιπόν, όταν με τυχαίο τρόπο κάποιο τυγχάνει να εκμεταλλευτεί ένα μηχανισμό που του επιτρέπει να έχει κάποιο σχετικό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων, θα αντιγραφεί ταχύτατα, και ο μηχανισμός αυτός θα εξαπλωθεί. Φαντάσου να έχεις εκατομμύριους, δισεκατομμύριους, τρισεκατομμύριους τέτοιους διαδοχικούς τυχαίους συνδυασμούς μηχανισμών.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε απλώς, cannot be (dis)proven. Τυχαίους τους θεωρούμε εμείς, αλλά αν τελικά ήταν γραφτό να γίνουν; Θα το μάθουμε ποτέ;

Δηλαδή εσύ αμφισβητείς ότι η Γη γύριζε γύρω από τον ήλιο το 1000 π.Χ.;
Ξέρω πως γυρίζει τώρα, άρα γιατί όχι και παλιά, μιας και -απ' όσα κείμενα βλέπουμε- υπήρχαν ίδιες καταστάσεις.

Όχι απαραίτητα. Αγαπώ το Θεό, αγαπώ και την Αθηνά, τη θεά της σοφίας, και τον Απόλλωνα, το θεό του φωτός και της μαντικής, και τον Όντιν, το βασιλιά του σκανδιναβικού πάνθεου. Αυτό αντιβαίνει στην πρώτη εντολή, η οποία κατ' εμέ είναι μάλλον και η πιο φασιστική.
Τους βλέπεις ως θεούς όπως τον Τριαδικό Θεό; Αν τους βλέπεις ως δαιμόνια και τους αγαπάς ακόμα, τότε είσαι με τον αντίπαλο.

Ναι, εννοούσα πως δεν γίνεται να παραπονιέται ένας μη-Χριστιανός για το γεγονός ότι περνάει δύσκολη ζωή λόγω του ότι είναι θνητός. Γεννήθηκε από θνητούς, τί περίμενε;
Επίσης, είμαστε όλοι από τον ίδιο Θεό και σε Εκείνον θα καταλήξουμε τελικά.

Η Εκκλησία παρουσιάζει μόνο τη δική της λύση και άποψη.
Θα περίμενες φιλοσοφικές συζητήσεις με παπάδες μάλλον.

Δεν είμαι σίγουρος. Υπό τις κατάλληλες συνθήκες, μπορεί το φαινόμενο αυτό να συμβεί και σε σχετικά όχι και τόσο εύφλεκτες ουσίες.
Αν έδινες και καμιά πηγή θα ήταν πιο εύκολο.
Κι έτσι νά 'ναι, είναι μία πιθανή εκδοχή, όχι το τι γίνεται.

Ναι, αποδεικνύει, τουλάχιστον από ψυχολογικής σκοπιάς.
Εμένα δεν μ' αρέσει η όλη ιδέα των ειδών να μαλώνουν τόσα χρόνια για να εξελιχθούν. Είναι σπησισμός.

Συνήθως μοιάζουν με πρόβατα.
Όχι, υπάρχουν και τα αποδιοπομπαία πρόβατα.

Ίσως για να τρομάξει τους άντρες. Επηρεασμένος ήταν κι αυτός, αναπόφευκτα, από τις κοινωνικές συνθήκες της εποχής του.
Εξήγηση είν' αυτό τώρα; Για να τρομάξει τους άντρες της εποχής;

Πράγμα αναπόφευκτο, αν κρίνει κανείς από την εγωιστική φύση του ανθρώπου.
Βλ. topic "Αναρχία".:P

Γιατί να μη τους κρίνουμε; Έχω δικαίωμα, όπως έχεις κι εσύ δικαίωμα, να κρίνεις του πάντες και τα πάντα (ακόμη και το "θεό"), και έχουμε όλοι μας την υποχρέωση να κρίνουμε τους εαυτούς μας.
Το δικαίωμά μας να κρίνουμε τον κόσμο από πού το έβγαλες; Αβάσιμη ηθική αξία;

Κατά τ' άλλα, ο Θεός σέβεται την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου...
Ναι, γιατί σε άφησε να κάνεις ό,τι θες. Άμα δεν νοιάζεσαι για Εκείνον, δε νομίζω να σε πειράξει που είσαι αμαρτωλός. Εμένα με πειράζει -προσωπικά-, αλλά όχι επειδή θα με κάψει και δε γουστάρω, αλλά επειδή Τον απαγοητεύω έτσι.

Αναφορά δίνουμε στους εαυτούς μας και, πίστεψέ με, είναι πολύ πιο δύσκολο από το να δίνεις αναφορά στο Θεό.
Αναφορά στον Θεό δεν δίνεις, τα ξέρει ήδη.:P

Λυδία, δεν έχει καζάνια η Κόλαση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Λυδία, δεν έχει καζάνια η Κόλαση.:p
Ξενεραα.
'-.-
(οχι δεν θα βγω ακομη πιο οφφ, i promise.:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Συγγνωμη πιστευεις οτι ενα παιδι γυμνασιου,ποσο μαλλον δημοτικου,μπορει να κρινει τη χρησιμοτητα των θρησκευτικων?Το ιδανικο θα ηταν να μην διδασκομαστε μονο το χριστιανισμο και δη απο υποκειμενικη πλευρα(νομιζω οτι μεχρι την πρωτη λυκειου που ειμαι τα βιβλια ειναι γραμμενα απο την πλευρα ενος Χριστιανου).Μεχρι να μπουμε στο λυκειο,οποτε πιστευω οτι εχουμε την ωριμοτητα να κρινουμε εαν το μαθημα ειναι αναγκαιο για μας ή οχι,ας αποφασιζουν οι γονεις μας ή αντιστοιχα υστερα απο συζητηση μαζι τους σε καποια ηλικια να αποφασιζουμε απο κοινου.Γιατι δεν ειναι το σχολειο που σε κατατασσει σε καποιο θρησκευμα αλλα πρωτιστως η οικογενεια σου.

Ναι, αυτό είναι ένα πράγμα που το πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top