Θρησκεία

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
πολλοι ανθρωποι προσπαθουν να εξηγησουν ολα τα φαινομενα που συμβαινουν γυρω τουσ με την λογικη........αλλα αυτο δεν μπορουν να το κανουν σε ολες τις περιπτωσεις.αν μπορουσε ο ανθρωπινος νους να το κανει αυτο τοτε θα ηταν ο ιδιος ο θεος.εκει που σταματαει η σκεψη του ατομου πρεπει να αρχιζει η πιστη.καποια πραγματα απλα πρεπει να τα πιστεψει και να τα δεχθει.ειμαι της αποψης πιστευε και ερευνα αλλα μεχρι εκει που φτανει ο ανθρωπινος νους

Γιατί να μην καταρίψουμε τα δεδομένα δηλαδή;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πόσα δεδομένα; Όταν τα καταρρίψεις όλα, τη επόμενη μέρα θα έχεις πολλούς λόγους να πεθάνεις, οπότε δεν θα έχει κάποιο νόημα και η διχογνωμία "θρήσκος ή άθεος;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Eγώ πάλι πιστεύω ότι υπάρχει ότι θέλεις εσύ να υπάρχει.

Αν για εσένα υπάρχει θεός τότε οκ θα υπάρχει και θα σε προσέχει και και...
Αν για εσένα δεν υπάρχει πάλι οκ ακόμη και αν υπάρχει αφού για εσένα δεν υπάρχει δεν έχει και μεγάλη σημασία.

Δηλαδή πιστεύω ότι δεν υπάρχει μια δεδομένη σταθερά και κάποια πραγματικότητα αλλά πολλές διαφορετικές οι οποίες σμιλεήυονται από τον καθένα μας. Με άλλα λόγια υπάρχει και Θεός υπάρχει και Αλάχ, υπάρχουν όλοι αλλά και κανένας.

βγάζετε άκρη με το τι πιστεύω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πραγματικα μιχαλη. πες μου τον λογο που υπαρχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα, για να παράξω κάτι που δεν παρήξαν οι προηγούμενοι. Αν κάποια μέρα, λοιπόν, δεν υπάρχει τίποτα καινούριο να παράξω, σημαίνει ότι θα κατέχω την πλήρη γνώση, σημαίνει ότι δεν θα έχω λόγο να πιστεύω σε τίποτα κι αφού δεν θα υπάρχει κανένα παραπάνω επίπεδο να πάω τον άνθρωπο, θα ζήσω κάποια χρόνια στην Εδέμ, στο τέλος θα βαρεθώ και θα φυτέψω μια σφαίρα στο κεφάλι μου. Αν και δε σου κρύβω ότι πιο πιθανό το κόβω να κατεβαίνει για δεύτερη φορά ο Θεάνθρωπος, παρά να πραγματοποιηθεί αυτή η φαντασίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Χριστιανός με Πλατωνικές θεωρίες; Γνωστικιστής! :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν σου κρύβω ότι αν δε με λέγανε Μιχάλη θα ήθελα να με λένε Αριστοτέλη, μην το γελάς καθόλου. :P
-----------------------------------------
A...ως αντιπαραβολή με το σκοπό της Δευτέρας Παρουσίας μου το θέτεις...Δεν ξέρω, προσωπικά πιστεύω στη μεταθανάτια ζωή, αλλά όσον αφορά στο σκοπό του να ζει κανείς, περισσότερο σε αυτό που είπα πριν τείνω, παρά στην αναμονή της Δευτέρας Παρουσίας. Αν τώρα είναι πλατωνική οπτική δεν ξέρω, εσύ ξέρεις για να το λες, απλά έτσι μου βγαίνει πιο φυσικό να πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ο Αριστοτέλης δεν ήταν γνωστικιστής, ρέι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, αλλά μου αρέσει το όνομα και θα το προτιμούσα, σαφώς, απ'το εβραικό Μιχαήλ, αλλά anyway, δεν το αλλάζω στη μνήμη του παππού μου και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πότε τελικά είναι η Δευτέρα Παρουσία? Και αν όντως υπάρχει Θεός γιατί την καθυστερεί εφόσον τώρα είναι η καλύτερη εποχή για ξεκαθάρισμα.
Και θα σε φωνάζαμε Αρίστο ή Τέλη?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αριστοτέλη ολόκληρο, χωρίς περικοπές. :D
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη βλακεία απο καποιους που ακούω να πετσοκόβουν αρχαία ελληνικά ονόματα. Κατ'αρχήν κόβοντας ένα αρχαίο ελληνικό όνομα διαλύεις την ουσία του, όλα τα αρχαιοελληνικά ονόματα έχουν συγκεκριμένο νόημα, δεν είναι τυχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πλάκιζα ρε:P
Και εγώ είμαι υπέρ του ολόκληρου ονόματος και περισσότερο των αρχαίων:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι και τόσο απλό, lol. Οποιοδήποτε χαρτί συνδέει τη ζωή μου ως Μιχάλη και τη ζωή μου ως Αριστοτέλη, αν ποτέ το άλλαζα, θα έπρεπε να έχει απόδειξη πως πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο, γαμώ τη γραφειοκρατία μου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι και τόσο απλό, lol. Οποιοδήποτε χαρτί συνδέει τη ζωή μου ως Μιχάλη και τη ζωή μου ως Αριστοτέλη, αν ποτέ το άλλαζα, θα έπρεπε να έχει απόδειξη πως πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο, γαμώ τη γραφειοκρατία μου. :D
Σωστόν Μιχαήλ-Αριστοτέλη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι στη μέση ο παππούς, δεν το αλλάζω. :P
Κρατάμε γραμμή αίματος με τα ονόματα τουλάχιστον απ'το 1914 και θα φροντίσω να πάει μέχρι το 2114 τουλάχιστον. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εμείς πάλι όχι...
Οι δικοι μου δεν θέλησαν να κρατήσουν τις παραδόσεις.
Να φανταστείς τις γιαγιάδες μας τι λέγανε Αναστασία-Ματίνα και οι δικοί μου έβγαλαν εμένα και την αδερφή μου Λυδία-Δανάη...:P
Λες αυτό να έχει σχέση με την Εκκλησία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
εν τελει πως μπορω να δεχτω μια θρησκεια που πλεον εχει ποτιστει με τις δυσειδαιμονιες, που ειχε και εχει τη γυναικα σε ενα κατωτερο επιπεδο;
μια θρησκεια που εν τελει το μονο που σου ζηταει για αφεση αμαρτιων ειναι να πιστευεις;

α)Ότι την είχε, την είχε δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω, στο ότι την έχει ακόμα είναι κάπως πιο πολύπλοκο. Αν και τα περισσότερα έχουν εξομαλυνθεί ως ένα σημείο, είμαι πεπεισμένη πως θα μπορούσαν να καταρρίψουν εντελώς την όποια διαφορά, παρολαυτά κανείς υποστηρικτής τους δεν φροντίζει να το επιδιώξει. Ο ίδιος ο Ιησούς πάντως έδειξε αμεροληψία ανάμεσα σε άνδρα και γυναίκα. Βασικά φάσκει και αντιφάσκει η θρησκεία σ' αυτό το θέμα. Ναι μεν ο Θεός τους δημιούργησε ίσους ανήρ και γυνή, όμως η λεχώνα θεωρείται ακάθαρτη και δεν της επιτρέπεται η είσοδος στον ναό. Δεν ξέρω ίσως πολλά είναι κατάλοιπα της Μεσαιωνικής αντίληψης.
Κι αναρωτιέμαι πως δεν απάντησε ο Φουσέκης εδώ. :P

β) Βασικά νομίζω πως ο σκοπός του Χριστιανισμού απ' όσα έχω διδαχθεί δεν είναι να πιστεύεις για να αφεθούν οι αμαρτίες σου. Περίπου δηλαδή. Είναι μια ολόκληρη σειρά από πράγματα που πρέπει να κάνεις για να φτάσεις την θέωση/λύτρωση (βλ. να αγαπάς τον πλησίον σου, το πιο γνωστό σε όλους μας) και τέλος την αιώνια ζωή.

Πάντως όλοι έχουμε την ανάγκη να πιστεύουμε σε κάποιον όποιος Θεός και αν είναι!Επίσης έχουμε την ανάγκη να πιστεύουμε πως υπάρχει ζωή μετά το θάνατο!:)

Κι εγώ διαφωνώ όπως ο Crook, κατάγομαι από γονείς άθεους. Η μητέρα μου θεωρεί πως ο θάνατος είναι απλά ένας βαθύς ύπνος (εξακολουθεί πάντως να τον φοβάται). Κι εγώ προσωπικά δεν νιώθω (ακόμα) την ανάγκη να πιστέψω σε κάποιον. Η ζωή μετά θάνατον, η Δευτέρα Παρουσία, αυτό μου φαίνεται το όλο ψέμα της υπόθεσης, όλοι νιώθουμε καλύτερα όταν ξέρουμε πως μετά τον θάνατο θα επιστρέψουμε στην ζωή, η ανάγκη να τον φοβόμαστε εξαφανίζεται.

πολλοι ανθρωποι προσπαθουν να εξηγησουν ολα τα φαινομενα που συμβαινουν γυρω τουσ με την λογικη........αλλα αυτο δεν μπορουν να το κανουν σε ολες τις περιπτωσεις.αν μπορουσε ο ανθρωπινος νους να το κανει αυτο τοτε θα ηταν ο ιδιος ο θεος.εκει που σταματαει η σκεψη του ατομου πρεπει να αρχιζει η πιστη.καποια πραγματα απλα πρεπει να τα πιστεψει και να τα δεχθει.ειμαι της αποψης πιστευε και ερευνα αλλα μεχρι εκει που φτανει ο ανθρωπινος νους

α) Δεν μπορούν σήμερα, δεν ξέρεις τι θα συμβεί αύριο. Ο Δημόκριτος μπόρεσε με την λογική του να καταλήξει στην θεωρεία των ατόμων, κάτι που προφανώς οι περισσότεροι της εποχής του θα θεωρούσαν απίθανο.
β) Εδώ διαφέρουμε. Κάποια πράγματα που δεν έχω βιώσει ή που δεν εξηγούνται από τους φυσικούς νόμους και την λογική μου δεν μπορώ να τα πιστέψω ή να τα αποδεχθώ. Μου φαίνεται τρομερό.
γ)Για το πίστευε και ερεύνα δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς. Νομίζω πως η φράση είναι «Πίστευε και μη, ερεύνα». Δηλαδή να μην βασίζεσαι στην πίστη σου, αλλά να ερευνείς τα όποια γεγονότα.

Ρε σεις έκκληση προς Crook και Fousekis, σταματήστε να τεμαχίζετε ο ένας τα post του άλλου. Δεν βγάζω καμία άκρη σειρούλα - σειρούλα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
γ)Για το πίστευε και ερεύνα δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς. Νομίζω πως η φράση είναι «Πίστευε και μη, ερεύνα». Δηλαδή να μην βασίζεσαι στην πίστη σου, αλλά να ερευνείς τα όποια γεγονότα.

Το Πιστευε και Μη Ερευνα ειναι μια φραση η οποια δεν εχει καμια σχεση με το Χριστιανισμο.Πολλοι την αποδιδουν στο Χριστιανισμο,ωστοσο δεν υπαρχει καμια αναφορα σε αυτη τη φραση μεσα στην Αγια Γραφη.Εξαλλου,ο αποστολος Παυλος ,αν δεν κανω λαθος, μας προτρεπει να αμφισβητουμε και να ερευνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
άσε που μπορεί να ήταν - πίστευε και μη, ερεύνα - που σημαίνει ακριβώς το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Πότε τελικά είναι η Δευτέρα Παρουσία? Και αν όντως υπάρχει Θεός γιατί την καθυστερεί εφόσον τώρα είναι η καλύτερη εποχή για ξεκαθάρισμα.
Διάβασε την Αποκάλυψη. :P
Δε νομίζω, στο μέλλον θα έχουμε και χειρότερους. Επίσης, καλύτερα έτσι, σώζονται πιο πολλοί ίσως.
Αν δεν υπήρχε ο Χριστιανισμός ίσως να ήταν ακόμα έτσι η γυναίκα στην Αθήνα, χμ.

Κι αναρωτιέμαι πως δεν απάντησε ο Φουσέκης εδώ. :P
Επειδή τα έχουμε ξαναπεί για την εργασία σου.:P
Πολλά από τον Μωσσαϊκό Νόμο (όπως το να μην μπαίνει μια γυναίκα με περιόδο στο ναό) γινόντουσαν καθαρά για λόγους πρακτικής της τότε εποχής. ;)

β) Βασικά νομίζω πως ο σκοπός του Χριστιανισμού απ' όσα έχω διδαχθεί δεν είναι να πιστεύεις για να αφεθούν οι αμαρτίες σου.
Το θέμα είναι να μετανοήσεις, ώστε να μην ξαναμαρτήσεις. Κι αφού ο Χριστός έδωσε την ζωή Του για εσένα, να κάνεις κι εσύ το ίδιο για τους άλλους.
Οι υπόλοιπες αμαρτίες είναι μόνο για να μην βγαίνεις από τον δρόμο της αγάπης και αποσπάσαι (αλαζονεία, λαγνεία, οργή κλπ.).

Η μητέρα μου θεωρεί πως ο θάνατος είναι απλά ένας βαθύς ύπνος (εξακολουθεί πάντως να τον φοβάται).
Όλοι τον φοβούνται. Εγώ τον φοβάμαι γιατί δεν θα έχω κάνει όσα χρειάζονται και σ' αυτό οφείλεται η ανασφάλειά μου. Κι ο εγωϊσμός.

Ο Δημόκριτος μπόρεσε με την λογική του να καταλήξει στην θεωρεία των ατόμων, κάτι που προφανώς οι περισσότεροι της εποχής του θα θεωρούσαν απίθανο.
Ε, αν κόψεις κάτι σε πολλά μικρά κομματάκια θα δεις πως δεν μπορείς μετά. Έφτασε έτσι στο σημείο να υποθέσει πως είναι δυνατόν να γίνει, αλλά δεν υπάρχουν τα μέσα για να το αποδείξει.

Κάποια πράγματα που δεν έχω βιώσει ή που δεν εξηγούνται από τους φυσικούς νόμους και την λογική μου δεν μπορώ να τα πιστέψω ή να τα αποδεχθώ. Μου φαίνεται τρομερό.
Ο Captain Obvious έβαλε με έντονα γράμματα την απάντηση.:P

Ρε σεις έκκληση προς Crook και Fousekis, σταματήστε να τεμαχίζετε ο ένας τα post του άλλου. Δεν βγάζω καμία άκρη σειρούλα - σειρούλα.
Δεν μας νοιάζει.:P:P:P
Εντάξει, αλλά είμαστε τελειομανείς κι οι δύο, τί να γίνει...;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top