Θρησκεία

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγω λεω πως ειμαι χριστιανη ορθοδοξη,απλως επειδη ετσι γεννηθηκα και ετσι εχω μαθει ως τωρα.Παρ'ολα αυτα πισευω οτι η συγχρονη ορθοδοξη εκκλησια εχει διαστρευλωσει το νοημα αυτων που ειπε ο Χριστος και υπερβαλει σε πολλα σημεια...Κατα τη γνωμη μου ο Θεος ειναι η ενεργεια που κρυβει καποιος μεσα του ασχετως αν εμεις της εχουμε δωσει μορφη και φανατιζομαστε...Πιστευω οτι δεν πρεπει να τη λατρευουμε...

Αυτη ειναι η γνωμη μου αν και λιγο ασαφης λογω της ηλικιας μου κι ολας...Θα δουμε εχει ο Θεος...

Συνέχισε το ψάξιμο!:)
*διαστρεβλώσει

Από την ελληνική βικιπαίδεα:
"Στην ευρύτερη έννοιά της ορισμένοι την έχουν ορίσει ως το σύνολο των απαντήσεων που δόθηκαν για να ερμηνευθεί η σχέση του ανθρωπίνου είδους με το σύμπαν"
Αλλά και πάλι στο παραπάνω ορισμό που έδωσες σαν θεό για τον αθεισμό μπορούμε να εκλάβουμε τα φυσικά φαινόμενα και την ύλη αφού αυτά σύμφωνα με τον αθεισμό δημιούργησαν τον άνθρωπο και τον κόσμο.

Στη ευρύτερη έννοιά της.
Τα φυσικά φαινόμενα και η ύλη δε δημιούργησαν τον άνθρωπο και τον κόσμο. Τίποτα δε δημιούργησε τον κόσμο.

Κάθε θρησκεία χρησιμοποιεί κείμενα για να θεμελιώσει και να αποδείξει οτί η πίστη της είναι η αληθινή,τα οποία απο τους πιστούς της εκλαμβάνονται ως "ιερά".Επομένως και ο αθεισμός έχει τρόπω τινά τα δικά του ιερά κείμενα και εννοώ τα κείμενα ή τους ισχυρισμούς που χρησιμοποιεί για να αποδείξει οτι ο θεός δεν υπάρχει.
Επιπρόσθετα και ο αθεισμός έχει πάρει οργανωμένο χαρακτήρα, υπάρχουν πολλές αθειστικές οργανώσεις ανά τον κόσμο με ενεργή δράση.
Εν τέλει για να χαρακτηριστεί μια πίστη ως θρησκεία δεν χρειάζεται να είναι οργανωμένη, 2 είναι οι προυποθέσεις κατ εμέ

Δεν υπάρχουν καθόλου "ιερά βιβλία" του αθεϊσμού. Υπάρχουν βιβλία που τον υπερασπίζονται, αλλά δε σημαίνει ότι τα ενστερνίζονται όλοι ούτε τα έχουν οι άθεοι ως Ευαγγέλιο.
Δεν υπάρχει επίσημη αθεϊστική οργάνωση, όπως υπάρχει επίσημη χριστιανική οργάνωση.

1)Κείμενα που να προβάλλεται γιατί είναι αληθινή η πίστη της
2)Και βέβαια πίστη που να αφορά όμως θέματα που να μην έχουν κατακτηθεί απο την ανθρώπινη γνωσή και να έχουν κοσμολογικό-μεταφυσικό χαρακτήρα.
Ο αθεισμός πληροί όλα τα κριτήρια(κατά τη δικιά μου άποψη)

Δες λίγο αυτό:
https://the-brights.net/

Ο αθεϊσμός εξ' ορισμού δεν έχει να κάνει με τίποτα το κοσμολογικό/μεταφυσικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι θες να μου πεις; Πως ή είμαι στην ηλικία του Κρουκ ή είμαι το παιδί θαύμα που δεν το πολυπιστεύεις; Ξέρω, πως είχα αναφέρει και παλιά τη διαφορά ηλικίας ανάμεσα σε μένα και σ' εσένα, αλλά ψάχνωντάς το, κατέληξα στο ότι τελικά δεν έχει καμία σημασία. Όσο για αυτό που λες για τη ρουτίνα, να τη ξεχάσεις. Όταν έχεις δύο αδέρφια 5 χρόνια μεγαλύτερα από 'σένα συνηθίζεις πολύ εύκολα στις ξένες γλώσσες και στο να μπορείς να κοιμάσαι στο σχολείο, μιας και ότι λένε εκεί το ξέρεις ήδη. Το θέμα είναι πως χάρη στις άχρηστες βλακείες που σου λένε στην έκτη δημοτικού, στο σχολείο, αν είσαι λίγο διανοούμενος, έχεις όλο το χρόνο να ασχοληθείς με σοβαρά θέματα, όπως εγώ ασχολήθηκα πολύ σοβαρά με τη θρησκεία, χωρίς να με νοιάζουν τα υποτιμητικά βλέμματα των άλλων παιδιών της ηλικίας μου, τα οποία για να βγάλουν ένα 10 στο δημοτικό, διαβάζουν 2 ώρες την ημέρα και με κοροϊδεύουν που διαβάζω μόνο 15 λεπτά. Δεν ξέρεις τι έχω ακούσει. Αν το πιστεύεις ότι είμαι στην ηλικία που δηλώνω, ok. Αν πιστεύεις πως είμαι άλλης ηλικίας, αυτό είναι δικιά σου επιλογή και δεν μπορώ να σε μεταπείσω, όπως και όταν όλοι διαβάζετε πως είμαι 11, πιστεύετε πως δεν θα μπορούσα ποτέ να σας μεταπείσω (πάνω στο θέμα της θρησκείας λέω). Αυτή είναι η επιλογή της λογικής του ανθρώπινου είδους. Αν σου πω: Τι τάξη σου φαίνομαι στην φωτό του προφίλ, τότε λογικά θα μου πεις πως είναι του μικρού μου αδερφού κλπ. Το ξέρω πως κάποιοι από σας δεν το περιμένουν αυτό κάποιον της ηλικίας μου, είναι λογικό ούτως ή άλλος. Αυτό είναι δικιά σας επιλογή και όχι δικιά μου.




Δεν είναι θέμα αν θα σε πάρω σοβαρά ή όχι. Κάθε συνομιλητή τον παίρνω σοβαρά μόνο και μόνο γιατί κάνει διάλογο. Από κει και πέρα το αν εγώ θεωρώ βαρύνουσα την άποψή σου ή όχι, ναι, σαφώς έχει να κάνει με το γεγονός ότι είσαι 12 χρονών, δεν το κρύβω άλλωστε. Διαφορετική βαρύτητα δίνω σε λόγια ενός ανθρώπου 16-17 ή 20 χρονών που ξέρω ότι έχει κάνει κάποια διεργασία στο νου του (δεν λέω ότι δεν έκανες εσύ, σίγουρα όμως δεν έχεις τις δυνατότητες ενός μεγαλύτερου) και διαφορετική στα λόγια τα δικά σου. Είναι καθαρά θέμα εμπειρίας. Και μπορεί, όταν είσαι ενήλικος, να μην έχει καμία διαφορά αν είσαι 30 ή 35, αλλά όταν είσαι τριγύρω στην εφηβεία, η διαφορά 10 με 15 είναι κάτι παραπάνω από χαώδης.
Έχω μπλέξει σε μια παρόμοια περίπτωση και τυχαίνει να είμαι ο μικρότερος της οικογένειας και μάλιστα έχω και παντρεμένα αδέρφια με παιδιά. Αυτό που δεν έχει καμία σημασία είναι τα αδέρφια. Αν δεν δεις κάποια πράγματα με τα δικά σου μάτια, δεν έχει καμία σημασία τι σου λένε οι άλλοι. Δε μπορώ να δεχτώ αυτό που μου λες και το αποδίδω στη μικρή σου ηλικία. Δεν έχει σημασία η διαφορά ηλικίας μεταξύ 12 και 18; Όχι, καμία διαφορά, μια εφηβεία μόνο...Δεν υπάρχει πιο έντονη ηλικία στον άνθρωπο από την εφηβεία κι αν έρθεις μετά από 5-6 χρόνια στο ίδιο forum να δεις τι έγραφες ως 12χρονος, σου βάζω υπογραφή ότι θα νομίζεις πως κάποιος άλλος ήτανε κι έγραφε για σένα κι όχι εσύ. Υπογραφή σου λέω...Εδώ βλέπω στο forum πράγματα που έγραψα πριν 1 χρόνο και ξαφνιάζομαι με το πως σκεφτόμουν τότε και μου λες ότι δεν έχουν σημασία 6 χρόνια παραπάνω που έχω στην πλάτη μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ξερω οτι δεν ειμαι σε ηλικεια να κρινω αν θα πυστευω η οχι σε καποια θρησκεια αλλα η αποψη μου για αυτο το θεμα ειναι η εξεις. Στα παλαιοτερα χρονια η ανθρωποι δημιουργουσαν θεους για ολα τα πραγματα που δεν μπορουσαν να εξιγησουν οσο ο καιρος περνουσε και η επιστημη εξελισοταν και εδινε απαντησεις σε ολα αυτα τα μεταφυσηκα, επιπλεων οσο περνανε οι γενιες τοσο ο δικτης νοημοσηνης ανεβαινει με αποτελεσμα οι νεοι ανθρωποι να μην πυστευουν απλα αυτα που τουσ λενε αλλα να ψαχνοντα και περισοτερο, γιαυτο τον λογο εχει αυξηθει ο αριθμος τον αθεων η αθρησκων αναλογα την περιπτοση. Τωρα για μενα, εγω πιστευω στην ορθοδοξη Χριστιανηκη θρησκεια αλλα δεν πυστευω στην εκκλησεια μας απο την αλλη οτι η εκλησια ντροπιαζει την θρησκεια μας και χαλαει την εικονα της, αυτο το πυστευω για διαφορους λογους που δεν μπορω να τους αναφερω εδω επιλεων πυστευω πος ο Χριστιανησμος εχει πολλα κενα αλλα οπως ειπα στην αρχη ακομα δεν ειμαι σε θεση για να αποφασισω αν θα πυστευω η οχι. Συγνωμη για τα πολλα ορθογραφικα μου αλλα εχω ενα μεγαλω κενο σε αυτο το θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εμένα δεν μου αρέσει να διαδίδω σε τι πιστεύω. Κι αυτό διότι όταν λέω σε κάποιον ότι δεν πιστεύω πουθενά αρχίζουν να μου λένε ότι είμαι Σατανίστρια. Σοβαρά τώρα. Άθεος, σημαίνει ότι δεν πιστεύεις στην ύπαρξη του Θεού. Αφού δεν πιστεύω στην ύπαρξη του Θεού, τότε γιατί στην ύπαρξη του Διαβόλου;
Ξέρω ότι θα με αποδοκιμάσετε αλλά αυτή είναι η άποψή μου. έχω ψάξει και για τον Χριστιανισμό, το Σατανισμο, Τοπ Βουδισμό, τους Wicca... Και έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα: όλα μου φαίνονται ανούσια και αρνούμαι να τα πιστέψω. Και αυτή είναι η γνώμη μου.

Καλά βρε, δε θα σε φάμε κιόλας! Γι' αυτό είναι τα φόρα...
-----------------------------------------
Δεν είναι θέμα αν θα σε πάρω σοβαρά ή όχι. Κάθε συνομιλητή τον παίρνω σοβαρά μόνο και μόνο γιατί κάνει διάλογο. Από κει και πέρα το αν εγώ θεωρώ βαρύνουσα την άποψή σου ή όχι, ναι, σαφώς έχει να κάνει με το γεγονός ότι είσαι 12 χρονών, δεν το κρύβω άλλωστε. Διαφορετική βαρύτητα δίνω σε λόγια ενός ανθρώπου 16-17 ή 20 χρονών που ξέρω ότι έχει κάνει κάποια διεργασία στο νου του (δεν λέω ότι δεν έκανες εσύ, σίγουρα όμως δεν έχεις τις δυνατότητες ενός μεγαλύτερου) και διαφορετική στα λόγια τα δικά σου. Είναι καθαρά θέμα εμπειρίας. Και μπορεί, όταν είσαι ενήλικος, να μην έχει καμία διαφορά αν είσαι 30 ή 35, αλλά όταν είσαι τριγύρω στην εφηβεία, η διαφορά 10 με 15 είναι κάτι παραπάνω από χαώδης.
Έχω μπλέξει σε μια παρόμοια περίπτωση και τυχαίνει να είμαι ο μικρότερος της οικογένειας και μάλιστα έχω και παντρεμένα αδέρφια με παιδιά. Αυτό που δεν έχει καμία σημασία είναι τα αδέρφια. Αν δεν δεις κάποια πράγματα με τα δικά σου μάτια, δεν έχει καμία σημασία τι σου λένε οι άλλοι. Δε μπορώ να δεχτώ αυτό που μου λες και το αποδίδω στη μικρή σου ηλικία. Δεν έχει σημασία η διαφορά ηλικίας μεταξύ 12 και 18; Όχι, καμία διαφορά, μια εφηβεία μόνο...Δεν υπάρχει πιο έντονη ηλικία στον άνθρωπο από την εφηβεία κι αν έρθεις μετά από 5-6 χρόνια στο ίδιο forum να δεις τι έγραφες ως 12χρονος, σου βάζω υπογραφή ότι θα νομίζεις πως κάποιος άλλος ήτανε κι έγραφε για σένα κι όχι εσύ. Υπογραφή σου λέω...Εδώ βλέπω στο forum πράγματα που έγραψα πριν 1 χρόνο και ξαφνιάζομαι με το πως σκεφτόμουν τότε και μου λες ότι δεν έχουν σημασία 6 χρόνια παραπάνω που έχω στην πλάτη μου;

Το να έχουμε αδέρφια είναι το πιο σημαντικό απ' όλα, ειδικά αν είναι μεγαλύτερα. Οι μικρότεροι της οικογένειας παίρνουν ένα κάποιο παράδειγμα από τους μεγαλύτερους ξέρεις. Εγώ τις απόψεις μου τις θεμελίωσα πάνω στα σημαντικότερα επιχειρήματα του μεγαλύτερου αδερφού μου, που πράγματι, έχει την ίδια ηλικία με 'σένα. Αν ήμουν ο μεγαλύτερος, σ' αυτή την ηλικία πάντα, 12 χρονών, νομίζεις θα είχα το θάρρος και το κουράγιο (ή και την ικανότητα) να κάθομαι να σου μιλάω;
Παρ' όλα αυτά, τα επιχειρήματα που έχω αναφέρει και δεν πρόκειται να καθίσω να τα ξαναγράψω, ήταν και είναι κατάδικά μου. Τα βρήκα ψάχνωντας στο internet, στη wikipedia, στο Atheist-Bus και επίσης είδα και τις απόψεις ενός αξιοσέβαστου ανθρώπου, του κύριου Πούλμαν, που πάνω στα επιχειρήματά του έγραψε και τα 3 καλύτερα βιβλία του, τη Τριλογία του Κόσμου. Βέβαια, τα βιβλία αυτά έχουν πολύ εξωπραγματικό περιεχόμενο αλλά διαδίδουν τα όσα ήθελε να πει και δεν τον άφηναν (δεν θα αναφέρω τώρα ποιοί γιατί κάποιοι θα με πάρουν με τις πέτρες).
Βέβαια το ξέρω πως τα 6 χρόνια κάνουν μια κάποια διαφορά, μα εγώ σε βλέπω σαν συνομιλιτή και όχι σαν κάποιον που με περνάει 3 κεφάλια και τον βλέπω και τα κάνω πάνω μου. Θέλω και εσύ να με βλέπεις έτσι και όχι ως το νιάνιαρο που βγάζει γλώσσα (το ξέρω πως δεν το κάνεις αυτό αλλά το ότι είμαι μικρότερος σου δίνει απλά ένα μεγάλο πλεονέκτημα, όχι όμως αρκετό για να με κάνει να το βουλώσω αυτόματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα 6 χρόνια διαφοράς είναι θέμα ουσίας, δεν είναι θέμα μόστρας. Θα ήμουν πολύ καμμένος αν πουλούσα μούρη μόνο και μόνο επειδή σε περνάω 6 χρόνια. Σιγά, άλλοι με περνάνε 86 χρόνια εμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Καλά βρε, δε θα σε φάμε κιόλας! Γι' αυτό είναι τα φόρα...

Όχι, δεν είναι γι' αυτό. Έχουμε το δικαίωμα να εκφραζόμαστε ελεύθερα, άσχετα με το αν κάποιοι γύρω μας είναι γουρούνια και το στερούν, και γι' αυτό θα πρέπει να συνεχίσουμε να εκφραζόμαστε, όχι για να κάνουμε τους ανώτερους, αλλά για να δείξουμε πως είμαστε άνθρωποι, επειδή οι άνθρωποι μιλούν, και να το υπερασπιστούμε αυτό το δικαίωμα.

Παρ' όλα αυτά, τα επιχειρήματα που έχω αναφέρει και δεν πρόκειται να καθίσω να τα ξαναγράψω, ήταν και είναι κατάδικά μου. Τα βρήκα ψάχνωντας στο internet, στη wikipedia, στο Atheist-Bus και επίσης είδα και τις απόψεις ενός αξιοσέβαστου ανθρώπου, του κύριου Πούλμαν, που πάνω στα επιχειρήματά του έγραψε και τα 3 καλύτερα βιβλία του, τη Τριλογία του Κόσμου. Βέβαια, τα βιβλία αυτά έχουν πολύ εξωπραγματικό περιεχόμενο αλλά διαδίδουν τα όσα ήθελε να πει και δεν τον άφηναν (δεν θα αναφέρω τώρα ποιοί γιατί κάποιοι θα με πάρουν με τις πέτρες).

Μα κιόλας, αναρωτιέμαι πώς και δεν έχει διαμαρτυρηθεί η Εκκλησία με το ρόλο που της έχει δώσει στην τριλογία...

Τα 6 χρόνια διαφοράς είναι θέμα ουσίας, δεν είναι θέμα μόστρας. Θα ήμουν πολύ καμμένος αν πουλούσα μούρη μόνο και μόνο επειδή σε περνάω 6 χρόνια. Σιγά, άλλοι με περνάνε 86 χρόνια εμένα...

Εσένα πώς θα σου φαινόταν αν σου έλεγε ένας 50άρης "εσένα τα λόγια σου δεν έχουν το ίδιο κύρος με τα δικά μου, διότι σε περνάω 33 χρόνια";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι γι' αυτό. Έχουμε το δικαίωμα να εκφραζόμαστε ελεύθερα, άσχετα με το αν κάποιοι γύρω μας είναι γουρούνια και το στερούν, και γι' αυτό θα πρέπει να συνεχίσουμε να εκφραζόμαστε, όχι για να κάνουμε τους ανώτερους, αλλά για να δείξουμε πως είμαστε άνθρωποι, επειδή οι άνθρωποι μιλούν, και να το υπερασπιστούμε αυτό το δικαίωμα.

Eγώ, τι είπα;;;;

Μα κιόλας, αναρωτιέμαι πώς και δεν έχει διαμαρτυρηθεί η Εκκλησία με το ρόλο που της έχει δώσει στην τριλογία...

Αυτό είναι μια καλή ερώτηση... πάντως, κάθε φορά που ρωτάω τον εαυτό μου ή και άλλους παίρνω πάντα την ίδια απάντηση:

Αυτό είναι μια καλή ερώτηση...
---------------------------------------------------
Λογικά θα είχε πάρει καμιά άδεια από τη κυβέρνηση... ή μπορεί η (Ε)κκλησία της Αγγλίας να είναι πιο ανοιχτόμυαλη (βασικά ούτε γι' αστείο το λένε αυτό, αλλά τέλος πάντων...) maybe it's a simple misunderstanding, αλλά ένας θείος ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μίλησες σαν να είναι τα φόρα ένα καταφύγιο. Ε δεν είναι. Δεν υπάρχει καταφύγιο. Είναι ένα προσωρινό νησάκι, για να κάνεις μια στάση, ώσπου να φτάσεις στη νέα ήπειρο και να διεκδικήσεις το δικό σου κομμάτι γης.

Η Εκκλησία της Αγγλίας είναι ένα θρησκευτικό σώμα με αντιπροσώπους στη Βουλή των Λόρδων (νομίζω) και ισχυρούς δεσμούς με την πολιτική, δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xman

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Βλεποντας τωρα το θεμα να πω εγω οτι δν πιστευω σε καμια, ειναι ολες φτιαγμενες απο εμας, και δν αξιζει να ασχολιουμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Τα φυσικά φαινόμενα και η ύλη δε δημιούργησαν τον άνθρωπο και τον κόσμο
Και τι δημιούργησε τότε τον άνθρωπο(ή την πρώτη έμβια ζωή) σύμφωνα με τον αθεισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είναι ανάγκη να τον δημιούργησε κάτι;
*τί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ε λογικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δηλαδή καταγώμαστε απ' τον Αδάμ και την Εύα θες να πεις; Εποχή των δεινοσαύρων δεν υπήρξε; Οι δεινόσαυροι γίναν χάρη στα φυτά, τα οποία έγιναν από μόνα τους χάρη στο κλίμα της γης (καλά το λέω;...) Μετά έπεσε ο κομμήτης και δεν θυμάμαι παρακάτω...
Και τέλος πάντων εννούμε πως όλα έγιναν από φυσικά αίτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εσένα πώς θα σου φαινόταν αν σου έλεγε ένας 50άρης "εσένα τα λόγια σου δεν έχουν το ίδιο κύρος με τα δικά μου, διότι σε περνάω 33 χρόνια";

Απολύτως κατανοητό, σου δίνω το λόγο μου.

Η Εκκλησία της Αγγλίας έχει κεφαλή τον εκάστοτε μονάρχη του UK, τι να λέμε τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Υπάρχει ο αθεϊσμός, επειδή υπάρχει κι ο θεϊσμός. Αν είμασταν όλοι άθεοι, δεν θα χρειαζόταν το ταμπελάκι.

Δηλαδή καταγώμαστε απ' τον Αδάμ και την Εύα θες να πεις; Εποχή των δεινοσαύρων δεν υπήρξε;
Έχεις μπερδέψει κάτι. Νομίζεις πως ο Θεός είναι απαραίτητα αυτός που λέμε οι Χριστιανοί. Δες και τον πανδεϊσμό (pandeism) ή τον δεϊσμό σκέτο (deism). Κι αυτά είναι θρησκείες, αλλά δεν έχουν καμία σχέση.
Και μην πιάσουμε το θέμα της αντικειμενικής πραγματικότητας, γιατί ζούμε μία ψευδαίσθηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.

Δηλαδή;

Βλέπεις μια πέτρα, είναι ανάγκη να τη δημιούργησε κάποιος;

Αν εννοείς τη ζωή, επειδή είναι πιο περίπλοκη κ.λπ., πες μου να το αναλύσω.

Δηλαδή καταγώμαστε απ' τον Αδάμ και την Εύα θες να πεις; Εποχή των δεινοσαύρων δεν υπήρξε; Οι δεινόσαυροι γίναν χάρη στα φυτά, τα οποία έγιναν από μόνα τους χάρη στο κλίμα της γης (καλά το λέω;...) Μετά έπεσε ο κομμήτης και δεν θυμάμαι παρακάτω...
Και τέλος πάντων εννούμε πως όλα έγιναν από φυσικά αίτια...

*καταγόμαστε

Απολύτως κατανοητό, σου δίνω το λόγο μου.

Η Εκκλησία της Αγγλίας έχει κεφαλή τον εκάστοτε μονάρχη του UK, τι να λέμε τώρα...

Εγώ πάλι δε θα το δεχόμουν. Ίσως να είναι ζήτημα χαρακτήρα. Τί θα πει "έχεις περισσότερο κύρος";
Το μόνο που δέχομαι είναι ότι έχει περισσότερες εμπειρίες, χωρίς να σημαίνει ότι έχει περισσότερο δίκιο.

Εμ, ντε. Και δεν είναι μόνο του UK μονάρχης, ολόκληρου του Commonwealth.

Υπάρχει ο αθεϊσμός, επειδή υπάρχει κι ο θεϊσμός. Αν είμασταν όλοι άθεοι, δεν θα χρειαζόταν το ταμπελάκι.


Έχεις μπερδέψει κάτι. Νομίζεις πως ο Θεός είναι απαραίτητα αυτός που λέμε οι Χριστιανοί. Δες και τον πανδεϊσμό (pandeism) ή τον δεϊσμό σκέτο (deism). Κι αυτά είναι θρησκείες, αλλά δεν έχουν καμία σχέση.
Και μην πιάσουμε το θέμα της αντικειμενικής πραγματικότητας, γιατί ζούμε μία ψευδαίσθηση. :)

Η αντίληψή σου ότι ζεις σε μια ψευδαίσθηση είναι μια ψευδαίσθηση:P.

Άλλο ότι υπάρχει, άλλο ότι τα ονομάζουμε. Ο αθεϊσμός θα μπορούσε να υπάρχει και χωρίς το θεϊσμό, απλώς μάλλον δε θα τον ονομάζαμε (ή θα τον ονομάζαμε αρκετά διαφορετικά και με άλλα κριτήρια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δηλαδή;

Βλέπεις μια πέτρα, είναι ανάγκη να τη δημιούργησε κάποιος;

Εγώ πάλι δε θα το δεχόμουν. Ίσως να είναι ζήτημα χαρακτήρα. Τί θα πει "έχεις περισσότερο κύρος";
Το μόνο που δέχομαι είναι ότι έχει περισσότερες εμπειρίες, χωρίς να σημαίνει ότι έχει περισσότερο δίκιο.
.

Είναι ανάγκη γιατί όλα από κάπου ξεκινάνε/δημιουργούνται.


Υπάρχουν και πολλές περιπτώσεις να έχει δίκιο λόγο εμπειρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Εδώ για να φτιάξεις καστράκι στην παραλία χρειάζεται ένα Χ IQ, που δεν δημιουργείς ύλη, απλά υφίσταται επεξεργασία. Φαντάσου πόσο μάλλον στην δημιουργία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εδώ για να φτιάξεις καστράκι στην παραλία χρειάζεται ένα Χ IQ, που δεν δημιουργείς ύλη, απλά υφίσταται επεξεργασία. Φαντάσου πόσο μάλλον στην δημιουργία!

Το μπιγκ μπανγκ και η Εξέλιξη της "θεωρίας" του Δαρβίνου, πιστεύεις ότι χρειάστηκαν iQ; Για να γίνουν αυτά (αν έγιναν, για να ευχαριστήσω μερικούς), δεν χρειάστηκε να τα προκαλέσει κάποιος. Η φύση είναι ένα σύστημα. Η φύση δεν τελειώνει στην γη. Η φύση κυριαρχεί στο σύμπαν ολόκληρο. Όλα στηρίζονται στη φυσική, στη χημεία, τη βιολογία και πιο πολύ στα μαθηματικά. Από κει βγαίνει ακόμα και το iQ. Η φύση όμως ΕΙΝΑΙ αυτό που σου δίνει το iQ σου. Η ίδια η φύση δεν χρειάστηκε iQ για να δημιουργήσει όσα δημιούργησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Το μπιγκ μπανγκ και η Εξέλιξη της "θεωρίας" του Δαρβίνου, πιστεύεις ότι χρειάστηκαν iQ; Για να γίνουν αυτά (αν έγιναν, για να ευχαριστήσω μερικούς), δεν χρειάστηκε να τα προκαλέσει κάποιος. Η φύση είναι ένα σύστημα. Η φύση δεν τελειώνει στην γη. Η φύση κυριαρχεί στο σύμπαν ολόκληρο. Όλα στηρίζονται στη φυσική, στη χημεία, τη βιολογία και πιο πολύ στα μαθηματικά. Από κει βγαίνει ακόμα και το iQ. Η φύση όμως ΕΙΝΑΙ αυτό που σου δίνει το iQ σου. Η ίδια η φύση δεν χρειάστηκε iQ για να δημιουργήσει όσα δημιούργησε.

Η χημεία, η φυσική, η βιολογία και τα μαθηματικά είναι επιστήμες που περιγράφουν τη φύση, όπως την ονομάζεις. Τα μαθηματικά αποτελούν την επιστήμη που βοηθά και επεκτείνει τις τρεις προαναφερόμενες. Λέγοντας IQ, δεν αναφερόμαστε στην ιδιαίτερα υψηλή ευφυΐα κάποιου αλλά σε εκείνη που είναι απαραίτητη για την κατανόηση των συμβάντων που πραγματοποιούνται γύρω μας. Επιπροσθέτως αυτός ο δείκτης ευφυΐας δεν προκύπτει από τα μαθηματικά αλλά περιγράφεται από εκείνα. Μην προσωποποιείς τη φύση. Η φύση δεν έχει λογική, συναισθήματα ή ανθρώπινα χαρακτηριστικά αλλά φυσική συνέχεια. Η φύση επίσης δεν είχε ούτε έχει χέρια για να δημιουργήσει πράγματα. Τα δημιουργήματα γύρω σου είναι η φύση και στην αρχή τους, προσδίδουμε την ίδια ονομασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top