Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Crook, άθεος είναι κι ο δολοφόνος κτηνοβάτης που κλέβει από παντού, άθεος είναι κι ο φιλελέυθερος ειρηνιστής που βοηθάει τους πάντες. Κι οι δύο είναι εξίσου καλοί άθεοι στο θέμα της πίστης.
Ο άθεος πρέπει να έχει πίστη εννοείται. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αυτο δε μπορειτε να συνειδοητοποιησετε. ενας αθεος δε πιστευει καπου, δεν εχει πίστη σε κατι. ενας αθεος μπορει και, για μενα απαιτηται, να εχει αρχες, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Πώς δεν έχει πίστη;
Αφού δεν υπάρχει γνώση και δεν μπορούμε να ξέρουμε τίποτα, τότε τα πάντα προϋποθέτουν πίστη, ακόμα κι η αθεΐα.

Άθεο δεν σε κάνουν οι ηθικές πράξεις, το θέμα της ηθικής είναι τελείως διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν εννοουμε ως πιστη τη φραση "πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος"
η αθεια ξαναλεω ειναι η ελλειψη πιστης σε ενα θεο.

μη παρερμηνευεις αυτα που ειπα. δεν συνδεσα την αθεια με την ηθικη με το τροπο που αναφερεις εσυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
η αθεια ξαναλεω ειναι η ελλειψη πιστης σε ενα θεο.
Αυτή η θέση όμως δεν υποδηλώνει αθεία αλλά τείνει προς τον αγνωστικισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και πως ειναι η αθεϊα τοτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Πίστη στη μη ύπαρξη του θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε ναι, αλλα δεν ειναι το ιδιο με το να πιστευεις. Δεν ειναι θρησκεια η αθεϊα, απλως οι αθεοι δε πιστευουν πως υπαρχει θεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
χριστιανος γιατι γιατι γιατι ετσι μωρε σιγα το θεμα αλλα ειμαι μονο στα λογια αντε και καμια εκκλησια 3 φορες το χρονο και προσευχη μονο στο σχολειο και καμια φορα που ζηταω κατι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η έλλειψη πίστης ερμηνεύεται απλώς ως έλλειψη πίστης, δεν είναι αθεισμός.
Τείνει πιο πολύ προς τον αγνωστικισμό αυτή η θέση.

Εκτός από το μεταφυσικό και ηθικό ιδεολογικό πλαίσιο που επιτάσσει η εκκλησία στους πιστούς της(κάτι άλλωστε που κάνει και ο αθεισμός ως φιλοσοφικό σύστημα), δεν γνωρίζω αν υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις(ιδεολογικές κυρίως) στους πιστούς απο την εκκλησία.

Έλλειψη πίστης = έλλειψη πίστης. Από κει και πέρα, τέλος, τέρμα, φινίτο, δεν υπάρχουν συμπεράσματα, εξισώσεις, άγνωστοι, θεοί, μύρια χίλια τέρατα, αποκαλύψεις, προφητείες και θαύματα, τάματα, ιερείς και διδασκαλίες - ο καθένας είναι ελεύθερος να αναπτύξει την κοσμοθεωρία του έτσι όπως κρίνει αυτός σωστό. Με μια θρησκεία είναι αλλιώς. Η θρησκεία εντάσσεται σε λατρευτικές πρακτικές, σε φιλοσοφικά συστήματα. Είπες ότι ο αθεϊσμός είναι φιλοσοφικό σύστημα. Όντως, υπάρχουν φιλοσοφικά συστήματα βασισμένα στον αθεϊσμό ή που ασχολούνται με τον αθεϊσμό - όμως ο αθεϊσμός από μόνος του είναι μία μεμονωμένη ιδέα, όχι σύστημα. Επομένως, σε αντίθεση με μια θρησκεία, η επίδραση του αθεϊσμού στη ζωή ενός ατόμου είναι πολύ μικρότερη.

Crook, άθεος είναι κι ο δολοφόνος κτηνοβάτης που κλέβει από παντού, άθεος είναι κι ο φιλελέυθερος ειρηνιστής που βοηθάει τους πάντες. Κι οι δύο είναι εξίσου καλοί άθεοι στο θέμα της πίστης.
Ο άθεος πρέπει να έχει πίστη εννοείται. ;)

Όπως είπες, στον παρών κλάδο της συζήτησής μας, δεν αναφερόμαστε στην ηθική:).
Πίστη σε τί; Στη μη ύπαρξη του θεού; Με αυτή τη λογική, υπάρχουν άπειρες πίστες - πίστη στη μη ύπαρξη της τσαγιέρας και της κάθε τσαγιέρας (βλ. υπογραφή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν ειναι θρησκεια η αθεϊα, απλως οι αθεοι δε πιστευουν πως υπαρχει θεος.
Ποιος ήρθε;:P


Πίστη σε τί; Στη μη ύπαρξη του θεού; Με αυτή τη λογική, υπάρχουν άπειρες πίστες - πίστη στη μη ύπαρξη της τσαγιέρας και της κάθε τσαγιέρας (βλ. υπογραφή).
Για την ακρίβεια, η τσαγιέρα δεν αποτελούσε θέμα μέχρι να αναφερθεί. Ούτε η Χ θρησκεία αποτελούσε θέμα (μη) πίστης, αλλά τώρα που την γνωρίσαμε (έστω κι επιφανειακά) αποτελεί.
Κάτσε λίγο μόνος σου και (παρα)τράβα το θέμα της αντικειμενικής αλήθειας και πραγματικότητας σε συνδυασμό με την ψευδοεπιστήμη της γλώσσας. Θα δεις πως όλα αρχίζουν από το τι πιστεύεις.
Η αθεΐα έχει κι εμμέσως πίστη, γιατί βασίζεται -π.χ.- στην επιστήμη. Πιστεύει πως η επιστήμη είναι σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι δεν επιδρά ο αθεισμός; Δε μπορείς να το στηρίξεις αυτό και το να λέμε, ακόμη κι εντελώς θεωρητικά, το ένα επδράει 5, το άλλο 10, δεν έχει σημασία, αφού είναι στάση ζωής και ούτως ή άλλως επιδρά. Και πάλι σου λέω ότι δε μπορείς να το στηρίξεις. Αν έχεις μια στάση ζωής, αυτή επιδρά πάνω σου. Και η απλή διατύπωση της φράσης "είμαι άθεος" είναι δήλωση στάσης ζωής, είτε περιέχει πίστη, είτε όχι που σαφώς περιέχει πίστη, πίστη στην ιδέα της ανυπαρξίας του Θεού, χωρίς περαιτέρω διευκρίνιση. Η πίστη στην ανυπαρξία παραμένει πίστη. Πχ., η f(x)=x^2+1 δεν έχει καμία πραγματική ρίζα. Μπορώ να αποδείξω γιατί, άρα είναι γνώση. Αν το έλεγα χωρίς να μπορώ να το αποδείξω, θα ήταν πίστη. Το ότι πιστεύω στην ανυπαρξία της ρίζας σημαίνει ότι δεν πιστεύω; Άτοπο και γλωσσικά, πόσο μάλλον λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομιζω πως απλως παιζεις με τις λεξεις Φουσεκη προσπαθωντας να εξισωσεις την αθεϊα με τις θρησκειες αλλα δεν ειναι το ιδιο. Το να πιστευεις στο Χριστιανισμο συνεπαγεται να πιστευεις σε αυτα που λεει στη Βιβλο, αντιστοιχα στις αλλες θρησκειες αλλα στην αθεϊα δεν ειναι ετσι γιατι ο αθεος ειναι αθεος για δικους του λογους. Δε νομιζω οτι ολοι οι αθεοι ειναι προσκολλημενοι στην επιστημη, απλως για δικους τους λογους δεν πιστευουν, που ναι ισως εχει να κανει με τη λογικη, αλλα οχι και με την επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Το ξέρω, ρέι. Κατά λάθος σου βγήκε, εντάξει. ;)
(Λανθάνουσα γλώσσα αληθείαν λέγει. :P :P :P)
Μα όποιον άθεο κι αν ρωτήσεις θα σου φέρει την επιστήμη ως απάντηση. Δεν μιλάω για την πλειονότητα, αλλά μιλάω για το 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εχεις ρωτησει ολους τους αθεους του κοσμου;
Επισης μη κρινεις μονο απο συμμαθητες σου, γιατι οκ ειναι και η ηλικια μπορει καποιοι να το λενε απο αντιδραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Το θεμελιώδες ερώτημα είναι η αρχή του κόσμου. Οι άθεοι θα σου πούνε πως ο κόσμος έγινε από μόνος του και το πιο πιθανό είναι να σου φέρουν την επιστήμη ως απόδειξη. Οι δειστές/θεϊστές θα σου πούνε πως το έκανε κάποιος θεός.
Δεν υπάρχει άθεος που να πει "Ε, δεν ξέρω πως έγινε ο κόσμος, πάντως θεός δεν υπάρχει!". Θα φέρει την επιστήμη μετά, ακόμα κι αν δεν ξέρει τίποτα πάνω σε αυτά τα θέματα.
Και σιγά μην κρίνω από τους συμμαθητές μου. :D
Βέβαια, αυτό δεν τους κάνει ψεύτικους άθεους. Αφού υποστηρίζουν κι αυτοί πως δεν υπάρχει κάποιος θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι νταξ δε διαφωνουμε και ιδιαιτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Για την ακρίβεια, η τσαγιέρα δεν αποτελούσε θέμα μέχρι να αναφερθεί. Ούτε η Χ θρησκεία αποτελούσε θέμα (μη) πίστης, αλλά τώρα που την γνωρίσαμε (έστω κι επιφανειακά) αποτελεί.
Κάτσε λίγο μόνος σου και (παρα)τράβα το θέμα της αντικειμενικής αλήθειας και πραγματικότητας σε συνδυασμό με την ψευδοεπιστήμη της γλώσσας. Θα δεις πως όλα αρχίζουν από το τι πιστεύεις.
Η αθεΐα έχει κι εμμέσως πίστη, γιατί βασίζεται -π.χ.- στην επιστήμη. Πιστεύει πως η επιστήμη είναι σωστή.

Μα και ο Θεός δε θα αποτελούσε θέμα μέχρι να αναφερθεί. Ακριβώς αυτό εννοώ. Οι άθεοι απλά δε τον αναφέρουν. Δε τον λαμβάνουν υπόψη.

Ο αθεϊσμός δεν είναι ανάγκη να βασίζεται στην επιστήμη. Βασίζεται στη λογική και στην εμπειρία, και ακριβώς επειδή τα τελευταία είναι common ground αθεϊσμού και της επιστήμης, τα περισσότερα από όσα λέει η επιστήμη είναι αποδεκτά από τον αθεϊσμό. Και μιας που ανέφερες την επιστήμη, να πω ότι σιχαίνομαι το να γράφουμε οτιδήποτε εκτός από ονόματα με κεφαλαία, π.χ. Επιστήμη, Θεός κ.λπ., ακριβώς επειδή η επιστήμη δεν είναι θεός. Μη με παρεξηγήσετε αν το έχω γράψει ποτέ έτσι, παρασύρομαι κι ο ίδιος.

Τι δεν επιδρά ο αθεισμός; Δε μπορείς να το στηρίξεις αυτό και το να λέμε, ακόμη κι εντελώς θεωρητικά, το ένα επδράει 5, το άλλο 10, δεν έχει σημασία, αφού είναι στάση ζωής και ούτως ή άλλως επιδρά. Και πάλι σου λέω ότι δε μπορείς να το στηρίξεις. Αν έχεις μια στάση ζωής, αυτή επιδρά πάνω σου. Και η απλή διατύπωση της φράσης "είμαι άθεος" είναι δήλωση στάσης ζωής, είτε περιέχει πίστη, είτε όχι που σαφώς περιέχει πίστη, πίστη στην ιδέα της ανυπαρξίας του Θεού, χωρίς περαιτέρω διευκρίνιση. Η πίστη στην ανυπαρξία παραμένει πίστη. Πχ., η f(x)=x^2+1 δεν έχει καμία πραγματική ρίζα. Μπορώ να αποδείξω γιατί, άρα είναι γνώση. Αν το έλεγα χωρίς να μπορώ να το αποδείξω, θα ήταν πίστη. Το ότι πιστεύω στην ανυπαρξία της ρίζας σημαίνει ότι δεν πιστεύω; Άτοπο και γλωσσικά, πόσο μάλλον λογικά.

Δεν είναι στάση ζωής ο αθεϊσμός, ξαναλέω, είναι ιδέα. Μια απλή ιδέα, μια τόση δα ιδέα, η οποία έχει να κάνει απλά και μόνο με την ύπαρξη ή μη του Θεού (ή, για την ακρίβεια, το να τίθεται, ακόμη, το ζήτημα της ύπαρξης ή μη του Θεού), και η οποία περιορίζεται μόνο σε αυτό, και όχι στο τί κάνει ο καθένας στην καθημερινή του ζωή. Μια χαρά μπορώ να πιστεύω πως δεν υπάρχει Θεός (ναι, το πιστεύω αυτό, και είναι μια πίστη αλλά όχι με τη θρησκευτική έννοια), και να πηγαίνω να λιβανίζω μέσα στην εκκλησία, επειδή μου αρέσει, κι ας μην πιστεύω στο Θεό, ή να κάνω την προσευχή μου ή το σταυρό μου, επειδή μου αρέσει. Γιατί μου αρέσει; Επειδή μου φέρνει χορό στο μυαλό. Επειδή έχει πλάκα να κάνω ό,τι κάνουν οι άλλοι. Χίλια δυο, αλλά δε σημαίνει ότι πιστεύω στο Θεό. Όπως, αντίστοιχα, και η πίστη στο Θεό δεν είναι ανάγκη να συνδέεται με κάποιο τελετουργικό. Όμως η πίστη στο Θεό είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης, εμπλουτισμού, τροποποιήσεων και γενικότερων ιδεολογιών και φιλοσοφικών συστημάτων, ακριβώς επειδή αν υπάρχει Θεός, μπορεί να είναι βόδι ή ο Ων ή αγελάδα ή πτηνό, κοινωνικός ή απρόσιτος, σκληρός ή ευγενικός, ενώ αν δεν υπάρχει, δεν έχει νόημα να μιλάμε για αυτά.

Με αυτή την έννοια ναι, μπορεί να είναι πίστη, αλλά πάντως όχι θρησκευτική.

[offtopic]Βρε Φουσέκη, τί σχέση έχεις εσύ με τη Μασονία;:P[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μα και ο Θεός δε θα αποτελούσε θέμα μέχρι να αναφερθεί. Ακριβώς αυτό εννοώ. Οι άθεοι απλά δε τον αναφέρουν. Δε τον λαμβάνουν υπόψη.
Όχι, όχι. Έτσι θα ήταν εάν δεν είχαν γνωρίσει καν τον θεϊσμό. Αλλιώς δεν θα έλεγαν τους εαυτούς τους άθεους. Λένε όλοι οι άθεοι "Δεν πιστεύω σε κάποιον θεό.", έχουν γνωρίσει τι είναι.

Δεν έχω σχέση με την Μασονία εγώ, τα Αμερικανάκια έχουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex$$$

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Για την ακρίβεια, στον Χριστιανισμό κυριαρχεί ο υπαρξισμός. :P
Όλα ελέγχονται λίγο-πολύ κι έχουν ετοιμαστεί να γίνουν, αλλά η ελέυθερή μας βούληση θα παίξει επίσης σημαντικό ρόλο.
Η Καινή Διαθήκη δεν είναι ιστορικό βιβλίο, αλλά ιστορική πηγή. Ιστορικό βιβλίο είναι αυτό που έχει συγκεντρώσει πολλές πηγές και έχει καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα. Βέβαια, με λίγο Ιώσηπο, Τάκιτο και Ταλμούδ μπορείς να καταλλήξεις...

Crook, μια φορά είχες αναφέρει πως οι δημοσκοπήσεις που γίνονται περί θρησκείας στην Ελλάδα καθορίζονται από το πόσοι βατπίζονται.
Το 81% δήλωσε πως πιστεύει σε κάποιον θεό, το 16% δήλωσαν αγνωστικιστές κι ένα 3% άθεοι.
Τώρα, το πόσοι είναι οι Χριστιανοί και το τι δόγμα ακολουθάει ο καθενας...μπέρδεμα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Greece


Οι περισσότεροι δεν παραδέχονται ότι είναι άθεοι...εγώ όταν μιλάω για βούληση μου απαντάνε για τύχη...δηλαδή τίποτα δεν ελέγχω εγώ στον εαυτό μου;;Και όταν λέμε ότι ο θεός μας δίνει επιλογές είναι σαν να διαφημίζει 2 εταιρίες και την μία την ονομάζει παράδεισο και την άλλη κόλαση...με κουράζει πραγματικά το θέμα θρησκεία γιατί από μικρός(όχι πως τώρα είμαι μεγάλος)είχα απορίες για το τι είναι η θρησκεία και σε αυτό το @@@ σχολείο που πήγαινα τα τελευταία 8 χρόνια δεν αξιώθηκε κανείς να μου πει κάτι και ονομάζετε και ιδιωτικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top